DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. De zaak Onnes van Nijenrode. JUouwciaal Tlieuws GEESTELIJKEN KRIJGEN ONTSLAG. Wegens verklaring predikanten- noodbond. TROUWLUSTIG DUITSCHLAND. De trouwsubsidies. BETOOGING TE COBLENZ. Voor het Saargebied, ARBEIDERSCONFLICT IN PORTUGAL. Zes arbeiders in Setubal gedood. DREIGBRIEVEN AAN MACDONALD. KLOPJACHT TEGEN ZWARTHEMDEN. Strijd tegen Engelsche fascisten. ALLEEN OVER DEN OCEAAN. In een zeilboot. 85 KINDERLIJKEN IN OOSTENRIJK? Opzienbarend bericht. OOSTENRIJK ONAFHANKELIJK GEMAAKT. Het resultaat der besprekingen te Parijs. GESPANNEN TOESTAND IN SPANJE. In afwachting van opstand? STRATOSFEERVAARDER VOOR HET GERECHT. In verband met gondelontplof- fing in Augustus, Rechtzaken. De drie verhuizers, die de gefingeerde inbraak pleegden, en Witbraad uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Na 10 maanden voorloopige hechtenis. ALGEMEENE VERGADERING V. V. V. BERGEN. Vervolg mededeelingen. In opdracht van den rijksbisschop heeft de Silesische landbisschop 8 gees telijken uit hun functies ontheven, om dat zij tijdens de godsdienstoefening de verklaring van predikanten-noodbond hebben voorgelezen of hun toestemming daartoe hebben gegeven. In Pommeren zijn 10 geestelijken uit hun functie ont heven en vijf geschorst. Het Duitsche Rijksministerie van Fi nanciën deelt mede dat in de eerste zes maanden sedert het bestaan van het instituut subsidie bij huwelijk (Augus tus—Januari) 183.000 subsidies zijn ver- lef nd. D. i. maandelijks gemiddeld 30.500, terwijl in het voornemen lag het maandcijfer op ongeveer 20.000 te hou den. Tot einde Maart a s. zullen geen huwelijksgel den worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling van 1 April 1934 tot 31 Maart 1935 250.000 „installa ties" te financieren. Naar aanleiding van een bijeenkomst van leiders van Jaarvereenigingen te Coblenz werd gisteravond een groote be tooging te Coblenz gehouden, waar vice- kanselier Von Papen het woord voerde over de Saar-kwestie. Hij verklaarde o a dat de Duitsche regeering zich zou verzetten tegen elke poging tot uitstel van de volksstemming in het Saargebied omdat de Saarkwestie niet alleen een economische kwestie was, maar ook een zaak van Duitsche eer. De volksstem ming zou bewijzen, dat de Saar-bevol- king voor honderd procent Duitsch was en Duitsch wilde blijven. Reeds thans hield de Rijksregeering rekening met de inschakeling van het Saargebied in de verschillende programs voor werkver schaffing enz en met het opnemen der Saar-productie in de Duitsche afzet markt. De arbeiders aan een conservenfa- briek te Setubal in Portugal, die een ge schil hadden met de delegatie der con- serven-fabrikanten, hebben Zaterdag den zetel dezer delegatie aangevallen, zoodat de politie te hulp moest komen. Deze werd door de arbeiders met steenen geworpen, waarop zij het vuur op de menigte opende. Zes personen werden gedood en ver- scheidenen gewond. Later keerde de rust weer en naar gemeld wordt, zal heden de arbeid worden hervat. Dank zij het bemiddelend optreden van den civielen gouverneur en de mi nisters van openbare werken is de aan gelegenheid thans geregeld. De „Sunday Dispatch" meldt, dat Macdonald te Londen anonyme brieven heeft ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. In verband hier mede zal de minister-president bij zijn ochtendwandeling geregeld door twee detectives worden begeleid. De politie heeft gisteren te Londen met vele manschappen en auto's een razzia tegen de Zwarthemden gehouden. Deze Engelsche fascisten hadden zich bemoeid met den strijd om de kerke lijke tienden, die sedert eenigen tijd aan den gang is tusschen kerkelijke autori teiten en pachters in Surfolk. Verschei dene boeren hadden geweigerd, de