DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. JUovütciaal Tlieuws Qemeentecaden OUDKARSPEL, KOEDIJK, ZUIDSCHARWOUDE OPENING ZEEKLEUTERHUIS VAN TREIN 8,28 TE PETTEN. Officieele opening door minister Slotemaker de Bruine. HEERHUGOWAARD. Woensdagavond sprak in de zaal van den heer Vis, de heer Beusemaker, met al3 onderwerp: „Wat willen de Communisten"? De zaal was geheel gevuld met belangstel lenden. Spr. wees op Parijs waar 40.000 men achen gedemonstreerd hebben en gevochten En dat in een stad waarvan de regeering voorgeeft dat zij de democratie hoog houdt. Spr. wees op de toestanden in Duitschland en stelde vast, dat de maatschappij verkeert in het ondergangstijdperk van de kapitalis tische productiewijze. Sinds het eind van den wereldoorlog hebben wii niet één pro ductiesysteem, maar twéé. net kapitalisti sche en het socialistische systeem. Tusschen deze beide systemen heerscht een voortdu rende strijd. De weegschaal slaat naar den socialistischen kant over. Het laatste jaar zijn over de geheele wereld 2.4 millioen men- schen verhongert. In een schijnbaar achter lijk land heeft het socialistisch productie systeem de overhand genomen. Spr. wees op China, waar men de buitenlandsche kapita listen heeft weggejaagd en een eigen pro ductiesysteem heeft geschapen op den grondslag der Sovjets. Er is een voortdurende verscherping van den klassenstrijd. De Fascisten trachten haar dood te verklaren, doch zij i s er. In de koloniën ontwikkelt zich een massa- verzet tegen de overheersching. Spr. haalde verschillende voorbeelden aan, welke den on dergang van het imperialisme moeten aan- toonen. In 1929 trof het kapitalisme een nieuwe tegenslag in den vorm van de econo mische crisis. Een nieuw bloeitijdperk zal op deze crisis niet volgen. Zeker is er op het oogenblik eenige opleving. Dit betreft echter de oorlogsindustrie. Ook door de inflatie komt er eenige opleving. Dit brengt echter geen verbetering voor de massa. De koop kracht gaat er door achteruit. Uit den on dergang van het kapitalistische stelsel ont wikkelt zich de opgang van de arbeidersklas se. In verschillende landen slaat de economi sche crisis over in een revolutionnaire. De bourgoisie tracht zich nu te redden door middel van het fascisme. Het fascisme staat internationaal echter tegen over elkaar. Het fascisme versnelt de rijpheid der massa naar revolutionnaire strijd. Door de verscherpte dictatuur wordt de haat der massa opge zweept. De revolutionnaire ontwikkeling hangt echter van de menschen af. Zij zullen zich moeten vereenigen en strijd moeten voe ren. Het fascisme en de z.g. democratie zullen den uitweg niet brengen. Spr. wees op den dreigenden toestand tusschen Rusland en Japan. Hoe komt het dat het nog tot geen oorlog gekomen is? Dit komt door de bolsje wistische politiek. Zij weten de tegenstellin gen der kapitalistische landen uit te buiten. Aan den spits van de kapitalistische wereld staan Duitschland en Japan. Beiden willen Rusland bespringen. Amerika heeft Rus land erkend en Amerika zal niet toestaan dat Japan gebieden zal veroveren. Frankrijk zal niet toestaan dat Duitschland zich be wapent. De Sovjet-Unie moest deze politiek volgen. Zij moest sluiten een bondgenoot schap met Turkije om de grenzen aan dezen kant veilig te stellen. Wij kennen de praat jes der S. D. A. P. tegen deze dingen, maar de Labourregeering strooit bommen op ere opstandelingen in Britsch-Indië en de ka merleden keuren de houding der opstande lingen op „De Zeven Provinciën" af, maar zij storten krokodillentranen om het ge schenk van de vliegtuigen van Rusland aan Turkije, in vredestijd. De sociaal-democratie in alle landen verklaart zich nu voor lands verdediging. Zij steunt hiermede de bour