DAGBLAD VOOR ALKMAAR EL OMSTREKEN. Een onderhoud met Göbbels. Bxtgdiiksch Ovusicht !Bidtwiattd, No. 22 Vrijdag 26 Januari 1934 Vragen en antwoorden over nationaaUsocia- 1 isme en fascisme, Oostenrijk, Poten en oorlog. Kernachtige meeningen. DE MACHT DER BRITSCHE DOUANE-AMBTENAREN. Naar Londen gelokt en daar gearresteerd. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE. Nauwkeurige gegevens. SCHEEPSBOTSING OP DE THEEMS. Twee personen verdronken ZELFMOORDPOGING TE LEIPZIG. In het Rijksgerechtshof. LOOS ALARM. In den Pruisischen Landdag. DE DUITSCHE ZEEMAN TE ROTTERDAM. CONCENTRATIE-SL ACHTOFFER. Pleegt zelfmoord. Wat vandaag de aandacht trekt AL TE TROUWLUSTIG. Zijn 5 vrouwen vermoordden hem. ARRESTATIE VAN POOLSCH ADVOCAAT. TWEE SCHOTEN IN DF VILI A VAN CHAMONIX? ERNSTIGE SCHEEPSBRAND. HET AFTREDEN DER JOEGO-SLAVISCHE REGEERING. Officieel bevestigd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N- V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. 134e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Duitsche rijksminister voor de propa ganda dr. Göbbels heeft een specialen ver slaggever van een Krakausch blad een inter view toegestaan van den volgenden inhoud: Vraag: De parlementaire democratie en het kapitalisme zijn nauw met elkaar verbon den. Immers, de parlementaire democratie is de politie uitdrukkingsvorm van een econo- misch-sociale constitutie. Indien men de par lementaire democratie afschaft, vallen de grondslagen voor een liberaal-kapitalistische economische ordening weg. Welke zijn de consequenties der nationale revolutie in Duitschland in economische en sociale betee ken is? .Antwoord: Het nationaal-socialisme heeft een geheel nieuwen economischen vorm geschapen, waarop de tot dusverre bestaan de'maatstaven „liberalistisch'', „kapitalis tisch" of hun tegendeel waarmede men andere economische ordeningen pleegt te me ten, niet kunnen worden toegepast. De natio- naal-socialistische vorm wordt door twee dingen gekenmerkt: door het „Führer"-prin- cipe, dat in zekeren zin de organisatorische zijde regelt, en door de grondstelling „Alge meen belang voor eigenbelang", die het ideëele leidende beginsel bevat. Maar ook het „Führer'-principe is ideëel veranderd, in zooverre n.1. dat een verantwoordelijkheid van de individueele leiders tegenover de bo ven hen geplaatste instanties en ook. een ver antwoordelijkheid van den hoogsten leider tegenover het Duitsche volk en de geschiede nis bestaat. Vraag: Mussolini heeft eens gezegd: „Het fascisme is geen exportartikel". Geldt dat ook voor het nationaal-socialisme (na tuurlijk wanneer men het Duitsche karakter daarvan zou kunnen wegdenken) of beter ge zegd: is het nationaal-socia'isme een Duit sche staatsvorm of een wereldbeschouwing? Antwoord: Het nationaal-socialisme is een levensopvatting, geboren uit de karakte ristieke eigenschappen van Duitschen geeste lijken en gemoedsaanleg, die, ondanks den grootst mogelijken tegenstand van buiten, ook voor den Duitschen staatsvorm beslis send is geworden. Het woord van Mussolini „het fascisme is geen exportartikel" is muta- tis mutandis ook op het nationaal-socialisme van toepassing, daar iedere export een ini tiatief van den exporteur onderstelt, terwijl het nationaal-socialisme een dergelijk initia tief uitdrukkelijk afwijst. Het is echter iets anders, dat een levensopvatting de scheppen de kracht bezit ook buiten haar geboorteland scheppend werkzaam te zijn en richting te geven. Vraag: Beschouwt u het complex-Oos tenrijk als een