AmsUcdmische. J&eucs JjiQezonden Stukken £attd= en Jmw&ouui OUDKARSPEL. VAN DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCR LANDBOUWCREDIET N. V. staatsleeningen. banx-instellingen petroleum. tabakken. 32I/4 pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 11-VM 301-7% 21-7% Hollandia 2—De Kennemers 2. Ajax 4—W. F. C. 3. Alcmaria Victrix 3Z. F. C. 3. (J. Augustijn). JUNIORES (B) Z. F. C. (B)—W. M S. HollandiaT. O. G. Alcmaria VictrixDe Spartaan. Watergraafsmeer— D. W. V. AFDEELING II. Ie klasse. V. U. C.Stormvogels. D. F. C.Excelsior. R. C. H.Xerxes. H B. S.—K. F. C. HilversumD. H C. AFDEELING III. Ie klasse. Enschedesche BoysHeracles. VitesseHengelo. TubantiaP. E. C. A. G. O. V. V.—Go ahead. WageningenEnschede. AFDEELING IV. Ie klasse. M. V. V.—N. O. A. D. EindhovenBleijerheide. AFDEELING V. Ie klasse. FrieslandG. V. A. V. VelocitasBe Quick. LeeuwardenSneek. AchillesAlcides. ZONDAG A.S. ALCMARIA—A. F. C. Zooals men weet, komt A. F. C. Zondag bij Alcmaria op bezoek. Voor beide club,s staat er heel veel op het spel, doch daar naast zullen vijf andere clubs met groote in teresse den uitslag afwachten. Immers, wan neer Alcmaria mocht winnen, dan zijn op dat oogenblik zeven clubs in onmiddellijk de gradatiegevaar. Aangezien de komende wedstrijd dus van zoo veel belang is, meenen wij goed te doen om het verslagje uit de Sportkroniek van A. F. C.Zeeburgia hier over te nemen. De Iszer weet dan ongeveer, wat er Zondag ie wachten staat: een zware wedstrijd tegen een tegenstander, die soms zeer gevaarlijk, kan zijn en waartegen oppassen de bood schap is. Hier is het verslag: Men zag bij A. F. C. met bang hart den wedstrijd tegemoet, want Lungen en de doelverdediger Burgers stonden op de zie kenlijst, hetgeen een belangrijke verzwakking beteekende. Daarentegen kon Zeeburgia meer gerust zijn, want haar doelverdediger Van Wijk had zijn plaats onder de lat weer ingenomen. De reds verschenen nu met Struijs in het doel. Ellens op de middenvoor plaats en v. d. Voort als linksbuiten. Het is een wel zeer merkwaardige ontmoe ting geworden, een ontmoeting, waarin alle wisselvalligheden van het voetbalspel een rol speelden. Op het vrijwel onbespeelbare terrein startte Zeeburgia in een tempo, dat voor de thuisclub onoverkomelijke bezwaren bood. Herhaaldelijk werden aanvallen op het A. F. C.-doel ondernomen en de 1O voor sprong dien de gasten na een kwartier boek ten was alleszins verdiend en scheen op vol gende successen te wijzen. Doch tegen de verwachting in kwam de balans in even wicht. Een felle aanval der reds bracht den bal bij Ellens, die docrliep en langs den uit- geloopen Van Wijk scoorde. Dit bracht het zelfvertrouwen in de A. F. C.-gelederen en na het aarzelende en weifelende begin speelde de middenlinie zich vrij en begon haar voorhoede op te stuwen. Een prachtige aanval van Roelof van Nek belandde bij El lens, die den bal langs den in den modder wegglippenden Van Wijk in het uiterste hoekje deponeerde. Van krachtsverschil was in het laatste gedeelte der eerste helft eigen lijk weinig sprake; over het algemeen waren de whites een ietsje sterker, doch de bal overtrad het kappersverbod op Zondag en scheerde eenige malen de lat en de palen. Het veld werd inmiddels steeds zwaarder te bespelen en Zeeburgia scheen zich de shirts van H. B. S. geassumeerd te hebben, toen men thee ging drinken. Bij den aanvang van de tweede helft waren de kansen volkomen gelijk, en toen Zeeburgia met een ware