Agenda Amsteedamsche üieucs Hans JUiMicaties Qbituimland W&ec&eüdit HINDERWET. TENNISPARK. van Dinsdag 13 Februari 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Koers van beden tei Weeroverzicht. VERKEERSONGEVALLEN Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tol 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. B i o 8 c o p e n. A. B. T., 7.30 uur, Gevaren der lucht (sens.), hoofdrol James Murray. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Verboden Huwelijk (dram.), hoofdrollen John Barrymore en Katharine Hepburn Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De man met de wassen beelden (emo tie). Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 13 Februari. 8 uur, Waakt en Bidt, rede ds. Evenhuis van Zaandam over „Wezen en doel van Kerkherstel". Woensdag 14 Februari. Harmonie, opvoering van De Heksen- klok door Nico Snel's Koorklassen. Donderdag 15 Februari. 8 uur. De Unie, muziek- en propaganda- avond Ned. Chr. blindenbond. Zondag 18 Februari. 't Gulden Vlies, feestavond K.V.K.V., revue „Dat moet je meemaken". Zaal Kamsteeg te Stompetoren, bal-mas- que vanwege de gymnastiekvereeniging Voorwaarts. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijla gen van P. TE BOER, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een tim merfabriek met plaatsing daarin van 4 electro-motoren, t. w. twee van P.K. en twee van 3 P.K., voor de aandrijving van diverse houtbewerkingsmachines, in het perceel Heerenstraat nr. 10. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 27 Februari a.s., voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Ge durende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwa ren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingeko men schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 13 Februari 1934. Burgemeester en Wethouders, van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De DIRECTEUR van het SPORTPARK deelt belanghebbenden mede, dat vanaf heden de gelegenheid wordt opengesteld voor het komende seizoen .aanvangende 1 April a.s., de banen op het gemeente lijk tennispark te huren. De speeltijden zijn als volgt: morgenspeeltijd 912; middagspeeltijd 15; avondspeeltijd 5sluiting. Huuraanvragen worden vóór 1 Maart a.s. te zijnen kantore, Waaggebouw al hier, ingewacht. BELASTING OP RADIOTOESTELLEN? Naar gemeld wordt, is sinds eenigen tijd bij de regeering de heffing van een belasting op radiotoestellen in voorbereiding. De be doeling schijnt te zijn in heffing afzonderlijk te doen geschieden en derhalve niet onder de personeele belasting te doen vallen. Een be sluit omtrent het bedrag der belasting is nog niet genomen noch wat betreft de bezitters van een eigen toestel,, noch wat de aange slotenen bij de centrales betreft. Omtrent een en ander is wel reeds de meering der om roeporganisaties gevraagd. Deze zouden ernstige bezwaren zien in bedoelde heffing, welker opbrengst uitsluitend de schatkist en géén omroepdoeleinden ten goede zal komen. Binnen niet al te langen tijd wordt een be slissing verwacht. REVOLVER AANSLAG TE OSS. Zondagavond om tien uur heeft een tot nu toe onbekend persoon een revolverschot ge lost op den heer en mevrouw Megens, die van familiebezoek huiswaarts keerden. De aanslag had plaats nabij hun woning aan het Schayksveld. Mevrouw M. werd door een schampschot aan het dijbeen licht ge wond. De vermoedelijke dader kon worden gearresteerd. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde tast men volkomen in het duister. ZUIDERZEEFONDSBEG ROOTING VOOR 1934. Voortzetting der drooglegging; de regeering wil de N.