DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OHLDSTEN INJOSTENRUK DUREN VOORT. De Sociaal-Democratische Partij ontbonden. Garage OHM iCo., 181.490 Alkmaar ^Buitenland ir Dinsdag 13 Februari 1934 DAGELIJKSCH OVERZICHT Starhemberg heelt de Heimwehren op geroepen met het doel de politie bij hei handhaven der orde ie steunen. MOEILIJKE TIJD VOOR DOLLFUSS. Wat vandaag de aandacht trekt I Stands No. 55 en 56 s ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letten naar plaatsruimte. Blieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De gisteren vrij plotseling opgekomen staking in geheel Oostenrijk heeft in den loop van den dag ernstige vormen aan genomen, dan men aanvankelijk ver wacht had. Het begint er zoo langzamer hand op te gelijken, of de hersenketel van den Balkan weer danig aan het bruischen is gegaan. Op het oogenblik dat we dit schrijven, is nog niet te ^ver zien in hoeverre de onlusten zich zullen uitbreiden, maar we kunnen wel consta- teeren, dat er in jaren niet zoo'n war- toestand in de wereld is geweest als thans het geval is. Over de Oostenrijksche staking nog het volgende: Het stadhuis van Weenen is tegen den avond door een groote afdeeling troepen, politie en gendarmerie bezet, zonder dat de sociaal-democraten tegen stand hebben geboden. Eenige sociaal democratische ambtenaren, die volgens een officieele verklaring betrokken zou den zijn bij de gebeurtenissen, zijn ge arresteerd. De vice-burgemeester van de stad Weenen, Emmerling, die de leiding heeft over de stedelijke bedrijven, is in den loop van den vooravond gearres teerd. De directeud voor den Veiligheids dienst van Opper-Oostenrijk vaardigt een officieele mededeeling uit volgens welke bij de bestorming van het partij gebouw te Linz 40 personen zijn gevan gen genomen en machinegeweren, zoo mede ontploffbare stoffen in beslag zijn genomen. De sociaal-democratische be zetting van het Parkbad heeft zich over gegeven na de bedreiging dat artillerie in stelling zou worden gezet. Met kracht werd de tegenstand onderdrukt. 0<)k is artllerie opgesteld tegen een schoogebouw, dat door sociaal-demo craten is bezet. Volgens een ander officieel bericht uit Linz moet de tegenstand der sociaal democraten over het algemeen als on derdrukt worden beschouwd, evenwel wordt uit Linz gemeld, dat gewapende sociaal-democraten zich nog steeds op verschillende plaatsen der stad, bij de gasfabriek en op de Nieuwe Brug op houden en dat het vuur ook op de plaat- s«n waar de politie de orde heeft ge steld, voortdurend aanhoudt. Voorts wordt van regeerngszijde ver klaard, dat de meeste te Linz en in PP er Oostenrijk door de sociaal-demo craten bezette plaatsen thans door de troepen en de politie zijn genomen. In Stiermarken is het eveneens tot ernstige botsingen gekomen tusschen leden van den Schutzbund en de politie. De strijd te Weenen. De toestand te Weenen spitst zich evenwel meer en meer toe. De regeering is, naar verluidt, voorne mens den sociaal-democratischen bur gemeester van Weenen, Seitz, een ulti matum te stellen öf vrijwillig af te tre den en het bewind direct over te dragen aan de regeering. Anders zal hij voor geweld moeten wijken. Voorts zal na de bezetting van het stadhuis een regee- ringscommissaris voor Weenen worden benoemd. In de geheele stad zijn strenge afzet tingen aangebracht. Er is veel politie op de been, zoomede groote troepenafdee- lingen met machinegeweren, terwijl prikkeldraadversperringen zijn aange bracht. De door het personeel verlaten tramwagens zijn des avonds door de po litie met auto's weggesleept. In de stra ten is de politiecontrole bizonder scherp. Alle verdachte personen worden ge fouilleerd. In de hoofdstraten is het ver keer geheel stopgezet. De voorstellin gen van tooneel en bioscoop zijn afge last. Alle restaurants moesten voor acht uur gisteravond worden gesloten. In de buitenwijken is het evenwel tot hevige botsingen en schietpartijen ge komen tusschen politie en arbeiders, waarbij ook van arbeiderszijde van ma chinegeweren werd gebruik gemaakt. Opnieuw hevige schietpartijen. Gisteravond echter hebben de onlusten in de arbeiderswijken te Weenen een ernstiger vorm aangenomen. Hevige