VOOR DE KLEINTJES Raadselhoekie HET POESENFEEST. HEEMSKERK. HENSBROEK. BROEK OP LANGENDIJK. SINT MAARTENSBRUG. OUDKARSPEL. LEGKAART Wat Daantje er van vond. RECHT overeind in bed. Na.c,^n'ans «J^t anders dan hoesten. „Meer dan 4 jaar lijdende te zijn ls iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. s Nachts zat ik dikwijls recht overeind In bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesch van deze bijzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen ge bruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit, terwijl ik thans nog steeds Ab dijsiroop ln huis heb en regelmatig ge bruik en mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Sch., wiens origineele brief voor elk ter Inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijm- oplossend, verzachtend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest ln de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvormlng en ontsteking. Door Abdij siroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op lederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch ƒ1.—, ƒ1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. station is gebouwd door den heer M. J. Bies- terbos. Het schilderwerk werd verricht door den heer Jb. de Groot, terwijl de electrische installatie werd uitgevoerd door den heer B. v. Kcssel, allen te Limmen. Pompen werden geleverd door de fa. J. Schooneveldt te Am sterdam, terwijl oliën en benzine betrokken worden van de Texas C 7. Een en ander is keurig afgewerkt en verdient allen lof. Jaarvergadering Witte Kruis. In 't lokaal „Flora" kwamen Donder dagavond de leden der N.-H. afdeeling „Het Witte Kruis" in jaarvergadering bijeen. Ondanks den slechten tijd ademde het jaar verslag een optimistischen geest. Het ledental bleef op 136. Aangaande de t. b. c.-bestrijding verkeert men volgens dit verslag in zeer gelukkige omstandigheden. Voor wijk- en kraamverpleging is aan de afd. Beverwijk 150 afgedragen. 36 Patiënten hebben gebruik gemaakt van 44 artikelen, terwijl nog als nieuwe tak is ingevoerd de buisverzorging. Financiën. Per 31 Decembed bedroeg het saldo inclusief de reserve 1157.63. De ontvangsten inclusief dit kassaldo be droegen 1644.13 en de uitgaven 415.65. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van af treding was de heer P. v. Tuinen, die met overgroote meerderheid van stemmen werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. Echart die voor een herziening niet meer in aanmerking wenschte te komen benoemd werd mej. Taams. Voorgesteld en goedgevonden werd nog een voorstel om 300 te leenen aan het Heemskerksche zwambad, welke zich voor stelt dit bedrag binnen 4 jaar te doen af lossen. Beva 11 en: M. Kuiper—Mulder z. W. Kuiper—Klaver z. Ondertrouwd: H. Griemink en Marg. de Ruijtei Overleden: C. Brasser 53 j. Onze Floralia- en Huisvlijt vereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden op Woensdag 24 Januari 's avonds 7 uur in café „De gekroonde Haan", onder leiding van burgemeester Kooiman. Het jaarverslag vangt aan met te melden dat 1933 voor de vereeniging rijk aan afwis seling is geweest. De inzendingen op de laatst gehouden ten toonstelling, gehouden op 16 en 17 Sept. waren niet minder dan vorige jaren. Wat betreft de tentoonstelling van land- en tuin bouwproducten, wat eveneens aan de Floralia is verbonden bedroeg het aantal inzendingen 172. De afd. Huisvlijt was op de laatste tentoonstelling echter belangrijk minder. Ook meldt het jaarverslag nog, dat op den dezen herfst gehouden Dhalia-tentoonstelling te Hoorn de vereeniging een 8ste standprijs wist te behalen, benevens een 1ste en 2de personeelprijs. Dan stipte de secretaris in zijn jaarverslag nog even het slechte bezoek der leden van de jaarvergaderingen aan. Met de hoop dat 1934 voor de vereeniging weer een goed jaar mag zijn werd het jaarverslag beëindigd. De secretaris, de heer Boot, ont ving voor zijn mooi en nauwkeurig verslag een woord van dank. Rekening penningmeesteresse, mevr. Wit. Ontvangen over het jaar 1933 met kassaldo vorig jaar 457.82 De uitgaven over 1933 bedroegen 378.00M, alzoo is er een batig saldo van 79.82. De rekeningen, nagezien door de heeren H. Overman en Jn Klerk, werden bij monde van eerstgenoemde in de beste orde bevonden. De voorzitter dankte de penningmeesteresse voor haar nauwkeurig