J. M. F. L. STEGER f HISTORISCH KERKJE TE MUIDERBERG AFGEBRAND. RIJKSINKOMSTENBELASTING 1932/1933. BRANDEN DE POSTVLUCHTEN OP INDIE.^ LUCHTHAVEN TE EINDHOVEN. CINEMA EN THEATER. OOMMUNIST GEARRESTEERD. De politie te Kerkrade heeft op last van de justitie gearresteerd den communist Zui- dersma te Enschede, die onlangs te Kerkrade onder een anderen naam opruiende woorden had gesproken. Thans wilde hij te Kerkrade weer een rede houden, maar het uitspreken daarvan werd door de aanhouding voorko men. NEDERLANDSCHE MOTOR-KUSTSCHIP Brj AANVARING BESCHADIGD. Fngelscke haven binnengeloopen. Het Nederlandsche motor-kustvaartuig „Nejaco" uit Groningen, eigendom van den schipper J. Oorburg, die zich met vrouw en kind aan boord bevond, is zwaar bescha digd het haventje Salcombe aan de kust van Devonshire binnengeloopen. Het is Vrijdag nacht tijdens een dichten mist in het Kanaal vermoedelijk met een lichtschip in aanvaring gekomen. De „Nejaco", die 227 ton bruto meet, werd in 1931 gebouwd. VERVOER VAN SUIKER. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat onverminderd de be palingen omtrent dekking van vervoer en het in voorraad hebben van suiker welke van kracht zijn ingevolge de Al- gemeene Wet van 26 Augustus 1822 Stbl. 38 en het gewijzigde artikel 87 der Suikerwet 1924 Stbl. 425 en on verminderd het bepaalde in het vorige artikel, het in voorraad hebben en het vervoeren van suiker, ten aanzien van hoeveelheden grooter dan 25 K.G., slechts is toegestaan, indien de geheele hoe veelheid vervoerd wordende of in voor raad zijnde suiker, overeenkomstig de door den Minister van Financiën gege ven voorschriften, is gedekt door een document of peilbewijs niet ouder dan 3 maanden na den dag van afgifte, of van de laatste verlenging van den gel digheidsduur. Voor de dekking van het vervoer van de hoeveelheden suiker boven 25 .NjG., welke niet overeenkomstig de daarom trent geldende wettelijke bepalingen op een in- of doorvoerdocument, consent tot uitvoer of vervoerbiljet worden ver voerd zullen worden gebezigd, gelei biljetten mode laccijnzen no. 10. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen lcan onder door hem te stellen voorwaarden tot wederopzeggens toe staan ,dat aan suikerfabrikanten, sui- kerraffinadeurs, handelaars in ruwe suiker en andere neringdoenden collec tieve geleibiljetten worden afgegeven tot vervoer van aan verschillende per sonen af te leveren hoeveelheden suiker, voor eiken ontbieder 5 K.G. niet te boven gaande. Voor de aanvraag van deze geleidbil- jetten wordt gebezigd het model Accijn zen No. 10 D. Aan genoemde personen kan de In specteur der Invoerrechten en Accijn zen eveneens tot wederopzeggens toe staan om met in achtneming van de door hem te geven voorschriften zelf gelei biljetten tot vervoer van suiker naar het pand van de ontbieders af te geven. IK MOET MIJN KLOK TERUG! Tragedie van een klokkenmaker en een boer, die „recht' wilde. Wij lezen in de Crt.: In een boerenhuis in het land van Maas en Waal hing een oude, Friesche staartklok, met zon, maan en scheepjes er op. Het gezin zat er onder en de klok was een vertrouwd meu bel geworden. Het gezin van den kleinen boer in het kleine huisje. In 1925 de tijd in Maas en Waal gaat traag stond de klok stil. Zij had misschien tientallen jaren regelmatig zon en maan doen opkomen en de scheepjes op het blauwe bord doen varen. Nu was het lied uit. De zorgzame boer nam de oude klok mee en bracht haar naar den klokkenmaker. Hij was er aan gehecht. De klokkenmaker zei de klok te zullen repareeren. Maanden verstrijken. De klok is nog niet klaar. Er komt watersnood het huis van den boer wordt een klein eilandje met een rood dak. Hij denkt: geliikkig, mijn klok is ten minste veilig