DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VANDAAG STAKING IN GEHEEL FRANKRIJK. QxiQetiiksdi Oveczicht ^Buitenland No. 36 Maandag 12 Februari 1934 136e Jaargang De staking wordt tn beginsel aange wend tot het doorzetten van beroeps- eischen. DE EERSTE KABINETSZITTING. Wat vandaag de aandacht trekt, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De regeering-Doumergue heeft Zaterdagmiddag haar eersten kabi netsraad gehouden. Volgens het daarover gepubliceerde communiqué is den minister van justitie opdracht verstrekt, ervoor te waken, dat het juridisch onderzoek der schandalen snel en met de strengste rechtvaar digheid geschiedt. De regeering sprak zich in principe uit voor de instelling van een parlementaire en quête-commissie. De minister van buitenlandsche zaken Bar- thou bracht rapport uit over de buitenland sche politiek. De kabinetsraad besloot, den president der republiek een verordening voor te leggen, waardoor de minister van justitie worat belast met de zorg voor de aangele genheden betreffende Elzas-Lotharingen. Barthou en de minister van handel Lamou- reux hebben den kabinetsraad ter goedkeu ring maatregelen voorgelegd, die de regee ring denkt te nemen in antwoord op de En- gelsche extra tarieven op Fransche waren. De minister van financiën, Germain Martin, bracht uitvoerig rapport uit over den finan- cieelen toestand en over de maatregelen, die de regeering zal voorstellen, in verband met de staatsbegrooting. De volgende kabinetsraad zal hedenmid dag, de ministerraad morgen bijeenkomen. De algemeene staking. De christelijke vakvereenigingen hebben besloten, niet deel te nemen aan de door so cialisten en communisten georganiseerde al gemeene staking, daar zij staking slechts in beginsel willen aanwenden tot het doorzet ten van beroepseischen. I>e neo-socialistische kamerfractie heeft be sloten, dat zal worden deelgenomen aan de algemeene staking. Het soc. vakverbond C. G. T. publiceert een oproeping, waarin wordt gezegd: „De fascistische strijdkrachten en de aanhangers van het ancien regime, de organisatoren van het oproer van 6 Febr., proclameeren met cy nische schaamteloosheid, dat zij bereid zijn hun actie voort te zetten, om in de plaats der democratie de dictatuur te stellen. Daarom roepen wij de arbeiders op, rustig en waar dig hun wil te demonstreeren. Voorbereidingen getroffen. De Parijsche ochtendbladen kondigen aan, dat zij noch Maandagochtend, noch Maan dagavond zullen verschijnen, aangezien de zetters en drukkers zich hebben aangesloten bij de algemeene stakingsbeweging. De kran ten zullen dus morgenochtend pas weer ver schijnen. Of de telefoondienst te Parijs al thans ten deele zal functionneeren, staat nog niet vast. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat slechts de automatisch werkende toestel len in bedrijf zullen blijven en dat het overi ge telefoonverkeer zal rusten. Het spoorweg verkeer daarentegen zal geheel worden gaan de gehouden. De machinisten en stokers heb ben slechts besloten ten teeken van solidari teit de treinen van 9 uur tot 9 uur 1 de trei nen één minuut te laten stilhouden. Eenige arbeiders- en kantoorbedienden-or ganisaties, die niet zijn aangesloten bij de groote vakvereenigingen, hebben geweigerd, het stakingsparool op te volgen, aangezien zij een staking slechts beschouwen als een middel om persoonlijke eischen te doen door voeren, doch niet als politiek machtswerk tuig. Bij de posterijen zou de staking vrij alge meen zijn. Het is evenwel mogelijk, dat de brievenbussen door militairen zullen worden geleegd. De sorteering der brieven zal even eens door soldaten geschieden. Overwogen wordt de brievenbestellers door politiebeamb ten te vervangen. Het telefoon- en telegraafverkeer zal zoo veel mogelijk door pioniers worden gaande gehouden. De water-, electriciteits- en gas- voorziening zal evenmin door de staking worden beïnvloed. De groote zaken blijven open. Hoewel de vereeniging van enderwii- zers heeft besloten zich aan te sluiten bij de algemeene staking, heeft de minister van on derwijs