buitenland Rechtszaken £amU e*t Jmi transferaccoord. Zijn bezwaren over het school-zwemmen blijft hij handhaven. Voor 6chool-zwemmen is noodig, dat men altijd de beschikking heeft over een zwemgelegenheid. De heer Bonsema: Wie betaalt dat? Mr. Langeveld: Voor een zoo groot hygiënisch volksbelang moet zeker een be drag gevonden kunnen worden. Er worden hier wel uitgaven gegaan ,die minder ver antwoord kunnen worden. Spr. hield vol, dat zij, die hun stem zullen geven voor de open inrichting, later hun stem zullen berouwen De heer K e ij s p e r zeide, dat, wanneer een R.K. een kleiner kwaad toelaten, om een grooter kwaad te keeren, dit principieel is Dit in antwoord aan den heer Hoijtink. Weth. Bonsema erkende, dat beperking van gemengd zwemmen van invloed is op de exploitatie-mogelijkheid, maar daarom wordt dan ook aan vereenigingen gelegenheid voor gemengd zwemmen gegeven. Dit is de uiter ste concessie. Ook goede uren zullen voor ge scheiden zwemmen beschikbaar worden ge steld. Spr. is dankbaar, dat de heer Sietsma htt voorstel zal steunen. Tegenover Mr. Langeveld erkende spr., dat een inirchting, die het geheele jaar ge opend is, meer opbrengt, doch hij wees erop. dat de overdekte inrichting driemaal zooveel moet opbrengen dan de open inrichting. Spr. kwam er tegen op. dat haastig gewerkt moest worden. Als de N.V. Sportfondsen niet in de gelegenheid is geweest haar plannen in te dienen, dan heeft ze dit zuiver aan zichzelf te wijteri, doordat ze verkeerde plannen heeft gegeven. Mr.Langeveld: Daar gaat het niet om. Wet Bonsema: Daar gaat het wel om. In Zwolle heb ik 16 JanuaTi den heer Bieren broodspot gevraagd naar het verschil in de kosten van het Sportfondsenbad te Zwolle en de raming voor Alkmaar. Den volgenden dag heb ik daarover geschreven. Spr. las den brief voor. 23 Jan. kwam het antwoord, dat de leider van het bouw-bureau in de vergade ring aanwezig zou zijn om het antwoord te geven. Zelf kon mr. Bierenbroodspot dat niet. Achteraf is wel gebleken, dat spr. goed gedaan heeft, de vraag te stellen. Er zijn nu af geruchten, dat men tegen het besluit, dat nu genomen zal worden,'bij Qed. Staten in beroep zal gaan. Spr. zeide daarom nog eens, dat, als men prijs stelt op een behoorlijke zweminrichting in Alkmaar, dit de eenige zal zijn, die getolereerd zal worden. Spr. zeide dit niet op losse gronden, maar heeft daar voor in tegendeel gegronde redenen. De voorzitter bracht hierop de commissie dank voor haar emoeiïbngen inzake het zwemvraagstuk, waarna tot stemming werd overgegaan. Hef voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met de stemmen van dehee- renöovers, Mr. Langeveld en Stoutjesdijk tegen Voorstel inzake het voorstel van Ged. Staten met betrekking tot de regeling der jaarwedden van Burgemeester, secretaris en ontvanger. Ged. Staten wenschen voor deze function- narissen 8% verhaal op hun pensioenbij dragen. B. en W. stelden den raad voor dit college te berichten, dat de raad dit niet wenschelijk oordeelt. De voorzitter en de secretaris verlieten de vergadering om den raad vrijheid van be spreking te geven. De heer G o v e r s vroeg van het college spoedige toezeggingen over herziening der Scil arissen Weth. Westerhof achtte dit buiten de orde. De vraag is of men dit wil aanhouden tot de salarissen eventueel aan de orde ko men B en W. wilden het niet voor deze drie afzonderlijk bezien. Z. h. s. werd de bijlage aangenomen. Hierna sluitng. m EEN KWESTIE VAN PRIJS. „Waarom maakt U niet veel meer reclame schrijft ons een huisvrouw Amsterdam. 1. 2. 3. wascht zoo schit- erend en alle kennissen die ik het aan geraden heb, zijn er verrukt van. Dat moest toch iedereen in Holland weten". Ja Mevrouw, omdat 1. 