buitenlandsch- of als een par tijpolitiek verschijnsel? Antwoord: Het nationaal-socialisme in Oostenrijk beleeft zijn geboorteweeën, d. w.z. het bevindt zich in een periode van uit eenzetting met tegenstand, die ook het Duit sche volk heeft moeten overwinnen om het na tionaal-socialisme tot ontplooiing te brengen. Er kan geen twijfel bestaan over- het feit, dat alleen deze gedachte in overeenstemming is met het Oostenrijksche volksbewustzijn, gezien de gemeenschappelijke afstamming en de geestelijke en gemoeds-richting van het Duitsche en het Oostenrijksche volk. Het is derhalve een dwaling, ten deele echter ook een moedwillig verkeerd begrijpen, wanneer de begrijpelijke belangstelling, waarmede het Duitsche volk de symptomen volgt van een ontwikkeling, die het zelf reeds heeft doorgemaakt, als een bewuste en gewilde in werking op die ontwikkeling wordt aangere kend. Daar wij ons over den afloop van die processen geen zorgen behoeven te maken, zou een dergelijke inwerking niet alleen over bodig zijn, maar zij zou ook niet in het be lang van het Oostenrijksche volk zijn. Het is een bijzondere eigenschap van het nationaa - socialisme, dat zijn kracht grooter wordt door den tegenstand, die ten slotte wordt overwonnen. Vraag: Wat denkt u van de verzoening tussChen Polen en Duitschland? Antwoord: Een verzoening tusschen Polen en Duitschland is de wensch van den rijkskanselier, waarop hij bijzonderen na druk heeft gelegd, niet alleen in zijn redevoe ringen, maar ook in twee besprekingen met den Poolschen gezant. De diplomatieke be sprekingen, die op deze basis zijn ingeleid, hebben tot taak de oorzaken van de misver standen, die tot nog toe hebben geheerscht, uit den weg te ruimen, en met een atmosfeer van vertrouwen ook de basis voor een goede buurbetrekking te scheppen. Een goede wil tot het bereiken van dit doel meet, ondanks het gecompliceerde karakter van de prob'e men, die het belang van beide volken raken, tot een goed resultaat voeren. Vraag: In verschillende landen bestaat in breede volkslagen het geloof aan een op koms zijnden oorlog. Gelooft u aan oorlogs gevaar in Europa? A n woord: Het is een zeer betreurens waardig verschijnsel, dat de beslissing over het lot van een volk, de beslissing over oor log en vrede, in de meeste landen berust bij bepaalde groepen of personen, die den oorlog niet of slechts gedeeltelijk kennen. Daaruit vloeit voort, dat de perspectieven van een oorlog niet slechts overwogen worden met een lichtvaardigheid, die alleen zij kunnen toonen, die den oorlog niet in feite hebben meegemaakt, maar dat aan deze perspectie ven op onverantwoordelijke wijze ook in de wereldopinie een zoo groote speelruimte wordt gelaten. Wanneer de gedachte van den rijkskanselier verwerkelijkt zou worden, vol gens welke aan de vroegere oorlogsdeelne mers een bevoorrecht medebeschikkingsrecht over oorlog en vrede moet worden toegestaan, dan zou daarin de veiligste garantie tegen iederen oorlog te zien zijn. Ik zou dan in het geheel geen bevaar meer zien voor het uitbre ken van een nieuwen oorlog in Europa. Naar aanleiding van het bericht, dat een Amsterdamsch papierhandelaar te Londen is gearresteerd, onder verdenking invoerrech ten te hebben ontdoken, schrijft de Londen- sche correspondent van het Hbl.: Een merkwaardig geval, waarvan een be- kend Amsterdamsche handelaar het slacht offer is geworden, heeft zich hier voorge daan. Er kan uit blijken welk een schier on begrensde bevoegdheid aan de Engelsche douanebeambten bij de wet is toegekend, een bevoegdheid