-O. inpolde ring ter hand nemen. Aan de memorie van antwoord wordt het volgende ontleend: De minister is van oordeel, dat twijfel aan den wil van de regeering om de inpolderin gen in het IJselmeer voort te zetten niet ge rechtvaardigd is. De regeering meent, dat thans het oogen blik is genaderd om de noord-oostelijke in poldering ter hand te nemen. Zij heeft daar toe een memoriepost op de begrooting ge plaatst en zal, zoodra het nieuwe orgaan, waaraan de inpolderingsarbeid zal worden toevertrouwd, in werking is getreden, met de verdere voorbereiding voortgaan en zoo mo gelijk nog in dit jaar een begin maken met de uitvoering. Niet gevreesd behoeft te worden, dat een en ander afbreuk zal doen aan het ter hand nemen van andere werken, welke weliswaar voor tijdelijke werkverschaffing wellicht be ter geschikt zijn gedacht wordt hierbij aan wegen- en kanaalaanleg maar min der dienstig voor vestiging van een nieuwe gezeten bevolking. Uit het vorenstaande mag niet worden af geleid, dat, naar de meening der regeering, de werken alleen of in hoofdzaak het ver schaffen van werkgelegenheid ten doel moet hebben. Dat de Zuiderzeesteunwet niet een schade regeling inhoudt, is juist. De meening even wel, dat, wat nu geschiedt, meer op armen zorg zou gelijken, acht de minister niet juist. De minister heeft op de begrooting voor 1934 een post van 100.000 gebracht, ten einde op de wijze als in de uitvoerige toe lichting op de begrooting voor 1933 is ver meld, een begin te maken met de blijvende Staats-exploitatie in den Wieringermeer. Evenals zijn ambtsvoorganger wil ook de minister zich aansluiten bij het ter zake uit gebracht advies van den Zuiderzeeraad, het welk uitvoerig in de toelichting op de be grooting voor 1933 werd opgenomen, al moet daaruit niet worden afgeleid, dat hij een voorstander is van de stichting van een Staatslandbouwbedrijf. In beginsel bestaat echter bij den minister geen bezwaar tegen het nemen van een proef. De definitieve uitgifte van die gronden is nog niet aan de orde. Aanvankelijk komt in aanmerking de voorloopige uitgifte in tijd- pacht, welke te zijner tijd gevolgd wordt door nog nader vast te stellen definitieve stelsels. Op het oogenblik zijn nog geen cul tuurgronden uitgegeven, terwijl ook geen mededeelingen kunnen worden gedaan, om trent de te stellen voorwaarden, hetgeen we gens de economische conjunctuur geheel voor de hand ligt. Het is uiteraard niet wel doen lijk thans een bedrag te noemen, dat de gron den bij verkoop zullen opbrengen. Inderdaad worden de noodige maatregelen genomen en de noodige werken voorbereid ten einde te komen tot een definitieve peilver- laging in het IJselmeer tot 40 c.M. beneden N.AP. Het ligt voor de hand, dat het door eenige leden tegen deze peilsverlaging aan gevoerde bezwaar, dat ten behoeve van de scheepvaart het vaarwater op vele plaatsen zal moeten worden uitgediept, bij de te tref fen voorzieningen niet uit het oog wordt Ver loren. Aan de memorie is toegevoegd een nota be treffende het beheer en de organisatie van de inpolderingen in het IJselmeer, waaraan wordt ontleend, dat de regeering thans een wetsontwerp in gereedheid heeft doen bren gen, waarbij de organisatie van allen arbeid nader wordt geregeld. Het ligt in de bedoe ling te bevorderen, dat dit wetsontwerp spoe dig bij de volksvertegenwoordiging wordt aanhangig gemaakt. Het zal nog wel eenigen tijd duren voordat een wet als waarvan hier sprake is, zal zijn tot stand gekomen. In afwachting daarvan acht de minister het noodig, dat de centrali seering van de verschillende diensten enz., welke thans bij den inpolderingsarbeid zijn betrokken, plaats heeft. Gedacht wordt deze centralisatie zoodanig te regelen, dat bij geleidelijken overgang van den bestaanden naar den nieuwen toestand de nieuwe dienst zal passen in de organisa tie, welke na de totstandkoming van boven bedoelde wet moet worden opgebouwd. Het besluit, noodig om tot dezen over- gangsdienst te komen, zal bij algemeenen maatregel van bestuur moeten worden vast gelegd. Het vereischte voorstel hiertoe is in voorbereiding. De Zuiderzeeraad zal hierbij als eenig adviseerend- en toezichthebbend lichaam blijven gehandhaafd, zij het als min der omvangrijk college, waarin ook aan de