fRecPiLsnoAen ^Binnenland Jieck dë School JUiMicaties fBucqedijhe Stand Jiacktlecichtm De Nijenrode-zaak. De muiterij op de Zeven Provinciën. wil strijden cm het socialisme te behouden, maar tevens wil strijden voor de rechten van den mensch. West-Europa wenschte toe, dat het met de zelfde kracht en dezelfde ongelooflijke offer vaardigheid haar werk zal doen voor dat gene, wat zij hoe langer hoe meer ziet als de wording van eeuwen en eeuwen, de wording van de socialistische, universeele gemeen schap. Applaus! De spreekster was in het begin moeilijk te verstaan, doordat in de boven de kolfbaan gelegen kegelbaan een kegelclub zich met het kegelspel onledig hield. Óp verzoek waren de kegelaars zoo welwillend hun spel te staken, doch het wil ons voorkomen, dat het van den zaalhouder onbehoorlijk genoemd mag wor den, dat hij, wetende, dat de baan dien avond bij een kegelclub in gebruik was, desondanks, de kolfbaan als vergaderzaal verhuurde. Het protest van den voorzitter daartegen was dan ook wel op z'n plaats. Eisch tegen den commandant Eikenboom een jaar gevange nisstraf. Bij de voortzetting van zijn requisitoir vroeg mr. Brants gister voor het Hoog Mili tair Gerechtshof te Den Haag een jaar ge vangenisstraf tegen den commandant van De Zeven Provinciën wegens het niet voldoende maatregelen nemen tegen de muiterij op de Zeven Provinciën. De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, betoogde uitvoerig dat verdachte het slacht offer is geworden van een systeem, dat de laatste jaren de oorzaak is geweest van veei ellende bij de marine. De aansprakelijkheid had men op het Plein en het Binnenhof moe ten zoeken. Men heeft zich voortdurend schuldig gemaakt aan de fout der zwakheid Spr. vroeg met grooten nadruk vrijspraak voor zijn cliënt. Na repliek van mr. Brants, die betoogde, dat het beste bewijs, dat de maatregelen van beklaagde tegen een overval niet doeltreffend zijn geweest, werd geleverd door het feit, dat de overval is geslaagd, dat er aan boord een geest van laisser aller heerschte en het aan leiding van den commandant ontbrak, en du pliek van den verdediger verkreeg overste E. nog het woord. Hij hield vol, dat hij de maat regelen had genomen, die zakelijkerwijze noodig geacht moesten worden. Een overval als is geschied was niet te voorzien. De behandeling van de zaak werd hierna gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag 9 Maart. Onnes zelf voor de rechtbank; een hoffelijk verdachte. Den burchtheer Onnes van Nijenrode za gen we gister voor het eerst, toen hij in het verdachtenbankje plaats nam. Hij is eer. rustig en zeer beschaafd man, die zich slechts zelden laat verlokken tot min of meer heftige tooneelen. Hij neemt met dezelfde elegance in dë bank plaats alsof hij zijn zetel bij een belangrijke conferentie inneemt. Hij rang schikt op d?n smallen rand van de beklaag denbank zijn dossier. Hij legt een aanteeken- boekje en een potlood klaar, om aanstonds de markante punten in 's heeren Koning's verklaring nog eens, voor den zooveelsfen keer, te hooren en vast te leggen. Werkelijk is hij in ieder opzicht de burcht heer, die schril afsteekt tegen de andere acteurs van het tweede en derde plan. Het treffen tusschen de vroegere vrienden thans vijanden, die elkaar van de leelijk- ste dingen dingen beschuldigen blijft uit. Een enkele maal slechts slaan ze een wat hoogeren toon aan en de regels der etiquette worden ook hier niet door de heeren met voeten getreden. Ze snauwen niet naar elkaar fel verbeten ■4- zooals we dat tus schen rivalen voor de rechtbank kennen. Het „to be or not to be" wordt door de heeren op een beschaafde wijze als zinspreuk gevoerd. Slechts een enkele maal toont Koning zijn ontroering, n.1. als hij weer vertelt hoe hij hoorde, dat Onnes hem van chantage be schuldigde, hem, den trouwen vriend door dik en dun. Hij vertelt dit gedeelte van de motiveering van zijn verraad met dezelfde intonatie die wij reeds kennen uit zijn vroe gere verhooren en daarom doet het niet erg dramatisch aan. Onnes hoort het meeren- deel van Koning's verklaringen aan met een glimlach en een gezicht van „al is de leugen nog zoo snel enz." Hij geeft zijn hoofd fout toe; hij had, toen Koning met zijn chan tage begon, onmiddellijk naar de politie moe ten loopen. Zijn verklaring, waarom hij dat niet gedaan heeft, is niet erg duidelijk Angst, koopmanschap en oude gevoelens voor Koning zouden daarbij om den voor rang hebben gestreden. Ook in het vooron derzoek is hij er niet direct mee voor den dag gekomen en nu is zijn reden aannemelijker Hij wilde er mee wachten tot zijn raadsman ter plaatse was, iets wat te billijken is. Lang durig zijn de debatten die zich ontspinnen tusschen O.M. en verdediging via getuige Koning en den verdachte over de vraag of Koning en Onnes