fllkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS Stad en Omgeving. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 13 FEBRUARI. FBONnA\I^oAySMAAR VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSION- neering. Ook U willen wij voor ons winnen Bezoekt noar heden Uw winkelier en laat U de Odol-bekers toonen SINT PANCRAS. KOEDIJK. LIMMEN. BERGEN. OTERLEEK. SCHOORL. EGMOND AAN ZEE. HEILOO. Ko. 37 1934 1 Radionieuws W oensdag 14 Februari. Hilversum, 1875 M. (VARA-uitzending). 8.— Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Het Amst. TrioTrio en M. Beversluis, declamatie. 12. Amsterdamsch orkest olv. S. Wielaert. 2.— Gramofoonplaten. 2.15 Knipcursus. 3. Voor de kinderen. 5.30 „Grieksch Weekeind", causerie met gramofoonpl. door A. v. Nierop. 0.VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 6.40 Declamatie Ad. Bouwmeester. 7.VARA- orkest olv. Hugo de Groot. 7.40 Verslag voet balwedstrijd Nederl. B ElftalReading. 8. SOS-berichten. 8.03 Uit het Scala-Theater te Den Haag: „Dat doet de deur dicht", revue van Meyer Hamel en Rido, mmv. solisten en orkest olv. Brookhouse MacCarthy. 10. Causerie A. J. van Gooi. 10.15 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.35 VARA-orkest olv. H. de Groot. 11.12.Gramofoonmuziek Huizen, 301 M. (NCRV-uitzending) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gra jnofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. ds. E Bouma. 11—Concert. Mej. J. Geest, so praan en M. F. Jurjaanz, harmonium 12.15 Gramofoonpl. 1— Orgelspel F. Kloek. 2— 3.45 Het Delftsche Trio. 4— Zang door F. Meijerse, bariton. Aan den vleugel: W. L. Doortmont. 5.Kinderuur. 6— Causerie door C. P. Vogelaar. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7 30 Toespraken door de heeren J. H. Hemmers en D. C. A. Bout. 8 NCRV-kleinorkest olv. P. v. d. Hurk, mmv. G. v. d. Burg, orgel. 8.30 Causerie door prof. dr. K. Schilder. 9.15 Vervolg con cert. Ca. 10.Vaz Dias. Hierna vervolg concert. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. •10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.— Fransche les. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas mmv. M. Thomas, alt. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Piano recital E. Lush. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey mmv. M. Eisenberg, cello. 5 05 Gra mofoonplaten. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Chopin-recital door S. Askenase, piano. 7.10, 7.25 en 7 50 Lezingen. 8.20 Concert inleiding. 8.35 BBC-Symphonie-orkest olv. Adr. Boult mmv. A. Schnabel, piano. In de pauze om 9.40 Ber. 10.50 Lezing. 11.05 Voordracht. 11.1012.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1796 M. 7.20—7.35 en 8.20—8.50 Gramofoonplaten. 12.352.20 Het Goldy-orkest. 7.508.10 Gramofoonpl. 9.05 Symphonieconcert mmv. solisten olv. F. Raugel. Kalundborg, 1261 At. 11.2012.35 en 105—120 Concert uit Hotel Angleterre. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.504.50 C. Ry- dahl's orkest. 7.20 Italiaansche muziek olv. Gröndahl. 7.50 Radio-tooneel. 9.35 Omroep orkest olv. Gröndahl. 10.2011.50 Dansmu ziek olv. A. J. Thomsen. Langenberg, 456 At. 5.25, 6.30, 11.en 11.20 Gramofoonpl. 12.20 Werag-orkest olv Kühn. 3.20 Kwintetconcert. 4.20 Kwartet concert. 6.20 Berlijnsch Omroeporkest olv. Frickhoeffer. 7.30 „Der Trommler Gottes", spel van Schaferdiek, muziek van Kneip. 9.55 Gramofoonpl. 10.20—11.20 Omroeporkest olv. Rischka. 