DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. Hoe de Fransche staking verliep jBuiimlattd STOMPETOREN. LIMMEN. Damesrijwiel ontvreemd. WIERINGERWAARD. Over het algemeen weinig incidenten. Toch vele arrestaties. De staking verloopt heden rustig. PRESIDENT LEBRUN ERNSTIG ZIEK? Zorgen van den den laatsten tijd. OOK SPANJE STAAKT. DUITSCHE COMMUNIST OESTRAFT. 15 jaren tuchthuisstral voor 12 BULGAARSCHE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. DE K 14 EN K 15 TE LISSABON. Onze Jantjes op stap. OORLOGSSCHIP IN DIENST VAN DE WETENSCHAP. ENOELSCH STOOMSCHIP VERKEERT IN NOOD. EEN ZAMBESI-MONSTER. per uur wordt uitgekeerd. Er zijn betere schaftlokalen gereed gekomen en er wordt precies op tijd begonnen en geëindigd. Men eischte dat, want wie te laat komt wordt voor een halven of heelen dag uitgeschakeld. Naar het ons voorkomt is er een betere stemming gekomen nu men (minstens een week met een z.g. wachtweek, waarin men voor 10 werkt plus spitloon) 0.45 per uur verdient. Of het beter is dan het vorig jaar toen men aan den z.g. Kanaalweg was, weten we niet. Met het afzanden van het weiland werd ook hard gewerkt. Over hvt generaal genomen wordt er werk voor het loon geleverd en dat moet ook. De commissie voor werkverruiming staat voor moeilijke problemen, doch móet van haar verantwoor delijkheid bewust zijn. De afdeeling Schermeer en Omstreken van „Het Witte Kruis", vergaderde Vrij dagavond in 't café Renses te Stompetoren. De opkomst der leden was zeer klein, ter wijl bovendien een tweetal bestuursleden ver hinderd waren. Na een inleiding door den voorzitter dr. H. Heringa, deelde deze mede dat de ver volgcursus voor „Eerste Hulp bij Ongeluk ken welke dezen winter zou gehouden zijn, door onvoldoende deelname geen doorgang had kunnen vinden. Een groot aantal der leerlingen van den eersten Cursus, volgde thans de hier wekelijks gehouden esperanto- les, welke veel tijd elscht. De ingekomen stukken gaven geen aantel ding tot bijzondere besprekingen en het stellen van candidaten voor het hoofdbestuur werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het ledental over 1933 217 was. De ontvangsten waren 276.99. Uitgaven 282.36. Nadeelig saldo was 5.37. Reserve op spaarbrief Belegd: was 1 Januari 1932 170. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn nauwkeurig beneer. Uit het jaarverslag bleek dat een ligtettt en eenig ander materiaal was afgekeurd en waar dit noodig was, door nieuw was aan gevuld. Aan het magazijngebouwtje, waren eenige noodzakelijke vernieuwingen aange bracht, die afzonderlijk genoemd werden. Bij de rondvraag deelde de heer Joh. van Harskamp mede, dat hij van de laatst ge houden algemeene vergadering geen verslag kon uitbrengen. Daar hij deze taak toch al onder voorbehoud op zich had genomen, was hij door samenloop van omstandigheden verhinderd daar aanwezig te zijn. Hierna sluiting. De collecte te Stompetoren en Oterleek ten bate van het „Reclasseeringswerk", wel ke op initiatief van mevr C. Kruimel Stakman gehouden is, bracht 36.16 op. Ten nadèele van den groentenventer J. B alhier is een damesrijwiel ont vreemd, dat op diens erf stond. Het door de politie ingestelde onderzoek hal nog geen resultaat. Zaterdagmiddag vergaderden dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Wonder, die zeker met zijne gedach ten hier tegenwoordig zal zijn, spoedig her steld zal zijn. De dijkgraaf deelde mede, dat de verpach ting van de dijken en kaden naar de verwach ting van 't dag. bestuur is verloopen en wel voor ongeveer dezelfde bedragen als het vo rig jaar. Twee perceelen n.1. nr. 6 en 7, voor heen bij den heer R. Waiboer in gebruik, zijn nog onverpacht. Ingekomen was van Ged. Staten een circu laire van het bestuur der Heide Mij., inzake waterverpachting, wat hierop neerkomt, dat het wenschelijk wordt geacht bij verpachting van vischwater eerst overleg te plegen met de visscherijinspectie. De dijkgraaf lichtte toe, dat het weinige wat we hier hebben thans weer voor twee jaar is verpacht. Daarna