DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche regeeringsverklaring. No. 40 Uit het Jlademmt Vrijdag 16 Februari 1934 üxigetii&sch Oaeczicht Doumergue behaalt een groote overwinning mei 402 tegen 125 stemmen spreekt de kamer haar vertrouwen uit t.o.v. deze regeering. DE DEBATTEN. JiuUmlatid 136e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk jf 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letten naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Den Haag, 15 Februari 1934. TWEEDE KAMER. Eindelijk is dan toch de Tweede Ka mer gereed gekomen met de Begrooting van Suriname. Nog vier sprekers hebben zich intusschen doen hooren alvorens minister Colijn aan bet woord kwam. De eerste spreker van heden was de heer Joekes (v.d.), die bevordering van de vruchtencultuur en oprichting van een conservenfabriek bepleitte, terwijl hij ook voor emigratie op ruime schaal zeer veel gevoelde. De heer Van Kempen (lib.) was het in vele opzichten met hem eens, doch hij had een forscher geluid van den Minis ter verwacht en gehoo» t op een positief werkprogram. Evenals de heer Joekes keurde hij het optreden tegen den com munist De Kom goed. Ook de heer Wendelaar (lib.) pleitte voor een krachtigen steun aan Suriname tep wille van zijn cultuur. Men bevorde- re den maisbouw en make propaganda voor een emigratie op ruime schaal. Nadat de heer Sneevliet (rev.-soc.) ge klaagd had over het despotisch optreden van de Koloniale Staten en over het financieel beleid van het moederland, kwam de Minister van Koloniën, de heer Oiijn. aan het woord. Niet ten onrechte wees hij er op, dat 25 jaar geleden de zelfde geluiden over Suriname zijn ge hoord. Dat stemt tot voorzichtigheid bij het maken van plannen en zeker ook bij het doen van beloften. Van kolonisatie plannen toonde hij zich volkomen af- keerig. Dat loopt toch op niets uit. De Regeering mist overigens de noodige middelen om thans grootsche plannen ten uitvoer te brengen. Van al het mooie, dat men in de toekomst ziet, achtte de Minister enkel de bevordering van de vruchtencultuur iets bereikbaars. Uitvoerig verdedigde de Minister het overheidsbeleid in zake de geestelijke verzorging, om vervolgens het regee- ringsbeleid tegenover het optreden van den communist De Kom te verklaren en het beleid van het bestuur van Suriname in verdediging te nemen in de dagen dat De Kom onrust tra rhtte te verwekken en de goeverneur heeft ten slotte het ver standigste gedaan door den man naar Nederland te expedieeren. Verder ver dedigde hij de toepassing van de anti- revolutiewet en het beleid van het be stuur van Suriname nam hij ten slotte geheel voor zijn verantwoording. De Surinaamsche Begrooting is na 's ministers rede zonder stemming aan genomen met de communisten en den heer Sneevliet als tegenstemmers. Hierna is de Indische Begrooting aan de orde gekomen en we hebben heden nog twee sprekers er over mogen hoo ren. Eerste spreker was de heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.), die in het algemeen instemde met het kolo niaal beleid van de Regeering, docb meende, dat zij er naar moest trachten door een beroep op de ambtenaren ze tot vrijwillige medewerking in den be- zuinigingsarbeid te prikkelen. Een uit voerige rede heeft hierna de heer Feber u ?eh°uden. Hij heeft daarbij op zui- ni.vheid ook bij raming aangedrongen, gepleit voor een actieve handelspolitiek, fflaar gewaarschuwd tegen het denk beeld om de rentebetaling van de schuld oc'ic maar voor korten tijd stop te zet ten. Noode berustte hij in de salarisver laging van het ambtenaarskorps, maar wanneer het erg nijpt, moet het moeder land desnoods bijspringen. Met het op treden tegen de demagogie in Indië kon hij ten volle meegaan. De Kamer is hierop tot Dinsdag uit een gegaan. EERSTE KAMER. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft de Eerste Kamer heden vlugger afgehandeld dan velen hadden vermoed, gegeven de vrij groote breed sprakigheid van sommige leden. Nadat dt heer De Savornin Lohman (c.h.) gis ter een vrij scherp requisitoir tegen het heeid van minister De Graeff had ge houden, heeft hedenmorgen de heer Van Lanschot (r.k.) een vriendelijker woord doen hooren. Hij zweeg liefst over •do Bel'fiisrhft a* Hiiren niftt. a -n i Ai-vur-eu. mj zvvtüe, uv.wv - oe Belgische kwestie om de buren niet t© prikkelen. Dat we over do zaak dor Tusschenwaterne moeten lezen in de kranten en niets van de Regeering kunnen hooren verdroot hem. Maar hi] erkende dat de Minister door zijn plicht tot zwijgen was gebonden, nu de andere staten zich kanten tegen de openbaarmaking van de handelingen der Rijnvaartcommissie. Het ook in de stukken geopperde denkbeeld van een verbod van de par ticuliere wapenfabricago achtte bij ge heel uit den booze. Wanneer we dan niet millioenen uit de staaskas zouden moeten besteden voor den aanmaak van onze weermiddelen, zouden we geheel aan het buitenland op dit punt zijn over geleverd. Wat den Volkenbond betreft, vertrouwde de spr. op de toekomst: zij die gelooven haasten zich niet en gelei delijk zal het pact wel een wijziging moeten ondergaan, maar de tijden zijn daarvoor nu niet gunstig. Dat onze ver tegenwoordiging bij den Volkenbond op treedt namens de kleine staten droeg zijn goedkeuring weg. Maar intusschen zorge men zijn zelfstandigheid hoog te houden. De heer Knottenbelt (lib.) keurde de houding der Regeering in het geval- Vliegen af. Verder drong hij o.a. aan op krachtige bevordering van onze vriend schapsverhoudingen met België. Ook drong hij aan op de benoeming van am bassadeurs bij onze buitenlandsche ver tegenwoordiging. De heer De Jong (r-k.) vroeg de aan stelling van goed bezoldigde beroeps consuls ter wille van een goede voor lichting van onzen exporthandel. Kan men voor de betaling daarvan het Sta- tistiekrecht niet gebruiken? De heer Briet (a r.) drong aan op pu- blicite' zake van onze onderhande lingen met België. Wijders kwam hij er tegen op de neutraliteit van België als van geen waarde voor ons te beschou wen. De heer Wibaut (s.d.a.p.) zette zijn idealen in zake den Volkenbond uiteen en hij hoopte dat deze na het herstel van de orde een goede toekomst tege moet zou gaan. De heer Van Embden (v.d.) verdedig de in hoofdzaak het denkbeeld van een algemeen verbod van particuliere wa- penfabricage als middel om tot alge- meene ontwapening te komen. Hierna was Minister De Graeff aan het woord. Een belangwekkende rede met overtuiging en levendigheid gehouden. De Minister gaf in de eerste plaats een toelichting op het geval-Vliegen en zette uiteen, dat de heer Vliegen niet tegen de onderdrukking der muiterij op „De Zeven Provinciën" was geweest doch enkel tegen de wijze, waarop dit was geschied en daarom viel er met hem te praten, spr. betreurde het nu nog, dat de heer V., toen hij 7 maanden later door spr. werd aangezocht om alsnog deel uit te maken van de delegatie ter Ontwape ningsconferentie, dit is blijven weigeren. De Belgische onzijdigheid achtte spr. voor ons onder de gegeven omstandig heden van betrekkelijke waarde en er zijn, gelukkig, nog andere waarborgen voor onze veiligheid. Op het oogenblik caderhandelen we niet met België, doch het moet er toch toe komen en dan moet er een tractaat komen, waarmede het Parlement accoord gaat. Omtrent de Rijnvaartcommissie kon spr. niets los laten. In den Volkenbond heeft onze delegatie altijd de noodige voorzichtig heid betracht en wanneer zij voor de L'uitsche vluchtelingen in de bres is ge sprongen, heeft zij dit niet gedaan zon der voorkennis van alle groote mogend heden, ook van Duitschland. Wanneer hij een nota betreffende een herziening van het Statuut van den Volkenbond heeft ingezonden dan is dit geschied op instigatie en na overleg met de kleine staten. Het door den heer Lohman gekriti seerde interview in de Figaro is op de door dezen aangevallen punten onjuist ei k'inklare nonsens. Ten slotte bracht de Minister ironisch den heer Lohman dank voor zijn belangstelling voor zijn gestie doch hoopte dat, als hij daarvan weer eens blijk gaf, hij dan met beter gefundeerde opmerkingen zou komen! Wat de particuliere wapenfabricage betreft, de Regeering gevoelt er veel voor deze zooveel mogelijk op te heffen. De minister denkt er over den rang van ambassadeur bij onze diplomatieke ver tegenwoordiging in te voeren. Voor uit breiding van het korps bezoldigde be roepsconsuls ontbreekt thans het geld. De begrooting is hierop zonder stem ming goedgekeurd, waarna de begroo ting van Justitie onder het mes kwam. Heden hebben we alleen den heer Kra