Alkmaarsche Courant HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. VEILIGE HAVENS Honderd Zes en Dertigste Jaargang. MA4NDAG 29 JANUARI. OUDKARSPEL, SCHOORL. Ik No. 24 1934 OiaAiameuivs Dinsdag 30 Januari. Hilversum., 1875 M. (AVRO-uitzending). Gramofoonpl. 10Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. H. Gütt- lich, cello en mevr. C. N. StrengPieters, piano. 11.Kookpraatje mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.— Omroeporkest olv. N. Treep. 3.4.Kniples mevr. I. de Leeuw —van Rees. 4.15 Gramofoonpl. 4 30 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.— Voor kleinere kinderen door mevr. A. van Dijk. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6.Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Ada Geyl spreekt over moderne Engelsche letter kunde. 7.— Boedapester Trio. 7.30 Engel sche letterkunde. 7.—Boedapester Trio 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest mmv. H. E. Groh, tenor en de AVRO-girls. 9.Zang door de „Three Broadcast Boys''. 9.10 Om- rpeporkest olv. N. Treep mmv. H. E. Groh, tenor en Gr. WeynschenkHogenbirk, so praan. 9.40 4de bedr. van „De jacht naar het goud van Kapitein Kid", spel van R. SchneiderSchelde. Verf.: G. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 10.3< Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.—Vaz Dias. 11.1012.— Uit „De twee Steden", den Haag: Dansmuziek door Victor Zototareff en zijn ensemble. Huizen, 301 M. (KRO-uitzending). 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuur. 12.151.45 Schlagermuziek en gramofoonplate:.. 2.Vrouwenuur. 3. Modecursus. 4.Gramofoonplaten en piano recital. 5.30 Causerie en gramofoonol. 6. Ned. Evang. Ver. ds. B ter Haar Dz.: Ge zag en vrijheid. 6.40 Esperanto. 7 15 Lezin gen en gramofoonplaten. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Concert door orkest, koor en solisten. 9.15 Lezing. 9.30 v'az Dias. Hierna vervolg con cert. 11.12.Gramofoonpl. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, bei chten. 11.05 en 11.20 Le zingen. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Com modore Grand Orkest olv. Muscant, 1.50 Midi. Sudio Orkest olv. F Cantell. T2Ö Voor de scholen. 2.50 Muzikale causerie 3 55 Fransche les. 4.25 Causeri. 4.50 Het Mac- Naghten Strijkkwartet njnv. M. Bevan, so praan. 5.35 Kindervur 6.20 Berichten. 6.50 Weber's pianoserates door F. Mannheimer. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Het Gershom Parkin^tpn Kwintet. 8.50 I ezing. 9 20 Ber 9.40 „Wild December's", hoorspel van C. Dane. Regie: G. Gildara. 11.1012 20 Lew Sb ne en zijn Band. Parijs Radio-Paris", 1796 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Orkestconcert olv. Pas cal. 8.20 Zang olv. Bonnaud. Kalurtdborg, 1261 M. 11.20—1.20 Uit „Wivex"; A. Bendix en zijn orkest. 2.Vo caal concert. 2.20 Omroeporkest olv. Mahler. 3 20—4.20 Militair concert. 7 35 Saxofoon- en pianorecital. 8.— Vocaal concert. 8.20 Radiotooneel. 9.35 Omroeporkest olv Grön- dahl. 10.1511.50 Moderne dansmuziek. Langenberg, 456 M. 5.25. 6.35 en 10.50 Gramofoonpl. 11.20 Populair concert. 12.55 Süuragorkest olv. Drost. 3.50 Weragstrijk- kwartet en solisten. 4.35 Orkestconcert olv. prof. dr. F. Oberheck. 5.50 Gramofoonplaten 8 20 Waragorkest olv. Buschkötter. 9.40 Gramofoonplaten. 10.20 Populair concert 11.2012.20 Gramofoonplaten. Rome, 421 M. 8.05 Concert mmv. orkest, piano en zangsolisten. 9-20 Gramofoonpl. 9 50 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1 30 en 5.20 Gramofoonplaten. 6 50 Omroepklein orkest olv. Leemans. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Gevar. programma. 10.3011.20 Gramo foonplaten. 484 M 12.20 Gramofoonpl. en Eianorecital. 130 Omroepkleinorkest olv. eemans. 5.20 Symphonieconcert olv. Meu- lemans, 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Zang en piano. 