EN PASS PERZISCHE BRIEVEN !PtovUiciaal Tlieuws LANGENDIJK. GESLAAGD, EGMOND AAN DEN HOEF. WINKEL. wil deze agent aanklagen wegens wreedheid tnpiaats van me nierheen mee te nemen, bracht hij me gister nacht thuis» (Passing Show) BERGEN. UITGEEST. getuigenisavond £uchtaaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. ITALIAANSCHE POSTVLUCHT. Van Mazzotti en Lombardi. Mackt&ecicfUen AARDAPPELVLOKKEN ALS VEEVOEDER. Door den minister van Economische Zaken is ee« commissie ingesteld, met als taak op kor te.. termijn advies uit te brengen over de vraag of aardappelvlokken een zoodanig vee voeder vormen, dat een bewerking van aard appelen tot vlokken voor Nederland op den duur een levensvatbare industrie zou kunnen opleveren, en zoo ja, of alsdan tot vestiging van een of meer fabrieken, waarin die bewer king kan geschieden, ware over te gaan en of de perspectieven ten deze zoodanig geacht worden, dat eventueel de teelt van aardappe len op het huidig niveau zou kunnen worden gehandhaafd. In deze commissie hebben zitting als lid, tevens voorzitter, de heer dr. ir. W. J. Droesen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Roermond; als leden de heeren drs. M. de Bloeme, hoofd van den crisis-accountantsdienst, te 6 Gravenhage; R. Groeneveld, directeur van de aardappelfabriek De Krim te De Krim (Ov.), ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, rijksveeteelt- consulent te Leeuwarden en mr. P. J, Mouton. tijdelijk ambtenaar aan het Departement van economische zaken te 's Gravenhage, aan wien tevens het secretariaat der commssie is opge dragen. DE SLACHTOFFERS VAN DE OAKFORD. De motorboot uit Texel met de 10 slachtoffers van het Engelsche s s Oakford is in den loop van den nacht te Amsterdam aangekomen. De kisten, die aan dek staan, zijn gedekt met de En gelsche vlag. Van den mast waait de Hollandsche vlag halfstok. In den loop van den middag worden vijf lijkkisten overgebracht naar het s.s. Vechtstroom en vijf naar het s.s. Maphis, welke respectievelijk heden naar Huil en Lon den vertrekken. De Amsterdamsche ha venmeester, de heer W. v. d. Pol, zal bij het overplaatsen van de kisten op de schepen aanwezig zijn als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. AUTO TEGEN HUIS GEBOTST. Belangrijke schade. Gisteravond is een zware vrachtauto van de bierbrouwerij De drie Hoefijzers te Beek en Donk geslipt en tegen den zijmuur van café Het Tramstation aldaar gebotst. De auto kantelde en kwam tegen de deur en de ramen van het café terecht, welke geheel werden vernield. Vervolgens stortte een deel van den zijmuur in. De autobestuurder en de caféhouder v. d. B. kregen lichte verwondin gen. De auto werd zwaar beschadigd. DE EX-KEIZER 75 JAAR. Vandaag wordt de Duitsche ex-keizer 75 jaar en zoowel te Doorn als in Duitschlanu zal deze dag zonder veel feestvertoon voor bijgaan. Wel zullen de monarchistische ver eenigingen, die onlangs zijn samengesmolten in een bond die zich „Keizerbe weging" noemt, en zich ten dotl stelt voor de restau ratie te ijveren, bijeenkomsten houden, maar zij zullen zich in verband met het verzet dat den laatsten tijd in nationaal-socialistisclie kringen tegen hun stroven tot uitin^ is ge komen, groote beperking opleggen. Ook het jaarlijksche feest van den „nationalen bond van Duitsche officieren", dat gisteravond in de zaal Am Zoo te Berlijn werd gehouden, bleef in intiemen kring. ALS DE GEMEENTERAAD OP ZIJ IN GESCHOVEN. En de burgemeester regeerings- commissaris is geworden. De burgemeester van Beerta heeft in zijn kwaliteit van regeeringscommissaris besloten tot intrekking van de het vorig jaar door den raad genomen besluiten betreffende: 1. te werkstelling van alle werkloozen bo ven de 15 jaren. 