DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mussolini waarschuwt. Dageliiksch Buitenland No. 21 Donderdag 25 Januari 1934 136e Jaargang Mussolini lanceert in de Popoio d'Italia een artikel, waarin hij waarschuwt tegen het gele gevaar Italië en het Verre Oosfen. Waf vandaag de aandacht trekt,», ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettert naar plaatsruimte. B'ieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N- ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen De heerscher van Italië, de groote Musso lini, heeft de Japanners een „aangename" verrassing bezorgd door een artikel in de „Popoio d'Italia" te schrijven, waarin hij het menschdom waarschuwt tegen het gele gevaar. Zoodra het artikel bekend werd, heeft de Japansche pers er zich mee bezig gehou den en ook de Japansche regeering heeft het artikel aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Het is niet de eerste keer, zegt het Hbld., dat in de wereld der blanken gewaarschuwd wordt tegen het gele gevaar, waarmede in het algemeen het Mongoolsche ras wordt be doeld, in het bijzonder Japan, omdat dit de strijdvaardige en agressieve spits van dit ras vormt. In de litteratuur, die in den loon dar jaren over het Verre Oosten is verschenen, vindt men de uitdrukking „het geheele ge vaar" voortdurend terug. Een in 1916 ver schenen boek van den Amerikaan James Frances Abbott Tapanese expansion and American policies" bijvoorbeeld, wijdt een hoofdstuk van niet minder dan vijftig blad zijden aan „the yellow peril". Het komt ech ter niet eiken dag voor, dat een hoogge plaatst en gezaghebbend staatsman als Mus solini openlijk, voor het forum van heel Europa, tegen het gele gevaar waarschuwt. Dit is bij de hoffelijkheid, die de diplomatieke omgangsvormen tusschen staatslieden ver- eischen, nauwelijks toelaatbaar. De staatslie den hebben hun ondergeschikte politici, die dergelijke waarschuwingen mogen uitspre ken; zij zei ven hebben den staatkundigen plicht, de conventioneele vormen te betrach ten Dat de Jaoanners derhalve ontstemd en gechoqueerd zijn, is begrijpelijk. Mussolini is niet de eerste voorname staatsman, die op deze wijze de Japanners afstoot. Hij heeft een illusteren voorganger: den Duitschen keizer Wilhelm II. die meer ondoordachte uitlatingen op zijn verantwoor ding heeft. Hij is om zoo te zeggen de ont dekker van het gele gevaar. Kort na het be gin van deze eeuw heeft hij, onder den in druk van de snelle opkomst van Japan als moderne staat, de wereld in opschudding ge bracht met een brieschende rede, waarin hij openlijk en duidelijk uitsprak, wat in de geesten van anderen nog schemerig leefde Het was op zijn merkwaardige reis naar he: Naburige Oosten, naar Bethlehem en Jeru zalem, toen hij nog droomde van den Bag- dadspoorweg, en Duitschland, den sterken „Drang nach dem Osten" in zich voelend. Groot-Britanpië in zijn flank wilde vatten Wilhelm wendde zich tot het blanke ras met den kreet: „Völker Europas, wahrt Eure hei ligste Güter!" Deze kreet was in politici? echter minder gericht tegen Janan, dan wel tegen Groot-Brittannië, dat sedert kort met Japan een bondgenootschap had gesloten hetwelk in wezen gericht was tegen het ooko- mende Duitschland. Voor den eersten keer in de historie had een natie van blanken, een natie, die altijd geproclameerd had: „White man together against coloured men!", de hand van gelijke gereikt aan een natie van gekleurden, die staatkundig en moreel werden beschouwd als lager staand dan de blanken. Dat was verraad, en Wilhelm trad hier op in de rol van redder van de politieke zeden van Europa. Mussolini neemt, na dertig jaar, de rol van den Duitschen keizer over. Hij is wei geen keizer, doch het scheelt niet veel: hij is Duce, dictator, dje niet behoeft te schromen een blad voor den mond te nemen. Wonder lijk echter, dat de kreet herhaald wordt door het hoofd van een regeering, die juist het minste contact heeft met het gele ras en daar van het minst te duchten heeft. Dat is echter slechts schijn. Ook Italië heeft daarmede zijn gevoelige betrekkingen. Heeft niet kort ge leden te Rome een conferentie plaats gehad van studenten uit het Naburig Oosten, waar