ALKMAARSCHE COURANT Hoe Moskou de jeugd bewerkt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. No. 41 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 ALCMARIAZEEBURGIA. De wedstrijd gaat positief door. De allerlaatste kans. H. R. C.West-Frisia. H. R. C., ook een der gegadigden voor de onderste plaats, treft het in zooverre, dat West-Frisia geen enkel belang meer heeft bij den uitslag van dezen wedstrijd. Nu D. W. S. kampioen geworden is, zou West Frisa hoogstens nog een poging kunnen doen, om de 3de plaats te be houden. Van taaie vechtlust, om zich ten volle te geven, is echter geen sprake meer. O. V. V. O.—A. F. C. Deze Amsterdamsche wedstrijd gaat tusschen twee vrijwel gelijke krachten. Misschien is A. F. C iets meer doortas tend en wint. KinheimD. W. S. W. F. C.—Z. V. V. T. 0. G., dat zqo mooi op weg is naar herstel, ontvangt E. D. O. en 't zou ons niet verwonderen, wanneer de puntjes in Amsterdam bleven. DE DERDE KLASSE A. DE VIERDE KLASSE A. LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. In het Westen zal Assendelft II er wel voor oppassen geen nieuwe misstap te begaan en de leiders doen er goed aan maar geducht aan te pakken, want het zou 'n bezoekende Schoorl I juist een kolfje naar de hand zijn, voor een tweed», verrassing zorg te dragen. We verwachten, dat de punten aan de Zaan zullen blijven, al j zal het er wellicht geducht spannen. In het Noorden Het Oosten In het Zuiden In de vierde klasse E In d; jeugd-afdeeling DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Wiemers stelt teleur. De avondpartijen. De avondpartijen brachten allereerst Wie- mers en v. Belle, die des middags allebei zoo roemloos verloren hadden, tegenover elkaar. Nu ging alles veel beter en het werd een par tij, die vol spanning was. Wiemers nam de leiding en na 10 beurten stond het 264240. Nog meer liep de Fries uit, doch twee beur ten later maakte v. Belle een serie van 108 en stond toen op 395Wiemers stond toen op 360 en maakte 30 punten. Toen poedelden beide spelers en daarna maakte de Belg de laatste 5 punten, v. Belle 400 18 108 22.22 Wiemers 390 18 106 21.66 Joachim speelde op het andere biljart tegen Moons al dadelijk heel goed en na 6 beurten had hij reeds 145 punten Moons begon toen ook beter en scoorde in de 7de beurt een serie van 100 punten. De spanning bleef er in en na 11 beurten stonden beide spelers op 243 punten. Tenslotte won de Duitscher. BRIDGE-DRIVE VAN ALCMARIA. SPORT IN BEELD. BUITENLAND „Weg met de ketenen". Geen denkbeeldig gevaar! (fócdt wtq&i beenden wetvood! Voetbal. DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN. Het programma is morgen wel heel klein. In den Bosch' worden de districtwedstrijden gespeeld, waardoor de meeste eersteklassers een vrijen dag hebben. Welgeteld zijn er slechts 3 wedstrijden in de eerste klasse vast gesteld, n.1. Z.F.C.V.S.V., Tubantia— A.G.O.V.V. en FrisiaAchilles. In alle drie gevallen heeft de thuisclub een kansje op den inzet en het gevolg zou zijn, dat Alcides definitief onderaan zou ko men. NEDERLAND—BELGIE. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië, die 11 Maart in het stadion te Amsterdam gespeeld wordt, zal volgens de Sportkroniek door den Duitscher dr. Bauwens geleid wor den. De belangrijke voetbalwedstrijd Alcmaria-— Zeeburgia gaat, ondanks alle geruchten, die in de stad verspreid worden, zeer zeker door. Wel had Zeeburgia uitstel gevraagd, doch dat is niet verkregen, zoodat wij morgen de Amsterdamsche whites op het Alkmaarsche sportterrein zullen zien vechten tegen de Grand cs. Alcmaria speelt morgen al f'*per thuis, nu tegen het Amsterdamsche Zeeburgia, dat zelf ook nog niet in veilige haven is. De omstandigheden, waaronder beide clubs moeten spelen, zijn dus vrijwel ge lijk. Vrijwel ,want toch is er nog verschil: wanneer Alcmaria verliest, is er geen hoop meer. Theoretisch misschien nog wel, maar practisch niet. En als Zee burgia verliest, kan deze club zich in de resteerende wedstrijden nog boven de 10de plaats werken. 't Wordt dus morgen de allerlaatste kans voor onze withemden, een kans, die moet worden aangegrepen. En toch, Alcmaria heeft één voordeel: Zeeburgia is geen club, die probeert door lichaamskracht een zege te behalen. Het spel zal dus deze keer den doorslag moe ten geven. Daarom zijn wij over den uitslag vrij gerust. Alcmaria kan een behoorlijke partij voetbal spelen; Alcmaria zal hard werken en dus kan er gewonnen wor den. De elftalcommissie heeft een wijziging In de voorhoede aangebracht, die er thans als volgt uit ziet: Keppel, v. d. Plas, v. d. Pol, de Jong, Hamstra. Wij hopen, dat dit vijftal den weg maar het doel zal vinden en dat het zal zorgen, dat de beide puntjes in Alk maar blijven. Daarin ligt H. R. Cs kans, want de Heldersche jongens zouden met een tyerwinning vrijwel buiten gevaar zijn. ïij zullen dus hard vechten en daarom lijkt ons een H. R. C-zege waarschijnlijk. Kinhëim kan morgen eerst bloemen geven aan de kampioen en dan een pret tig partijtje spelen. Er zal morgen wel nie» veel krachtsverschil zijn, zoodat wij rekening mogen houden met een pun tenverdeeling. De Zaansche derby wordt belangwek kend. W. F. C heeft nog wat goed te maken en zal probeeren, om haar buur vrouw te kloppen, 't Zal een harde strijd worden met wisselende kansen en tenslotte zal de thuisclub favoriet blij ken. In de tweede klasse B kan Velox mor gen kampioen worden. Ze speelt n.1. thuis tegen Blauw Wit en heeft zelfs aan een gelijk spel genoeg. Blauw Wit, dat de laatste weken ernstig heeft te leurgesteld, zal nog wel een krachtige poging doen, om te winnen, maar veel zal het niet baten. Velox wordt dan maar een week later kampioen! Bloemendaal, het onberekenbare Bloe- mendaal, zal nu eindelijk weer eens kunnen winnen. Wel heeft V. V. A. een week geleden Blauw Wit verrast, maar zooiets gebeurt slechts een keer! De Spartaan maakt een goede kans om het bezoekende Hercules een neder laag toe te brengen. De beide favorieten voor den kam pioenstitel trekken er morgen op uit: de Kennemers naar D W. V. en 0 S. V. naar de Meervogels. In beide gevallen mogen wij een overwinning van de gas ten verwachten. Purmerstijn ontvangt Assendelft en krijgt daar een goede kans, om te win- IIe^zelfde kunnen wij zeggen van de Meteoor, dat bezoek krijgt van K.V.V. De Noordelijke wedstrijd Hollandia— Helder belooft spannend te worden, t Wordt een mooie gelegenheid voor de Hoornsche club, om zich te herstellen en een kleine zege te boeken. Alkmaar trekt naar Texel en zal de eilandbewoners toonen, dat er met hen toch niet te spotten is. Veel krachtsver schil is er o. i. niet en misschien, dat Alkmaar het tot een puntenverdeeling brengt. De Boys trekken naar Uitgeest, dat eerst een concurrent scheen, doch nu bloemen mag geven. De Alkmaarders zijn verplicht om te winnen. Andijk ontvangt D. T. S en kan o. i. een kleine overwinning behalen, even als Succes, dat Schagen op bezoek krijgt. Ook dezen Zondag zou er weer eens een kampioen