ruimer dan die der Engelsche politie, welke althans voor de arrestatie van een verdachte voor een burgerlijk vergrijp de dagvaarding van een magistraat behoeft. De handelaar, die agenten heeft in Hamburg en in Londen, ontving in 1932 uit Londen de onder de nieuwe -bepalingen der tarievenwet vereischte formulieren voor export naar En geland. Naar het heet, zouden die formulieren ver keerd zijn ingevuld en het gevolg was een conflict met de Britsche douane-ambtenaren, dat de handelaar, die uitgebreide zaken met Engeland heeft, wenschte te doen opklaren door zijn Londenschen vertegenwoordiger, die verleden jaar in zijn dienst was getreden. Op het departement werd hem, na maanden van onderhandelingen, evenwel gezegd, dat het wenschelijker werd geacht, dat de hande laar zelf naar Londen zou komen voor een uiteindelijke beslissing in de zaak, daar de vertegenwoordiger niet voldoende op de hoogte kon zijn van gebeurtenissen, die zich vóór zijn aanstelling hadden voltrokken. De handelaar begaf zich nu op goed vertrouwen naar Londen en vervoegde zich aan het be treffende departement, waar men hem op staanden voet arresteerde op beschuldiging van frauduleuze aangifte. Tot over vijven bleef de "V* ~r in hech tenis; eerst daarna is 'I' een i '-di van 1000, door de politie zelf vastgesteld, vrijgelaten. Zijn paspoort was hem afgeno men; het is hem na zijn invrijheidstelling niet terug gegeven. De zaak is in het politiehof van den Lord Mayor in het Mansion House voor geweest. Nadat de procureur voor het departement verdaging van de zaak tot 7 Februari had verzocht, daar den beklaagde nog andere be schuldigingen ten laste zouden worden ge legd, verzocht de procureur voor den hande laar teruggave van het paspoort onder den gegeven borgtocht, daar de zaken van den handelaar zijn terugkeer naar Nederland noodzakelijk maakten. Dit werd toegestaan, nadat de procureur van het departement haa verklaard er geen bezwaar tegen te hebben. Zoo is dan thans de handelaar op vrije voeten, maar uit het gebeurde blijkt wel hoe onbegrensd de macht is van het Engelsche departement. De thans ter beschikking staande gege vens maken het mogelijk, zich een nauwkeu riger denkbeeld te vormen van den omvang van de aardbeving in Indië op 16 Jan. j.1. Er blijkt dan dat de verliezen aan men schenlevens, ofschoon toch nog groot, veel kleiner zijn dan op een gegeven oogenblik gevreesd werd, nl. niet veel meer dan 2500, Wanneer men daarbij bedenkt, hoe 'buitenge woon groot de schade is, die aan huizen, eigendommen en oogsten is aangericht, moet dit cijfer opmerkelijk klein worden genoemd. Dit feit wordt verklaard door de omstandig heid, dat de aardbeving plaats had, toen het meerendeel der bevolking buitenshuis was. De steden, waar de grootste materieele scha de is aangericht, zijn gelegen in Noord-Bi- har, waar op zijn minst de helft van het aan tal steenen huizen is verwoest en de stad Menghir, waar het ziekenhuis vernield werd en v/aar honderden menschenlevens verloren gingen, toen de bazar ineen stortte In Moezaffarpoer zijn de woningen van de daar gevestigde Rechters en burgerlijke ambtenaren vernield; de gevangenis èn het bankgebouw werden beschadigd en om streeks driehonderd menschenlevens gingen verloren, terwijl alle overige steenen huizen vernield zijn. In Darbhanga gingen even eens 300 menschenlevens verloren en werden alle steenen huizen vernield. Motihari werd volkomen geïsoleerd en grootendeels ver woest. Wat de andere steden betreft, in Bha- galpoer werden de gebouwen ernstig