schietpartijen zou den thans plaats vinden in de districten Ot- takring, Simmering en Dornbach. Volgens de politie zouden reeds 2 dooden en 18 gewon den te betreuren zijn. Politie en troepen zou den tot nu toe niet sterk genoeg zijn geweest om den van uur tot uur toenemenden tegen stand der gewapende sociaal-democraten het hoofd te kunnen bieden. Uit de voorsteden zouden in verband hiermede krachtige poli- tieversterkingen zijn ontboden. Nadere me- dedeelingen over de ongetwijfeld ernstige ge beurtenissen in de voorsteden worden op na drukkelijk bevel van officieele zijde 'gewei gerd. Alles wordt donker. De binnenstad is geheel in het donker ge huld, aangezien de straatverlichting niet kan werken. In de binnenstad is alles rustig. Brood en gebak is niet te verkrijgen, omdat er geen stroom is. Volgens berichten uit Graz is ook deze stad geheel in het donker gehuld. In een ar beiderswijk hebben leden van den Schutz- bond een wachtlokaal bestormd en genomen en zich er vervolgens zelf in verschanst. Het gebouw wordt thans door politie en militai ren belegerd. Bij de gevechten te Eggenberg zijn 3 personen gedood en 14 ernstig gewond. Ook de strijd te Bruck a.d. Mur heeft een zeer bloedig verloop en duurt voort. Bizon- derheden ontbreken, aangezien het telefoon verkeer is onderbroken. Ook uit Loeben en het geheele industriegebied in Boven-Stier- marken hebben botsingen plaats gehad, waarbij militairen moesten optreden. De Heimatschutz opgeroepen. De bondsleider van den Heimatschutz- bund, Starhemberg, heeft met het oog op de gebeurtenissen van gisteren den geheelen Oostenrijkschen Heimatschutz opgeroepen. Deze zal aan de zijde van het bondsleger, de gendarmerie en de politie de handhaving der orde en rust verzekeren. Starhemberg heeft zich naar Linz begeven om de eventueel nood zakelijke schikkingen te treffen. Hij wordt vergezeld van een afdeeling van het bewa kingscorps. Ministerraad bijeen In het ministerie van oorlog is gisteren een buitengewone ministerraad gehouden on der voorzitterschap van den bondskanselier. Van deze bijeenkomst worden belangrijke be sluiten verwacht. De regeering zou een grootsch opgezette actie tegen het Weensche stadhuis voorberei den. Men verwacht algemeen, dat de regee ring de sociaal-democratische partij zal ver bieden of ontbinden. Overal in de stad patrouilleeren militairen en politie met de bajonetten op het geweer. De kranten zijn Maandagavond niet versche nen. Uit de provincie zijn geen berichten bin nengekomen, aangezien het telefoonverkeer geheel is gestagneerd. Op het hoofdbureau van politie werden tegen vijf uur gistermid dag machinegeweren opgesteld. Bezetting van sociaal-democra tische gebouwen. Politie en Heimwehr hebben gistermiddag tusschen 3 en 4 uur alle sociaal-democrati sche gebouwen te Innsbrueck bezet, o.m. het partijlokaal Hotel Sonse, het Vakvereeni- gingshuis, de „Arbeiterkammer' en het ge bouw van de Volkszetitung. De bezetting ge schiedde overal rustig. Het centraalstation en andere openbare gebouwen werden eveneens door afdeelingen van de Heimwehr bezet. Voor het partijgebouw zongen sociaal-demo craten de Internationale. Mededeeling der nazi's. De leiding der NSDAP voor Oostenrijk publiceert het volgende officieele bericht over de gebeurtenissen in Oostenrijk. De poging van prins Starhemberg en zekere Christelijk sociale kringen om met de hulp van gewapende benden de formeel nog bestaande grondwet van Oostenrijk geheel ter zijde te stellen en in haar plaats de naakte Heimwehrdictatuur in te stellen, heeft te Weenen, Linz en op andere plaatsen geleid tot het uitbreken van bloedige gevechten, welke reeds tal van dooden hebben geëischt. Tegelijkertijd werd in geheel Oostenrijk de algemeene staking geproclameerd. In dit resultaat openbaart zich de geheele waanzin van een regeeringspolitiek, welke zonder eenigen aanhang in het volk en al leen gesteund door de gewapende macht en door betaalde benden sedert maanden het nationaal-socialisme de grootste en geweldig ste volksbeweging van Oostenrijk vervolgde en onderdrukte, doch daarbij volkomen over het hoofd zag of niet wilde zien, dat tege lijkertijd het bolsjewisme en zijn