2. bij de berekening van steun aan werk loozen geen aftrek van gezinsinkomsten toe te passen 3. om aan het communistisch raadslid G. Rosken van gemeentewege werk te verschaf fen. VLAGVERBOD. Zal ook gelden voor vlaggen op particulier eigendom. B. en W. van Voorburg (Z.-Hstellen den gemeenteraad voor in de politiever ordening een bepaling op te nemen, waarbij het niet alleen verboden za' zijn andere dan nationale vlaggen te hebben boven de openbare straat, maar ook op particulier eigendom. BELASTINGHEFFING TE NIJMEGEN GESTUIT. In verband met begrootingsiekort van 3 ton. Naar het Hbl. verneemt, hebben Ged. Staten van Gelderland de heffing van de personeele belasting in de gemeente Nijmegen voorloopig gestuit. Zooals wij dezer dagen hebben gemeld, zaï binnen kort de begrooting voor 1934 in den ge meenteraad behandeld worden. Deze begrooting vertoont, nadat de nota van wijzigingen door B en VV was vastge steld, nog een tekort op den gewonen dienst van rond drie ton Bij de behan deling van deze begrooting zal tevens een voorstel van B en W. aan de orde worden gesteld, om het aantal opcenten op de personeele belasting te brengen van 27 op 34, overeenkomende met 165 opcenten op het wettelijk tarief van deze belasting. In 1932 heeft de minister van binnen- landsche zaken Ged Staten gemachtigd, de heffing van een belasting te stuiten, indien de heffing in verband met den financieelen toestand eener gemeente, niet voldoende is opgevoerd Van deze bevoegdheid hebben Ged Staten van Gelderland thans gebruik gemaakt, zelfs nog vóór de begrooting door den ge meenteraad was vastgesteld, en dus vóór een beslissing was genomen over het aantal opcenten, dat op de personee le belasting zal worden geheven. Dit houdt verband met den in de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken gestelden termijn. Naar men van welingelichte zijde me dedeelde, moet voorloopig worden aan* genomen, dat het de bedoeling van Ged Staten is, dat tot dekking van het te kort op de begrooting o.a de personee'e belasting tot de uiterste grens wordt op gevoerd, temeer, omdat met betrekking tot de kosten voor steunverleening aan werkloozen de bijdrage van het Rijk slechts verhoogd kan worden, indien de belastingen tot de grootst mogelijke hoogte zijn opgevoerd en de uitgaven zooveel mogelijk zijn ingekrompen Men meent te mogen aannemen, dat de stui ting zeker drie maanden zal duren. Nu een» «en rebus. Heel gemakkelijk: OP: PASS: EN =t OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het stuur van auto, motor of fietj? HEILOCL *Het Onderlinge Veefonds hield Don derdagavond een druk bezochte leden vergadering in café Morsch. In zijn openingswoord herdacht de heer P Bakker het verlies dat het fonds geleden heeft door het overlijden van den heer Jac. Sengers, secretaris-pen ningmeester van het fonds. Zijn aan denken zal bij ons in hooge eere blijven Wat den algemeenen toestand betreft, deze laat veel te wenschen over. Spr wekte allen op om het fonds te blijven steunen. De waarn. penningmeester bracht verslag uit. ntvangsten 2570 56, uitgaven 2479 40 De schuld der ver- eeniging is 200 De heeren Jac. Zoon en