DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ververij en Chemische Wasscherij S. KROM N.V. si fss s «ss/i sïrysfïsiffï' Uit den Alkmaarschen Raad. Zaterdag 10 Februari 1934 Omdat de gemeente niet in het geld zwemt zullen de Alkmaarders in de open lucht moeten zwemmen. Als Gedeputeerde Staten ook dit plan afkeuren, zal wethouder Bonsema in den gemeentelijken kuil een inrichting voor droogzwemmen laten bouwen. Alleen in Alkmaar is het mogelijk, dat goede tennisspelers zich op hun eigen baan op glad ijs kunnen wagen. Tel. 1523 (3 lijnen). MEVROUW, Profiteert nu nog van onze sterk verlaagde prijzen. Deze enorme reductie duurt nog horten tijd. WinkelLangestraat, hoek Schoutenstraat. Telef. 794. Waf vandaag de aandacht trekt Wanneer U de a-s. Automo bieltentoonstelling in het R.A.I. gebouw te Amsterdam bezoekt, verzuimt dan vooral niet een bezoek te brengen aan de Stands No. 55 en 56 van de wereldberoemde FIAT en NASH ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 35 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Door de groote haast, die het college en de meerderheid van den raad met de oplossing van het zwembadvraagstuk maakte, heeft men den nieuwen burgemeester in de eerste raadsvergadering welke tij hier ter stede moest leiden, voor een moeilijke taak gesteld. Men heeft verlangd, dat hij reeds dadelijk een persoonlijke uitspraak zou geven in een conflict, dat de gemoederen hier zoo langen tijd in beroering heeft gehouden en waarbij een groot deel der burgerij door woord en daad getoond heeft zich met de zienswijze onzer stedelijke vertegenwoordigers niet te kunnen vereenigen. Nauwelijks in de gemeente en uiteraard van de gebeurtenissen uit het verleden niet zoo op de hoogte als allen, die in den vorigen strijd om een Sportfondsenbad tegenover elkaar gestaan hebben, werd thans van hem een definitieve uitspraak verwacht en het be hoeft niet al te zeer te verwonderen dat hij zich bij de meerderheid der commissie, bij de meerderheid van den raad en bij het college waarin hij zitting beeft volkomen heeft aan gesloten. Zijn verblijf is van te korten duur, zijn kennis van Alkmaarsche menschen en toestanden nog van te oppervlakkigen aard, dan dat nu reeds verwacht kon worden, dat hij uit den kring zijner adviseurs met een daarvan afwijkende meening op den voor grond zou kunnen treden. Men zal dat algemeen begrijpen en bil lijken, maar dat neemt ten slotte niet weg, dat de kwestie van het zwembad de burgerij nog altijd in twee groote kampen verdeeld houdt en dat zij, die voor een Sportfondsen- bad ijveren en getoond hebben daarvoor een offer te willen brengen, zich ook door deze laatste raadsbeslissing nog niet verslagen achtten en alsnog zullen trachten hoogere in stanties van de juistheid van hun inzicht te Overtuigen. Vast staat dat Alkmaar een zwembad noodig heeft. De gemeente bezit op het oogenblik niets anders dan een inrichting aan het Kanaal, die niet alleen te klein en te primitief is geworden, maar waarvan ook het water, sinds de ziekte van Weyl hier zijn in trede heeft gedaan, allesbehalve onschadelijk voor de gezondheid wordt geoordeeld. Dat bezit beteekent dus niet veel en verder heeft de gemeente een kuil bij het sportterrein, een kuil, die door werkioozen is gegraven, in de hoop, dat er in de toekomst nog eens water voor een zwembad in zal komen. Het bezit van een kuil is eigenliik een nega tief bezit en wanneer men dan ook alles te- samen telt wat de gemeente aan zwemgele- genheid heeft, valt de uitslag nog meer tegen dan de bouwrekening van een Sportfondsen- bad en het is dus niet te verwonderen, dat het zwemvraagstuk reeds langen