8 20 Kerkconcerl mmv. koor en orgel 9 05 Omroepsymphonie-orkest olv. Meule- mans. 9.35 Opera-uitzend'ng. 10.2011.15 Cramofoonmuziek. GEMEENTELITKF RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 30 Januari. Lijn 1: Hilversum Lijn 2: Huizen. JmiUetcn door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 9) •j Dadelijk daarop bevonden zij zich weer in het gewoel der menigte en begaven zich naar een achter in het magazijn gelegen ge deelte De jongen, die niet.huilde, maar hijg de alsof hij na een langen snel loop was uit geput, hield zijn moeder bij haar rok vast; aan haar andere zijde had een der dames haar bij den arm. Hij zag dat zijn moeders hoed op één oor stond, en dat een lok van haar donkere haar was losgeraakt. Du beeld bleef in zijn geheugen gegrift, en ook dat de winkelende menschen, wien de scham de van hem en zijn moeder tegen de bors stuitte, overal waar zij passeerden, ruim baan voor hen maakten. Zoo bereikte het groepje, bestaande uit zijn moeder, hem zelf, de twee pootige da mes en twee winkelchefs, een kantoor, waai een oudachtige man achter een schrijftafel zat. De deur werd gesloten en een der da mes zei: „Mijnheer Corning, wij hebben deze vrouw gearresteerd wegens verduistering van ^''^Dat heb ik niet gedaan", hoorde de jongen zijn moeder ontkennen. „Op mijn eerewoord, ik heb dat niet gedaan." „Wij hebben haai ai eenigen tijd geob Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—16 50, Daven try 16.50—24.—. L-ijn 4: Langenberg 10.35—17.10, Boeda pest 17.1024 Qemeettteeaden Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig was de heer Zaagman. De voorzitter sprak, met het oog op de jaarswisseling een toepasselijk openings woord. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat de minister van sociale zaken de geldig heidsduur der gesubsidieerde steunregeling voor de werklooze transportarbeiders heeft verlengd tot en met 26 Mei 1934. B. en W. van Alkmaar berichtten, dat het subsidie ten behoeve van het Centraal Zie kenhuis over 1932 bedraagt 384.42. Dat het lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de heer D. Meinen, voor zijn benoeming Jieeft bedankt. De minister van sociale zaken geen be zwaar heeft tegen het opnemen van noodlij dende tuinders in de baggerregeling mits hun aanvragen door de rijksinspectie te Beemster worden ingewilligd, zij bij derde te werk worden gesteld. Dezelfde minister zijn steunregeling gel dig heeft verklaard voor werklooze carros serie-arbeiders, alsmede voor de bouwvak arbeiders, tot en met 26 Mei 1934. Wijziging is tevens gebracht in de tarieven terwille van de uniformiteit waardoor de uit- keering aan de werklooze transportarbeiders is verlaagd met 1, doch de kindertoeslag voor de dubbeluitgetrokkénen is verhoogd van 0.50 tot 0.75 per kind en nu hetzelf de bedraagt als voor de uitgetrokkerien. Ingekomen stukken. Verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim over 1933. Als voorzitter en secretaris zijn herko zen de heeren B. Bommer en C. v. d. Abeelen Een brief van Ged. Staten van Noordhol land inzake korting bijdrage t.b.c.-bestrij- ding. Ged. Staten hebben de subsidie met 10 pCt. verminderd, zoodat nu niet de helft, doch 40 pCt. wordt bijgedragen. Notarieele akte van notaris H. W. Smit te Zuidscharwoude, houdende vestiging eener erfdienstbaarheid door de gemeente Oud karspel en de kerkvoogdij der Ned. herv. ge meente. De voorzitter: Hiermede is dus deze zaak in orde en is het recht van overpad voor eeuwig vastgelegd. Mr. Eecen merkte op. dat wordt gesproken van recht van overpad, wat een beperkt recht is. Het geeft het recht om er over te loopen, zonder meer. Men zou dus geen recht hebben om er over te rijden. De voorzitter zeide, dat dit een oude ge schiedenis is en wanneer puntje bij paaltje gezet zou worden, dan had deze akte mis schien niet eens noodig geweest. Over deze formuleering zal wel geen kwestie