{Binnenland. Jietk óL SxJiool Pomeinsche brieven. INBRAAK. No. 1302 en keeS^W fde Rot™"en en keerden zeker heel voldaan van de reis S vïiTÏ' W3ar ze aan haar talriik Den 24en December werd in 7300 gemeen LIEDERENBOEKEN GESTOLEN. Uit .de Uhiversiteitsbibiotheek. Op 10 Januari 1934 heeft een bezoeker uit ide Universiteitsbibliotheek te Amsterdam ontvreemd, twee boeken, beide getiteld „Geu- sen Liet Boek." Het eene boek is een uitgave uit het jaar 1614 en het andere uit het jaar 1683. Beide boeken zijn gebonden in effen wit geel perkament en zijn ongeveer 14 bij 10 c.M. groot en ongeveer 2M c.M. dik. Op de titelbladen zijn de boeken vermoedelijk voor zien van stempels van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en/of van de Ver- eeniging Neerlands Muziekgeschiedenis. Op den rug waren de boeken met eti- quetjes, respectievelijk gemerkt 204 F 42 en 210 G 6. De vermoedelijke dader is ongeveer 40 jaar, heeft donker haar en bleek uiterlijk en maakte een nerveuzen indruk. De politie verzoekt handelaren in oude boeken en antiquairs na te gaan of zij sedert den diefstal deze boeken ook aangeboden ge kregen hebben en in dit geval de centrale recherche te Amsterdam, of het naastbijzij nd politiebureau te waarschuwen. Gister is een der beide gestolen boeken, nml. dat van 1683, weer terecht gekomen, maar het andere kon nog niet achterhaald worden. In het belang van het onderzoek kan niet vermeld worden, waar eerstbedoeld exemplaar in beslag is genomen. Gisternacht hebben onbekenden ingebroken bij de molenaars gebr. Huisseling te Langen- boom (N.Br.) De inbrekers hebben de gesloten jaloezieën geopend, een gat in het kozijn geboord en de pennen, die de ramen gesloten hielden, ver wijderd. Zij zijn daarna de woning binnen gedrongen en hebben met een valschen sleu tel de brandkast geopend. Zij hebben er een bedrag van 2000 uit ontvreemd. DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. De Arnhemsche politie heeft de hand weten te leggen op een jeugdige dievenbende, bestaande uit een negental jongens van 18 tot 23 jaar, die er hun werk van maakten straatdiefstallen te plegen. Speciaal kozen zij onbeheerd staande auto's tot hun prooi, waarmede zij wegreden en waaruit zij vervolgens de aanwezige voor werpen haalden, zooals actetasschen, auto klokjes e.d. In de woningen van de gearretseerden zijn Dij huiszoeking vele gestolen voorwerpen ge vonden, terwijl bij een hunner een stel inbre kerswerktuigen werd aangetroffen, zoodat vermoed wordt, dat de bende ook inbraken gepleegd heeft. Drie der gearresteerden zijn ui het Huis van Bewaring ingesloten. MISHANDELING VAN EEN ZWAKZINNIGE. De justitie te Roermond heeft te Venlo 'Zekeren B. aangehouden, die er van verwacht wordt een zwakzinnigen knecht van 18 jaar op vreeselijke wijze mishandeld te hebben. Tevens werd de zwager van B., zekere G., aangehouden. De hoofddader B. werd reeds een maal veroordeeld wegens mishandeling van kinderen, welke wortelen hadden geplukt uit zijn akker. STEUNT DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE! Nut alzoo de fiscus. De heer Elfrink verzoekt ons opname van het volgende: De omzetbelastingwet bevat veel puzzles en tal van wetsartikelen zeggen U niets, maar krijgen eerst beteekenis door de be slissingen van den minister of van de in spectie. Zoo in het voorbijgaan moge ik even memoreeren, dat het al absurd is de in spectie voor Noordholland boven Uitgeest aan het uiterste puntje van Noordholland een moeilijk bereikbare plaats te geven, al moet gezegd worden, dat de welwillendheid van den inspecteur even groot is als de ver bolgenheid van zijn bureel. Hoofddoel is echter hier even te