DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. SNEL WERKEND V w DE STERRENHEMEL 14—21 FEBR. 1934, 20 h MT. ©eegsizkv. LEBRUN NIET ZIEK. Looze geruchten. DE NSDAP EN DE WARENHUIZEN IN DUITSCHLAND. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN INDIE. Uit Patna wordt gemeld, dat daar een tamelijk hevige aardbeving is waargeno men. Te Sitamari (provincie Bihar) en Orissa zijn spleten in dei bodem ge vormd. Verscheidene huizen zijn inge stort. Te Darbhanga heeft een lichte aardschok platas gehad. EILANDJE GEÏSOLEERD. Moeilijke aanvoer van levens middelen. TWEE PRINSEN VEROORDEELD. Wegens revolutionnaire actie. ZELFMOORD VAN AMERIKAAN- SCHEN BIERBROUWER. ftüixmdaai Tlieuws NOORDSCHARWOUDE. HEERHUGOWAARD. MIDWOUD. WINKEL. ZUIDSCHARWOUDE WTERINGFN HEEMSKERK. LANGENDIJK. ST. MAARTENSVLOTBRUG. £uchtoaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Tegen een opi^a mende ongesteld heid en tegen hoofd-! pijn helpt As-i pirin afdoen de. Let eroiv dat U echte Asplrtn krijgt met het r Bayer-kruls en den oranje band. Die alleen helpt snel zonder schadelij te zijn. "Rechtszaken MARKTTRUCS! St» grootte, tl Sto 3* grootte. Ster 1< gr. Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij het Boren 'U Industrieel en Eigendom onder No. 64222 ©MJIIEMAAN 3 UXTSTE KNAEnEB #NIEUWCMAAN. ZUIP Sterretijd 5 h 37 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De wassende maan vindt men den 17en in de Vis sc hen; den 20en der. Stier. VENUS MAKS JUPITEÜ SATURNUS© in volk. De grondwet is op zij geschoven, het parlement is voor bijna een jaar niet bijeen geroepen. Slag op slag is geleverd tegen de fundamenteele burgerlijke en politieke vrijheden van het Oostenrijk- sche volk. De Oostenrijksche arbeiders beweging heeft het uiterste gedaan om den burgeroorlog te vermijden. De Oos tenrijksche reeeering heeft er op gestaan dezen op te roepen." Ten slotte wordt de solidariteit uitge sproken met de Oostenrijksche arbei ders en hun leiders in den strijd om de democratische instellingen en wordt de moreele en financieel© hulp van de En- gelsche arbeidersbeweging aangeboden. Van bevoegde zijde wordt in verband met de door een Parijsch ochtendblad verspreide geruchten over een onge steldheid van staatspresident Lebrun verklaard, dat deze geruchten van lede ren grond ontbloot zijn. De Voelkische Beobachter publiceert een bekendmaking van den leider van den staf van den plaatsvervanger van den leider, Reichsleiter Bormann, over de kwestie der warenhuizen. Het stand punt der Rijksleiding van de NSDAP wordt in opdracht van den plaatsver vanger van den leider gepubliceerd: In de bekendmaking herinnert Rijks leider Bermann aan de bekende beschik king van den plaatsvervanger van den leider van 17 Juni 1933, waarin werd uiteen gezet, dat vooreerst een actief optreden tegen warenhuizen en derge lijke bedrijven met het doel deze te niet te doen, moet achterwege blijven. Bij het uitvaardiging der beschikking, aldus de nieuwe bekendmaking ging de Rijkslei ding uit van de onderstelling, dat de eigenaars, althans leiders der waren huizen en dergelijke bedrijven, zoomede Joodsche firma's deze onze houding zouden beantwoorden door hunnerzijds de uiterste gereserveerdheid en tact te botoonen bij hun zakenbeheer, propa ganda en dergelijk optreden. Daarbij komt, dat de bovengenoemde zaken de symbolen der nationale beweging noch vortoonen, noch aanbieden, noch ver knopen. Behalve hakenkruisvlaggen be- hooren daartoe portretten van onzen leiders, uniformen en uniformstukken, zoomede alle voorwerpen, welke betrek king hebben op de nationale beweging, zooals bijv. kinderuniformen, S.A. pop per en dergelijke. De betreurenswaardige constateering, dat deze en andere natuurlijke geboden tot reserve zeer vaak worden overtreden, is aanleiding tot deze nieuwe uitdruk kelijke bekendmaking der positie van de NSDAP nopens het warenhuisprobleem. Bij deze gelegenheid wordt er op nieuw de nadruk op gelegd, dat het leden der NSDAP niet geoorloofd is voor warenhuizen propaganda te maken of in uniform binnen te komen. Voor het eerst in 16 jaar is