DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. QcujeUiksch ^Buitenland Vriendschapsverdrag Polen-Duitschland. No. 23 Zaterdag 27 Januari 1934 136e Jaargang Beide staten verplichten zich thans, alle kwesties, welke ook, die zich fusschert beide tanden mochten voordoen, door directe onderhandelingen te regelen. GELDIG VOOR 10 JAAR. IVat vandaag de aandacht trekt Geriefelijk en voordeelig zijn de 5 en ÏO rittenboekjes der NASSAU-TAX prijzen resp. 11.75 en 13.50. Inclusief fooi Chauffeur. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter? naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uil drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N- ADEMA. Zooals bij officieele mededeel ing van 15 November 1933 te Berlijn en Warschau werd bekend gemaakt, is indertijd bij een gedach- tenwisseling tusschen den Rijkskanselier tn den Poclschen gezant te Berlijn de overeen stemmende bedoeling van Rijksregeering en Poolsche regeering geconstateerd de kwesties welke deze beide landen betreffende in be handeling te nemen langs den weg van directe onderhandelingen en voorts tot coti- solideering van den vrede in Europa in hun wederzijdsche verhouding af te zien van iedere gebruikmaking van geweld. In aansluiting daarop hebben onderhan delingen plaats gevonden tusschen de Rijks regeering en de Poolsche regeering, met het doel, iri den zin van het resultaat van deze gedachtenwisseling een bindende schrifte lijke overeenkomst te treffen over de toe komstige organisatie der wederzijdsche be trekkingen. Deze onderhandelingen zijn thans ten einde. De Rijksminister van buiteu- landsche zaken en de Poolsche gezant heb ben gisterochtend in het ministerie van bui- tenlandsche zaken een verklaring ondertee kend. welke den volgenden tekst heeft: „De' Duitsche regeering en de Poolsche regeering achten den tijd gekomen om, door een onmiddellijk accoord van staat tot staat een nieuwe fase in te leiden in de politieke betrekkingen tusschen Duitschland en Polen Zij hebben derhalve besloten doqr de hui dige verklaring de basis te leggen voor de toekomstige organisatie dezer betrekkingen. Beide regeeringen gaan uit van het feit, dat de handhaving en waarborg van een per manenten vrede tusschen hun landen eer essentieele voorwaarde is voor den algemee- nen vrede in Europa baseeren op de in het pact van Parijs van 27 Augustus 1928 ver vatte principes en willen, voor zoover daar bij sprake is van de verhouding tusschen Duitschland en Polen, de toepassing dezer principes nauwkeuriger bepalen Daarbij stelt ieder der beide regeeringen vast, dat de door haar tot nu toe reeds naar andere zijde aangegane internationale ver- Elichtingen de vreedzame ontwikkeling van aar wederzijdsche betrekkingen niet verhin deren, niet in striid met de onderhavige ver klaring en geen invloed van deze verklaring ondervinden. Zij stellen voorts vast, dat deze verklaring geen betrekking heeft op die kwesties, welke volgens het internationale recht uitsluiten beschouwd moeten worden als interne kwes ties van een der beide landen. Beide regeeringen verklaren, dat het haar bedoeling is, zich in kwesties, welke haar wederzijdsche betrekkingen betreffen, van welken aard deze ook mogen zijn, direct met elkander te verstaan. Mochten eventueele ge schillen tusschen hen ontstaan en mocht een oplossing door directe onderhandelingen niet kunnen worden verkregen, dan zullen zij in ieder bizonder geval op grond van weder- zijdsch overleg een oplossing zoeken door andere vreedzame middelen, ongeacht de mogelijkheid, zoo noodig die procedures toe te passen waarbij wordt voorzien door de andere verdragen, welke tusschen hen be staan voor dergelijke gevallen. Onder geen omstandigheden zullen zij evenwel met het doel deze kwesties op te lossen overgaan tot de toepassing van geweld. De door deze principes geschapen garantb voor den vrede zal de groote taak van beide regeeringen verlichten om voor problemen van politieken, economischen en cultureelen aard oplossingen te vinden, welke berusten op een rechtvaardige en billijke aanpassing aan de wederzijdsche belangen. Beide regeeringen zijn er van overtuigd, dat op deze wijze de betrekkingen tusschen haar