nenburg (v.d.) gehoord, hoofdzakelijk in een pleidooi voor een regeling van de administratieve rechtspraak. Morgen voortzetting. Voor Frankrijk was het gisteren weer een belangrijke dag. Na de onrustige week van 4—10 Febr. met haar vechtpartijen en haar regeeringscrisis, heeft de oud-president en huidige minister-president een nieuwe regee ring gevormd, die krachtiger zou moeten zijn dan een lange serie van haar voorgangers. Dit kabinet heeft reeds eenige keeren verga derd, zijn program opgemaakt en gisteren dan was het de dag, waarop het zich aan de Kamer en den Senaat zou voorstellen. De Kamerzitting begon meteenige po gingen van de communisten, om de orde te verstoren, wat echter mislukte. Om'' 3 uur be gon de zitting onder leiding van Moncelle. Toen de premier de zaal binnenkwam, werd hij door de afgevaardigden der rechterzijde en van het midden met applaus begroet. Dit applaus werd overgenomen door eenige radi caal-socialisten. Op de banken der commu nisten werd geroepen: moordenaars, weg me, Tardieu, weg met het fascisme. Weg met de nationale unie. De communisten eischten voorts de arrestatie van Chiappe. Ten slotte keerde de rust weer. De regeeringsverklaring. Toen nam de minister-president Doumer gue het woord en legde de volgende regee ringsverklaring af, die ongeveer tegelijkertijd door den minister van justitie Chéron in den Senaat werd voorgelezen: „De regeering die zich aan het parlement voorstelt, is gevormd tot herstel van den burgervrede tusschen de partijen. Na de tra gische, pijnlijke gebeurtenissen van de laat ste dagen heeft zij alle reden om aan te ne men, dat deze vrede overeenstemt met den wensch van het land en het parlement, ten dringend werk van rechtvaardigheid moet worden uitgevoerd. De burgervrede en de ge ruststelling der gemoederen zal het mogelijk maken deze taak te vervullen zonder harts tocht doch met den wil, de schuldigen, wie zij ook mogen zijn, op te sporen, te vervolgen en te treffen. Naast dit werk van gerechtigd heid is er nog een andere niet minder belang rijke en dringende taak, die der moreele sa neering, die de vrijwillige aanvaarding van een zeker discipline eischt. Zij eischt, van leidende kringen consequentie en gezag en van hen, die geleid worden, eerbied voor de beroepsplicht. De binnenlandsche vrede is ook noodzakelijk opdat het land zoo spoedig mogelijk een begrooting krijgt, die spoedig moet worden afgehandeld om de stabiliteit der Fransche valuta te beschermen. Een in evenwicht gebrachte begrooting en een vaste valuta zullen den verbruiker en den produ cent vertrouwen inboezemen. De terugkeer van het vertrouwen zal sterk tot de opleving van het nationale bedrijfsleven en de vermin dering der werkloosheid bijdragen. Ook de buitenlandsche politiek eischt ge biedend den burgervrede tusschen de par tijen en de kalmeering der gemoederen. De vrede onder de Franschen is een krachtig ele ment tot waarborg van den wereldvrede zoo wel als van de veiligheid van Frankrijk. Slechts deze interne vrede zal ons het noodi ge gezag geven om een nuttige rol in den Volkenbond en op internationaal gebied te spelen. Slechts hij zal het ons mogelijk maken in overleg met de burgers van ons land doel treffende veiligheidsmaatregelen te nemen, die Frankrijk tegen gevaarlijke verrassingen zullen beschermen. Wij verlangen van u dat ge ons uw vollen steun zult geven, tot wel zijn van Frankrijk, tot bescherming der par lementaire instellingen en der republikein sche vrijheden. Ons land wist zich op critie- ke momenten steeds te handhaven. Dit is ook thans geboden. Wij vertrouwen er op, dat ge dit begrijpt en ons zult helpen". De debatten na de reieerings- verklarfng. De regeeringsverklaring werd door de meerderheid met levendige instemming ont vangen De socialisten onthielden zich van iedere demonstratie, terwijl de communisten rumoerig bleven. Na de regeeringsverklaring las de voorzit ter de lijst der ingediende interpellaties voor en richtte tot de regeering de vraag, wanneer zij wilde overgaan tot de behandeling der in terpellaties Doumergue stelde voor al le interpellaties uit te stellen tot na de begrooting. Hij sprak in dit ver band ook eenige woorden ter motiveering van zijn houding, waarbij hij in het bizonder inging op de motieven, welke