DAGBLAD VOOR ALKf' AR EN OMSTREKEN. BURGEROORLOG IN OOSTENRIJK In het geheele land gevechten Het aantal dooden stijgt steeds ir No. 38 Woensdag 14 Februari 1934 136e Jaargang DAGELIJKSCH OVERZICHT ARM OOSTENRIJK. Wat vandaag de aandacht trekt ^Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. Blieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gelukkig Oostenrijk. Jarenlang werd het oude keizerrijk van Frans Jozef zoo genoemd en misschien niet zonder reden. Het land leefde in voorspoed, maakte deel uit van een der machtigste rijken van Europa, had rondom zich landen, die het van levensmiddelen konden voorzien en die zijn eigen producten kon koopen. Boven dien werd het grondgebied voortdurend uit gebreid, wat de bewoners tot tevredenheid stemde. Gelukkig Oostenrijk! Of was het misschien meer schijn dan wezen? Was het wellicht, dat het land geluk kig scheen, maar inwendig verre van gezond was? De geschiedenis zou ons kunnen leeren, dat Oostenrijk minder gelukkig was dan hel scheen te zijn. Dat zien wij reeds bij het vor stenhuis. Keizer Frans Jozef regeerde, doch leed door droeve familieomstandigheden. Eerst stierf zijn eenige zoon, toen werd keize rin Elisabeth vermoord en tenslotte werden aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin in den zomer van 1914 op wreede wijze ver moord Deze dubbele moord zou het be gin van den Europeeschen, later wereldoor log zijn, die oorlog, die het „gelukkige" Oos tenrijk in den diepsten rouw zou dompelen en die het wereldrijk zou versplinteren in ver schillende onderdeel en. En van Oostenrijk bleef nu een klein landje, dat zich met moeite en met steun van zijn vroegere vijanden kan staande houden. Wij behoeven hier niet verder op de jong ste geschiedenis in te gaan. Ieder weet, hoe moeilijk de Oostenrijksche regeeringen het hebben gehad, moeilijkheden, die ontstonden, doordat het land geen middelen van bestaan meer had En nu? Dollfuss heeft gedurende langen tijd met strenge handgeregeerd, maar ondervond heel veel moeilijkheden van de verschillende politieke partijen. Vooral tegen het fascisme moest Dollfuss streng optreden en dat ge lukte hem langen tijd. Daarnaast waren het de sociaal-democraten, die Dollfuss de han den vol werk gaven. Zoolang Dollfuss echter de vijanden der soc.-dem. bestreed, bleven deze laatsten vrij rustig, maar toen Dollfuss steeds verder ging en in vele gevallen regeer de zonder aan de grondwet te denken, werd het anders. Ook dat leek op fascisme, al was het in anderen vorm. En toen Dollfuss als half-dictator al te zeer met de burgertvachten in aanraking kwam, toen hebben de socialis ten naar de wapens gegrepen met het bekende gevolg. De strijd is ontbrand. Een complete bur geroorlog is begonnen. Misschien wint Dollfuss den strijd, misschien ook niet. Maar hoe ook de uitslag zal zijn, de nationaal- socialisten in Oostenrijk staan klaar, om voordeel te trékken uit dezen strijd, die in elk geval beide partijen zal verzwakken. DE STRIJD DUURT VOORT. Een officieel communiqué De strijd in Oostenrijk is gistermiddag met dezelfde hevigheid voortgezet. In Weenen werd de Schlingerhof opnieuw door de uitvoerende macht van den bond be zet. In het overige deel van dat district duur de de beschieting door de artillerie voort. Van officieele zijde werd de toestand om 8 uur gisteravond als volgt geschetst: Te Weenen is de voorstad Florisdorf in een omtrek van 12 K.M. geheel gezuiverd Daarenboven zijn afzonderlijke communisti sche haarden van verzet bezet. Tegen de in verren omtrek gelegen communistische nes ten zal Woensdagochtend worden opgetre den aangezien men de artillerie welke thans overal direct wordt gebruikt, in de nachtelij ke uren wegens het daaraan voor particulie re personen verbonden gevaar wil achterwe ge laten. In het Weensche district Favorieten zijn gisteravond 4 machinegeweren, 100 geweren, tal van patronen en stalen helmen door de politie buitgemaakt. Overigens is het in de districten Favoriten en Simmering volkomen rustig. In de bondslanden is de regeering te Linz den toestand meester, doch gisteravond zou den in verschillende straten vuurgevechten worden geleverd. Te Steyr is na langdurige gevechten de orde hersteld. Te Kufstein kon een uitgebroken opstand direct door de militairen worden onderdrukt. In de overige deelen van het Oostenrijksche gebied is het volkomen rustig. Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de gevechten in den loop van den avond in he vigheid afgenomen. De strijd was overdag zeer ernstig, aangezien de Schutzbund den tegenstand uitstekend had georganiseerd. De bewapening van den Schutzbund zou te Steyr bijna gelijk te stellen zijn geweest met die van beroepsmilitairen. De manschappen waren uitgerust met karabijnen, machinale pistolen en handgranaten en gekleed in goe de uniformen. De sterkte dezer troep wordt op 2000 man geschat. De belangrijkste stel ling van den Schutzbund op de z.g. Enns- leiten lag des middags onder zwaar houwit- servuur, waardoor 4 huizen werden ver nield. Gesteund door mitrailleurvuur zou 't bondsleger tegen vier uur deze stelling heb ben bezet, waarbij een derde deel der Schutz- bundafdeelingen zich zou hebben over gegeven. De rest trok zich .terug. Onder de gearresteerden bevinden zich de burgemees ter en het gemeenteraadslid Sichelreder, die het bevel heeft gevoerd. Aangezien het zie kenhuis in handen is van den Schutzbund moest in de stad een soort reservehospitaal worden ingericht. Tot de dooden behoort een directeur der Steyr-fabrieken, Wille Herbst, die Maandagmiddag in een auto werd dood geschoten. een vrouw die een buikschot op liep, terwijl van regeeringszijde wordt mede gedeeld, dat er bovendien 10 gewonden zijn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaargewonden. Des avonds trekken versterkingen van de Heimwehr onder leiding van Starhemberg de onbezette deelen van Steyr binnen. De strijd om Florisdorf. In Florisdorf hebben de bondstroepen en de politie ook gisteravond den tegenstand der socialisten nog niet kunnen breken. Het cen trum van het district wordt, rondom het commissariaat van politie, verdedigd door 700 man bondstroepen en 5 stukken veld geschut, die de politie ter zijde staan. Tus- schen dezen kring en het uiterste front der regeeringstroepen loopt een strook weiland, die nog volkomen in de macht der op standelingen is. De socialisten hebben hier weliswaar geen vaste stellingen ingenomen, maar met hun mitrailleurvuur houden zij de strook, evenals de brug geheel in hun macht. Uit Neder-Oostenrijk gehaalde troepen reserves worden gereed gehouden, doch kun nen niet voor het aanbreken van den dag in het gevecht geworpen worden, daar zij het terrein niet kennen. Bij het vallen van het donker ziin afdeelingen van het bondsleger, zoowel hier als aan den kant van de stad uit de opmarscblinie teruggetrokken. Dit wordt gemotiveerd met er op te wijzen, dat de sol daten gelegenheid moeten hebben om uit te rusten, teneinde vandaag met volle kracht weer te kunnen aanvallen. De in de verschillende op den Schutzbund veroverde gebouwen buit gemaakte wapenen worden onmiddellijk benut voor het bewape nen van regceringscontingenten. Vooral de machinegeweren, worden oogenbl ikke lijk gebruik genomen. In den nacht bleef het vrij kalin De soc - dem. handhaafden hun stellingen. Pas heden morgen 8 uur begon het artillerievuur weer te bulderen. Hoewel er van een officieele ver- lieslijst nog geen sprake is, schat men het aantal dooden op 500, een getal dat eer te laag dan te hoog is. Het aantal gearresteerden be draagt vele honderden. Alleen in Graz zouden 600 personen gearres teerd zijn. Niet alleen in Weenen, ook in andere deelen van het land, is de strijd met groote bitter heid verder gestieden. Volgens berichten waren te Linz de ge vechten bij de scheepswerf „Climax' evenals bij den, Linz beheerschenden, Freunberg, zeer hevig. Bij den Freunberg ligt het Jezuïeten klooster, op de Zuid-Westelijke helling het kruitmagazijn. De strijd om het soc.