J. Mors werden als bestuursleden herkozen, n de plaats van zijn overleden vader werd benoemd als bezoldigd be stuurder de heer A. J. Sengers n de .re keningcommissie werden benoemd *de heeren C. de Groot en A Modder. Na rondvraag volde sluiting. Via den Noordermarktbond en de Langen- dijker Groentencentrale zijn deze week een restant steungelden voor den tuinbouw uitge keerd. De bedragen waren echter weer zeer gering, waaruit Wel bleek hoe noodig het '.s dat de tuindersorganisaties met kracht voor een betere steunregeling ijveren. We vernemen dat de omzet over de veiling van de Langedijker Groentencentrale aanmer kelijk beneden het millioen is gebleven. In nor male tijden was de omzet ruim 4 millioen. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor brigadier der Rijksveldwacht slaagden de rijksveldwachters J. Slegt te Oostwoud en Tj. Brouwer te Medemblik. Nulsavond. Donderdagavond gaf de plaatselijke af- deeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een avond voor leden en belang stellenden. Als declamator trad op de heer J. W luininga te Amsterdam. Ds. Nobel opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom en stond daarna zijn plaats op het tooneel gaarne af aan den heer Tuininga. Deze begon met voor te dragen de „Rei van Engelenuit het groote bekende gedicht van Vondel s Lucifer Hij beloofde echter zijn hoorders niet enkel zul ke zware kost te zullen opdienen. Na nog eenige ernstige gedichten kwam „Boutade' van-de Genestet, toepasselijk op het gure weer en de vele verkouden men- schen in deze dagen. Een fragment uit „Peer Gynt", n.1. „De dood van Ase", besloot dit gedeelte. Na een korte pauze volgden tal van ge dichten in scherts en luim en ernst afwisse lend elkaar op. De spreker toonde waarlijk van alle markten thuis te zijn en boeide zijn gehoor van 'begin tot eind. Het geheele programma op te noemen zou te veel ruimte vergen, wat het mooist was is moeilijk te zeggen, dit hangt van persoonlijken smaak af. Het fragment uit „Peer Gynt" en de Don kere kamer maakten diepen indruk, terwijl de geestige typeering van de rederijkers van Lutjebröek de hoorders hartelijk deed lachen De avond was voor de aanwezigen een rijke avond en de thuisblijvers hadden zeer zeker ongelijk. Ds. Nobel dankte aan het slot op zijn be kende humoristische wijze spreker en pu- bieik en riep den eersten een hartelijk tot weersziens toe, waarmee allen zeker instem den. In de gehouden vergadering van de N. V. Weegbrug „Winkel'' is tot weger benoemd de heer D. Molenaar. De vaststelling der tarieven zal geschieden na een ingesteld onderzoek bij andere weeg bruggen, terwijl aanvankelijk het tarief voor den weger wordt gedacht op 40 pet. van de opbrengst. De te stichten weegbrug is zoodanig gecon strueerd dat daar alles gewogen zal kunnen worden, levend en dood gewicht, groot en klein, derhalve ook,alles wat thans aan de ge- meentewaag wordt gewogen. Boemelaar (den ochtend na het feest) Inspecteur. Ik De fancy-fair van de B.R.O.C. en K.N.A. Zaterdag, Zondag en Maandag organi- seeren de B.R.O.C. en K.N.A. in de Rustende Jager een fancy-fair, die tegen zeer geringe prijzen toegankelijk is gesteld en beoogt, de bezoekers eenige ciagen van genoegelijk amu sement te bezorgen. De B.R.O.C. is de Berger Revue en Ope rette Club; K.N.A., de tooneelvereeniging Kunst na Arbeid, en de bezoekers van de uitvoeringen van deze beide vereenigingen weten, dat, wanneer deze