11.20—11.50 Gramofoonplaten. Rome, 421 At. 8.10 Opera-uitzending. Brussel, 322 en 484 At. 322 M.: 12.20 Concert olv. Felleman. 1.30 Gramofoonpl 520 Dansmuziek.6 .50 Gramofoonpl. 8.20 Cello-recital. 8.50 Symphonieconcert olv. Weeulemans. 10.30 Concert uit Antwerpen. 12.20—12.35 Reportage v. d. Zesdaagsche te 'Antwerpen. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1-30 Concert olv. Felleman. 5.20 Omroep orkest olv. André. 6.35 Symphonieconcert olv. Meulemans. 7.35 Gramofoonpl. 8.29 Omroeporkest olv. André en solisten. „Die Grosherzogin von Gerolstein" van Offen- bach. 10.30—11.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 At. 7.30 Omroep orkest en solisten, olv. E. Lindner. In de pau ze: Declamatie. 9.20 Ber. 9.50 Kwartiertje Rado-tcehniek. 10.05 Weerbericht. 10.20— 11.20 Populair concert uit Breslau olv. G. E. Rischka. GEMEENTELIJJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag 14 Februari. yjn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. SeuMeton 22) door BASIL KING. (Uit het Engelsch). „Water drinken", atwoordde hij. En dit was de waarheid, want het zijn bedoeling dit te doen, zoodra hij de poeder in den theepot had gedaan. „Ik dacht dat u een dutje deed „Ik ben op bed gaan liggen, maar er was iets, dat me deed opstaan." Nieuwsgierig vroeg hij: „Iets? Wat dan? „Wel, ik kon den slaap niet vatten. En toen schoot me te binnen, dat het ol zoo lang ge leden is, dat ik die zilver-koekjes voor hem maakte, waarop hij zoo dol is". Dat vond hij een prachtigen naam. „Bakt u die nu?" „Ja", en naar de tafel teruggaande, ver volgde zij: „Je krijgt er 'n stuk of wat bij ]e avondeten, ais als ie moeder tegen me zegt". „Maar dat doe ik immers!" „Ja antwoordde zij met een verlegen glimlachje, „als ik t je vraag. Maar ik wou dat je t altijd deedt, en dat 't je makkelijk af ging". „In orde, hoor! Ik zal t doen - moeder' Terwijl hij stond te drinken twee glazen water achter elkaar begon zij de haar zoo dierbare herinneringen op te halen, waarin nog maar weinige menschen belang stelden. Daventry 10.35-11.20^ Lond. Reg. 11.20-15.20, Daventry 15.20-24- 16 3oii'4Lfng€nberg 10-35-16-30' R°me Men schrijft ons: ter de?afgPrr#rn I?, uur 0pende d* voorzit- de°0gel^Sr"'0nnee""ï' waar- ge- Choorstraat te Xlkmaar^Hp^mlf aa" de df*7Pri 7„„aV A1Kmaar. net mooie weer op aan rip !™fm°rfn was zeker niet vreemd rpHoti opkomst der afgevaardigden reden waarom de voorzitter er zijn vreugdê ver uitsprak, dat dezen keer slechts 3 afdee- lingen niet vertegenwoordigd waren i wmn no& kennis had geven. In deze vergadering, welke de eerste was wlfh WCrd' sprak de voorzitter den ^in hopU1i re nL°€,lijk,de f'J'den ook mogen rpHp'nïn ,d /r.de WOlken' het mogen nooit redenen zijn, dat onze strijdlust voor het idee Staatspensioen zonder premiebetaling mag verdwijnen In het bijzonder riep hij de af gevaardigde van West-Grafdijk en Groot- schermer het welkom toe, omdat zij voor het eerst aanwezig waren, omdat hunne afdee- lingen pas in het voorgaande jaar tot aan sluiting der fed. Alkmaar waren overge gaan. 6 Ge secretaris kreeg gelegenheid zijn keu rig verzorgd jaarverslag te laten volgen, wat een luid applaus verwierf, niet omdat alles wat vermeld werd in het jaarverslag genoemd was, maar omdat het getuigde van tevredenheid en teleurstelling en memoreerde de omstandigheden waarin wij leven, alsme de het voorrecht dat het Noordholland is ge lukt den voorzitter een