ontstaan. Mr. Eecen geloofde ook niet, dat er een kwestie uit voort zal komen, maar men had voor de gemeente het ruimste recht kunnen nemen. Een brief van de kérkeraad der herv. ge meente, houdende verzoek een vertegenwoor diger te benoemen in het nieuw te constituee- ren college van regenten van het tehuis vcor ouden van dagen. De voorzitter: Door den slechten tijd, heef; men ook hier met moeilijkheden te kampen. Men had een onderhoud verzocht met B. en W. en het armbestuur, met als resultaat de wenschelijkheid, dat het tehuis blijft be staan. Besloten werd, dat het B. A. 75 pCt. zal bijdragen voor de exploitatie der inrich ting. De rest zou komen voor de diaconie der kerk.. Het onderhoud van het gebouw va it hier buiten. De voorzitter stelde voor een regent te be noemen uit den gemeenteraad. Aldus beslo ten. Een brief van Ged. Staten van Noordhol land inzake wijziging gemeentelijk ambtena-' renreglementen. Dit betreft het bekende schrijven, waarbij het de ambtenaren verbo den is partijinsignes te dragen, vlag uit te steken enz. enz. B. en W. stelden in meerderheid voor aan dit verzoek te voldoen. Ambtenaren die rustig hun gang gaan, zullen hier weinig last van hebben Weth. Bakker kon er zich niet vcor verkla ren. De regeering heeft den stok achter de deur, want doet de gemeente het niet, dan doet de regeering het zelf. Dit gaat te ver. Men kan verlangen, dat de ambtenaar zijn best doet, maar van de geestelijke vrijheid moet zij afblijven. Wij moeten mannen heb ben die de groote problemen kunnen oplos sen, maar geen kleinzielig gedoe, met het verbieden van dragen van insignes enz. Met de stem van weth. Bakker tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Een brief van Ged. Staten inzake jaar wedde burgemeester, secretaris en ontvanger. De voorzitter lichtte één en ander toe, maar wilde zich van verdere discussie onthouden. Weth. Bakker verklaarde zich er tegen. Spr. zou het van Ged. Staten reëeler gevon den hebben het dan maar te eischen. Spr. zou zich er eerder voor kunnen verklaren om de salarissen te verlagen, dan om het pensioen in te trekken. De heer Rijper dacht dat het weinig uit maakt of wij er voor of tegen zijn, het komt er toch wel. Mr. Eecen was er in het algemeen voor, daar de inkomsten naar beneden gaan, ook de salarissen moeten dalen. Hier staat echter tegenover, dat de salaris sen op het platteland niet zoo hoog zijn. Spr. was het met den heer Rijper eens, dat als het komen moet, dan komt het er, Royaler was het geweest wanneer geëischt was: er moet verlaagd worden en daarmee uit. De heer de Boer zou ook niet aan de pen sioenen willen komen. Als het noodig is, dan zou een progressieve verlaging beter zijn. De burgemeester verdient 'meer dan de ontvanger en dan kan het beter van de hoo- gere dan van de lagere salarissen af. Wethouder Kostelijk vond het een klein zielig gedoe van Ged. Staten om den raad hierover om advies te vragen. Laten de hee ren zelf hun eitjes maar pellen. De voorzitter zeide nu de meening van den raad te hebben gehoord en hiervan melding te zullen maken aan Ged. Staten. Voorstellen van B. en W. Burgemeester en wethouders stelden voor om reductie te ver kenen op de landhuur over 1933 ten behoeve van enkele huurders. Het betreft hier de huur ders Oosterman en Barsingerhorn uit Koe dijk, voor weiland en voor bouwland P. Jon ker, welke gehuurd hebben met optierecht B. en W. stellen voor de huurders van het weiland een reductie te geven van 40 pCt. en van het bouwland 25 pCt. Aldus besloten. Opnieuw vaststellen van den pensioens grondslag van J. G. Vogelenzang als ge meentegeneesheer, belast met de armenprak tijk en als geneeskundige, belast met koste- looze vaccinatie en doodschouw. Het bedrag werd opnieuw vastgesteld op 1225 voor geneesheer en 250 voor dood schouw. Nadere vaststelling van den pensioens grondslag van het onderwijzend