beheer. Bestuursverkiezing. Aftredend waren bur gemeester Kooiman, voorzitter; E. Boot, secretaris; C. Bas en K. Schenk. Allen wer den herbenoemd en namen hun benoeming weer aan. In de plaats van mej. Joh. Bom- merij—Lagrand, die als bestuurslid heeft be dankt werd benoemd mevr. M. Boot—Baas. Bespreking a.s. tentoonstelling. Deze zal worden gehouden op 16 en 16 September, wat aan de Federatie zal worden opgegeven Tevens besloot men om met het bestuur van de Floralia te Obdam in overleg te gaan om zoo mogelijk niet meer op denzelfden dag de tentoonstelling te houden. Vaststelling tentoonstelling trektulpen. Daar dit door de vereeniging dit jaar voor Ihet eerst wordt gehouden en bij de uitreiking der tulpen geen datum voor de tentoonstel ling was vastgesteld, komt men nu wel eenigszins in het- gedrang met degenen die de tulpen volgens de regelen heeft opge kweekt daar deze al bijna bloeien en andeien nog lang niet zoo ver zijn. Na een vrij lange bespreking werd na stemming besloten de tentoonstelling te hou den op Zondag 18 Februari in de zaal van Mantel De inlevering moet geschieden op Zater dag 17 Februari voor de kinderen van 5 tot 6 en van 6—7 uur voor de ouderen. De ten toonstelling zal geopend worden Zondag middag, Er zullen nog enkele attracties aan ver bonden worden. Bij de rondvraag deed de heer de Hart het voorstel om de huisvlijttentoonstelling voor taan in den winter te houden en deze gelijk doen houden met de tulpententoonstelling. Besloten werd hier in 1935 mee te beginnen. Hierna volgde sluiting. Vergadering der begrafenisvereeniging „De laatste Eergehouden Donderdag half acht in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter de heer Jaarsma opende met een woord van welkom, waarna lezing en vaststelling der notulen volgde. Ingekomen was een prijslijst van den heer Langendijk te Noordseharwoude met verzoek in aanmerking te mogen komen voor de leve ring van lijkkisten. In verband met de kiesch- heid dezer zaak werd opgemerkt, dat er te dien opzichte eenige verplichting bestond te genover Klinkert te Oudkarspel, maar dat de leden toch in deze vrijheid van handelen had den. Medegedeeld werd, dat iemand die ziek of onder behandeling des dokters is, in geen geval toegelaten wordt als lid der vereeni ging- Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 798 betalende en 75 oiet-betalende leden telt Twee bestuurs- en één ledenvergadering zijn gehouden, 26 be grafenissen zijn uitgevoerd, namelijk negen voor leden en 17 voor niet-leden. Gewaagd werd van de orde en netheid waarmede de begrafenissen worden uitge voerd en medegedeeld, dat te dien opzich-e geen klachten zijn binnengekomen. De rekening van den penningmeester luid de in ontvangsten 861.53, uitgaven 731.69, batig saldo 129.84, gevoegd bij het kassaldo groot 1962.35, werd een bezit op 1 Jan. 1934 van 2092.19. Gevraagd werd of in verband met het groote saldo dit jaar de halve contributie ge ïnd kon worden. Opgemerkt werd, dat men dan voor moei lijkheden zou komen te staan, wanneer nieu we kleedingstukken noodig zouden zijn, daar de inkomsten beduidend naar omlaag zouden gaan. Wel werd goedgevonden om voor 1 jaar de aansprekers te betalen vanwege de vereeni ging. Door de heeren C. K'oosterboer en J. C. Kouwen werd verslag uitgebracht van de ge houden bondsvergadering. Als afgevaardigden naar de bondsverga dering werden vanwege het bestuur benoemd de heer H. Vinke en uit de leden P. Stammes. In het bestuur werden de heeren W. Slot, C. Timmerman en H. Vinke herkozen. Na nog eenige besprekingen van huishou delijken aard volgde sluiting. In het lokaal van den heer Homan alhier werd door de afd. „St. Maartensbrug" van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond gehouden. Na opening door den heer C. Nierop, sprak de heer M. Jimmink uit Alkmaar over het onderwerp: „Premievrij Staatspensioen". De gloedvolle rede werd met groote aan dacht aangehoord. Vervolgens werden een paar films, waar onder de Bondsfilm „Oud en Arm" ver toond, welke vol belangstelling werden ge volgd. Na de pauze vergastte de heer Cloeck het talrijk opgekomen publiek op zijn mooie le vensliedjes, die zeer in den smaak vielen. Het was een in alle opzichten geslaagden avond. SCHAGEPBPUG. Donderdagmorgen had in de dubbele buurt alhier een botsing plaats tusschen een autobus van de N.V. „H. A. B. O.", komen de uit de richting Schagen en 'n stilstaanden auto van den heer de W. