DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Weer eeri oplichtingszaak in Frankrijk. No. 19 Dinsdan 23 Januari 1934 136e Jaargang QxiQetiiksch Queczkfit De Bankdirecteur Georges Alexandre zou ruim 200 millioen francs van kleine spaarders verduisterd hebben. Collega van Stavisky Siuiteulcuid Wat vandaag de aandacht trekt UW AUTO LOOPT GEVAAR. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 1—5 regels 1,25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat, Groote lettert naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N, V, Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Nauwelijks is de storm van verontwaardi ging over het groote financieele schandaal te Bayonne eenigszins geluwd of een nieuwe vrijwel gelijke affaire heeft geheel Frankrijk weer opgeschrikt. De politie en de justitie in Frankrijk zouden reeas sedert langen tijd deze zaak in onderzoek hebben. Het betreft den directeur van den bank, Georges Alexandre, tegen wien een bevel tot voorgeleiding is uitgevaardigd. Alexandre is sedert gisteren verdwenen. 'Jaren geleden dreef hij in de provincie een zaak in tweede hands kleeding, totdat hij op de gedachte kwam te Parijs een bank te stich ten, welke ambtenaren en menschen met vaste inkomens tegen geringe rentevergoeding leeningen verstrekte. Het stichtingskapitaal bestond uit inteekeningen van ambtenaren, die een deel van hun inkomen ter beschikking moesten stellen. Op deze wijze zou Alexan dre niet minder dan 50 millioen franken heb ben bijeengebracht, waarvoor hij op zijn naam gestelde obligaties uitgaf. Met het al dus ontvangen geld nam hij deel in eenige ondernemingen en stichtte hij eenige maat schappijen aie intusschen zijn gefailleerd. Men beweert, dat Alexandre op deze wijze kleine spaarders in het geheel voor niet min der dan 2O0 millioen franken heeft bena deeld. Zooals bekend is, trad Stavisky zoo nu en dan ook op onder den naam Alexandre, het geen aanleiding gaf de bank van Alexandre in verband te brengen met de affaire- Stavisky. Dit leidde er toe, dat de ambtenaren die bij de zaak van den werkelijken Alexandre be trokken waren, ook in de zaak van Stavisky genoemd werden. Alexandre gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat Alexandre zich fistermiddag bij de politie heeft aangemeld. r is een vervolging tegen hem ingesteld wegens bedrog, misbruik van vertrouwen, en inbreuk op de wet betreffende het stichten van naamlooze vennootschappen. Hij is in arrest gesteld Het nieuwe schandaal heeft blijkbaar niets met de van Bayonne te maken De directeur van de „Bank der Ambtenaren" heeft zich gevangen gegeven. Het doel van de band was, in nood zittende ambtenaren bij te springen. De directeur ging daarbij met de uiterste handigheid te werk. Hij riskeerde niets en het geld moest geleend worden tegen woekerrente van bijna 40 pet. Toen de zaak goed liep, legde hij de hand op een maat schappij tot exploitatie van leerwinkels. Hij kreeg daar alle macht en in weerwil van tegen hem ingekomen klachten liet de politie hem ongemoeid. Het gerechtelijke onderzoek duurde drie jaar, welken tijd de man, Alexandre geheeten, zich ten nul te maakte Zijn gevangenneming werd uitgesteld. De Band der Ambtenaren leende 38 millioen francs aan de maatschappijen, die hij had opgericht en elk van die maatschappijen gaf voor eigen rekening obligaties uit. Verder speculeerde Alexandre op de openbare lief dadigheid. Disciplinaire maatregelen. Na afloop van den gister gehouden mi nisterraad zijn de volgende door den mi nister-president genomen maatregelen, be kend gemaakt: De commissie van politie Bayard