Agenda ikdühhëe JBivwenland [Provinciaal 'flieiuvs JfcPieepstiidingm £aatste AeticfUeti Weec&ecUAt Stad m Omgeving. Rechtszaken SCHEEPSRAMP BIJ IJSLAND. 12 Slachtoffers. OUDKARSPEL. WIERINGEN. SCHAGEN. WIERINGERWAARD. WINKEL. STOOMVAARTLIJNEN. Kon, Ned. Stoomb. Maatschappij. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Fra Diavolo (kom.), hoofdrollen Stan Lau- rel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Bioscoop Harmonie, Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling en Maandag en Dinsdagavond telkens 7 45 uur,* hoofd nummer De czarewitsch (operette). Toe gang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag matineé. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Het testament van dr. Mabuse (myste- risch), hoofdrol Gustav Diessl. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer De Spookrots (sens.), hoofdrol George O'Brien; tweede hoofdnummer Het Spion- nageschandaal (sens.), hoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Zaterdag 27 Januari. 8 uur, feestavond D.E.S., Landstraat en omgeving. 8 uur, Harmonie, uitvoering De Halter (voor donateurs.) 8—2 uur nm. in de Rustende Jager te Bergen, fancy-fair. Zondag 28 Januari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Fran- chemont de Marskramer door de operette- vereeniging Alcmaria. 8 uur, Parkzalen te Hoorn, opvoering re vue Stoppen we? Nee!! door Hoorn's Revue gezelschap. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uit voering Crescendo. 26 en 82 uur in de Rustende Jager te Bergen, fancy-fair. Bij K. de Boer te Hensbroek, cabaretavond. 7.30 uur, bij Jb. Groot te Koedijk, propa- gandavergadering Bond voor Staatspensi- onneering. Maandag 29 Januari. 8 uur, Waakt en Bidt, ds. T. Kloosterman, voor de vereen, t. bev. van chr. belangen, over De onzichtbare-zichtbare kerk. 8.30 uur, consistorie Groote Kerk, verga dering Ned. Bijbelgenootschap. 8—2 uur, Rustende Jager te Bergen, fan cy-fair. DE STUDENTENONLUSTEN. Te Madrid. In den aanvang van de zitting vén de Cortes heeft de minister van onderwijs h^t woord gevoerd in verband met de gisteren plaats gevonden hebbende onlusten in de medische faculteit. Hij zeide, dat de regee ring maatregelen zal moeten nemen om een herhaling van dergelijke feiten te voorkomen en een oplossing te zoeken voor een school- regeling. Verschillende afgevaardigden vroe gen een onmiddellijke bespreking van de ge beurtenissen en het in verband daarmede ingediende voorstel betreffende de houding van de politie in deze aangelegenheid. De voorzitter van de kamer antwoordde, dat dit voorstel Dinsdag a.s. ter tafel zou worden gebracht. DE MOORD OP PRESIDENT DUCA. De minister van Oorlog heeft gisteren een definitieve beschikking van den krijgsraad bekrachtigd, waarbij alle in de zaak-Duca gearresteerde personen worden aangeklaagd wegens voorbereiding van een aanslag tegen de openbare orde. De uitgever van de Coevantoel, Wae Jo- nescoe, wordt er van beschuldigd door zijn publicaties de openbare meening zoo zeer in beroering te hebben gebracht, dat daar door de voorbereiding van een aanslag te gen de openbare orde mogelijk is geworden. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat bij zware zee gisteren in de Dyra-fjord aan de westkust van IJsland de Lngelséhe Trawler Sabik en Eutania met elkaar in aanvaring kwamen. De Sabik werd zoo zwaar beschadigd, dat het schip onmid dellijk zonk. Van de 14 koppige beman ning zijn 1*2 personen verdronken. De Eutania, welke zelf een groot lek op liep, slaagde er gistermiddag in de haven van Dyrafjord binnen te loopen. COMMUNISTISCH CONGRES. Gehouden te Meskou. Aan de opening van het zeventiende com munistische partijcongres te Moskou gisteren, hebben ruim 2000 vertegenwoordigers uit alle deelen van de Sowjel Unie deelgenomen. Als eerste nam de voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sowjet Unie het woord. Molotow wees er ter inleiding op, dat drie en een half jaar verloopen zijn sedert het laatste partijcongres. Deze 