2. 3. zoo bil- ijk is, omdat het maar 18 cent per pak kost, daarom kunnen wij slechts op eenvoudige wijze blijven zeggen, wat we ook U vroeger hebben gezegd. Probeert het koopt eens een pak 3- gebruikt het op dezelfde als U de dure zelfwerkende uit het buitenland ge- manier als U waschmiddelen bruikte. Dan bent de anderen voor 1. 2. beste reclame bij 3. Hollandsch zelfwerkend waschmiddel, EN DEZE WEEK ZELFS ter kennismaking 2 PAKKEN I. 2. 3. 30 cent. DUITSCH-NEDERLANDSCH Geldend tot eind Juni. Tusschen vertegenwoordigers der Neder- landsche en Duitsche regeeringen is overeen stemming bereikt ten aanzien van een tot ein de Juni 1934 geldend transfer accoord. Het accoord voorziet in een volledige voldoening van scrips in het bezit van Nederlandsche crediteuren uit de opbrengst van den supple- toiren uitvoer naar Nederland. DE VOLKENBOND ERFT. Een geval ter navolging Voor het eerst sedert de oprichting Is de Volkenbond door een particulier als erfge naam aangewezen. Een rijke dame in Phila- delphia, wier naam geheim wordt gehouden, heeft, naar „United Press" meldt, haar zeer aanzienlijk vermogen aan den Bond nagela ten ;wel is waar niet rechtstreeks, want eerst gaat het op haar echtgenoot en dan op haar zuser over, doch na den dood van laatstge noemde zal het in handen van den Volken bond komen. De Bond nu heeft geïnformeerd naar de legaliteit van een dergelijke erfenis en kreeg hierop ten antwoord, dat hij die ge rust kon aanvaarden. In Volkenbondskringen is men van mee ning, dat dit geval groote perspectieven opent voor de toekomst, daar deze erfenis waarschijnlijk wel niet de laatste zal zijn. Men hoopt, dat de Volkenbond mettertijd, in verband met soortgelijke inkomsten, zijn so cialen en wetenschappelijken arbeid aanzien lijk zal kunnen uitbreiden en aldus in de ge legenheid wordt gesteld in stijgende mate tot het welzijn der menschheid bij te dragen. EEN LEGERORDER IN RUSLAND. „Ons zwaard is gescherpt". Naar uit Moskou gemeld wordt heeft naar aanleiding van de op heden te houden parade van het Roode leger ter eere van den zeven tienden partijdag de oorlogs- en revolutie- raad een legerorder uitgevaardigd, waarin o.a. staat: In verband met het zeventiende partijcongres geeft het Roode lager uiting aan zijn onvoorwaardelijke trouw aan de zaak van het socialisme, zijn strijdvaardig heid en gereedheid en op ieder oogenblik en tegen iedereen vijand op te rukken teneinde het socialistische vaderland triomfeerend te beschermen. Het Roode Leger is het eenige leger ter we reld, dat niet voor het imperialisme, niet voor verovering van vreemd grondgebied be stemd is. Tezamen met het geheele land, te zamen met de partij streeft het Roode leger er naar den vrede te beschermen. Maar ons zwaard is gescherpt en gereed ieder te tref fen die het vreedzame werk van het socialis tische land tracht te bedreigen. Degene, die het mocht wagen onze grenzen te overschrij den, zal vernietigd worden. Bluecher op den Partijdag. Op den communistischen partijdag heeit K'stèren de opperbevelhebber van het Roode ger in het Verre Oosten, Bluecher, het woord gevoerd. Hij gaf uiting aan zijn aan hankelijkheid voor Stalin en de politiek van de partij en legde er den nadruk op, dat het geheele Russische leger slechts o-p het bevel wacht en gereed is voor het geval dat Rus land mocht worden aangevallen. Het Roode leger zal zijn plicht doen zonder met de wim pers te trillen. FRAUENFELD UIT CONCENTRATIEKAMP. Om verklaringen af te leggen. De gouwleider van de N.S.D.A.P. in Oos tenrijk, Frauenfeld, is op bevel der justitie van het concentratiekamp Woellersdorf over gebracht naar Weenen, om verklaringen te kunnen afleggen in zijn proces