DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. perNassau-Tax De incidenten in Frankrijk. Minister Colijn verdedigt zijn beleid. Doumergue aan den arbeid. 3)xige£if£scfi Ovezzlcht ^Buitenland Ho. 34 Directeur: C. KRAK. Vrijdag 9 Februari 1934 Eerste Kamer-zitting. Ons volk sluite de gelederen. DE REGEERING TEGEN DE N.S B. De regeering moet in handen komen van iemand, die weet wat hij wit en die het vertrouwen en de sympathie heelt van het volk. VANDAAG DE NIEUWE REGEERING? Wat vandaag de aandacht trekt Kaar hei Carnaval Een vrij rustige Donderdagavond. i, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter» naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 8 Febr. De Eerste Kamer houdt niet van nacht braken. Om half negen voor een avondver gadering samengekomen, keerde zij dienten- fevolge nog vóór 11 uur weer huiswaarts óch geen verloren avond, al ware het slechts wegens de voortreffelijke rede, waar mede de heer Fock (lib.) den avond opende. Ondanks zijn hooge jaren sprak er uit die rede een frischheid en bezonnenheid welke anderen ten voorbeeld mogen strekken. Aan- geteekend mag wel worden, dat de spreker nooit zijn redevoeringen voorleest, gelijk zoovele zijner ambtgenooten, maar ze als 't ware improviseert. De heer Fock begon met een woord van welkom aan het nieuwe kabinet, dat einde lijk eens gebroken heeft met de antithese. De houding der katholieke partij bewonderde hij daarbij niet, maar, al is het dan geen parlementair kabinet geworden, zoo wil hij het gaarne steunen, echter vrij blijvend in zijn oordeel. Van ageeren tot agiteeren De wijze, waarop de regeering het gezag tracht te handhaven heeft zijn instemming, ook al betreurde hij het, dat zij in haar be kende aanschrijving aan de ambtenaren achteraf het woord „ageeren" heeft gewij zigd in „agiteeren". Over de houding van de partij-Mussert, een na-aperij van Duitsch- land, haalde hij in figuurlijken zin de schou ders op. Gelukkig laten niet alle jongeren, blijkens de stijgende beteekenis van het Nat. Jongeren Verbond, zich die beweging medesleepen. Mussert heeft geen toekomst Een toekomst heeft z.i. de Mussertpartij hier te lande niet. Het rumoer, dat zij maakt en de onvervulbare beloften, waarmede zij zich aandient, zijn niet in den geest van ons volk. Jammer, dat de regeering aanvanke lijk die fractie niet over één kam heeft ge schoren met andere fascistische stroomingen De spreker achtte de weigering der regee ring om een commissie tot grondwetsherzie ning te benoemen juist. Intusschen erkende ook hij, dat er fouten kleven aan ons parle mentaire stelsel, doch dat is nog geen reden om er de dictatuur voor in de plaats te stel len! Wij willen onszelf blijven. De heer Fock stemde in met de pogingen der regeering om de Indische cultures te steu- P01- Bestaat er geen aanleiding om evenals in 1903 en 1904 Indië in zijn benarden toe stand met behulp van onze schatkist te steu nen. De heer Fock besloot met een levendige peroratie om de regeering moed in te spreken in deze zware tijden. Gelukkig heeft zij cou rage en vertrouwen genoeg om het hoofd niet te laten hangen. Zijn fractie wil haar daarbij gaarne steunen, doch van een imitatie van Duitschland mogen we bevrijd blijven: wij willen onszelf zijn en blijven. Uitvoering van groote werken. Na den heer Fock hebben we nog drie sprekers mogen hooren. In de eerste plaats heeft de heer Slingenberg (v.d.) in een vrij uitvoerige rede aangedrongen op handhaving van den gouden standaard en op spoed bij de uitvoering van de groote werken, waarvoor de regeering 60 millioen beschikbaar wil stel len. De wijze waarop de regeering sommige gemeenten tot haar plicht roept had zijn in stemming. De heer De Bruyn (r.k.) vroeg ordening voor het bedrijfsleven en aanvulling van de Bedrijfsradenwet, die nu al niet meer aan de behoefte voldoet. Ook betoogde hij de moge lijkheid de directe belastingen te verzwaren ten einde de indirecte heffingen minder druk kend te maken. De heer Briët (a.r.) trok in het bijzonder van leer tegen de sociaal-democratie, welke het fascisme bevordert, en betoogde, dat de revolutionnairen, dus ook de sociaal-democra ten, uit openbare ambten moeten worden ge weerd. Toen hedenmiddag de Eerste Kamer tot Dinsdag