en de in specteur van politie Bony zijn geschorst, tot de raad van discipline uitspraak in hun zaak gedaan heeft; de commissaris van de politie van Bayonne, Gibert, is ontslagen; de com missaris van controle van strafrechtelijk on derzoek, Hennet, is ter beschikking gesteld, evenals de controleur-generaal van straf rechtelijk onderzoek bij de Süreté Générale, dit in verband met de unificeering van cie justitieele politie; de directeur van de justi- tioneele politie Guichard, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ont slag gevraagd. Verder worden nog schrifte lijke inlichtingen geëischt van een commis saris van politie en een commissaris van de justitioneele politie in verband met tijdens het onderzoek aan het daglicht gekomen om standigheden. Een eere-rechtbank van het volk? Volgens de Petit Parisien zal de minister president Chautemps zich blijven verzetten tegen de door de rechterzijde gevraagde com missie van onderzoek uit het parlement. Daarentegen zou hij een „eererechtbank van het volk" willen, onder voorwaarde, dat deze wettelijk wordt ingevoerd en dat de uitvoe rende macht zich niet in de wetgevende mengt. Tijdens de beraadslagingen van deze eererechtbank zouden geen mededeelingen verstrekt worden. Een nieuw incident. Toen gisteren André Hesse, de oud-mi nister, wiens naam genoemd is in verband met de zaak Stavisky, zoodat de raad van orde zijn zaak in onderzoek genomen heeft, gisteren in toga in het paleis van justitie ver scheen, heeft L'Hermitte, oud-voorzitter van de Union des Jeunes Avocats, hem daar ver wijten over gemaakt. Een kort handgemeen was daarvan het resultaat. De opwinding duurt voort. De opwinding over het schandaal van Bayonne breidt zich uit. Gister moest de Ka mer opnieuw met man en macht tegen de be- toogers beschermd worden. Deze waren door de Action francaise opgeroepen. De commu nisten zouden tegelijkertijd voor het stadhuis herrie maken. Heel ernstig is dit alles niet, maar de ontevredenheid van breede kringen vindt daarin een uitweg en wordt er tegelijk door aangewakkerd. Gister werd weer een discussie over de zaak-Stavisky verwacht. Den heelen middag is er in de groepen over beraadslaagd. Tot een uitbarsting in open bare zitting kwam het niet. Dit kan heden gebeuren. Men spreekt van een eereraad, dien £hautemps zou aannemen na de eerste sancties tegen politie en andere ambtenaren getroffen te hebben. Hierbij zal het zeker niet blijven. Intusschen had het kabaal zich vandaag van de Kamergangen naar het paleis van justitie verplaatst. Het bekende Kamerlid en oud-minister Hesse, die als advocaat van na bij in de zaak-Stavisky betrokken is, werd door een anderen advocaat aangevallen. Zij hebben elkaar geducht toegetakeld en de toga van Hesse werd aan flarden gescheurd Hesse is door zijn ambtgenooten uitgejouwd en hij heeft een journalist tot een duel uitge daagd, die onvriendelijk over hem geschre ven had. Later op den dag heeft zich een tweede incident voorgedaan. De secretaris van mi nister de Monzie werd door andere advoca ten lastig gevallen, maar de omstanders wisten erger te voorkomen. Een van de affaires van Stawisky, de zaak van de Compagnie Financière en de onder neming voor openbare werken zou op 30 Januari voor het Hof van beroep komen. Dit proces zal echter uitgesteld moeten worden daar meer dan 100 stukken van het dossier weggeraakt zijn, o.a. de lijst met namen van de mede bij de zaak betrokken personen. Naspel affaire-Stavisky. Een inspecteur en een commissaris van po litie zijn geschorst, een commissaris van poli tie is overgeplaatst, terwijl van twee andere