personeel. Besloten werd de bedragen opnieuw als volgt vast te stellen: de heer C. v. d. Abeeie 2816, mej. Bassen 2290, de heer de Rui ter 1607, mej. van Herwerden 1447. Benoemingen. Een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens het niet aannemen der benoeming door D. Me>- nesz. In diens plaats werd gekozen de heer A. Bakker. Een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur in het nieuw samen te stellen college van regenten van het tehuis voor ouden van dagen. Na herstemming tusschen de heeren Koste lijk en Eecen, werd eerstgenoemde g kozen. Daarna sluiting. SCHAGEN. De voorzitter deed mededeeling dat van B. en W. geen voorstel is te verwachten tot wijziging tot belooning voor overuren, wat eenige critiek uitlokte Aan de orde was de stemming over het verstrekken van subsidie aan het r.-k. Ly ceum te Alkmaar. In de vergadering van 23 Nov. 1933 staakten de stemmen. Opnieuw in stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. 150 subsidie te verkenen met verhaal op de ouders der leerlingen. De heer v. Nuland, r.-k., wilde 50 ge ven zonder verhaal Op de ouders. Het voorstel B. en W. werd aangenomen met 65 stemmen. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek L. Laurens om steun. B. en W. deelden mede. dat adressant zich kan laten inschrijven bij de werkverschaffing in de Wieringermeer. Verzoek K. v. K en F. te Alkmaar betref fende bevordering van werk en particu'ier bedrijf onder werkverschaffingvoonvaarden. B. en W. zullen in voorkomende gevallen de aangelegenheid onder oogen zien. De heer de Veen wees nog op de moge lijkheid zich in verbinding met den polder te stellen. Verzoek van het Bestuur der Midden- standsvereeniging om het exploitatie-tekort en een kasgeldleening uit de gemeentekas. Aangenomen werd de verstrekking van de kasgeldleening. Het gevraagde betreffende het exploitatietekort zal in een volgende ver gadering nader worden besproken. Het voorstel van B. en W. tot verlaging met één cent van den gasprijs werd na eeni ge discussie werd aangeomen met 83 stemmen. Het voorstel tot het verkenen van extra steun aan werkloozen. Z. h. s. aangenomen. Idem het voorstel tot aanwijzing van een boekhoudkundige ingevolge art. 255 der ge meentewet met intrekking van het besluit daaromtrent vroeger genomen. Voorstellen inzake kanaal- en havenplan nen. In verband met dit punt legden B. en W. een voorstel over tot verschillende bezuini gingen ten aanzien van het gekozen plan B. Verder werd overgelegd een brief van den hoofdingenieur-directeur v. d. Prov. Water staat houdende verschillende regelingen, welke tusschen provincie en gemeente zullen moeten worden getroffen. B. en W. deelden mede, dat zij zich met den inhoud van dezen brief geheel kunnen vereenigen, met uitzon dering echter van het maken, gelijktijdig met den provincialen weg, van een daaraan evenwijdige woonstraat, gelet op de groote kosten daaraan verbonden en de geringe ur gentie daarvan. Ten aanzien van de diepte van de haven kom langs een strook loswal ter lengte van 250 M., welke diepte is geprojecteerd op 45 cM., werd voorgesteld deze diepte te brengen op 1.50 M., waardoor wordt be reikt, dat ae schepen ook lai.gs dit gedeelte van den loswal vlak voor den wal kunnen lossen. De meerdere kosten hieraan verbon den, zullen 450 bedragen. Resumeerende stelden B. en W. den raad voor den hoofdingenieur-directeur v. d. Prov. Waterstaat tc berichten, dat de raad zich zoowel met de voorgestelde bezuini gingen als met de regelingen, en den brief van 14 Dec. neergelegd, kan vereenigen, met uitzondering echter van het aanleggen van de woonstraat daarin aangegeven, on der mededeeling, dat de raad zich met een meerdere diepte van de havenkom tot 1.50 M. langs bedoelden loswal ter lengte van 250 M. kan vereenigen. Het voorstel werd aangevuld om inplaats van sloot voor afscheiding primaire weg een hek te