tijd d<> ge moederen in en buiten den raad duchtig heeft bezig gehouden. Wij behoeven dat alles niet uitvoerig meer de revu te laten passeeren. Men kent het Alkmaarsche zwembaddra ma, men weet hoe B. en W. met hun voor stel voor een open inrichting van de N.V Zwembadenbouw, dank zij een volgzame raadsmeerderheid, hun zin hebben doorge dreven en hoe het comité van actie voor een Sportfondsenbad, dat lezingen georganiseerd «ad, dat propaganda had gemaakt en aan welks zijde zich reeds 200 spaarders met een gezamenlijk kapitaal van ruim 6000 per jaar geschaard hadden, daarmede haar plan nen den bodem zag ingeslagen. Er werd verzamelen geblazen, raadsle den, vereenigingen en het comité van actie kwamen bij Ged! Staten in beroep en het re sultaat daarvan is geweest, dat het raadsbe sluit door dat college werd verworpen om dat de gemeentelijke garantie voor een plan als het aangenomene te hoog werd geoor deeld. Al was dit ten slotte het voornaamste mo tief tot verwerping van het raadsbesluit, daarnaast hebben Ged. Staten wel degelijk doen uitkomen, dat hun houding mede be paald werd door de omstandigheid, dat een groote groep van Alkmaars bevolking zich met dit besluit niet heetf kunnen vereenigen. Duidelijk kwam hier tot uiting, dat Ged. Staten in een onderneming als hun thans ter goedkeuring werd voorgelegd niet veel vertrouwen hadden en voor wie ook maar eenigszins ingewijd is, valt dat te begrij pen. Men droeg den bouw op aan een on derneming zonder ervaring, welker kapi taalkracht men niet bewezen achtte. Men zou een open bad krijgen, welks exploitatie rekening zoowel door het aantal geraamde baden als door het aantal geraamde dagen waarop gebaad zou kunnen worden een veel te optimistisch beeld vertoonde en last not least zou men hier een onderneming stich ten, die slechts in den zomer geopend kon zijn en het was de groote vraag of het zwem bad de Carperton en de zee in de onmiddel lijke nabijheid, niet zulke geduchte concur renten zouden blijken, dat het risico voor de gemeente te groot werd. Daartegenover stonden de voorstanders van een Sportfondsenbad, dat zeer vele voor deelen bood. Allereerst omdat het overdekt was en men dus van wind en weer onafhan kelijk het geheele jaar zou kunnen zwem men, daarnaast omdat overal Sportfondsen- baden in het leven werden geroepen en men hier dus met geroutineerde bouwers en ex ploitanten te maken had, bovendien omdat door een coöperatief systeem van inkoop en van wedstrijdorganisatie bij een sportfond senbad zeer groote voordeelen te verkrijgen waren. Door de haast waarmee het college eigen plannen heeft doorgedreven, door het te genover elkaar stellen van onvergelijkbare cijfers en in het algemeen door het wekken van den indruk dat men het Sportfondsen bad niet wilde omdat daarbij meer naar de belangen van den middenstand dan naar die van de arbeiders werd gekeken, is een reactie in de burgerij ontstaan, die de actie voor een Sportfondsenbad zeker ten goede is gekomen. Het aantal spaarders vermeer derde zienderoogen, protestvergaderingen trokken een druk bezoek en er kwam sterker dan te voren in de burgerij een zekeren weer zin tegen de coalitiepolitiek van de huidige meerderheidsgroepen in onze vroedschap naar voren. Het is de fout van dit college, dat het niet begrepen heeft dat Ged. Staten deze wilsuiting van een groot deel der burgerij niet voorbij gezien hebben en dat deze mede de oorzaak is geweest, dat het raadsbesluit destijds verworpen is. „Alkmaar krijgt een open zwembad of geen zwembad" heeft bur gemeester Wendelaar in de dagen van strijd eens uitgeroepen en deze uitroep ka rakteriseerde het streven van