mod- delgoal gelijk maakte, scheen een kwartier van fel offensief der bezoekers A. F. C.'s lot te bezegelen. Hoe krachtig de druk ook werd, de roode defensie hield echter stand onder leiding van Struijs. die op formidabele wijze zijn doel verdedigde. Toen volgden tien minuten, die een ware débacle voor Zeeburgia werden, het A.F.C gezinde publiek tot een paroxyme van opwin ding brachten en den man aan het scoring- bord veel, doch eenzijdig werk verschaften Zeeburgia drong te veel op en vergat daarbij, dat het Jinkergedeelte van haar defensie, waar haar linksback volkomen de kluts kwijt was, thans haar kwetsbare plek werd. A F-C. wist tegen dat opdringen het juiste tegenspel te vinden; zij maakte niet de usantieele fout, om tegen de stormloopen van Zeeburgia een krampachtige verdediging te zetten, doch trachtte het spel open te gooien en met het plaatsen van den bal over de backs heen voortdurend gevaar te scheppen. Het was dit systeem, dat de beslissing bracht: Burger kopte uit een voorzet van links nummer drie in het net, waarop een ware collapse van Zeeburgia volgde. Er was slechts één elftal dat speelde, nl. A.F.C., dat ondanks moedige, doch te individualistische pogingen van haar tegenstanders een ware kanonnade op Van Wijk opende. De keeper der whites, die in de modder „geplant" stond, deed wanhopige po gingen om zich te verweren, doch weldra hadden Ellens nog driemaal en v. d. Valk éénmaal voltreffers geboekt. Bij den stand 7—2 bleef het toen, daar de vermoeidheid zich liet gelden en Zeeburgia te gedesillusio neerd was, om nog tegenaanvallen, op te bou wen. A.F.C. dankt haar zege, naast haar intel ligenter spelsysteem, aan de voortreffelijke teamspirit van haar jonge team, dat een drachtig en zonder onderlinge aanmerkingen gezwoegd heeft voor de overwinning. Uit de laatste drie wedstrijden werden 5 punten behaald en al wordt Lungen wel ge mist, het feit, dat men zonder dezen aanvals leider eveneens succes boekte, is verheugend. Merkwaardig is het, dat terwijl men bij A.F.C. zelf nogal pessismistisch gestemd is over het reserve-materiaal, bijna alle jonge spelers, die dit seizoen debuteerden, een suc ces werden. De jonge linksbuiten v. d. Voort b.v., die in dezen kamp geprobeerd werd, is een speler met aanleg en flair. Zeeburgia, bij wie in de tweede helft Van Leeuwen vervangen werd door Van Nunen, heeft nog steeds een technisch goede ploeg en mochten de whites een binnentrio ontdekken, dat eenig benul van schieten heeft, is her nieuwd succes verzekerd. (Buiten veramwoordeli/k/teid van de Redactie. De opname ui de rubriek, bewiist geenszins dat de redactie er mede instemt). DE GASPRIJS. Geachte redactie! Gelieve onderstaande in uw veel gelezen blad te plaatsen, waarvoor mijn dank. Het is al vele jaren geleden, ongeveer tegen den grooten oorlog 19141918, dat het gas a 6 ct. per kub. M. werd geleverd door de Alkmaarsche gasfabriek en de kolen stonden toen ook op denzelfden prijs als nu in 1934 en nu is de iprijs voor de gasver- bruikers 10 ct. per kub. M. Ik herinner mij nog zeer goed toen de heer Cloeck in den gemeenteraad zat en lid was der gascommissie hij in den raad voor stelde meterhuur te heffen. Dan behoefde de gasprijs niet verhoogd te worden. Al die 20 jaren betaalden wij meterhuur, hoewel in 1933 de gasmeterhuur is afgeschaft, betalen nog velen meterhuur voor kracht en ook nog voor den electrameter, dus 40 ct. per maand. Het gas staat nog steeds op 10 ct. per me ter terwijl