politiemannen schriftelijke verklaringen zul len worden gevraagd, alles in verband met de zaak-Stavisky. Opnieuw een vechtpartij. Gisteren heeft in verband met de affaire- Stavisky in het gebouw van justitie een inci dent plaats gehad. Zooals bekend, heeft de radicaal-socialistische afgevaardigde Hesse niet toegestemd in een herbenoeming tot vice- president van de Kamer omdat hij Stavisky als rechtskundig adviseur had terzijde ge staan. Hesse verscheen in toge in het paleis van justitie, waar hij door zijn confrater Lhermite ter verantwoording werd geroepen. Het eene woord lokte het andere uit, totdat Khermitte Hesse sommeerde direct het ge bouw te verlaten. Hesse gaf Lhermitte hierop een slag in het gezicht. De vechtenden wer den ten slotte door toeschietende confraters en boden gescheiden. BETOOGINGEN IN PARIJS. 200 arrestaties. Betreffende de betoogingen te Parijs kan nog gemeld worden, dat op verscheidene plaatsen weer voetzoekers in de tramrails zijn gelegd, welke bij ontploffing een dikken rook ontwikkelden. Op den Boulevard Rasail zijn op het terras voor een groot hotel -verschei dene stoelen kort en klein geslagen In dezelf de buurt is een auto omvergeworpen, doch de inzittenden bleven ongedeerd. Verscheidene straatlantarens zijn ten offer gevallen. Op de Place de la Concorde en in de Rue Madeleine nebben nog kleinere betoo gingen plaats gevonden. Samenscholingen op de Place de 1'Etoile werden onmiddellijk uiteengejaagd. Onder de gearresteerde betoo- gers bevond zich ook de leider der Action Francaise Pujo. Tot 8 uur gisteravond waren omstreeks 200 arrestaties verricht. De meestc- arrestanten werden weer op vije voeten ge steld. Tegen eenige hunner is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van ambte naren en handtastelijkheden. Voor het Kamergebouw. Na de Fransche Kamerzitting van giste ren was de boulevard St. Germain gister avond het tooneel van woeste vechtpartijen tusschen demonstreerende aanhangers der Action Francaise en de politie, welke moeite had de woedende menigte in bedwang te hou den. Evenals verleden week hebben ook gister de demonstranten het traliewerk om de hoo rnen verwijderd en op straat geworpen, om aldus het autobusverkeer te belemmeren. De politie sloeg er hevig met den gummiknuppel op los. Daarbij werden ook enkele onschuldi- gen getroffen, o.m. een afgevaardigde. Deze had in het gedrang geen tijd gehad zich te legitimeeren. Ook eenige journalisten zijn niet gespaard gebleven. Tot nu toe zijn onge veer 100 personen gearresteerd. In den loop van den avond hebben royalis ten onophoudelijk politiebeambten aangeval len. Zij probeeren in kleine groepen door de afzettingen heen te dringen. Gistermiddag heeft 'n groep communisten vergeefs geprobeerd voor het raadhuis te de- monstreeren. Nieuwe maatregelen in de affaire- Stavisky? Naar in welingelichte kringen verluidt, zou de regeering voornemens zijn gisteren eenige maatregelen te nemen in verband met de affaire-Stavisky. Volgens informaties van Paris Midi zal minister-president Chautemps bij de Kamer een wetsontwerp indienen strekkende tot een reorganisatie der politie. De gerechtelijke politie en de financieele afdeeling der justitie zullen worden ondergebracht bij de politie- directie. Voorts zou de regeering voornemens zijn eenige ambtenaren te ontslaan, te degradee- ren of op pensioen te stellen. Petit Parisien meent, dat Chautemps zich zal keeren tegen de instelling van de door de rechterzijde geëischte parlementaire enquête commissie. Hij is evenwel voor een eere-jury op voorwaarde, dat deze jury bij de wet wordt ingevoerd en dat geen