tegen het blad „Sturm über Oesterreich". Frauenfeld heeft indertijd tegen dit blad een aanklacht we gens beleecfiging ingediend. CRISISGEVAAR GEWEKEN? In Spanje. Mede uit reactie op de uitlatingen van Gil Robles en de verklaring van Lerroux, dat hij energiek zou optreden tegen een ieder, die de orde zou trachten te verstoren, heeft men thans den indruk in Spanje, dat de politieke situatie en zeerste geconsolideerd is, en dat de regeering het gezag stevig in handen houdt. De Kamer heeft een motie van vertrouwen in de regeering Lerroux aangenomen met 235 stemmen, hetgeen meer is dan het quorum, zoodat hieruit thans wel blijkt, dat Lerroux het volkomen vertrouwen van de Kamer ge niet. BLIKSEM IN VUURTOREN GESLAGEN. Wachter verlamd. De vuurtoren van Cartagena (Spanje) is door den bliksem getroffen en daardoor bui ten bedrijf gesteld. Een wachter werd even eens door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan de man geheel is verlamd. Cubanen". De eerste stappen in de richting van een wijziging van het verdrag tusschen Cuba en de Ver. Staten zijn echter gedaan. Conflict bij de telefoon? De Telephone Company op Cuba heeit de eischen der arbeiders, die o.a. loonsverhoo- ging eischten, verworpen. Zondag a.s. zullen de arbeiders bijeenkomen teneinde een beslis sing te nemen over de te voeren actie. SPOORWEGONGELUK BIJ LENS. Twee dooden, vijftien gewonden. Niet ver van het station te Lens is een goe derentrein op een personentrein met mijn werkers, die van Lille kwam, geloopen. De laatste wagen van den personentrein werd geheel vernield. Voor zoover op het oogen blik bekend, zijn twee mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl 15 werden gekwetst. MEISESSCHOOL IN VERZET. Tegen de autoriteiten. Een menigte van 2000 personen heeft zich naar United Press meldt, met alle kracht ver zet tegen het in beslag nemen van een door nonnen geleide meisjesschool, den „Collegio Ttresiano" in de voorstad van Mexico-Stad, Mixcoac. Toen de overheid krachtens de wet wilde overgaan tot het overnemen van de school, met de bedoeling haar in een open bare school om te zetten, werd haar dit on mogelijk gemaakt door de personen, die zich rond het gebouw hadden verzameld. Vijfhon derd leerlingen weigerden het gebouw te ver iaten en barricadeerden de deuren. De meis jes zeiden, dat zij de nonnen, van wie er ver scheidene uit Spanje en Portugal afkomstig zijn, tegen arrestatie willen beschermen. HAGEL EN SNEEUW IN DENEMARKEN. Boven Denemarken heerschte een geweldige storm, gepaard gaande met hagel en sneeuw. Overal werden daken van de huizen gerukt, boomen en schoorsteenen omvergeworpen. In Kopenhagen werden talrijke dakpannen los- gèrukt en ruiten vernield, zoodat het verkeer op straat nu en dan moest worden stilgelegd. In een voorstad is een man door een orn- waaienden boom doodgeslagen. Te Randers op Jutland sloeg een schoorsteen door het dak van een huis, waardoor een in bed lig gende oude vrouw werd gedood. De kamer was tot een hoogte van drie meter gevuld met puin en muurbrokken. Eerst na een arbe.d van anderhalf uur kon het lijk worden ge- b°C>p het Silkebergmeer is een boot omgesla gen waarbij een man verdronk. De antenne van den zender te Kalundborg is neergesla gen Bij Roski'de is een landbouwschuur in gestort, waardoor 18 koeien zijn dooclges a^ gen. In verschillende deelen van het land zijn door windhoozen drie windmolens om gewaaid. Het water in de Kleine Belt is zoo zeer gedaald, dat het veerverkeer gedeeltelijk moest worden gestaakt. Het luchtverkeer on dervond veel belemmering. DE TOESTAND OP CUBA. Rede van Mendieta. Tijdens een dejeuner, aangeboden door dt Rotary Club, heeft de president van Cuba, Mendieta