uit ouden tijd stammende tienden, die hun in dezen tijd te hoog schenen, te betalen. De autoriteiten stonden echter op hun recht en hebben getracht beslag te leg gen op het vee der pachters. Daarna werden de betreffende pachthoeven te Wortham door een afdeeling zwarthem den bezet, die vier dagen lang het leggen van het beslag verhinderden. In den afgcloopen nacht echter heeft een afdee ling politie van 200 man inbegrepen. On geveer honderd arrestaties vonden plaats. De gearresteerden zullen zich hebben te verantwoorden wegens sa menspanning en verzet. De Noor Alfons Hansen is met zijn zeilboot „Mary Jane" na het zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan te hebben overgestoken, te Buenos Aires aangekomen. Hij was in October 1932 van Portugal vertrokken, teneinde zijn vrouw in Florida te gaan bezoeken. Zijn eenige metgezellen op zijn tocht waren Oostenrijk. De Fransche socialistische „Populai re" publiceert op opvallende wijze een bericht uit Weenen, waarin beweerd wordt, dat in de woningcomplexen Sandleiten de lijken van 85 kinderen onder de 14 jaar zijn gevonden, die bij de bloedige gevechten van de laatste da gen zijn gedood In een artikel keert de „Populaire" zich tegen de tendentieuse strekking van de besch n\ ruron en de bc::chlen in de Parij«<,b° p->rs over de gebeurtenissen in Oostenrijk. Niet alleen ontbreekt ieder woord van achting of deernis voor de slachtoffers der straat gevechten, doch men overlaadt Dollfuss met loftuitingen en stelt hem voor, als de ware kanselier van Oostenrijks onaf hankelijkheid. Tenslotte veroordeelt het blad, de Italiaansche politiek tegenover een hond en een kat. De Quai d'Orsay publiceerde Zater dagavond het, tegelijkertijd te Rome en Londen bekend gemaakte, volgende communiqué: „De Oostenrijksche regeering heeft zich gewend tot de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Italië om haar meening te vernemen over de actes, welke zij heeft voorbereid om de Duit sche inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk te con- stateeren, welke zij haar heeft overhan digd. De besprekingen, welke hierover tus schen de drie regeeringen plaats von den, hebben geleid tot een overeen stemmende opvatting over de noodzake lijkheid de onafhankelijkheid en inte griteit van Oostenrijk overeenkomstig de geldende verdragen te handhaven". De zenuwen der Spaansche bevolking zijn thans in hooge mate gespannen, daar men algemeen een opstandige be weging verwacht. Deze spanning wordt nog verhoogd door het feit, dat alhoewel niets bekend is over de brandpunten van het verzet, er toch algemeen reke ning gehouden wordt met de mogelijk heid van een algemeene staking, die elk oogenblik zou kunnen uitbreken. Tot dusverre zou deze opstandige beweging nog slechts tot uiting komen in ver spreide handelingen, zooals plunderin gen, pogingen tramwagens in brand te steken, het werpen met steenen op offi cieren e. d., hetgeen men beschouwt als pogingen om de politie, die voor alle ge beurlijkheden volledig bewapend is, af te matten. Voor de rechtbank te Brussel werd heden de zaak behandeld van de ont ploffing van den stratosfeergondel in Augustus 1933. Als verdachten ston den terecht Georges Armand 1'Hoir, in genieur te Luik en Max Cosijns, inge nieur te Etterbeek, terwijl als civiele partij gedagvaard was de Cy. Beige d'Aluminium. Zij hebben zich te ver antwoorden wegens het door nalatig heid veroorzaken van den dood van Nestor Ottoy en het toebrengen van ver wondingen aan Joseph Schwam. Als ge tuigen waren opgeroepen ir. Henrotte en Habig, beiden deskundigen en prof. Piccard, aldus de Tel. Volgens de getuigen zijn er bij de proefneming geen fouten gemaakt, be halve dan dat men alle aanwezigen had moeten verwijderen, omdat de eigen