plaats te bezorgen in het hoofdbestuur. Men meende geen betere keuze te hebben kunnen doen en verwacht dat hij zal blijven zooals wij hem in Noord holland kennen. Hierna werd herinnerd aan het verlies van den oud-voorzitter der afd. Oudkarspel, de heer Ch. Olthoff, een man die een voor beeld voor allen was. De voorzitter verzocht alle aanwezigen 'n oogenblik op te staan en den overledene in alle stilte 'n laatsten groet te brengen. Daar na kwamen de ingekomen stukken aan de beurt waarvan de hoofdschotel was de circu laire van het hoofdbestuur, om niet te veel op steun te rekenen uit de bondskas voor feest- of propaganda-avonden. Niet dat het hoofd bestuur tegen deze avonden was, integen deel, maar de entreegelden moeten de onkos ten zooveel mogelijk dekken, daar moet door alle afdeelingen en federatiebesturen wel degelijk mee rekening gehouden worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek de rekening begonnen te zijn met een nadeelig saldo van 52. Thans is er een voordeelig saldo van 53. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren Butter 1e Koedijk en Keppel te Bergen, beiden herkiesbaar. Laatstgenoemde wilde liever niet voor herbenoeming in aanmer king komen. Bij de stemming bleek de heer Butter met groote meerderheid herkozen te zijn. Hij aanvaardde zijn benoeming. Voor de tweede vacature bleek de heer J. Bruin Pzn. van Oudkarspel te zijn gekozen Voor de a.s. jaarvergadering, welke den derden Pinksterdag in Alkmaar zal worden gehouden, werden gekozen de heeren J. Bruin te Oudkarspel, J. Boskamp te Sint- Pancras en M. Jimmink te Alkmaar. De afdeeling Alkmaar had een voorstel ingediend om art. 7a van den Bond te doen lezen als volgt, en niet zooals het bestaande art. 7a dat luidt:'voor ieder jaarexemplaar van het orgaan is de afdeeling 50 ets. aan de hoofdkas verschuldigd, maar de afdee lingen wordt vrijheid gegeven om de helft van het aantal leden op te geven, omdat daardoor de helft der leden niet in het bezit van het maandblad komen, en geheel buiten het vereenigingsnieuws blijven, mogen ze 't nieuwe lezen. Elke afdeeling is verschuldigd aan het hoofdbestuur lees bondskas, zooveel maal 30 of 35 ets. als zij leden telt en zoodoende ont vangt elk lid een maandblad en blijft op de hoogte van de interne aangelegenheden van den Bond. Deze maatregel leek het bestuur één der beste. Het wordt niet bezwaarlijker maar wij raken de papieren leden kwijt en worden allen betalende, zooals in eiken bond. Dit voorstel is met eene ruime memorie van toelichting aan het hoofdbestuur opge zonden en zal zoo noodig op het congres nog wel worden toegelicht. Daarna sluiting Zij was in Wilmington, in den staat Dela- ware, geboren, en Martin ook. Zijn vader werkte in die stand in een buskruitfabnek. Door een ontploffing was Martin, toen hu nog een jongen was, gedeeltelijk verlamd. Niet dat hij daarbij lichamelijk letsel kreeg, neen, alleen maar een zenuwschok. Hij was heel teer en had als kind last van toevallen Ik vind dat zijn scheef getrokken gezicht hem iets gedistingeerd geeft. Jij ook met. Toen de jongen zei, dat hij dat niet wist, vervolgde zij op klagelijken toon, terwijl zij het deeg in hartvormige koekjes sneed, haar verhaal. „Ik was toen een heel mooi meisje, en zoo n nuf, dat ik mijn moeder in het huishouden bijna met niets hielp, en zelfs niet met kleinste pakje over straat wou gaan. tn toen Martin en ik getrouwd waren, liet hij mij e