inmenging der uitvoerende macht zal plaats vinden in de wetgevende macht. Nadere mededeelingen zullen hangende de onderhandelingen niet worden gedaan. Na den ministerraad werden de volgende maatregelen gepubliceerd, welke door den premier zijn genomen in verband met de affaire-Stavisky. De commissaris van politie Bayard en de inspecteur van politie Bony worden hangende het onderzoek van den raad van discipline geschorst. De commissaris der gemeente politie van Bayonne, Gibert, is ontslagen. Er wordt schriftelijk opheldering verzocht over zekere gevallen, welke bij het onderzoek aan het licht zijn gekomen. Een commissaris d'.e dienst deed als rechter van m^-v-tie, nat, is ter beschikking gesteld, zoomede de directeur generaal der Sureté Générale, aan gezien de gerechtelijke politie zal worden ge centraliseerd. De directeur der gerechtelijke politie van de prefectuur, Guichard, heeft pensioen aan gevraagd. DOLLFUSS SCHERP TEGEN FASCISTEN. De zelfstandigheid van Oosten rijk. Bondskanselier Dollfuss heeft tijdens een betooging van het Vaderlandsche front voor de bondskanselarij tot de menigte een toe spraak gehouden, waarin hij in hoofdzaak sprak over den strijd der regeering tegen het nationaal-socialisme. De bondskanselier ver klaarde, dat de regeering een geduld heeft aan den dag gelegd, dat zijn weerga niet kent. Zij heeft gehoopt, dat het verstand zou overfieerschen. Hoe geduldiger zij evenwel wacht, hoe meer haar geduld door zekere zijde als zwakheid wordt uitgelegd. Dollfuss wil hier geen klachten uiten, dat verband met andere zijden van de grens bestaat. Daar over zal hij op andere plaatsen en in anderen vorm een verklaring afleggen. De huidige betooging waarschuwt: Tot hier en niet verder. Na weken en maanden van geduldig wach ten zal de regeering thans met alle gestreng heid optreden tegen diegenen die den vrede en de vrijheid van het land in gevaar bren gen. Oostenrijk is geen politiestaat. Doch achter de regeering en haar uitvoerende macht staat iedere goede burger. Zij ver klaarden bereid te zijn schouder aan schouder te staan, indien het noodig zou zijn. Dui zenden kameraden hebben zich reeds ter be schikking gesteld voor het beschermings corps. Honderd duizenden wachten nog om het te kunnen doen. Tegenover de wereld verklaart Dollfuss: Ons geduld is ten einde. Als regeering hebben wij den plicht de trouwe burgers te beschermen. Allen, die wel- iicht nog mochten meenen, dat de terreur zal overwinnen, zullen zien, wat het beteekent, wanneer het volk man voor man opstaat. Het vaderlandsche front staat boven de partijen. Het wil het land vernieuwen. Oostenrijk leeft door den wil van zijn eigen bevolking. De gezanten van Engeland en Frankrijk bij Dollfuss. De gezanten van Engeland en Frankrijk hebben gisteravond een bezoek gebracht aan den bondskanselier. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de bondskanselier de ver tegenwoordigers der beide groote mogend heden op de hoogte zal stellen van de verdere plannen der Oostenrijksche regeering. De ministerraad is tegen Dinsdagmiddag in buitengewone zitting bijeengeroepen. Roept Oostenrijk hulp van Volkenbond in? Men acht het in kringen te Genève zeer wel mogelijk, dat Oostenrijk een beroep zal doen op den Volkenbond, wanneer Duitschland geen verzekering geeft, dat de stroom van wapenen en geld voor propagandadoeleinden over de grens gestuit zal worden. De sociaal democraten en Dollfuss. Vooraanstaande kringen dei sociaal-demo cratische partij hebben nog geen besluit ge nomen over hun standpunt nopens de toe naderingspogingen van den bondskanselier. Voorloopig