wijzen op een buitengewoon groote onbillijkheid, die er ontstaan is tegenover de fabrikanten, bij ver gelijking van hun positie met den groothan del en de grossiers. De zaak is namelijk deze, dat de „fabrikant" verplicht is omzetbelasting in rekening te brengen aan koopers, indien ze tusschenper- sonen zijn en die belasting in rekening kan brengen aan particulieren. Doet hij dat laatste niet, dan is de 4 of 10 pet. een strop voor den fabrikant. Fabrikant, zoowel als handelaar zullen dus probeeren deze belasting ook op particulieren te verhalen, hetzij door dit be drag openlijk te berekenen, hetzij door calcu leering in den prijs. En nu wiled ik even de aandacht vestigen op het feit, dat op 1 Januari, bij het in wer king treden der wet voorraden gereed fabri kaat lagen in de magazijnen van de fabrikan ten, zoowel als in de magazijnen van den handel. Men zou zoo denken, dat deze voor raden op gelijke wijze zouden worden be handeld door den fiscus, maar dat is niet het geval. Om kort te gaan: de fabrikant moet over zijn voorraden belasting betalen en de handelaar niet. Deze onbillijkheid ten opzichte van de voorraden is ontstaan door de wetsbepaling, dat ieder, die fabrikant is, de bovengenoem de verplichting heeft om belasting in reke ning te brengen aan den handel. De voor raden, die de handelaar heeft liggen zijn voor 1 Januari aangeschaft, dus vrij van belasting en hij kan daar mee doen wat hij wil. De voorraden van den fabrikant zijn voor 1 Januari gemaakt, maar bij verkoop aan den handel moet hij de 4 of 10 pet. in rekening brengen. Beschouwen wij de positie vooral ten op zichte van verkoop aan particulieren, dan kan de handelaar 4 pet. winst maken op zijn ver- koopen wat de voorraad betreft (soms 10 pet.) door de belasting bij te berekenen, waar toe hij het recht heeft. Dat bedrag vraagt de fiscus niet terug, omdat de verkooper niet belastingplichtig is als handelaar. Verkoopt de fabrikant eenzelfde voorraad, dan tikt de fiscus hem op de vingers en eischt deze 4 of 10 pet. op. De handelaar kan dus 4 of 10 pet. goed- kooper offreeren dan de fabrikant. Hieraan is een groot gevaar verbonden voor ons bedrijfsleven, want als de md11' kant er den brui aan geeft, zijn menschen naar huis zendt en dus geen fabrikant meer is, maar handelaar..kan hij de 4 of 10 pc., van de voorraad in zijn zak steken Hij kan zijn fabriek bijvoorbeeld eenigen tijd gaan sluiten, zijn oude voorraad gaan ui.ver- koopen en eerst daarna weer fabrikant gaan worden. In dien tusschentijd loopen zijn menscnen op straat en gaan naar de „steun' De minister, die van den ochtend tot den avond met resoluties en vrijstellingen werkt, behoort naar mijn meening in het belang van arbeiders en fabrikanten onmiddellijk een uit zonderingsmaatregel te treffen ter gelijkstel ling van fabrikant en handelsman. Hij zou dat heel eenvoudig kunnen doen, door opgaat te verlangen van de voorraden van den fa brikant. Dit is wel een vertrouwenskwestie, maar er is geen reden daarvoor angstig te zijn, want de minister heeft al verschillende faci liteiten verleend aan handelaars-importeurs om onbillijkheden te herstellen, die uit de wet voortspruiten. Opheffing van deze on billijkheid is een landsbelang. Ik weet, dat het gevaar acuut is en in Alkmaar dreigt reeds een ontslag in een industrie, waarbij een kleine 30 menschen betrokken zijn. DE IJSGANG OP HET IJSELMEER. De motorboot Koningin Emma van de Noord-Zuidhol landsche T ramweg-maat schappij, die 4 December in de Gouwzee in het ijs vastraakte en sindsdien daar heeft gezeten, is gisteren met veel moeite de haven van Marken binnengeloopen. De post wordt nog steeds per slede