bepaald, dat de scholen in ieder ge val open moeten blijven. De bladen zuheti niet verschijnen. De staking der taxi-chauf feurs, welke reeds 10 dagen duurt, zal wor den voortgezet. In het omroepbedrijf zal waarschijnlijk geen storing zijn. Daarente gen zullen de theaters Maandag gesloten blij ven. De filmoperateurs evenwel zullen iedere voorstelling gedurende twee minuten onder breken om hun solidariteit te bewijzen. Het spoorwegverkeer zal in vollen omvang wor den gehandhaafd. De tram, métro en auto bussen zullen slechts voor een deel dienst doen. De socialistische en communistische veree- nigingen hebben hun leden tegen Maandag middag voor een groote staking opgeroepen. De staking begonnen Hedenmorgen is er te Parijs als gevolg van de algemeene staking slechts een ochtendblad verschenen, n.1. de „Royaliste Action Francai- se", die echter moeilijk gedistribueerd kan worden, aangezien de stakers door posten den verkoop van het blad verhinderen. Van morgen vroeg konden de abonnementsge sprekken met het buitenland nog uitgevoerd worden en kon men ook nog in de stad telefo- neeren. In de groote steden in de provincie zijn uitgebreide orde-maatregelen genomen en worden troepen gereed gehouden. Te Bou- logne Sur Mer hielden de communisten gis teren onder het zingen van de Internationale een straatbetooging, waarbij het tot inciden ten kwam, toen de politie 11 deelnemers ar resteerde en de leden tevergeefs trachtten de gearresteerden te bevrijden. De demonstraties van gisteren. Volgens de „Paris Midi" zijn bij de betoo gingen van gisteren 40 politie-agenten ge wond. De meeste verwondingen zijn door re volverschoten veroorzaakt. Het aantal ar restaties bedraagt ongeveer 1200. Onder de arrestanten bevinden zich 50 vreemdelingen, die onverwijld worden uitgewezen. De buitenlandsche politiek. In politieke kringen is men van meening, dat de. regeeringswisseling een belangrijke uitwerking zal hebben op de buitenlandsche politiek. O.a. zou er thans geen sprake meer van zijn, dat Frankrijk Dollfuss zou dreigen met het onttrekken van zijn steun aan Oos tenrijk, wanneer dit land op volkomen fascis tische basis zou worden geconstitueerd, ter wijl tevens in Frankrijk geen protest meer zou worden geuit tegen welke maatregelen Doll fuss ook in het binnenland zou moeten ne men tegen de nat.-soc. beweging. Deze nieu we koers zal tevens een nauwere Fransch Italiaansche samenwerking vergemakkelijken, te meer waar Barthou een der weinige Fran sche staatslieden is, die altijd 'n toenadering tussehen het republikeinsche Frankrijk en het fascistische Italië voorgestaan heeft. Voorstel tot aanklacht tegen Daladier en Frot. De afgevaardigde Henriot heeft in de Ka mer een motie ingediend tot het instellen van een commissie, bestaande uit 22 Kamerleden, die zou hebben te onderzoeken, of een aan klacht moet worden ingediend tegen verschil lende leden van het vorige ministerie, in het bijzonder tegen Daladier en Frot. Bouisson uit de socialistische partij. De president der Fransche kamer, Fernand Bouisson, heeft medegedeeld, dat hij uit de socialistische partij is getreden. Hij motiveert deze ujttreding op de critiek die door een aantal partijleden is uitgeoefend op het feit, dat hij zich met den president van den senaat had uitgesproken voor een minis terie onder leiding van Doumergue. Hij is er van overtuigd, dat hij zich zou kunnen recht vaardigen, maar hij houdt een dergelijk de bat niet voor doelmatig. Desniettemin al dus verklaart hij scheidt hij niet zonder ontroering van een partij, waarvan hij 25 jaar lid is geweest. UIT HET HITLER-RIJK. Het recht van gratieverlening. Reichsgesetzblaft wordt de volgende nescnikking van den rijkskanselier gepubli- „Op grond van de mij door de decreten van den rijkspresident over de benoeming en het ontslaan der onmiddellijke landsambte- naren en over de uitoefening van het op den rijkspresident overgedragen gratierecht der landen van 3 Febr. 1934 gegeven machtiging draag ik deze rechten over op den Pruisi- schen ministerpresident, die gemachtigd is, de rechten verder