goisie. Spr. wees op de kapitalistische poli tiek in Indië. Tot voor kort heeft men daar de politiek van de open deur gehad. Nu echter past men een andere politiek toe. En hierdoor zal men zich niet buiten een vol genden oorlog kunnen houden. De regee- ring-Colijn voert een oorlogspolitiek in In dië. Dit beteekent dat de Hollandsche arbei ders naar Indië zullen moeten om den oor log te voeren, met al zijn verschrikkelijke ge volgen. Voor verschillende maatregelen der regeering-Colijn, waarvoor de arbeiders moe ten bloeden, stemden de sociaal-democraten. Spr. wees op de z.g. spoorwegaanslag bij Dordrecht welke had moeten dienen om de communistische partij te kunnen verbieden. De sociaal-democratie stelt dit voor als fan tasie. De uitweg uit deze crisis is de revolution naire daad. De arbeiders, tuinders en kleine boeren zullen samen moeten strijden. Zij zullen offers moeten brengen, maar dezen zullen niet tevergeefs zijn. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, werd de vergadering gesloten. Jaarvergadering van de begrafenisver- eeniging in het lokaal van den heer Jansen op Vrijdag 9 Februari. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, wees er op dat de toestand der vereeniging beter is dan verleden jaar. Klachten zijn er niet ge weest, waarvoor dank aan den leider en de dragers. Uit het jaarverslag bleek dat 6 bestuurs vergaderingen zijn gehouden. 62 leden zijn toegetreden. Het ledental is thans 792. De samenwerking tusschen personeel en bestuur is thans uitstekend. Mededeelingen. Een schrijven van de af- deeling Het Witte Kruis, waarin wordt mede gedeeld, dat de vereeniging over een zuster kan beschikken voor uitkleeding tegen een be- paalde vergoeding. Dit is intusschen door het bestuur reeds aanvaard. Een prijsopgaaf van de „Habo" voor ver voer naar het crematorium. De voorzitter deelde mede dat zijn aange steld een klokluider en 2 reserves. De voorzitter deelde mede dat de leden kunnen beschikken over een rouwkoets, 8 dragers, rondzeggen halve dorp en uitklee- den. Verslag penningmeester: ontvangsten 1108,31, uitgaven 998.99, saldo 109.3, totaal bezit 1388.74. De heer Jansen adviseerde tot goedkeu ring over te gaan. Aldus besloten. Voorstellen voor den bond. Het bestuur zal voorstellen of ook niet- leden per auto begraven kunnen worden. Bestuursverkiezing. Aftredend K. Schuit, J Bood en G. Zeeman, die met alg. sVmmen werden herkozen. Benoeming van 2 afgevaardigde voor den Bond. Gekozen werd de heer P. Visser en als plaatsvervanger de heer P. Borst. Benoeming adviseur door en uit de dra gers. Benoemd werd den heer N. Camas. Rondvraag. De heer G. van Dort zeide dat uit het verslag van den penningmeester bleek dat het bezit 1400 is. Hoe hoog wil men deze reserve opvoeren? Mogelijk zou men de contributie iets kunnen verlagen. De penningmeester wees er op dat er verle den jaar een nadeelig saldo van 400 was. De voorzitter zeide dat in het reglement bepaald wordt dat men de contributie naar omstandigheden kan regelen. Het is echter gevaarlijk om de contributie nu al te verla gen. Als er een paar jaren komen zooals ver leden jaar, dan is het weg. De heer A. Swager stelde voor om de reserve tot 1500 op te voeren en dan nog eens te praten. De voorzitter vond dit bedrag te laag._ Wij moeten geen bedrad vast zetten. Er kan ieder jaar over worden beslist. Hierna sluiting Donderdagavond werd door de Anti- militairistische Vereeniging een openbare vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, waar als spreker optrad de heer N. J. C. Schermerhorn met het onder werp „Dreigende gevaren". De leiding was bij den heer P. Zwetsman. De voorzitter opende met het welkom toe te roepen aan de talrijk aanwezigen. De spreker zou zijn rede