een redevoering uitgesproken, waarin hij ojn. naar voren bracht dat zijn regeering het bewind in handen had geno men op een uitzonderlijk eritiek moment Ver der zei spr. o.m.: „Het is noodzakelijk, dat de Cubaansche arbeider een vergoeding ont vangt, die in overeenstemming is met de door hem bewezen diensten. De regeering is ge dwongen rekening te houden met de bestaan de agitatie, de buienlandsche verplichtingen en de eischen van de groote massa van de ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoldige strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Febr. ONTEVREDEN KANTON- GERECHTSCLIENT. De 28-jar. chauffeur Abram H., wonen de te Alkmaar, was door den kanton rechter aldaar veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis ter zake overtre ding art. 22 van de motor- en rijwiel- wee, zulks naar aanleiding van het feit dat hij met den door hem bestuurden Tankauto op den Frieschen weg een voor hem plotseling vaart verminderden luxen auto was gepasseerd, zonder er nota van te nemen, dat van de andere zijde de -Langen dijk er autobus naderde, zoodat de chauffeur van de bus, L. Tromp, alleen door krachtig remmen, een aanrijding had kunnen voorkomen De veroordeelde meende evenwel geen schuld te hebben en was van dit vonnis in appèl gekomen, waarbij hij juridisch werd ter zijde gestaan doo: mr. Prins Jr. en werd deze appèlzaak heden als aan- vangsnummer behandeld. De meest be zwarende getuige was le lijnwerker Zeeman uit Oudorp. Deze bevond zich op pl.m. 40 meter van de plek des onheils en werd ook thans gehoord. Ook nu leg de hij een gelijke verklaring als voor den kantonrechter af. Getuige Tromp, die ook in eerste in stantie voor appellant een niet ongun stige verklaring aflegde, bleef ook thans bij die houding volhouden. Hij had de Shellwagen niet kunnen zien, dus ver moedelijk had appellant evenmin de bus kunnen zien. Door krachtig remmen van bus en Shelwagen was een ongeluk voorkomen, 't Is daar een gevaarlijk punt. Waar het feitelijk meer ging om het spelrecht dan om de knikkers en wij reeds vroeger dit voorval op den verkeersweg meer uitvoerig releveer den, zullen we volstaan met den eisch van den officier, die zeer terecht in een geestige vergelijking vernietiging van het gewezen vonnis en vrijspraak requi- reerde. Het stond vast dat mr. Prins na een voorbereidend betoog zich gaarne bij den officier aansloot. DE RUIT VAN BURGEMEESTER BREEBAART VERMORZELD. Een achtergebleven arbeider uit Drente, naar West-Friesland gewaaid door onze droogleggings-utopieën, de ar beider Hielke Dr. had op 4 November ter gelegenheid van een miniatuur-op roer ter verkrijging van meer steungeld, te Kolhorn in de woning van den toen- maligen burgemeester den heer K- Breebaart, een glasruit verbrijzeld. De ontevreden steuntrekkers maakten zoo'n spektakel, dat burgemeester Breebaart, die a'. werd getrakteerd op een steen tegen het hoofd, uit voorzorg een vuur wapen haalde en daarmede den troep opscheppers bedreigde. Toen de heer Breebaart zich weer naar binnen begaf, hoorde hij het gerinkel van glas en bleek een ruit te zijn gesneuveld. Als dader van dit kinderachtig optreden werd nu verdacht bedoelde Drentenaar, die echter ontkende, doch wel toegaf be doelde ruit, maar niet met opzet te heb ben stuk gedrukt Mevrouw Breebaart zag de ruit met een steen inwerpen zij kende den dader niet, doch herkende hem bij confrontatie als dezen verdach te Mej. de Vries, echtgenoot© van zeke ren heer Waller Scheer, als tweede ge tuige gemobileseerd. behoorde ook bij de dames-demonstranten Deze „onver dachte" getuige had duidelijk waargeno men dat verdachte N. met steentjes in de richting van de ruiten wierp. Tot tweemaal toe