a.s. huiswaarts keerde, waren de al- gemeene beraadslagingen over de rijksbe- grooting afgeloopen. Maar het was een be langwekkende dag geweest, welke men had doorleefd. Men had van de minister-presi dent, dr. Colijn, een bijna twee en een half uur in beslag nemende rede mogen aanhoo- ren en geen der luisteraars zal zich daarbij verveeld hebben: de heer Colijn is een gebo ren spreker en wat hij zegt is interessant. Twee sprekers waTen den staatsman vooraf gegaan: Dr. Wibaut (s.d.a.p.) en prof. Anema (a.r.). Eerstgenoemde betoogde in hoofdzaak de wenschelijkheid om de belas ting van de winsten der naamlooze vennoot schappen niet te heffen van de uitgekeerde doch van de gemaakte winst. Hij raamde de opbrengst van dezen vorm van heffing op eenige tientallen van millioenen, terwijl nu buiten de belasting blijft al wat van de winst niet aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd doch gereserveerd voor verschillende doelein den. Prof. Anema verweet in het bijzonder den sociaal-democraten gemis aan vaderlands liefde. Verder sprekende over wijziging van onze staatsorde zette hij uiteen, dat zijn partij principieel niet gekant is tegen de corporatieve gedachte, maar er den tijd niet rijp voor acht. Bovendien is geen wijziging noodig en aan grondwetsherziening bestaat op dit oogenblik volstrekt nog geen behoefte. Zijn verzekering, dat zijn partij de regeering krachtig wil steunen, klonk ons wat overbo dig in de ooren. Minister Coliin aan het woord Hierna gaf de voorzitter het woord aan den minister-president, dr. Colijn, om de ver schillende sprekers te beantwoorden. De heer Colijn liet zijn rede over drie hoofdpunten loopen: le. het optreden en de samenstelling van het kabinet; 2e. het karakter van het kabinet; 3e. het beleid van het kabinet. Wat het eerste punt aangaat, zette de spr. uiteen, dat het met het oog op den finan- cieelen en economischen toestand des lands ongeraden scheen zich bij de formatie van een nieuw kabinet te beperken tot een paar par tijen doch wel er breeder basis voor te zoeken. Dit klemde te meer na de houding van de sociaal-democraten en de uiterst linksche groepen in verband met de gebeurtenissen met de „Zeven Provinciën". Conflicten moeten worden ver meden. Maar juist daardoor is het karakter van het kabinet in hoofdzaken bepaald. Het op verschillende groepen steunende kabinet wil zijn taak volbrengen in hartelijke samenwer king met de Staten-Generaalhet is een zuiver nationaal kabinet en onze volksvrijheden wil het beschermen tegen den waan van den dag, de stijgende anti-parlementaire strocmingen. In de eerste plaats moet elk conflict tusschen regeering en parlement worden vermeden en de Staten-Generaal mogen niet uit het oog verliezen, dat de regeering bij het doen van eenig voorstel de zaken ernstiger heeft overwogen dan aan de kritiek mogelijk is, zoodat bescheidenheid aan deze laatste mag worden aanbevolen. Het kabinet is homo geen, doordat ieder der leden zich heeft voor genomen bizondere vraagstukken, welke hem nauw aan het hart liggen, tijdelijk ter zijde te schuiven. Een goed crisis-kabinet. Voor sommigen is dit voorwaar een zwaar offer! Wat de naam van het kabinet betreft, de officieele naam van crisis-kabinet is vol doende kwalificatie. Maar men mag het ook gerust een „nationaal kabinet" noemen. Zelfs aanvaardt hij de kwalificatie „kabinet van de burgerlijke concentratie", al mag daarmede niet gezegd worden, dat het vijandig staat tegenover de arbeiders. De sociaal-demo cratie is bij de kabinetsformatie niet buiten gesloten, maar zij heeft zichzelve 'buitenge sloten, was niet bereid de verantwoordelijk heid van het regeeren te aanvaarden. Het kabinet zal met de uiterste kracht zijn taak vervullen, maar aan voorspellingen waagt hij zich niet, vertrouwende op de voorzienigheid. Minder uitgaven defensie. In zake het beleid van het kabinet zijn heel wat punten besproken. In het kort onderwierp spr. ze aan een nadere beschouwing. In de eerste plaats weigerde hij de medewerking der regeering aan een opzettelijke devaluatie van den gulden. Dat zou ons een economische en monetaire chaos brengen. Wat de een zijdige ontwapening aangaat, deze blijft thans buiten geding. Niettemin moet naar minder uitgaven voor