in twee gedeelten splitsen, want spre kende voor het anti-militarisme gaat hij tegen het kapitalisme. Hij wees op den eco- nomischen oorlog. In het eene land wordt het eene product gekweekt en in het andere weer wat anders, zoodat wij elkaar noodig heb ben, en dit moet geschieden met het uitwisse len van de producten. Wij vragen: Zijn wij nog wel normaal als men de producten noodig heeft en men gaat ze vernietigen. Wij zien zoo vaak dat zij die de macht hebben die macht willen houden. Wanneer wij in de wereld zien dan gaan wij over van de eco nomische tot de militaristische en die zal ge voerd worden met de onmenschelijkste wape nen. Spr. wees op de massa vliegtuigen, die de menschen achter het front gebruiken om daar vernietiging aan te brengen. Met een klemmend betoog gaf spr. een geval van de werkingen van de gifgassen in den oorlog. Hij wees op de groote winsten die door munitie en wapenfabrikanten gemaakt wor den. Wij zien soms dat de eigen menschen ver nietigd worden door de wapenen uit eigen land. Verder gaf spr. verschillende werkin gen van de gifgassen op de menschelijke lichamen. De volgende oorlog zal gaan ook tegen de dicht bevolkte plaatsen achter het front om vooral de industrie te vernietigen. Daarvoor worden weer gemaakt bomvrije plaatsen om gasaanvallen te weerstaan, doch daar de gassen zwaaider zijn dan de lucht, dringt dit door alles heen, zoodat men dan geen uitweg heeft. Het nieuwste is de electro brandbom die een K.G. weegt en een ge weldige hitte heeft, zoodat alles verbrandt, en dan de bacteriën wapenen. Deze verwekkers van verschillende ziekten, waarbij de men schen sterven ais ratten. Moeten wij het nu maar afwachten om ons te laten vergassen? Het is de taak van een volk dat het op komt tegen het militairisme en den oorlog. Wij hebben te luisteren naar de stem van ons geweten, en wij moeten ons niet verlagen tot een stuk materiaal die zich laat gebruiken door een ander. Na de pauze ging spr. door met het onder- onderwerp Revolutionnair. De beteekenis is, dat wij in deze maatschappij grondige ver andering wil'en. De grondslag van onze maatschappij is het persoonlijk eigendom, de producten die wij voortbrengen zijn van ons. Dit is het grondbeginsel van het Ro- meinsche recht waarop voortgebouwd wordt. De oorsprong van den eigendom is diefstal. Men heeft de eigendom naar zich toegehaald, soms met geweld. Dit is het ka pitalistische stelsel en daar werkt men om zich te verrijken. Zoo is onze samenleving geworden om voort te brengen om winst te maken en niet om voort te brengen. Wat wij noodig hebben. Ook het geld hebben wij niet noodig, maar wij hebben noodig de produc tiemiddelen. Wij hebben noodig een andere maatschappij. Spr. wees hierbij op het nationaal-socialisme. Dit heeft met socialisme niets te maken. De menschen klemmen zich vast in wanhoop aan den man die durft te zeggen: ik zal u redding brengen, maar de wereld zal niet beter worden door den ster ken man, maar wel door de sterke mannen die willen samenwerken om verbetering te brengen. Wij moeten komen tot de productiemidde len aan de gemeenschap. Wij zien in deze wereld een wanorde. Wat met moeite is op gebouwd wordt vaak met geweld vernietigd. Wij moeten mensch zijn in den edelsten zin van het woord en wij willen een beter leven. (Applaus). De voorzitter gaf gelegenheid tot het stel len van vragen. Hiervan werd eenig gebruik gemaakt. Hierna sluiting. Het Onderling Begrafenisfonds, alhier, hield gisteravond in de bovenzaal van café „De Roode Leeuw" zijn jaarvergadering. De vergadering welke om half acht was uitge schreven, kon, wegens afwezigheid van den voorzitter, eerst om tegen acht uur, toen hij verscheen, een aanvang nemen. In zijn ope ning sprak de