landen zich vruchtbaar zullen ontwik kelen, en zullen leiden tot een verhouding van goed nabuurschap, welke niet alleen tot zegen zal zijn aan hun beide landen, doch ook aan de overige volken van Europa. De onderhavige verklaring zal worden ge ratificeerd en de ratificatieoorkonden zullen zoo spoedig mogelijk te Warschau worden uitgewisseld. De verklaring geldt voor een periode van tien jaren, gerekend van den dag der uitwisseling van de ratificatieoorkonden Indien zij niet door een der beide regeeringen wordt opgezegd zes maanden voor den af loop van dezen termijn, blijft zij ook verder van kracht, doch zij kan dan door iedere re geering te allen tijde worden opgezegd met een termijn van zes maanden. (Opgesteld in duplo in Duitsche en Pool sche taal). Berlijn, 26 Januari 1934. w.g. Voor de Duitsche regeering v. Neurath voor de Poolsche regeering Joseph Lipski. Accoord voor den duur van tien jaren. Het accoord wordt gesloten voor den duur van tien jaar. Bij deze overeenkomst verplich ten de beide staten zich alle kwesties, welke ook, welke zich tusschen hen zouden kunnen voordoen bij directe onderhandklingen te re gelen. Persstemmen. Het Duitsch—Poolsche pact wordt door de geheele Berlijnsche pers met vreugde en genoegdoening begroet. De Volkische Beo- bachter wijst er op, dat het pact met Polen de politiek van vrede en openlijke gedachten- wisseling voortzet, die de leider gekenmerkt heeft als zijn buitenlandsch politiek program. Het is nog niet lang geleden, aldus het blad, dat de beide verdragspartijen herhaalde ma len tegenover elkander stonden voor het fo rum van den Volkenbond zonder een weg te vinden tot wederzijdsche overeenstemming. Het nat.-soc. Duitschland heeft zich met een duidelijk besluit losgemaakt uit deze vergif tigde atmosfeer der internationale diplomatie en het is een moedige daad, dat eveneens de Poolsche regeering zich ov,er alle dwarsdrij verijen heenzet om in directe persoon'ijke ge dachtenwisseling den weg der toenadering te vinden, die in Geneve steeds weer door be langhebbende krachten werd versperd. De nieuwe Europeesche politiek heeft met dezen dag het eerste groote succes veroverd. De indruk in Parijs. In politieke kringen te Parijs wordt in zake het DuitschPoolsche pact verklaard, dat de Fransche politiek den opbouw van dergelijke pacten steeds heeft welkom gehee- ten en bevorderen, aangezien alles, wat in Europa den vrede tracht te versterken, moet met genoegdoening worden ontvangen. Der halve kan men het afsluiten van het Duitsch- Poolsche pact ook slechts toejuichen. Het met Frankrijk bevriende en geallieerde Polen le vert hiermede een bijdrage tot het vredes werk en versterkt zijn positie door nieuwe veiligheden. Wat Warschau zegt. Het DuitschPoolsche overeenstemmings- accoord heeft in regeeringskringen alhier, naar van bevoegde zijde verluidt, groote ge noegdoening gewekt en wordt bijzonder toe gejuicht. Vooral wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het pact niet afhankelijk gesteld is van bestaan van eenigerlei internationale instellingen, te meer waar deze instanties onder den invloed kunnen staan van een wis selvallig lot. Verder wordt gezegd, dat de thans tot stand gebrachte pacificatie van de betrekkingen tusschen de beide nabuurlan den ook een versterking van den Europee schen vrede beteekent. Niet in de laatste plaats wordt de groote periode van 10 jaar, voor dewelke de overeenkomst is gesloten, als belangrijk feit, ook van economische draagwijdte, beschouwd. PROF. EINSTEIN ALS VIOLIST. W eldadigheidsf eest. Einstein heeft te New-York het aangekon digde vioolconcert gegeven. Er werden fancy- prijzen betaald voor kaarten en de balzaal van den bankier A. Lewisohn was geheel ge vuld met luisteraars. Eerst had Einstein niet willen hooren van toelating van journalisten, maar later vond hij het goed. Alleen wilde hij geen last hebben Van pioselinge lichtflitsen en moest men hem beloven niet op z.g. grap pige wijze over het geval te schrijven. Het concert bleek een groot succes. Ein stein schijnt goed te hebben gespeeld. Er was veel applaus hetgeen den professor klaarblijkelijk verbaasde, maar toch niet on aangenaam was. De opbrengst, bestemd voor