onze defensie worden gestreefd. Daaromtrent zal ons het rapport-Idenburg adviseeren, dat thans ter. perse ligt. Het rap port heeft aan de verwachtingen voldaan, maar de regeering zal nu te overwegen heb ben, onder meer de voorstellen tot vervan ging van het beroepspersoneel bij de vredes organisatie door vrijwilligers. Dat zal ongetwijfeld bezuiniging geven, maar natuurlijk niet onmiddellijk. Tegenover den heer Mendels verdedigde de minister de circulaires betreffende de gemeentebesturen Zij zijn niet in strijd met de Grondwet en enkel van beteekenis voor de gemeente besturen, die nog steeds den ernst van den toestand miskennen. Ook de gewijzigde Ambtenarenwet kan nuttig werk doen door dat de regeering onmiddellijk toezicht kan houden op de gestie der gemeentebesturen. Het bedrijfsleven. De sociale toestanden hebben het noodig gemaakt, dat de regeering regelend en orde nend ingrijpt in het bedrijfsleven, maar een vast plan is daarbij onmogelijk te volgen, enkel een algemeene lijn, waarbij geen der takken van volkswelvaart over het hoofd wordt gezien. De regeering heeft verklaard tegen de werkeloosheid te zullen optreden na de saneering onzer financiën. Welnu, dat oogenblik is thans gekomen: we gaan 60 millioen leenen en zullen als reliefworks ter hand nemen naast de drooglegging van den Noord-Westelijken polder van de Zuiderzee, versnelde verbetering van de Maas, verbete ring van havens en kanalen enz. Speciaal is daarbij aan Amsterdam en Rotterdam gedacht met het oog op de groote werkeloosheid aldaar. De werken zullen ondernomen wor den, wanneer gebleken zal zijn, dat men ge noegen zal nemen met lager loon dan het thans gebruikelijke contractloon. Intusschen zullen we niet van de werkeloosheid bevrijd worden zoolang niet het normale bedrijf weer rouleert en daartoe moeten ondernemers zoowel als arbeiders medewerken. Nog eens de „Zeven Provinciën". Gezagshandhaving is primaire eisch voor het kabinet, doch dan is het noodig ook naar de oorzaken van de daden van ongehoorzaam heid als de muiterij op „De Zeven Provin ciën" te zoeken. Voor een belangrijk deel is het beginsel van den klassenstrijd een der oorzaken van den slechten geest. De S.D.A.P. kent het begrip van gehoorzaamheid niet meer en dat is een gevaar voor haar en ande ren. Ze veroordeelt pas revolutionaire daden als ze blijken mislukt te zijn. Voorbeelden hiervan levert ons de geschiedenis der laatste jaren. Dientengevolge is de S. D. A. P. geen be trouwbare bondgenoot voor het gezag. In verband hiermede besprak de minister het nationaal-socialisme, een gevolg van de geestelijke crisis van onzen tijd. Het is eeii reactie op de verslapping van ons nationaal gevoel en op het dom gebral der communis ten. Maar de methodes en beginselen van het nationaal-socialisme maken het tot een evaar voor den staat. Voor de afwijzende ouding van de regeering gewaagde de spr. Hi van twee positieve feiten. In de eerste plaats heeft een officier van de Burgerwacht in verband met het optreden der regeering we gens zijn fascistische overtuiging ontslag van de Burgerwacht willen nemen, doch de nationaal-socialistische leider verbood hem dit, hij moest zich liever maar laten schrap pen. Dit was een daad van ongehoorzaam heid, gelijk de christelijk-historische „Neder lander" zeer juist heeft uiteengezet. Later is aan de ambtenaren een vermaning gezonden niet voor den nationaal-socialistischen Bond te bedanken en dit geschiedde in een vorm, welke hoogst beleedigend was voor de re geering, die dit niet op zich kon laten zitten. De N. S. B. ter sprake gebracht. Bij interruptie verklaarde nu de heer De Savornin Lohman (c.h.), die van eenige sympathie voor den N. S. B. blijk had ge geven, van ongelijk overtuigd te zijn en met den minister mede te gaan. Dat de S. D. A. P. nog bij de regeering in de gratie is, behalve dan bij Defensie, dankt zij aan de omstandigheid, dat de re geering geen fascistische methodes wil vol gen, den rechtsstaat wil handhaven. Maar als het eenmaal noodig mocht zijn, dan zal zij slaan en raak slaan! Met een levendige peroratie, waarbij hij een „sluit de gelederen"! deed hooren, be sloot de heer Colijn zijn in stille aandacht aangehoorde rede. Zij heeft intusschen zoo belangrijke plaats ingenomen, dat we slechts kort kunnen aan stippen wat er verder is geschied. Rede minister Oud. Minister Oud heeft zijn financleele poli tiek nog nader verdedigd en tegenover den heer Wibaut de onbillijkheid uiteengezet om reeds de gemaakte winst met belasting te treffen. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat weldra te wachten is een ontwerp tot wijzi ging van de heffing van de zoogenaamde besloten vennootschappen. Ook deelde hij mede in den maandelijkschen staat der Rijks middelen zoodanige wijziging te brengen, dat duidelijker te zien valt, welke de op brengst is van de op kohier gebrachte be lastingen. Bij de replieken, waaraan enkel de heeren Mendels en Wibaut deelnamen, heeft o.a. de eerstgenoemde de humoristische opmerking gemaakt, dat het voor de regeering toch wel aangenaam was, dat de S. D. A. P. geen re- geeringspartij is geworden, daar het anders in de politiek een erg duffe boel zou worden. Zij zal intusschen geen opposition quand même voeren en waar mogelijk de regeering steunen. Na een kort wederwoord van den heer Colijn werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s. te 2 uur. Dan komen de afzon derlijke hoofdstukken der rijksbegrooting aan de orde. Op het oogenblik zijn de relletjes in de Parijsche straten weer eenigszins op den ach tergrond gekomen, omdat een veel belangrij ker punt de gemoederen bezig houdt, n.1. de samenstelling van een nieuwe regeering. De oud-president is gisteren, zooals wij meldden, in Parijs aangekomen en een enorme menigte heeft hem bij zijn aankomst toege juicht, als wilde men op deze manier het be wijs geven, dat men vertrouwen stelde in den ouden heer Doumergue. Het spreekt welhaast vanzelf, dat Doumer gue onmiddellijk begonnen is met zijn werk zaamheden, die zeer moeilijk zijn, juist, om dat zijn ministerie geboren moet worden on der moeilijke, bijna critieke omstandigheden. Doumergue moet dan ook zijn mannen met de meest" mogelijke zorg kiezen, omdat thans een sterke regeering dringend geboden is. De gebeurtenissen van Woensdagavond en -nacht toch hebben wel aangetoond, hoe noo dig het is, dat de regeering in handen ge nomen wordt door de persoonlijkheid, die weet wat ze wil en die het vertrouwen en de sympathie heeft van de groote meerderheid va nhet Fransche Folk. Dat is ook de mee ning van den Parijschen Hbld.-correspon dent die deze noodzakelijkheid aldus duide lijk maakt: Na de betoogingen van de rechtsche groe pen en in het bijzonder van de oud-strijders, die goed georganiseerd zijn en die te kennen hebben willen geven, dat zij het politieke ge schipper van den laatsten tijd, waaraan het land ten gronde dreigde te gaan, niet langer wilden dulden, zijn het de slechtste e'ementen van Parijs, moordenaars, dieven en soute neurs die geprofiteerd hebben van den ont redderden toestand van het gezag, om hun slag te slaan. Doordat zij op verschillende punten van de stad tegelijk hun oproerige be wegingen begonnen zijn, is het voor de po litie en de troepen zeer moeilijk geweest, voor de noodige repressie te zorgen. Toch krijgt men den indruk, dat in het bijzonder op de boulevards niet krachtig genoeg tegen deze elementen is opgetreden. Geschrokken als het ware van het aantal dooden en gewonden van den vorigen dag, heeft het den chef aan flinkheid ontbroken, om daar waar het noo dig was de misdadigers en plunderaars met de noodige kracht aan te pakken. Daardoor is het mogelijk geweest ,dat het gemeen eeni ge uren lang den baas kon spelen in het cen trum van de stad, dat op de boulevards, in de Rue Tronchet (achter de Madeleine), in de Rue St. Lazare enz. kiosken verbrand wer den, winkelruiten ingeslagen, om hetgeen wat zich in de winkelkast bevond te stelen en dat zelfs particuliere auto's, die voorbij kwa men, zijn aangehouden en slechts tegen beta ling van een losgeld vrijgelaten. In deze onvoldoende onderdrukking van opstand en misdadigheid vindt men het mengsel terug van besluiteloosheid en over dreven hardhandigheid, dat het kortstondige regime-Daladier gekenmerkt heeft. Men kan het den nieuwen prefect van politie niet al te kwalijk nemen, dat hij bij gebrek aan erva ring te kort geschoten is in de vervulling van zijn juist nu zoo moeilijke taak. Maar 't ver klaart, waarom