kan met deze circulaire re kening worden gehouden. Ten tweede, een circulaire van Ged. Staten met de mededee ling, dat meer dan eens is gebleken, dat bij salaris vaststelling der ambtenaren daarvan geen melding werd gemaakt aan Ged. Staten, wat toch verplichtend is. De dijkgraaf zeide, dat dit voortaan ge daan zal worden. Van de heeren G. Mereboer en P. Bakker Jzn. is een verzoek ingekomen om verlaging huishuur en verbetering van hun looppad. Op beide verzoeken werd gunstig beschikt Wat betreft de huishuur werd besloten deze met 0.50 per week te verlagen en te stellen op 2.50 ingaande 1 Maart a.s. De heer C. J. Blaauboer informeerde nog of de perceelen aan de waterleiding waren aangesloten. Dit was niet het geval omdat ze te ver van de weg waren gelegen. Volgend punt is herbenoeming van den penningmees ter. In 1928, aldus de voorzitter, is de heer Los benoemd, toen is een vergissing begaan. Los had in 1932 moeten aftreden, zoodat nu een herbenoeming moet geschieden. De heer W. Los werd met algemeene stemmen herko zen. Als nr. 2 op de voordracht was de heer K. Zijp geplaatst. Op de vraag van den dijkgraaf of Los deze functie weer aanvaardt, antwoordt de heer Los: Heel graag. De voorzitter wilde hem dan feliciteeren en sprak den wensch uit, dat hij deze functie op dezelfde wijze als tot dusver zal vervullen. Punt 6: vaststelling verordening tot heffing 'an rechten voor het gebruik van laad- en osplaats wordt tot een volgende vergadering ïangehouden. Behandeling begrooting 1934. Dit nam ge- uimen tijd in beslag. Begonnen werd met de litgaven. De heer K. Schenk wilde het pre sentiegeld en de salarissen van de ambtena- en verlagen. De heer C. Schenk zou hierin direct mee- Taan, wanneer ze vroeger omhoog waren ge- raan, doch is er nu tegen. Het voorstel werd liet ondersteund. Salaris tijdelijk opzichter-machinedrijver, liervoor is geraamd 32 per week plus xrije woning. De heer C. J. Blaauboer wil dit ver lagen. De voorzitter merkte op, dat 't dag. bestuur daar anders tegenover staat. Het is een be trekking waarvoor je iemand moet hebben met capaciteit, die ambitie heeft voor zijn werk. Het is moeilijk een tweeledige betreK- king te vervullen. Hij moet dag en nacht klaar staan, 't Dag. bestuur meent in geen geval een lager salaris te moeten betalen. De heer C. J. Blaauboer: Als men nagaat wat op een groote electrische bemaling wordt verdiend is dit zeer hoog. Wat valt er in den winter op den weg te doen. Wanneer Kooister bleef zou ik 't niet voorstellen. De meesten van de ingelanden hebben geen der de gedeelte van een dergelijk inkomen. Heemraad P. J. Blaauboer merkte op, dat hij in de vergadering van 't dag. bestuur ook reeds gezinspeeld had op 30 per week. De heer Groneman vond 30 ook al heel mooi. Wanneer je gemakkelijk voor 30 kan klaarkomen. De dijkgraaf wil graag iemand hebben, die men eischen kan stellen. Bovendien moet hij dag en nacht klaar staan. De heer Groneman bracht nog in 't mid den, dat een vaste arbeider ook wel in den nacht klaar moet staan. De heer H. Koster vroeg of 't den opzich ter vergund is nevenbetrekkingen te vervul len. De voorzitter zou dit niet willen toestaan zonder voorkennis van 't dag. bestuur. Ten slotte werd het voorstel van heemraad P Blaauboer om het loop te bepalen op 30 per week met groote meerderheid aangeno men, zoodat deze post met 104 werd ver laagd. Bij de post onderhoud gewone wegen. w.o. ongeveer 8000 M2. Oost-Bafsingerweg in een Stdeelte Walingsweg informeerde de heer roneman of ook de Kruisweg geteerd zou worden. De voorzitter zeide, dat aanvankelijk hier voor 591 was uitgetrokken, doch later meende 't dag. bestuur toch, dat het niet noo dig was. Bij de volgende past „aanvullend wegen plan" waarbij werd gerekend op 3600 M2. Molenweg en plus 1200 M2. Oudesluizef- weg werd door den heer C. J. Blaauboer de wenschelijkheid naar voren gebracht om dit niet split, doch met fijn grint bewerken. Dit is veel goedkooper. De heer K. Schagen vond het ook veel be ter in verband met de