intieme vrien den onder de geleerden te Berlijn, bedroeg over de 10.000 gulden. ERFENIS VAN 8.5 MILLIOEN. Luchtpost uit Batavia bracht de blijde boodschap. Volgens de Berlijnsche bladen heeft een Duitsche planter, die in Soerabaja overleden is, aan de familie van zijn Nederlandsché jeugdvriendin 8.450.000 vermaakt. De brief waarin deze beschikking vermeld stond, werd per luchtpost uit Batavia bij de naaste fami lieleden van de reeds geruimen tijd overleden jeugdvriendin bezorgd. Haar vijf nog in le ven zijnde kinderen hebben zich thans in ver binding gesteld met de Nederlandsche regee ring. Zij wonen te Berlijn, in een der armste wijken. Hun omstandigheden zijn niet roos kleurig, eenige van hen zijn werkloos. LANDVERRADER GESTRAFT. 15 jaar tuchthuisstraf. De eerste strafsenaat bij de rechtbank te Berlijn heeft gisteren een bij de geheime politie werkzamen employé wegens poging tot landverraad veroordeeld tot de maxi mumstraf van 15 jaren tuchthuis. De pro cureur-generaal had wegens overtreding van de wet op de 3pionnage de doodstraf ge- eischt. De Pruisische minister-president heeft naar aanleiding hiervan een bezoek gebracht aan den Rijkskanselier ten einde te bewer ken dat in de toekomst ook voor poging tot landverraad de doodstraf kan worden uitge sproken. NAZI GEARRESTEERD. Te Praag. In verband met de arrestatie van den dage- lijkschen bestuurder van het Sudeten-Duitsche Heimatfront, dr. Walter Brandt o.a. wegens overtreding van de wet op bescherming van de republiek, is thans ook dr Emil Fussek gearresteerd, nadat tevoren in zijn woning een huiszoeking is gehouden. Ook in Teplitz- Scoenau is een huiszoeking gehouden bij den voormaligen café-eigenaar Ludwig Knicny uit Berlijn, bij wien een uitgebreid materiaal is gevonden, waaronder correspondentie en drukwerk van het Studenten-Duitsche Heimat- front. Konicny is gearresteerd en naar de ge vangenis in Praag overgebracht. HET VEREENIGINGSLEVEN IN DUITSCHLAND. Nog slechts één officiersbond. De nationale bond van Duitsche officieren en de Duitsche officiersbond hebben zich aan eengesloten met alle overige officiersbonden in den „Rijksbond van Duitsche officieren. Eere-leiders zijn generaal veldmaarschalk von Mackensen en overste-genei aal von Hutier. ALS DOOR 'N WONDER GERED. Onder een trein gevallen. Op het station van de ondergrondsche te Berlijn aan den Senefelder-Platz is een jon ge vrouw, die dicht bij den rand van het per ron stond, in zwijm gevallen en tusschen de rails gestort, juist toen een trein het station binnenreed. De machinist had geen tijd meer te remmen, zoodat verscheiden wagons over de vrouw heenrolden. Alle ooggetuigen meenden, dat zij was vermorzeld, doch toen de wagen werd opgevijzeld, bleek dat de vrouw volkomen ongedeerd te voorschijn kon worden gehaald. Door een zeldzaam toeval was zij zoo tusschen de rails terechtgekomen, dat de locomotief en de wagons over haar heen waren gegaan, zonder haar ook maar in 't minst te déren. ENGELSCHE REGEERINGS- VERKLARING. Over de ontwapening. De ontwapeningscommissie te Londen van het kabinet heeft gistermiddag een zitting ge houden. Er werden verschillende vragen ge steld aan Simon met betrekking tot de ont wapening. Wanneer het parlement Maandag weer zal bijeenkomen, zullen den minister van buiten landsche zaken verschillende vragen worden gesteld in de ontwapeningskwestie. Men ver wacht dat Simon een verklaring zal afleggen. In de zitting van heden werd, naar ver luidt, deze regeeringsverklaring voorbereid. Zij zal of mondeling of in den vorm van een Witboek worden bekend gemaakt. Deze nieuwe verklaring zou gebaseerd zijn op de Britsthe ontwerp-conventie. De nieuwe verklaring zal, naar men meent, het doel na streven een mate van overeenstemming tot stand te brengen bij de mogendheden, waar door de ontwapeningsconventie mogelijk zal worden gemaakt. KABINET CHAUTEMPS IN GEVAAR. De Fransche minister van justitie, Raynaldy, heeft minister-president Chautemps ontslag gevraagd. Een deputatie uit de socialistische Kamer fractie had zich tot minister-president Chau temps gewend, bij wien zij er op aandrong den minister van justitie Raynaldy ontslag te ver- leenen. Chautemps zou tegenover