Mussolini zijn liefde betuigde voor hun cul tuur en aspiraties? Heeft niet vrijwel tezelf dertijd ook te Tokio een conferentie plaats gevonden van jong-Aziateni van het geheele Aziatische Continent, tot aan de oevers van de Middellandsche Zee tce? Hier vindt men vermoedelijk één der motieven, die Musso lini aanleiding gaven voor zijn waarschu wenden kreet. Italië streeft nog steeds naar de hegemonie in de Middellandsche Zee, al thans in het Oosten van Europa, naar de politieke zeggenschap in Klein-Azië. Japan streeft, onder verwezenlijking van de leuze: „Azië voor de Aziaten", naar uitbreiding van zijn economische en oolitieke machtssfeer tot aan de grenzen van Europa, tracht beslag te leggen op de geesten van de jonge Azia ten, waarnaar ook Italië dingt. Ook elders ontmoet Italië Japan: in Abes- synië, in Afrika. Abessvnië is gebied, dat be hoort tot de economische en politieke in vloedssferen van Italië, Japan heeft sedert kort in Abessynië vasten voet gekregen dank zij een grondconcessie, en ofschoon de ver schijning van Japan in dit gebied nog slechts een op zich zeif staand feit is, is het toch be- langrdijk genoeg om er consequenties uit te trekken. Was de vestiging van de Duitsche gebroeders Mannesmann in 1911 in Fransch-Marokko voor de Duitschers niet een belangrijk economisch en politiek prece dent, dat historie heeft gemaakt? Ook in Abessynië evenals in de Levant, Klein-Az:ë heeft de Italiaansche nationale gevoeligheid reden tot geprikkeldheid, voor alarm. Mussolini's waarschuwing houdt klaar blijkelijk verband met de bedreiging van reeële belangen van Italië dcor Japan' Mus solini heeft ze echter een algemeene strek king geneven. oo het voetsooor van den Duit schen Keizer. De waarschuwing is echter symptomatisch, omdat zii aanduidt hoe hoog het peilglas in Europa staat, dat op de Ta- oansche bewegingen reageert. Mussolini heeft op zijn beurt openlijk uitgesproken dat- yene, waarover ieder in Europa, en in het Westen in het algemeen, d°nkt en spreekt, in tenser en menigvuldiger dan wellicht ten tijde van den Duitschen Keizer. RIJKSDAGZITTING TE BERLIJN. Eén punt op de agenda. De Duitsche Rijksdag is bijeen geroe pen voor een vergadering op Dinsdag 30 Januari a-s. des middags te drie uur met als eenig punt op de agenda: Een ver klaring van de Rijksregeering Meerdere arrestaties. De spanning tusschen de R K kerk en de N. S-partij-instanties, welke op tal van plaatsen leidt tot arrestatie van R. K. priesters begint thans naar buiten toe acute vormen aan te nemen, vooral in Würtemberg, waar dezer dagen weer 2 priesters zijn gearresteerd. De bewe ging onder de bevolking nam echter toe, zoodat de politieke politie verdere maat regelen heeft genomen en een ande-e priester, die gedreigd had een raPP0^ over de zaak naar Rome te zenden, heeft gearresteerd en een protest-vergadenng heeft verboden. HET DERDE RIJK EN DE MONARCHIE. Langs den gebruikel ijken weg is aan de Duitsche dagbladen die van een aan tal met name genoemde bureaux voor persartikelen betrekken, dringend ver zocht de hun door deze instellingen toe gezonden artikelen naar aanleiding van den verjaardag van Wilhelm II niet te pabliceeren. NA DEN ARBEIDSDIENST IN DUITSCHLAND. Bepaald is, dat personen die bij den arbeidsdienst te Berlijn werkzaam zijn geweest ieder jaar zoo veel mogelijk te gelijkertijd in het gewone bedrijfswleven op te nemen. Het bevoegde arbeidsbu reau zal rekening houden met de kennis en bekwaamheid der arbeidsdienstvrij- willigers, terwijl adviezen zullen worden gegeven bij de beroepskeuze. De taak dezer adviseurs is ook de dienstwilligen er van te overtuigen, dat hun toekomst niet in de groote steden en de dichtbe volkte industriegebieden ligt, doch in die streken, waar zij als kolonisten en handarbeiders een bestaan voor zich en hun familie kunnen opbouwen. Een te rugkeer naar de groote steden moet zooveel mogelijk achterwege blijven. HITLER MOET GEEERD WORDEN. Volgens den Rijksbisschop. De Duitsche rijksbisschop heeft, naar de Evangelische persdienst mededeelt, aan de kerkbesturen in de landen de vol gende verordening gezonden: Op 30 Januari 1934 is het de verjaar dag van de benoeming van onzen leider tot kanselier van het Duitsche Rijk Uit dankbaarheid jegens God gedenkt het Duitsche volk op dien dag zeer bizonder de reddende daad van Adolf Hitier. Ik wek derhalve op, dat op Dinsdag 30 Ja nuari 1934 in de kerken avondgods dienstoefeningen plaats vinden, welke in overeenstemming zijn met de beteekenis van dezen dag. w.g. Ludwig Mueller, Rijksbisschou". ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SIEGEN. Tengevolge van de gladheid van den weg is een auto, waarin S.S.-mannen waren geze ten in een bocht van den weg nabij Eiserfeld in botsing gekomen met een autobus. De ben zinetank van de auto geraakte in brand, waarbij de bestuurder van de auto, een S.S.- man uit Siegen, zoo ernstig werd gewond, dat het niet mogelijk was hem uit den bran denden wagen te redden. Hij verbrandde voor de oogen vahzijn kameraden. Twee andere S.S.-mannen werden ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis. De autobus werd ernstig beschadigd, doch de inzittenden ble ven ongedeerd. HET LUENEBERGER PROCES. In het hoogverraadproces te Lueneberg in Duitschland werd gisteren het vonnis uitge sproken. De beklaagde Steinmetz, die deKPD te Lueneberg opnieuw wilde organiseeren is veroordeeld tot drie jaren tuchthuisstraf en drie jaren verlies van burgerrechten, de ver bindingsman Boomann werd veroordeeld tot 2K jaar tuchthuisstraf en 3 jaren verlies van burgerrechten en zekere Nollmeyer, die na de arrestatie van Bormann diens werkzaam heden voortzette tot 2 jaren tuchthuis en 3 jaren eerverlies. De overige beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 weken tot 2 jaren en zes maanden, terwijl een persoon werd vrijgesproken. De president resumeerde dat het hoogver raadproces aan het licht heeft gebracht hoe zeer de KPD er naar heeft gestreefd in de buurt van Lueneberg den gewapenden op stand voor te bereiden door het verzorgen van wapens en munitie en hoe zij ook door het opbouwen van een partijapparaat en door de verspreiding van haar verboden pers heeft geprobeerd de massa te winnen voor haar hoogverraderlij'ke doeleinden. De daden der veroordeelden zijn te meer verwerpelijk daar zij .geschikt zijn op het proces van gezond making dat thans aanvangt een storenden in vloed uit te oefenen en daarmede gericht zijn geweest tegen het rijk en zijn bestaan. DE GEARRESTEERDE BURGEMEESTER. Pembauer op vrije voeten ge steld. De Dinsdag gearresteerde loco-burge meester van Innsbrueck, Dr. Pembauer, is gisteren uit de hechtenis onts agen Da geheele correspondentie van den door Pembauer opgerichten bond voor een Oostenrïjksch Duitsche samenwerking werd in beslag genomen. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat gisteren opnieuw 10 nationaal socialisten uit Innsbrueck naar een con centratiekamp zijn overgebracht Ook in Vorarlberg zijn tal van nationaal socia listen gearresteerd. GEHEIMZINNIG VOORVAI Revolver naast een vernield motorrijwiel gevonden. Op den straatweg OsterburgWittenber- ge in Duitschland vond een voetganger den veehandelaar Fridrich Beyer dood naast zijn geheel vernield motorrijwiel. Naast hem lag een onbekende, die tengevolge van een sche delbreuk zwaar gewond was en tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het onderzoek wees uit, dat Beyer gedood was door een schot in het hoofd en naast het mo torrijwiel vond men dan ook een revolver, waaruit het schot was gelost. Aangezien de duorijder geen legitimatiepapieren had, kon zijn identiteit nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt, dat Beyer tegen een boom is gereden en uit wanhoop over het feit, dat daarbij zijn metgezel doodelijk gewond werd, zelfmoord heeft gepleegd. Het is echter ook niet uitgesloten, dat de onbekende duorijder den veehandelaar van achteren heeft neerge schoten om hem te berooven, doch dat daar door het motorrijwiel verongelukte, waar door hij zelf werd gewond. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. De meening van den aartsbisschop van Canterbury. De aartsbisschop van Canterbury heeft te Londen .in een rede eenige woorden gewijd aan de verhouding van de Duitsche kerk tot den staat. Hierbij zeide hij o m. „dat men slechts symparhie kon gevoelen voor het ver langen, dat de pasgevonden eenheid van den staat begeleid behoort te worden door een grootere eenheid in de kerk. doch dat men moest vertrouwen, dat de eenheid van kerk niet ot stand zou worden gebracht ten koste van haar geestelijke vrijheid en dat vurig vertrouwd wordt, dat zoowel de katholieke als de protesrantscne kerken in Duitschland vrij gelaten mogen worden eigen onbelem merde getuigenis en invloed te geven aan het nationale leven". Verder wijdde de aartsbisschop nog eenige beschouwingen aan de ontwapeningskwestie, waarbij hij de diepe bezorgdheid tot uiting bracht, waarmede de bisschoppen de onder handelingen voor het vinden van een oplos sing volgden, zonder dewelke geen herstel kon zijn voor de wereld van de (hans heer- schende economische moeilijkheden". Hoe sterk en duidelijk onze idealen ook zijn. wij moeten de realiteiten van de moeiliikheden erkennen, die zich voordoen bij het aanpas sen van den natuurlijken eisch van Duitsch land betreffende rechtsgelijkheid aan den even natuurlijken eisch van Frankrijk inzake veiligheid. Wij hopen echter vurig, dat een preliminaire conventie verkregen moge wor den, die den weg zal ruimen binnen de naaste toekomst voor een uitgebreider en vollediger conventie op de basis niet van het omhoog nive'leeren van bewapeningen van het ver lagen daarvan tot een niveau, dat noodzake lijk is voor binnenlandsche veiligheid en ver dediging. GEESTELIJKEN VOOR DE RECHTBANK. Het vonnis uitgesproken. Zooals men zich zal herinneren, is Maan dag te München voor de rechtbank behandeld de zaak tegen de 3 geestelijken. De verdediger bepleitte gisteren na het re quisitoir vrijspraak voor alle drie beschuldig de geestelijken, aangezien volgens zijn mee ning dr. Muhler zich verplicht zou hebten dergelijke mededeelingen door te geven aan zijn kapelaans. De rechtbank wees het volgende vonnis: De beklaagden dr. Muhler, Thaler en Sol lacher zijn schuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den rijkspresident van 21 Maart 1933. Dr. Muhler wordt veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf, ka- pelaan Thaler tot drie maanden gevangenis straf en Sollacher tot vijf maanden gevange nisstraf, allen met veroordeeling tot betaling der kosten. In het vonnis staat o.m. dat Muhler de be weringen omtrent gebeurtenissen te Dachau waarvan hij door een communist kennis zou hebben gekregen heeft doorgegeven. Thaler heeft deze mededeelingen op zijn beurt ver strekt aan Sollacher, die ze weer verder ver telde De beweringen waren onjuist en er dientengevolge op berekend het aanzien der regeering ernstig te schaden. Dr Muhler yeeft toe de tev/ernyen ze'f voor onwaar te hebben gehouden. De rechtbank ontkent niet dat het in het belang van den dienst kan zijn dat de pastoor een kapelaan mededeelingen doet over de stemming in communistische kringen, doch het is niet nocdicr dat hij bizon- derheden mededeelt Hij had den kapelaan geheimhouding moeten opleggen en moeten mededeelen, dat hij de beweringen niet voor waar hield De beide andere bek1aagden had den ondanks den twijfel aan de iuistheid de beweringen verder verteld Thaler wel is waar slechts aan ziin collega, dorh Üeze heeft geprobeerd de beweringen in breeden kring ter kennis te brengen Daarom wordt SolD'-her het strennst gestraft. Als verzachtende omstandigheid wordt aangenomen voor dr Muhler zijn bekentenis, het feit, dat hn aks oud-'früdeT geheel ziin plicht heeft gedaan en dat hij in ziin functie tegen het marxisme is opgekomen Bezwarend daarentegen werkt de enormiteit d°r bewerin gen en het feit. dat Muhler in ziin functie den plicht heeft gereserveerd te zijn. OOSTENRIJKSCHE DEMARCHE TE BERLIJN. Buitenlandsche bladen hebben in de laat ste dagen herhaaldelijk gemeld, dat de Oos- tenrijksche regeering zich tot den Volken bondsraad heeft gewend om daar de Duitsch Oostenrijksche verhouding ter sprake te brengen. In verband daarmede moet er allereerst op worden gewezen, dat de Oostenrijksche gevolmachtigde te Genève zelf verklaart bij zijn laatste bezoek aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond andere dan zuiver Oostenrijksche kwesties ter sprake te