eerste twee jaren een dienstbode houden, die al 't werk deed. Het eenige, dat hij van me verlangde, was, dat ik er goed zou blijven uitzien en me nietjes en naar de mode kiee- den, en nu Terwijl ze even ophield met hartjes maken, om een snik te onderdrukken, vond de jongen, dat het tijd werd de zitting op te heffen- „Ik geloof, dat 't nu tijd wordt dat ik weer aan mijn werk ga, moeder. Al die worte len „Toe, wacht nog eventjes. Hij kan je best nog een paar minuten missen. Trouwens, wat je ook doet of niet doet, hij £aa* toc failliet. De tuinderij brengt geen geld °p- i Daarvan heeft hij geen slag. Hij had zijn j oude baantje van hoedenleverancier niet moe Millioenen menschen gebruiken Odol-mond- water en Odol-tandpastazij kennen de uit stekende hoedanigheden der Odol-producten uit ervaring. Velen echter weten nog niets, of althans zeer weinig af van de volmaakte Odol-mondverzorging. Hun willen wij het gemakkelijk maken, door bij aankoop van Odol-fabricaten een schitterende Pollopas- beker gratis te verstrekken. Bij ankoop van 1 flacon Odol-mondwater vanaf f 1.25 of 1 tube Odol-tandpasta k 60 ct. of 2 tuben Odol-tandpasta k 35 ct. ontvangt U één beker gratis! 'fcouüidaat 'flieuws De vereeniging „Volksonderwijs" hield een propaganda-feestavond in het café van den heer Bouwstra. Als spreker trad op de heer Krabbendam van Wo-gnum. In een gloedvolle rede zette spr. uiteen het onrecht dat thans geschiedt met de o.l. school. Spreker somde op hoe de schoolstrijd is ontstaan en hoe de wet steeds heeft moe ten toegeven aan het bijzonder onderwijs, tot ten slotte de gelijkstelling kwam, doch nu is het geen gelijkstelling meer, doch wordt het o.l. onderwijs, door het tegenwoordige mi nisterie waarin toch zitting hebben voorgan gers van Volksonderwijs, ten achter gesteld bij het bijzonder onderwijs, in Nederland zijn om bezuinigingsreden 230 openbare school tjes aangewezen om te verdwijnen. Zelfs zijn daar scholen bij van 80 leerlingen. In Noordholland bedraagt dit cijfer 25, waarvan nog slechts twee zijn opgeheven' doch meerdere zullen volgen. Spr. vreesde het ergste, in andere provinciën is de ophef fing veel grooter, dit natuurlijk ten voor- deele van bijzonder onderwijs, met verschil lende voorbeelden wordt dit voorgelicht. Voor het feestelijke gedeelte verleenden al lereerst medewerking de kinderen der hoog ste klasse, deze brachten een 4-tal liederen ten gehoore, wat ten zeerste door het publiek werd gewaardeerd. Vervolgens werd door de tooneelvereeni- ging „Kunst naar Kracht" twee één-acters en eenige voordrachten ten beste gegeven, wat veel bijdroeg tot de gezelligheid der avond. Tot besluit een gezellig bal. Te Koedijk zal een arbeidersavondschool gehouden worden, waaraan 26 leerlingen zul len deelnemen. Zij zal gegeven worden ten huize van den heer Jn. Bakker, daar de ge meenteraad geen schoollokaal beschikbaar stelde. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer M. K. de Weerdt een algemeene vergadering gehouden van de afd. van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel - lings- en Vacantiekolonies, onder leiding van den heer M. Mulder. De voorzitter ojoende met een woord van welkom, inzon derheid tot het nieuw benoemde lid mej. A. DavidsWortel. De heeren P. van Essen- veld en C. Hartland zegden dank voor het uitzenden van hun kinderen. De voorzitter deelde mede, dat van het hoofdbestuur is ingekomen het bericht van het overlijden