organisatie achter haar rug, ja onder haar bescherming zich met alle macht wapende. De gevolgen dezer politiek konden niet uitblijven en thans moeten brave politie beambten en in het verdere verloop ook leden der weermacht hun leven op het spel zetten en ten offer brengen, terwijl de onmiddellijke veroorzakers der actie, de laffe terroristische benden van cte Heimwehr van het tooneel zijn verdwenen. De strijd der nationaal-socialistische bewe ging was van het begin af tegen dit even waanzinnige als misdadige systeem gericht. De nationaal-socialistische beweging wei gert zich solidair te verklaren met de sociaal democratie of zich met haar te verbinden, doch deze uit haar principieel standpunt re- sulteerende houding verhindert haar niet evenals tot nu toe ook verder de regeering Dollfuss met alle macht te bestrijden om door de omverwerping van dit voor volk en staat verderfelijke systeem de voorwaarden te scheppen voor een reorganisatie van Oosten rijk welke in overeenstemming is met den waren volkswil. 37 dooden in Stiermarken. Volgens berichten uit Stierparken zijn te Graz en in de omgeving van de stad en in de voorsteden Eggenburg en Andritz, zoo mede te Bruck a. d. Mur bij de botsingen tus schen de door militairen versterkte gendar- mrie en leden van den Schutzbund 37 dooden- te betreuren, waarvan 11 militairen en gen darmen en 26 Marxisten. In de avonduren was de orde nog niet hersteld. Te Weenen is de strijd op eenige plaatsen in de buitenwijken in de avonduren nog zeer hevig. Men hoort zelfs in de binnenstad geweer- en machinegeweervuur. De republi- keinsche Schutzbund zou zich thans samen trekken bij de Laarberg. Verdere troepenver sterkingen zijn gezonden naar de gevechts zone in de voorsteden. Omtrent de verliezen aan beide zijden zijn verschillende geruchten in omloop. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de zijde der politie 3 dooden en 18 zwaar ge wonden zijn te melden. De buitengewone ministerraad, welke se dert vijf uur vanmiddag in het ministerie van oorlog bijeen is, duurde tot na tien uur voort. Verbitterde strijd in de voorsteden van Weenen. Volgens de uit verschillende voorsteden van Weenen binnenkomende berichten wordt de toestand aldaar steeds dreigender. Op talrijke plaatsen 'zijn bloedige gevechten aan den gang. Reeds zijn tal van dooden en ge wonden gevallen. Een der middelpunten van den strijd wordt gevormd door het z g. Reu- mann-Hof, waar een kapiein van het bonds leger gedood is. Het beeld van den strijd wïsselt elk kwartier. Om 8 uur 30: Het station van Heiligen- staedt is door de sociaal-democraten 'be stormd; een wachtman is gedood, 7 werden zwaar gewond. In een tegenbestorming werd het station door het Schutzcorps, dat thans in den strijd geworpen is, heroverd, waarbij 5 sociaal-democraten den dood vonden. De talrijke zwaargewonden der socialisten wor den door socialistische geneeskundige afdee lingen weggehaald. 10 uur: Op den Laaer-Berg zijn 6000 ge wapende sociaal-democratische leden van den Schutzbund geconcentreerd. In het zestiende district hebben de sociaal-democraten een Arbeidershuis gebarricadeerd Politie en Schutzcorps, die gezamenlijk tot den aanval overgaan worden beschoten. Twee aanvallers zijn zwaar gewond. Ten slotte wordt het huis door de troepen volkomen ingesloten. Om 11 uur is de strijd in de meeste voor steden vooral echter in het tiende, elfde, zes tiende en negentiende distritc nog in vollen gang Overal in de stad hoort men thans on onderbroken en hevig geweer- en mitrail- leursvuur. In het zestiende district is het ge meentegebouw door bondstroepen stormen derhand genomen. Thans concentreert er zich de strijd en een Arbeiterheim, dat door de socialisten taai verdedigd wordt Op het Oostelijk station, in het tiende district, is kor ten tijd geleden artillerie m het gevecht ge bracht om het station en de omliggende ge bouwen te ontzetten. De toestand is op het oogenblik nog onbeslist. Uit de soc. dein. partij getreden. In een' mededeeling van de Officieele Be richtendienst wordt bekend gemaakt, dat de leider van de soc. dem. partij in Karintie, plaatsvervangend Landeshauptmann Zei- nitzer, verklaard heeft uit de