schappen van het voor den gondel ge bruikte metaal niet voldoende bekend waren. Ook prof. Piccard liet zich vol lof uit over ir. 1'Hoir, die met dergelijke proefnemingen zeer vertrouwd is. De Amsterdamsche rechtbank heeft Zater dagmiddag het verhoor van getuige Koning verder voortgezet. De officier van justitie stelde hem weer de vraag, waarom na de „inbraak" eerst 1000 en later de rest zou worden betaald. Het was den officier er om te doen van de getuigen medegedeeld te krijgen, dat de uitbetaling van de hoofdsom moest wachten tot de ver zekeringsgelden binnen zouden zijn. Getuige Koning antwoordde echter niet in dien zin, en ten slotte, nadat de officier in allerlei vorm zijn vragen had gesteld en de waar schijnlijkheid er in had doen doorklinken, zei Koning, dat hij tegenover Witbraad wel over verzekeringen kan hebben gesproken. Verdediger: Wat getuige thans verklaart, klopt niet met wat hij Dinsdag als verdachte heeft gezegd, n.1., dat hij tegenover Wit braad er niet bepaaldelijk over heeft gespro ken, dat de uitbetaling van de hoofdsom der belooning kon geschieden als de verzeke ringsgelden waren uitbetaald. Officier: In ieder geval heeft u niet ge sproken over een erfenis of onttrekking van goederen dat daarvoor het plan diende? Getuige: Nee. Een incident Het verhoor van getuige Koning was hier mede ten einde, en de president zei nu, dat den getuigen Johanknegt en Gerritsen op verzoek van mr. Loeb enkele vragen zullen worden gesteld. Mr. Kokosky (in de advocaten-banken): President! Daar protesteer ik tegen Het is langzamerhand geen recht meer deze men- schen onder eede te hooren. President: Maar zij kunnen toch op be paalde vragen antwoord weigeren. Mr. Kc';osky: Maar dat weten zij niet. Zegt u hun dat dan. Mag ik het hun zeg gen? Ik wil alleen maar zeggen, dat zij zich op art. 219 kunnen beroepen. Resultaat van dit gesprek was, dat de rechtbank besluit den detective Johanknegt en Mees Gerritsen niet te hooren. Biesing, die Donderdag reeds als getuige werd ge hoord, werd daarop voorgeroepen; hiertegen werden geen bezwaren ontwikkeld. Nadat Biesing zijn uit vorige zittingen be kend verhaal over het plan had gedaan, zei de officier. Officier: Over de kwestie of er over ver zekeringen is gesproken, wilt u zich zekei thans niet uitlaten? Getuige: Ik zal er thans niets van zeg gen. Mr. Loeb stelde hierna aan getuige een vraag, waarop mr. Kokosky snel tusscheu- beide kwam: „Geen woord daarover." Doch het was niet noodig; Biesing had zelf reeds met een hoofdschuddend gebaar en een enkel woord aan mr. Loeb te kennen gegeven, dat hij op diens vragen niet zou ingaan. D1 zitting werd hierna eenigen tijd twee geschorst. Na de pauze. Ce belangstelling was na de pauze zeer verminderd. Voortgezet werd het getuigenverhoor in de zaak-Witbraad Eerst verscheen Maag, een van de drie mannen die de verhuizing hebben uitgevoerd. Zijn verklaringen betrof fen ook nu weer de verschillende bijzonder heden van de voorbereiding en de uitvoering van de gefingeerde inbraak. Daarbij kwam weer naar voren, dat er vijf schilderijen wer den meegenomen en er later, volgens de recherchelijst, zeven werden vermist. Desge vraagd zei deze getuige, dat er nooit over gesproken is, dat het om de assurantiegelden ging. Vervolgens kwamen zijn kameraden Van Binsbergen en Grotjohan weer hun verkla ringen afleggen w?arna de andere getuigen, die Donderdag in de zaak-Koning waren ge hoord, ook ten tweeden male de reeds beken de bijzonderheden gaven over de aangifte van de inbraak, het bezoek der assurantie experts, de uitbetaling van de verzekerings gelden, enz. enz. Voorloopige hechtenis van Witbraad geschorst. Mr. W. Loeb meende dat bij dezen stand van zaken, nu de waarschijnlijkheid groot is, dat de verdachte