de kolen een niet te ontkennen prijsverlaging hebben, wat dus eene onbil lijkheid is. „Welnu vraag dan als U veel gas ver bruikt vastrecht aan" zal men zeggen: Dit is gemakkelijker gezegd dan verkregen: In zender toch verbruikt plm. 2000 kub. meter per jaar en kan geen vastrecht bekomen en wel omdat er bij mijn werk geen woonplaats is: Dit besluit is genomen en gepubliceerd in de Alkmaarsche Courant van 6 Juli 1931 „Ruimteverwarming". Een groot winkelier, die boven of achter zijn zaak woont, een villabewoner met een zeer groot huis met daarbij badkamers, keu kenverwarming enz. met gas kunnen het gas wel door vastrecht betrekken, ja zelfs bij een groot verbruik a 5 ct. per kub. meter. Een bewijs dat het gas toch wel goedkooper gele verd kan worden. De vraag is zeker gewettigd aan de gas commissie om zich met den directeur der Alkm. gasfabrieken te verstaan om den gas prijs te verlagen, maar bovendien den wer ker die niet in of boven zijn werkplaats kan wonen een vastrecht te verkenen bij een ze ker kwantum van het verbruikte gas. Ik weet wel, het zal de gemeentegasfa briek eenige duizenden guldens kosten, maar bedenk wel dat het goedkoopere gas dan meer gebruik zal worden. In dezen crisistijd moet een kleine werker met veel gasverbruik uiterst zuinig zijn en toch zal hij bij meerder gasverbruik mis schien beter werk kunnen leveren en zoo misschien nog aan andere werk kunnen ver schaffen, wat dan toch aan de gemeenschap ten goede kan komen. Ik hoop dat de autoriteikn willen inzien dat het toch een algemeen belang is. D. 'Vergadering van den Neutralen bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers op Vrijdag 2 Febr. ten lokale van de heer Vis. De voorzitter, de heer K. Kaan, er op, dat niettegenstaande het zeker medewerkt, de resultaten niet aan de verwachting voldoen; zal een zwarte bladzijde voor de ders zijn. Spr. wees op de vele wees weer lang 1933 tuin- regee- riugsmaatregelen die ook al niet veel resultaat afwerpen. Wij zullen hopen dat onze diverse organisaties de regee ring zoodanig weten te bewerken, dat de steun in ieder geval verdubbeld zal worden. Het jaarverslag van den secretaris was niet optimistisch. Gewezen werd op den onvoldoenden steun. De afdeeling gaat in ledental vooruit .Het aantal is nu 94. Verleden jaar 85. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten waren 225.70, de uitgaven 193.14, saldo 32.56: De heer D. Bobeldijk maakte de op merking dat één der bestuursleden te vens lid is van het Boerencomité. Dit Boerencomité heeft de vraag be handeld of de strijd wettig of ook op on wettige wijze gevoerd moet worden. De Neutrale Bond stelde zich op het stand punt dat de strijd wettig gevoerd moet worden. Men kan geen twee belangen dienen. De voorzitter was het hiermede eens en verwachtte dat ieder lid van den Neutralen Bond zich met de werkwijze zal vereenigen. Kan hij dit niet, dan kan hij uit onze vereeniging treden. Ingekomen stukken. Ingekomen was van het hoofdbestuur de agenda voor de algemeene vergade ring. De voorzitter wees er op dat h^t hoofd bestuur gemeend heeft dat de salarissen er. presentiegelden hetzelfde moeten blij ven als het vorig jaar. Aldus besloten. Bestuursverkiezing. Aftredend D Wonder en C. Borst Pz. Beiden namen hun benoeming aan. De heer C. Borst wees er op dat hij in den Neutralen Bond altijd zijn best heeft gedaan en de belangen van dezen bond heeft gediend. Daarom laat de speech van den heer Bobeldijk hem koud. Spr. heeft