het eiland je Nantucket aan de kust van Mas- sachusets door het ijs geïsoleerd en is sedert verleden week Donderdag niet meer te bereiken. Er kwam gebrek aan levensmiddelen en aan verschillende andere noodzakelijke goederen, zoodat gisteren een groote warenhuis-firma te Boston drie vliegtuigen en met levens middelen en andere waren naar Nan tucket heeft gezonden. In verband met den tegen de regee ring gerichten opstand in den herfst van het vorig jaar zijn prins Sithipown en prins Momsjao, beiden neven van den koning, heden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. A. Dusch Sr., de 68-jarige president der brouwersfirma Anhaesser, Busch Co. heeft zich op zijn landgoed Grant Farm doodgeschoten. Busch was sedert 6 weken ernstig ziek. ALS HET HART OP HOUDT TE KLOPPEN Een mooie uitvinding. Dr. Albert S. Hijman, van het „Beth Da- vid Hospital" te New York, heeft voor me dici te Philadelphia een demonstratie gehou den met een door hem uitgevonden electri- sche naald, welke in staat is de harteklop in vele gevallen weer op te wekken, waarvoor gewoonlijk een geneeskrachtig middel wordt gebruikt. In veertig van de honderd gevallen zou de proef succes hebben, verze kerde Dr. Hijman. Een zwarte stroom is voldoende voor het serum en bij voorzichtige toediening kan de hartslag weer worden opgewekt. Met het in strument dat „Lymanotor" genoemd wordt naar den uitvinder, wordt op groote schaal proeven genomen door een expeditie, welke onder de auspiciën van de universiteit van Californië naar de Galapagos Archipelago is vertrokken, waar inboorlingen vaak hei slachtoffer worden van slangebeten of beten van Schorpioenen. Dr. Hijman gelooft dat deze slachtoffers weer zullen opleven wanneer de hartslag weer tot haar normale werking kan worden teruggebracht. De naald wordt vervaardigd door een vereeniging, welke deelt in schen kingen, beschikbaar gesteld voor onderzoek in hartkwalen. Wat wil het fascisme. Voor de afdeeling Langendijk van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling sprak Zondagi. orgen in „Concordia" dr. M. Eisma uit Haarlem over „Wat wil het fascisme". Spr. begon met te zeggen, dat het fascisme het eerst in Italië is ontstaan en vervolgens het nationaal-socialisme in Duitschland, dat ten nauwste verbonden is met de zeer merk waardige figuur van Hitier, in wien het be grip van één groot Duitschland is ontstaan door invloed van een geschiedenis leeraar. Hitier was bestemd om architect te worden, doch de geldmiddelen ontbraken en hij werd schilder. Oostenrijker van geboorte kwam hij in Weenen in aanraking met de arbeiders beweging, doch kon zich niet met de strijd wijze van de vakbonden vereenigen. Na den oorlog te hebben meegemaakt kwam hij in Duitschland en was hij met nog eenige per sonen de oprichter van de Nationaal Duit- sche Arbeiders Partij. In 1923 werd door deze partij een putsch ondernomen en werden de leiders gevangen genomen. De partij groeide en zoo werd in 1933 met 44 pCt. der stemmen de regeeringsmacht veroverd. Als de grootste oorzaak van den groei van het nat.-soc. noemde spr. het verdrag van Versailles en de houding van Frankrijk. Door angst en wanhoop is het Duitsche volk met allerlei leuzen naar het nat.-soc. overgeloo- pen. Ten behoeve van den middenstand werd den strijd ontketend tegen de warenhuizen en de coöperaties, de boeren werd beloofd dat het grondbezit dienstbaar gemaakt moest worden aan het volksbelang, de ambtenaren en onderwijzers wier bestaan bedreigd werd met proletariseering werd een betere positie beloofd, de abeiders werden gelokt met socia listische leuzen en de grootindustrie werd angstig gemaakt met het bolsjewisme. Verder werd aan de frontsoldaten en de jeugd een baantje toegezegd die een plaats vonden bij de SA-troepen. Met propaganda en agitatie heeft Hitier de groote massa gekregen. Spr. was van meening dat bij schrapping van de verdragen en door vermindering van den crisisdruk het nat.