Agenda Een enorme slaking in geheel Oostenrijk Amstecdmtscfie Jimts VEILIGHEID Stad m Omg ml Weec&ecie&t Ware veldslagen worden er geleverd. Kan Dollfuss zijn gezag handhaven? Bijna alles ligt stil. EBERT UIT CONCENTRATIEKAMP Na een gevangenhouding van een half jaar. H eu »ch, veilig rijden kost niet veel tijd. Veilig rijden is „de moeite waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijnl Neemt steeds HET COMITÉ VAN ACTIE GAAT IN HOOGER BEROEP. van Maandag 12 Februari 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. ofi HtCVgieffly,, Stedelijk Museum, ingang B r e e d s t r a a t, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, Gevaren der lucht (sens.), hoofdrol James Murray. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Verboden Huwelijk (dram.), hoofdrollen John Barrymore en Katharine Hepburn Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De man met de wassen beelden (emo tie). Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie heden Maandag 7.30 uur, Leise flehen meine Lieder (rom.) Hoofdrol Martha Eggerth. Toegang alle leeftijden. Dinsdag 13 Februari. 8 uur, Waakt en Bidt, rede ds. Evenhuis van Zaandam over „Wezen en doel van Kerkherstel". Woensdag 14 Februari. Harmonie, opvoering van De Heksen- klok door Nico Snel's Koorklassen. Zondag 18 Februari. 't Gulden Vlies, feestavond K.V.K.V., revue „Dat moet je meemaken". Om 12 uur precies is hedenmiddag in ge heel Oostenrijk een algemeene proteststaking uitgebroken. Tegen 12 uur verschenen de leden der sociaal-democratische bedrijfsraden in de bedrijven en deelden den arbeiders mee, dat de vakbonden besloten haden het alge meene stakingsparool op te volgen en het werk om 12 uur precies neer te leggen. Klok slag 12 uur werd het geheele tramverkeer te Weenen gestaakt. Ook de arbeiders der gas- en electriciteitsbedrijven hebben zich bij de proteststaking aangesloten. Om 12 uur werd de geheele stad stroomloos en moest de poli tiedirectie de eigen dynamo's der politie in bedrijf stellen om politie-telefoon en telegraaf t> kunnen bedienen. De proteststaking staat vermoedelijk in verband met gebeurtenissen te Linz, waaromtrent men nog steeds geen nauwkeurige inlichtingen heeft ontvangen. Tegen den Schutzbund. Hedenmorgen kwam het tot een ernstige botsing tusschen bondspoiltie en den repubii- keinschen Schutzbund. De politie te Linz had gisteren mededeelingen ontvangen, dat in het partijgebouw groote wapen- en mu- nitievoorraden waren opgeslagen. Toen de politie hedenmorgen van den Schutzbund ontruiming van het gebouw eischte en uitle vering van den wapenvoorraad, werd er vol gens de officieele politie-mededeeling uit het gebouw geschoten, waarop de politie zich terug trok en nadat versterking was gearri veerd een nieuwe poging gedaan het gebouw binnen te drigen. De politie riep militaire assistentie in en gezamelijk werd een poging gedaan het gebouw te bestormen, welke aanval echter werd afgeslagen. Er ontstond een gevecht, dat tegen 10 uur van morgen nog in vollen gang was. Aangezien de ge heel e omgeving is afgezet, zijn nog weinig nadere bijzonderheden bekend. Naar ver luidt zou de soc. dem. partij te Linz de ar beiders hebben opgeroepen tot een algemee ne staking. Het gevecht rondom het door politie bele gerde gebouw der soc. democraten te Linz heeft in den loop van den ochtend scherper vormen aangenomen. De politie heeft de huizen tegenover het partijgebouw bezet en vandaar het gebouw onder vuur genomen, terwijl de militairen machinegeweren in stelling hebben gebracht en daarmee eveneens het gebouw onder vuur hebben genomen. De belegerde sociaal-demo craten sloegen eenige stormaanvallen van politie en militairen met handgranaten af. Ook in de omgeving van Linz kwam het tot groote socialistische betoogingen en heeft de politie militaire hulp gerequireerd. Onlusfen te Weenen. Tengevolge van de algemeene staking in Oostenrijk zijn vanmorgen in