deze deputatie hebben verklaard, dat hij nog in den loop van den avond den president der republiek het collectief ontslag der regeering zal aanbieden Het aftreden van Reynaldy zou het gevolg zijn van het feit, dat Reynaldy, die als minister van justitie plaatsvervangend minister-presi dent is, lid is geweest van den raad van be heer der bank Sacazyn, welke wegens onre gelmatigheden in de bankleiding en wegens misleiding der openbare meening is gewikkeld in een schandaal. In parlementaire kringen wordt de onver wachte verwerping van de bereidheid tot af treden van den minister van justitie Reynaldy door den premier geweten aan een uitvoerige bespreking, die Chautemps gehad heeft met den voorzitter van de radicaal-socialistische partij Herriot. Herriot zou den premier er toe gebracht hebben den strijd met het parlement nog eenmaal aan te binden. Chautemps heeft met de betrokken minis ters in den loop van den avond reeds een ge dachtenwisseling gehad, over welker resultaat niets bekend is. De regeering treedt nog niet ai. De politieke toestand is nog niet duidelijk. In de wandelgangen van de Kamer had men verwacht, dat de regeering zou aftreden. Bij het verlaten van het Kamergebouw verklaarde Chautemps: Ik ben nog niet in het bezit van de officieele ontslagaanvrage van den minister van justitie. Ik heb een wetsontwerp inge diend (dat voor een extraparlementaire en quêtecommissie), dat door de bevoegde Kamer commissies is aangenomen en waarover Dins dag zal worden beraadslaagd. Al naar gelang de beraadslagingen zal ik mijn besluit nemen. De regeeringscrisis schijnt evenwel uit te blijven. De' onderstaatssecretaris van het kabinet van den premier heeft na het onderhoud van Chau- tèmps met Raynaldy zelfs gedementeerd, dat Ra/naldy zou zijn afgetreden. Men neemt aan dat Chautemps de ontslagaanvrage van Ray naldy niet heeft aanvaard. De onderstaatssecretaris Marcombes voegde hieraan toe, dat Herriot tegenover Chautemps heeft verklaard dat de radicaal socialisten ge sloten achter Chautemps staan. RUMOERIG PARIJS. Weer straatbetoogingen. In den loop van den nacht hebben de straatbetoogingen te Parijs, die des avonds voor het kamergebouw gehouden waren zich verplaatst naar de groote boulevards. Eenige betoogers droegen borden met opschriften, die betrekking hadden op het schandaal- Stavisky. De politie verspreidde de demon stranten doch kon niet verhinderen, dat eeni ge hunner de kleine tafeltjes van de caféter rassen als projectielen gebruikten. Van de Place de la République uit vormde zich een stoet, die steeds aangroeide en die onder het zingen van de Marsailaise en geroep: „Weg met de dieven" naar de groote boulevards trok en naar de Place de 1'Opéra. Voor de Madeleine bedroeg het aantal betoogers on geveer 1000. Deze trachtten over de Saine- brug voor het kamergebouw te trekken, het geen.echter door een politieafzetting verhin derd werd. Ongeveer 100 demonstranten trokken toen onder hef zingen van de Marsai laise naar het departement van oorlog. Ter- zelfdertijd was bij het Gare du Nord een stoet gevormd, die eveneens trachtte naar de binnenstad te trekken. Het kwam tot botsin gen met de politie, die 15 personen arresteer de. Twee agenten van politie werden gewond. .Ook van den Boulevard Saint Germain af trachtte een stoet naar het kamergebouw op te rukken, doch ook deze werd door de politie tegengehouden. Ook voor het ministerie van justitie werd betoogd, evenals on den Boule vard Montmartre en voor het Gare de L'Est en de verder afgelegen boulevards. ALEXANDRE NIET IN VRIJHEID. Gevangenhouding wegens andere zaak. Het bericht van de „Echo de Paris", dat Alexandre, die aangehouden werd als ver dacht van oplichting door middel van zijn voorschotbank voor" ambtenaren, in vrijheid zou moeten worden gesteld, omdat zijn zaak voor een ander rechtscollege moet worden behandeld, daar er hoogwaardigheidsbeklee- ders van het Legion van Eer bij betrokken zouden zijn, wordt door ,,'Oeuvre" tegenge sproken. Tegen Alexandre is namelijk reeds een be velschrift tot gevangenhouding uitgevaar digd wegens een andere zaak, waarbij hij iemand een bedrag van 8 millioen frs. afhan dig zou hebben gemaakt. PROF. DR. VERSLUYS