hem aanleiding hebben gegeven in dezen moeilijken tijd de verantwoordelijke functie op zich te nemen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Hij heeft zich tot taak gesteld de rechtvaar digheid te laten overheerschen, de begroo ting af te handelen en nauwlettend te vol gen, wat zich in het buitenland afspeelt. Wanneer gij niet blind en doof zijt, riep Dou mergue in dit verband uit, moet gij zien, dat hetgeen zich hier en daar in het buitenland afspeelt, uiterst gevaarlijk is". Hij verbond hieraan de vermaning de rust en de eenheid te handhaven. Nadat een afgevaardigde der uiterste rech terzijde zich accoord had verklaard met de verdaging der behandeling van de interpel laties, kreeg Leon Blum het woord om het standpunt van zijn fractie uiteen te zetten Hij protesteerde tegen de verdaging der inter pellaties. De Kamer staat thans niet slechts tegenover een nieuwe regeering, doch tegen over een geheel nieuw politiek systeem. Blum keerde zich vervolgens in zeer scherpe be woordingen tegen het fascistisch gevaar, waarop hij door de rechterzijde werd geïn terrumpeerd met „provocateur". Hij drong ten slotte aan op ontbinding van de Kamer. Vervolgens sprak een vertegenwoordiger der neo-soeialistische fractie. Deze sprak ais zijn meening uit, dat het belangrijkste vraag stuk op het oogenblik van economischen aard is. De nieuwe regeering brenge een econo misch program, dat door alle partijen kan worden aangenomen. Het tijdperk der zuivere politiek is voorbij. De socialist Rivière deed vervolgens een aanval op de politie, die de demonstranten van rechts ontziet doch ijverig optreedt tegen die van links. De kamer heeft gecapituleerd voor de straat. De sprekers der communistische partij, Do- rit en Ramette, veroorzaakten door hun aan vallen op de regeering een helsch rumoer, dat den voorzitter van de kamer dwong de zitting voor eenigen tijd te schorsen. Na heropening voerde de voorzitter van de radicaal-socialistische fractie Chautemps het woord. Hij keerde zich tegen de pogingen om de laatste gebeurtenissen uit te spelen te gen zijn partij. Spr. eischte samenwerking van alle republikeinen. Het oogenblik is ern stig. Een legale regeering, die hét vertrou wen van de kamer bezat, heeft moeten aftre den om verder bloedvergieten te vermijden Doumergue heeft het vertrouwen en de steun van de radicaal-socialisten voor de beperkte taak, die hij zich gesteld heeft, n.1. justitie, begrooting en buitenlandsche politiek. De links-geöriënteerde afgevaardige Berge- ry verklaarde tegenstander te zijn van een verdaging der interpellaties zoowel als van de regeering als zoodanig. Spr. steunde den eisch van Léon Blum inzake ontbinding van de kamer. Het huidige parlement is niet meer in overeenstemming met den wil van de kie zers. Op deze sprekers volgde een reeks woord voerders van rechts en uit het midden, die voorstanders bleken van verdaging der in terpellaties en die algemeen hervormingen eischten. Ook de afgevaardigde Vallat van uiterst rechts verklaarde zich bereid vóór de regeering te stemmen, ofschoon hij oorspron kelijk van andere meening was De woorden van den eersten minister hadden hem echter aanleiding gegeven zekere bezwaren betref fende de samenstelling van de regeering op zij te zetten. De stemming. Na de debatten werd tot stemming overge gaan en Doumergue behaalde een buitenge woon fraaie overwinning met 402 tegen 125 stemmen. Voorloopig kan dus de nieuwe regeering aan den arbeid gaan, wetende, dat de kamer leden iets verstandiger geworden zijn. DIMITROF, POPOF EN TANEF. Als Sowjet-Russische onderdanen. Aangezien de Bulgaarsche regeering ge weigerd heeft de in Duitschland gevangen gehouden Bulgaarsche communisten Dimi- trof, Popof en Tanef te beschouwen als Bulgaarsche onderdanen, hebben bloedver wanten van de drie communisten zich door bemiddeling van de Sowjet-Russische ambas sade te Berlijn tot de Sowjet-regeering ge wend met het verzoek den gevangenen het burgerrecht te verleenen van de Sowjet-Unie De Sowjet-regeering heeft dit verzoek in gewilligd. SAAR-DEMONSTRATIE. Rede van von Papen, In het Sportpalast is gisteren te Berlijn een groote demonstratie voor terugkeer van het Saargebied naar Duitschland gehouden. Eenige Saarlandsche vertegenwoordigers voerden het