3 34 jaar heb ben gestaan in het teeken van den scherpsten strijd tegen de overblijfselen van het kapita listische regiem in Rusland en de vernieti ging van alle politieke elementen, die het socialisme bestreden hadden. Het eerste vijf jarenplan is ondanks alle moeilijkheden ten uitvoer gelegd. De partij heeft een slag gele verd tegen de kleine kapitalistische elementen in het dorp en deze volkomen vernietigd. Het tweede vijfjarenplan moet onvoorwaardelijk de onafhankelijkheid van de Sowjet Unie op economisch gebied van het buitenland bren gen. De industrie is volkomen verbouwd en andere takken van de Sowjeteconomie, die men tot dusvern. in Rusland niet gekend heeft, zijn opgebouwd. Op het gebied der verdediging der Sowjet Unie hebben de re geering en de partij bijzonder veel gepres teerd hetgeen bij de komende politieke gebeur tenissen van groot nut zal zijn. OVERWINNING VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft in den senaat een overwin ning behaald, doordat de senaat tegen de wenschen van zijn eigen financieele com missie in den minister van financien de uit sluitende jurisdictie heeft toegekend over het stabilisatiefonds. Deze maatregel werd aan genomen met 54 tegen 36 stemmen. De se naat heeft eveneens een amendement op het wetsontwerp verworven waardoor de opera ties van het stabilisatiefonds beperkt werden tot stabiliseering van den dollar waarbij de schatkist verboden werd er gebruik van te maken voor steun aan de markt van regee- ringsbonds. Amendementen werden aangeno men, waarbij de operaties van het fonds en de bevoegdheid van den president tot deva luatie beperkt werden tot twee jaren echter met de machtiging tot uitbreiding indien dit noodig mocht blijken. Senator Wheeler heeft een amendement ingediend waarin de regee ring wordt verzocht zilver aan te koopen in een verhouding van 16 1 tot goud en waar in de president gemachtigd wordt een discri- mineering in te voeren tusschen buitenlandsch en binnenlandsch zilver. OORLOGZUCHTIG JAPAN. Bouwt versterkingen in Tsjahar- Volgens het blad China Press leggen de Japansche troepen voortdurend versterkin gen aan op alle strategische punten van Tsjahar in de nabijheid van den Grooten Chineesdien Muur. Tegelijkertijd aldus het blad toonen de Japansche agenten en verhoogde activi teit met het doel nieuwe incidenten te voor schijn te roepen, teneinde die te kunnen ge bruiken als voorwendsel voor een volg" i offensief der Japansche troepen. DRIJVEND IN DEN OCEAAN GEVONDEN. Op een afstand van ongeveer 1000 K M van Rangoon heeft een stoomschip een open sloep drijvende gevonden met zes Bengalen, die geheel uitgeput waren. Men vermoedt, dat het gestraften zijn, die van de Anderma- nen-eilanden wisten te ontvluchten. Zij heb ben zes dagen en zes nachten zonder water en zonder levensmiddelen in de open boot doorgebracht. vrijheid wordt aan banden gelegd, raakt aan den anderen kant de binding los t val len van den gouden standaard in vele lan den, vernietigd de binding van 't g°ud, de crispachtwet, de moratoria van Duitschland, alle binding wordt verbroken. Vervolgens besprak spr. de werkloosheid die thans grooter is dan bij vorige crisissen, de verschillende bepalingen van verbod van invoer, zooals b.v.. van tarwe. De staten die zich aoor het toenmalig gebrek aan tarwe op de productie van tarwe toegelegd hebben na den oorlog, worden nu door de steun maatregelen der regeering „de z.g. tarwe- wet" zeer getroffen en kunnen nu op hun beurt onze bloembollen en zuivelproducten niet meer koopen, iedere regeeringsmaatre- gel, omtrent invoer, brengt een tegenmaat regel van andere staten omtrent uitvoer, en ons land,, dat hoe gering van afmeting het zesde is op de lijst van in- en uitvoer, wordt door de regeerinsmaatregelen van andere landen het zwaarst getroffen. De ondergang van 't groote Romeinsche rijk was reeds een gevolg van te veel aan banden leggen, de ondernemingsgeest, vitali teit, gezinsvorming gingen ten gronde door te veel vrijheidsbelemmering. Slechts inter nationale samenwerking van de Westersche Staten, behalve Rusland en Japan, die deze staten van de wereldmarkt trachten te ver dringen, acht spr. de oplossing voor deze crisis. Dan zal de overvloed van productie voor velen een zegen zijn en niet een vloek, zoo als menigeen thans denkt, terwijl na deze samenwerking ook de ontwapening beter ge regeld kan worc'en. Nadat uit de vergadering nog eenige vda- gen gesteld werden, die door dr. Dijl op be vredigende wijze werden beantwoord, gaven zich nog eenige leden als lid der vereeniging op. 