bij den klokkenmaker. Het water trekt weer weg uit het land van Maas en Waal. Zomer, lente, herfst vergaan weer. Nog steeds is aan den muur in dc kamer van den boer een leege plaats. Tot hij er eindelijk bij den klokkenmaker op aandringt om de klok terug te hebben. Goed, zegt deze. Tot zoover is alles gewoon. Nu komt het noodlot. Fatum. Dat zich van een klok be dient om grijze draden door menschelijk ge luk te weven. De boer zegt: de klok, die gij klokkenmaker mij hebt gegeven, is mijn mooie, oude klok niet. Die zeer kostbaar was. Het is een an dere klok. Waar is de mijne? Niet waar, meent de reparateur, dit is wel degelijk jouw klok. Een oude, Friesche klok, De boer houdt voet bij stuk. De andere ook. De boer meent een voorwerp van hooge waarde te zijn kwijt geraakt. De ander wijst de beschuldigingen, als zou hij de Friesche staartklok verduisterd hebben, ver van zich. Er ontstaan debatten over de maan, de zon, de scheepjes. Zoo zagen zij er uit, zoo. Bezoe kers van den boer zeggen, dat het de oude, trouwe klok niet is. Anderen beweren het te gendeel. „Wie pleit om een koe, geve liever een toe". Deze wijze spreuk ontbrak nog aan de le venskennis van de klokkenstrijders. De boer wilde recht. „Ik wil mien klok, met de zon, de maan en de scheepjes. „Die heb je al terug", aldus de tegenpartij. Beiden willen zij „recht". Recht dat alleen bij Salomon te halen is, in dit geval. Beiden grijpen zij naar dat gevaarlijke vat voor rechtzoekenden, dat burgerlijk wetboek heet. Zij gaan nu „rechten". Er komen groote vellen papier in hun huizen. Vol statige, def tige, onbegrijpelijke woorden. Procureurs schrijven zwaarwichtige vertoogen. En op een goeden dag houdt de voormalige recht bank van Tiel zitting. In de saaie rechtszaal hooren vijf wijze mannen het droeve verhaal van de zon, maan en scheepjes, die, volgens den boer en het liedje „waren gaan varen, ver van hier". Opnieuw zware woorden. Een vonnis. De klokkenmaker is in het ongelijk gesteld. Ver oordeeld! Dit beteekende voor hem een finan- ceiele catastrophe zijn eenige redding was het „hooger op" te zoeken. Het gerechtehof te Arnhem. Advocaten pleiten over de zon, de maan en de scheepjes. Getuigen leggen verklaringen af over de zon, de man en de scheepjes. Het Hof wijst een arrest van zes bladzijden over de zon en de maan en de scheepjes. Deftig staan de namen van de raadsheeren er bij. Het Hooge Colle ge heeft de overtuiging gekregen, dat de ge tuigen elkander tegenspreken bij de vraag of de oude klok van den boer dezelfde is als de klok, die de klokkenmaker wilde teruggeven. Zelfs de familie van den betrokkene is het er niet over eens. Wat ook geen wonder is want wie kan na ne gen jaar nog zeggen of die zon, die maan en die scheepjes, die men toen zag, dezelfde zijn als die men thans ziet De boer verloor het pleit. Hij werd boven dien veroordeeld in de kosten, zijnde 670.75. „Ik wil mijn klok terugNu de deurwaarder kwam te gast en wilde 670.75, anders zou het faillissement worden aange vraagd. Maar zeshonderd gulden voor dezen boeronbetaalbaar. Hij is failliet. Zijn boeltje is opgeschreven Wordt binnenkort verkocht, 't Zal dit bedrag wel niet opbrengen. Dan zal de klokkemaker de rest moeten betalen. Twee rechtzoekenden, die niet begrepen, dat in het rechtsapparaat zelf een vreemde, geduchte macht schuilt. Grooter en machti ger, dan zij zelven met hun armzaligen strijd om luttele guldens. Op de tafel van den kleinen boer van Maas en Waal ligt het plechtige vonnis van het Hof. „De meubels zijn al opgeschreven", zegt de vrouw. „Toch moet ik mijn klok hebben", zucht de boer. De klok met de goede zon, de goede maan en de goede scheepjes. En de klokkemaker-winkelier zucht: „Hoe zal dat met de kosten afloopen? Een