worden nog onderlinge bespre kingen gehouden. In de sociaal-democratische pers wordt slechts verklaard, dat de arbeiders partij niet bij voorbaat een voortzetting der besprekingen van de hand zal wijzen. Intus schen is evenwel het partijorgaan Arbeiter- zeitung verboden. De sociaal-democratische pers verklaart in dit verband, dat de onder handelingen hierdoor natuurlijk worden bemoeilijkt. Ook is blijkbaar de publicatie van het sociaal-democratische standpunt door deze aangelegenheid uitgesteld. KABELBRAND IN OOSTENRIJK- In het parlementsgebouw te Weenen. In het parlementsgebouw te Weenen is gis termiddag door onbekende oorzaak brand ontstaan in een kabel. Het vuur was ontstaan in een kelder van het parlementsgebouw en verspreide zich zeer snel. Voor het gebouw stond een groote menigte. De brandweer is er in korten tijd in geslaagd den brand te blusschen. REVOLUTIE IN SPANJE? Door de socialisten. Het rechts georiënteerde dagblad „Informa- tione" in Spanje publiceert een onthulling van een socialistisch plan voor een omwenteling om de socialisten aan de macht te brengen. De thans bestaande meeningsverschillen tusschen de socialisten en de vakvereenigingen zouden slechts de uiterlijke camouflage zijn van een in werkelijkheid bestaande intense samenwerking tusschen beide instanties om een georganiseer de revolutie voor te bereiden. De socialisten zouden reeds gendarmerie-uniformen hebben besteld en valsche passen hebben vervaardigd om zich als politiebeambten te kunnen uit geven. Aan de Middellandsche zee nabij Alicante zouden zij bovendien een bloeiende smokkel handel van wapenen onderhouden. DF TREINAANSLAG NABIJ BELGRADO. Onderzoek op de spoortrein. Het onderzoek naar den spoorwegaan slag bij Rann welke gisteren heeft plaatsge had op 30 K.M. ten Westen van Agram, is nog niet geëindigd. Slechts kon worden ge constateerd, dat door de ontploffing van de helsche machine het gas is ontstoken, dat diende voor de verlichting der wagens. Daardoor heeft het vuur zich met zulk een groote snelheid uitgebreid. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich in den wagen naar Berlijn 13 personen, van wie 9 zich konden redden. De helsche machine was on der een kussen geborgen. De wagen was op 21 Januari om 7 uur 50 uit Berlijn vertrok ken en om 20 uur 30 aangekomen op het station Weenen West, waar hij was afge haakt en later was aangekoppeld aan den sneltrein naar Agram Officieus wordt verklaard dat de helsche machine reeds in het buitenland in den wa gen is gebracht. Daarom heeft de directie der spoorwegen bepaald, dat alle directe wa gens, welke uit Oostenrijk naar Joegoslavië gaan aan de grens door Joegoslavische wa gens moeten worden vervangen. De drie verkoolde lijken zijn nog niet ge ïdentificeerd. Het onderzoek duurt voort. HITLER OVER DE TOEKOMST. Hitier heeft gistermiddag de S.A.-leiders toe gesproken en daarbij als doel voor den toe komstige arbeid genoemd: de principieele verandering van de wereldbeschouwing van den Duitschen mensch; de verandering van het principe der autoriteit in het geheele Duitsche volk, zoomede de steeds sterker uitbreiding van de positie der partij tot den absoluten vertegenwoordiger en garant van de nieuwe j politieke ordening in Duitschland Weer een oplichtingszaak in Frankrijk. (Dag. Overzicht.) Japan wil den vrede. (Buiten land.) Dollfuss scherpt tegen het fas cisme. (Buitenland.) Dimitroff's moeder ziek (Buiten land.) De te Amsterdam ontvluchte „makelaar" H. de Bakker heeft zich weer bij de politie gemeld. (Binnen land.) De A.V.R.O. en de NCR V. hebben den minister medegedeeld, dat zij geen