over te dragen." PROCESVREDE IN DUITSCHLAND. En de sigarettenindustrie. De Pruisische minister-president heeft in het belang van den economischen vrede en de saneering in de sigaretten-industrie een procesvrede afgekondigd. Hij stelt vast, dat zich vroeger een concurrentie en concern- strijd zonder beperking heeft afgespeeld, waarbij soms zelfs niet de strafrechtelijke grenzen in acht waren genomen. Het straf rechtelijk onderzoek van alle voorvallen uit dien strijd zou thans zinloos zijn, omdat een dergelijke strijd niet meer mogelijk is. Het strafrechtelijk onderzoek dezer gevallen moet derhalve worden gestaakt. IN UNIFORM TER COMMUNIE. Op last van Hitier. De Völkische Beobachter bericht, dat de njksjeugdleiding het uit economische over wegingen gewenscht had geoordeeld, dat de Hitlerjeugd en andere leden van Duitsche jongens- en meisjes-organisaties bij de com munie in uniform in de kerk zouden verschij nen, Op een brief van het bisschoppelijk ordina riaat te Augsburg werd geantwoord, dat tegen het verschijnen der jeugdleden in uni form bij deze gelegenheden geen bezwaar be stond. De Völkische Beobachter spreekt de verwachting uit, dat ook de andere bisschop pelijke ordinaiaten geen moeilijkheden in den weg zullen leggen of bezwaren zullen maken. DE TAAK VAN DE DUITSCHE VROUW. Nat.-soc. Vrouwendemonstratie. In het Sportpalast te Berlijn heeft Zater dag een nat.-soc. vrouwendemonstratie plaats gehad, waaraan door 25.000 perso nen werd deelgenomen. Het woord werd o.a. gevoerd door Dr. Ley, die verklaarde, dat men den confessioneelen kringen duidelijk zal maken, dat Duitschland niet confessi oneel gevormd is, maar als één groot volk. Het doel moet zijn, de vrouw tot het gezin terug te voeren. De vrouw moet de bescherm ster van het Duitsche erfgoed zijn. Dr. Ley deelde daarna mede, dat Hilgen- feldt was benoemd tot leider der nat.-soc. vrouwenorganisatie. Hilgenfeldt nam vervolgens het woord over de toekomstige taak der Duitsche vrouw. Uitgaande van de natuurwetten van het menschel ijk leven verlangde hij naast dc strijdbare mannen een volledig ontwikkeld „vrouwendom", dat zijn hoofdtaak ziet in het moederschap en het zorgen voor een na komelingschap. Een belangrijke stijging van het geboortecijfer kan verwacht worden. Dr. Stadler heeft gezegd, dat de helft van alle afdrijvingen in het vorige jaar geweten moet worden aan sociale indicaties. Een staat, die duldt, dat het jonge leven wordt vernietigd, omdat hij niet in staat is, voor dat leven te zorgen, verdient zelf niets an ders dan vernietiging. Het nat.-soc. zal ook de ongehuwde yrouw, die een kind verwacht, helpen, zon der zich het recht aan te matigen haar te veroordeelen. Dr. Goebbels over de taak van de viouw. Rijksminister Dr. Goebbels heeft gister middag in een bijeenkomst van Amtswalter innen der N. S. Frauenschaft het woord ge voerd! over de taak van de vrouw en o.m gezegd Wij moeten op de meest krachtige wijze opkomen tegen de onderstelling, dat wij de vrouw iets zouden willen onthouden, wat haar eigenlijk toebehoort, dat wij vijandig zouden staan tegenover de vrouw, dat wij de bedoeling zouden hebben de vrouw uit het openbare leven en uit de beroepen te ver dringen en haar daarmede te degradeeren tot individuen van de tweede klasse. Wan neer wij de vrouw uitschakelen uit het gebied van het openbare leven, dan is dat niet om dat wij haar willen onteeren, maar omdal wij haar haar eigenlijke eer willen terugge ven. Want wij zien de uiting van de hooge- re vrouweneer niet daarin dat de vrouw zich met den man mengt op mannelijk gebied, doch dat het groote gebied van het vrou wenleven in „ideale concurrentie treedt met dat van 't leven der mannen" Dat wil niet zeggen, dat wij de vrouwen uit de beroepen wiïlen verdringen. Dat zou tot de meest catastrophale, menschelijke en politiek eco nomische gevolgen leiden. HET ONEERLIJKE FRANKRIJK. Een nieuw financieel bedrog ontdekt. Te Beziers in' Frankrijk is men weer een nieuw financieel bedrog op het spoor geko men. Het betreft hier het bedriegelijk ban kroet van een groote bouw-onderneming, die opdrachten had gekregen voor de stad en om liggende plaatsen. De bedragen die met deze oplichting gemoeid- gaan, zouden in de millioenen loopen. De verschillende em ployees van de firma zouden zich persoon lijke voordeelen hebben verschaft van 50000 tot 100.000 francs en zelfs hooger. VREESELIJK FAMILIEDRAMA. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft de 37-jarige arbeider Thaules te Was- mer bij Bergen in België, zijn vrouw en drie kinderen van 3, 5 en 11 jaar door re volverschoten gedood. Zijn oudste zoon, een jongen van 14 jaar, heeft hij zwaar gewond. Na deze vreeselijke daad sloeg hij de hand aan zichzelf. GRANAAT UIT DEN OORLOG ONTPLOFT. Een doode en een zwaargewonde. Te Ploegsteert bij Meenen in België op het voormalige Vlaamsche oorlo&sterrein hebben drie kinderen een Duitsche granaat gevonden. Een 11-jarige jongen wierp de granaat tegen den trottoirband, met het ge volg, dat het projectiel ontplofte. Het 7-ja- rige zusje van den jongen werd op slag ge dood, terwijl de jongen zelf zwaar werd1 gewond. DE BESPREKINGEN VAN DOLLFUSS. De besprekingen tussehen Dollfuss en de Tiroler Heimwehren, waaraan de vertegen woordigers van alle Tiroolsche organisaties deelnemen, zijn Zaterdag voortgezet. Naar verluidt zijn echter nog geen practische resul taten bereikt. Binnenkort zullen de besprekin gen van Dollfuss met de vertegenwoordigers der andere Heimwehren beginnen. Te be- voegder plaatse wordt verklaard, dat de be sprekingen tot dusverre slechts van zuiver informatoir karakter waren. In christelijk-sociale kringen heersebt eenige ontstemming over het feit, dat de conferentie met de landscommandanten is uitgesteld. Naar in welingelichte kringen verluidt, is in de onderhandelingen van de laatste dagen een nauwer samengaan van Heimwehren, Vaderlandsche Front en stormscharen tegen de chr.-sociale partij gebleken. Starhemberg over den toestand De vertegenwoordiger van de Ujsag te Weenen heeft een interview gehad met Star hemberg over de gebeurtenissen in Tirol. De leider der Heimwehren verklaarde dat de Heimwehren in Tirol zich niet hebben terug getrokken. De toestand heeft zich niet gewij zigd. Bij de verwezenlijking van het pro gram behoort de volkomen zuivering van het Weensche stadhuis. Wij wenschen den kanse lier behulpzaam te zijn bij de uitvoering van zijn plannen. Indien Dollfuss zulks evenwel niet doet, zijn wij vastbesloten de zaak zelf ter hand te nemen. BURGEMEESTER GEARRESTEERD. In een Oostenrijksch dorpje Een der bekendste soc.-dem. leiders, de burgemeester van Wiener Neustadf PueChler, districtsleider van den republikeinschen Schutzbund in het Suedbahngebied, is Zater dag gearresteerd in verband met de politie- razzia naar wapenbergplaatsen. Puechler, wiens arrestatie wordt gemotiveerd met open lijk verzet tegen een politie-agent, is aan de justitie overgeleverd. BONDSCOMMISSARIS VOOR WEENEN BENOEMD. De politiepresident van Weenen, Seidel, is door de regeering benoemd tót bondscom- missaris voor het land Weenen. Zijn competentie blijft echter beperkt tot de veiligheid van Weenen. De Weensche landsregeering is thans niet meer bevoegd voor de leiding van den veiligheidsdienst. In dezen maatregel ziet men algemeen een eersten stap der regeering op den weg naar uitschakeling der socialistische landsregee ring van Weenen. MALIPETR OVER DE VALUTA. Devaluatie overwogen? De Tsjecho-Slowaaksche minister-president Malipetr heeft Zaterdag een radiorede ge houden over de economische en financieele vraagstukken in Tsjecho-Slowakije. „Overwogen moet worden zeide hij of het niet noodig is, de groote belemmerin gen van onzen uitvoer tegenover de buiten landsche concurrentie uit den weg te rui men". Hij verklaarde daarna met beslistheid, dai in Tsjecho-Slowakije geen inflatie zal plaats hebben. Immers in alle staten, die veranderingen in de valuta hebben aangebracht, is onbe twistbaar bewezen, dat in het binnenland sche economische leven geen verandering is ingetreden. Daar, waar die toch is ingetre den, was de verandering of zeer onbedui