twee samenwerken, er op gerekend kan worden, dat, hetgeen zij beoogen, in orde komt. Heden avond om 8 uur wordt Je fancy-fair, die om 2 uur gesloten wordt, geopend. Zondag be staat er gelegenheid om er des middags van 2 tot 6 uur een bezoek te brengen en 's avonds van 8 tot 2 uur. Maandagavond zal de fancy-fair van 8 tot 2 uur geopend zijn en op dezen avond verleent het békende Bergens Mannenkopr zijn medewerking. Alle avon den zal men zich meidansen kunnen verma ken, waarvoor een (Iraaiorgc-1 en de Sunny- band de benoodigdgi/nuziek leveren. De firma, HolsmijfJer verkreeg de beschik king over het tooneel,. dat in een waren thee tuin werd herschapen en deze firma geeft de bezoekers de gelegenheid om voor slechts 10 cent van een heerlijk kopje thee te genieten. In een gedeelte van de eetzaal heeft men een kinder-bioscoop met 60 zitplaatsen inge richt om Zondagmiddag de kinderen van de bezoekers met smal-filmpjes van Micky Mous bezig te houden. Gisteren en heden waren de jongelui druk in de weer om de Zuidzijde van de groote zaal tot een kleine kermis in te richten. Er komt een vroolijke keuken, een postkantoor met bestellers voor brieven, geadresseerd aan in de zaal aanwezige personen en zelfs een gemeentehuis, waar men kan trouwen en scheiden Voorts zal men zich kunnen bezig houden bij een vischtént, een werptent en andere gezelschapsspelen. Ook komt er een geestig panorama, da.t ongetwijfeld de lach lust zal wekken. Een rad van avontuur zal evenmin ontbreken. Voor iongelui belooft het een gezellige boel te worden. Woensdag werd onder zeer groote be langstelling de tweede veiling gehouden door de directie H. Kabel en A. v a der Eng Hzn. De prijzen der ranonkels waren iets beter dan der vorige veil'ng en de prijzen van di verse anemoonsoorten waren goed te noemen De volgende prijzen werden o.a. besteed. Anemoon Feu brillant per 100 0.90, ane moon The Caen idem 0 60 tot 1.10, idem per liter ƒ,1.70 tot 4, anemoon St. Brid'ged idem 3, anemoon The Brede per 100 3 c.M 0.17 tot 0.20, Fransche ranonkels II in soorten per 1C0 0.08 tot 0.10, Persische ranonkels Barbaroux idem 0.35. De eerstvolgende v.ervolgveiling zal gehou den worden op Woensdag 7 Febr. a.s. De heer C. C. Paap te Schagerbrug, die per 1 Januari 1934 is ontslagen als on derwijzer aan de o. 1. school aldaar in ver band met de op dien datum ingaande nieu we wettelijke bepalingen, is, met ingang van Februari benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Eierland (Texel). „KERK EN VREDE". In d9 Ned. herv kerk te Heiloo wordt Ilaandag as. een getuigenisavond ge houden voor den vrede, waar ds. Bloern- hoef, Ned. herv. prod zal spreken over: „Hoe dien ik als Christen de Kerk" en ds. Kuiper, docpsgez. pred. over: „Hoe dien ;k als Christen den vrede". Deze avond is voor belangstellenden gratis egankelijk Aanvang 8 uur. PREDIKBEURTEN. Alkmaar, Zondag, 6 uur, Kapelkerk, ds IJzerman van Heemskerk ZUIDSCHERMER. 7 uur 's av., ds Baar (verbeterde opgave). Do Oehoe (uitreis) is te Athene aange komen; de Snip (thuisreis) landde te Calcutta. De Pelikaan (uitreis) is te Bandoeng ge land. De Italiaansche vliegers Mazzotti en Lombardi zullen heden tusschen zes uur en half zeven naar Rio de Janeiro vertrek ken. Zij hopen met een driemotorig. vlieg tuig, dat geheel in Italië is gefabriceerd, het traject van 12.000 K.M. via Casablanca, Dakar en Natal, af te leggen in drie dagen. N.V. EIERVEILINC NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 27 Jan. 1934. Op de heden gehouden eierenveiüng waren in totaal 167000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5660 3.303.50, 60-62 3.40-ƒ- 3.60, 62-64 3 50- 4; Kleine 50—55 3.103.30. 