prijs stellen op een deel van den zendtijd, vrijgekomen door den strafmaatregel tegen de VARA. (Radio.) Ernstig geval van oplichting te Amsterdam. (Binnenland.) Aandrang van den Ned. Toon- kunstenaarsbond op behandeling van het wetsontwerp inzake tewerk stelling van buitenlandsche werk krachten. (Binnenland. Bij Texel een Zweedsche boot ge strand tengevolge van den mist. (Stad en omgeving.) (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). De vorst is terug, '/.s BRANDSPIRITUS op 2/3 water stelt Uw radiator veilig tot 16 graden celcius. Onze BRANDSPIRITUS tast geen metalen of rubber aan, veroorzaakt geen lekken of verstopping, dure patentmiddelen onnoodig. BRANDSPIRITUS is stukken goed- kooper, veilig en onschadelijk, bij alle kruide niers, drogisten en in vele garages verkrijgb. Spiritus-verkoopkantoor Bergen op Zoom - Delft. Hitier wees er op, dat kwesties betreffende den uiterlijken staatsvorm thans van geen be lang zijn tegenover de beslissende taak van de wereldaanschouwelijke fundamenteering van den nieuwen staat. In dit verband behandelde Hitier breedvoerig de werkzaamheden van den S. A. leider, die de zaakwaarnemers en borgen zijn van het kostbare goed der natie. DE AARDBEVINGSRAMP IN INDIE. In Bihar en Orissa worden thans ber gingswerkzaamheden verricht in de verwoes te steden. In drie steden wordt gratis voed sel verstrekt, terwijl het in andere plaatsen wordt verkocht. Negen medici zijn te Mon- ghyr aangekomen, even nadat de ramp had plaats gehad, tien te Moezaffarpoer en drie te Darbhanga, de drie steden waar de meeS" te menschenlevens te betreuren zijn. I>" plaatselijke artsen zijn eveneens aan het werk. Te Monghyr werken geniesoldaten en mijnwerkers aan de afbraak en opruiming van gevaar opleverende gebouwen. 400 a 500 dooden zijn in deze stad uit het puin ge borgen. Vandaag is te Darbhanga een syste matische opruiming begonnen. De watervoorzoening te Moezaffarpoer levert slechts tweederden der normale hoe veelheid. Er is dringend behoefte aan ten tenmateriaal en kleeding voor de dakloozen. Het is thans de koudste maand van het jaar. Ook wordt er druk gewerkt om verontreini ging van het water tegen te gaan. Wat de Europeesche slachtoffers betreft zijn om het leven gekomen miss Christian en miss Smith. Te Monghyr en Titwarnoer zijn twee heeren en te Murla en Moezaffar poer zijn twee dames gewond. Andere Euro peesche slachtoffers worden niet genoemd. Groote verwoestingen in Nepal. De vrees dat de aardbeving,ook in het koninkrijk Nepal groote verwoestingen heeft aangericht, wordt bewaarheid. De drie grootste steden van het koninkrijk Nepal, de hoofdstad Khatmandoe, zoomede Banda en Patan zijn bijna geheel verwoest Omtrent het aantal slachtoffers zijn nog geen nadere berichten ontvangen, daar de verbindingen slechts langzaam kunnen wor den hersteld. Het treinverkeer is bijna ge heel gestaakt. Volgens een officieel schatting uit Patna bedraagt het aantal dooden in de provincie Bihar minstens 4000. JAPANSCHE PRINSES PLEEGT ZELFMOORD. De 22-jarige zuster van den Japanschen prins Iwakoea heeft de hand aan zichzelve geslagen. Zij heeft zich met een scheermes ernstige ver wondingen aan den hals toegebracht en is in stervenden toestand in het huis van haar broer gevonden. Zij was verleden jaar gearresteerd, daar zij er van verdacht werd lid te zijn. van een revolutionnaire beweging tegen den grond wet. Men neemt thans aan, dat zij, na lid te zijn geworden van de Japansche communisti sche partij, de overtuiging heeft gekregen daardoor haar familie benadeeld te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1