gladheid. Deze winter is het temeer voorgekomen, dat een paard van hem tweemaal is gevallen, Ook anderen hebben dit ondervonden. De heer K. Schenk zou 't zelfs onverantwoordelijk van het pol derbestuur vinden om hiermee door te gaan. Wanneer een paard een poot breekt ts 'F veel erger. Besloten werd om fijn grint te nemen, hoe wel er nog split in voorraad is. De heer Gro neman zou dat zoo mogelijk willen verkoo- pen. Bij het vierde hoofdstuk rente en aflossing van schuld is o.m. vermeld een extra-aflos sing van 6200, De heer H. Koster vroeg of dit verplich tend was. De voorzitter zeide, dat het niet verplich tend was. De heer Koster vond dan niet gewenscht die aflossing te doen in verband met den te- genwoordigen toestand. Laten we dan liever de omslag verlagen. De uitvoerige toelichting door den dijk graaf en de daarop gevolgde discussiën ha men precies een uur in beslag. We kunnen dat natuurlijk niet alles weer geven. Het komt in 't kort hierop neer. De dijkgraaf lichtte toe, dat de aflossing ligt in den aard van de berekening die de provincie doet. Als de uitkeering van het pro vinciaal wegenfonds oohoudt moet ook de leening afgelost zijn. Wanneer we niet extra aflossen, wordt de schuld op de toekomst ge schoven. Heemraad Zijp, die ook de polderlosten met 1 wilde verlagen zeide. dat hij in 't dag. bestuur een tegen vier stond en dat het dus een hopeloos werk was. Toch heeft hij zich de moeite getroost een zeer breedvoerige berekening te maken over de laatste vijf jaar, welke hij aan de verga dering voorlegt. De voorzitter en den penningmeester zijn echter niet te overtuigen, evenmin als de heer Zijn hun meening is toegedaan. Ten slotte werd het voorstel van den heer Koster om de versterkte aflossing van 6200 met 2000 in stemming gebracht. De uit slag was 7 tegen 7 stemmen. Voor het voor- stel-Koster waren met hem de heeren F. Gro neman, P. Grin, K. Kater, K. Schenk, K. Scha gen en K. Zijp. Alzoo verworpen. Bii de ontvangsten, waarbij geraamd is ƒ14 per H.A. omslag, verklaarde de heer Zijn zich hier tegen en ste'de voor met 1 te verlagen. Dit voorstel ondersteund door den heer Koster, werd in stemming gebracht en was de uitslag weer 7 tegen 7. Alzoo ver worpen. Alsnu werd de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 69772.92 met een post onvoorzien ad 16435.32. De penningmeester deed eeni ge mededeel ingen omtrent enkele verande ringen. Als beiastingsfermiin werd beoaald 19 Mei. 18 Aug en 17 Nov. De heer K. Kater in formeerde of alle omslag van het vorig jaar binnen was. Toegelicht werd van biinn wel. Twee per sonen moesten nog ruim 300 betalen. Rondvraag. De heer H. Koster wps oi den toestand van den Molenweg en dat on een paar plaatsen dringend voorziening noo dig is. De dijkgraaf lichtfe toe. dat hii reeds on- dracht aan den opzichter had gegevn om de gaten met teer en spht te voorzin. Onk on den Walingsweg zijn enkele plaatsen waar dit moet gebeuren. De heer Groneman wees er op, daf aan den Barsingerweg nog al eens glas wordt aange troffen. Hij heeft het zelf al eens opgeruimd. Kan de opzichter ook daar eens op letten. Uft de discussie bleek, dat het waarschijn lijk papflesschen zijn. De dii'kgraaf wilde daarom de desbetreffende verkooners waar schuwen indien er een flesch breekt het glas op te ruimen. Verder vroeg de heer Grondman of d" voor zitter nog verdere mededeel ingen kan doen over de boomen. De dijkgraaf zeide, dat de boomen van den polder gerooid zijn, alsmede bii enke e parti culieren. Een der nalatigen moet nog eens gewaarschuwd worden. Hierna volgde nog een gezellig larven- praatje, spinkevers enz., waarbij de neet w J. Blaauboer zich nog steeds verklaard tegen rooien, zoolang het niet beslist noodig is- Na rondvraag volgde sluiting- E>e uit de provincie binnenkomende bérieh- ten melden, aat het stakingsparool lang niet overal is. opgevolgd. Dit verschilt niet alleen naar de streken, maar zelfs naar de plaat sen; zoo is de staking in de mijnen van Es- carpelles vrijwel totaal, in het naburige Aniche