DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kening Albert van België omgekomen. Van de rotsen gevallen en gedood. Na urenlang zoeken vond men het lijk in een ravijn bij Namen. Slachtoffer der bergsport. No. 42 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 19 Februari 1934 Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. 136e Jaargang Rouw IVat vandaag de aandacht trekt,,» Le roi est mort, vive Ie roi. Kroonprins Leopold, die a.s. Vrijdag Koning Leopold UI zal zijn, met zijn vrouw Prinses Astrid. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTLEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Koning Albert van België is Zaterdagmiddag op een berg tocht verongelukt. De koning was per auto naar de bergen bij Namen gegaan en maakte toen alleen een tocht door bet geberg te. Zijn lang uitblijven wekte bij den achtergebleven kamerheer onrust op en spoedig was een groot aantal menscben aan het zoeken. Pas des nachts om 2 uur vond men bet lijk van den koning. Zaterdagmiddag om ongeveer 2 uur was koning Albert per auto van net kcrieel Laeken naar de bergen tpsschen Namen en het dorpje Marche-les Dames vertrokken, om daar eenige uren rond te dolen en te genieten van de berg sport, waarvan bij een groote liefhebber was. -> Groot was het gezelschap niet. Alleen do koning z.elf en de kamerheer zaten in den wagen. Dat gebeurde wel vaker en niemand vond dat dan ook iets bijzon ders. Evenmin was bet iets bizonders, vorst, maar toen deze na 'een uur nog niet was teruggekeerd, werd de kamer heer ongerust. Hij verliet den wagen, om in de omgeving inlichtingen in te win nen en weldra was men in den ganschen omtrek aan het zoeken. Iedereen nam aan dezen tocht deel. Talloos waren de auto's die met hun zoeklichten de don kere bergkloven afzochten en die groote diensten bewijzen konden, toen de avond viel. Want hoe intens het zoeken ook ge schiedde, den ganschen middag bleef de koning onzichtbaar. En naarmate de tijd verstreek werd de ongerustheid grooter en werd het steeds duidelijker, dat hier een ernstig ongeluk gebeurd moest zijn. En toch, men hoopte nogMen wilde nog niet gelooven aan den dood van den populairen vorst. Totdat ver na middernacht de werke lijkheid bekend werd Aan den voet van de rotse.i, die zich daar ter plaatje onge veer tweehonderd meter hoog in de lucht verheffen, tusschen Na men en Marche les Dames, dicht aan den oever van de Maas, vond baron Jacques de Dixmude, or- dat de koning incognito reisde, want de eenvoudige man wilde het üefst zoo veel mogelijk als een gewoon mensch behandeld worden. Dat wist iedere Belg en daarvan hield iedere Belg. De koning, die een hartstochtelijke minnaar van de bergsport was, ging heel dikwijls naar de omgeving ven Na men. Wel was Zwitserland met zijn Alpen een geliefkoosde omgeving, maai als de politieke toestand in België het niet wenschelijk maakte, dat koning Albert het land verliet, doolde hij rond in de wijde omgeving van Namen. Toen de vorst niet terug keerde.... Koning Albert, aangekomen in het ge bergte, nam zijn bergstok, zijn rugzak en trok toen alleen de bergen in De kamer heer bleef alleen in den auto achter. Hij wachtte op de terugkomst van zijn donnans-officier van Zijne Ma jesteit, het deerlijk verminkte lijk van zijn vorst. Wat gevreesd werd, bleek de waarheid ie zijn Trouwens, even voor het vinden van het lijk had men reeds bloedspore i ge- onden, zoodat men aanneemt, dat de koning van de hooge rotsen moet zijn gevallen. Het hoofd van koning Albert was na genoeg geheel versplinterd, terwijl zijn lorgnet op een uitstekende punt van een rots werd gevonden. Onmiddellijk werd het lijk door een boschwachter en een burger, die bij den v ndst aanwezig waren, in een auto gelegd, die het stoffelijk overscnot naar Brussel overbracht. Het bericht eerst geheim ge houden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de ontstellende tijding eerst nog geheim gei ouden werd. Eerst moest de koninklij ke familie met het gebeurde op de hoog te gebracht worden. De koningin werd op zeer voorzichtige wijze in kennis gesteld van het fatale nieuws. Eerst deelde men haar mede, dat den koning een ongeval was over komen en pas Zondagmorgen om 6 uur werd zij geheel op de hoogte gesteld van het drama, dat