van Monnikendam gehaald. SLACHTOFFER VAN HET IJS. Gistermorgen heeft het zesjarige zoontje van den heer G. Wind te Monnikendam zich op het ijs begeven, hetwelk niet meer be trouwbaar was, met het gevolg, dat het knaapje erdoor zakte en verdronken is. MINISTER OUD IN LIMBURG. Gisteren heeft minister Oud een bezoek gebracht aan de Limburgsche grensstreek. Vergezeld van den directeur der directe be lastingen uit Maastricht en enkele andere autoriteiten heeft de minister verscheidene grenskantoren bezocht, teneinde zich van den grensdienst op de hoogte te stellen; speciaal de toegangswegen tot de Belgische en de Duitsche grens werden in oogen- schouw genomen. Na de lunch te Sittard, heeft de minister nog een bezoek aan Roosteren en de Maas werken te Wessem gebracht. SPOORWEGONGELUKJE TE UTRECHT. Op het emplacement van het Centraalsta- tion te Utrecht ter hooge van de werkplaat sen bij den Vleutenscheweg is gisterochtend een rangeerend treindeel in botsing geweest met een convooi ledige wagens, welke naar de werkplaats ter herstelling werden over gebracht. Vijf wagens van het convooi wer den ernstig beschadigd. Door de vooruitste kende deelen dezer wagens werd een hoofd spoor even versperd, doch deze versperring was spoedig opgeheven. ONTPLOFFING. In het flatgebouw Willemspark aan de Zeestraat in Den Haag is gistermiddag on geveer half drie een stalen flesch met zwa velwaterstof, welke door een monteur in een emmer met warm water was geplaatst, ge scheurd en ontploft. Drie personen kregen daardoor verwondingen aan het gezicht en aan de handen. Zij werden overgebracht naar het zieken huis Zuidwal, doch twee hunner konden zich spoedig vandaar naar het ooglijdersge- sticht aan de Laan van Meerdervoort bege ven, waar zij verder werden behandeld. De derde is in het ziekenhuis gebleven, omdat hij eenige brandwonden had opgeloopen. TWEE NEDERLANDERS IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk. Te Etreaupont is Woensdagavond, aldus Reuter, op een steile helling een auto, be stuurd door een Amsterdammer en waarin ook een Hagenaar gezeten was, in aanrijding gekomen met een motorrijwiel, dat de auto mobilist had willen passeerén. De landarbei der, die de motorfiets bereed, is spoedig na het ongeluk overleden. De twee Nederlan ders, die slechts 100' francs op zak bleken te hebben, zijn gearresteerd en voor den rechter van instructie te Vervins geleid. DE VERDUISTERING TE R HE DEN. Inzake de verduistering bij de Coöpera tieve Landbouwvereeniging te Rheden deelt de directeur van den Coöp. Bond van Land bouw Aan- en verkoopsvereenigingen in Gel derland mede, dat het genoemde bedrag van 35.C90 den omvang der verduistering, die reeds van 1925 dateert overdrijft, en dat de vereeniging, die in de laatste jaren zeer goed wordt beheerd, de gevolgen der moeilijk heden te boven is. EEN RIJKE BEDELAAR. Dezer dagen is te Heerlen een Duitscher aangehouden, die in het bezit was van bui- tenlandsch geld en een aanzienlijk bedrag van Nederlandsch geld. Bij aanhouding bleek hij een bedelaar te zijn. Het bleek ook dat hij met het bedelen nogal goede zaken had gemaakt, daar hij op zijn spaarbank boekje een bedrag van 2400 had staan. De aangehoudene, die getracht had een agent van politie om te koopen, is in de ge vangenis te Maastricht opgesloten. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND! „Vele Jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed lk weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen In, maar toch kocht lk den volgenden morgen Ab dijsiroop. Na gebruik van 3 lepels voelde lk al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellendigen hoest ge nezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensen ben". Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch ƒ1.ƒ1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent, DE GEMEENTE AMSTERDAM EN HAAR PERSONEEL. Verboden lidmaatschap van door de regeering aangewezen vereenigin- gen. Het Hbld. verneemt, dat het dagelijksch gemeentebestuur voornemens is, binnenkort aan den raad voor te stellen de desbetref fende reglementen zóó te wijzigen, dat die in overeenstemming worden gebracht met hel rijksambtenarenreglement. D.w.z. een verbod, voor hen, in gemeente dienst, van het lidmaatschap van organisa ties en vereenigingen door de regeering aan gewezen. Zulks geschiedt op grond van de bekende missive door den minister van binnenland sche zaken, mr. J. A. de Wilde, tot Gedepu teerde Staten der provincies gericht JOURNALISTIEK. Met ingang van 1 April a.s. is prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, predikant bij de herv. gemeente te Breda en bijzonder hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot hoofd redacteur van het Utrechtsch Dagblad in de plaats vas dr. P. H. Ritter Jr. Prof. Van Mourik Broekman zal in ver band met de aanvaarding dezer betrekking als predikant te Breda aftreden. Na het vertrek van dr. Ritter op 1 Febr a.s. treedt de heer W. Graadt van Roggen tijde lijk als hoofdredacteur op. Na 1 April be rust de redactionneele leiding bij prof. Van Mourik Broekman als hoofdredacteur en bij den heer W. Graadt van Roggen. KIPPENDIEF GEARRESTEERD. Te Woerden is door de politie aangehou den de 19-jarige landbouwersknecht A. T. v. d W., verdacht op verschillende plaatsen in de gemeente Kamerik bij Woerden kippen te hebben gestolen. Verschillende kippenhouders werden de dupe. Hij heeft reeds bekend onge veer 100 kippen te hebben gestolen, altijd 's nachts. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Een droevige smokkelgeschiedenis. Een boertje aan Overijsel's Oostgrens on der de gemeente Losser zat het smokkelen in het bloed: eerst Duitsche margarine naar Holland; later rookartikelen in omgekeerde richting. En het was altijd goed gegaan. Ook vóór de Kerstdagen wou hij nog eens een extratje verdienen. Hij ging in opdracht van een collega-smokkelaar met een vrachtje de grens over naar een nabij gelegen schuur, waar alles dankbaar door drie hem onbeken de personen in ontvangst werd genomen. Een tweede en nog een derde vrachtje volgde; alles tezamen had hij een mooien buit aan tabak, sigaren en sigaretten een „veilige ha ven" binnengeloodst. De smokkelaar bleek echter beland te zijn in het hol van den leeuw! Toen hij zijn taak als volbracht be schouwde, ontpopten zich de dri onbekenden als Duitsche grensbeambten, die hem som meerden mee te gaan. Het boertje meende nog door een overhaaste vlucht te kunnen ontsnappen, doch een welgemikte kogel uit een karabijn trof hem in den voet. Hij werd op transport gesteld naar Bentheim ter voor- loopige opsluiting en heelkundge behande ling. Thans is de wonde genezen en de smok kelaar naar de strafgevangenis te Lingen overgebracht. Het geheim van deze smokkel- affaire moet verklapt zijn door een Duitschen grensbewoner, met wien het boertje wel eens margarine verhandelde. DOODELIJK ONGELUK IN DE DOMANIALE MIMJN. Donderdagavond, nadat de nachtploeg haar werkzaamheden in de Domaniale mijn te Kerkrade was begonnen, had op de 500 meter verdieping een instorting plaats. De hulpopzichter Rutten en de gehuwde mijn werker Jedamzik, beiden uit Kerkrade, wer den onder het gesteente bedolven. Na een half uur wrken kon R. worden bevrijd; het duurde echter vijf volle uren, ondanks alle krachtsinspanning