echter hebben slechts een garing aan tal arbeiders het werk neergelegd, terwijl te Douai in het geheel niet gestaakt is. Te Bor deaux is de toestand rustig, te Lyon is de stakingsbeweging gedeeltelijk doorgezet, in Toulon staakte slechts 10 Te Vincennes is de ordehandhaving dooi de betoogers zelf ter hand genomen. Jonge ordebewakers en estafettes op de fiets zorgen voor een geregelden gang van zaken. Toen de socialistische en communistische afge vaardigden verschenen, werden de roode vlaggen ontplooid en hieven de betoogers de Internationale aan. Omstreeks 4 uur schatte de prefectuur van politie het aantal uit Vin cennes naar de Place de la Nation opmar- cheerende betoogers op 20.000. Zonder inci denten van beteekenis kwamen zij op de Place de la Nation aan. Om half vijf was de betooging ten einde. De stemming was toen echter opgewondener dan in den aan vang. De communisten wilden toen in geslo ten optocht oprukken naar Belleville en Menilmontant. Dank zij de koelbloedigheid van de leiders en de politie echter ontstonden geen botsingen en stemden de betoogers er in toe de vlaggen op te rollen en s zijstra ten te lóopen. Hun totale aanta' oeg on geveer 30.000. De prefect van lie had den agenten instructie gegeven „alm te blij ven en de betoogers in kleine groepen te laten voorttrekken. Bonnaure naar Bayonne. De doctoren, die Bonnaure hebben onder zocht, zijn tot de conclusie gekomen, hij zeer wel naar Bayonne kon worden getranspor teerd. Dientengevolge werd hij om half zeven naar het parket gebracht, vanwaar hij gis teravond naar Bayonne zal worden overge bracht. Naar gisteravond bekend werd, zijn gis terochtend te Parijs ongeveer 400 personen gearresteerd wegens het molesteeren van werkwilligen. Eenige incidenten hebben plaats gehad op de Place de 1'Italië, waar autobussen door demonstranten met steenen zijn bekogeld. Later in den middag is ook de métro Stilgelegd. De betoögingen te Parijs hebben in den midag een rustig verloop ge had. Op de Place de la Nation werden rede voeringen gehouden, evenals te Vincennes Uit de provincie worden incidenten ge meld. Te Duinkerken is het tot ernstige bot singen gekomen tusschen werkwilligen en stakende arbeiders, waarbij tal van personen werden gewond. Óp het marktplein werden leden der mobielen garde door communisten, die voor het stadhuis protesteerden tegen de arrestatie van een vakvereenigingssecretaris, met steenen bekogeld. Verscheidene politie agenten werden gewond. Te Roubaix werd een wagen door stakers met petroleum begoten en aangestoken Tegen den middag drongen te Roubaix sta kingsposten een wolspinnerij binnen. Zij ver nielden den geheele inventaris. Na een hevi- gen strijd werden zij teruggeslagen. De toestand in Marseille. Naar te Marseille vernomen wordt, was de politie den toestand in Marseille gisteravond om 10 uur weer meester. Bij de botsingen in Lyon zijn 12 agenten van politie en verschei dene betoogers gewond. 367 stakingsposten gearresteerd. De politie heeft in den loop van den dag 367 stakingsposten gearresteerd wegens het molesteeren van werkwilligen. Nadat zich verscheidene incidenten hadden voorgedaan, heeft de directie van de Parijsche autobus onderneming besloten het in beperkten om vang gaande gehouden bedrijf in de loop van den middag geheel stop te zetten. Het werk is weliswaar door de meerder heid der arbeiders, doch niet door allen neer gelegd. De socialistische betooging, die in samenwerking met de communistische werd gehouden is zonder incidenten verloope. be- halve een heele enkele. Behoudens het mtei- loca.e verkeer was het telefoonverkeer in de stad den geheelen dag niet gestoord. Auto- bussen, trams e.a. staakten in den namiddag den dienst om incidenten te vermijden. De Metro staakte cm 8 uur gisteravond den dienst. Uit de meeste provincies wordt een rustig verloop der algemeene staking ge meld. Te Lyon werden zoowel politie-agenten als stakers gewond. Te Lyon is de politie meester van den toestand, evenals in alle an dere steden. Te Nantes zijn