een andere opvatting. Voor de vacature van den kring Hoorn krege nde afgevaardigden vrij mandaat. De kringafgevaardigde, den heer D. Wonder, bracht verslag uit van de laatst gehouden kringvergadering. De heer Wonder werd als kringafge vaardigde herbenoemd. Ingekomen was een schrijven van de af Hoogkarspel, waarin deze opwekte tot demonstreeren voor het raadhuis. De voorzitter: Wij staan nog steeds in contact met de commissie van de ge- De secretaris zeide dat het stuk al een meente en deze behartigen onze belan gen. week of 3 geleden is ingekomen maar toen ging het met de prijzen even beter en dan weten wij het wel, dan krijgt men de menschen er niet toe. De heer C. Borst wees er op dat men het doen moet uit solidariteitsgevoel Wij moeten niet demonstreeren om een telegram naar den minister te krijgen, maar er moet meer gebeuren en de ge meente kan meer doen. De voorzitter bestreed dit. De gemeen te kan niet meer doen. Zij moet zich aan de voorschiften houden. In de gemeen ten die oider regeeringstoezicht staan, wordt meer gedaan. De heer C. Borst sprak tegen dat niet meer gedaan kan worden en zeide dat men door middel van hét Burger ijk Armbestuur meer kan doen. Sur. wees er op dat zelfs de leden van het Armbestuur niet met de toestand op de hoogte zijn en wees op de noodzake lijkheid van demonstreeren. De voorzitter zeide dat dan ook ieder mede moet demonstreeren. Aldus besloten. Voorstellen bondsvergadering. De heer G. IJff stelde voor op deze ver gadering naar voren te brengen om actie te voeren voor bedrijfssteun. Aldus besloten. De heer C. Borst wees voor een nieuw afzetgebied naar onze groenten op Rusland, en wilde een verzoek richten aan de regee ring om handelsbetrekkingen met Rusland aan te knoopen. Aldus besloten. De heer D. Wonder pleitte voor vastge stelde prijzen voor de groenten en voor een minimum inkomen gelijk aan dat der werk loozen. De heer C. Borst zeide, dat de regeer voor onze producten geen vastgestelde prij zen zal geven, omdat zij deze niet kan ver halen, zooals bij tarwe enz. Opmerkingen werden gemaakt over de teeltbeperking. Verschillende sprekers waren bang dat deze regeling, vooral voor de kleine tuinders funest zal zijn. Bovendien zal het buitenland weer meer gaan telen. Bespreking baggerregeling. De heer Jonker vroeg of de baggerregeling in het algemeen hetzelfde is als hier. De heer Wonder antwoordde bevestigend. De voorzitter zeide, dat men vier schuiten moet halen. De eene tuinder mag niet voor den anderen baggeren. Het blijkt, dat het gemeentebestuur over de regeling niets te zeggen heeft. Nog verschillende vragen en voorstellen werden gedaan. Men zal trachten in de rege ling nog enkele verbeteringen te krijgen. In de rondvraag stelde de heer Ameling voor om e trachten gedaan te krijgen, dat de bouwers in eigen bedrijf te werk gesteld worden. De heer van Hout vroeg hoe de vergade ring dacht over de progressieve saneering der bloembollen. De vergadering was hiervoor van wat wettig of onwettig is. Uit de stemming bleek, dat spr. het ver trouwen van de leden heeft en spr. zal dan ook op zijn weg doorgaan, al is hij dan mis schien eens onwettig. Voortgaande met de ingekomen stukken wees de voorzitter op de vacature in het 'hoofdbestuur ontstaan door het bedanken van den heer P. Hart. De heer W. Jonker stelde voor den heer C. Groet van Warmenhuizen candidaat te stellen. Verschillende stemmen gingen op om een candidatuur uit de Haarlemmermeer te steunen. De