voorzitter, de heer Jb. Kramer, zijn leedwezen uit over het geringe bezoek, met verwelkoming van allen en pers. Na behandeling van een desbetreffend in gekomen schrijven van de vereeniging „Hut Witte Kruis", om bij eventueele gevallen de vergoeding voor het uitkleeden, gewoonlijk 5, die door de zuster te laten doen ten bate van de wijkverpleging, werd goedgevonden hierop een gunstig antwoord te geven. Het fonds laat evenwel de menschen vrij, doch gewoonlijk is het toch zoo dat de assistentie van de zuster in deze tegenwoordig alge meen gebruikelijk is. Nog een ander schrijven was ingekomen van den heer C. Langendijk van Noordschar- woude, waarin werd medegedeeld dat hij be heerder is van een lijkkistendepot en verzocht eventueel om de gunst. De voorzitter herin nerde er aan, dat de toenmalige bond aan den Langendijk een overeenkomst had aange gaan met den heer Klinkert te Oud karspel, die krachtens deze overeenkomst een lijkkts- hm dus niet hg af tc ng komt, Langedijk tenfabriek had opgericht en goed is van die moreele vc; gaan. Zoolang hierin geent kan men niet afwijken. De zal dit medegedeeld worden. Mr. Eecen had bericht ingezonden, dat da verzekeringskamer hare goedkeuring had ge hecht aan het gewijzigde reglement.^ De voorzitter deelde mede, dat zij die lid worden van een vereeniging voor lijkver branding, zij geen lid kunnen blijven of wo den van het begrafenisfonds, gezien de ver eeniging in natura uitbetaald. De eindcijfers van de rekening der pen ningmeester waren: ontvangsten 772.48, uitgaven 821.15, nadeelig saldo 48.67 Dit bedrag afgetrokken van het vorig kas bedragt, gaf dus een eindcijfer aan van 4263.49. De voorzitter bracht een woord van dank aan den administrateur, den heer W. Koeman. Laatstgenoemde heer heeft 25 jaar lang als voorlooper gefungeerd. Nu hij dit jaar zijn functie neergelegd heeft, stelde de voorzitter voor den heer Koeman een pen sioen te verleenen van 50 per jaar, ingaan de op den datum van aftreding. Dit is gelijk aan het pensioen dat de dragers ontvangen en wordt uitgekeerd uit het kleedingfonds. In dien echter net reservebedrag terugloopt tot 450 dan zal weer op de vergadering ge raadpleegd worden. De voorzitter deelde ook nog mede, dat het bestuur een paar maal een oproeping deec als reserve-voorlooper, en dat hij zelf door het bestuur als voorlooper was benoemd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jb Krom en A. Kist, met algemeene stemmen, en namen deze herbenoeming weder aan. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat er 19 begrafenisdiensten hebben plaats gehad waarvan 5 leden van het fonds en 14 niet' leden. Drie nieuwe leden zijn toegetreden. Het totaal aantal leden is thans 558. Het jaarver slag was in sobere bewoordingen samenge steld. De voorzitter vertolkte de gevoelens der aanwezigen, door in waardeerende woor den wijlen de echtgenoote van den admini- strateur-voorlooper te herdenken, die steeds ten allen tijde op haar wijze de dragers van dienst was. Voorstellen voor de bondsvergadering wa ren niet ingekomen. Verder werd goedgevon den, dat op voorstel van het bestuur, een drager 15 jaar dienst moet hebben gedaan, alvorens hij voor pensioen in aanmerking komt. Als reservedrager werd gekozen de heer P. Koeman, om eventueel als reserve-voor looper dienst te doen. Bij de rondvraag kwam de wenschelijkheid naar voren om kleine kinderen met een volg wagen te doen begraven, indien de ouders dit wenschen. Getracht zal worden ter bondsver gadering uniformiteit te krijgen bij inschrij- vinen van nieuwe leden. Hierna sluiting. Zaterdagamiddag werd te Petten het on der architectuur van den heer Vorkink te Am sterdam, gebouwde Zeekleuterhuis voor de Vereeniging Trein 8.28, met welks bouw