bescha digd, in Jamalpoer werd ook veel materieele schade aangericht en gingen 20 menschen levens verloren, te Poesa werd het vermaar de landbouwinstituut ernstig beschadigd. In Tsjapra werden de residentie en de openba re gebouwen vernield en het ziekenhuis zoo danig beschadigd, dat verblijf aldaar onvei lig werd. Te Patna werden 50 personen ge dood, honderden gewond en ruim 4000 ge bouwen vernield of beschadigd. Buiten de steden is de vernieling van huizen veel ge ringer geweest. De meest zichtbare teekenen van de aardbeving zijn daar vernielde en verdwenen wegen, overstroomde velden en groote scheuren in den grond, waaruit mod der, zand en water een slijkachtig bezinksel over velden en oogsten hebben uitgespreid Wegen, spoorwegen en bruggen zijn zooda nig getroffen, dat de ewone verbindingen over een groot gedeelte van de geteisterde streek onmogelijk zijn geworden. De ernstig ste bedreiging voor de landelijke bevolking, die op sommige plaatsen de ongewone dicht heid van ruim 900 per vierkante mijl be reikt, wordt gevormd door de aan den land bouw toegebrachte schade, inclusief de ver woesting der suikerfabrieken. Bovendien zijn tal van bronnen onbruikbaar geworden en het probleem van de verzorging van zuiver drinkwater in steden en dorpen is uiterst acuut. De ramp heeft alle standen getroffen. De stedelingen hebben hun huizen en bezit tingen verloren, de landbouwende bevolking haar oogst en haar markten. Een zeer groot steunfonds zal noodig zijn. In den dichten mist is gitsermorgen een sleepboot uit Londen geramd door het naar Rotterdam uitvarende Duitsche s.s. August Cordt. De sleepboot, die een bemanning van 4 koppen aan boord had, zonk binnen twee minuten. De kapitein en de stoker zijn ver dronken. Het Duitsche schip is naar Londen teruggekeerd. DICTATOR IN DEN DOP. Schoolopstel van een Engelsmen jongen. Een Engelsch blad deelt het volgende op stel mede, dat door een schooljongetje van 10 jaar geschreven is. Nadrukkelijk word* verzekerd, aldus de Telegraaf, dat het een geheel zelfstandige prestatie is, welke op de school zelf als taak werd opgegeven, zoodat ploegen met vaders of moeders hulp uitge sloten bleef. Het onderwerp luidde„Wat zou ik doen, wanneer ik eens voor één dag heer scher over Engeland kon zijn?" En daarover gaf een k'eine Mussolini Hitier de volgende ovei wegingen ten beste: „Als ik voor één dag eens precies doen mocht, waarin ik zin had, dan zou ik gedurende dien korten tijd onbeperkt heerscher van ons land willen zijn. De opvattingen loopen nogal uiteen, maar ik geloof, dat één van mijn eerste da den zou zijn, de tariefmuren naar beneden te halen, waardoor het economisch raderwerk gestoord wordt. Sommige dingen, waaronder vooral alcohol en verdoovende middelen, zou den niet gemaakt of ingevoerd mogen wor den, behalve voor geneeskundig gebruik De werklooze mannen zou ik op boerenplaatsen zetten, waarbij de staat den gewonen steun en de boer den kost met nog wat aanvullend loon moesten geven. Ik zou alle .salarisver minderingen herstellen, behalve die van de rechters en de hooge bewindvoerders (b v de eerste minister). Afgevaardigden moesten derde-klas reizen en bij recepties zouden de deelnemers zelf de kosten moeten bijdragen, behalve degenen, die er plichtshalve moes ten zijn De kerkelijke goederen zouden vervallen en de kerkmenschen moesten voor hun eigen kosten staan. Mijn 24 uur zouden daarmee, geloof ik, wel vol zijn Eén, die weet wat hij wil. Men mag misschien wel verondersvellen, dat zulk een opstelletje verschillende