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Beide wagens werden beschadigd. De aanrijding werd veroorzaakt doordat aan beide kanten van den weg auto's ston den, zoodat er weinig ruimte om te passee- ren overbleef. Jaarvergadering van „Hulp in Nood" op Woensdag 24 Januari 1934, des avonds 7 uur in het lokaal van den heer Vis. De voor zitter, de heer G. IJff, opende de vergade ring. Het verloopen jaar is slecht geweest voor de vereeniging, vooral wat de financiën be treft. Hiermede in verband staan dan ook enkele punten, die op de agenda voorkomen. Verslag penningmeester. Namens de controlecommssie adviseerde de heer Ad. Visser tot goedkeuring over te gaan. Uit het verslag bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 2450.34, de uitgaven 3244.69, zoodat er een nadeel ig saldo is van 794.35. Het bezit is teruggeloopen tot 3293.94. Uitkeeringen werden gedaan 453 aan 97 personen met 2449 ziekendagen. De secretaris memoreerde in zijn jaarver slag den slechten toestand. Er komen te wei nig jonge leden bij. Het ledenaantal is dan ook teruggeloopen van 300 tot 261. Gehou den 4 bestuursvergaderingen en 1 ledenver gadering. De loting vrijstelling contributie werd ook wegens den financieelen toestand achter wege gelaten. Het verslag werd goedgekeurd. Bestuursvoorstel om de uitkeering te regelen per verzekerde gulden. De tegenwoordige uitkeering in verband met de ziektewet is niet zooals het moet zijn Het bestuur stelde voor, om voor de ge- heele uitkeering tot 12, 2i/<> cent per ver zekerde gulden te rekenen. Bij een lagere verzekering, b.v. 4 of 5 voor aanvulling, 3 ct. per verzekerde gulden. Bij een contributie van 20 cent, zooals tot heden betaald wordt, gaat de uitkeering dus terug tot f 8. De voorzitter wees er op, dat deze verzeke ring natuurlijk niet ieder oogenblik veran derd kan worden. Zooveel mogelijk moet men zich vol of voor aanvulling verzekeren. Wan neer iemand werk heeft, keert de ziektewet 80 uit, en dan is het het beste om zich Deze legkaart stelt voor: Mnizen met een stukken lampion. (Nadruk verboden^ voor de overige 20 te verzekeren. De vori ge regeling was voor de z.g. halve leden niet billijk. De heer P. Volkers had gedacht, dat de verzekering alleen voor de halve leden zou gelden. De voorzitter zeide, dat het ook met het ook op de kas, beter is om deze regeling aan te nemen. De heer de Geus zeide, dat het gemakke lijker zou zijn om de uitkeering op 7.50 te brengen, maar op de vorige vergadering kwam hier al verzet tegen. Het voorstel werd aangenomen. Bestuursvoorstel uitkeeringsduur. De uitkeering is 10 maanden; 5 maanden vol, 5 maanden half. Het bestuur stelde voor dit te veranderen in 18 weken vol en 12 weken half. Het bestuur wilde hiermede ondervangen, dat de reserve geheel uitgeput raakt. De heer P. Volkers zeide, dat juist een voorstel is aangenomen ten gunste van de kas en zou het een jaar willen uitstellen. De heer van Hout zeide, dat dit niet in het voordeel van de kas was, want de halve leden krijgen hooger uitkeering. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Bestuursvoorstel gratificatie bode. Het bestuur stelde voor de gratificatie van f 25 in te trekken. De heer Ad. Visser dacht, dat er door de verandering wel meer werk zal zijn en zou het er bij willen laten. De voorzitter zeide, dat men in vergelijking met andere vereenigingen hier met het loon aan de spits staan. De heer Visser dacht, dat de inkomsten door betaling per verzekerde gulden lager zullen worden, dus het bodeloon zal ook naar de laagte gaan. De heer A. Kroon vroeg, of het wel noo dig is. De heer Mienes verklaarde zich tegen het voorstel. Het loon is niet hoog, en waar in deze streek gestreden wordt naar betere levensvoorwaarden, moet men niet het ver keerde voorbeeld geven, om de toch al niet hoog loon te gaan verlagen. De heer K. Tromp stelde voor om het dit jaar zoo te laten. Het volgend jaar kan men zien, hoe het loon is door de nieuwe rege ling. Het voorstel van het bestuur werd verwor pen. De aftredende leden, de heeren G. IJff en E. Slooves, werden herkozen. Rondvraag. De heer L. Tromp vroeg of er geen andere regeling getroffen kan worden met de wacht- dagen. Spr. had in 14 dagen 6 wachtdagen. De voorzitter: Men zou