van den administrateur A. C. Bos. Spreker zeide dat wij ons niet kunnen indenken dat de heer Bos het vorige jaar nog met een film voor het departement op trad. Hij wees hierbij op het innemende ka rakter van den overledene die zooveel heeft gedaan voor de uitzending der kinderen, ook voor onze afdeeling. De aftredende bestuursleden de heeren M. Mulder en Mej. MolenaarGrim wer den bij acclamatie herkozen en namen hun benoeming aan. De rekening 1933 werd onveranderd vast gesteld, onder dankzegging aan den pen ningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. Het kassaldo is 21.57. De voorzitter deelde mede dat het be stuur voorstelt in 1934 twee kinderen uit te zenden in het voorjaar en twee in het na- jaar. De heer Essenveld vroeg of er bezwaar bestaat tegen zomeruitzending. De secretaris zeide dat de kosten voor zo meruitzending veel hooger zijn en daarom de winteruitzending wordt voorgesteld. Hij gaf eene uitvoerige toelichting der motieven. ten vaarwel zeggen. Dat was hij, toen we trouwden, en verdiende een hoop geld daar- mcc.5' De familiegeschiedenis interesseerde den jongen, want zij verklaarde hem veel, wat hij nog niet begreep. Hij vernam nu dat Mar tin Quidmoreb gezondheid was geknakt en dat de dokter hem als eenig middel om er weer bovenop te komen, had voorgeschreven zooveel mogelijk in de buitenlucht te zijn. Dit middel zou hij nooit hebben kunnen toe passen, ware het niet. dat er een oom was overleden, die hem vijftienduizend doller na- ^Genoeg om fatsoenlijk van te leven", klaag de de vrouw, „maar 't was hem niet uit zijn hoofd te praten, dat hij een goede tuinder zou worden hij, die geen knolraap van een schop kon onderscheiden. Toen kocht hij hals over kop deze tuinen, van alles ver af gelegen, en maakte van mij een sloof, die bijna niets an ders meer kan dan borden wasschen. Maar ook dat zou ik hebben verdragen, als hij maar van me was blijven houden, wat vol gens zijn bij 't huwelijk afgelegde beloften zij plicht was, maar. Stil nou maar, ik zal van u houden, hoor moeder" zei de jongen hartelijk. „Zooiank ik hier ben' zult u niet behoeven te huilen, om dat er niemand is, die van u houdt". De opgewekter blik(, die in haar ooge.i was gekomen, vormde een mengeling van ongeloovigheid en vreugde. Mijn lieve jongen, dat moet je vooral niet zeggen, als je 't niet meent. Je moet niet van me houden, alleen maar omdat ik mijn De heer van Esseveld ging er mede accoord. Hierna sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor de belangstelling. Onze caféhouder Groot liet in zijn zaal optreden de kunstenaars Daan Pool en Tom mie Bouwman. Voor de muziek zorgde het trio, de heeren van der Pol, Dekker en Ger ritsen van den Langendijk. Een meer dan uit verkochte zaal was het eerste succes van den ondernemer. De avond werd geopend door de heeren Pool en Bouwman met gemeenschap pelijke zang, waarna de heer Pool ten beste gaf „Het houten paartje". Hierna volgde de twee-persoons revue, waarin verschillende humoristische gedeelten werden weergege ven, de lachlust opwekten, doch waar ook momenten in voor kwamen, die tot een ern stig nadenken aanspoorden. Costuums en décor waren goed verzorgd. Een luid applaus werd aan de voordragers gegeven. Na de pauze volgden nog weer enkele nummers. De heer Pool gaf het Hollandsche lied, waarbij de heer Bouwman zijn medewer king verleende. Verschillende toestanden wer den weergegeven. Als anti-oorlogslied