hebben gebracht. Juist is, dat de Oostenrijksche gezant in opdracht van zijn regeering een démarche heeft gedaan op het ministerie van Buiten landsche Zaken en eenige bezwaren heeft in gebracht tegen het doen gelden van invloed van zekere Rijks Duitsche kringen op de nationaal-socialistische beweging in Oosten rijk, er daarbij op wijzende, dat Oostenrijk zich tot den Volkenbond zal wenden, indien geen rekening zou worden gehouden met deze bezwaren. De gedetailleerde beweringen worden thans te Ber'ijn bestudeerd en, zullen, naar reeds thans kan worden gezegd, op grond van het resultaat van dit onderzoek binnen den zoo kortst mcgelijken tijd met nadruk worden weerlegd. Mussolini waarschuwt tegen het gele gevaar. (Dag. Overzicht.) De Amerikaansche vlootbespre- kingen. (Buitenland.) Oostenrijksch demarche te Ber lijn. (Buitenland.) Nieuw financieel schandaal te Parijs. (Buitenland.) In de Bonairestraat te Amsterdam heeft een jonge man zijn verloofde doodgeschoten en zichzelf zwaar gewond. (Binnenland.) Wegens verduistering is te Bus- sum gearresteerd een controleur van de organisatie inzake distribu tieregeling van aardappelen, groen ten en fruit voor het Gooi. (Binnen land.) Vermindering ledental Raad van State. (Binnenland./ Strafmaatregel tegen de gemeente Zandvoort. (Binnenland.) (Zie voor nadere bijzonderheden eventuccle laatste berichten). VERZOEK AAN ABONNE'S BUITEN DE STAD. De administratie van de llkmaar- sche Courant verzoekt abonné's van eventueele adresversnderingen vóór 27 Januari opgave te willen doen. HET STAVISKY-SCHANDAAL. Twee hooge ambtenaren met verlof. In aansluiting op een onderhoud, dat plaats, had tusschen den eersten minis ter en den minister van handel, wordt bekend gemaakt, dat op grond van de in het ministerie van handel ingestelde onderzoekingen inzake het schandaal- Stavisky, de inspecteur-generaal voor het credietwezen in het ministerie van handel, Delamarche en een plaatsver vangend afdeelingsleider van hetzelfde ministerie voor den disciplinairen raad ziin gedaagd. Beide ambtenaren moeten hun ambtsuitoefening onmiddellijk sta ken. Ingrijpende maatregelen. Talrijke personen, die wegens afper sing en bedrog tot gevangenisstraf waren veroordeeld, doch totnogtoe om onbe kende redenen op vrije voeten weren ge laten, zijn thans weer gearresteerd en gedetineerd om hun straf te ondergaan. In parlementaire kringen is men van meening, dat deze maatregelen verband houden met de critiek welke in verband met het Stavisky-schandaal op de Fran- sche justitie is geoefend, inzake haar uitstel taktiek en men verwacht, dat binnenkort in het corps der justitieele ambtenaren ingrijpende mutaties zullen plaats vinden. Volgens een bericht van het „Journal" uit Bayonne zou de gearresteerde direc teur van de verzekeringsmij. „Confian- ce Guépin bij de loplichtingsaffaire be trokken zijn geweest. FRANKRIJK GEFFT TE VEEL GELD UIT. Aan de versterking van de Oostgiens. Volgens de „Petit Parisienne" heeft de Fransche minister van oorlog, Daladier, gisteren in de financieele kamercom missie verklaard, dat de credieten voor den bouw der militaire versterking aan de Fransche Oostgrens overschreden zijn met een bedrag van 700 millioen francs. BETOOGINGEN TE PARIJS. Leden van de „Action Fran<;aise" zijn gistermiddag in het Parijsche paleis van justitie binnen gedrongen, waar zij vlug schriften uitdeelden en rumoerige be toogingen hielden. Een medewerker van den minister van onderwijs de Monzie die toevallig in de wandelgangen ver scheen, werd lastig gevallen. Verschei dene advocaten, die in het schandaal- Stavisky een anti-regeeringsgezinde houding hebben aangenomen, maakten van deze gelegenheid gebruik om den aangevallene heftige verwijten te doen. Tot handtastelijkheden is het echter niet gekomen. NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL. In Frankrijk. Tegen de leiders van een onderneming tot uitvoering van groote openbare werken is te Parijs een aanklacht ingediend. Het betreft hier den vroegeren eersten minister Fran<;ois Marsal en een zekeren Gérard, die lid van den raad vao beheer van deze maatschappij zijn.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1