drie politie-agen ten door messteken ernstig gewond. Het Parijsche dagblad ,,L' Ordre" maakt melding van het gerucht, dat de gezondheids toestand van den president der republiek, Le brun, tengevolge van de inspanning van den laatsten tijd tot bezorgdheid aanleidig zou geven. In sommige kringen beweert men zelfs, aat men binnenkort moet rekenen op het uit breken van een presidentieele crisis, waaraan wordt toegevoegd, dat het uittreden van den kamer-president Bouisson uit de socialistische partij hiermee in verband zou staan. Het blad voegt er aan toe, dat deze ge ruchten met de grootste reserve aanvaard moeten worden. Allerminst kan men ervan zeggen dat zij voorbarig zijn. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Kabinetsraad bijeen. De Fransche kabinetsraad is gistermiddag bijeengekomen. Besloten werd tot nader order ministerieele reizen achterwege te laten. Chéron bracht rapport uit over de arrestaties van den bankier Sacazan en den afgevaardig de Bonnaure, en deelde ontwerpen mede inzake de statutenwijziging betreffende de onverenigbaarheid van de functie van advo caat en die van afgevaardigde e.d. Het ant woord van Barthou op de Oostenrijksche me- dedeeling inzake een beroep van Oostenrijk op den Volkenbond werd goedgekeurd. In dit antwoord keurt Barthoe in principe het initiatief van Oostenrijk goed, maar, gelijk hij na den kabinetsraad aan journalisten mededeelde, de Fransche regeering kan zich niet uitspreken over het Duitsch—Oostenrijk sche conflict zelve, aangezien dat in geval van een Oostenrijksch beroep, op den Volken bond de taak zal zijn van aen Volkenbond. De raad keurde verder goed het Fransche antwoord op de Duitsche ontwapeningsnota van 19 Januari, dat Barthou morgen aan Lebrun zal voorleggen, waarna het onmiddel lijk naar Berlijn zal worden doorgezonden. Germain Matin gaf een uiteenzetting van de teekenen, die wijzen op een verbetering van den financieelen toestand, waarbij hij er op wees, dat de verzoeken om uitbetaling van waarden op korten termijn onbeteekend zijn. terwijl de rentestand oploopt van 3 pCt. tot 4 pCt. het onttrekken van goud aan de Ban- 3ue de France zeer gering is en de koers van en dollar depariteit nadert. De eerstvolgende kabinetsraad zal morgen avond worden gehouden. De ministerraad zal Donderdagavond bijeenkomen. 30.000 bouwvakarbeiders te Madrid in staking. De organisaties van bouwvakarbeiders te Madrid, welke ongeveer 30.000 leden tellen, zijn gisteren in staking gegaan, aangezien de arbeidsgeschillen nog niet zijn bijgelegd. Ook de partieele staking te Bilbao dreigt grooten omvang aan te nemen. De staking in de bouwbedrijven. Gisteravond zijn onderhandelingen ge opend ter bijlegging van het conflict in het bouwbedrijf. De ministers van arbeid en openbare werken intervenieeren. Men heeft goede hoop op een spoedige oplossing. De algemeene stakingsbeweging in Bilbao. In verband met de plotseling afgekondigde algemeene staking zijn te dezer stede diverse incidenten voorgekomen. Groepen arbeiders plegen daden van sabotage. Botsingen met de politie vielen voor. Tal van arrestaties zijn verricht. DE BALKAN-HEKSENKETEL. Treedt de Tsjecho Slowaaksche regeering af? De nationaal-democratische Tsjechische partij heeft den minister-president in een me morandum de redenen uiteengezet voor haar afwijzende houding tegenover de economi sche plannen der regeeringsmeerderheid. Er is evenwel reeds besloten, dat de plan nen, welke de minister-piesident Zaterdag voor de radio heeft bekend gemaakt, zullen worden in practijk gebracht. De Tsjechisch nalionaa'democratische mi nister van Handel. Matexsek zal aftreden!" Volgens het Tsjechische tgraiiërsblad Vecer is in verband h ermede een aftreden der r*. geering waarschijnlijk. Naar de cfficieuie Prager Presee med<s deelt, verwacht hij wijzigingen in het n». nisterie van Binnenlandscbe Zaken, in dai voor de nationale verdediging, in het ministe rie van Justitie, in het ministerie voor Onder wijs en Handel en mogelijk ook in het mj. nisterie