kleine tragedie in het land van Maas en Waal, waar des voorjaars de appelenboo- men zoo uitbundig bloeien. Zaterdag te Den Haag tot de onderteekenmg daarvan is kunnen worden overgegaan. Het eerstvolgende nummer van de Neder landsche Staatscourant zal de officieele me- dedeeling dienaangaande bevatten. CRISIS-ARBEIDSCOMMISSIE. Naar wij vernemen zullen in de crisis- arbitragecommissie twee kamers ge vormd worden, kamer I en kamer II. Tot voorzitter der commissie is be noemd mr. W. Volen, advocaat en pro cureur te Rotterdam, tot ondervoorzitter mr. F. M. Westerouwen van Meeteren, advocaat en procureur te Den Haag; tot leden mr. A. C. E. M. de Groot, advocaat en procureur te Den Haag; Jhr. mr. H. de aRnitz, advocaat en procureur te Den Haag; mr. W- G. Borgerhof Mulder, rechter-plaatsvervanger te Den Haag.en mi R. C. Bakhuizen van den Brink, ad vocaat en procureur te Heemstede Als secretaris is aan de commissie toege voegd mr. H. M. Zwart, tijdelijk ambte naar bij het landbouwcrisisbureau van het departement van economische zaken te den Haag. BIETENSTEUN. In verband met den in uitzicht gestel- den steun aan de bietencultuur over 1934 vernemen wij nader van bevoegde zijde, dat het bedoeling is dien van 1934 uit te strekken over 90 pet. van het getal bie ten, dat in 1933 werd gesteund. Dit getal bedroeg 1710 millioen bieten. VERSLAG DER COMMISSIE- IDENBURG. Het verslag is ingedeeld in een inleiding waarna volgen de hoofdstukken I, II en 111, behandelend onderscheidenlijk de Land macht (het leger hier te lande), de marine en het Indisch leger, dan een hoofdstuk IV, samenvatting en een hoofdstuk V, betreffen de de veredeeling der vlootkosten tusschen de Rijks- en de Indische begrootingen. Aan het verslag zijn toegevoegd 44 bijlagen. BIJ DEN DOOD VAN KONING ALBERT Wegens het overlijden van koning Albert is de vlag aan het departement van buiten- landsche zaken te Den Haag halfstok ge- heschen BEDRIJFSREGELINGEN OP HET GEBIED VAN KINDERTOESLAG. Een dezer dagen heeft een afvaardiging van den raad van overleg uit de vier r.k. so ciale organisaties (werkgevers, arbeiders, boeren en middenstanders) een audiëntie ge had bij den minister van sociale zaken ter be reiking van het bij deze organisaties be staande om te komen tot maatregelen die kunnen leiden tot instandhouding van be drijfsregelingen op het gebied van kinder toeslag en pensioenfondsen enz. In het bij1- zonder werd gewezen op de gevaren welke die- fondsen vooral in de huidige tijdsomstandig heden bedreigen, wanneer niet aangesloten ondernemingen vrijgesteld blijven van de fi- nancieele lasten, die de instandhouding van dergelijke fondsen op de aangesloten werk gevers legt. De minister zeide op dit oogenblik geener lei toezegging te kunnen doen. Wel heeft het onderwerp zijn volle belangstelling. De na dere bestudeering zal moeten leeren, of en hoe aan de tot uitdrukking gebrachte wen- schen zal kunnen worden tegemoet gekomen. REGELING VAN DEN INVOER. Overeenstemming met België en Luxemburg bereikt. In aansluiting aan het gericht in de bla' den van 6 Februari, kan thans worden mede gedeeld, dat, aangezien de Nederlandsche re geering eenerzijds en de Belgische en Luxem- burgsche regeeringen anderzijds zich hebben vereenigd met de ontwerp-overeenkomst in zake de regeling van den wederzijdschen in voer, zooals die door de Nederlandsche en Belgische onderhandelaars was opgesteld, SOCIALISTISCHE PROTEST- BETOOGING TE DEN HAAG. De S.D.A.P. te Den Haag heeft Zondag in het volksgebouw een protestmeeting ge houden tegen het gebeurde in Oostenrijk. Evenals in andere plaatsen het geval was, is in de zeer talrijk bezochte vergadering een resoluitie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegenover het gewelddadig optreden tegenover Oostenrijksehe kameraden. In den ouderdom van 62 jaren is heden te den FLaag overleden de heer J. M. F. L. Steger, directeur van de stenografische in richting van de Staten-Generaal, die ook de leiding heeft gehad van den stenografischen dienst van den Haagschen gemeenteraad en van die van de Prov. Staten van Zuid-Hol land. HET LEGER DES HEILS. Generaal Higgins, de internationale leider van het Leger des Heils, heeft in hotel Pau- lez te Den Haag Zaterdagochtend een con ferentie met de pers gehad en daarin vre- schillende mededeelingen gedaan omtrent het omvangrijke werk, dat die wereld-organisatie v rricht. Zoo vertelde hij o.a., dat ruim 35000 officieren en geheel geëmployeerden en 150.000 onbezoldigde medewerkers voor bijzondere plichten aan het Leger des Heils zijn verbonden. De instelling telt 46.000 muzikanten, heeft vooral haar plaatselijke officieren en jeugdleiders, geeft 128 perio dieken in 80 verschillende talen uit, beschikt over tallooze dagscholen in het Verre Oosten en over ruim 700 instituten voor sociaal werk en anderen maatschappelijken arbeid en zij heeft alleen in het afgeloopen jaar reeds 351000 personen aan betrekkingen geholpen en bovendien aan 200.000 menschen tijde lijk werk verschaft. In haar kindertehuizen zijn 6000 kinderen opgenomen. In Indië be schikt het Heilsleger o.a. over 7 tehuizen voor crisis-slachtoffers onder de Europeanen Het verblijf van generaal Higgins in Nederland zal 10 dagen duren. De minister-president, dr. Colijn woonde Zondagmiddag de bijeenkomst in het Ge bouw voor K. en W. bij, waarin generaal Higgins het woord voerde. Gistermiddag kwart voor 3 ontstond brand in de hervormde kerk te Muiderberg, welke dateert uit het jaar 1316. Ondanks krachtige pogingen van de brandweer van Muiderberg en Muiden om dit historische gebouw te be houden kon niet verhinderd worden, dat het vrijwel geheel uitbrandde. Gisteravond om zes uur stonden alleen de muren nog over eind. Gistermorgen was er nog dienst geweest in de kerk. Hiervoor was de ruimte verwarmd door middel van een kachel. Deze kachel is waarschijnlijk na den dienst blijven branden in verband met het feit, dat des avonds wederom een dienst zou plaats vinden. Ver moedelijk zijn er vonken uit de kachel ge raakt met het gevolg, dat weldra de kerk vol rook stond en de vlammen zich steeds meer verspreidden. Toen men den brand ontdekte, werd onmiddellijk de brandweer van Muider berg gewaarschuwd, die met een motorspuit zeer spoedig op het terrein verscheen. De brandweer van Muiden werd eveneens ge waarschuwd, doch deze kon pas om kwart over 4 water geven. Het orgel, dat betrekke lijk weinig waarde had twee jaar geleden was het daarin geplaatst ging in de vlam men op. Aan de kerk zit de bekende steenen toren vast, doch de vlammen hadden op deze steen klomp geen vat. Deze toren, die tevens als uitzichttoren dienst doet, kon dus behouden blijven. ïn den toren bevinden zich eenige schil derijen, voorstellende den moord op Floris V. Deze zijn geheel onbeschadigd. Het totaal der inkomens van 1930 1931 op 1932/1933 met 710 mil lioen gulden gedaald. De eerste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek van dit jaar vermeldt van de rijksinkom stenbelasting wederom de voornaamste cij fers en wel (bans over het belastingjaar 1932/1933, die in vergelijking worden ge bracht met de cijfers over enkele vooraf gaande jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingereden malaise, het geza menlijke inkomen der belastingplichtigen van 1921/1922 tot 1924/1925 is gedaald met 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1930/1931 ten gevolge van de ver betering in den algemeenen economischen toestand wederom is gestegen