-dem. partijhuis, dat in de lange straat „Land- strasse" genaamd, ligt, was vreeselijk. Men spreekt te Linz van meer dan 60 dooden en ruim 100 grootendeels zwaar gewonden. Ook de strijd in de omgeving van de z.g- Sued- bahn-Gruende was buitengewoon hevig, maar ook in de nabijheid van het ziekenhuis is zwaar gevochten. De eerst kortgeleden ge bouwde en modern ingelichte Disterberg- school is door artillerie beschoten. In de bui tenste wijken van Linz woedde de strijd tus- schen 15 en 16 uur nog onbeslist. In Stiermarken schijnt de toestand voor de regeering niet bepaald gunstig te zijn. Een telefoonverbinding vandaar uit bestaat alleen maar uit het Ennsdal. Voor de verder naar het Zuiden gelegen gebieden is men aange wezen op berichten, die door motorrijders worden gebracht. Vooral in Graz met de voorstad Eggen- berg en de industriestad Bruck a. d. Mur is de strijd fel geweest. Hier zouden niet minder dan 100 dooden zijn gevallen. Volgens ge ruchten zou de bevolking in die streek ook zeer opgewonden zijn over de arrestatie van 14 dagen geleden van den eersten luitenant der gendarmerie Mesiner, tegelijk met een reeks andere nationaal socialistische leiders. Rondom Bruck a. d. Mur waren de socialis ten nog gistermiddag volkomen meester van den toestand. Te Steyr (Opper-Oostenrijk) zijn gemoto riseerde batterijen opgerukt De Heimat- schutz bevindt zich daar ter plaatse onder leiding van Starhemberg. De voorstad Enns- leiten wordt thans gezuiverd. Te Kapfenberg in Stiermarken is de gendarmeriepost die sedert Maandag was omsingeld, door bonds leger en Heimatschutz ontzet. Naar uit Linz wordt gemeld heeft de di recteur voor de veiligheid voor Opper- Oostenrijk met het oog op het feit, dat bij den terugtocht der gewapende leden van den Schutzbund tal van wapenen zijn verborgen, medegedeeld, dat ieder lid van den voorma- ligen Republikeinschen Schutzbund en van de sociaal-democratische .partij, die wapens in zijn bezit heeft en deze niet inlevert, bij standrecht zal worden veroordeeld. Critieke toestand te Woergl. In de industrieplaats Woergl in het dal van de Inn zou Dinsdag het tehuis dér sociaal-democraten worden bezet. De arbei ders verzamelen zich en boden tegenstand. De te Woergl beschikbare machtsmiddelen waren hiertegen niet opgewassen. Te Hee- ring, een mijnwerkersplaats zijn de arbeiders in staking gegaan. De stakers zijn gezamen lijk met de leden van den Republikeinschen Schutzbund van Haering opgemarcheerd naar Woergl. De plaats is thans geisoleerd. Van Innsbrueck is Heimatwehr en gendar merie gezonden. De toestand is critiek. Toen deze troepen in Woergl arriveerden, is het tot een gevecht gekomen met de soc.- dem. Verschillende gewonden vielen, terwij! een groot aantal arrestaties plaats had. Tusschentiidsche balans. Nog steeds is het onmogelijk gegevens te verkrijgen over het aantal slachtoffers, dat het bloedbad te Weenen tot dusverre heeft geëischt. Geruchtsgewijze verneemt men het getal 384 dooden, doch er wordt beweerd, dat dit niet meer is dan een schatting van linksche' kringen. Het eenige vaststaande gegeven, dat ter be schikking staat, is dat betreffende het aantal zwaargewonden dat is opgeno men in het Algemeene Ziekenhuis te Weenen en dat aldaar aan de verwon dingen is bezweken. Dit getal bedraagt tot dusverre (Dinsdagavond) 123. Ver der zouden in den loop van gistermiddag 100 lijken bij de sectieafdeeling van het anatomische instituut zijn afgeleverd. De geneeskundige dienst deelt mede, dat Maandag aldaar 136 personen en Dins dag 148 personen zijn behandeld. Hier onder waren 13 gevallen waarin slechts de dood kon worden geconstateerd. Al. deze getallen betreffen uiteraard slechts gedeeltelijke cijfers. Verhaal van ooggetuigen. Deelnemers aan den strijd van de beide laatste dagen in Oostenrijk, resp. ooggetui gen van een aantal gevechten tusschen de socialisten en de executieve van de regeering geven een relaas van détails der gebeurtenis sen die in een heele reeks van gevallen een afwijkende lezing geven van de officieele mededeelingen der regeering. Volgens deze ooggetuigen woedde de strijd tot hedenmiddag rondom de uitgestrekte wo^ ningcomplexen van Sandleithen, welke zich uitstrekken van Hermals naar Ottakrng, In d^ze complexen wonen duizenden huurders, grootendeels arbeiders, madr ook kantoor bedienden. Meer dan de helft van deze bewo ners kunnen gerekend worden te behooren tot het socialistische kamp. De rest nam geen deel aan den strijd, doch kon de gebouwen niet verlaten, aangezien zij dan tusschen twee vuren zouden zijn komen te staan. Onder de honderden dooden en gewonden, die