't Ledental ook buiten Texel, neemt steeds in aantal toe. Crisiscomité. Kon het crisiscomité met Kerstmis plus minus 70 gezinnen verrassen met een Kerst pakket in houdende diverse levensmiddelen. Nadien werd een wagon eierenkolen ver deeld, thans is van het hoofdcomité ontvan gen 24 paar schoenen, 12 paar sokken, 36 paar kousen, 12 jaeger heeren onderpakken, 12 jaeger kinderonderpakken, 10 wollen dekens en een baby uitzet. TERUGKEER KONINGIN EN PRINSES. De koningin en prinses Juliana worden a.s. Dinsdag uit Zwitserland in de residentie terug verwacht. HET RAPPORT-IDENBURG. Naar wij vernemen, kan publicatie van het rapport-Idenburg tegen miaedn Februari te gemoet worden gezien. Het zal worden aan gehouden aan de Staten-Generaal, de ver schillende officieele instanties en aan de pers. terwijl het in den handel verkrijgbaar wordt gesteld. HET VERBOD VAN DE N.S.B. VOOR AMBTENAREN. Antwoord van minister Colijn op de vragen van het Tweede Kamerlid Duys. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duys inzake diens verbod aan de rijksambtenaren om lid te zijn van de N. S. B. heeft de minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, Colijn geantwoord: De regeering heeft in Maart ƒ.1. besloten, dat het lidmaatschap van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm werd op straffe van verlies van dit lidmaat schap verboden, lid te zijn (eventueel te blijven) of te worden van dan wel deel te nemen aan een verboden vereeniging. Dit besluit hield in een goed geordenden Staat de verplichting in voor hen. die zoowel van de burgerwacht of van den bijzonderen vrijwilligen landstorm als van een verboden vereeniging lid waren, een keus te doen en één van beide lidmaatschappen neer te leggen. De ,'eiding van de N.S.B. heeft echter op een vergadering van leden eener burgerwacht, die tevens lid waren van de N.S.B. en waar over het doen van de keuze beraadslaagd werd, ten deze ingegrepen en het bevél ge geven niet om de bedoelde keus te doen, maar lid te blijven van de burgerwacht in afwachting van eventueel royement. De leiding van de N.S.B. heeft daarmede ingegrepen in de gestie der regeering en haar gezag gesteld tegenover dat van de overheid. Het is duidelijk, dat pedsonen, in dienst van die zelfde overheid, niet langer lid van de genoemde vereeniging kunnen zijn. Op dien grond heeft de regeering de N.S.B. geplaatst op de lijst van voor ambte naren verboden vereenigingen. TEXEL. In een drukbezochte vergadering van „de Internationale vereen, voor econ. samen werking van staten met Westersche cultuur" afd. Texel hield dr. M. D. Dijtli een lezing over het onderwerp „De invloed van regee- ringsmaatregelen op het heden en de toe komst der Westersche beschaving". Eerst besprak hij het ontstaan der huidi ge crisis, en de groote welvaart voor de cri sis. De vrijheid, die men toen had in voort brengen, van vestiging handel, arbeid en dienst, doch in die vrijheid zat binding; bin ding door 't geldstelsel, 't credietwezen, bin ding van contracten (pachtcontracten), enz. Nu door allerlei regeeringsmaatregelen de In 1933 zijn aan den vischafslag te Den Oever alhier aangevoerd: 3601 balen (van 1 H.L.) alikruiken; 683 balen wulken; 166859 pond bot; 85500 kisten haring; 95079 tal haring; 10567 K.G. spiering; 952 kisten to- ters; 451 manden nest; 200 stuks zalm; 1 pijlrog; 189655 K.G. ansjovis; 93 manden sardijn; 1546 kisten schar; 1695 tal geep; 113 kisten