6000 stuks Eendeieren 4. EIERENPRIJZEN. ALKMAAR, 27 Jan. 1934. Heden werd 3—3.50. Boter 77A—82A cent. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 27 Jan. 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 18 Paarden 90350; 1 Melkkoe 250; 20 Nuchtere kalv. (slacht) 514; 16 Vette schapen 12—20; 15 Schrammen 18; 29 Biggen (10 weken) 912.50; 1 bok of geit 4.50. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 26 Jan. 1934. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.802.80; Appelen per 100 pond 4—6; Boerenkool per 100 stuks 13.80; Bieten per 100 K.G. 1.50; Gele kool per 100 K.G. 1 3.60; Groen kool per 100 stuks 14; Knol- selderie per 100 stuks 1.904; Peren per 100 pond 4—9Prei per 100 bos ƒ1.90—ƒ6.10; Roode kool per 100 K.G. 13.10; Selderie per 100 bos 6.90 10; Spruiten per 100 pond 412; Uien per 100 K.G. 1—2.80; Wortelen per 100 K.G. 2.60—4; Witlof le s per 100 pond 12—16.50, 2e s. 8—10. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Jan. '34. Langendijker Groentenveiling. 33000 K.G. Roode kool 1.20—3.60; 65000 K.G. Gele kool; 25000 K.G. D. witte kool 2.60 4.20; 31000 K.G. Uien 1.90—2 50; 6600 K.G. Bieten 1.20—2.60; 600 K.G. Peen 3.10, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Jan. 1934. 162CO K.G. Uien: uien 22.30, drielin gen 1.10—1.30, grove 2—2.20; 97500 K.G. Roode kool 1.204, door schot 1—3.20; 34500 K.G. Gele kool 1.702.30, doorschot 1.10—1.90; 60500 K.G. Deensche witte kool 3.50 4.20, doorschot 33.70, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 26 Jan. '34. Roode kool le s. 2.40—4.20, 2e s. 1.40—3; Gele kool le s. 22.50, 2e s. 1.30— 1.90; Deensche witte kool le s. 3 80 4.40, 2e s. 2.803.60; Uien drielingen 1.30; Uien 2.202.30. Aanvoer: 19800 K.G. Roode kool; 13500 K.G. Gele kool; 54800 K.G. Deensche witte kool; 700 K.G. Uien. door Mej. T. Raedt van Oldenbarnevelt. II. Ik zit hier rustig in een hangmat onder een treurwilg in den tuin te schrijven en boven mijn hoofd, in den boom, zit een kat- uiltje. Twee opstaande haasbosjes en groote oogen, die hij telkens zoo wijd mogelijk opent, als een of ander ontstellend gerucht wordt vernomen. Doodsti' zit hij en kiemt zijn klauwtjes om een takje heen. Blijkbaar heeft hij vannacht te veel en te leng gejaagd en is in slaap gevallen op een plaatsje dat eigenlijk te rumoerig is voor een uiltje dat graag na gedanen arbeid rusten wil. Deze uil is zoo uilig geweest niet beter voor zijn slaapplekje te zorgen, en nu worden de kin deren tot stilte gemaand, omdat het uiltje anders niet slapen kan. Ik heb twee ekstertjes van der kok ge kregen; schattig waren ze met hun eeuwigen honger en hun reuze-bekken; liefst slikten ze mijn vingers ook maar in. Maar nu moeten ze voortaan uit mijn kamer blijven, want ze stoppen hun overgeschoten stukjes vleesch tusschen mijn boeken in! Je ziet hier heel veel vogels. Kraaien, zwartkopmeezen. tortelduiven, vinken, kuif- vogels, beeldige vogels met veelkleurige groote kuif en langen spitsen snavel; vogels in groote verscheidenheid, maar onze straat jongen de musch, schittert door afwezigheid. Maar hooien doe je ze weinig. Misschien omdat het wemelt van roofvogels. Uilen, val ken, sperwers; soms zie ie hoog