het geheele col lege. Toen Ged. Staten het raadsvoorstel had den verworpen was er natuurlijk heelemaal niets. Vóór- en tegenstanders hebben daarna een tijdje getreurd en gejuichd maar omdat er daardoor geen water in den kuil kwam en er zonder water nu eenmaal niet te zwem men is het droogzwemmen dan uitgezon derd heeft de Raad opnieuw een commissie benoemd, die zoogenaamd volkomen onpartij dig en met een volkomen schoongeveegde lei het zwembadvraagstuk te dezer stede zou on derzoeken en er een rapport over zou uitbren gen- Dat alles zag er prachtig uit, maar men heeft daarbij toch eenige gewichtige P"nten over het hoofd gezien en wel ten eerste, dat, hoe hard men ook over de lei veegt, er toch altijd nog wel wat van het vroeger geschre vene zichtbaar zal blijven. De strijd om het zwembad was nog van te jongen datum om te kunnen aannemen, dat vóór- en tegenstan ders hun belangstelling daarin verloren zou den hebben of bekeerd zouden zijn en men be de kardinale fout voorzitter van deze nog maar kort geleden als de groote i -i— tnt nieuw verzet nriKKeiae en. voorstander van het project der N.V. Zwembadenbouw had doen kennen en die het debat zijn best gedaan had de plannen der N.V. Sportfondsen en haar aanhangers in een zoo ongunstig mogelijk daglicht te stellen. Deze commissie noemde men nu volkomen neutraal en hoe groot die neutraliteit was werd dadelijk bewezen door uitsluiting van het comité van actie, dat daarin geen verte genwoordiger heeft mogen hebben. Vast staat evenwel, dat alle leden der com missie van den aanvang af heel wat meer der er niet uitdrukkelijk op gewezen had, dat Ged. Staten het daaraan voor de gemeente verbonden risico niet zouden willen aan vaarden. Ged. Staten, zoo werd eenvoudig gezegd, hebben een risico van 6000 onlangs te hoog geoordeeld. Het Sportfondsenbad, dat een prachtproject een combinatie van open en gesloten inrichting brengt, vraagt een risico van 8000 en is dus onaanvaardbaar. Er blijft dus slechts de mogelijkheid een open project te nemen en aangezien de Sportfond sen dat te riskant achten en ons niet leveren willen, komen wij weer terecht bij dezelfde N.V. Zwembadenbouw, die tot alle mogelijke medewerking bereid is, die een project kan leveren, dat nu maar een risico van 2500 zal brengen en zelfs een heel kinderbad op den koop toe wil geven. Het begon werkelijk op een winkelreclame te gelijken. Wie een pond suiker koopt krijgt nog een half pond cadeau en de meerderheid van de commissie is er blijkbaar zoo van onder den indruk gekomen, dat zij zonder groote aarzeling in de voetstappen van den wethouder is getreden Het is alles volkomen begrijpelijk als men als vaststaande aanneemt, dat inderdaad Ged. Staten geen hoogere garantie voor de gemeente zullen goedkeuren. Wethouder Bonsema heeft in en buiten den Raad ge zegd, dat dit hem met groote zekerheid be kend is, maar een pertinente verklaring van de zijde van Ged. Staten blijft inmiddels achterwege. Waarom om vele twijfelaars te kunnen overtuigen heeft men dat van gemeente wege niet eens aangevraagd? Wij mogen Ged. Staten geen raadseltjes opgeven, heeft de heer Vogelaar gezegd, maar het gaat hier ten slotte om een kostbare inrichting waaraan de gemeente in de eerste vijftig jaren gebonden zal zijn en dan is een simpele vraag om zekerheid toch wel voldoen de gemotiveerd. Er waren immers ook nog belangstellenden, die door persoonlijke offers het gemeentelijke risico tot 5000 terug wenschten te brengen, dus tot een kleiner be drag dan Ged. Staten voor een open inrich ting hadden afgekeurd en er waren ook nog ruim 200 spaarders al is hun bestaan in het betrokken commissierapport