van zijn mede-arbeiders, alvorens J. te voorschijn kon worden ge haald. In zorgwekkenden toestand werd J naar het ziekenhuis gebracht, waar hij Vrij dag in den loopj van den dag is overleden. In 1933 had in de Domaniale mijn geen en kel doodelijk ongeval plaats. BRANDEN In een café. Donderdagavond is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de zaal van den café houder Heuts te Haanrade gem. Kerkrade De. zaal brandde geheel af. Ook de inven taris bestaande uit eenige honderden stoelen en tafels enz. ging verloren. De schade wordt geschat op 9000 10.000. T Os$ Bij afwezigheid der bewoners is gisteravond omstreeks 7 uur een felle brand uitgebroken in de landarbeiderswoning van den heer U. Brands, aan de Spaanderstraat te Oss. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid, e brandweer kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Het perceel brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbe kend. In een kuiperij te Vlaardingen. Gisteravond 8 uur is een korte felle brand uitgebroken in de kuiperij van de firma W. Kwabbelstein aan de Westhavenkade 39 te Vlaardingen, Enkele honderden halve en kwartvaten, welke op den zolder waren ge borgen, gaven het vuur gretig voedsel, zoodat niet verhinderd kon worden, dat de beneden verdieping, welke uit twee afdeelingen be staat, en de zolder geheel uitbrandden. Na een uur was men den brand meester. Als oorzaak van den brand vermoedt men, dat een vonk van de nasmeulende vuren der kuiperij op brandbare stoffen is gevallen. VERKEERSONGEVALLEN Jongen overreden. Gistermiddag waren jongens aan het spelen op den Aalsterweg te Eindhoven, toen plotse ling een van hen, zonder om te kijken, den weg overstak. Er naderde net een personen auto. Een aanrijding was onvermijdelijk, met een zware hersenschudding werd de knaap opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Motorrijder zwaar gewond. Gistermorgen omstreeks tien uur reed een 35-jarige motorrijder uit Utrecht op den nieuwen provincialenweg onder Baarn bij het vroegere hotel De Grift in de richting van genoemd dorp. Op hetzelfde oogenblik na derde uit een zijweg een vrachtauto uit Soest, die met een matige vaart reed Door den regen heeft de motorrijder waarschijnlijk den vrachtauto te laat gezien. Toen deze reeds over de linkerhelft van den grooten weg was gekomen, botste de motorrijder met volle vaart tegen den auto. De bestuurder werd op den grond gesmakt en in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. KORTE BERICHTEN. Naar het Volk verneemt, ligt het in de bedoeling, binnenkort per gemeentelijke ver ordening maatregelen te nemen om politieke propaganda in de onmiddellijke buurt van schoolgebouwen te Amsterdam te verbieden. Volgens mededeelingen uit het Vati caan waren er in Rusland vóór de bolsjewis tische revolutie ongeveer 13 millioen r.- katholieken; hun aantal was in 1931 tot \Yi millioen teruggeloopen. In 1917 waren er in Rusland nog 614 r.k. kerken; tegen woordig nog slechts 183. Bij de geref. kerk te Andijk is tot predi kant beroepen de heer K. H. Kroon, candi- daat en hulpprediker te Leiden. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Januari. NEDERLANDSCH LEGER DES HEILS Hekelstraat 9c. 10 uur v.m. en 8 uur n.m. dienst. Dinsdag 8 uur, openbare bijeenkomst. Donderdag 8 uur, openbare bijeenkomst. Vrijdag 8 uur, mannenbond. Zaterdag 8 uur, straatzang. KOEDIJK, 's av. 7 uur, ds Warners. In de laatste dagen van den advent, in de dagen dat de stalletjes (presepi) in alle kerken van Italië worden opgesteld, sommige met heel eenvoudige maar des te aandoenlijker poppetjes, andere met levensgroote figuren van de heilige familie en het kindeke Jezus, aan wier voeten herders en wijzen hun ge schenken neerleggen in deze dagen waarin het eerste flauwe schijnsel van de ster van Bethlehem den nachtelijken hemel schijnt te verhelderen, werd in Rome het feest gewijd aan: „Moeders en Kinderen" gevierd. Vier jaar geleden werd dit ingesteld in een stadje in Calabrië ter herdenking van een Calabree- sche vrouw, Carmela Borelli, die door haar heldenmoed en liefde het leven van haar twee kindertjes redde met wie ze op een kouden winterochtend het huis verliet om werk op het land te gaan verrichten. In den loop van den dag werder. zij daar door een sneeuwstorm verrast en de moeder wilde naar huis terugkeeren. Maar al heviger werd de wind, sneeuw versperde haar den weg en de krachten begaven Carmela; toen nam zij het besluit zich van alles te ontdoen om het leven van de verkleumende kleinen te redden' zij wikkelde hen in haar kleeren, gaf ze nog tot het laatste moment de warmte van het eigen lichaam en werd langzaam met haar kleinen onder dc sneeuw begraven, waar men den voigenden dag op het verstijfde lichaam van de moeder de kinderen nog in leven vond. In de woonplaats van Carmela werd eenige jaren geleden voor het eerst, om haar nage dachtenis te eeren, het „Feest der Moeders" gevierdonder de bewogen menigte bevon den zich ook de kinderen, voor wie ze het leven gaf en nu he ft dit feest zich uitgebreid ovei heel Ita.ië. Wel in tegenstelling met het infame Rusland, waar het gezinsleven van hoogerhand zooveel mogelijk vernietigd wordt, doet zoowel de Heilige Stoel als het hoofd van de regeering hier alles om de jonge menschen aan te moedigen een wettig huwe lijk aan te gaan en in huwelijkstrouw met elkander te leven. Mussolini reikte 24 De cember preroks uit aan de moeders, die er op mochten bogen het grootste aantal spruiten in leven te hebben, hetgeen dan tevens een bewijs is, dat zij de kinderen goed ver zorgden. Uit elk der 93 provincies werd de moeder W*t *ïad<5« die het rijkst door kroost gezegend en hier het beste op gepast had. Er waren vrouwen die 14, 16 ja 18 kin deren nog in leven hadden; zij werden door den Paus enden Duce ontvangen en hartelijk toegesproken; zjj kregen geschenken en wer krans?o°nhe+3o-rrf 0ptoch* een pr *Ff van den onbekenden sol- F n verslag deden over alles wat zii hW beleefd en gezien hadden. hler ten van Italië een plechtige Mis opgedragen voor het welzijn van „Moeders en Kinderen" (opera-Navionale: Maternita-infanzia). Ooit in Rome werd ter viering van dit nationaal geworden feest in alle parochie-kerken 'n Mi» voor de moeders opgedragen, gevolgd do0r eene voor de gehuwden, die zich door een voorbeeldig huiselijk leven dit jaar hadden onderscheidendezen ontvingen nog geschen. ken in geld en kamer-ameublementen uit naam van den Duce. Maar ook de oppassen, de vaders van een groote nakomelingschap werden niet vergeten, zij kregen voor 1934 een vrijkaart op alle tramlijnen. Verder wer. den nog premies uitgereikt voor de kinderen, die fysiek in de "uns'igste conditie verkeer, een, want sinds de laatste jaren wordt hier veel' gedaan voor de gezondheid van het kind en de strijd tegen de tuberculose krachtig aangepakt, terwijl er alleen in Rome een half milliard besteed werd voor hef bouwen van huizen, waar verlaten kinderen en ziek» schepseltjes worden opgenomen en verzorgd. Op het „Opera Nazionale" rust een zware taak en de premies, die dit jaar werden uitge> loofd moeten worden opgevat als een poging om de immoraliteit tegen te gaan en het gere- gelde gezinsleven te bevorderen. Er zijn in deze dagen statistische cijfers gepubliceerd, die ons overtuigen, dat de zorg van