plaatsen. Voorstel geen sloot te graven langs In dustrieterrein en langs Westkant aangezien grond aldaar eigendom van de gemeente is. Tenslote werd voorstel B. en W. aangeno men met 83 stemmen. Rondvraag. De heer Orsel wil om ge^ voor de ge meentekas te verkrijgen reclamezuilen doen plaatsen. Dat zal onderzocht worden. De opbrengst wordt op 600 geschat. De heer Bakker vroeg verbetering schaft lokalen Wieringermeer. Zal met adj. inspecteur werkverschaffing worden behandeld. De heer Buiskool vroeg of de kwestie G. E. B.P. E. N. niet aan verjaring on derhevig is. In den loop van Februari zal vergadering met den heer Zondervan worden gehouden. Hierna sluiting. 'Provinciaal 'fliauvs *De afdeeling Schoorl van het Witte Kruis had Donderdagavond in het lokaal van den heer Huiberts te Groet, een voordrachtavond met lichtbeelden georganiseerd, te geven door den heer A. J. Meijerink uit Haarlem, hoofdconsul voor de propaganda, en de voor zitter van den Bond tot redding van drinke- lingen. Het doel van dezen avond was, te komen tot oprichting van een reddingsbri gade te Kamperduin. De opkomst was bevredigend. Met een wel komstwoord, vooral aan den spreker van den avond, werd de biieenkomst geopend door burgemeester von Fridagh, in zijn hoedanig heid als voorzitter van het Witte Kruis. De heer Meijerink, die zich deed kennen als een zeer zakelijk en tevens aangenaam spreker, begon met voorlezing van een vers van Clinge Doorenbos: „De Zee trekt" en serveerd," vervolgde de dame, „maar we hebben haar tot nu toe niet op heeterdaad kunnen betrappen." De grijze man met zijn fletse oogen achter de schrijftafel had vriendelijke manieren en luisterde naar het relaas, dat hem werd ge daan. „Ik vrees dat we u aan de politie zullen moeten overleveren", zei hij zachtjes, toen hij alles had vernomen. „Neen, doe dat niet; o doe dat niet. smeekte ze ou huilerigen toon. „Ik hem m,jn kind, dat me niet kan missen." „Hij zal 't wel niet al te best bij u gehad hebben, zou ik zoo zeggen", vervolgde de man. „Een vrouw toch, d:e een kind van zijn leeftijd leert stelen Hier werd hij in de rede gevallen door het binnenkomen van een politieagent, die tele fonisch was ontboden. De ongelukkige vrouw liet, toen zij hem zag, een luiden angstsnik hooren. Alles wat zij zeven jaar lang had gevreesd, scheen nu werkelijkheid te zullen worden. Ook de jongen was bang. maar de wetenschap dat zijn moeder hem noodig had, gaf hem de kracht zich een man te betoonen. „Wees maar niet bang, moeke Als ze u opsluiten, dan ga ik met u mee. Ik wil niet van u weggenomen worden." „Het beste is, dat u met me meegaat, jut frouw" zei de politieagent op barschen en toch niet onvriendelijken toon toen hem dr zaak was verteld. „Laat de jongen maar meegaan. Zal zoo'n vaart niet loopen. Hoopen van zulke gevalletjes! Daar ko^ ie best doorheen, en 't zal je leeren eerlijk te blijven. Je zult misschien nog eens blij zijir, dat 't is gebeurd." Zij gingen naar buiten door een vrij don kere gang, die vol lag met pakken en pak kisten, die door mannen in wagens werden geladen. Het was inmiddels donker gewor den en de straatlantaarns brandden, alsof het al avond was. Het politiebureau, waar heen zij door tal van zijstraten gingen en waar slechts enkele menschen liepen, was niet ver weg. De politieagent stond hun toe voor hem uit te loopen, zoodat zij niet al te veel de aandacht trokken. De jongen hield zijn moeder bij de hand, die zij zenuwachtig telkens opende en weer sloot. Daar de toe stand te erg was om er over te spreken, zwe gen zij. „Hierheen". In het politiebureau gekomen, sloeg de agent rechts met hen een gang in, die hen in een kamer met weinig meubels bracht. Het schelle, niet door kappen geiemperde licht der electrische lampen was hinderlijk voor de oogen. Aan een eenvoudige, eiken schrijftafel zat een man in uniform, met een boek voor zich. Een