gat men het „Gas", dat in Oude Niedorp wegens zijn antimilitairisme niet mocht worden ge zongen. De heer Pool gaf vooraf een verkla ring van den inhoud, 't Was een aangrijpende voordracht met gevoel en klem voorgedragen, die een machtigen indruk maakte op de aan wezigen. Daarna volgde „De voetbalmatch", wat een geweldige lachlust opwekte. Hierna sloot de heer Pool op humoristische wijze dezen avond, die ten volle geslaagd mag heeten. De afd. van Het Witte Kruis hield Vrijdag avond jaarvergadering in café Centrum, on der presidium van burgemeester Niewenhui- sen. Uit het jaarverslag bleek de bloei der vereeniging. Het ledental is 306 en dat der wijkverpleging 163. Door de wijkzuster zijn 1226 bezoeken afgelegd. De ontvangsten wa ren (saldo vorig jaar inbegrepen) 1630.73, de uitgaven waren 1354.16, saldo 259.58. De aftredende bestuursleden, de heeren Jac. Adrichem en G. Blauw, werden herkozen. Als afgevaardigde werd de laatste aangewe zen. Na eenige bespreking werd goedgekeurd om het salaris van de wijkverpleegster on veranderd te laten. Na de rondvraag volgde sluiting. De burgemeester, die steeds groote be langstelling toont voor de vrijwillige land storm en burgerwacht heeft voor den plaat selijken wedstrijd een zilveren lauwerkrans beschikbaar gesteld en wel als wisselprijs. In het aantal werkloozen in deze ge meente schijnt eenige kentering te zijn geko men, vermoedelijk tengevolge van meer be drijvigheid in de bouwvakken. Waren op 27 Januari, 3 en 10 Febr. j.1. bij de Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden resp. 188, 160 en 139 personen ingeschreven, op de overeenkomstige data waren deze aan tallen in 1933 resp. 220, 189 en 165. In de week van 29 Febr. j.1. werden 91 werkloozen bij de werkverschaffing tewerk gesteld; in de afgeloopen week 73 (vorige jaar 74). Zaterdagavond behandelde voor de I. A. M. V. Jan Zwagerman het onderwerp: Het Fascisme en onze bestrijdingsmiddelen. Spr. ving aan met te zeggen, dat wij het fascisme vooral niet moeten geringschatten en vooral niet gelooven, zooals men ons tracht wijs te maken, dat het fascisme hier geen kans van slagen heeft, want het fascisme is een volks beweging die ongetwijfeld allerwege veld verovert. Maar zei spr., het fascisme is niet iets nieuws. Telkens in de geschiedenis, als er een maatschappijvorm dreigde onder te gaan, ontketende er zich altijd een beweging, die het er om begonnen was, de oude vormen te handhaven en de nieuwe beweging op alle mogelijke manieren den kop in te drukken wat echter nooit is gelukt, 't Zelfde poogt ook het fascisme te doen en het is in som mige landen zoover gevorderd, dat het niet alleen de cultuur heeft stop gezet, maar zeifs stukken heeft teruggebracht. B.v. in Duitschland het verjagen van de intellectueelen en kunstenaars, en het verbran den van hun arbeid. Dit is echter ten bewijs, dat het fascisme zwak is. Zij beweerden we!, dat die boeken niets dan vuil was, maar als zij die boeken niet vreesden, hadden zij ze niet behoeven te verbranden. Het fascisme saat zwak omdat het volk daaraan geen hou vast kan krijgen. Zij zijn anti dit en anti dat, maar waar zij nu eigenlijk voor zijn, dat schijnen zij liever te willen verzwijgen. best doe een moeder voor je te zijn en omdat ik je kleeren onderhoud". „Maar moeder, ik wil van u houden en ik doe 't ook!" Zij keken elkaar aan, zij met het snij- vormpje, en hij met het glas in de hand. Wat hij zag, was