voor sociale voorzorg en arbeid Een definitieve beslissing is evenwel niet voor Dinsdag te verwachten. Szymanski. De 27-jarige communist Fritz SzymansM is door het Lcipziger Rijksgerechtshof con- form den eisch van de rechtbank te Berlijn veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf we- gens een in Augustus 1932 te Berlijn op een troep van 15 nationaal-socialisten gepleegden overval, waarbij een SS-man werd doodge- schoten' en drie SS-mannen werden gewond, Naar een proces, dat weken duurde tegen 70 communisten, die beschuldigd werden van het vormen van communistische cellen in het garnizoen van het marinedepot t« Warna heeft het militair gerechtshof te Warna gisteravond 12 communisten ter dood veroordeeld. Van vier anderen werd wegens minderjarigheid de doodstraf In 15 jaar kerkerstraf veranderd, terwijl 15 be klaagden werden veroordeeld tot straffen tusschen 5 en 7H jaar en de overige 39 werden vrijgesproken. De Nederlandsche duikbooten K 14 en K 18 zijn gisterochtend om tien uur op de Taag aangekomen. De commandant begaf zie» naar de Nederlandsche legatie, waar bij het noenmaal gebruikte. Later bracht hij een bezoek aan den minis ter van Marine en andere vlootautoritdteo, welke bezoeken een half uur later werden beantwoord. De Nederlandsche matrozen passagieren in de straten in gezelschap van hun Britsohe kameraden. Zij doen mee aan de carnavalviering van gisteren en vandaag. Het oorlogsschip Kasoega Is uitgevaren naar Losop (Caroline-eilanden) een Japansd» mandaatgebied in het Zuidelijk deel van den Stille Oceaan) om vandaar af te halen de in ternationale wetenschappelijke expeditie, wel ke te Losop doorbrengt om de totale zona* verduistering van 14 Februari waar te nemen. De Kasoega moet op 3 Maart a.s. terug zij®. Het Engelsche stoomschip Empire Star, dat 7000 ton meet, heeft volgens een te Lon den ontvangen radiogram in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan op eenige honderden mijlen uit de Iersche kust zyn schroef verloren. Het schip wacht op assis tentie. Bizonderheden ontbreken. Familie van Loch-Nessmonsfer. De „monster-golf" is, naar United Press meldt, naar allen schijn nog lang niet voor bij; want thans verneemt de wereld, dat eett neefje van het fabelachtige monster van Loch Ness in de Zambesi rondspookt. Kapt. J. J. Reynard, de inspecteur van de VictO- ria-watervallen, kwam op een verlofreis t« Durban aan en toonde zich in het geheel niet verrast over de „monster"-berichten uit Schotland, die zooveel stof in de pers heb ben doen opwaaien. Hij verklaarde integen deel, dat een dier, waarop de beschrijving van het Loch-Nessmonster volkomen past, in het gebied der Zambesi leeft en reeds meermalen in de buurt van de watervallen ls gesignaleerd. Naar kapitein Reynard verder nog mededeelde, is het dier, dat minstens dertig voet lang is, een smailen kop en een tonrond zwart lichaam heeft, door vier Euro peanen opgemerkt. De heer Victor Pare, die sedert dertien jaar in het Zambesi-gefcied verblijft, heeft dit monster reeds twee maal gezien en was verbaasd over de enorme grootte. Overigens zweren de inboorlingen bij het bestaan van dit monster, dat nutt reeds uit vroeger tijden bekend is en dat een goddelijke vereering geniet. 101. Gelukkig bleek het nog zoo erg niet te zijn, toen ze er bij kwamen; maar een paar minuten later had het wèl te laat kunnen zijn. De inboorlingen hadden rond die wondervogel, die daar zoo maar onder hen was neergestreken, een aantal vreugdevuren opge bouwd en aangestoken en ze dansten er omheen on der het uitstooten van allerlei woeste geluiden. 102. De beide mannen wisten niet wat zij doen moesten. Ze riepen wel „vuur dooven", maar nie mand verstond hun en zij evenmin de feestvierders. Gelukkig kwam de planter nu ook aansnellen en die kon als tolk optreden. De luidjes begrepen niet waar om zij de komst van dit wonderdier niet feestelijk mochten vieren en eer zij de bevelen opvolgden, had de staart al vlam gevat.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7