heer Wonder stelde den heer Gaijaaid uit Nieuwe-Niedorp voor. Bij stemming werd de heer Gaijaard ge kozen. De heer C. Borst wees er op, dat de Radio- Centralehouder Schuitemaker, maar bij en kele menschen biljetten thuis stuurt, waarin staat dat zij mogelijk reductie kunnen krijgen. Spr. zou etn gezamenlijke actie op touw willen zetten. Aldus besloten. Daarna sluiting. (Ongecorrigeerd). DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De verwachte gunstige gevolgen van het Duitsche handelsverdrag bleven ook deze weck weer uit en men heeft thans zijn hoop gevestigd op Februari, in welke maand een grootere hoeveelheid kool in Duitschland mag worden ingevoerd dan dit voor Januari was toegestaan. Echter komt het ons voor. dat het er meer op aankomt, hoe veel kool men in werkelijkheid naar Duitschland exporteert dan hoeveel er uitgevoerd mag worden, m.a.w. of de vraag uit Duitschland wel zoo groot is, dat al of niet, met of zon der overschrijding van het toegestane kwan tum, dat voldoende door Duitschland wordt betrokken. Heeft Duitschland onze kool noodig, of kan men het daar buiten die Lan- gendijker kool stellen? Hoe het ook zij, het zal spoedig moeten verbeteren, anders zal heel weinig van het handelsverdrag worden geprofiteerd. Het schijnt, dat de exporteurs er beter bij varen dan de tuinders, die ten min ste er al op hebben aangedrongen, dat een groot deel van de winst, die de exporteurs maken, aan hen zou komen. De tuinders zijn nu weer wat getroost door het bericht, dat de minister een aanmerkelijk hooger bedrag voor den tuinbouw heeft uit getrokken dan de bekende 5 millioen. Ten einde de bedrijven in stand te houden, zal dit wel noodzakelijk zijn. Het verloop op de veilingen in de afgeloopen accentueerde deze noodzakelijkheid. Voor roode kool wer den prijzen besteed, die nog iets lager waren dan in de voorgaande. De stemming was bijzonder slap. Een heel enkel partijtje van het allermooiste goed kon nauwelijks 4 op brengen; bijna alles werd beneden dien prijs verkocht. De grootste kool, eerste kwaliteit, bracht van 1.20—1.40 op. Bij minder fewicht werden iets betere prijzen besteed. Iet grootste deel der aangevoerde kool is verkocht voor prijzen, liggende tusschen 1.50 en 3, zoodat voor eerste kwaliteit ongeveer het gemiddelde of f 225 per spoor wagen zal zijn ontvangen. De hoogste prijs, voor doorschot betaald, was 3.60. Veel ver schil met eerste kwaliteit is er niet, zoodat de l prijs van het mooie doorschot maar weiniir afwijkt van dien van eerste kwaliteit Ook bracht het grootste doorschot maar weinig minder op dan die van de eerste soort. Een enkel partijtje werd voor 1 verkocht; ove rigens liepen de prijzen van 1.20—i 40 De aanvoer beliep 82 spoorwagens, waarvan 54 te Noord-Scharwoude. Een bijzonder lustelooze stemming- heerschte er op de gele-koolmarkt. Meerma len werd aan de Broeker veiling^ waar het al zeer slap was, 1 per 100 K.G. besteed en trad op het kantje af de toestand in, waarbij de kool onverkoopbaar wordt. Aan de vei ling van den Noordermarktbond werd als hoogste prijs voor de beste kwaliteit van de meest gewilde zwaarte 2.80 besteed. Doch niet alle partijen, aan die eischen voldoende brachten dien prijs op. Veel werd voor f 2 20 f 2.40 verkocht. De grootste soort van oe gele kool, zelfs bij prima kwaliteit, werd voor 1.40—1.80 verkocht. De hoogste prijs die voor het mooiste doorschot werd betaald' was 2.30 Doch veel ervan bracht niet meer dan 2 op, terwijl