het rustige deel der burgerij het bericht, dat de leiding van de politie weer in de ervaren handen van Chiappe gelegd zou worden, met vreugde heeft begroet. In het gesprek, dat nog maar enkele dagen geleden president Lebrun met zijn voorgan ger Doumergue heeft gehad, was afgespro ken, dat de president van de republiek den president in ruste eerst roepen zou, wanneer de toestand dit volstrekt noodzakelijk maakte, maar dat in dat geval Doumergue zijn mede werking niet zou weigeren. Een program h— Doumergue aan den arbeid. (Dag. verzicht.) De relletjes te Parijs. (Buiten and.) Critiek Oostenrijk. (Buitenland.) Minister Colijn verdedigt zijn be leid. (Uit het parlement.) Wetsontwerp tot heffing van een crisis-inkomstenbelasting. (Binnen land.) Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland.) (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). 4- en 6-persoons wagens. TEL. 257. 5- en 10-ritten boekjes verkryg» baar ten kantore. werd opgesteld, waarin de vorming voorzien werd van een kabinet van oud-minister-pre sidenten van links en rechts met toevoeging van eenige extra-parlementaire elementen. Dat program is Doumergue thans bezig ie verwezenlijken. De bedoeling is op Kamerontbinding aan te sturen, maar daarmede nog te wachten, tot het land voldoende tot rust gekomen zou zijn, om nieuwe verkiezingen te kunnen ver dragen zonder tot nieuwe onlusten te komen. Voorloopig zou alleen met bekwamen spoed de begrooting aangenomen worden en zou de nieuwe minister-president het parlement vra gen, hem zeer uitgebreide bevoegdheden te verleenen. Zal Doumergue slagen? Zal Doumergue er in slagen, een regeering te vormen, die sterk genoeg zal staan? De ochtendbladen van heden verwachten met zekerheid, dat Doumergue hedenmiddag met zijn kabinet gereed zal komen en dat dit een kabinet du salut public zou worden, een kabinet van nationale eenheid en van burger vrede. Indien men sommige bladen mag geloo- ven, schijnt Doumergue naar Parijs te zijn gekomen met een lijst van een nieuwe regee ring, die o.m. den naam van den ontslagen preect van politie te Parijs, Chiappe, zou be vatten! Bij de besprekingen zou Doumergue hiermee echter op moeilijkheden zijn gestuit. De vermoedens omtrent de bezetting der verschillende ministeries loopen sterk uiteen. Het is niet uitgesloten, dat Doumergue naast het minister-presidium de portefeuille van justitie of die van buitenlandsche zaken zelf zal aanvaarden, hoewel hij gisteren ver klaard heeft, dat hij minister-president zon der portefeuille zou zijn. Als minister van buitenlandsche zaken worden ook nog Bar- tout en Tardieu genoemd. Het schijnt voorts vrijwel zeker, dat maarschalk Pétin minister van oorlog zal worden en de door zijn eska- dervlucht naar Afrika bekende generaal Vuil- lemin, minister voor de luchtvaart. Voor ma rine wordt genoemd admiraal Lacaze, terwijl voor binnenlandsche zaken Sarraud wordt genoemd, hoewel de „Echo de Paris" de be noeming van Chiappe in deze functie moge lijk acht. Minister van koloniën wordt waar schijnlijk het kamerlid Raynaud, die in vroe gere ministeries reeds deze functie had. Van beteekenis is, wanneer zij juist is, de mededeel ing van de „Echo de Paris", dat Tardieu en Herriot tot overeenstemming zou den zijn gekomen en besloten hadden niet persoonlijk tot de regeering toe te treden, waardoor de taak van Doumergue aanzien lijk vergemakkelijkt zou worden. Het. is gisteravond en vannaent in Pa rijs en in de provincie vrij rustig geweest en er deden zich zeer weinig incidenten voor. Slechts uit Lyon worden vrij ern stige botsingen gemeld De politie zette de jacht op de duistere elementen, die van de situatie gebruik maken om te rooven en te plunderen, ijverig voort. Volgens de persberichten zijn bij de botsingen van Woensdagavond drie per sonen om het leven gekomen en 226 ge wond. Hedenavond verwacht men ech ter weer ernstige incidenten, aangezien de communisten en socialisten op de Place de la République een groote pro testdemonstratie willen houden. Behal ve een versterkte politiemacht staan militaire afdeelingen gereed om in te 0 e l- n e. Ts 's k n st >e a. m m >n n- in n- m is. n. jn 30 e- n, si- ii. i" en lij a

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2