woord, waarna von Papen een redevoering uitsprak, waarin hij scherpe cri- tiek uitoefende op den imperialistischen geest, waaruit de vredesverdragen van 1919 zijn voortgekomen en die Europa sedert 15 jaren „verpest" heeft. Wij aldus spr. strijden tegen dezen geest en wiilen dien voor altijd De regeeringsverklaring van Dou mergue. (Dag. Overzicht). Is Oostenrijk tot rust gekomen? (Buitenland). Habicht voor de Duitsche zanders. (Buitenland). S.A. en S.S. zijn militaristisch. (Buitenland). Gespannen verhouding Rusland Japan. (Buitenland.) Pijnenburg en Wals winnen de Antwerpsche Zesdaagsche. (Sport en Wedstrijden). Het wereldkampioenschap biljar ten te Groningen begonnen; Wie- mers wint de beide eerste partijen. (Sport en wedstrijden). De ministers de Wilde en Oud in Drente. (Binnenland.) Voortzetting behandeling zaak- Onnes van Nijenrode. (Rechts zaken.) Drie personen verwond na een vergadering der N.S.B. te Schoon hoven. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) uit de kabinetten der Europeesche politiek verbannen. In het verder verloop van zijn redevoering kwam von Papan ook nog te spreken over de gebeurtenissen in Oostenrijk, waarover hij o.m. zeide: Toen 15 jaar geleden de bloedige burgeroorlog in de straten der Duitsche ste den woedde, heeft de wereld zich daar het hoofd niet over gebroken, toen geloofde men, dat het de wraak was van de overlevenden op hen, die zij schuldig achtte aan den oor log. Maar wanneer thans 15 jaar later deze zelfde burgeroorlog in twee groote Europee sche hoofdsteden woedt, wanneer men met machinegeweren en kanonnen vuurt op bar ricades en arbeiderswijken, dan geloof ik, dat het iets anders is, dat niet in orde is. En het schijnt mij toe, dat men door de imperialisti sche politiek der vredesverdragen niet verge ten moet, dat de ééne kwestie, die den vrede uitmaakt ter wereld, alleen het sociale pro bleem is. Overgaande tot bespreking van de kwestie van het Saargebied betoogde von Papen uit voerig, dat de Duitsche regeering van mee ning is, dat zij alle reden heeft de wereld te bewijzen, dat in dit Duitsche grensgebied van het Westen het Duitsche wezen thuis hoort. Van een stemming heeft Duitschland dan ook nooit afgezien. Het doel van de Duitsche verlangens in dezen was alleen om door overeenstemming met Frankrijk vóór de stem ming te vermijden, dat deze niet aanleiding zou geven tot een nieuw conflict tusschen de beide groote naties, die iuist thans een nieu we poging doen tot definitief tot stand bren gen van den vrede. STAKEND SPANJE. De staking der bouwvakarbeiders. In de gisteren bijeengekomen vergadering van werkgevers in het bouwbedrijf te Madrid werden ernstige verwijten tot de regeering, die verantwoordelijk geacht wordt voor den ernstigen toestand van dit oogenblik. De minister van openbare werken ver klaarde tegenover een aantal journalisten, dat er onder de stakers oneenigheid was ont staan. De socialistische stakers willen de staking blijven voortzetten, terwijl de confe deratie het werk wil hervatten. Hedenavond zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Openbare werken in Madrid. De gemeenteraad van Madrid heeft be sloten een overeenkomst aan te gaan met den staat inzake een plan tot uitvoering van openbare werken tot een gedrag van verschei dene millioenen pesetas. O.a. zal een nieuw viaduct worden gebouwd, parken worden aangelegd e. d. Duizenden arbeiders zullen hierdoor werk kunnen krijgen. „APOSTEL VAN MARX". Roosevelt's nieuwste functie. De republikeinsche oud-senator der Vereen Staten, Moses, heeft, volgens „United Press" te Boston, een aanval gedaan op president Roosevelt, dien hij een apostel van Marx noemde. Hij beweerde, dat Rooseveldt's be wind „zich op weg bevond naar Moskou". In zijn op een vergadering gehouden rede drong hij bij de republikeinsche partij er op aan, ce Vereenigde Staten terug te voeren naar „het gezonde verstand". Ook kantte hij zich tegen de speciale bevoegdheden, welke aan Roo sevelt zijn verleend. Hij noemde deze on grondwettelijk en despotisch. Tenslotte ver zette hij zich tegen de Reconstruction Finan- ce Corporation, die z.i. streefde naar het verkrijgen van de leiding over het banksy steem en het particuliere crediet.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1