oor deelvellingen hier en daar zal uitlokken. De onderwijzer zal met eenigen trots zeggen, dat men in het aangezicht van zulk een aibeid niet heelemaal aan de resultaten van het la ger onderwijs behoeft te twijfelen. Iemand, die graag wat aan volkeren-psychologie doet, zal opmerken, dat men hier met een typisch staaltje van politieke vroegrijpheid te doen heeft, welke men nu eenmaal eerder bij een Engelschen jongen mag verwachten, dan bij een kleinen Duitseher b.v. Een derde zal het min of meer als een cultuur-document be schouwen en erop wijzen, dat men nier onge zocht een idee krijgt van het beschavingspeil, van de beter-gesitueerde intellectueele klassen (de jongen kwam uit een domineesgezin). De socioloog zal er zijn conclusies uithalen be treffende den invloed van .het milieu en de beteekenis, die de krant reeds in de jonge ja ren hebben kan. En iemand, die nu eenmaal het leven graag ziet. zooals het met zijn ge wone en ongewone dingen, zijn natuurlijk en onnatuurlijkheid daar heengaat, zal zeggen: „kleine potjes hebben ook ooren" en hij zal zeggen, dat aan de kleinen vele dingen ge openbaard zijn, die de wijzen en verstardigen op politiek en economisch gebied nu eenmaal niet zien of willen zien. De vroegere deurwaarder Wilhelm Klei nert uit Gruenberg in Silezië woonde gister morgen in het Rijksgerechtshof de uitspraak bij betreffende de revisie, die hij had verzocht in verband met een vonnis van de rechtbank te Glogau, waarbij hij tot twee jaar gevan- genistraf was veroordeeld wegens verduiste ring en oorkondenvervalsch'ng De revisie is verworpen. Onmiddellijk na de uitspraak door het Rijksgerechtshof trachtte Kleinen zich van het leven te berooven, door zich met een scheermes zware wonden aan den hals toe te brengen. Hij is overgebracht naar de zenuwkliniek van de universiteit van Leipzig Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Omstreeks 9.20 gisteravond werd het Ber- lijnsche publiek opgeschrikt door het bericht, dat het gebouw van den Pruisischen Land dag in de Prinz Albrechtstrasse in brand stond. Spoedig bleek, dat het hier loos alarm betrof. Een politie-agent had een lichtschijn sel gezien, dat op de westzijde van het ge bouw viel. Derde alarm werd gegeven en drie brandweerwagens vertrokken onmiddellijk naar de aangegeven plaats. Uit het onder zoek is gebleken, dat in verband met een diplomatieke ontvangst bij ministerpresident Goering bij den ingang licht brandde. Door dat de wind de lampen heen en weer deed waaien, had men den indruk gegregen, dat in het gebouw een sterk vuurschijnsel te zien was. De brandweer rukte spoedig weer in. Omtrent de verdwijning van den Duit schen zeeman Krull te Antwerpen kan nog worden medegedeeld, dat een scheepsmaat thans van K. een brief heeft ontvangen uit Rotterdam, waarin K. mededeelt, dat toen hij op het Duitsche consulaat ter zijde werd ge steld, hij besloten had te vluchten, omdat hij vreesde te worden vastgehouden. K. is n.1. bij verstek in Duitschland ter dood veroor deeld wegens anti-Nationaal socialistische actie. Buiten het consulaat gekomen, is hij te voet van Antwerpen naar Nederland ge gaan. Officieel wordt medegedeeld, dat de plaat selijke communistische leider Timm in Neu- münster in Duitschland, die gisteren met vijf andere arrestanten naar het concentratie kamp te Papenburg zou worden overge Een onderhoud met Goebbels. (Dag. Overzicht.) Ernstige scheepsbrand in China (Buitenland.) Loonsverlaging bij de spoorwegen ingang 1 Mei a.s. (Binnenland) Ook na een verzoek van