partij te tre den. De burgemeester van Klagenfurth heeft dit voorbeeld gevolgd. In Vorarl'berg heb ben aldus deze mededeeling de soc. dem. leiders van Landeshauptmann ver klaard, „at zij de voorgevallen botsingen veroordeelen. Zij geven de verzekering, dat geen sociaal democraat in Vorarlberg deel zal nemen aan deze aanslagen. Uit Steyr in Opper-Oostenrijk wordt ge meld, dat daar twee personen bij de onlusten zijn gedood. Een Duitsch fabrieksdirecteur zou door een menigte zijn overvallen en neergeslagen. Een commissaris van politie is in den strijd gedood. De verliezen in den tot dusverre, om streeks middernacht, gevoerden strijd wor den van regeeringszijde voorloopig geschat op 20 dooden en 60 zwaargewonden. De schattingen van andere zijde zijn echter hooger. Berichten over de verliezen der so cialisten ontbreken. De strijd is thans gecon centreerd om het Oostelijke station, waar de troepen een pantsertrein en artillerie tegen de socialisten in het gevecht hebben ge bracht. De arbeiders hebben het station be zet. Een tweede strijdcentrum bevindt zich in het negentiende district rondom het Marx Hof. De troepen en de politie zijn hier in den aanval. Op den Guertel vonden om streeks middernacht straatgevechten plaats De lange duur van dezen nachtelijken strijd verklaart men, door er op te wijzen, dat men aan de regeeringszijde in den aan vang den ernst van den toestand en de strijdvaardigheid van de uitstekend uitgerus te, vele duizenden tellende leden van den Schutzbund, onderschat heeft en dat tenge volge van de onlusten in de verschillende landen de troepen versnipperd zijn. Om middernacht heeft de regeering aan de pers een oproep aan het volk gezonden, waarin de regeering verklaart den toestand meester te zijn. Zij zal met de ten dienste staande machtsmiddelen de socialistisch communistische omwentelingspoging radi caal onderdrukken. Na de arrestatie van de toonaangevende leiders zijn thans voorbe reidende maatregelen genomen om de overi ge aanstichters van de misdadige aanslagen ter Verantwoording te roepen. De regeering is zich van haar succes bewust. De ontbinding van de soc. dem. partij. De heden door den ministerraad aangeno men verordening der bondsregeering welke het verbod tot actie inhoudt van de soc. dem. partij, is gegrond op de machtigingswet voor oorlogstoestanden van Juli 1917. Op grond van deze wet wordt iedere actie aan de soc dem. partij verboden. De bestaande organi sati-es zijn verboden. Ook het dragen van de insignes van deze partij is verboden. Uit oefening van een mandaat in den zin van de soc. dem. partij wordt gelijk geacht aan ac tie voor de soc. dem. partij en is dus verbo den. De verordening wordt onmiddellijk van kracht. Ontbinding der sociaal-demo cratische partij. Naar van goedingelichte zijde wordt vernomen, beeft de regeering reeds besloten de sociaal-democra tische partij te ontbinden, zoomede tot de ontbinding van den Ween- schen landdag en van den gemeente raad. Tot regeeringscommissaris voor Weenen is benoemd minister Schmitz. Op het stadhuis te Weenen wappert naast de bondskleuren de groen-witte vlag der Heimwehren. De toestand van hedenochtend. De Weensche bladen zijn hedenmorgen tengevolge van de staking slechts in zeer kleinen omvang verschenen. De beide sociaal democratische dagbladen, de „Arbeiter Zei- tung" en het „Kleine Blatt" zijn natuurlijk niet verschenen. De omgeving van het hoofd bureau van politie was hedenmorgen geheel afgezet en streng bewaakt. Trams en auto bussen rijden ook vandaag niet en in de verte hoort men nog steeds het gedonder van de kanonnen. De rijdende brigade van het vaderlandsche front is opgeroepen om een verbindingsdienst in te stellen. Op deze wijze zou men erin geslaagd zijn ook met de lands besturen en districts-autoriteiten de landen in contact té blijven en een estafettedienst met het geheele bondsgebied te onderhouden. Voorts zijn vrijwillige arbeidskrachten opge roepen, om zich met de bedrijfsleidingen der openbare diensten in verbinding te stellen, teneinde als technische noodhulp de nood zakelijke werkzaamheden te verrichten. Op deze wijze is men er in geslaagd bij de bonds- spoorwegen, posterijen, telegrafie