verschillende deelen van Weenen onlusten uitgebroken Bij een botsing tusschen arbeiders en politie werd een inspecteur van politie tijdens het gevecht gedood. De sociaal-democratische partij heeft in den afgeloopen nacht een oproep tot het Oos- tenrijksche volk gericht, die met behulp van strooibiletten hedenmorgen in geheel Oos tenrijk zijn verspreid. In dezen oproep wordt gezegd, dat vice-kanselier Fey spreekt over een samenzwering van den repb. Schutzbund tegen de veiligheid van den staat om een voorwendsel te hebben voor een beslissenden slag tegen de gemeentelijke machtspositie der soc.-dem. te Weenen en tegen de soc.-dem partij. Fey, die de arbeiders tot het uiterste pro voceert, waagt 't van een misdadige aanslag van Bolsjewistisch-marxistische elementen tegen de bevolking te spreken. De waarheid is, dat de soc.-dem. niemand, noch burgers, noch boeren aanvalt. Zij houdt zich echter bereid voor den strijd met de wapens, wan neer de fascisten het zouden wagen de beëedigde grondwet der republiek te willen aantasten. Wanneer de eed op de grondwet gebroken zou worden en de vrijheid in gevaar zou worden gebracht, zouden de arbeiders niet aarzelen naar de wapens te grijpen. De Tiroolsch-christelijk sociale volkspartij heeft heden een delegatie onder leiding van den Landeshauptman, dr. Stumps, afgevaar digd naar den bondskanselier Dollfuss, die volgens haar samenstelling en haar eischen als tegenkracht tegen de Tiroolsche Hein- wheren moet worden beschouwd. De Tirool sche christelijk-socialen zullen den bondskan selier een program van eischen voorleggen, dat in tegenstelling tot de eischen van de Heimwehren handhaving van een landsverte- genwoordiging, een wettige oplossing van de grondwetkwestie en het brengen van alle autoriteiten en gewapende instanties onder de bevoegdheid van den landeshauptmann be vat. Bezittingen in beslag genomen. Bij verordening van de Weensche politie- president is het geheele vermogen van de ver- eeniging voor de Oostenrijksche arbeids dienst en de studenten arbeidsdienst, die eeni ge weken geleden wegens nationaal-socialis- tische propaganda ontbonden zijn, in beslag genomen. Ook de bezittingen en uitstaande gelden zijn in beslag genomen. Ook de zetters staken. De leider van den veiligheidsdienst, vice- kanselier Fey. heeft heden den bondskanselier rapport uitgebracht van de door hen sta kingsparool der sociaal-democraten ontstane situatie. Politie- en militaire troepen worden in alarm toestand gereed gehouden. Bij som mige bladen zijn de zetters in staking gegaan Alle openbare gebouwen zijn door de politie bezet. Afdeelingen van het bondsleger trekken in véld-uitrusting door de straten van Weenen. De geruchten, dat een algemeene bedrijfs- radenvergadering, de algemeene staking voor geheel Weenen zou hebben geproclameerd, zijn tot nog toe niet officieel bevestigd. Heftige straatgevechten. De strijd te Linz tegen den sociaüstischen Schutzbund breidt zich nog voortdurend uit. In verscheidene wijken waren tegen den mid dag hevige straatgevechten aan den gang. Een aanval werd gedaan op het politie bureau in de binnenstad,doch na een lang durig gevecht waarbij de Schutzbunder er in slaagden tijdelijk het bureau te bezetten kon de politie met behulp van Heimwehrtroe- pen het gebouw weer in bezit nemen. Een vuurgevecht was tegen 12 uur ook op den buiten de stad gelegen Freienberg aan den gang. Winkels en restaurants te Linz zijn .ge sloten en het standrecht is afgekondigd. Uit de omgeving zouden de socialisten verster king hebben gekregen. Het soc-dem. partij gebouw wordt momenteel bestookt door twee met machinegeweren gewapende compag- niën van Alpenjagers, die door de ramen en van de daken der naburige huizen het ge bouw onder vuur nemen, terwijl de verdedi gers aanvallen afslaan met behulp van hand granaten. De soc.