aan den greep van den offi cier zal ontsnappen, er geen redenen meer zijn om Witbraad nog langer in voorarrest te houden. De verdediger vroeg de rechtbank ernstig te willen overwegen dezen verdachte in vrijheid te stellen. Na ongeveer een half uur in raadkamer te zijn geweest, gaf de president mr. Loeb in overweging zijn verzoek te wijzigen in dezen zin, dat onder bepaalde op te leggen voor waarden de voorloopige hechtenis van den verdachte zal worden geschorst. Mr. Loeb deed daarop zijn verzoek in dien vorm. Opnieuw ging de rechtbank in raadka mer en na een kwartier terugkeerend, las de president de voorwaarden, waarop Witbraad zijn voorloopige hechtenis geschorst kan krijgen hij mag zich niet uit Amsterdam begeven, zich niet aan het bevel tot voor loopige hechtenis onttrekken en zich over deze zaak, hetzij mondeling of schritelijk, uit sluitend met zijn verdediger in verbinding stellen Witbraad, ontroerd, teekende deze verkla ring en dankte bewogen zijn verdediger. De zaak-Witbraad werd vervolgens voor onbepaalden tijd geschorst. De drie „jongens" uit de voorloo pige hechtenis ontslagen. Voortgegaan werd daarop met de behan deling van de zaak van de drie „jongens", die de gefingeerde inbraak hebben uitge voerd. Mr. Stokvis vroeg het woord en herinnerde er aan, dat hij Dinsdag zonder succes heeft verzocht den verdachte Grotjohan in vrijheid te stellen; de officier achtte dit verzoek toen zeer praematuur, omdat in hun zaak nog geen getuigen waren gehoord. Thans, meen de pl., nu deze menschen zelf intusschen als getuigen zijn opgetreden in de zaken van Koning en Witbraad, kon dit verzoek worden herhaald. Pleiter merkte hierbij op, dat het algemeen bekend is, dat de verdachten in het Huis van Bewari»g contact met elkaar kunnen hebben, zoodat vrees voor overleg tusschen getuigen niet kan aangevoerd worden om de verdach ten in hechtenis te houden. De president interrumpeerde op dit punt en las den verdediger naar aanleiding van deze opmerking geducht de les. Want Plei- ter's woorden, zei de president, komen neer op een aantijging van het personeel van het Huis van Bewaring, dat er juist is om te voorkomen, dat verdachten daar met elkaar kunen overleggen. Mr. Stokvis trachtte nader nog iets daar over te zeggen, doch de president gaf duide lijk te verstaan, dat hij dergelijke opmerkin gen niet zou dulden. De verdediger bepaalde er zich verder toe, zijn verzoek nader te motiveeren. Mr. J. W. Schreuder betreurde, dat het verzoek tot ontslag uit de voorloopige hech tenis van één der verdachten werd gedaan op een wijze, die ontstemming heeft gewekt Spr. wilde daarom ook aan de hand der feiten dit verzoek voor alle drie verdachten doen. Voor den verdachte Van Binsbergen sloot mr. J. L. Frankenhuis zich daarbij aan. De verdedigers verzochten, zoo de voorloopige hechtenis niet wordt opgeheven, alsdan de schorsing daarvan te gelasten. De officier verzette zich hiertegen; werd de voorloopige hechtenis opgeheven, aan zou den, naar te vreezen is, deze „jongens" door in wier zaak zij nog als getuigen moeten op treden, zwaar worden „bewerkt".. De rechtbank ging in raadkamer, keerde na korten tijd terug en deelde als haar beslis sing mede, dat zij Maag, Van Binsbergen en Grotjohan uit de voorloopige hechtenis ont sloeg. Deze beslissing wekte groote verrassing en op de publieke tribune, bij de vrienden en kennissen groote instemming. Te vijf uur dan werd de zitting voor dezen dag geschorst. Morgen voortzetting. Medegedeeld werd, dat het bestuur, inge volge een verzoek van het bestuur der IJs- sportvereeniging, voor de uitzending van den rijder Akerboom naar Davos 25 had bijge dragen; dat van de Toeree een schrijven was inge komen, dat deze een Nederlandsche Zee bad- courant wil