de over. heid i n dezen niet ongegrond is. Het getal van kinderen waarvan de vader onbekend is of die te vondeling werden gelegd is niet ge. ring: 11 324 in 1928,11 353 in 1929, 12.016 in 1933, maar door hygiënische maat regelen nam de sterfte van kinderen beneden de vier jaar zeer af; in 1925 bedroeg dit 176.215 en dit jaar 1150283, hoewel de be- volking aanzienlijk toenam. De Fascistische pers verzwijgt niet, dat in het groote industrieele Milaan het ge. boortecijfer de laatste jaren een sterke da. ling vertoont, een feit dat met bezorgdheid geconstateerd wordt door de idealisten, die Italië willen vernieuwen, en het is niet ge noeg, dat er van den persoon van Mussolini een groote intellectueele kracht uitgaat, die de regeerende staatshoofden of hun verte* genwoordigers nu naar Rome ter beraadsla- ging stuurt. Veel wordt verwacht van de sportieve oefeningen van de jeugd, de disci- plineering van de jonge Balilla's en van de bescherming van moeders en kinderen, die aan de zorgen van de parochies wordt toe- vertrouwd; Kerk en Staat, werken samen vcor de fysieke en moreele verbetering van een ras. dat zich geroepen gevoelt om, even a's in de dagen van het Imperium, zijn wil aan het overige Europa op te leggen. Rome is nu eenmaal de eeuwen door De Eeuwige Stad en Mussolini heeft weer bij dit feest getoond dat de familie voor hem de basis van een machtigen staat is Geeste lijk erfgenaam van Cesar, Augustus en Mar- cus Aurelius treedt hij op hun voetspoor, wanneer hij door nieuwe wetten moeder en kind beschermt en tegen een decadentie reageert, die aan Frankrijk zoo noodlottig dreigt te worden. Een gewichtig deel van Mussolini's poli tiek is de volksstatistiek; wanneer hij op middelen peinst om de bevolking van Italië te laten toenemen, zeggen de cynici scham per: ja natuurlijk, hij heeft soldaten noodigl Mar al zal ontegenzeggelijk een aanwas van ionge Italianen ook het leger sterker maVen, Mussolini is te veel idealist; te veel kunste naar, mogen we zeggen dan dat hij in eerste instantie in zijn volk oorlogs-materiaal ziet! Hij weet dat de natuur en de geschiedenis hun weg volgens een mvsterieus plan afleg gen zooals het leven zelf; dien weg moeten wij volgen, het heilige Leven mag niet ver kracht worden. Mussolini zegt dat wij moe ten hande'en alsof wij en alles om ons eeuwig zal voortbestaan, ande>s wordt onze daadkracht verlamd. Hij weet niet wat hel lot van Italië in de toekomst zijn zal, als fi losoof weet hij dat het evenals andere rijken na zijn hoogtepunt bereikt te hebben, weer dalen zal; Mussolini, die het leven in al zijn uitingen liefheeft, voelt als een groot kwaad in te gaan tegen de wetten der natuur Bij de toename van een bevolking groeit haar levenskracht en wordt haar bewustzijn ge scherpt, de kwaliteit stijgt in evenredigheid met de kwantiteit, dit is een axioma voor den man die zijn volk prikkelt tot daden, tot het bebouwen van hun akkers, het ontgin nen van moerassen, terwijl hij hun toeroept; vermeerdert u en ik zal zorgen dat gij te eten hebt. En hij beloont met geld en vrien delijke woorden de brave moeders van een talrijk gezin. Kon de Duce een mooier dag gekozen hebben om het feest van Moeder en Kind" in Rome te laten vieren dan den vooravond van Kerstmis toen de avondster zoo stralend boven de stad stond, zooveel harten met vreugde en nieuwen moed voor een betere toekomst vervulde? ETHA FLES. „Hier meneer, ziet U voor U het eenige middel tegen de werkloosheid. Een machine die het werk van één man doet, en zes man noodig heeft om haar te be- di6Q6Il"' /PflOfiinff ShOWl< i O .(Passing ShoW

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8