met 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetre den economische crisis is daarop een ver mindering ingetreden van 710 millioen van 1930/1931 tot 1932/1933. Dat deze te rugslag voor het eerst in het cijfer over 1931/1932 tot uitdrukking komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inkomens-bedra gen in het algemeen betrekking hebben op de inkomsten genoten in het voorafgaande kalenderjaar, in dit geval dus 1930. Het to taal der inkomens over laatstgenoemd jaar is hierdoor 635 millioen lager geworden dan over 1921/1922 (14,79 De bevol king nam van 1 Januari 1922 tot 1 Januari 1933 toe met 17,28 met welk percentage een vermeerdering der gezamenlijke inko mens correspondeert van 742 millioen, zoodat, geen rekening houdend met de waardeverandering van het geld, het totaal der inkomens over 1932/1933 1376 milli oen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1921/1922 af het totaal der inkomens dezelfde stijging zou vertoo nen als de bevolking. Op overeenkomstige wijze blijkt, dat het totaal der inkomens over 1932/1933 reeds 846 millioen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1930/1931 at het totaal der inkomens dezelfde stijging zou vertoonen als de bevolking. De totaalcijfers der belasting doen over eenkomstige dalingen en stijgingen zien. Alleen is het cijer over 1928/1929 lager dan dat over 1927/1928, als gevolg van de ver: laging van het belastingtarief op 1 Mei Ï928. Wat het aantal aangeslagenen betreft, kan worden medegedeeld, dat dit aantal ovei 1922/1923 in tegenstelling met het be drag der inkomens en der belasting nog iets hooger is dan over 1921/1922. Allereerst valt op, dat alleen voor de groep inkomens beneden 1400 voortdurend een stijging van het percentage heeft plaats ge vonden, terwijl voor de overige inkomensgroe pen de cijfers telkens een daling doen zien. Over 1932—1933 maakt het aantal aange slagenen met inkomens van 5000 en meer slechts .5,16 pCt. (1921—1922 6,58 pCt.) uit van het totaal aantal aangeslagenen. De inkomens voor deze aangeslagenen be dragen 27,35 pCt. (1921—1922 35,30 pCt.) van het totaal, terwijl aan belasting werd bij gedragen 63.48 pCt. (1^211922 72,86 pCt.) van het totaal. De 94.84 pCt. (1921—1922 93.42 pCt.) der aangeslagenen met inkomens beneden 5000 hadden 72,65 pCt. (1921—1922 64,70 pCt). van het totaal inkomen en droe gen 36,52 pCt. (1921-1922 27,14 pCt.) tot het totaal der belasting bij. DE TELEFOONBRAND TE AMSTERDAM. Zooals wij reeds meldden, heeft de justitie ten aanzien van den brand in de centrale Noord der Amsterdamsche ge meente-telefoon een belooning van 2500 gulden uitgeloofd voor dengene of de gene, die aanwijzingen kan verstrekken omtrent de daders. Op verzoek van de justitie hebben deskundigen verscheidene proeven ge nomen met chemicaliën, die voor het stichten van brand in aanmerking ko men. Er schijnen redenen te zijn om aan te nemen dat de brand met behulp van een stuk celluloid-film is gesticht. Het rapport van den deskundige ir. J. H. Warnink, hoofdingenieur le klasse bij de P.T.T., verwerpt kortsluiting in de zwakstroomgeleidingen der splitsings kamer en de meening wordt er in uitge sproken, dat men hier met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid met brandstichting te doen heeft. De ver gevorderde staat van verko ling van het houten laadvlak van een in de zaal staande lorrie zou daar tevens op wijzen. Aanwijzingen tegen leden van het personeel bestaan nog niet, hier tast men volkomen in het duister. In ver band daarmede is dan ook de belooning uitgeloofd. S.D.A.P. PROTESTMEETING VAN DE Gistermiddag te 3 uur hielden de fede ratie van de S.D.A.P. en de Amsterdam- sche Bestuurdersbond een protestmee ting