had zij N. zien bukken om Breebaart werd bevestigd dat de in de steenen op te rapen. Door mevrouw voorkamer gevonden steenen klein WCTen- J -x De officier stelde voorop dat het feit op zich zelf genomen niet zoo ernstig was, doch de ondergrond van deze ge beurtenis te Kolhorn gaf het uitge oefende terrorisme daaraan een veel meer ernstig aanzien Dergelijk optre den kon niet worden getolereerd en moest met kracht worden onderdrukt, reden waarom de officier in dit geval niot een boete, doch een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden vorderde. Mr. Prins, verdediger van den ver dachten steenenwerper, richtte het snel vuur van zijn verdediging voojmamelijk op de strafmaat, achtte deze in verband met de omstandigheden veel te hoog en verzocht het opleggen van een werkelijk mindere straf. EEN AANRIJDING. De te Amsterdam geboren en wonen de electro-monteur G. B. S. had op den Duinweg te Schoor! met zijn motor een wielrijder, die met zijn meisje op het spatbord, den Duinweg naderde, aange reden en was door den Alkmaarschen kantonrechter veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis en vergoeding der toegebrachte schade aan den fietser, den heer v. Koningsveld uit Leeuwarden, tot een bedrag van 34.10, wegens kosten geneeskundige behandeling en bescha diging aan zijn karretje. De verdachte nam met deze beslissing, die hem wat al te onvoordeelig uitkwam, geen genoe gen en waagde een kansje in booger be roep. Echter tot dusver met minimum succes, aangezien de officier het vonnis met veel enthousiasme bevestigd wenschte te zien. CANDIDATEN VOOR DE LAATSTE GALG. De zeevisscher te Egmond aan Zee, in ruste Leendert BI., had de gemoeds- vrede van jhr. Six van Hillegom weer danig verontrust, door met behulp van een enorme carbidlantaarn en een paar goed getrainde honden rond te scharre len in diens duinen naar konijntjes. Maar de jachtopzieners waren paraat en Leendert schoot er ook nog zijn lantaarn bij in en werd bovendien door der kan tonrechter gecorrigeerd met 20 boete of 10 dagen hechtenis. Een gelijk lot trof ook zijn broer Willem, die echter blijk baar meer berusting bezit dan Leen en dien® voorbeeld om in appèl te gaan, niet had gevolgd. Feitelijk had hij gelijk, want Leendert, die niet verschenen was, kon geen enkel bemoedigend resultaat noteeren. De heer Hendrik Gr. Hz. was voor een dergelijk feit getracteerd op 25 boete of 15 dagen hechtenis en had ook de stoute stap maar gewaagd. Hij is thans weer in de vaart, dus de konijnen krij gen rust. Het eenige succes wat hij tot dusver met zijn appèl bereikte, is mis schien het behoud van zijn zaklamp, die volgens meening van den officier ten onrechte voor vernietiging was voorge dragen .Overigens werd bevestiging ge- requireerd. Hij verdient nu 18 20 pop per week en krijgt 4 zakgeld, 'n grati ficatie, die den president geheel van streek maakte bij de gedachte, dat Henk de kostwinner is van zijn ruim 60-jarige ouders. „OPRUIMERS" VAN PALEN EN BALKEN. Twee gedelegeerden uit Opperdoes, de heeren Klaas Dr. en Jacob R., waren te kwart over elven genoodigd op de zon- daarsbank te verschijnen om de recht bank eens nader in te lichten omtrent de mysterieuze verdwijning op 22 Sep tember van een collectie palen en bal ken, behoorende tot de Zuiderzeewerken alsmede nog 2 palen het eigendom van een particulier. Aan deze invitatie had alleen gevolg geven de landbouwer Klaas Dr. en had zijn compagnon Jacob K. geen bericht van verhindering ge zonden. Door den aanwezige Klaas Dr werd een uitgebreid betoog gehouden, waarmede hij wilde aantoonen dat hij absoluut niets strafbaars had verricht Dus was het méér dan noodig om dien aangaande de 5 gedagvaarde getuigen