in de lucht een grooten vogel zweven en dan is opeens de heele vogelwereld in rep en moer. angstig gepiep overJ en een oogenblik later is alles muisstil! Bij ons bassin was het eens stampvol kwet terende zwaluwen zeker op doortocht naar elders. Eenige dagen geleden 's morgens heel vroeg, zat een groote uil in een boom om geven door jagende magende, schreeuwende kraaien. E<n geweldige vogel p'uimpjes op de ooren. Die groote uilen worden heel gauw tam en loopen dan het huis rond met deftige stappen en komen naast je staan peinzen. Ali werd den boom ingestuurd, een loodrechten h oogen den. Als een kat kroop de man tegen den boom op, griezelig, zóó hoogtot vlak bij den vogelmaar toen draaide de uil den kop links en rechts als om zich te onënteeren en statig sloeg hij de donzige vleugels uit en verdween geruisch- loos. Tja. daar zat Ali nu met zijn gebakken peren tusschen de denneappels! Het is ellendig zooveel hongerende honden en katten hier rond loopen! Toen ik eens al ken op een heuveltop achter het huis had zit- fen genieten van het zilverachtig-blauwe, wazig-ooorschijnende maanlicht over het berglandschap en de grauwe heuvels dichter bij begon daar' zóó plotseling een concert van maanbiaffers, dat ik me letterlijk voelde verbleek van schrik. Dat zijn de arme, verwilderde honden, die 's nachts naar de huizen xomen sluipen in groepjes van drie of vier, omdat hier zooveel jakhalzen zijn. Als je genoeg hebt van je hond wel, dan jaag je hem doodkalm de wildernis in! Als hij poogt terug te komen, dan smijt je hem maar met steenen, dan houdt je hem wel van je af. Stilletjes werp ik buiten het erf brood voor ze neer. maar het akelige daarvan is dat er oan steeds meer komen bedelen. Een broodmager hondje met een paar jongen heb ik nu zoover dat zij voorzichtig bij mij durft te komen! Gevoel voor dieren en dierenleed heeft het volk hier hoegenaamd niet. Een tocht doo- de stad is me vaak een kwelling. De paarden worden zoo schande lijk behandeld soms loopen ze, den kop op de borst gezakt, met stramme pooien, sleepende hoeven; de ooren klappen bij eiken tred op en neeren dan slaan de jongens met de zweep en prikken met een scherpen stok onder de staartmaar zij loopen er geen stap vlugger door zij kunnen een voudig niet meer! Ik ben misschien overge voelig op dit punt, maar ik zie ook overal dk-renmisère. Ezeltjes met hun zachte oogen staan uren doodstil met een kolossale vracht granaat appels of andere dingen op den rug. Een en kelen keer zie je zoo'n dier in elkaar gezakt op straat liggen de koopman vindt dat nog geen reden om hem te ontlasten van het te zware gewicht en verkoopt zijn appels of komkommers kalm verder. Dan weer zie je een kip, aan één poot opgehangen langzaam sterven En dan die troepen sjouw-ezeltjes en paarden, die dagenlang door marcheeren, al loopende moeten eten en drinken het drin- kensbakje wordt hun dan onder den mond gebonden; den rug als doorgebeten door de zware vracht, de oogen wittig van uitputting ik kan je zeggen, telkens en telkens weer springen de tranen we in de oogen en ik zou wel willen uitschreeuwen: ellendige menscheni ik wou dat je zélf zoo behandeld werd! Eens heb ik een karavaan, ik weet niet waar vandaan, op de plaats van bestem ming zien aankomen. Ze kwamen aange sloft, een Jange rij van martelareneven dronken zé uit de sloot en ieder wachtte o! zoo geduldig zijn beurt af om bevrijd te worden van zijn last en dan sjokten