-soc. zal verdwijnen Ook in Europa zou er dan iets moeten ver anderen. Vervolgens vroeg spr. zich af wat er van al deze dingen tot stand komt van Hollandsch standpunt bekeken en noemde hij b.v. on-Hollandsch dat Mussert evenals Hit- Ier zegt van geen debat op vergaderingen. Hier hebben de Friezen en Limburgers hun eigen taal wat niet in strijd is met onze Intern opvattingen. De oorlog heeft de Intern' opvattingen versterkt en aan de andere kant het nationalisme zooals wij dit in Duitschland zien. Dit conflict is bezig zich te voltrekken en als alle landen doen wat Duitschland doet zouden alle Duitschers naar hun land terug moeten en liep het hope loos vast en zou een oorlog niet uitblijven. Wat in Duitschland geschiedt is een stuk geestelijke verwildering bv. het gebed van Onze Vader is daar van toepassing gebracht op Hitier en eindigt met heil Hitier. Nadat spr. ook nog het corporatieve stelsel aan een korte bespreking onderwierp, wat z.i. geen al gemeen belang maar een groepsbelang is eindigde spr. zijn leerrijke rede met de op wekking aan hen die van het kap. stelsel te lijden hebben tot organisatie en voor de de mocratische vrijheid al verheelde hij geens zins, dat hieraan ook fouten kleven. Onze plaatsgenoot, de heer W. van Slooten Jz., die 27 Dec. tot 2e luit. bij het reservekader is benoemdis 10 Febr. te Naarden tot luitenant beëedigd. ver. In de gisteren gehouden gemeenteraads- gadering deelde burgemeester H. J. Avis mede, dat hij tegen 1 April ontslag heeft gevraagd. De heer Avis heeft bijna 30 jaar aan het hoofd der gemeente gestaan en is thans 66 jaar oud. Voor de gemeentelijke wijkveipleging zijn gedurende het vorige jaar 2304 bezoeken afgelegd, bij 77 verschillende patiënten. Bij ziekentransporten werd 10 maal hulp ver leend, bij verlossingen 19 maal en bij het af leggen van lijken 9 maal. Voor den dienst der tuberculose-bestrijding werden 107 bezoeken afgelegd bij 12 verschillende patiënten. De 'heer G. Nes, adjunct-directeur van de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Lutjewinkel is benoemd tot directeur dezer fabriek. Aan den burgemeester dezer gemeente is wegens ziekte ..en verlof van zes weken ver leend. De door de tooneelvereeniging „O.K.K." alhier gegeven tweede uitvoering ten bate van de kas van het plaatselijk crisis-comité is wederom een succes geweest, zoowel voor de vereeniging als voor het comité. De uitvoe ring was in alle opzichten goed geslaagd. Het aantal verkochte loten was plm. 700 en de opkomst was flink. Het comité kan nu weer iets meer doen, doch bij een ietwat ruime aanvrage om steun, zijn deze middelen weer spoedig uitgeput. Stremming scheepvaart. De reeds eerder vermelde stremming in de scheepvaart bij de schutsluis te Den Oever is een week uitge steld en zal plaats hebben op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Februari a.s. Loonen werkverschaffing. Met het oog op de loonen in het vrije bedrijf in deze ge meente komt het den minister van sociale za ken noodzakelijk voor het uurloon bij de werkverschaffing in den Wieringermeerpol- der te herzien. Het uurloon dat tot dusverre nog 30 cent bedroeg, wordt met ingang van 26 Februari a.s. nader vastgesteld op 28 ct. De vergoeding voor het regenverlies wordt hierdoor 22 cent. Saneering land- en tuinbouw. In de commissie voor de teeltbeperking voor het Zuidelijk deel onzer provincie voor alle plaatsen benoorden de spoorlijn Uit hoornAalsmeer met inbegrip van Haarlem en ten Zuiden van Alkmaar met Bergen en Schoorl (behalve de Schermeer) hebben zit ting de volgende leden: J. P. Nijssen te Sant poort; W. de Groot te Beverwijk; N. Vendel te Heemskerk; A. Bakker Wz. te Purmerend; C Cortzak te Hilversum; S. v. d. Stok te Nieuwe Niedorp; N. Dinkgreve te Amster dam en Ir. W. J. M. Dekker te Haar'em. Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers be sloot op den beschrijvingsbrief voor de nog deze maand te houden Algemeene Vergade ring een voorstel te plaatsen om tot samen smelting over te gaan met den Nederland- schen Tuindersbond in Zuidholland. Onge twijfeld zal dit voorstel worden aangenomen. In de jongste vergadering van de Fede ratie Alkmaar en omstreken van den Bond voor Staatspensioneering is besloten aan de algemeene vergadering van dien bond voor stellen te doen om tot een verscherpte actie voor het vericrijgen van premievrij staats pensioen over te gaan. Voor rekening van den heer A. Homan alhier werd aanbesteed het bouwen van een café-hotel, met winkel, woonhuis en garage. De uitslag van deze aanbesteding was als volgt: J. Veuger te St. Maartensbrug 22000; P. Kuiper te Petten 21600; D. Eriks te Bur- gerbrug 20950; C. Vriesman te Petten 20730; Fa. Doedens en Schilder te 't Zand 19887; P. Tuin te 't Zand 18793; Gebr. Veeter te Schagerbrug 18565; A. van Eekeren te Keinsmerbrug f 17950; P. Doorn te St. Maartensbrug 17900. De gunning werd aangehouden. SCHAGERBRUG. De uitslag van de op Dinsdag, 13 dezer ten overstaan van notaris Van Veen gehou den verkooping van een boerderij en een ren teniershuis, eigendom van den heer W. Nie- man, luidt ais volgt: 1. Boerderij met schuur, erf, bosch en wei land, gelegen aan den Ruigeweg nabij Keins merbrug, groot 8.84.80 H.Agemijnd door den heer J. Bakker te Koegras voor de som van 10824. 2. Renteniershuis aan de Groote Sloot te Schagerbrug, groot 2,60 A., gemijnd door den heer E. Rentenaar te Schagerbrug voor de som van 2160. De Pelikaan (thuisreis) is te Caïro aange komen, de Kwartel (uitreis) arriveerde te Karachi. Morgen zal de Snip naar Batavia ver trekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren P. Both (eerste bestuurder), W. E. de Graaff (tweede bestuurder), Chr. Biesheuvel (werktuigkundige) en J. J. Stodieck (radio telegrafist). De Kwartel (heenreis) arriveerde gister te Bagdad, waar ook de Pelikaan (terugreis) aankwam. FOKKER EN DE METALEN VLIEGTUIGEN. In aansluiting op de reeds verschenen mede- deelingen omtrent de plannen van de Fokker Fabriek om geheel metalen vliegtuigen te gaan bouwen, kan nog het volgende worden medegedeeld Het streven naar verhooging van kruis snelheid in het vervoer van passagiers, post en goederen door de lucht, treedt thans sterk op den voorgrond. Waar de regelmatigheid en de veiligheid thans aan z^er redelijke eioChen voldoen, wordt getracht met het vliegtuig eer. grootere snelheid te bereiken, omdat gebleken is, dat een snelheid van pl.m. 180 K.M. per uur in vele gevallen onvol doende is om het succes van de luchtvaart te waarborgen. Het streven naar verhooging van snelheid is thans vrij algemeen. Zoowel in Europa als in Amerika worden de noodige pogingen gedaan om tot een hoogere snelheid te ko men. Algemeen wordt erkend, dat de Ameri- kaansche vliegtuigconstructeurs hun Euro- peesche collega's vooruit zijn en dat men thans in Amerika vliegtuigen vindt, welke betere vliegprestaties hebben dan de Euro- peesche. In het hierboven aangehaalde artikel over de geheel metalen constructiewijze, zooals die in Amerika wordt gevolgd, blijkt, met welke enorme kosten en omvangrijke onder zoekingen dat resultaat verkregen is. Succes werd in Amerika behaald met twee motorige vliegtuigen, welke het voordeel bieden, dat de vorm van vleugel en romp zoodanig is gekozen, dat de weerstand tot een minimum is teruggebracht. Enkele zeer goede tweemotorige vliegtuigen kwamen aan de markt. In vakkringen heerscht de meening, dat de Douglas D. C. 2 wel een der meest geslaagde tweemotorige vliegtuigen ter wereld is. Deze machine is uitgerust met twee mo toren van 700 P.K., voorzien van een ver- tragingsmechanisme en bestuurbare schroe ven; het is een laagdekker, geheel van metaal vervaardigd, met een intrekbaar onderstel. De stuurhut, met dubbele besturing, is vóór in de neus aangebracht en geeft den bestuur ders een goed uitzicht. Het vliegtuig is ingericht voor het vervoer van 14 passagiers; de cabinehoogte is zoo danig, dat de langste personen er rechtop in kunnen loopen. Aan de geluiddemping en het verwarmings systeem is bijzonder veel zorg besteed. en onschadelijk Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-bui«j„ V4n 20 tabl. 70 cla. en oranjeiakjea van 2 tabC tt lo cu_ De Douglas kan met vollast op één motor starten en daarbij een hoogte van 3000 M, bereiken. De kruissnelheid bedraagt 290 K.M. per uur. Dezen zomer zal zulk een toestel