het vorig jaar werd aangevangen, in een prach tig gelegen 3 H.A. groot duingebied, offi cieel geopend. Het mooie witte strak-gehou- den gebouw mag een sieraad voor de omge ving genoemd worden. De bouwkosten be droegen buiten het interieur 61.000. Ia dit zonnige ge-bouw zullen onder leiding van een directrice met tien verpleegsters regelmatig een 50-tal kleuters van 3 tot 6 jaar verpleegd worden en reeds Zondag wer den de eerste 50 kleuters verwacht. Zoowel met den bouw als met het interieur (het binnenhuisinterieur is verzorgd door den Amsterdamschen architect Kronenburg en uitgevoerd in voor kinderen zeer prettig aandoende klëuren) is er in alle opzichte re kening mee gehouden, dat aan de hoofdvoor waarde, zon en licht, voor de kleintjes vol daan wordt. E>e ruimt slaapzalen zijn voorzien van bedjes zonder hoofdkussen, om de rugspieren van de kleintjes niei te verzwakken. De eet en speelzalen maken een prettigen indruk evenals de waschlokaliteiten en de keuken mag ideaal genoemd worden. De linnenkamer ziet er tiptop uit. Tijdens de veipleging ontvangen de kinderen het on dergoed van het huis en in alle opzichten is er met de moderne hygiëne rekening gehou den. Ook voor zieke kinderen is er een afzonder lijke afdeeling. In de dienkamer voor de kitintjes wordt alles uitsluitend door de ver pleegsters behandeld. Des nachts zijn de kin dertjes onder voortdurend toezicht, zoodat zij ook dan indien noodig oogenblikkelijk hulo kunnen ontvangen. Van de aanwezigen noemen wij den heer Lietaert Peerbolte, directeur Generaal van de Volksgezondheid; den waarnemend burge meester van Amsterdam wetli. Kropman; de wethouders Baas, dr. Vos en dr. Abrahams; dr. Heijermans, directeur van den G.G.D den heer en mevr. Ketelaar voor het Centraal Genootschap; dr. Deijl, voorzitter van den Raad van Kinderuitzending; den heer De Hoop, secr. v. d. Stichting Bio Vacantieoord mevr. Rees en den heer Meindersma voor het N.H.'Witte Kruis; en de bestuursleden van „Trein 8.28", mevr. Abrahams, v. d. Reyden, dr. Postema, mevr. v. d. Bijl, dr. Morman, dr. v. d. Heiden, de heeren Beeninkwold en Warning en het gemeentebestuur van Zijpe Dr. Abrahams noemde den dag een feest dag, aangezien deze dag afsluit een periode van reorganisatie, waarmede voor 12 jaar werd begonnen. De vereeniging opent heden het 6de tehuis en wel het 3de kleuterhuis Spr. hoopte, dat met de opening van dit zee huis de taak van de vereeniging gelimiteerd zal zijn. Het bestuur had geaarzeld, om in dezen tijd van neergaande conjunctuur tot den bouw te besluiten; maar deze aarzeling werd overwonnen, omdat de begunstigers het in staat stelden het gebouw onafhankelijk van wie dan ook te stichten. Dankbaar her innerde spr. aan de daad van de laatste erf- laatser mevr. Eilers, die het laatste ontbre kende bedrag schonk en op zijn verzoek werd haar nagedachtenis een oogenblik herdacht. Spr. dankte hierna den architect, den heer Vorkink, den aannemer den heer St. Stolk den interieur-architect den heer Kroonenburg en den leverancier van de warmwaterinstai- latie en centrale verwarming den heer Rogge uit Haarlem, alsmede den architect, die er straks voor zal zorgdragen, dat de om geving aanpassend wordt gemaakt. Min. Slotemaker de Bruïne had gaarne de uitnoodiging aanvaard, omdat het doel, dat de vereeniging nastreeft: de verpleging van kinderen, die met gevaren voor hunne ge zondheid worden bedreigd en een extra steun behoeven, hem zoo sympathiek is. Ook over de volharding, waarmee door de vereeni- 5ing wordt gewerkt, verheugde spr. zich. uist deze moeilijke tijden vragen extra toe wijding, geduld en taaiheid. Srpeciaal hulde bracht spr. onder applaus der aanwezigen aan den heer en mevr. Abrahams. In zijn kwaliteit waardeerde