te hooren. En werd alzoo in de eerste plaats ge ïnterpelleerd de conciërge C. J. v. Darte len, in dienst van de Zuiderzeewerken, die aanvankelijk eedsschuw scheen, doch na bespreking met den president, afzag van zijn bezwaren en zeer rad van tong, toegaf dat alleen waardelooze stuk jes hout waren aangewezen om te mogen worden meegenomen als brandhout Hierop volgde alsnog de verschijning van den heer Jacob R., los werkman te Opperdoes, die door „oneenigheid" met zijn fiets verhinderd was geweest op tijd tc "ompareeren. Door ingenieur v d. Bom werd ver klaard dat het de bedoeling was om permissie te geven, brandhout toe te staan, maar liet hij zich overige-"® zeer vaage uit. Er ligt in den Wieringer meerpolder veel door verdwenen aan nemers verlaten materiaal. Een meer positieve getuige wa brig. tit. Brouwer die bij de twee verdachten palen van 2, 4 tot zelfs 10 meter in be slag had genomen. Bij Klaas Dr. werden gevonden 2 palen van 15 Meter, ook al weer brandhout. De landbouwer Pieter de Leeuw te Opperdoes, die op 22 September zich per schuit naar de Medemblikker veiling be gaf, had van de heeren. die hen tege moet voeren niet een schuit vpl „brand hout" een partij balken en palen,'waar onder exemplaren van 67 meter, ge kocht voor 15 Dit geld was aan Jaap R. betaald en zij hadden samen de „poet" gedeeld De aannemer Leemburg uit Leeuwar den had op het erf van Klaas Dr. zien liggen 'n paal, die het eigendom was van den aannemer Fokkes. Deze paal was gerinad en dus zeer zeker geen brandhout". De verdachten, die stonden te draaien dat het een liefhebberij was, trachtten zich zoo veel mogelijk te verschuilen achter den ingenieur v d Bom en den conciërge v Dartelen. De officier wees er echter op in zijn requisitoir, dat uit niets was geb'ekeri, dat het de bedoeling was van deze hee ren om alles maar op te ruimin voor brandhout, wat nog aanwezig was, in casu palen van vele meters lengte en duidelijk kenbare heipalen. Aangeno men werd dus het oogmerk van weder- rechterlijke toeëlgening en gerequireerd tegen elk dezer vrijpostige Opperdoesers 30 boete of 15 dagen hechtenis. VARKENS-SLACHTEN. Acte van vrijstelling. E>e Crlsis-ZuiYel-Centrale maakt bekend, dat, in verband met een door den Minister van Economische Zaken genomen beschik king, personen, die een akte van vrijstelling hebben voor het slachten van varkens, zoo als bedoeld in artikel 1 van de Crisis-Huis- 8lachtingsbeschikking 1933 (Staatscourant 1933 No. 241), gesmolten varkensvet, tot een maximum hoeveelheid van 10 K.G. af komstig van ieder door hen beslacht varken in voorraad mogen hebben, zonder dat hier. toe een vergunning van de Crisls-Zuivel- Centrale vereischt is. Zij, die vet afkomstig van huisslachting zonder merk (banderolle) in voorraad heb ben en geen akte van vrijstelling kunnen too- nen, zijn dus in overtreding. Inlichtingen omtrent deze akten van vrij stelling zijn te verkrijgen bij de Nederland sche Varkenscentrale te 's-Gravenhage en bij de Gewestelijke Varkenscentrales. BUITENGEWONE VERGADERING GROEP VEILINGVEREENIGINGEN NED. TUINBOUWRAAD. De vereeniging, groep veilingsvereenigin- gen, uit den Nederlanaschen tuinbouwraad heeft hedenmiddag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone algemeene ver- gadering gehouden welke zeer druk was be zocht. Aan de openingsrede, welke werd uitge sproken door den heer F. V. Valstar is het volgende ontleend: „De nog steeds niet verminderde nood van den tuinbouw deed het groepsbestuur andermaal besluiten de afgevaardigden der veilingen tot een buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen. De tuinbouw vaart nog steeds met de noodvlag in top. Het groepsbestuur riep u samen om te zoe. ken