en eenige andere openbare diensten een zeer beperkte dienst in stand te houden. De Heimwheren zijn geheel gemobiliseerd. De bondsleider- bijeenkomst, die vandaag zou worden gehou den en waaraan ook de bevriende vaderland sche organisaties zouden deelnemen is voor onbépaalden tijd uitgesteld. De Weensche politie-directie deelt mede, dat de uitvoerende macht in Oostenrijk gisteren in totaal 21 man heeft verloren. De verliezen aan de zijde dei De onlusten in Oostenrijk duren voort. (Dag. Overzicht). Hoe de staking in Frankrijk ver liep. (Buitenland). Groote stakingen in Spanje en Denemarken op komst. (Buiten land.) Onderzoekingen te Weesp naar verdwenen militaire stukken. (Bin nenland). Circulaire van minister van Schaik inzake scherper optreden tegen revolutionnaire uitingen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Wanneer U de a-s. Automo bieltentoonstelling in het R.A.I. gebouw te Amsterdam bezoekt, verzuimt dan vooral niet een bezoek te brengen aan de van de wereldberoemde FIAT en NASH (Fiat koetswerken zonder midden stijl, iets nieuws). Een onzer firmanten is dag. aanwezig revolutionnairen zijn nog niet bekend, doch men neemt aan dat het aantal dooden en ge wonden bij hen tamelijk groot is. Nog lang niet rustig. De strenge militaire afzettingen en de con trole-maatregelen zijn hedenmorgen in de ge heele stad gehandhaafd. De openbare ver voermiddelen zijn nog buiten bedrijf, doch het telefoonverkeer is in tact, evenals de water-, gas- en gedeeltelijk ook de electrici- teitsvoorziening. De winkels zijn met uitzon dering der levensmiddelenzaken voor het grootste deel gesloten. Onafgebroken kan men in de binnenstad het artillerie en machi ne-geweer vuur hooren. De regeering ge bruikt thans alle beschikbare middelen en de artillerie maakt op verscheidene plaatsen ge bruik van houwsters. Vanmorgen werd nog gevochten te Ottakrin Simmering en Döblin. Te Ottakrin zijn het voornamelijk de groote woningblokken en het arbeiderstehuis. Hier heeft de strijd den geheelen nacht voortge duurd. Ook om het Karl Marxhof te Döblin wordt hevig gevochten. Volgens latere berich ten is het arbeiderstehuis te Ottakrin door militairen en molitie bezet. Bij 'n zuiverings- acte te Florisdorf werden 10 beambten en een inspecteur gedood. Hier maakt men gebruik van pantserwagens. De sociaal-democraten hebben zich in de groote gemeentelijke wo ningblokken het Sehlingerhof, gebarjicadeerd In een fabriek te Ottakrin is een militaire bezetting door de sociaal-democraten inge sloten en wordt onder vuur gehouden. De Simrieng is het groote abattoir in handen der revolutionnairen gevallen. Naar schatting ziin te Graz 50 dooden gevallen. GAAT DIMITROF HONGERSTAKEN? De correspondent van Reuter te Berlijn heeft een onderhoud gehad met Dimitrof. Deze zeide hem, dat indien niet spoedig een beslissing wordt genomen ten aanzien van een vrijlating, hij zal overwegen in hon gerstaking te gaan. Hij zou hiermede reeds begonnen zijn, als hij het niet ter wille van zijn oude moeder had gelaten. Verder verklaarde hij, dat hij goed wordt behandeld. Hij krijgt goed voedsel, mag roo- ken en kranten lezen en maakt dagelijks een wandeling op de binnenplaats, terwijl hij een paar maal per week zijn moeder spreekt. Alleen is hij zeer verontwaardigd, dat hij, nu hij door het hoogste Duitsche gerecht is vrijgesproken, nog niet in vrijheid is gesteld. Aan het einde van het interview verklaar de Dimitrof, dat het hem niets zou verwon deren als hij den een of anderen dag in een ondergrondsche cel werd gebracht en daar van kant werd gemaakt. GEVECHT IN GEVANGENIS- 6 Dooden. In het tuchthuis te Wolla-Willa in den staat Washington brak onder de gestraften een ernstigen opstand uit. Bij een gevecht met de bewakers werden vijf gevangenen en een bewaker gedood. De geheele politiemacht en de nationale garde moest assistentie ver- leenen De gevangenen waren met messen ge wapend en pas na een verwoed gevecht kon den zij overweldigd worden. 5 L- ie e- in i- s, 30 ;n 1- •ftl he n- in ie. lis u's ek en .et De ca. an en en >n- an >n- im ns. en. ijn 30 be en, izi- 'ai. n" len hij va

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2