flint; 46 kisten makreel; 645 kis ten sprot en 295899 pond paling. De totale besomming heeft bedragen 428.548.70. Mej. A. de Wit alhier is aangesteld als employée bij de Rundveecentrale te Alkmaar. De Nieuwjaarscol lerfé gehouden door de Ned. herv. diaconie heéff 606.75 (vorig jaar 583.25) opgebracht. Door 85 gezinnen werd een uitkeering ontvangen. De Nieuwjaarscollecte voor de r.k. ar men^ dezer gemeente heeft 259 (vorm jaar 232.50) opgebracht. Ruim 46 gezinnen kon den een uitkeering ontvangen. Vanwege de jonge afdeeling van den Boerenbond, Landbouw en Maatschappij, heeft de heer de Lange propagandist van den bond hier Donderdagmiddag voor de tweede maal een lezing gehouden voor ongeveer 40 personen. De heer J. Saai als voorzitter, heette den heer de Lange hartelijk welkom ea sprak den wensch uit, dat spreker zal mogen slagen om de aanwezigen te overtuigen van het groote belang om als plattelanders sa men op te komen voor een beteren toestand in den landbouw. Van de gelegenheid om met spreker van gedachten te wisselen werd gebruik gemaakt door den heer Joh. de Veer van Schagen. Deze memoreerde, dat de meesten in de Holl. Mij. van Landbouw zich te veel hebben verdiept in de technische en politieke kwes ties Spr. voelde terdege dat er iets meer noodig is dan de belangen der organisaties en het leek spr. ook wel mogelijk dat de H M. van Landbouw op een andere wijze moet strijden. De ervaring van den heer de Veer was, dat het van groot belang is, dat ieder in zijn eigen politieke richting moet meewerken en dit niet loslaten. De heer de Lange vond het aangenaam in vele opzichten samen te gaan met opmerker Wanneer indertijd onze technische organisa ties eerder hadden ingezien, was dit nu niet noodig geweest. Wij, Landbouw en Mij. zien P'atleland in zijn geheele gedaante als een belang. Zijt ge echter lid, loop niet weg, treedt zoo mogelijk toe tot de fractie waar ge meent thuis te zijn. In elke politieke fractie kan veel gedaan worden, doch spreker stond hier voor het geheele platteland. jln.a,a!le aanwezigen traden toe als lid. zoodat het voor den spreker en de jonge af deeling weer een succes is geweest. Vrijdagavond werd in de tooneelzaal van den heer R. Laan een concert gegeven ten ate van het plaatselijk crisiscomité, waaraan belangloos medewerking werd verleend door «7* Visser Lange veld, zang, Alkmaar, me). H. Vonk, piano, winkel, de heeren J. Henri Oushoorn, viool, J. Hogervorst en J. H. de Groot, zang, Alkmaar. Een dankbaar en belangstellend publiek volgde het gegevene, waarvoor een dankbaar applaus werd gebracht. Bij de sluiting sprak de voorzitter waardee- rende woorden voor de betoonde medewer king, daarbij de hoop uitsprekende, om indien dit noodig mocht zijn, andermaal een beroep op hen te mogen doen. Als blijk van waardeering voor dezen steun werden aan de dames van hei gezelschap bloe men aangeboden. Voorts werd aan de jonge dames die zich hadden belast met het verkoo- pen van programma's een woord van dank ^H^plan om aan dezen avond een verloting te verbinden, kon niet doorgaan. *In de gehouden vergadeinrg van de vereeniging voor ziekenhuisverplegtng werd verslag uitgebracht over 1933, waaruit blijkt, dat 1933 voor de vereen- ging een zeer ongunstig jaar is geweest en zij haar bezit als gevolg der ongun stige exploitatie zag teruggaan van 1056.60 op 87 9.99 X. Do ontvangsten bedroegen 18fl.su, ded uitgaven 2048.40/, nadeelig saldo 176.60/». 30 Patiënten werden verpleegd met een totaal verpleegdagen van 551 en verpleegkosten van 154 In 19Jzne- droeg dit 329 en 977. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt be droeg 18. De vervoerkosten hebben f 217.80 bedragen. Het ledental bedraagt 1374, waarvan 1300 betalenden. Slechts één gezin moest worden geroyeerd wegens contributie- schuld. De contributie bleef bepaald op 0.35 per kwartaal per betalend lid. Tot bestuursleden werden herbenoemd de dames A. de Veer—Schenk en zuster C. van Duijvenbode en de heeren VV. Keetman, G. amp en B. H. Lenghaus. In de vacature, ontstaan door net vertrek van den heer L. van Wijk, wei d benoemd de heer C. Lampers. In verband met de aansluiting aan de Nederlandsche federatie van vereenigin gen van ziekenhuisvcrpleging. moet een wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement plaats hebben, wel ke na artikelsgewijze behandeling werd goedgekeurd. Voor het vormen van een reservefonds werd besloten 500 te reserveeren. Poelau Tello, 25 Jan. v. Hamburg te Bremen Saleier, thuisreis, 22 Jan. v.m. te Amsterdam verwacht. Tanimbar, uitreis, 26 Jan. v. Suez. Johan de Witt, uitreis, 25 Jan. te Genua. Poelau Laut, thuisreis, 24 Jan. te Singapore Almelo, 24 Jan. v. Cancouver n. Londen. Aurora, 26 Jan. v. Savona n. Palermo. Bodegraven, thuisreis, 24 Jan. te Iquine. Costa Rica, 26 Jan. v. Amsterdam n. West-I. Crijnssen, thuisreis, 23 Jan. v. Barbados. Hebe, 26 Jan. v. Alicante te Barcelona, Iris, 25 Jan. v. Gothenburg n. A'dam. Auorra 25 Jan. v. Genua te Savona. Boskoop 2 6Jan. v. Chili l.v. Londen te Amsterdam. Brielle (thuisr.) 25 Jan. v. Cristobal n. Curaqao. Calypso 25 Jan. v. Lissabon te Cadiz. Ceres 26 Jan. v. Constanza te Amst. Clio 25 Jan. v. Stamboul n. IzmL. Hebe 25 Jan. v. Alicante n. Barcelona Irene 25 Jan. v. Beyrouth te Castellon. (Ongecorrigeerd.) FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. Zal het kabinet aftreden? De Fransche minister van justiie Raynal- dy heeft hedenmorgen den minister-presiden' zijn ontslag aangeboden. Chautemps heeft zijn ontslag aanvaard en de ministers bijeen geroepen in een hedenmiddag te houden kabinetszitting. Hiermede is de ministercrisis, welke sedert het begin van de Stavisky-affaire latent is in een nieuw stadium getreden. Chautemps zal vandaag nog erover beslissen of hij genoegen zal nemen met de benoeming van een nieu wen minister van justitie of den president der republiek hjet ontslag van het geheele kabinet zal aanbieden. In politieke kringen verwacht men temeer het aftreden van het geheele kabinet, omdat men er van overtuigd is, dat ook andere mi nisters gedwongen kunnen woraen nun ont slag-aanvrage in te dienen en Chautemps er slechts belang bij heeft te voorkomen, dat de ministers van zijn kabinet stuk voor stuk vai- len door met zijn geheele ministerie af te treden. Opheldering van den politieken toe stand is dringend noodzakelijk, aangezien de ongerustheid bij het publiek met den dag toeneemt en steeds scherper tot uiting komt in de vele straatbetoogingen. De Action Francaise heeft haar aan hangers opgeroepen hedenavond op de Place de 1'Opera te demonstreeren om het aftreden der regeering te eischen. Ook op andere punten van de stad zijn demonstraties aangekondigd. BRANDSTICHTING BIJ ZIJN VADER. De rechtbank te Roermond heeft den 35-jari- gen Th. v. S. uit Maarheeze, verdacht van brandstichting in de woning van zijn ouden vader, na aldaar diefstal te hebben gepleegd, tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De eisch van den officier luidde 4 jaren. 3000 BOETE GEEISCHT VOOR AANRIJDING. Op den rijksstraatweg tusschen Muiden en Naarden heeft op 22 Juni een bankdirec teur uit Amsterdam met zijn auto een botsing veioorzaakt, toen hij een voor hem rijdenden viachtauto wilde voorbijrijden en er juist uit de "chting een auto nader de en hij te scherp wilde coupeeren. De bank- De bankdirecteur heeft thans wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk fetee door schuld terechtgestaan voor de Vierdè Kamer der Amsterdamsche rechtbank waar f;" fsk»;d'Kj verklaarde, dat de ver dachte verkeerd had gemanoeuvreerd De officier van justitie eischte een trelrl boete van 3000. g naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.9 mM. te Weenen. Verwachting, geldig tot den avond van 28 Januari: Meest matige Zu.dwestelijke wind; zwaar tot half bewolkt; waarschijnlijk weinig 0f geen neerslag; kouder des nachts. Weeroverzicht. Het hooge drukgebied in het zuidoosten nam weliswaar in de kern iets af, doch hield nog stand in Centraal-Europa. De