rouw bracht over het koninklijk huis en rouw over het Belgi sche land. Nog later werd het land met het ge beurde in kennis gesteld. Zondagmor gen werd het bericht per radio medege deeld en in alle kerken afgekondigi. terwijl de kerkklokken overal in den lande haar droefgeestig gebim-bam lie ten hooren ten teeken van rouw. Een officieel bericht. Graaf de Patou, de grootmaarschalk van het Belgische Hof, deelde gistermor gen het volgende officieele bericht mede: „Het stoffelijk overschot van koning „Albert is Zondagmorgen om half vier „te Laeken aangekomen. De ministers „hebben het lijk van Zijne Majesteit he lgroot. „Kroonprins Leopold, die op het oogen- „blik in Zwitserland vertoeft is van het „gebeurde in kennis gesteld en kan nog „Zondagavond te Brussel verwacht wor- „den. Prins Karei kan elk oogenhlik van „Ostende te Brussel arrivé eren." Een onderzoek ter plaatse. De plaats van de ramp is gelegen juist tegenover het kasteel van den graaf Carton de Wiard aan gene zijde van de Maas. De koning was hier zeer bekend en logeerde dikwijls hij dezen graaf Onmiddellijk werden, nadat het lijk gevonden was, alle wegen tusschen den spoorwegovergang en het dorp Marche les Dames afgezet en in den vroegen morgen van Zondag begaf zich het par ket van Namen met den burgemeester van het dorp naar de plaats, waar de ramp gebeurd was, om een onderzoek in te stellen Het bleek, dat daar. waar het lijk gevonden werd, de weg zeer smal was. Gehehl België in rouw. Geheel België is diep onder den indruk van het noodlottig einde van den gelief den koning. In den loop van Zondagmor gen verschenen te Brussel en Antwerpen extra-edities van de dagbladen, die door de opgewonden bevolking als het ware uit de handen der verkoopers werden gerukt. Alle schouwburgen in het land zijn ge sloten en zullen gesloten blijven tot den dag na de begrafenis. Verder werden alle voetbalwedstrijden van den K. B. V. B. onmiddellijk afgelascht. Te Namen deelde de bisschop van Na men, monseigneur Heynen, reeds vroeg aan de bevolking het overlijden van den koning mede. Het Te Deum, dat Zon dagmorgen ter gelegenheid van de ver jaring van de kroning van den paus zou plaats hebben, werd voorloopig uitge steld. Oolj. het klaroengeschal in de ka zernes zal niet genouden worden tot den dag na de begrafenis. Deelneming uit alle landen. Reeds in den loop »an Zondagochten 1 werden uit alle deelen van de wereld dee'nemingsbetuigingen L-ntvangen. Koringin Wilhelmina en dt Neder- landsche regeering behoorden tot de eersten. De President der Fransche Re publiek, de Engelsche en de Duitsche Regeering, de President der Vereenigde Staten en vele andere Staatshoofden en regeeringen hadden reeds Zondagmor gen hun condoleances ingediend. Ontroering aan liet Nederland- sche Hof. Het plotseling overlijden van den Koning van België heeft in de kringen van het Hof, de Regeering en het Corps Diplomatique diepe ontroering teweeg gebracht. Koningin Wilhelmina heeft in den loop van den ochtend haar deelne ming aan den Belgischen Gezant, den heer Maskens, 'aten betuigen door haar ordonnance-officier Jonkheer van Hey nen. Prins Hendrik bracht om kwart over twaalf een bezoek aan den gezant om zijn deelneming tf betuigen. Ook be stond er in het Corps Diplomatique zeer veel belangstelling. Zeer velen zouden in den loop van den ochtend een condo- leancebezoek aan de Belgische delega tie brengen De Belgische Minister van Landbouw, die in verband met de Han delsbesprekingen in den Haag vertoefde, en Zondagmiddag om twee uur naar Brussel zou vertrekken, werd reeds vroeg in den ochtend door de legatie op de hoogte gesteld. Minister Sap is in verband hiermede direct Zondagmorgen om half negen naar Brussel vertrokken. Deelneming van de Nederland- sche regeering. De regeeringspersdienst meldt het volgende: Den Haag, Z o n d a g. Bij ontsten tenis van den Minister van Buitenland sche Zaken heeft de Secretaris-Generaal van het departement van Buitenland sche Zaken hedenochtend aan den Bel gischen Gezant de deelneming der Ne derland,sche regeering betuigd met het overlijden van den Koning. De teraardebestelling. In den ministeraad van Zondagmiddag 12 uur, onder voorzitterschap van graai de Brockeville, welke door alle ministers werd bijgewoond, werd besloten, dat