binnengehaald kunnen worden, en wel in de eerste klasse-afdeeling van het Oosten, waar Nieuwe Niedorp I bezoek krijgt van M.F.C. I. De Niedorpers hebben hier wel de beste papieren; eerstens spelen zij op eigen terrein en ten tweede hebben zij aan een ge lijk spel voldoende om zich kampioen te kun nen noemen, enzelfs bij een nederlaag hebben zij hun kans nog geheel in eigen han den, daar, indien M.F.C. de resteerende wed strijden eveneens weet te winnen, in punten- aantal gelijk kan komen en een beslissende ontmoeting zou moeten plaats vinden. Ook in de vierde klasse D zou het kam pioenschap kunnen vallen, indien A.S V. I het eveneens tot een overwinning kan bren gen, ten koste van het bezoekende Koedijk II Veel hebben we er niet aan toe te voegen, overtuigd als we zijn, dat er Zondagmiddag in het Oudorperland gejubeld zal worden. K.V.V. II zal de leiders nog op den voet blijven volgen, daar we de Krommenieërs heusch wel in staat achten van het bezoeken de Z.F.C. V te kunnen winnen. Nu Z.V.V. III zoo geducht op dreef, geven we voor het be zoekende W.F.C. V niet veel hoop en de Wormerveerders zullen wel met ledige han den huiswaarts keeren. De plaatselijke derby K.F.C. IVZaandijk II zou wel eens op een puntenverdeeling uit kunnen loopen, al ge ven we de Zaandijkers de grootste kans. slechts een ontmoeting en wel Wieringer- waard IM.L.D. I. Daar de poldermenschen er wellicht prijs op stellen, op de tweede plaats te eindigen, zullen zij het wel tot een overwinning kunnen brengen en gaan de „luchtvaartmenschen" ongetwijfeld puntloos naar huis. kan het reeds eerder gememoreerde afdee- lings-kampioenschap brengen, nu Nieuwe Niedorp I eindelijk eens bezoek van M.F.C. I zal krijgen. Uit onderstaanden stand blijkt de mooie kans van de Niedorpers. N.-Niedorp I 13 12 0 1 84—15 24 M.F.C. I 11 9 0 2 56—16 18 Daar de leiders reeds aan een gelijk spel genoeg hebben, verwachten we a.s Zond-g- middag hier de beslissing! Of zouden de Me- demblikkers deze krachttoer tot een goed ein de weten te brengen? Nu Berkhout I vorige Zondag tegen het be zoekende West-Frisia III zulk een goed resul taat wist te boeken, geven we haar thans in eigen huis tegen Hollandia III eveneens kans op een winstpunt. Hollandia IV zal te Enk huizen tegen West-Frisia III wel aan het kortste eind trekken. krijgen de leiders, Monnikendam I, een zeer lastige klip te omzeilen, daar een bezoek ge bracht moet worden aan het pittige W.F.C. IV. We vreezen dat de Monnikendammers er wel eens niet zonder kleerscheuren af konden komen. O.S.V. III, die op het kampioenschap nog de beste kans heeft, krijgt het heel wat gemakkelijker en de Oostzaners zullen onge twijfeld van de bezoekende Zilvermeeuwen- reserves winnen. Tusschen Ilpendam I R.C Z. I kon het wel eens op een puntenverdee ling uitloopep. In de tweede klasse D krijgt Alkmaar II geen al te zware taak, daar D T S II heusch wel in eigen huis te kloppen zal zijn. We rekenen dan ook op een groen witte zege. In dé derby Alkm. Boys II—Alc maria IV kunnen de gastheeren zegevieren, zoodat de Boys-reserves. evenals het vorige jaar met eén punt verschil onder de kam pioenen zuilen eindigen. In dc derde klasse B zullen de Egmondsche Boys wel oppassen bij het leidende Koedijk I niet te veel opach- ter te geraken, zoodat we ze te St,^a^ras op Vrone II kans op.beifle winstpunten geven. De Vronianen blijken anders wel eens geen gemakkelijke tegenstanders te kunnen zij Of Alkmaar III het thuis tegen C.S.V. II zal