partementaal overleg plaats wordt gegeven. De nieuwe dienst zal zich op gelijke wijze, als thans door de afdeeling: Algemeen Be stuur van de Wieringermeer-directie ge schiedt, voorloopig blijven belasten met de zorg van een deel der gemeentelijke belan gen totdat een en ander in de wet nader geregeld is. De minister zal den nieuwen dienst zoo spoedig mogelijk inrichten, omdat deze den verderen inpolderingsarbeid en den overgang naar de definitieve organisatie op wettelijken grondslag zal moeten voorberei den. De algemeene leiding dient in handen te zijn van hem, die de financieel-economische leiding heeft, met dien verstande evenwel, dat den technischen leiders van de waterbouw kundige- en landbouwkundige afdeelingen een aan de verantwoordelijkheid van die taak passende zelfstandigheid wordt gelaten. Uit den aard der zaak zal het nieuwe or gaan kunnen voortbouwen op reeds verrich ten arbeid, zoodat op grond daarvan geen vertraging is te verwachten. BENOEMING GEMEENTE SECRETARIS TE DEN HAAG. Mr. Boasson benoemd. In de raadsvergadering van Den Haag was aan de orde de benoeming van een gemeente-secretaris in de plaats van mr. dr. ter Pelkwijk, die, gelijk bekend, deze functie heeft neergelegd wegens zijn benoeming tot burgemeester Van Utrecht. Op de voordracht van B. en W. waren geplaatst mr. J. R. M. van Angeren, referendaris bij het departe ment van justitie en mr. A. Koelma, secretaris der gemeente Alkmaar. Nadat vooraf de raad in geheime ver gadering was bijeen geweest, kwam de benoeming van den nieuwen gemeente secretaris aan de orde. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 44 stemmen, daarvan verkregen mr. van Angeren 19 stemmen, mr. J. J. Boasson, referendaris» chef der afdee ling sociale zaken ter gemeente-secreta rie, 18 stemmen en mr. A. Koelma 7 st., (Ontvangen per draadlooze telefoon). 1932II. 1917 1931 1915 1930 STAATSLEENINGEN. 5 Neder 1. 4 y3 4 5 Ned.-Indië 5 Yi Duitschland B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank i INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Nederl. Ford Philips GloeiL Gera. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific §Noteering per 50, •Exdividend. fExclaim. Vorige koers pl.m. 1.30 plan, 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 101% 101% 99% 100% 54Vs 53% IOO1/4 54% 54Vio 117 47% 53 52% 78 117 53 52% 78% 33% ir" 171 253% 80% 34 33% 172% 252% 7*; 80 79f 80 253% 4 80 253 80-1/4 29% §913/l<) 27%« 2%<s 34%6 6% 29% 10 %fl 27% r, 2%c 34%6-S 6% 9% 13 2/7/8 10 27% 10 27%6 190Vi6 1018/4 80% 25 17.80 1898/4 190-% 1901/4 i 133 7% 126 133 7% 126 153% 177% 103'Ö/jc U/18 e%6 1771 8u 1037/8-4 6% 177%-8 6%-j 177f 8( 6% i 1041/4 437/8 33 317/:b 2% 102%. i 40 1028/4-3 1028/4 2% 102J-3J 9 47% 9 471/4 127% 22% 119 147 129% 117% 146'/, 7 1278/4 117% 117% 117|18 14/ 41% 207, 78 78 PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pet WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers 1.508/. 7.59 58.70 9 79 34.64 48.05 00.00 34 00 39 25 38 25 13.07 Koers op heden 2 uur 1.50 7.56 58.65 9 /8Vs 34,63 48.02 00 00 33.85 39.10 38.10 13.06 Aan deze tramhalteOp zoo h kouden, mistigen morgen loopt Uw gezondheid ge- I vaar. Maar geen zorgen, als U Pan f la vin bij U heeft I Pa nf la vin-pastilles destnfec- 'teeren mond- en keelholte en zijn de beste bescherming tegen ziekte. zoodat een tweede vrije stemming noo dig was. Bij deze tweede stemming kreeg mr. yan Angeren 19 stemmen, mr. dr. Boasson ook 19 stemmen en mr. Koelma 6 stemmen. Hierna had een herstemming plaats tusschen de heeren van Angeren en Boasson. Deze herstemming had tot uitslag dat op den heer van Angeren werden uitge bracht 20 stemmen en op den heer Boas son 23 stemmen, zoodat gekozen is mr. Boasson. Bij deze herstemming werd een stem blanco uitgebracht. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft hierover: We meenen, dat deze beslissing van den raad een goedé is geweest. Zonder in te gaan op de persoonlijke eigen schappen van de verschillende candida- ten, achten we het juister, dat iemand, die jaren lang op een gemeente-secreta rie is werkzaam geweest, die tal van malen bovendien den gemeente-secre taris heeft vervangen, meer op de plaats van dien functionnaris thuis is, dan een ongetwijfeld voortreffelijk amb tenaar als mr. Van Angeren, maar die op gemeentelijk administratief gebied nu eenmaal over heal wat minder erva ring beschikt. Weliswaar waren B. en W. op dit punt een andere meening toegedaan, blijkens de voordracht, maar de meerderheid van den raad heeft er o. i. terecht anders over ge dacht. JEUGDIGE ROOVERSBENDE IN HET WESTLAND GEPAKT. De politie te Naaldwijk is er in ge slaagd de hand te leggen op een bende jeugdige dieven, die zich de laatste maanden aan allerlei kleine diefstallen had schuldig gemaakt. Deze bende werd gevormd door tien jongens van 13 en 14 jaar uit de buurtschap Cruis- broUCk. Zij kaapten alles wat van hun gading was. Ten nadeele van winkeliers zijn hoeveelheden sigaren, sigaretten, chocolade, bonbons en ander snoepgerei ontvreemd. Aan de veiling en in de kweekerijen stalen zij druiven, tomaten, meloenen, appels, perziken, kortom alles wat eetbaar was. Vier van deze jongens hebben inbraken op hun geweten. De politie heeft handen vol werk met het uitzoeken van de talrijke euveldaden dezer jonge boosdoeners. WETHOUDER TEGEN BURGEMEESTER. In den raad der gemeente Didam (Geld.) heeft wethouder Loeters een uit voerige rede gehouden, waarin hij tal van beschuldigingen uitte aan het adres van deh burgemeester, als het niet uit voeren van raadsbesluiten, het onder zich houden van stukken, enz. Aan het eind van zijn rede diende de wethouder een motie van wantrouwen in tegen den burgemeester, welke motie met één stem tegen werd aangenomen, en welke met de rede van den wethou der ter kennis van de regeering zal worden gebracht. KANALEN DOOR FRIESLAND. nl de zitting van de Provinciale Staten van Friesland van heden deelde de commis saris der koningin mede, dat er een volkomen overeenstemming is bereikt tusschen den mi nister van waterstaat en Gedeputeerde Staten en wel wat betreft de gelijktijdige uitvoering van de kanalen GroningenIJselmeer en Fonejacht—Harlingen. Deze mededeeling werd met applaus begroet. ERNSTIGE MISHANDELING BIJ VECHTPARTIJ. Te Aarle-Rikstel (N.-Br.) heeft gister avond een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere P. den paraplu-koopman van B. met een mes in het onderlijf heeft ge stoken. Overbrenging van het slachtoffer naar een ziekenhuis was noodzakelijk. De dader is voortvluchtig. EEN NEDERLANDSCHE VINDING. Fen electrisch seinhuis te Maastricht het eerste in Europa. Een electrisch ingericht seinhuis zal dezen zomer te Maastricht in dienst worden geno men door de Nederlandsche Spoorwegen die daarmee volgens het Hbld. de eersten zijn in Europa. Het betreft een vinding van een Neder landsche werktuigkundige. Het seinhuis komt in de plaats van drie mechanische seinhuizen en zal door éen man bediend kunnen worden Het voornaamste voordeel is in de perso neelsbesparing gelegen, daar thans het werk van drie man tot dat van den enkeling wordt gereduceerd. Daar staat tegenover dat de nieuwe constructie zeer duur is, ma'ar niette nn ai1 a6" Spoorwegen het voornemen op den duur, wanneer de proeven te Maas tncht bevredigend verloopen, vele andere stations op deze wijze in te richten. TWEE PARTIJEN VET TE BEVERWIIK IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen zijn bij de N.V Beverwitk- ïotaUinrfarSbKG Pfiijen vet> in rw u - ln ^slag genomen Deze inbeslagneming heeft veel geruchten doen ontstaan, welke verband houden mét naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met, Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 785.3 mM. ie Berlijn. Laagste barometerstand 743.0 mM. te Jan Mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 14 