de uitvaart van den overleden koning zal plaats hebben volgens het vastgestelde protocol, volgens - l I! -■ Koning Albert omgekomen. (Bui tenland). Oostenrijk door de drie mogend heden onafhankelijk verklaard (Buitenland). Hitier over den toestand in Oos tenrijk (Buitenland). In de Nijenrode-zaak zijn Wit- braad en de drie verhuizers uit de voorloopige hechtenis ontslagen (Rechtszaken.) Boschbrand te Altweert (Limb (Binnenland). Knoeierij met het vleesch in blik? (Binnenland). Betooging tegen de arbeidsinspec tie te Weert. (Binnenland). Kerk te Muiderberg afgebrand. (Binnenland). Felle branden te Uden en Oss. (Binnenland). Uitsluiting kleermakers maathe- drijf. (Binnenland). Huiszoeking bij communisten te Den lip. (Binnenland). (Zie verder eventueel berichten.) laatste welke ook de begrafenis van koning Leopold II heeft plaats gehad. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donderdag. De oud-strijders zullen met hun vlaggen de haag vormen langs den weg, waarlangs de lijkstoet zal trekken. Aan het graf van den onbekenden soldaat zal de lijkstatie stilhou den, en een minuut volledige stilte in acht genomen worden. Het stoffelijk overschot van den overleden koning zal op het affuit van een kanon ver voerd worden. Alle vlaggen en standaarden der regimenten, ook die van de ontbonden re gimenten, welke in het legermuseum zijn on dergebracht, worden meegevoerd in den lijk stoet. Verdere bijzonderheden omtrent de samen stelling zullen later worden medegedeeld. Ook werd vastgesteld, dat de inhuldiging van den nieuwen vorst, koning Leopold III Vrijdag a.s. zal plaats hebben. Kroonprins Leopold is geboren 3 Novem ber 1901. Tot zijn eedsaflegging zal het uit voerende bewind door den ministerraad wor den waargenomen. Zondagochtend om 9 uur is door een bat terij veldgeschut, opgesteld in het Jubeipark te Brussel, een salvo van 101 schoten gelos1, om de bevolking het tragische nieuws mede te deelen. Een slachtoffer der bergsport. Zooals men weet, was koning Albert een vurig alpinist In den laatsten tijd legde hij zich speciaal toe op de steile rotsen in de Bel gische Ardennen Het was bij een oefening op deze steile rotsen van Marche-les Dames, dat de vorst den dood gevonden heeft. Hij is 't voornaamste slachtoffer, dat de bergsport ooit geëischt heeft. Bij de lugubere ontdekking van het gebeur de bleek, dat de koning een doorspleten sche del had, tengevolge waarvan de hersenen bloot lagen. Overigens vertoonde het lichaam geen verwondingen. Op korten al stand van het lijk vond men het lorgnet van den koning. Een rugzak en een bergstok la gen in de onmiddellijke nabijheid. Hoe het gebeurd moet zijn. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de koning een ronde rots heeft willen beklim men. Hij zou daarbij gestruikeld zijn over een vastgevroren steen, welke weggerold zou zijn en op het hoofd van den koning terecht gekomen. Het lijk werd des nacht 2.02 uur in een spleet tusschen twee rotsen gevonden. De rots is niet heel hoog, maar moeilijk te be klimmen. Het lijk werd om 3 uur naar het Paleis Laeken vervoerd. Officieele mededeelingen. Zondagmorgen heeft de minister van justi tie Janson de vaststelling van de overlijdens- acte verricht. I>e minister van buitenlandsche zaken, Hymans, heeft de leden van het Corps Diplomatique met het gebeurde in kennis ge steld. Minister van Couwelaer hield ftn her denkingsrede voor den Vlaamschen omroep en minister Pierre Lot voor den Franschen omroep. Minister v. d. Velde, minister van staat, heeft den journalisten mededeeling ge daan van de ontroering der bevolking. 'Een proclamatie. Het college van Antwerpen hield Zondag morgen om 8 uur een spoedzitting en bestoof aan de bevolking de volgende proclamatie be kend te maken: „De koning is overleden Een on geval bij Marche-les Dames, is oor zaak van de ramp en op dit oogen- blik is er niemand in het land, die niet beseft wat het Belgische volk heeft verloren bij dezen noodlotti- gen dood. Koning Albert was een man met moed, plichtsbesef en goedheid. Als koning van den Belgischen staat in tijden van vrede is hij steeds zijn grondwettelijken eed op voorbeeldi ge wijze trouw gebleven en in Jagen van gevaar stond hij op de eerste

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1