voor de grootste soorten f 11.60 werd betaald. De gemiddelde op- brengst per spoorwagen is ongetwijfeld be- neden 180 gebleven. De aanvoer aan beide veilingen beliep 53 spoorwagens. Uit het verloop van de prijzen der Deen- sche witte kool blijkt wel, dat voor deze de af. zetmogelijkheden nog de beste zijn. Dit is al- licht ook voor een deel toe te schrijven aan de geringe voorraden. In totaal werden 43 spoorwagens aangevoerd, waarvan 30 te Noord-Scharwoude. Voor de mooiste Denen grootste soort, werd deze week gemiddeld f 4 besteed. De kleinste werden voor 3_ 3.30 verkocht. Al naar de grootte lagen de prijzen overigens tusschen 3.20 en 4. mooiste doorschot bracht 3.303.50 op terwijl voor de kleinere soorten 2.3qJ, f 2.90 werd betaald. Enkele soterk afwijken, de partijen/brachten f 11 60 op. Bijzonder lusteloos was de stemming op de uienmarkt. Er was een vrij groote aanvoer en de vraag uit het buitenland was er niet mee in overeenstemming. Voor het binnen land was de handel traag. Het gevolg ervan was, dat veel partijen gele uien voor minder dan 2 werden verkocht Meermalen kwam het zelfs voor, dat niet meer dan 1.40— 1.80 werd betaald. Voor drielingen werd 0.90— f 1.20 besteed en voor nep 2.20— 2.70 Grove uien daalden tot f 1,50—. 1.90. De aanvoer aan beide veilingen be liep 18 spoorwagens. Bieten ondervonden iets meer belangstel ling. Voor de mooiste partijtje werd tot 2.70 betaald. Peen was weer gewild. Voor mooie, groote werd tot boven de 3 besteed; iets kleinere of van eenigszins afwijkende kwaliteit brach ten 2.50—2.80 op. Voor kleine werd 2 betaald. Blauwe aardappels golden ruim f 3; de aanvoer was echter gering. neem me nlet verkwalijk, lk mot de weg ztjn kwijt geraakt. Ik had tn de Bree- straat motte ultkomme." (London üpinlonj, (Ontvangen per draadlooze telefoon). 5 Nederl. 414 4 5 Ned.-Indië 5K Duitschland Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank industr. ond. binnenl Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever industr. ond. buitenl. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. u. S. Leather cultuur^maatsch. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions mijnbouw. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber scheepvaarten. Kon. Ned. Stoomboot .scheepvaart Unie Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah amer. spoorwegen.' Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific §Noteering per 50, *Exdividend. tExclaim. Vo ri ge koers 101«/a 10176% 999/is 100 55% 117 48 54 54 80 211/, 59 174'/, 259 843/s 288/4 §11 Vs 30% 2»/, 377/;, 7% 194 104 81 Vt 261/4 17.00 132 8V4 125 156 182 1027, 12% 7% 105V4 «f/s 35'/, 317/a 2% 9% 498/4 13C8/_ 237, 125 149'/, 45'/, 22% 837/4 55-47/, 100 547/,-I 117 53'/, 53'/, 80 337/4 328/,-3 328/,-3 17U/4 256-6 837/,-J 828/4 2557/,-6 828/,.3 29 m-% 30%-J 27/S 378/4 7 V, m-% 307/g 2% lli-% 30} 2% 191 2 1917/4-} 1917/, 190'/,-I 133 125 1817/4-J 103 127% 7T% 180-7, 1807/,-f 7% 121-7% 7%-i 12}-% 77a-t 1057/4 105-7/, 105 2'/, 21/, 9'/, 131 24 124 149 149 PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pet. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Ncw-YorU 0FF'C1EEL. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. Kopenhageo^6'1' 'W Stockholm Oslo Italië Vorige koers 1.57 7.73 59.03 9 79 34.75 48.18 00.00 00,00 00 00 00 00 13.07 I Koers op heden 2 uur 1.54 7.64 59 03 9 79 34.72 48.21 00 00 00 00 00.00 00 00 13.08

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2