dan ook volko men genegeerd geworden. Ziet men, zoo vraagt het Comité van actie, dan niet het verschil tusschen de open- en gesloten inrichting, de eerste, die, van weer en wind afhankelijk, slechts een klein deel van het jaar dienst doet, de tweede, die het volle jaar gebruikt zal kunnen worden en is het niet vanzelfsprekend, dat men voor de laatste een veel grooter risico zal kunnen toe staan? Men heeft Ged. Staten geen raadseltjes willen opgeven en ook de burgemeester bleek bij het bezoek vanafpvaardigden van .iet woordenboeken bij de hand heeft comité uit de burgerij n,et bereid zich per- en taal,kundjg is> J de condusie kwam, dat het eigenlijk een citaat van Kees Pruis geweest is. Hoe het ook zij, beide heeren waren blijkbaar van een loodgieter- smid aan Publieke werken niet gediend en de heer Ringers becijferde uitvoerig, dat een zoodanige aanstelling geen enkele bezuini ging zou brengen. Wethouder Klaver zal er zijn exemplaar van Quadragesimo Anno nog eens op na lezen en beloofde alvast de kwestie nog eens opnieuw in de commissie voor Publieke wer ken te zullen brengen, waarmede de geheele raad natuurlijk gaarne genoegen wilde nemen. Natuurlijk is er ook nog over de stopzet ting der werkverschaffing gesproken en al hoewel wethouder Westerhof beloofd heeft, dat er te beginnen met Maandag weer zoo vele werkioozen aan het werk gezet zullen worden, dat het twee-vijde deel der arbeids- objecten tot uitvoering kan komen, was er toch eenige begrijpelijke verwondering waar om het bij dit bescheiden deel zou moeten blij ven. Naar verluidt, is de verwachting, dat het boschplan door het Rijk goedgekeurd zou worden niet zoo heel groot meer en zou men een belangrijk deel van de beschikbare gelden daarom voor de werkverschaffing aan dit object willen reserveeren, maar hoe het ook zij, de oplossing van het raadsel werd alleen aan onze edelachtbare moeder en haar man nelijke collega's gegeven, want de burge meester bepaalde, dat de raad in comité zou gaan, waarna eerst ruim driekwartier later de deuren weer geopend werden. Het is in Alkmaar gewoonte, comité-ver gaderingen, zoo eenigszins mogelijk, aan het einde der zitting te houden, daar pers en publiek daarvan dan niet meer het resultaat behoeven af te wachten en voorkomen wordt, dat de couranten, die slechts tot uiterlijk drie uur copie kunnen doorgeven, in den korten be schikbaren tijd nocdeloos moeten anticham breeren en daardoor hun lezers denzelfden avond slechts een zeer klein gedeelte van het raadsverslag kunnen leveren. Wij vertrou wen, dat burgemeester Van Kinschot te dien opzichte voortaan de goede gewoonte van zijn voorganger zal willen volgen. vers, gevoelt bij dergelijke toespraken steeds den op hem rustenden plicht daarop een passend antwoord te geven. Omdat de rede van den burgemeester verrassend kort was, heeft ook hij zich beperkt en volstond hij met den wensch, dat de gezinsvermeerde ring in het huis van den burgemeester slechts tot voldoening gevende resultaten zou mogen leiden. Vast staat, dat de nieuwe burgemeester niet over het oratorisch talent van zijn voor ganger beschikt en ook nog diens gave mist dit bonte en dikwijls eigenwijze gezel schap met kracht te leiden. Maar wij kre gen de overtuiging, dat hij van goeden wil le is en dat een langer verblijf in onze ge meente hem niet alleen een grootere zeker heid van optreden zal geven, maar tevens de kracht zich aan eiken invloed van buiten te onttrekken en den weg te gaan, dien hij voor zich zelf als den eenig juisten zal beschou wen. De heer Keijsper, die de publieke opinie blijkbaar als iets van mindere beteekenis be schouwt en wellicht