TE WEENEN. Gisteren heeft prof. dr. Versluys in de aula der Deensche universiteit voor de Oos- tenrijkscheNederlandsche Vereeniging een verhandeling gehouden over de jongste Ne derlandsche onderzoekingen inzake den op bouw en ontwikkeling van het zenuwstelsel. HANDHAVING VAN ORDE EN RUST. Ministerraad te Weenen beraad slaagd. In een zitting, die verscheidene uren duurde en voor een deel zeer levendig verliep, heeft de ministerraad te Weenen zich uitvoerig beziggehouden met een rapport over de maatregelen voor c'.e verdere handhaving van openbare orde en rust. De ministerraad be sloot een verordening uit te vaardigen, waarbij bepaald wordt, dat de rechtskrach- tige bestraffing wegers bepaalde vergriioen tegen de regeeringsvéroraeningen voor per sonen dit in een publieke rechtelijke dienst- Vriendschapsverdrag Polen Duitschland. (Dag. Overzicht). Kabinet Chautemps in gevaar. (Buitenland). Communistencongres te Moskou. (Buitenland). Scheepsramp nabij IJsland. (Bui tenland). Italiaansche postvlucht. (Lucht vaart). Overval gepleegd op de vrouw van een melkboer te Baarlo. (Bin nenland). Te Beek en Donk een auto tegen een café gebotst. (Binnenland). Antwoord van minister Colijn aan den heer Duys op diens vragen naar het verbod van de N. S. B. voor de rijksambtenaren. (Binnenland). (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten)» Ook gestationneerd b.d. uitgang van het station. betrekking staan of uit een dergelijke betrek king een pensioen ontvangen, het verlies van hun functie en van alle daaruit voort vloeiende aanspraken ten gevolge heeft, wan neer de bondskanselarij het ingaan van deze rechtsconsequenties bepaalt. Deze verorde ning is van kracht tot en met Juni 1934. Een ministerieele commissie is benoemd ter be spreking van maatregelen tegen staats- vijandige bondsambtenaren. In den ,oop van den ministerraadszitting hebben de minister dr. Kerber en staatssecre taris dr. Glas, de beide vertegenwoordigers van het nationaal-corporatieve front in het kabinet, besloten hun verzoek om ontslag in te trekken, dat zij voornemens waren in te dienen wegens de door de regeering ont worpen maatregelen tegen staatsvijandige ambtenaren. HET OOSTENRIJKSCHE AMBTENARENCORPS. In regeeringskringen bestaat, naar verluidt het plan, den commissaris voor personeels zaken der bondsregeering, Dr. Arbogast Fleisch, buitengewoon vérgaande volmachten te geven, welke het hem mogelijk zouden ma ken, over te gaan tot een volledige zuivering van het geheele ambtenarencorps van alle staatsvijandige elementen. Voorts zou het plan bestaan met kracht op te treden tegen de rechters, die door hun hou ding in politieke processen een afwijzend standpunt aan den dag gelegd hebben jegens de bedoelingen der regeering. In het bizonder zal worden opgetreden tegen de rechters die in processen tegen nationaal-socialisten vrijspre kende vonnissen hebben geveld. Deze plannen zouden evenwel op tegen stand zijn gestuit bij de 'kabinetsleden die be- hooren tot het nationaal staendische front zoodat reeds geruchten in omloop zijn betre'- fende een reconstructie der regeering. ONTPLOFFING IN KERKGEBOUW. In den nacht op Vrijdag is de Adventisten kerl» te Varna in Bulgarije groote schad aangericht ten gevolge van een ontploffin- Menschen.evens zijn niet te betreuren, aa> gezien de kerk leeg was. De daaer(s) kon(de' nog niet worden opgespoord. VREDE OP DEN BALKAN. Vorstelijke toesprak' Tijdens een banket ter eere van het Bu gaarsche vorstenpaar heeft koning Carol e rede uitgesproken, waarin hij zeide. dat alle oprechte overeenstemming en consolidatie den grondslag van den status quo een v werkelijking van den vrede en den goodv tot stand kunnen brengen. Koning Boris antwoordde hierop maakte daarbij zelfs indireite totspelingen het Balkanpact, zeggende dat een poli van vriendschap en vertrouwen de belan van beide volkeren zal dienen en den vre op den Balkan zal consolideeren. EX-KONING ALFONSO IN ITALIF Don Alfonso en diens zoon Don Ja: hebben den dag gisteren te Napel door. bracht, komende uit Genua. Heden is Don Alfonso doorgereisd n Port Said, teiwijl zijn zoon zich naar R heeft begeven.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1