-dem. houden in het partij gebouw vier politiebeambten als gijzelaar gevangen Reeds vallen er dooden.... Van officieele zijde werd hedenmiddag te 1 uur medegedeeld: Zooals reeds eenige dagen bekend werd, hebben de ontbonden republikeinsche Schutzbund en leden der sociaal-democrati sche partij in andere organisaties een ge welddadige actie voorbereid. In den loop van het ingesteld onderzoek hield de bonds- politie te Linz hedenmorgen in een hotel het sociaal-democratische partijgebouw een huis zoeking. In het gebouw bevonden zich groo te groepen leden van den voormal igen repu blikeinschen Schutzbund, die onmiddellijk gewapend verzet tegen de politie pleegden Nadat legerafdeelingen waren gerequireerc werd het gebouw ingenomen, waarbij één brigadier werd gedood en verscheidene mili tairen en beambten werden gewond De ver- zetplegers, die zich in het gebouw bevonden, werden weggeleid en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook op verscheidene andere plaatsen in Linz traden afdeelingen van den Schutzbund gewapend op. Het standrecht werd over Linz afgekondigd. Het onderdrukken van deze gewelddaden tegen officieele instanties is in vollen gang Te Weenen heeft een gedeelte der soc.-dem georganiseerde arbeiders bij de gemeentelijke electriciteitswerken den arbeid gestaakt, daar om is ook over Weenen het standrecht afge kondigd De bondsregeering heeft met ge bruikmaking van alle machtsmiddelen alle maatregelen genomen om dit systematische verzet van bolsjewistische elementen in den kiem te smoren. De officieele oproep doet verder een beroep op alle arbeiders om hun arbeid onbeïnvloed door misdadige ophitsing rustig te hervatten. Elk verzet tegen de staatsmacht, elke sabotage of gewelddaad zal met de scherpste standrechtelijke midde len worden beantwoord. De oproep eindigt met de woorden „Volk van Oostenrijk, toeren burgers en arbeiders, vertrouwt op de regee ring en gaat achter haar staan, opdat weer ten spoedigste de orde en vrede hersteld kun nen worden". HET STANDRECHT IN OOSTENRIJK AFGEKONDIGD. Om 7 uur 's avonds ieder thuis! Hedenmiddag werd te Linz voor geheel Opper-Oostenrijk het standrecht afgekon digd. In de verordening worden alle oproe rige bijeenkomsten alle pogingen tot op ruiing en het deelnemen daaraan verboden. Overtreding van dit vxrbod kan standrechter- lijk berecht met den dood gestraft worden. Om 7 uur 's avonds moeten alle huisdeuren in het geheele land gesloten zijn en ook café's en restaurants moeten op dit uur door de gasten zijn ontruimd en gesloten worden. Volksverzamelingen po straat zijn verboden. In haar eigen belang wordt de bevolking gewaarschuwd zich nauwkeurig aan deze aanwijzingen te houden. DE STAKING IN PARIJS. Toestand tamelijk rustig. Tengevolge van de algemeene staking in Frankrijk is het g*wone straatbeeld te Pa rijs rustiger dan anders. Men ziet opvallend weinig militairen op straat. De meeste troe pen blijven in de kazerne gecongigneerd Water-, gas- en electricite:' ken normaal. Postbestellig niet plaats. Ook het telefoon- en telegraaf verkeer is gestoord. De telefoonverbinding tusschen Amsterdam en Parijs is verbro ken. Telegrafisch verkeer tusschen Amster dam en Parijs is slechts mogelijk via Brus sel. v— Tengevolge van de algemeene staking is Parijs min of meer van de buitenwereld af gesneden. Telefoonverbindingen komen niet meer tot stand en op de postkantoren zijn de telegraafloketten gesloten. Militairen met^ de bajonet op het ren. Het stads voorzoover het Autobussen en metro's rijden slechts in zeer beperkte mate. Mede dank zij de technische noodhulp is de gas-, water- en electriciteits- voorzlening niet gestoord. Ook het spoor wegverkeer is normaal. Overeenkomstig het parool van de C.G.T. werd op alle lijnen het werk slechts geduren de een koren tijd gestaakt. Voor de groote fa brieken en werkplaatsen staan stakingspos ten, welke door de politie scherp worden be waakt. De meeste winkels waren vanmorgen open, doch zullen vanmiddag in verband met de