op- het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt tegen de gebeurte nissen in Oostenrijk. Ongeveer 6 a 7000 menschen hadden aan den oproep ge hoor gegeven. De heer H. Meijer opende de bijeenkomst, terwijl de heer J. \V. Matthijsen een rede hield, waarbij hij aan de hand van de historie de beteeke- nis van de Oostenrijksehe revolutie uit eenzette en verklaarde, dat deze gebeur tenissen een les inhielden zoowel voor de Hollandsche sociaal-democratie als voor de regeering-Colijn. Kapitale boerderij te Vden afge brand. Zaterdagavond is omstreeks acht uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een schuur, behoorende bij de kapitale boerderij van den heer Arte, Op de Hoeve onder Uden De brand breidde zich zeer snel uit en weldra stonden ook een tweede schuur en de boer derij zelve in lichterlaaie. Een knecht, die reeds te bed lag, kon gewekt worden en met groote moeite het brandende perceel verlaten Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond deze machteloos en kon zij niets uitrichten. De geheele boerderij benevens twee schuren en alle daarin aanwezige voor raden en landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Het vee kon met uitzon dering van een varken, gered worden. Felle brand te Oss. Zondagavond omstreeks tien uur bemerk ten voorbijgangers, dat brand was uitgebro ken in het winkelpand van den heer v. d. Zanden, waarin gevestigd is een handel in ongeregelde manufacturen en een opslag plaats voor kramen der weekmarkt te Oss. De brandweer bepaalde zich er in hoofdzaak toe de belendende machinale timmerfabriek en houtopslagplaats van de firma Kamphuis van Loosbroek te behouden, hetgeen dan ook gelukte. Het winkelpand brandde geheel uit terwijl van den inventaris niets gered kon worden De oorzaak van den brand is onbe kend. Dc schade, die in de duizenden guldens moet loopen, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is, 62 jaar oud, overleden de heer H. Tersteeg, chef van de afdeeling Binnenland, van het Han delsblad, voorzitter v. d. Amsterdam- sche Pers. den De voorloopige aanhouding van Duitschen schrijver Heinz Liepmann die in zijn uitgegeven boek president v on Hindenburg bleedigd zou hebben met zes dagen verlengd Hij is in net huis van bewaring te Amsterdam opge sloten. Mr. J. J Harte van Tecklenburg, die in Oct. verleden jaar 80 jaar werd, gaat tegen 1 Mei den staatsdienst hij is thans staatsraad verlaten Van 1888 tot 191, toen hij benoemd werd tot minister van financiën, was hij Hd j Tweede Kamer. Hij keerde daarna meer in de Kamer terug. Hij vierde leden jaar zijn 25-jarig jubilé als lid !5' den raad van state. v*h Zaterdagochtend heeft de koning ontvangen den luit.-generaal b. d. SwIm adjudant in bijzonderen dienst, die iu koningin een schilderij, vervaardig door een jeugdig Atjehsch kunstenaar met bijbehoorend adres overhandigde Ged. Staten van Zuidholland hebben een voorstel tot herziening van de pwT vinciale salarisregeling ingediend, zij stellen voor, het maximum percentage van de onmiddellijk ingaande vermin dering op 1214 te bepalen. Zaterdagmiddag werd onder zeer groote belangstelling het Sportfondsenhad Breda geopend, het eerste overdekte zwem- bad in het zuiden. De rijkspolitie te 's-Gravenpolder (Zeeland) heeft gearresteerd zekeren A. D aldaar, verdacht van verduistering van gel.' den, die hij voor de weegbrug had geïnd. HS is aan de justitie te MiddelHurnr voorgeleid/ £uchloaact De Snip (uitreis) kwam Zaterdag te Bagdad aan, de Oehoe (thuisreis) landde te Djask. In de geheime vergadering van den gemeenteraad zijn Vrijdagavond belang, rijke mededeelingen gedaan omtrent tit verdere uitrusting van het Eindhovetv- sche vliegveld Welschap, nu dit door den Nederlandschen Luchtvaartdienst! officieel in het nationaal en internatte, naai luchtvaartverkeer zal worden op. genomen met ingang van Mei as. Er zullen dan tweemaal daags geregel!