de V a. r a. om intrekking van de straf tot verboden uitzending op 27 Jan. heeft de minister zijn beslissing van 17 Januari gehandhaafd (Binnenland.) Felle uitslaande brand in de Lan- gestraat. (Str.c1 en omgeving (Zie voor nadere bijzonderheden eventuecle laatste berichten). bracht, zelfmoord zou hebben gepleegd Toen de celdeur werd geopend, werd Timm dood gevonden, hij had zich aan een afgescheurde strook van zijn bedlaken aan een buis van de centrale verwarming opgehangen. ALLE ZEGEN KOMT VAN BOVEN Een regen van zilveren munten. Te Oberdischingen in Wiirtemberg werd een stal afgebroken. Plotseling regende het zilveren munten op de arbeiders. Gebleken is dat de over-overgrootvader van den tegen- woordigen eigenaar een schat aan zilvergeld in den rumoerigen Napoleontischen tijd on der het dak had verstopt. Bij het afbreken is deze nu te voorschijn gekomen. Te Malewski in Polen trad een zekere Ryskewyat met een jonge vrouw in het huwe lijk. Na korten tijd wekte het gedrag van haar man argwaan bij de vrouw, die een on derzoek instelde en tot de ontstelende ontdek king kwam, dat zij de vijfde vrouw was, waarmee haar man was getrouwd, zonder dat hij zich van de andere vrouwen had laten scheiden. Zij zocht en kreeg contact met de vier andere echtgenooten van haar man en arrangeerde een bijeenkomst, waarop zij hun „allerman" uitnoodigde. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de vrouwen zoo danig in woede ontstaken, dat zij den man aanvielen en mishandelden, zoodat hij doorf bleef liggen. De arrestatie van een der bekendste advo caten te Bromberg in Polen Dr. Kuziel heeft groot opzien gebaard. Omtrent de motieven, welke geleid hebben tot de arrestatie, wordt het stilzwijgen bewaard. Dr. Kuziel was tot voor niet te langen tijd als ambtenaar van het O.M. bij het districts gerechtshof te Bromberg werkzaam. In het bizonder heeft hij naam gemaakt als open baren aanklager in de groote processen tegen de „Deutschtums"-organisaties In de „Deutschtums"- en padvinder-processen had hij hooge tuchthuisstraffen, zoomede gevan genis- en en vestingstraffen geëischt tegen de aangeklaagde Duitschers. De Lifcerté stelt gisteren de vraag of in de villa te Chamonix, waar Stavisky het leven liet, niet twee schoten zijn ge'ost, van welke het tweede het signaal zou zijn geweest voor de voor de villa wachtende medewerkers van den commissaris van politie, die als eerste de sterfkamer binnentrad. De Liberté beweert voorts, dat de gearresteerde medewerker van Stavisky, Voix, zijn heer en meester bij de politie heeft aangeklaagd. 174 slachtoffers. Op de Jangtsekiang heeft een scheeps ramp plaats gehad. Door een kleine ontplof fing ontstond op een passa?'ersschio een brand, welke zich snel uitbreidde en 175 pas sagiers het leven heeft gekost. Volgens een verklaring van de Avaja heeft minister-president Schrschkitsch gistermid dag om vijf uur in den ministerraad medege deeld, dat hij den koning het ontslag der regeering heeft aangeboden en dat de koning deze aanvrage heeft aangenomen. De minister-president heeft opdracht ge kregen de loopende zaken af te wikkelen. De koning heeft den leider der nationale partij van Joego-Slavië (regeeringspartij), Nikola Oecoenowitsch belast met de vorming van een nieuw kabinet. Deze heeft reeds een aanvang gemaakt met zijn besprekingen. Naar uit particuliere bron verluidt, heefr Oecoenowitsch reeds den geheelen dag in öe Skoepstchina geconfereerd met Marinko- witsch en Maximowilsch.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1