andere man, ook in uniform, stond bij de deur in zijn kiezen te peuteren om den tijd te dooden. „Verduistering van goed in een winkel Met deze simpele woorden werden moeder en zoon voorgesteld. Zij stonden voor den man achter de schrij' tafel die zijn pen in de inkt dcopte, en hen nauwelijks aankc.k. Wat voor den jongen en zijn moeder het vrr.r'ij'Ne was dat hun kon overkomen, was veer hem dagenjksc. werk. Zij gaf duidelijk een naam op, en daar zij zich dikwijls bediende van schuilnamen, was hij niet erg verbaasd te hooren: „Theodora Whitelaw". „Adres?" Nauwkeurig vermeldde zij het. „Naam van den jongen?" Zij sprak voorzichtig, als iemand, die al van te voren goed overwogen had, wat zij zou zeggen. „Hij staat bekend als Thomas Coburn. maar eigenlijk heet hij Thomas Whitelaw. Zijn vader was mijn tweede man". „Als hii 't kind is van uw tweeden man, waarom draagt hij dan den naam van uw eersten?" Ook op deze vraag was zij voorbereid. „Omdat ik afstand gedaan had van den naam van mijn tweeden man, met wien ik on gelukkig getrouwd was." „Is hij dood?" „Ja-" Daar de jongen nooit te voren zooveel ge hoord had van zijn eigen levensgeschiedenis prentte hij alles goed in zijn geheugen. Het waren juist details, die hij al zoo lang had v.ilien weten. Het was hem tevens een verkla ring van de steeds voor hem onbegrijpelijke toespelingen op den naam Whitelaw. Hij was zoo in beslag genomen door het feit, dat hij niet Tom Coburn maar Tom Whitelaw heet te. dat hij nauwelijks toeluisterde, toen men zijn moeder mededeelde, dat zij den nacht in het Huis van Bewaring voor vrouwen zou do'.rbrengen. om den volgenden dag voor den rechter te worden geleid Als de jongen niemand had, naar wien hij kon gaan, zou er daarmede zaten we al dadelijk midden in - gevaren van de zee. en maakten we kenrus met het nuttige werlc, door de vele reddings brigades verricht. Spreker ging eeuwen terug in de geschie denis. Ook toen werd reeds gezwommen en tevens zagen we, dat bij de vele schipbreu ken op onze kust, bij de bevolking slechts roof, le eenige drijfveer was. Een menschen- leven speelde geen rol. Het was Maria van Bourgondië, die dat aanvoelde en verbeterin gen aangaf, het was Karei V, die beval om de doode drenkelingen onmiddelijk te begra ven. Hoe menig schijndoode en bewusttlooze zal toen levend zijn begraven. Lodewijk Na poleon liét een zestal reddingbooten langs onze kust stationneeren. Daarna, en 1824 werd de Noord-Zuidhollandsche en Zuidhol- landsche Reddingsmaatschappij opgericht, die zeer veel heeft gedaan voor het redden aan de lange kust. Men mocht dit werk ook niet overlaten aan die helder der zee, aan die mannen van de reddingsbooten. Dit werd voor een kwart eeuw terug ongeveer, begrepen door eenige menschen, met als gevolg, dat te Haarlem een reddingsbrigade werd opgericht, gevolgd door enkele anderen. Het doel was, en is nog, om de baders langs onze kunst veilig te stel len, door bij elk ongeval te water behulpzaam te zijn ook met de technische verzorging der slachtoffers. In 1908 werden deze enkelen vereenigd in de toen opgerichte Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Sindsdien telt deze bond meer dan 80 afdeelingen met meer dan 10.000 leden. Maar wat ontbreekt nu nog? Bezie onze kaart eens met haar vele stippen, als bewijs dat daar reddingsbrigades zijn. Daar ont breekt nog Kamperduin! En spreker zal niet rusten voor en aleer daar een reddingsbriga de is opgericht. Noodig is het. Met belang stelling heeft spreker het mooie strand, de mooie duinen, de dijk en het Noordhollandsch landschap in oogenschouw genomen. Schoorls badplaats is een eenig mooi stukje Holland, doch er zijn gevaren. Spreker zag daar een tweetal dammen, en hij weet hoe gevaarlijk het zwemmen nabij die dammen is Gewaardeerd moet worden, dat het gemeente bestuur daar een tweetal badmannen had in den zomer, doch hij