verwachte demonstraties waarschijnlijk sluiten. Men verwacht ook, dat de dienst der autobussen en van een metro geheel zal wor den gestaakt. Naar schatting Is in de provincie het sta kingsparool voor ruim 60 pCt. opgevolgd Ook hier verwacht men in den loop van den middag demonstraties. Medegedeeld wordt dat Friedrich Ebert, voormalig sociaal-democratisch Rijksdaglid en zoon van den eersten president der Duitsche republiek, uit het concentratiekamp waarin hij se dert den zomer was opgesloten is ontslagen. KORTE BERICHTEN. De nationaal-vrljzinnige christelijke Jongerengroep hield Zondag een propagan- da-bijeenkomst in Bagatelle te Amsterdam. De inspecteur der P. T. T. heeft met be hulp van de politie te 's-Hertogenbosch in de woning van B. aan den Vughterdijk een ge heimen zender ontdekt en in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. De Maandag j.1. uitgebroken staking bij de N.V. Kalkfabriek v.h. van Dijk 8l Co. te Dordrecht duurt nog voort. Gistermiddag heeft de rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta besprekingen gehouden met de directie en vertegenwoordigers der arbeiders organisaties. Bij deze besprekingen is geen overeenstemming bereikt. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. f 7 i f In een Zaterdagavond gehouden vergade ring van het comité van actie tot stichting van een Sportfondsenbad te Alkmaar is met algemeene stemmen besloten bij Ged. Staten in hooger beroep te gaan tegen het Donder dag door den gemeenteraad aangenomen voorstel, om in Alkmaar een open zwembad te bouwen. KLEINE AANRIJDING. Gisteravond ongeveer 8 uur had op den Kennemerstraatweg een aanrijding plaats. Een vrachtautobestuurder, die uit Alkmaar kwam en In de ricjiting Heiloo reed, bemerkte niet, dat uit den Alkmaarder Hout twee motorrijders kwamen. Een botsing volgde, doch ge lukkig stond de auto direct stil. Een der motorrijders bezeerde zijn voet, terwijl de Eysink eenigszins be schadigd werd. De vrachtautobestuurder zal de scha de vergoeden. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5 Neder 1. 1932II. 4K 1917 4 1931 5 Ned.-Indië 1915 5 lA Duitschland 1930 BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeit Gem, Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service Steel comm. U. S, Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden 25% Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Kon Petr. Perlak Continental OU Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbad)adi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noleering per 50, •Exdividend. tExclaim. Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 101% 101% 997/8 1007a 54»% 53§ Vio IOOI/4 54 %o 1167/a 477a 52 52% 797a 116% 53 53 797a 33% 21 58 171% 253% 81% 33%-! 33% 333/4 4 170-2 254 79, 80 2527a 3 79) 80 7QS/,?0 278/4 §9"/I8 277:6 2% 34 frVs 29 9>%6 27' '4 2% 9«K« J 2?7/l6 9% 27% I891/4 1028 797a 257a 17.80 189.) 3/, 190%-» 190 1/4 132 8 126 133 126 1537j 177 103-7, U;% 1763/4 7 10379 11% 6H%> 6%o f 1037/8-4 &%6 103% 41% 293/4 2% 103% 103% t 103% j 2% 97. 47% 9% 1298/, 23% 120% 14474 130 23 117% 147% 417/s 20% pl.m. 2.15 54% 253% 27% 190 177% 103% 2% 119 PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 nCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM V'v New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch, Kopenhagen Stockholm Oslo Italië NIET OFFICIEEL. 