spr. uitermate dat allerlei personen en kringen met zoo wei-* nig steun van overheidsorganen dit mooie werk verrichten. Naarmate de gelden van de overheden minder vloeien is het verheugend, dat in het volk het besef opkomt, dat dit mooie werk toch moet worden gedaan. Deze benauwde tijden dwingen de overheidspersonen neen te zeggen met den mond, terwijl zij ja zeggen met het hart. En het is een voordeel van dezen tijd, dat personen en kringen uit de be volking het moeilijke werk doorzetten en dit schouder-aan-schouder-staande verrichten. Spr. grijpt de gelegenheid aan om uit te spreken, dat de benauwde dagen waarin wij leven ons volk aan elkander smeden en ons leeren, dat geen mensch en geen kring het alleen meer kan, maar dat men zich geza menlijk moet scharen rondom schoone ver heven en humane doeleinden. Dank bracht spr. aan allen, die door hun arbeid en hun geld' dit mooie werk tot zegen van ons volk verrichten. Spr. eindigde met den wensch, dat de directrice en de verpleegsters erin zullen sla gen, de kleintjes de herinnering te doen be waren, dat het thuis het beste is, maar dat het op een na het beste was in Petten. Weth. Kropman sprak namens het ge meentebestuur van Amsterdam. Hij verzeker de, dat dit gemeentebestuur het in deze tijden van malaise en economische crisis op hooge waarde weet te schatten, dat uit de kringen van de burgerij het initiatief opkomt ten bate van dat deel der bevolking dat zulks noodig heeft. In Amsterdam heeft het ge meentebestuur nooit tevergeefs een beroep ge daan op het particulier initiatief en ook "in deze vereeniging leeft dit Amsterdamsch ele ment. Uit naam van de bevolking en het gemeeti- tebestuur dankte spr. het bestuur van „Trein 8.28" voor zijn werk. Als pioniers in dit werk huldigde spr. nog de echtparen Abrahams en Ketelaar. Dr. Dijl bracht namens den Centr. Raad van Kinderuitzending een woord van geluk- wensch en schetste de aangename samen- evuiveel voordeelen voor de volksgezondheid zal opleveren als het werk in de andere hui zen. De heer v. d. Bent sprak namens het be stuur van den Amsterdamschen Raad van Kinderuitzending een woord van geluk- w nsch en schetste de aangename samen werking, die er steeds heeft geheerscht. Per soonlijk wenschte hij Gods zegen op dit huis toe. De heer Ketelaar sprak namens het hoofd bestuur van het Centr. Genootschap en voor spelde, dat dit niet het laatste kleuterhuis zou zijn van „Trein 8.28", omdat deze ver eeniging stellig za blijven ijveren de honder den en duizenden kleuters die op uitzending wachten te helpen. "Ulng De heer De Wilde voerde het woord m mens de comnrssie uit de ouders, wier kind*" ren worden uitgezonden. Hij bracht namen» die ouders een hartelijk woord van dank én bood uit erkentelijkheid eenige hoogtczonnen waarvan een bij den aankoop door den heer Philips was geschonken. Voorts bood hij nog een klok aan voor de hall, terwijl op zijn verzoek een dame namens de kinderen onder groot applaus der aan- wezigen mevr. Abrahams met bloemen hul- digde. De heer Meindersma sprak woorden van gel uk wenschen namens de N.H. Ver. Witte Kruis, en bood voor het kleuterhuis eenig speelgoed aan. De heer de Hoop voerde het woord namens de Bio Vacantieoord, wier naaste buur op dit gebied dit zeehuis thans was geworden. Spr deelde mede, dat het verzoek van het bestuur, om dit kleuterhuis te steunen bij de Stichting Bio Vacantieoord in studie was, en bood na mens de Bio voor de verpleging van eenige kinderen onder groot applaus een enveloppe met inhoud aan. Namens het gemeentebestuur van De Zijpe zeide burgemeester de Moor, dat het ge- meentebestuur zich ten zeerste over de stich ting" verheugt en reeds plannen beraamt om de omgeving ervan te verfraaien. Na een