bij wijze van proef bij de K. L. M. in dienst worden gesteld. De rechten voor het bouwen van zulk een machine zijn door de N.V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek verkregen, zoo- wel voor Nederland en de Koloniën als voor geheel Europa, met uitzondering van Rus- land. Mocht dit vliegtuig bij de K. L. M. voldoen, dar. zal de Fokker Fabriek er eea aantal voor de K. L. M. vervaardigen. Sinds 1920 heeft de K. L. M. steeds met in Nederland gebouwde vliegtuigen gevlogen. De techniek gaat echter op het oogenblik in zoo'n snel tempo en er worden zooveel nieuwe ontwerpen uitgebracht, dat het in w-rband met de enorme kosten, aan de ont wikkeling van ieder nieuw type verbonden, wel verklaarbaar is, dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet ieder type, dat op een gegeven oogenblik wordt vereischt, kan leve ren. Van zelfsprekend wordt door den ver bruiker steeds met den fabrikant overleg ge pleegd, welke toestellen in de naaste toe komst noodig zullen zijn. Deze ontwikkeling', welke wèl werd voorzien, werd echter in zulk een snel tempo verwezenlijkt dat om met het verkeer bij te blijven en het publiek het beste te geven, wat er is het voor de hand ligt, de bouwrechten van een type, het welk reeds geheel en al ontwikkeld is en waarmede reeds goede resultaten bereikt zijn, in Amerika aan te koopen, ten einde hier snel een aantal dezer vliegtuigen door eigen industrie, zij het dan ook in dit geval niet naar eigen ontwerp, te doen vervaardigen. Het is te verwachten, dat volgende types verder ontwikkeld zullen worden naar eigen Nederlandsch ontwerp, voortbouwende op de ervaring, die met de nieuwe constructiewijze zal worden opgedaan. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 13 Febr. Meervoudige strafkamer. Een 69-jarig boerenarbeider uit Oost- graftdijk, met name Leendert Sch., had op de 7 November gehouden aikmaar- sche najaarsmarkt een koe gepr„sen- Jeerd, opgesierd met een papiertje, waar op geannonceerd dat deze koe 12 Maart zou kalven, volgene berekening van ouden Leendert. Al spoedig daagde een liefhebber op vcor deze kalfkoe in den persoon van den landbouwer Corn. Schouten uit de H.H.Waard, die als conditie stelde het feit, dat de koe zou kalven. Dit werd door Leendert gegarandeerd en boven dien beweerde hij, dat gemelde koe af komstig was uit zijn „eigen veestal", wat de reinste fantasie was. De heer Schouten werd echter bitter teleurgesteld aangezien de blijde ge beurtenis weg bleef, zoodat hij zijn troost zocht bij den veearts Stockreef te Alkmaar. Deze heer onderzocht de zwart-bonte en constateerde dat het dier niet drachtig was. Hierop werd aangifte gedaan er vond de officier aanleiding den verkooper te vervolgen ter zake misdr art. 329 wetb. van strafr., waarbij strafbaar wordt ge steld het listiglijk bedriegen van den kooper door hem omtrent den aard van het verkochte onjuist in te lichten. Bedoelde boerenarbeider stond heden terecht en werd verdedigd door mr. Herman Scholten. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer Stockreef, die verklaarde dat de door hem in den stal van den veehouder Schouten te H.H.-Waard onderzochte zwart-bonte vaars absoluut niet drach tig was. Door den verdachte werd gesuppo- seerd dat bedoelde koe het kalf mis- chien zou hebben „versmakt" 103. „De benzine, de benzine,'* gilden de vliegeniers „als die gaat branden, wordt het een ramp". Nu wa ren de negers toch ook geschrokken, toen bun mooie vogel ging branden en met vereende krachten wisten ze er zooveel zand tegenaan te gooien, en de bran dende stukken bespanning er nog zoo bijtijds af' te rukken, dat het voorste deel gespaard bleef. Daar stond de onttakelde machine. 104. „Hoe komen we hier nu vandaan?" klaagden de vliegeniers. Plotseling was het, of een heeleboel voe ten door water plasten en zijzelf voelden ook hun voeten nat worden Door het reddingswerk waren er zakken met wijn uit het toestel gestooten en kapot gegaan en nu stroomde de wijn zoo mnar over den grond en liep in beekjes tusschen de planten.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8