niet een zwakke, slonzige vrouw, maar iemand, die hem noodig had. Sinds den avond, waarop zijn „moeke' in zijn bin nenste noemde hij haar nog altijd zoo door de bewaakster in de vrouwengevange nis, die hem als het Noodlo was verschenen, werd weggeleid, had nooit meer iemand hem noodig gehad. In de vijf tusschengelegen jaren had hij minder geleden door onvriende lijke bejegening dan door het feit, dat de harten der menschen voor hem gesloten wa ren gebleven. Hier was een hart dat hem noodig had, evenals wederkeerig met hem zelf het geval was. Wat voor soort van hart dat was deed er niet toe. Maar als er een soortverschil te maken was, aan zou het zijn, dat-hij hPr duidelijk een smeekoede van haar arme hart hoorde, aan hetwelk hij de schat ten, die in zijn eigen boezem lagen, zou kun nen schenken. „Let u maar eens op, moeder! Ik zal water voor u aandragen, houtjes om het vuur aan te maken voor u hakken, 's morgens voordat u op ben- het vuur aanleggen, de koe melken, en nog allerlei andere dingen voor u doen". Oprecht en flink keek hij haar aan met den rustigen blik uit zijn diepliggende oogen, waarboven zijn borstelige, rechte wenkbrau wen zich welfden Zijn gelijkmatig door de zon verbrande huid verleende hem iets man neüjks Zelfs de aarde aan zijn kleeren, de Ten slotte: de bestrijdingsmiddelen be sprekende, kwam spr. tot de conclusie, dat hetgeen de anarchie steeds verkondigd heeft, ook nu nog van toepassing is. Geen gekonkel en gepraat, niet wachten op de massa, maar een ieder naar zijn ver mogen, individueel werken, propaganda maken en onze belagers ontmaskeren. Bij de gelegenheid tot vragen stellen werd gevraagd of spreker dacht, dat alles zonder geweld zou verloop en. Geantwoord weid, dat als men geweld loosheid propageerde, men er van overtuigd is, dat bij een eventueele omwenteling nog ernstige gevallen genoeg zouden zijn door het geweld bij de menschen aanwezig. Spr. vroeg zich af, wat er van zou worden, als men geweld ging propageeren en organi- seeren. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier heeft er slag van om oordeel kundige reclame de wereld in te sturen. Zoo kwam het bestuur enkele dagen terug op het idee om te exposeeren op de groote poppen- tentoonstelling fen bate van het Leeuwarder crisiscomifé, welke gehouden is op 5, 6 en 7 Februari in 'het Beursgebouw aldaar. Men had een paar flinke poppen zeer mooi en na tuurgetrouw aangekleed als Noordholland- sche boer en boerin, en, zooals we van een bezoeker van die tentoonstelling vernamen, maakte de Scboorlsche V. V. V.-stand een uit stekend figuur te midden van de circa 600 nummers. Nooit, zoo deelde onze zegsman mede. dat hijkunnen geloven, dat een zoo danige tentoonstelling een attractie kon zijn, doch na zijn bezoek was hij een en al bewon dering. Poppen in alle nationaliteiten en in alle rangen en standen der maatschappij zijn nagebootst. Er zijn inzendingen van het koninklijke huis, en verder van vele groote verzamelaars; stukken soms van zeer hooge waarde. Een uitgebreid damescomité was bijzonder geslaagd in de rangschikking van alles. En daar stond onze Noord-Hollandsche boer en boerin tusschen, en het waren niet de minsten in hun soort. Voor en rond die twee lag de mooie V. V. V.