alleen in de voortreffe lijkheid van de woorden zijner fractiegenoo- ten en allereerst in die van zich zelf gelooft, heeft met den heer Ringers een lans een warme lans zegt men in Alkmaar gewoonlijk gebroken voor den verdrukten midden stand, in het bijzonder voor de loodgieters en kachelsmeden, die door het aanstellen van een vasten functionnaris aan Gemeentewer ken voortaan van werkzaamheden voor de gemeente verstoken zouden zijn. Hij noemde een man, die tegelijkertijd smid en lood gieter was, een onbestaanbaar genie en haalde er zelfs de encycliek Quadragesimo Anno b-ij om te bewijzen, dat zijn geloofs genoot, wethouder Klaver, een zoodanigen ge- meentefunctionnaris niet zou mogen aanstel len. Hij betoogde daarna, dat er geen leugen is, die het ver brengt als ze niet wordt voort getrokken door een locomotief van waarheid en ontleende deze uitspraak zoogenaamd aan Da Costa, hoewel de heer Van de Vall, die r—n. i. ■■■»*'- Frankrijk onder de nieuwe regee ring. (Dag. Overzicht). Drama op Zee. (Buitenland). Minister Colijn vliegt naar Indië. (Binnenland). De N. S. B. en het gezag. (Binnen land). De Antwerpsche Zesdaagsche be gonnen; Pijnenburg—Wals hebben 2 strafronden. (Sport en Wedstrij den). Weer een nieuw wereldrecord van Willy den Ouden. (Sport en Wed strijden). (Zie verder eventueel laatste berichten.) soonlijk van de gezindheid van te overtuigen Men zeilde weer voort op het compas van den heer Bonsema- en men koer ste weer re.:ldsireeks in de richting van de N V. Zwembaderbouw, aan wie de meerder- d van den Raad, ondanks de minderheids nota van de heeren Langeveld en Lind en ondanks de actie uit de burgerii, thans op nieuw de opdracht tot bouw van een open project heeft gegeven.^ Men heeft het betreurenswaardige feit, dat de Sportfondsen een toelichting bij verkeerde teekeningen heeft gegeven breed uitgemeten, maar daarbij over het hoofd gezien, dat on danks alles deze organisatie toch voldoende bewezen heeft over groote ervaring te beschik ken en volkomen betrouwbaar te zijn. Men heeft het verzoek van mr. Langeveld om zich opnieuw tot deze Vennootschap te wenden af gewezen omdat er percé dezen zomer nog ge zwommen zal moeten worden en men beeft niet bedacht of niet willen bedenken, dat er natuurlijk ook tegen deze beslissing door raadsleden, door bet Comité van actie of door willekeurige burgers protest zal worden aan- geteekend en desnoods eerst de Kroon de uit eindelijke beslissing zal brengen. Men heeft opnieuw, zoowel door de wijze van behandeling als door het resultaat, ver zet bij een deel der burgerij wakker geroepen, waardoor gevoeld wordt dat zij het vertrou wen in hare vertegenwoordigers heeft ver loren, maar men heeft ten slotte ook de ar beiders, wier belangen hier zoo sterk op den deze werkwijze tot nieuw verzet prikkelde en, doordat hoogere instanties een uitspraax moeten doen, van den afbouw van het bad vóór het zwemseizoen geen sprake zal kunnen wezen Het scherm is thans gezakt na het tweede bedrijf van het Alkmaarsche zwembaddra ma. In de pauze, die nu volgt gaat het co mité van actie aan het werven van het derde honderdtal spaarders en wanneer het scherm weer opgaat is het niet onmogelijk dat het drama nog een zeer bevredigend slot zal kunnen krijgen. Burgemeester van Kinschot heeft bij het bewondering voor een Sportfondsenbad dan ^gm dei^gadering de voor een project der N.V. Zwembadenbouw dat bij in on»^m werkzaam gehad hebben. Vast staat ook, dat zeerzeker 'a^'" ^^enonze nestor, de heer Go- tot het eerste zou besloten zijn als de wethou- y J Bij het voorstel om de oude boerderij aan de Molenbuurt te sloopen, heeft mej. Care'.s