uitgeven in 4 talen, waarin opgenomen een hotel-pensiongids van alle Noordzee badplaatsen en een volledige lijst van alle gasten, programma's van concerten en advertenties, waarvoor de secretaiis de geschikte persoonlijkheid werd geoordeeld. De voorzitter bracht dit naar voren als een staaltje van belachelijke aanbiedingen die binnen komen Wie de uitvoerige vreem delingen lijst van onze badcourant ziet, weet dat een dergelijke lijst voor alle badplaatsen een boekdeel moet worden Spr ziet deze uit gave als een onmogelijkheid en een jacht naar advertentie-s van de zakenlieden en waarschuw: tegen deze poging om de leden geld uit de zakken te Hoppen Van een autobusonderneming te Hooge- zand was het verzoek ingekomen om een bij drage te verleenen voor het organiseeren van vacantietrips naar Bergen aan Zee. Het bestuur had geoordeeld daarvoor geen geld beschikbaar te kunnen stellen. Pogingen bij het bestuur van het gemeente museum aangewend om de Berger poppen beschikbaar te stellen voor een tentoonstel ling in Leeuwarden, hadden geen succes. Óp- gemerkt werd dat men in Leeuwarden met een dergelijk verzoek tot de koningin die het verzoek wel had ingewilligd evenals andere instellingen uit het land. Voorts werd medegedeeld, dat de V.V.V. zich had aangesloten bij de vereeniging „De Eendracht" die naar samenwerking tusschen de vereenigingen in Bergen streeft. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in verband met de voorgenomen subsidie-verla ging. de heer Klomp tot alle raadsleden een uitvoerig schrijven had gericht, dat zeker van invloed was geweest op de beslissing, waar aan alle raadsfracties hadden medegewerkt, om de verlaging niet in te voeren. Spr. bracht den raad daarvoor dank en noemde dit een erkenning, dat de V.V.V. is de vereeniging, die de welvaartsbelangen van de bevolking bevordert. De omzetbelasting en de Hotel- Pensionhouders. Van verschillende leden waren vragen in gekomen over de omzetbelasting. De heer J. de Lange had schriftelijk ver zocht stappen te doen om den leden door een gezaghebbende persoonlijkheid te laten voorlichten. De voorzitter vreesd'e dat men niet in een avond daarmede gereed zou komen De wet is buitengewoon ingewikkeld en alle bedrijven verschillen. Spr. was dan ook van oordeel, dat men moet trachten door eigen vakorganisatie op de hoogte te komen Voor de wmkehers is de wet reeds in werking ge zij te ook Spr. zul- doch een was treden en zij zullen wel weten wat doen hebben. De pensioenhouders willen echter gaarne weten waar ze aan toe zijn. weet niet of de pensions gelijk gesteld len worden met de hotel-restaurants, veronderstelde, dat het wel niet anders "mo! gelijk zal zijn. Op de hotel-restaurants is de wet nog niet toegepast; daarover zijn nog onderhand delingen gaande, aangezien de autoriteiten niet weten hoe de wet voor dat bedrijf moet worden toegepast, zij zitten daarover zelve met de handen in het haar en tenslotte ge zegd: „gaai uw gang maar. Het hotel- ca fé- en restaurantbedrijf heeft op het oogen blik met de wet niets te maken". Spr. heeft hoop, dat de wet niet zal wor- den toegepast op het hotel-, café-restaurant- en pensionsbednjf, omdat dit eenvoudig on mogelijk is In het kopje koffie dat geser veerd wordt, zit berekent de suiker het ser vies, de antourage van de zaak, de lasten van de zaak enz., zaken die buiten de belas- ting vallen. De moeilijkheid zit hem hier in welk percentage van den prijs voor de belas- ting berekend moet worden. Spr. conclusie is voorloopig niets te doen. Ter staving van deze conclusie las spr. de mededeelingen voorkomende in het blad van H. O. R. E, C. A. F. van 13 Jan. over de onderhandelin gen met den minister gevoerd, die tengevol ge hadden, dat reeds door inspecteurs ver zonden