-reclame, en het tal rijke publiek maakte daar een goed gebruik van. Het toeval, dat een zeldzaam mooie na bootsing van Kniertje uit Heijermans Op Hoop van Zegen (mevr. de Boer—van Rijk) in de nabijheid stond, werkte mede, dat de vele Friezen op dat punt nog al eens te hoop liepen. Aan het Friesche land en het Friesche volk is weder opnieuw, en op zeer origineele wijze de aandacht op ons mooie natuurdorp gevestigd. Prins Hendrikslichting. Door een Alkmaarsch gezelschap, be staande uit de dames J. Jansonius en Tr. Mooy, benevens de heeren J. Werkman, Mel- chert Schuurman, P. Obdam, J. v. Twuyver, Schole Sr. en H. ten Berge werd geheel be langeloos een „bonte avond" gegeven aan de oude bewoners in de Prins Hendrik Stichting alhier. Zoowel zang als muziek, luimige als ernstige voordrachten vonden een gretig gehoor, dat opgetogen was over het geen hier ten tooneele werd gebracht. Het luid applaus dat herhaaldelijk weerklonk, getuigde wel van echte waardeering. Een hartelijk „tot weerziens" werd gehoord bij het afscheid. En voor de oudjes is het te hopen dat dit weerzien nog eens zal geschieden. De gemeentelijke werkverschaffing. Aan den nieuwen Zeeweg wordt met volle kracht gewerkt. De aannemer, die f 0.45 per uur moet betalen en werken met die krachten die B. en W. aanwijzen staat wel eens voor een moeilijke taak. Het zijn werkloozen en niet allen hebben var» grond werk „kaas gegeten". Doch het moet gezegd worden: het gros der werklieden is voor zijn taak berekend. Daar naast wordt ge werkt in het z.g. „steunloon" welke 10 per week bedraagt plus la cent per meter voor het spitten (aan de bermen van den Zeeweg). Dus een contra prestatie voor de 10 steun. Het laatste werk staat onder leiding van den heer Torke, ambtenaar bij de Ned Heide maatschappij en door B. en W. of de com missie voor werkverruiming is hieraan de heer Kostelijk toegevoegd. De oppositie is geluwd. De z.g. protestvergaderingen, waar in de arbeiders met hun „eischen" naar voren kwamen, behooren tot het verleden omdat men voet bij stuk houdt. Dit geld ook voor de werkverscha.fing te Bakkum waar 0.30 veeg op zijn voorhoofd, die daar gekomen was, toen hij met een vuile hand zijn krul haar naar achteren had gestreken, waren aanduidingen, dat hier iemand stond, die den levensstrijd aandurfde. Voor de hulpe- looze vrouw, wier steun in het leven haar in en steek had gelaten, was deze jonge kracht, die haar zijn hulp bood, bijna een wonder. In den strijd tusschen tranen en lacher scheelde het niet veel of de zenuwen warer. haar de baas geworden. „O, mijn lieveiing van 'n jongen!" begon zij al op hem tcloo- pende, om hem in haar armen te s'uiten. Maar oude. heel oude herinneringen werden toen in zijn hart gewekt en toen werd hij bevreesd voor dien hevigen aanval van ge negenheid. „Komr in orde, hoor moeder", zei hij, haar ontwijkende en met een lach de kame' uitwip pend. „Nu moet ik er heusch van aoor, ander zou va hij struikelde over het woord, omdat hij 't nu zoo moeilijk vond, dat uit te spreken, „zou vader niet weten waar ik bleef'Fn toen hij buiten was, riep hij, om haar te troosten, maar toch zakelijk blijvend: „Heb maar geen zorg ovet Geialaire. Als ik van 't werk kom. za' ik langs d' wei loopen en haar naar stal drijven. Ik zal haar melken ook". „God zegene je, mijn lieve jongen!" Terwijl zij daar zoo in de deuropening stond, me» cen hand haar oogen tegen het licht beschuttend en hem nakijkende, totdat hij in het boschje van donkere sparen was verdwenen, was het, alsof er meer fut was ge komen in haar slappe gestalte. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6