bolwerken, meenen we te moeten betwijte In de vierde klasse D zal de beslisisng kunnen vallen, zooals we dat reeds eerder memoreerde. A.S.V. I 11 10 0 1 10^-20 20 Egm. Boys III 11 7 1 3 50-26 5 Koedijk II 11 6 2 3 38-2/ j Uit bovenstaanden stand blijkt, indien A.S.V. I van het bezoekende Koedijk II zou winnen, de Sporters zich kampioen kunnen noemen. We verwachten een zege voor de thuisclub. Egmondsche Boys zal wel van hei bezoekende Alkm. Boys IV kunnen winnen, of zullen de Alkmaarders van vorigen Zondag revanche nemen? Of Oudarp I nu Aker sloot I op bezoek komt het opnieuw tot een overwinning zal kunnen brengen, meenen we te moeten betwijfelen. zal C.S.V. III wel van het bezoekende A.S V. II winnen, terwijl A.S.V. III aan den Wester- weg in Alkmaar IV wel haar meerdere zal moeten erkennen Bergen III zal in eigen huis wel niet den opmarsch van Egm. Boys II kunnen stuiten en we verwachten dan ook een zege voor de leiders. krijgen des middags de Alkm. Boys-junioren bezoek van de Z.F.C. c-junioren eneen overwinning brengt hen dichter bij het kam pioenschap. We rekenen op een Alkmaarsche zege! korfbal. HET PROGRAMMA VAN MORGEN. Het programma van de korfbalwedstrij den van den Nederlandschvn Korfbalbond voor a.s. Zonda luidt volgens de „Korfbal Revue". West. le kl. N. H. Amsterdam: D. D. V.—D. V. D. Amsterdam: Westerkwartier—D. T. V. Koog a. d. Zaan: K. Z.—SwifL West. Ie kl. Z. H. Dordrecht: Deetos—Ons Eibernest. Rotterdam: RozenburgH. K. V. Oost. Ie kl. A. Zutfen: Rapiditas—Ekca. Deventer: HellasZ. K. C. Oost. Ie kl. B. Kampen: Wit Blauw—H. K. C. Delden: Zwart Wit—Rigtersbleek. Enschede: D. O. S.Achilles. West. 3e kl. B. Haarlem: Oosterkwartier—D. V. D. 2. HaarlemHaarlem—Oosterpark. DE EERSTE KLASSERS. K. Z. morgen kampioen? Noordholland. De spannende strijd om het kampioen schap tusschen K. Z., Westerkwartier en Blauw Wit kan morgen waarschijnlijk be ëindigd worden ten voordeele van de Zaan- kanters. Hiertoe dienen zij hun laatsten wed strijd tegen het bezoekende Swift te winnen. En Swift moge een wispelturige ploeg zijn, toch gelooven we niet dat de Zaankanters thans op eigen veld zich zullen laten ver rassen. We houden het dan ook op K. Z. Westerkwartier zal in ieder geval tegen D T. V. voor een overwinning zorg dragen. Je kunt nooit weten... D. D. V.—D. V. D. ts voor de bezoekers. De derde kampioenscan- didaat is vrij. De stand van het leidende drietal is: K. Z. 13 8 4 1 49—29 20 Westerkwartier 13 8 3 2 63—33 19 Blauw Wit 13 7 4 2 58—33 18 Zuidholland. De strijd gaat hier nog alleen om de laat ste plaats te ontloopen. Het gaat tusschen D. K. C. en Ons Eibernest. De Delftenaren staan er wel het slechtste voor. Ons Eiber nest heeft morgen niet veel kans op punten- vermeerdering, daar zij vrijwel kansloos naar de kampioenen gaan. Rozenburg ont vangt H. K. V., waarbij de ex-kampioenen de beste papieren hebben. Het Oosten. Afd. A. De beide candidaten voor de eerste plaats Z. K. C. en Ekca spelen beide uit. Ekca dat bij Rapiditas op bezoek gaat, heeft de licht ste taak en kan gemakkelijk winnen. Z. K. C. heeft het tegen Hellas heel wat zwaarder De thuisclub kon de leiders wel eens een punt ontfutselen. Afd. B. Wit Blauw dat momenteel de laatste plaats bezet ontvangt H. K. C., dat ook nog lang niet zonder gevaar is. De uitwedstrijd wist Wit Blauw reeds tot een gelijk spel te brengen, zoodat zij op eigen veld een mooie kans hebben om beide punten te bemachti gen. Zwart Wit blijft in de meerderheid te gen het bezoekende