dend of van geheel voorbijgaanden aard „Wij hebben niets te verbergen, noch voor onze eigen bevolking noch voor het buiten land en wij zullen niets doen, wat niet reeds anderen hebben gedaan. Wij zullen niemanc noch in het binnen'and noch in het buiten land schade doen Wij overwegen slechts hoe wij ons kunnen bescheimen tegen de Vandaag staakt geheel Frankrijk. (Dag. Overzicht). De besprekingen van Dollfuss. (Buitenland). Nijpende koude in Amerika. (Bui tenland). De verhouding JapanRusland. (Buitenland). Ook Oostenrijk in staking. Buiten land). Belasting op radiotoestellen? (Bin nenland). Een electrisch seinhuis te Maas tricht, het eerste in Europa. (Binnen land). Dievenbende te Den Bosch gear resteerd. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) schade, die veroorzaakt wordt door het feit, dat de valutaverhoudingen van andere sta ten een belangrijke vermindering van onze concurrentiecapaciteit in den internationalen handel hebben bewerkt. Wij kunnen niet werkeloos blijven neerzitten, wanneer meer dan driekwart van dezen internationalen handel wordt beheerscht door deze valuta veranderingen. Voor één ding zullen wij ons echter met zorg hoeden, nl. dat onze valuta niet een speelbal wordt in de handen van financieele speculatie. Daarom kunnen wij deze aange legenheid slechts regelen door middel van de wetgevende lichamen en zoo de stabiliteit van onze valuta verzekeren, ook wanneer de hoeveelheid goud, die overeenkomt met onze papieren kroon, iets zou worden verminderd. Onze valuta blijft derhalve een goudvaluta en in haar verhouding tot het goud wordt zij slechts door de wet geregeld". EERSTE RAADSZITTING VAN DEN BALKANBOND. Over de eerste raadszitting van den Bal- kaubond wordt de volgende mededeeling ge publiceerd: De Raad van den Balkanbond heeft Zater dag in het ministerie van buitenlandsche zaken te Athene zijn eerste zitting gehouden onder voorzitterschap van Maximos. De vier ministers van buitenlandsche zaken hebben de algemeene situatie onder de oogen gezien, voor zoover zij de Balkanstaten betreft, en de middelen besproken, waardoor de betrek kingen op politiek, economisch en juridisch gebied, die zijn geschapen door het Balkan- accoord, bevorderd kunnen worden. In alle besproken kwesties hebben de ministers vol komen overeenstemming geconstateerd. Het tijdstip voor de volgende zitting zal later worden vastgesteld. DE NIEUWE ENGELSCHE OCEAANREIS. Men verwacht, dat het nieuwe schip der Cunard-White Sdr-Line in Engeland, voor welks bouw de regeering een groot bedrag beschikbaar heeft gesteld, in October of November van dit jaar van stapel za! loopen. Het schip zal het grootste ter wereld zijn en naar men gelooft, ook het snelste. HONGERMARSCH NAAR LONDEN. Normaal verloop. Uit verschillende deelen van Engeland zijn sedert eenige weken groepen werkloozen op weg naar Londen, waarheen een honger- marsch is georganiseerd. Driehonderd deel nemers uit Wales arriveerden gisteren te Bristol en een duizendtal is op weg uit Schot land en de Midlands. Binnen 24 uur worden 2000 te Londen verwacht. De regeering heeft meegedeeld, dat geen pogingen zullen wor den genomen om den hongermarsch te ver hinderen, doch dat slechts maatregelen zul len worden genomen om ordeverstoringen te voorkomen. RUMOERIGE IERSCHE FASCISTEN. Vele vechtpartijen. Te Drogheda in het Iersche graafschap Louth kwam het gisteren tot ernstige onlus ten, toen leden van de voormalige fascisti sche blauwhemden-organisatie, thans de Uni ted Ierland Partij, zich in gesloten gelid naar het station begaven om te Dundalk een rede van oud-president Cosgrave te gaan bij wonen. Er ontstond een vechtpartij met poli tieke tegenstanders, waarbij de politie en ten slotte ook soldaten ter assistentie werden ge roepen, die eenige salvo's in de lucht losten en traangasbommen gebruikten. Ongeveer 20 personen werden gewond. Te Dundalk werd gisteravond een bom aanslag op een huis gedaan, waarbij een 70- jarige vrouw en haar twee kleinkinderen van omstreeks 7 jaar werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1