weet ook, hoe onmach tig dezen staan wanneer de baders, alle voor schriften ten spijt zich te ver wagen. Hier is een goed georganiseerde reddingsbrigade ten zeerste op zijn plaats en met klem drong spreker tot oprichting aan. Nadat nog een kort, bevattelijk overzicht was gegeven over het ontstaan van eb en vloed, over het gevaar van zwinnen en muien en van de gevaarlijke onderstroom, en verdere gevaren voor het badend publiek, kiegen we een serie lantaarnplaatjes te zien, natuurlijk allen propageerende het nut en het goede werk van een reddingsbrigade. Het bondslied werd door allen flink gezon gen. In de pauze werden door de voorzitter aan de aanwezige cursisten de diploma's uit gereikt voor eerste hylp bij ongelukken, 't is aan mej Guurtje Ruis en aan de heeren G. F T. Groothand. F Gulker. P Hu;o<rts en P. Kos. Deze laatste bedankte namens de cursisten de voorzitter voor zijn hartelijke woorden, dr. Heringa voor zijn uitstekende cursusleiding en vereer een ieder die had medegewerkt aan het goede verloop. De af wezigen krijgen hun getuigschrift later. Nog deelde de heer Meijerink mede, zulks in ant woord op een vraag van den heer Kos, dat bij een contributieheffing van 1.50 per jaar, hierbij was inbegrepen het abonnement op het Maandblad „De Brigade" en bij aan sluiting bij den bond een vrij ruime en pre- mievrije ongevallenverzekering voor de eener brigade (welk bij reddingspogingen ongevallen opdoen) verzekerd is. De premie van deze verzekering betaald het Carnegie heldenfonds. Bij een bijdrage aan den bond van 5 of 1(3 gulden door een jonge afdeeling geniet men al deze en andere voordeden. Slechts het stemrecht krijgt men dan nog niet. Hiervoor is een grootere bijdrage door de afdeeling noodig. De voorzitter deelde mede, dat het Witte Kruis reeds in de laatste bestuursvergade ring had besloten om voor dit bedrag garant te zijn. Er gaven zich als gevolg van deze pak kende een 27-tal leden voor een te stichten reddingsbrigade op. Hieronder een tweetal dames. De voorzitter dankte den heer Meijerink op het einde van den avond en ook zijn beide helpers, voor hun goed propagandawerk. Tevens deelde hij mede, dat a.s. voorjaar de afdeeling Haarlem het plan heeft om te Kamperduin te komen demonstreeren. - iir.nL-imi jir-iwuii i'i ii i i .mui ergens anders voor hem worden gezorgd. De onaandoenlijkheid, die zij gedurende eenige mintuen had voorgewend, was uitge put. „Och, kan ik hem niet bij mij houden? Hij zal zich doodhuilen zonder mij." Haar werd te verstaan gegeven, dat geen kind boven den zuigelingenleeftijd in de ge vangenis kon worden gezet, zelfs niet ter wille van de moeder. Nu ontwaakte de jongen uit zijn Tom Whitelaw-overpeinzing, en jammerde luid: „Maar ik wil mijn moeder niet verlaten Ik wil met haar mee in de gevangenis". De vriendelijke politieagent legde zijn arm om den schouder van den jongen. „Zoodra er gelegenheid voor is, mag je naar de gevangenis. Je moeder gaat er van nacht alleen maar slapen, en ik zal er voor zorgen dat je Een der deuren van de kamer werd geluid loos geopend. Een in uniform gekleede vrou A met een bos sleutels in de hand, stond daai als het Noodlot. Het was een statige, stevig gebouwde vrouw, met iets onverbiddelijks in haar oogen. Zelfs de jongen raadde wie zij was. Hij stormde op haar aan en riep: Ga weg! Ga weg! U zult mijn moeder niet van me wegnemen". Maar zelfs de moeder begreep dat het een dwaasheid zou zijn weerstand ie bieden ging naar de vrouw met de sleutels toe zei op gedempten toon: „Om Gods wil, neem mij hier vandaan kan 't niet langer aanzien, dat zij hartje breekt. Hij is altijd een engel geweest." Dat was alles. Zij keek niet eens meer om Voordat de jongen goed begreep, wat er ge beurde, was zij in een gang gekomen, en deur sloot zich achter haar. (Wordt vervolgd Zij en de

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5