Februari: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelij ke wind; helder tot licht bewolkt; droog weer; lichte vorst des nachts; overdag lich te dooi. De hooge druk is vooral in Duitschland sterk toegenomen, zoodat daar nu een kern boven 785 mM. ligt. De depressie in het noordwesten heeft zich naar het noord-oosten verplaatst, die in het zuidwesten schijnt in beteekenis afgenomen en alleen over Frank rijk is er een lichte daling van den barometer. Op het oogenblik is er in Duitschland nog slechts lichte tot matige vorst voorgekomen, maar overal in Polen, Rusland en Finland is de vorst streng, zoodat toeneming van de vorst in Duitschland en uitbreiding van lichte vorst over ons land te wachten is. In Enge land en Schotland kwam weer lichte vorst voor, hier te lande heeft de bewolking in den nacht de vorst nog verhinderd. In Duitsch land is de lucht grootendeels helder gewor den. In Scandinavië is de lucht bedekl, valt regen aan de Noorsche kust en nam da strenge vorst in Zweden af. het feit, dat de betrokken fabriek behoort tot die industrieën, welke regeeringskoeien slach ten ter verwerking tot crisis-rundvleesch in blik. Het gerucht wil, dat het in beslag geno men vet afkomstig zou zijn van het crisis rundvee en hier dus van ernstige fraude sprake zou zijn. De directeur der Beverwijksche Conser- venfabriek, de heer J. N. Nenijt, met wien de Tel. een onderhoud had, wees ieder verband tusschen het in de fabriek aangetroffen vet en het crisisrundvee van de hand. De in be slag genomen partij bestond, uitgezonderd een hoeveelheid van 280 K.G. Liebig-vet, uit \2 h 1300 K.G. zoogenaamd afkooWet. Dit vet was volgens verklaring van den directeur verkregen bij het trekken van bouillon, be stemd voor de wekelijksche soepverstrekking aan Beverwijksche werkloozen en armlasti gen. De hierbij gebruikte beenen waren af komstig van het in de fabriek verwerkte cri sis-rundvee en werden gekocht van de Cen trale. De bouillon was vaak zoo overvloed'g krachtig, dat tot afrooming moest worden overgegaan. Het was dit vet, dat, na in bussen te zijn gedaan, thans in beslag is genomen. De heer Neijt meende, dat hier hoogstens van een verzuim gesproken kan worden, namelijk het niet inschrijven van bedoeld vet in een regis ter. Bij een scheikundig onderzoek zal, vol gens dezen zegsman, absoluut blijken, dat het gerucht, als zou het vet afkomsig zijn van het rundvee, totaal uit de lucht is gegrepen. Voor de behoeftigen en anderen heeft het ingrijpen van de ambtenaren der Rundvee- centrale een minder prettigen achtergrond, zeide de directeur. Het zal de conservenfa- briek namelijk niet meer mogelijk zijn de ver strekking van soep voort te zetten. DR. COLIJN EN DE N.S.B. Telegram van ir. Mussert Ir. Mussert heeft het volgende telegram aarl di". Col ij n verzonden: Bij terugkomst kennis genomen, dat Uwe excellentie mij als leider der N.S.B. ten laste legt den ambtenaren, leden der N.S.B., fe nebben geschreven: „Thans zijt gij de slaaf van een regeering, die haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelselgij hebt aan mij een gelofte gedaan; deze gelofte preva leert boven den trouw aan een corrupte re geering", bericht ik Uwe Excellentie eerbie dig, dat door mij of namens mij nimmer iets van dien aard is geschreven of gezegd: dat ik integendeel in „Volk en Vaderland' de ambtenaren tot volkomen correcte plichtsbe trachting heb aangespoord, zoodat uwe me dedeeling daarmede in volstrekte tegenspraak is. Mede voor duizenden nationaaT-voelende en loyale volksgenooten verzoek ik Uwen Ex cellentie volledige bekendmaking der feiten, waarop die beschuldiging berust, dan wel openlijke intrekking dier beschuldiging. Door vrachtauto gedood. Hedenmorgen is de 18-jarige mej. Diender in de Diezestraat te Zwolle bij het- uitwijken voor een vrachtauto met aanhangwagen van de firma van der Ploeg uit Grijpskerk, ge-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3