in de geweldige gebouwencomplexen liggen, bevinden zich uiteraard ook tal van slachtof- fers, die in het eheel geen deel hebben ge nomen aan den strijd, zelfs anti-marxisten. Nadat een der vele huizen van dit complex op een gegeven oogenblik door politie en mi litairen bezet was, bleek, dat het reeds vol komen in elkaar geschoten was en dat alle inwonenden of wel dood, of wel zwaar ge wond waren. Eerst toen is het de politie ge lukt dit in puin geschoten huis te bezetten. Voortdurend rijden ziekenauto's voor om de slachtoffers weg te halen. Bijzonder hevig woedde de strijd om het socialistische arbeidersblok in Ottakring, dat eveneens een vesting geleek. Het huizenblok was in wijden omtrek afgezet. De officieele mededeeling, dat dit Arbeiterheim zou zijn ingenomen, wordt door de ooggetuigen, wier impressies hier gegeven worden, in twijfel ge trokken. Bij geruchte verluidt, dat de explosie van den in het district Ottakring gelegen gasmeter het gevolg is geweest van een ver keerd schot van de artillerie. Niet minder hevig was de strijd om de ge meentelijke woningcomplexen in Heiligen- stadt en om het station van deze voorstad. De politie heeft sedert Dinsdagmorgen her haaldelijk het station bestormd. In den loop van den dag was het afwisselend in handen der socialisten en der regeeringstroepen. Aan beide kanten moeten tientallen dooden en ge wonden zijn gevallen. Het Karl-Marx- gebouw, dat op een sterke natuurlijke vesting gelijkend woningcomplex, is gistermiddag laat onder artillerievuur genomen. De socia listen beantwoordden de beschieting fel. Wat in puin ligt, kan niet geheel worden vastge steld. De tegenstand der socialisten is hier buitengewoon hevig. Ook hier wonen talrijke niet-marxisten, die tusschen beide fronten staande veel geleden hebben. In de ochtend uren is in gedekte stellingen een batterij veld- houwitsers opgerukt, die het Schlinger-hui- zenblok onder vuur nam. Tot 12 uur woedde de strijd aan beide kanten even vurig en ver bitterd, Aanmaningen zich over te geven wer den door de opstandelingen van de hand ge wezen. Uit de beide industriesteden St. Poelten en Wiener-Neustadt, evenals uit Neukirchen, Ternitz en Gloggnitz ontbreken berichten. Wanneer men er in Weenen niet in slaagt nog voor het invallen van het donker orde en rust te herstellen, acht men den toestand voor Woensdag in breede kringen zeer ern stig. Fey voor de radio. Voor de radio heeft de leider van het vei ligheidswezen, vicekanselier Fey gister avond een toespraak gehouden. Hij ver klaarde, dat de tegenstand tot enkele kleine centra van verzet na gebroken was. Als nieuw feit vermeldde Fey, dat te Weenen in het-21ste district het commissariaat van po litie uit de daartegenover gelegen stedelijke brandweerpost beschoten was. Men heeft 'geconstateerd, dat de stedelijke brandweer in vele gevallen gemeene zaak- maakt met de socialisten. Zoo zouden in het Schlingergebouwencomplex in het 21ste dis trict, waar bij de verovering 400 leden van den Schutzbund gearresteerd zijn, handgra naten gevonden zijn uit den voorraad 'van de gemeentelijke brandweer. Van de ge arresteerde leden van den Schutzbund zal een groot gedeelte voor het standgerecht komen. Bijna alle socialistische leiders bevin den zich in handen der stedelijke overheid. Aan het einde van zijn toespraak her dacht Fey het groote aantal gesneuvelde le den van de staatsexecutieve Hij richtte tot de'arbeiders de vermaning tot inkeer en be zinning te kómen. Minister Schmitz over den toe stand in Weenen. De pasbenoemde bondscommissaris te Weenen, minister Schmitz, heeft den buiten- landschen persvertegenwoordigers heden de volgende verklaring gegeven: De bloedige gebeurtenissen te Weenen zijn geenszins de eenige oorzaak voor het af zetten van den soc. dem. Weenschen gemeen teraad en de benoeming van een specialen bondscommissaris voor Weenen. De regee ring heeft reeds geruimen tijd dergelijke voornemens gehad. De gebeurtenissen van gisteren zijn slechts de onmiddellijke aanlei ding geweest voor de uitvoering van deze plannen. De staats vijandige sociaal demo cratie heeft in Weenen een onmogelijk, met de nationale belangen in strijd zijnd be wind opgericht, dat thans