Rigtersbleek. D. O. S. kan op eigen veld van Achilles winnen. West. 3e kl. B. Slechts 2 wedstrijden worden hier ge speeld. De leiders Oosterpark gaan naar Haarlem, bij de club van dien naam op be zoek. De Amsterdammers die nog ongesla gen zijn zullen ook nu wel voor een over winning zorg dragen, waardoor het kampi oenschap binnen is. Oosterkwartier ontvangt D. V. D. 2 en houdt de punten in Haarlem. Biljarten. De twee laatste partijen, die Donderdag avond gespeeld werden, bracht v. Belle tegen Sorge en Joachim tegen Sweering. v. Belle had al gauw een groote voorsprong, doch struikelde in de laatste gedeelten der partij, zoodat zijn gemiddelde snel daalde. De uit slag was: v. Belle 400 24 74 16.66 Sorge 238 24 58 9.91 Sweering leek tegen Joachim kansloos, toen de Duitscher al gauw een 100 punten voor was. Toch kreeg hij eenige kan sen en benutte die, zoodat hij tegen het einde der partij zelfs iets voor kwam. Op 393 strandde hij echter en toen maakte Joachim de partij zelfs uit met een slotserie van 21. Sweering mocht echter nog een keer stooten (elk der deelnemers krijgt evenveel beurten) en wist ook de 400 te halen. De uitslag is: Joachim 400 20 80 20.00 Sweering 400 20 71 20.00 Gistermiddag werd het tournooi voortge zet. Begonnen werd met den strijd Joachim Wiemers. De Fries was er geheel uit, doch ook de Duitscher bracht er niets van terecht, 't Gevolg was een taaie partij met een slecht gemiddelde: Joachim 400 37 59 10.81 Wiemers 162 37 22 4.37 Op het andere biljart speelden Sorge en Albert een fel partijtje, maar Albert was de sterkste en won Albert 400 26 60 15.38 278 26 80 10.96 Onze nationale kampioen Sweering moest vervolgens tegen den taaien Moons vechten De Nederlander nam de leiding, doch mid den in de partij werd het gevecht zeer hevig. Moons haalde op enMaar hij verloor. De uitslag was: Sweering 400 27 16 14.81 Moons 324 27 61 12.00 De andere Belg vocht tegen Cóte, ook een der zwakke broeders. Maar diezelfde Cóte nam de leiding en vergrootte die, dank zij het gepruts van v. Belle, die er totaal uit was. De uitslag was: Cóte 400 27 72 14.81 v Belle 236 27 48 8.74 Joachim 400 16 92 25.00 Moons 382 16 100 23.87 Sweering, die vervolgens tegen Albert moest spelen, maakte er niets van, terwijl Albert juist goed in vorm was. 't Werd een korte, maar krachtige partij van den Fransch- man, die met de volgende cijfers won Albert 400 14 120 28.57 Sweering 85 14 23 6 07 NEDERLAAGWEDSTRIJD TE ST. PANCRAS. De biljartclub „De Driesprong" te St. Pancras speelde gisteravond een nederlaag wedstrijd tegen Excelsior. De uitslagen wa ren: le vijftallen: J. v. Wonderen 79 29 21 2.72 Jb. Ruijs 150 29 18 5.17 Middelbeek 104 29 27 3.58 Jb. Tol 150 29 38 5.17 Teileman G. Booij T. Witte P. Bus v. Slooten E. Ket 2de vijftallen: Molenaar H. Meijer A. Vos D. Koning Velde J. Schuit Edel W. Keizer 111 150 97 150 150 102 100 68 49 100 46 100 59 100 36 36 35 35 44 44 22 21 28 28 25 25 38 38 14 18 12 24 16 11 31 12 12 16 14 12 11 8 3.08 4.16 2.77 4.28 3.40 2.37 4.54 3.23 1.75 3.75 1.84 4.