verzocht in de daar te plaatsen afscheiding een kleine opening voor het verkeer te willen (Fiat koetswerken zonder midden stijl, iets nieuws). Een onzer firmanten is dag. aanwezig Garage fl. HAM 8 Co., lel. 490 Alkmaai maken. Het voorstel zag er heel onschuldig uit, maar wethouder Klaver was op zijn qui vive en weigerde elke opening, omdat hij heei goed weet, dat dan reeds een korte weg van ae Nieuwesloot naar de Bergerbrug wordt geschapen en omdat het voorbeeld van de Krebbesteeg wel bewezen heeft, dat een nau we maar veel gebruikte doorgang op den duur tot een breeden verkeersweg kan uit groeien. De vraag of de verbreede Geesterweg via de weldra eveneens verbreede Bergerbrug verder langs het Zevenhuizen dan wel over het terrein van de thans te sloopen boerderij naar de Paardenmarkt zal gaan, is nog niet opgelost en de wethouder is voorzichtig ge noeg niets te doen wat die oplossing maar eenigszins zal kunnen beïnvloeden. Ten slotte heeft mej. Carels het verzoek van de Alkmaarsche IJsclub ondersteund om het zoogenaamde kinderbaantje op het Sport park voortaan in exploitatie aan die organi satie af te staan. Zooals bekend heeft de ge meente daar dit jaar de tennisbanen onder water gezet en omdat men daar heel spoedig berijdbaar ijs krijgt en verdrinkingsgevaar absoluut uitgesloten is, hebben er dezen win ter heel wat kinderen gereden, die als tegen prestatie elk een dubbeltje aan de gemeente lijke schatkist hebben afgedragen. Wethouder Van Slingerland sprak van een bescheiden op brengst en een zeer kleine tegemoetkoming in de groote kosten waarop deze banen de ge meente te staan zijn gekomen al gaf hij toe, dat er ook 's avonds door ouderen is gereden. Hij beloofde evenwel alle lichten te zullen dooven en dus elke gemeentelijke concurrentie te zullen uitschakelen, zoodra een der ijs- vereenigingen zijn banen heeft opengesteld waarmede de geheele Raad ten slotte genoe gen heeft genomen. Laten wij aan het slot van dit artikel nog een kleine waarschuwing tot een tweetal raadsleden mogen richten. Allereerst tot den heer Sietsma, die hard op weg is in de voet sporen van den heer Keijsper te treden. Het is bekend, dat deze laatste gewoonlijk begint met de mededeeling, dat hij niets voor een voorstel gevoelt waarna hij langzamerhand bijdraait en ten slott eeen der meest overtuig de voorstanders wordt. De heer Sietsma is in deze vergadering bij de bespreking van het zwembad met de opmerking begonnen, dat hij zich met het rapport der commissie niet kon vereenigen waarna hij een warm plei dooi voor een Sportfondsenbad heeft gehou den. Hij heeft daarna nadere inlichtingen ge vraagd, liet zich maar al te spoedig overtui gen en eindigde met het plan van B. en W. volkomen te ondersteunen, een plotselinge en totale verandering van richting, die óf van weinig studie, óf van weinig beginselvastheid getuigd heeft. En daarnaast hebben wij ons verwonderd over een opmerking van den heer Van de Vall, die steeds een der eersten geweest is, die ons verweten heeft, dat wij het zwembad vraagstuk onnoodig in het teeken der politiek gesteld hebben. Sprekende over den secretaris van het comité van actie voor een Sportfond senbad die de beginselen der N.S.B. toe gedaan is achtte hij het noodig dezen te betitelen als „de man die gevaarlijke brand stof verkoopt". Wie het zwembadvraagstuk inderdaad objectief wil beschouwen, zal ver standig doen de politieke richting der daarbij geïnteresseerden volkomen buiten beschou' wing te laten. 3, 0 n d ie 1- n e. is 's ik m Bt )e rs a. in ;n in n- in n- m is. in. jn 30 te- sn, zi- ar i" en hij 'a

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1