kunnen stellen, dat indien binnen een bepaalden tijd iemand door hetzelfde geval weer ziek wordt, 3 wachtdagen gelden. Hierover volgden nog eenige besprekingen De voorzitter stelde ten slotte voor het zoo te laten en het bestuur in voorkomende ge vallen over de wachtgelden te laten beslissen De voorzitter: In verband met den slech ten gang van zaken met de ziekenkas, heeft men inlichtingen ingewonnen bij den Bond van Ziektekassen boven het IJ in verband met herverzekering. Wanneer b.v. dit jaar reeds een herverzekering liep, dan hadden wii er voordeel van gehad. De voorzitter zou dit in de federatie-verga- cering willen ter sprake brengen. Daarna sluiting. Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Pelikaan. Eik, lepel, Anna, kei, kaap. 2. Stal Schipbreuk, acht scha k i wi papa e b be roos melk neus bark 3 Vader wil dat onderwerp liever on aangeroerd laten. (Verona). Vindt u heusch dezen weg zoo mul, Moeder? (Ulm) Kunt u schaatsenrijden? Ik ben 't heimelijk aan 't leereri. (Bentheim). Is Oom Bob Ingenomen met het nieu we huis? (Bingen) Moeder zal ln zijn koffer een ver- rassing stoppen. iLinz). j 4 Kar, ton; karton. De poesenma is jarig! Heusch! In 't poesenhuis is feest! Neen, nooit nog is er zóó'n plezier. Zoo'n vroolijkheid geweest! De poesjes uit de heele buurt, Die komen feel'citeeren! En niet alleen de dames, hoor! Er komen ook wel heeren! De dames drinken allen thee En smullen in een taartje! De heeren, stel je even voor, Die rooken een sigaartje! De poesenma, die jarig is, Is o, zoo in haar nopjes! Je kunt het duid'lijk merken, hoor! Want telkens geeft ze kopjes! 't Is werk'lijk zoo'n gezellig feest: Er wordt geducht gesprongen! En soms ter eer van poesenma Een vroolijk lied gezongen! Doch 't allermooiste komt het laatst Al klinkt 't misschien wat mal Maar toch is 't waar: de poesenma Geeft tot besluit een bal. En alle poesjes, wit en zwart, Die zwieren nu in 't rond Of zetten met vee] deftigheid Hun pootjes op den grond! Dan, eind'lijk is de pret gedaan! 't Is bijna middernacht! De gasten worden door papa Beleefd naar huis gebracht! Nu keert er in het poesenhuis Weer kalmte, rust en vreê. Zeg, als er weer zoo n feestje is, Gaan jullie dan eens mee? R. WINKEL. Voor kleineren. 1. S Spelonk. E p e leeuw Spelonk viool ons k 2 Vink, pink, kink, klink. 3. Een bromtol. 4. Schaar. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Als mijn eerste het tegenoverge stelde van lang en mijn tweede het tegenovergestelde van arm is, welke plaats in België wordt dan door mijn geheel aangeduid? 2 Verborgen vruchten. Oom Jaap pelde een hard ei voor Rietje. Tante zei: „ik hoop eerder dan vier uur thuis te zijn!" Ga je mee? Zeker, straks kun je op mij rekenen. Het is mij heel wat waard, beide Zondagen vrij te zijn. 3 Mijn geheel wordt met 14 letters ge schreven en noemt een beroemd Engelsch schrijver. 3, 4, 5, 6, 7 ligt in het Zuiden van Frankrijk. Een 14, 1, 2, 9, 5 is een deel van een vrucht. 8, 9, 10, 11 is een jongensnaam. Een 5. 12, J3, 14 is een brilleglas. Een 11, 12, 4, 11 is een gebouw. Een 5, 3, 3, 4, 14 wordt aan den voet gedragen. 4 Welke oude stad bestaat uit niets anders dan roem? Voor kleineren. 1 Welke katjes zonder pootjes, Zonder staart of zonder kop Ziet men buiten of in huis soms? Denk maar niet. dat ik je fop! 2 Wat kun je maken van dag? D Moes en Tante zitten samen In de serre op een keer. Moes vertelt, dat Oma ziek is. Kleine Daan loopt heen en weer. Daar verstaat hij: Toos, haar meisje, Is er een van 't goede soort. Alles doet ze als de beste, Zorgt voor Oma, zooals *t hoort. Ernstig zegt plots kleine Daantje: Eén ding doet ze niet als 't moet! Wat bedoel je? vraagt nu Moeder. Strijken doet ze toch niet goed! Nu nog mooier! roept dan Moeder. Strijken kan Toos keurig, Daan! Maarvertel me eerst eens even: Hoe kom jij daar eig'lijk aan? Anders streek Toos toch de kreukels In 't gezicht van Oma glad! Och! zegt Moeder, Daantje knufflend, Wat ben jij een kleine schatl C. E. DE LILLE HOGERWAARD. (Naduk verboden). 3. Met h ben ik timmergereedschap en met k vindt je mij in elk huis. 4. Vul deze 9 vakjes in met: 4 E II 1P 1P maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: le een lichaamsdeel van een dier. 2e een plaats op de Veluwe. 3e een groote steen. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11