— 1.55 2.53 Stoffens 100 49 10 2.04 J. Bouwstra 42 48 5 0.87 Bridge. Alcmaria hield gisteren in haar clublokaal bij Ben van Doorn een bridgedrive, waaraan 28 personen deelnamen. De leiding berustte bij de heeren K. Bos en D. Rozendaal. Eerst genoemde heette de spelers hartelijk welkom, bracht dank aan den heer van Doorn voor de beschikbaarstelling der zaal en bovendien voor het schenken van een extra prijs, die als slamprijs zou worden uitgereikt. Toen kon het spel beginnen. Eenige uren achtereen is er prettig gespeeld, maar het was merkwaardig, hoe weinig goede spellen er bij waren. Er werd diverse keeren rondgepast, wat wel een snelle afwerking bevorderde, maar wat nu eigenlijk niet de bedoeling is. Een slam-bod werd wel een keer gedaan, maar 't was natuurlijk een hopeloos geval. Toch was er genoeg spanning en vooral in de oneven lijn kreeg men een zeer merkwaar- digen uitslag Daar kwamen niet minder dan 4 paren met eenzelfde aantal punten uit den strijd te voorschijn, zoodat het aantal speel- punten den doorslag moest geven. Vermelden wij nog, dat de paring deze keer bij loting geschiedde. De uitslag is: Oneven lijn: 1. K. Bos—D. Rozendaal 26 ptn. (2070) 2. J. Doeschot— K. Porssius 26 ptn. (2060) 3. v. BeestJ. Pie 26 ptn. (1800) Even lijn: 1. MaterK. Wit 20 ptn. 2. Robbers—Jonker 26 ptn. 3. G. v. d. PolG. Keppel 27 ptn. Aan het slot van den avond bracht de heer K Bos dank aan den heer van Doorn voor diens onmisbare medewerking en riep die medewerking voor een volgende keer in. En die werd natuurlijk dadelijk door Ben gege ven! Sport in Beeld is deze week een dag later verschenen dan gewoonlijk, doch daar was een reden voor: het fraaie weekblad heeft als 't ware naast den gewonen inhoud een zeer uitvoerig overzicht gegeven van de R. A. I. en het aantal foto's, dat op deze tentoonstelling betrekking heeft, is wel van een zeer bizondere hoedanigheid. Vooral de mid denpagina is prachtig opgemaakt Naast de R. A. I. kieken (met een er bij behoorend artikel van Nijland) is ook nu weer opgenomen de sport der afgeloopen week (voetbal), korfbal, hockey, schermen, biljarten, enz.) en als artikelen noemen wij de korfbal compe titie, het dagboek van Tartuffe, het sportpraatje en de redactioneele mee- ning. Alles met elkaar dus een uniek num mer, dat gelezen, bekeken enbe waard moet worden! Op het pas gehouden 17de Congres van de communistische partij in Sovjet-Rusland heeft de chef van de Roode Propaganda, Manoeilski, verklaard: „Het groote succes van het werken van onze propaganda voor de Communistische Internationale blijkt wel bet meest hieruit, dat zelfs studenten van de oudste en deftigste Engelsche Universiteiten te Oxford en Cambridge begonnen zijn, Rus eisch te leeren. Die studenten denken er niet meer aan, om zoo er weer een oorlog mocht uitbreken, voor hun Egelschen Koning en hun Engelsche vaderland te gaan vechten. Zoo dom zijn die jongelui te Oxford en te Cambridge niet meer!" Deze woorden van Manoeilski zijn juist, met één groot voorbehoud: Oxford en Cam bridge stikken in snobbisme en onder be paalde groepen van de daar wonende stu denten is het op het oogenblik een b?wijs van goeden smaak te beweren, dat zij veel voor het communisme voelen. In de debating clubs dier allerdeftigste Engelsche universi teiten staat het thans gekleed te praten over onderworpen als bij voorbeeld: pacifisme, dienstweigering, communisme en dergelijke dingen. Er ontwikkelt zich op het oogenblik in Oxford en Cambridge een soort edel- communisme, dat evenwel totaal onge vaarlijk is. Oxford en Cambridge leveren later de hoogste Engelsche staatslieden, de hoogste ambtenaren, de voornaamste rechters, de bestuurderen van de talooze Engelsche kolo niën en zij zullen dat blijven doen, al staat het op het oogenblik deftig voor de verwende knapen te Oxford en Cambridge om in het communisme te grasduinen. Geheel anders is het met de overige En gelsche universiteiten