ze het binnenerf op een soort stal, vuil, modde rig, maar met een ruif waarin hier en daar wat haver. Zij keken er niet naar om! één voor één gingen ze liggen en lagen roer loos, als blokken dood vleesch. Een kwartier zeker ben ik blijven kijken, half huilende, maar toch zoo blij ook, dat ik ze eindelijk zag rusten en bevrijd van dien martelgang. Het leek wel een kerkhof met al die roerlooze lichamen stil, geluidloos, be wegingloos! Een paar ezeldrijvers, mannen die (ex- cusez!) stonken een uur in den wind, in lom pen en flarden uitgelost zooals geen enkele landlooper bij ons het bij elkaar krijgt, kwa men nieuwsgierig om me heen staan, vroe gen en lachten boeven-tronies, smerig, met wreeden mond en oogen, scherpen ha viksneus, de oogen stekend en hel in de spleetachtige oogkassen waar omheen de oogleden in duizend rimpeltjes getrukken waren zeker door het felle licht op de mondvlakten waar zij doortrekken. Telkens hoor je knallen en hoog gekerm opstijgen dat is dan weer een hond, die „niet dood" geschoten wordt. hoe kan een gewoon mensch dat nu uithouden? De Perzen mogen geen dieren dooden, direct doo dmaken, met een mes of anders zins tenzij om te offeren waarschijnlijk. Maar je mag het wèl martelen. En als het' dan daarvan doodgaat ja, dat kun je niet helpen hè? Dat heeft het dan uit zich zelf gedaan! Ik heb een ram zien mishande len werd er koud van. Daarom worden uitgeputte dieren, ezels, paarden, kameelen, doodkalm achtergelaten in de woestijn, om daar een „natuurlijken dood" te sterven van dofst, honger en uitputting. Overal op de steenvlakten rondom zie je dan ook been deren liggen. Je kent het Bijbelsche verhaal waarin Abraham wordt aangezegd zijn zoon Izak te offeren. Dit wordt hier zoodanig opgevat dat op een bepaalden dag eind April was het ditmaal door een ieder die het maar eenigszins betalen kan, wordt geofferd een lam, een kip of wat ook. Het bloed van het offerdier wordt gesmeerd over eigen li chaam en over de kinderen, waardoor men beveiligd wordt tegen ziekten en een soort aflaat verkrijgt voor bedreven zonden. Maar dit is niet voldoende; plechtigheden, hoe treurig en akelig ook, gaan toch overal ge paaid met zekere publiciteit, ook bij ons. Welnu, een mooie jonge kameel, daartoe reeds bij zijn geboorte bestemd, wordt op dien dag getooid met allerlei zilveren en gou den sieraden, en over zijn kop en zijn rug hanuen kleedjes en tapijten. Hij mag veel en lekker eten het is zijn gaigenmaal. En dan begint zijn statiegang en zijn lijdensweg Door alle stadswijken wordt hij geleid, om stuwd door een menigte die meer en meer zich opwindt naarmate men de clou nadert. Men rukt het statige dier harenu it; men rukt aen zijn vel; men rukt er stukken uiten als eindelijk het groote plein van Teheran be reikt is, dan eerst ontvangt het den genade- stoot. Zijn hart wordt doorboord en in het rijkelijk uit de wonden stroomende bloed doo- pen dan de geloovigen hun handen en vangen het op in baxies. En dan wei^pt zich de me nigte op het lichaam en snijdt er stukken vleesch af, die men zich als een talisman om den hals hangt Wat gebeuren er toch nare vervelende din gen, die iemand treurig stemmen of ook krie gel maken en hen - lape'ooze nachten kunnen bezorgen als hij er zich teveel in wil ver diepen Want de zonnige kant van het leven gaat dan sihuil en er gaat iets oneindig waardevollers .viloren

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7