100 Vorige koers 1.52% 7.63% 58.75 9 /9% 34.66 48.06 00 00 00 00 00.00 00 00 13.07 Koers op heden 2 uur 1.58/0 7.59 58.70 9 79 34.64 48.05 00.00 34 00 39 25 38 25 13.07 ,sET naar waarnemingen, verricht in den morcen van 12 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780,0 mM. te Croydon. Laagste barometerstand 749,7 mM. te Ahureyr. Verwachting, geldig tot den avotld van 13 Februari: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen; later uit Oostelijke richtingen; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; temperatuur om het vriespunt des nachts; overdag iets kouder. Weeroverzicht. Sinds Zaterdag is de hooge drukking zich sterk blijven ontwikkelen, zoodat een kern boven 780 mM. in Engeland ligt, terwijl Scandinavië nog sterk doorstijgt. In het Noordwesten nam de activiteit der depres sies af, maar in het Zuidwesten daalt de barometer vrij sterk, zoodat het er naar uit ziet, dat de hooge drukking ten Noorden van ons land zal komen, waardoor weer kans op vorst ontstaat. In Scandinavië werd de vorst zeer streng, er worden temperatu ren van meer dan 30 graden celsius vorst gemeld. In Zuid-Duitschland, Midden Frankrijk en Engeland kwam lichte vorst voor, daartusschen bracht de Noordwestelij ke wind tanHijk hooge temperaturen. In de Oostelijke Oostzee stormt het nog uit Noordwest, in Oostenrijk valt sneeuw, op IJsland waait een Zuidwester storm. Midden Europa en Engeland hebben wind stil weer met vrij veel ochtendnevel. SCHAAP DOOR HOND GEBETEN. Zaterdagmiddag werd de politie er door een burger van in kennis gesteld, dat in een weiland aan den Bergerweg een hond achter de schapen jaagde. Een agent van politie, die een onderzoek instelde, ontwaardde echter geen hond, doch wel een schaap, dat gebeten was. Het dier lag in een sloot en is op het droge gebracht. Naar den eigenaar van den hond wordt nog een nader onderzoek inge steld. OPENBARE DRONKENSCHAP. Zaterdagnacht is door de politie terzake openbare dronkenschap tegen een mansper soon proces-verbaal opgemaakt. Hij is aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld. ZES-JARIG VENTJE TE WATER. Gistermiddag om kwart over vier geraakte een 6-jarig ventje R. de Gies, dat aan den waterkant van het Kanaal nabij het OudoN perdijkje speelde, te water Het knaapje ging kopje onder. Een onbekend gebleven man wist den kleinen drenkeling door hand toe reiken op het droge te brengen. OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrie- maakt belanghebbende handelaren en ken voor Hollands Noorderkwartier winkeliers, die tevens bijkomstig fabri- ceeren er nogmaals op opmerkzaam, da. de verzoeken om hun op 1 januari j.1. aanwezige handels- of winkelvoor raad zonder berekening van omzetbe lasting tot 1 April a.s te kunnen afleve ren vóór 15 Februari a.s. bij den In specteur der Invoerrechten en Accijnzen moeten worden ingediend. Het betreft hier b.v. de handelsvoorraad van een winkelier in confectie die tevens een atelier heeft, een winkelier in meubelen, die een stoffeerderij aan zijn zaak heeft verbonden, een winkelier in luxe arti- ke.en tevens lijstenmaker, een autohan delaar die tevens carrosserieën bouwt en In het verzoekschrift dat ongeiegeld kan worden opgemaakt dient men een vergunning aan te vragen overeenkom stig art. 4 der Omzetbelastingwet met de bedoeling deze te mogen toepassen vol gens de beschikking van den minister van financiën dato 29 Januari 1934. „OOM COR" IN 'T GULDEN VLIES. Men verzoekt ons te melden, dat Za terdagmiddag de goochelaar-buikspre ker die voor het Kofa-magazijn in het Gulden Vlies optrad, veel succes heeft gehad. „Oom Cor", die tevens de poppe- kast bediende, heeft over een drio maal Tevulde zaal alleraardigste goocheltoe ren vertoond Ook zijn sprekende pop en zijn poppekast hadden groot succes bij de juichende kleinen. Het Kofa-magazijn, dat een en ander uit reclame-oogpunt georganiseerd heeft mag zeker met voldoening op haar werk terug zien. Het is te verwachten dat „Oom Cor ook Zaterdagmiddag weer volle zalen zal trekken. HUISSLEUTELS GESTOLEN. Bij enkele personen te St. Maartens brug is de huissleutel, die meestal aan den binnenkant van de deur in het slot steekt .ontvreemd. De daders zijn nog niet gevonden Dit voorval diene echter als een waarschuwing om den sleutel overdag niet in het slot te laten. LICHT OP! Heden voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen te 5.35 uur licht op.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2