gesteld, waar de zonen van de Engelsche burgermaatschappij en van den Engelschen middenstand studeeren. Daar denken de jongelui er niet aan te coquetteeren met net communisme. Zij zijn er te verstandig voor en teveel „nuchtere En gelschen". De ietwat gevaarlijke intellec- tueele sport van Oxford en Cambridge is niet naar de hoogescholen te Londen, Manches ter, Edinburgh overgeslagen. Straks, tot de jaren des onderscheids gekomen, zullen ook de jongens van de beide oudste en voornaam ste Engelsche Universiteiten weer de oude beproefde leiders worden van het Engelsche conservatisme, of hoogstens van de Engel sche liberale partij, die langzaam bezig is weg te smelten, daar de arbeiders-partij al lang de plaats van de liberalen in het Engel sche politieke leven heeft overgenomen. Die zoogenaamde intellectueele kringen missen in Engeland ieder contact met de massa, doen alleen interessant onder elkaar, werken niet naar buiten. Een schoolweekblad. Maar wel is het een merkwaardig ver schijnsel, dat op de Engelsche Public Schools en Colleges (instellingen, die men in Neder land zoowat niet kent, want gewone kost scholen zijn die Engelsche Public Schools en Colleges toch ook weer niet) onlangs aan het licht is gekomen, dat de communistische partij in Engeland bezig is onder deze jon gens van 12 tot 19 jaar propaganda te ma ken. De kwestie raakte bekend, omdat een jon gen van 16 jaar op het Wellington College een schoolweekblad wilde gaan uitgeven, dat zou heeten: „Weg met de ketenen!Spoedig bleek, dat deze jongen geregeld brieven en drukwerken uit Londen ontving, vol met communistische propagandalectuur voor zijn nieuw schoolweekblad. Vermoedelijk onbe wust, was deze knaap een slachtof"er van de communistische propaganda, zonder per soonlijk op zijn leeftijd de gevaren van zijn handelwijze te kunnen overzien. Bij daarop volgende onderzoekingen in andere Engelsche public Schools en Coi- leges bleek al spoedig, dat ook aan die scho len bepaalde jongens geregeld van een on bekenden afzender te Londen brieven en drukwerken ontvingen, die dezelfde com munistische propagandalectuur bevatten, als de jongen van Wellington College regel matig ontving. De afzender bleek te zijn een man, ver bonden aan het communistische hoofdkwar tier te Londen, die op deze wijze onder de studeerende jongeren van Engeland propa ganda maakte voor zijn denkbeelden. Bij nader onderzoek is toen zelfs aan het licht gekomen, dat de studiegroepen onder de jongens van de Public Schools en Colleges niets anders waren dan communistische cel len. Daar deze jongens van 1219 jaar na tuurlijk gemakkelijk zijn te be-invloeden, heeft tenslotte de geheime Engelsche politie zich met het geval bemoeid. Deze onderzoekt thans op welke wijze die propaganda-arti- kelen Engeland zijn binnengekomen en op welke wijze de man in kwestie aan de benoo- digde gelden kwam om die uitgebreide pro paganda te voeren. Natuurlijk kan het ant woord alleen maar zijn: Moskou! Maar men zal begrijpen, dat er zooveel wegen en zoo veel tusscnenpersonen zijn gebruikt, dat de bewijslevering daarvan wel heel wat moeite zal vergen. Het schoolweekblad „Weg met de kete nen!" zal natuurlijk niet verschijnen, maar de poging daartoe is toch wel een bewijs van de onverzwakte poging van het internatio nale communisme om overal in de wereld ook op de Engelsche scholen propaganda te maken voor de denkbeelden van de Derde Internationale te Moskou.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5