depres- siekern, die gisterenavond nabij IJsland was geleden trok oostwaarts; een secundaire strekt zich tot onze omgeving uit en bracht eenigen neerslag in ons land. Over de Brit- sche eilanden is de barometer flink stijgen- de op IJsland daalt de druk een weinig; <je vochtige en betrekkelijk warme luchtstroom uit het zuidwesten heeft in Scandinavië en Duitschland de temperaturen flink doen stij. gen Ook over ons land is het wat warmer geworden. Op de Shetlands en de Far 0er is de temperatuur gedaald, echter schijnt de koude-inval aan de achterzijde van de de. pressie van weinig beteekenis te zijn, daar over IJsland sinds gisteren de temperatu- ren weer belangrijk zijn gestegen. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat het in de eerstvolgende uren nog tot lichten regen komt doch dat de hoeveelheid neerslag 1 mM. zal overtreffen lijkt niet waarschijnlijk. De nacht zal wat kouder zijn. Over het ge heele waarnemingsgebied viel neerslag, ech ter niet in groote hoeveelheden. BENOEMD. Tot bestuurslid van de Vlaamsch- Hollandsche vereeniging „Guido Gezel- Ie", gevestigd te Amsterdam, Is in de plaats van wijlen Dr. René de Clercq benoemd onze stadgenoot de beer G. Grondsma. VERPLAATST. De heer G. C. Kossen, telegrafist eerste klas alhier, is met ingang van 1 Febr. overgeplaatst naar het post- en tele graafkantoor te Edam. NU DE V.A.R.A. ZWIJGT. Ingevolge ministericele beschikking isVt aan de V.A.R.A. verboden vandaag uit te zeil den. In verband hiermede hebben de verschil lende radio-distributie-stations van den mi nister de machtiging gekregen over deze lijn voor de aangesloten luisteraars muziek uit het buitenland ten gehoore te brengen. DE BRAND IN DE LANGESTRAAT. Wij hebben gister gemeld, dat de brand weer gewaarschuwd werd door een kaasop- zetter. De betrokkene verzoekt ons mede te deelen, dat hij deel uitmaakt van de Alk- maarsche Particuliere Nachtveiligheidsdienst en zich in verband daarmede op straat be vond. Vanmorgen hebben wij bezoek gehad van den heer Stokman, die zich ontpopte als de gene, die den brand het eerst ontdekt heeft. Op zijn verzoek deelen wij nog mede, dat hij zich onmiddellijk naar het bureau van politie heeft begeven en op den brand attent heelt gemaakt, zoodat dadelijk het alarmapparaw in werking kon worden gesteld. DE HEKSENKLOK- Door Nico Snel's koorklassen wordt Woensdag 14 Februari in de schouwburg Harmonie, zooals in dit blad uitvoerig om schreven wordt, „De Heksenklok" opgevoerd, waarvan slechts één enkele opvoering wordt gegeven. De voorverkoop van kaarten is reeds begonnen en bij den heer J. Jonker, Booinkampstraal 9, zijn ouderkaarten ver krijgbaar gesteld. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisteravond omstreeks half zeven werd de brandweer alhier ten tweids male binnen uur opgeroepen om uit te rukken. Er bleek brand te zijn L* de Achterst^3'' in de rookerij van slager de Groot, waarschijnlijk tengevolge van roetophooptftë in den schoorsteen, een begin van brand was ontstaan. De 10-jarige A. Biskanter was de eerste, die den vonkenregen ontdekte. Gelukkig kon de brandweer den schoorsteenbrand blusschen met eenige emmers water, waarn*. zij in kon rukken. EEN PRAKTISCHE VINDINO. Mijnheer mag ik u de voordeelen van de „Gral Prisma" demonstreeren, aldus oc' vraag van een jongenman, met een vriende lijk gezicht, die vlak voor het afdrukken ya de courant, het uur van hoogspanning, ons redactiebureau kwam binnenstappen en daarom nu juist niet bepaald met applaus groet werd. p Hoewel wij nimmer iets van de „Gral 1 n*- ma" gehoord hadden, eischte onze journalis tieke waardigheid, dat wij dit niet zoo dim delijk lieten blijken en verkeerden wij de noodzakelijkheid den jongenman toe staan een demonstratie te geven met lichtsnoer, een electrische lamp en een gla zen ring, die op gemakkelijke wijze aan dei lamp kon worden aangebracht en Indéroaa zonder meerder stroomverbruik was de I'cni in te een

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2