formulieren waren ingetrokken. De heer D i e s f e 1 d t deelde mede van een inspecteur bericht te hebben ontvangen, dat deze in afwachting van een beslissing door den minister, nog geen besluit had kunnen nemen. Op een vraag van den heer Krans zegdo de voorzitter toe, dat het bestuur, zoodra er een definitieve beslissing is, de leden per circulaire zullen inlichten. De heer v. d. P 1 a s verstrekte het bestuur adres van een deskundige, die bereid zoodra er een definitieve beslissing ia genomen, in een bijeenkomst de leden in te lichten. De heer Klomp legde er den nadruk op, dat voorloopig het bestuursadvies was niets doen. Van de financieele commissie was een schriftelijk rapport ingekomen over de reke ning 1933, waarin, met een woord van dank aan mevrouw Evenhuis over de keurig ge voerde administratie, werd voorgesteld, de in orde bevonden rekening goed te keuren. Conform besloten. Met 29 van de 51 stemmen werd hierop in de vacature Woudhuizen (niet herkies baar) tot lid van de financieele commissie gekozen de heer Krans. Op den heer Koster waren 20 en op den heer Bakker 2 stemmen uitgebracht. De heer Klomp werd met 46 van de 51 stemmen tot bestuurslid herkozen, 2 stem men waren blanco, een stem op de V. V. V. en 2 stemmen ongeldig uitgebracht, omdat op de biljetten een klomp was geteekend. De heer Klomp verklaarde onder deze omstandigheden een herbenoeming te aan vaarden, aangezien met de stemming over duidelijk bleek, dat de vergadering wenschte. dat hij zijn werk voor de V.V.V., dat hem lief was geworden, bleef verrichten. Onder applaus feliciteerde de voorzitter den heer Klomp en de V.V.V. met diens herkie zing. De begrooting- Ontvangst en uitgaven 5853.37. Bij de behandeling van de begrooting be toogde de heer Voute de wenschelijkheid. dat de groote pensionhouders als de meest be langhebbenden hun contributie verhoogen. Spr. oordeelde het niet billijk, dat zij evenals de kleintjes, slechts 3 contributie betalen. Van een 30-tal donateurs wordt wel 250 ontvangen, doch dit is gemiddeld nog geen 10. De vorzitter zeide, dat er onder de groote pensions zijn die 20 en 25 betalen. Het bestuur heeft menigmaal verhooging van contributie besproken, doch heeft er van afgezien, voorstellen daartoe te doen. omdat het van groote waarde is, dat iedereen zich voor de V. V. V. interesseert en er is geen tweede plaats in het land aan te wijzen, waar dit dermate het geval is. Van de opmerking van den heer Voüte wft spr. wel gebruik maken om de groote zaken op het hart te drukken, hun bijdrage aan de V. V. V. vrijwillig te verhoogen. De heer Klomp wees erop. dat niet ver geten mag worden, dat de hotels en pen sions ook zelfstandig publiciteit voor hun zaken maken, die de gemeente ten goede komt. In Bergen aan Zee dragen velen niet on belangrijk bij in de kosten van de propa ganda, die de Bond van Noordzeebad plaatsen voert. De kleine pensions en zij, die gemeuibileerd verhuren, betalen bovendien f 5 of f 2 voor plaatsing op de pensionlijst, die in een oplaag van 5000 exemplaren aan allen, die inlich tingen vragen, gratis wordt toegezonden. Ook mag men niet vergeten, dat het niet 111. Dat kan gevaarlijk worden! Dan maar weer op stijgen". En zeker over al die ruggen heenhobelen?" „Nee, we moeten ze eerst zien te verjagen. Haalt de geweren maar eens!" Ze klommen boven op cockpit en scholen links en rechts in hel water. de 112. Opeens verdwenen al de eilandjes en het water begon te golven en te deinen, of er met een rcuzenstok in geroerd werd. Nu gauw zien weg te komen. De motor werd aangezet en ze schoten over het water. Maar net toen ze dachten „los" van het meer te ko men en de lucht in te gaan, dook er weer een nijl paard op.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2