gebroken moest worden. Een Duitsche meening. De Nat soc. Parteikorrespondenz schrijft o.a. over den toestand in Oostenrijk: De bloedige gebeurtenissen in Oostenrijk hebben in één slag de onhoudbare politieke gebeurtenissen in dit land voor ieder duide lijk gemaakt. Zij die het nat. socialisme dra ger noemden van den burgeroorlog en ge vaar voor het bestaan van den staat, zijn H i -■—■ui - - De burgeroorlog in Oostenrijk. (Dag. Overzicht.) Waarom houdt men Dimitrof gevangen? (Buitenland.) Voortzetting behandeling Nijen- rode-zaak voor de Amsterdamsche rechtbank. (Rechtszaken.) Corruptie te Den Helder? (Bin nenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) thans gebleken zelf de schuldigen te zijn aan de catastrophe. Er bestaat slechts één mogelijkheid aan den chaos in Oostenrijk een einde te maken en daarmede dezen brandhaard in Midden-Europa uit te doo- ven. Deze bestaat hierin zonder verwijl een eindstreep te zetten onder het regiem van willekeur van Dollfuss-Fey en aan 't Oosten rijksche volk zelf het bestemmlngsrecht over zijn lot in handen te geven. Voor een werke lijke pacificatie en saneering van den Oos- tenrijkschen staat is geen hoogst twijfelach tige internationale hulp door den Volken bond noodig, maar het Oostenrijksche volk is alleen in staat zijn omstandigheden te or denen, wanneer zonder aarzelen die krach ten zich aaneensluiten, die het recht hebben het volk in Oostenrijk te vertegenwoordigen en een regeering te vormen, die al die ele menten omvat, die geneigd zijn hun steun te geven aan een dergelijke principieele reor ganisatie van de politieke verhoudingen lil Oostenrijk en die over de krachten beschik ken een dergelijke reorganisatie tegen iede ren aanval te verdedigen. De legitimatie van een dergelijke regeering zou alleen kunnen liggen in een onmiddellijk beroep op het Oostenrijksche volk. Daarmede zouden eindelijk de legale krachten in de plaats komen van illegale avonturiers, die Oostenrijk tot het tooneel maken van een chaotischen broederoorlog tot nadeel van het volk. De nationaal-socialisten van Oostenrijk, wier kracht en sterkte in het Duitsche volk van Oostenrijk wortelt, weten met dezelfde zekerheid, dat hun uur komen zal als zij weten, dat Dollfuss uur geslagen heeft. Hoe eerder en sneller dit komt, hoe beter voor het zwaar beproefde Oosten rijksche volk. DE FRANSCHE KAMERZITTING. Men verwacht een meerderheid voor Doumergue. Ondanks de Kamerzitting van heden middag, waarin de regeering Doumer- gue aan het parlement zal worden voor gesteld, was het vanmorgen in de wan delgangen van het Doumergue-paleis Bornbon nog rustig. De afgevaardig den bespraken in groepjes den algemee- nen toestand. Naar verluidt, zou men in sommige kringen hebben overwogen. Daladier te verzoeken niet in de Ka merzitting van morgen te verschijnen, gezien men vreest, dat zijn aanwezig heid tot ernstige botsingen tusschen rechts en links zou kunnen leiden. Bo vendien vvil men in het belang van het herstel van de rust de afgevaardigde Henriot verzoeken zijn interpellatie-ver zoek om tot gerechterlijke van vervol ging van Daladier en zijn veranfwoor- de'ijke ministers in verband met de on lusten van verleden week over te gaan in te trekken. In sommige parlementaire kringen verwacht men, dat de regeering Dou- mergue morgen een meerderheid van ongeveer 450 stemmen op zich zal ver eenigen. GUEBIN GEARRESTEERD. In verband met Stavisky-zaak. Guébin, de directeur der verzeke ringsmaatschappij „La Confiance", die talrijke bons van Stavisky in ontvangst heeft genomen, is naar de gevangenis van Bayonne overgebracht. De kamerafgevaardigde Bonnaure, die na zijn arrestatie naar Bayonne is overgebracht, zal hedenmiddag in ver hoor worden genomen. SCHEEPSBOTSING IN CHINA. Een-en-twintig dooden. Nabij Amoy kwam een Chineesche mijnenlegger in aanvaring met een Chineesch vrachtschip dat ook passa giers aan boord had en onmiddellijk zonk. Tachtig opvarenden konden gered worden, terwijl 21 personen verdron ken. 2 l- g ie e- in a- s, 50 :n 1- •el' he n- in ie. ;is i's ek en iet De irs ca. an •en sen >n- an >n- im ns. en. •ijn 30 be en, izi- za i, n" ien hij va

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3