* diensten voor binnen- en buitenland worden ingelegd; daarvoor zal de ge. meente thans een volledig stationsge bouw met restaurant doen verrijzen, het Rijk zal een douanebureau en een sta* tion van den rijksradiodienst doen bou wen. 9.ïtmüeum Het Weekblad dezer week bevat o. m. mededeelingen over de films: Er wat eens 'n Prins; Ik ben geen Engel; Tan- zan, de ontembare particuliere detee* tive; nieuws uit de Studio's; C en Th, journaal; Amsterdamsche kroniek (de Jantjes in Tuschinsky, Komedianten, van A. N. Astrowsky, opgevoerd door het Nieuw Schouwtooneel)groote en kleine portretten. Jiunst en Wetenschap DE STEM DES VOLKS. Het concert van de Gemengde zangvereenl- ging „De Stem des Volks", j.1. Zaterdag avond in de Harmonie, was het eerste con cert dat geleid werd door den nieuwen dili gent J. Harpman, van Amsterdam. Na opening door den voorzitter zong het gemengde koor „Lentezang" van Roeske waar door men al spoedig merkte, dat Harpman niet alleen voor zijn taak ten volle berekend is, maar dat hij ook een muzikaal persoon is. De vertolking van Lentezang bewees dit. En ook in de liederen die het kinaerkoor „De kleine Stem" zong. Torenliedje van J. Prins; De twee katjes, van M. Kapper; Regenboog liedje, van mej. van Tussenbroek en Zoorn rare neger (componist onbekend vermeldde het programma) was het merkbaar dat H's werken niet zonder resultaat gebleven is. Z'n grootste kracht (dat tevens z'n grootste suc ces werd) had hij bewaard voor de uitvoering der le en 2e Strijdliederen-fantasie van H. Altink, door het gemengde koor met mede werking van de muziekvereeniging „Excel sior". Mocht men vreezen dat het harmonie orkest den zang zou overstemmen, die vrees bleek ongegrond te zijn. Harpman had èn koor èn orkest volkomen in rn macht, en hij bracht z'n uitvoerders waar hij ze hebben wilde. Hij is een enthousiast dirigent, die met duidelijke gebaren z'n bedoelingen op z'n on dergeschikten overbrengt. En zoo werd de uitvoering dezer fantasieën het glanspunt van den avond. Maar H. is ook een degelijk en fijnvoelend violist Dat hoorde men in de Romance, in r groote terts van Beethoven (in een nogal Ra- bats tempo voorgedragen), in Traufflertej van Schumann, Serenade van Haydn e» een sonate van M. Kapper. Ondanks de kendheid van deze sonate bleek de van van dien aard te zijn, dat men al n spoedig contact met de toehoorders n waartoe ook het uitmuntend spel van vio en pianist (de componist zat aan het klavi een groot aandeel had. r Ds. Kuiper, Doopsgezind predikantt ant hield na de uitvoering der le Strijdlied0 fantasie een korte rede over de gebeurtenis in Oostenrijk. Toen spr. het podium betraa, waarboven te lezen stond „Tegen Oorlog! tegen Fascisme", en gevolgd werd door dra gers met de roode vlag, sprak de voorzitter een woord van dank tot ds. Kuiper en pers voor hun tegenwoordigheid daaraan toevoegende een waardeerend woord aan oc Alkm. Courant voor het plaatsen van ne stukje in het nummer van jl Vrijdagavond. Ds Kuiper sprak dan over hoe de arbeider* beweging in Oostenrijk geweest is, hoe er ge werkt is aan de onderdrukking ervan en war er in de laatste dagen in Weenen o.a. heen r'IntS welgekozen en gevoelvolle woorden schetste spr. dit, en verzocht ten slotteh« publiek, dat de Harmomezaal geheeld/de en zeer aandachtig naar den spr. luisterde, staande een stille hulde te brengenaan de vele slachtoffers dezer dagen in Oostennj* gevallen Het koor zong daarna het liea Aan de Strijders". Met de 2e Strijdiiederenfantasie, hierboven reeds vermeld, werd het concert besloten A*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4