werd van dank door dr. Abra hams werden ververschingen aangeboden. Vrijdagmiddag 2 uur kwam den raad ia spoedvergadering bijeen. Van den heer Elzinga was een verzoek la- gekomen om een voorschot van 2800, tot het bouwen van een woonhuis voor klein grondbezit. Nadat de heeren Krom en Koe- telijk hun standpunt in deze hadden toeg* licht, wordt het voorstel met algemeene stem men aangenomen. In behandeling kwam hierna het verzoek van de tuinbouwvereenigingsbonden om een bijdrage voor een in 1935 te houden bloe mententoonstelling. Na eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. Door den heer W. van Slooten is ontslag aangevraagd in zijn kwaliteit als secretaris der gemeente Heerhugowaard. De voorzitter lichtte toe, dat deze ontslag, aanvrage zoowel uit gezondheidsredenen aki uit zijn leeftijd voortspruit. Men wil niet gaarne weten dat men ouder wordt, doch op den duur voelt men het wel. Hij meende dat dit redenen zijn om zijn ontslagaanvrage te wettigen. Daar dit voorstel nog betrekkelijk onver wacht kwam, was men algemeen de opinie toegedaan dat de genoemde termijn (15 Maart) wel wat kort is. Na ampele bespre, king zegde de voorzitter toe, dat hij genegen is desnoods tot April aan te blijven. Hierna werd overgegaan tot benoeming van een onderwijzeres aan school 3 (hoofd de heer Post). Met algemeene stemmen werd nummer 1 van de voordracht, mej. S. B. Maas te Alkmaar benoemd. Als nummer 2 en nummer 3 kwamen resp. op de voordracht voor mej. Meuleveld— Langedijk te Nieuwe Niedorp en mej. Goed te Nieuwe Niedorp. Hierna kwam in bespreking verbouwing van school twee. De heer Groenland vroeg of het noodzake lijk is dat er een derde leencracht moet zijn. De voorzitter antwoordde, dat er thans 79 leerlingen zijn en we volgens den inspecteur recht hebben op een derde leerkracht. De heer Krom vond het nog vrij wankel, daar er maar drie kinderen zijn boven het minimumgetal 76. Als er door den tijd een paar afgaan, zit de gemeente volgens zijn opinie met een overtollige leerkracht. De heer Wagenaar was van meening, dat we voorloopig nog een afwachtende houding dienen aan te nemen. In de eerste plaats kost de verbouwing ongeveer 2000 en de tegen woordige tijd is er naar. dat we op de klein tjes moeten passen. De heer Krom meende, dat er nog wel wat tijd mee zal heengaan, voor aan den verbouw begonnen kan worden, daar op de plannen eerst nog goedkeuring van den inspecteur en den minister moet worden verkregen. Volgens den voorzitter ging hiermede nog minstens een maand heen. De heer Kooij bracht de kwestie-Veenhui* zen ter sprake. Volgens hem weet nog nie mand of deze school verdwijnen zal. Blijft de school bestaan, dan hebben we hier kans op een driemansschool. Hij wilde in geen geval op de kwestie vooruitloopen. De heer Kostelijk zeide, dat er nog een waas over dit alles ligt en meende, dat er zoo veel mogelijk kinderen bij het openbaar on derwijs moeten blijven. Spr. was er van overtuigd, dat bij verdwij nen van school IV, waaraan men in Veenhui- zen zeer gehecht is, een geheele dorpsopposi- 99- De drie mannen sprongen overeind en begrepen er natuurlijk niets van, waarom Piet opeens zoo raar ging doen, want ze waren zoo in hun gesprek verdiept geweest, dat ze op den heelen Piet neer meer gelet hadden. „Wacht, ik zal hem wel even opknappen", riep de planter, maar juist op dat oogenblik kwam' een bediende binnensnellen. 100- „Er schijnt iets met jullie vliegtuig te zijn, ga maar eens gauw kijken, ik zal die jongen wel weer gezond maken". De vliegeniers vlogen het trapje van de galerij af en volgden de bediende naar hun toestel. ».Het staat in brand!" riep de bestuurder uit, „kijk maar, de vlammen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6