naar de middelen welke nog zullen kun nen worden aangewend, om de neerkomen de slagen te breken Een der middelen, waar op de tuinbouw sinds jaren haar hoop had gevestigd, is thans ter handgenomen, n.1. de wijziging onzer handelspolitiek. Voor zichtig maar niettemin doortastend, is de contingenteering als handelspolitiekwapen gehanteerd, bij de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland en niet zonder resultaat. Het heeft voor den tuinbouw onmiskenbare voordeelen gebracht en weer hoop en moed voor de toekomst ge geven. Na de onderhandelingen met Duitschland moet er, wil er wezenlijk perspectief voor den export komen,ook met andere landen onder handelt worden in het bijzonder met Enge land, dat door zeer drastische maatregelen onzen eens zoo belangrijke export naar dat land zeer sterk belemmert. Alle moeilijkheden welke wij ondervinden van de landen met een gedeprecieerden munt zullen moeten worden overwonnen door een versobering van de factoren welke den productieprijs bepalen, dat zijn voor een belangrijk deel van den tuinbouw, de factor loon en de vaste lasten welke op het bedrijf drukken. Het belangrijk ste punt voor deze vergadering is ook het vraagstuk der teeltbeperking De beperking mag noch te groot noch te klein zijn. Geen veiling geen tuinder zal in gebreke mogen blijven om zijn volle medewerking bij de teelt- beperking te verleenen. De afgevaardigden in deze vergadering kunnen twee dingen doen. Ten eerste, de lange lijst van problemen, wel ke zich bij de teeltbeperking voordoen nog verlengen; ten tweede, eenstemmig verklaren dat de teeltbeperking als middel om den tuin bouw te brengen door deze benauwden tijd, krachtig moet worden doorgevoerd. De regee ring is bereid, alle noodzakelijke maatregelen te nemen, welke het slagen der teeltbeperkiog kunnen verzekeren. De veiligstelling der teeltbeperking is eebter slechts gewaarborgd, indien op de volle medewerking kan worden gerekend „van den heelen Nederlandschen tuinbouw". ONTSMETTING VAN VLASZAAD. De Plantenziektenkundige dienst te Wage- ningen schrijft ons: Het wegvallen van jonge vlasplantjes ten gevolge van Botrytis of van Colletotriehum (Gloeosporium) aantasting kan door ont smetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogontsmetters tot een zeer ge ring percentage teruggebracht worden. Goed werkende middelen zijn (in alphabe- tische volgorde) Abavit D, Ceresan droog- ontsmetter en Tutan. Van deze middelen wordt per 100 K.G. zaad 250 300 gr. gebruikt. Een eerste ver- eischte is, dat de ontsmettingsstof goed over het zaad verdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hiervoor in den handel gebrachte droogontsmettingsapparaten. Omscheppen van het zaad met het ont smettingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inademen, waardoor vergiftiging kan optreden is dan zeer groot Ook al werkt men met een geslo ten apparaat, dan toch is het nog noodzake lijk de noodige voorzorgsmaatregelen, bv. het houden van een doek voor den mond te nemen, om inademen te voorkomen. Om verstuiven tijdens het zaaien zooveel mogelijk te verminderen, doet men goed het zaak eenigen tijd van te voren (±14 dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de kiemkracht goed is, Iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemak kelijk legeren en later weer aantasting door Botrvtis. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziekentenkundigen Dienst te Wagemngen, door de bij dien Dienstwerkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsulenten. i- 3, 0 n *1 16 1- n e. is ■s k n et )e rs a. in ;n ;n n- m n- m is. n. jn 30 ie- m, li- ai. i" en hij 'a

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8