vóór en na de inbraak ook werkelijk zaken hebben gedaan en schilde- rijenbeleeningen hebben pogen tot stand te brengen. Koning houdt stijf en strak vol, dat de heele, uitvoerige correspondentie nergens anders voor diende dan om het contact tus schen hem en Onnes te bewaren en elkaar tusschen de regel door te vertellen hoe dc minder eerlijke zaken marcheerden. Onnes ontkent dit en om het aannemelijk te ma ken, wijst hij op epertisen, verircht door een hoogleeraar in de kunstgeschiedenis te Utrecht, in Maart 1932. De geschiedenis van de beleening van de kostbare broche is ook weer een strijdpunt tusschen Koning en Onnes. Onnes zou het gedaan hebben om Koning te helpen en tegelijk om hem den in druk te laten krijgen, dat hij Onnes niet veel beschikbaar geld heeft. Koning zegt slechts 2 a 300 te hebben gekregen. Onnes houdt vol, dat zijn vriend de heele 1000 in den zak heeft gestoken. Zoo zijn er steeds punten, waarover ze het niet eens zijn, beiden pogen de gebeurtenis sen, zooals ze bekend zijn hetzij door be trouwbare getuigen, hetzij door stukken of andere papieren zoo uit te leggen, dat ze passen in hun systeem. Er staat ons nog heel wat te wachten Ruim 60 getuigen zullen hun pro of contra Onnes nog moeten uitbrengen. Zaterdag zullen wij'Onnes en Koning opnieuw tegen elkaar in het strijdperk zien treden. BRANDSTICHTING EN DIEFSTAL. In de woning van den melkhandelaar Grif fioen te Nieuwer-Amstel woedde op 17 De cember j.1. en binnenbrand, waarbij o.a. een kamer geheel uitbrandde. Het onderzoek wees uit, dat hier waar schijnlijk brandstichting in het spel was. Het bleek, dat een fluitketel met benzine op een kachel was geplaatst. Een ontploffing had den brand veroorzaakt. In de kamer had zich onder de divan een geldkistje met 300 be vonden. Het geld was na den brand verdwe nen. Onder verdenking van brandstichting en diefstal werd de knecht van Griffioen, zekere P. J. K., gearresteerd. Voor de Amsterdam- sche rechtbank is tegen hem 2 jaar geëischt. KOMMIES OVERREDEN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gister ae behandeling voortgezet van de zaak tegen J. A. v. d. C., 23 jaar, uit Nijmegen, tegen wien, ter zake dat hij opzettelijk den assistentdienstgeleider bij de directe belas tingen A. de Man te Ottersum met zijn auto zou hebben overreden, door het O.M. bij de rechtbank wegens doodslag 8 jaar gevange nisstraf was geëischt. De rechtbank sprak verd. vrij van dood slag en zware mishandeling, waarop het O M. in hooger beroep kwam. Voor het ge rechtshof te Den Bosch is nu 6 jaar geëischt FAMILIEVEETE. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan de 32-jarige losse werkman J. V., te Hommerts, die in den avond van 18 op 19 Januari j.1. J. S., aldaar, zoodanig met een mes in den hals heeft gestoken, dat de getroffene kort daarna is overleden. Het O. M. achtte wel verzachtende om standigheden aanwezig, maar eischte, gezien de ernstige gevolgen van het gebeurde, 8 jaar gevangenisstraf. eenigheid tusschen den directeur en den be drijfsleider der fabriek. Er bestaat kans, dat het bedrijf binnenkort wel weer zal kunnen worden uitgeoefend, doch onder sterke controle. GUUS WEITZEL NAAR HET BUITENLAND. Voor herstel van gezondheid. De bekende omroeper van de Avro, de heer Guus Weitzel, die reeds eenigen tijd wegens ziekte geen dienst kon doen, zal op 1 Maart a.s. voor herstel van gezondheid voor den tijd van zes maanden naar Zwitserland vertrek ken. ONDER EEN VALLENDEN BOOM GERAAKT. Voerman gedood. Gistermiddag heeft te Hummelo (Geld.) een ernstig ongeval p'aats gehad, dat den 26- jarigen ongehuwden voerman D. Hoksbergi_n uit Wehl, het leven heeft gekost. Hoksbergen was met een tweeden voerman aan het opladen van gevelde boomen. Bij het laden was een der boomen op de tramrails terechtgekomen, kort voor het oogenblik, dat een goederentrein uit de richting Zutph n arriveerde. Toen hij den trein hoorde nade ren, liep de kameraad van Hoksbergen dezen ter waarschuwing tegemoet. Ondanks krachtig remmen slaagde de ma chinist er niet in de tram tijdig tot stilstand te brengen, zoodat de machine tegen den boom opreed. Ongelukkigerwijze stond Hoks bergen juist aan het andere einde van den boom, die aan het rollen ging, met het droe vige gevolg, dat H. er onder raakte en ve'e meters werd meegesleurd. Zijn lichaam werd daarbij totaal verminkt. IN DEN HAAG 18 MILLIOEN VERZWEGEN. Nog steeds loopt de termijn, waarin men nog straffeloos „vergeten" of te weinig be taalde belasting kan voldoen. In de residentie hebben zich tot nu toe volgens de Tel. een kleine zeven honderd zondaars aangemeld. 585 gevallen zijn daarvan behandeld, ruim 100 moeten nog aan beurt komen. Die 585 gevallen met een totaal inkomen van 1.250.000 hebben gezamenlijk een vermo gen van 18 millioen gulden verzwegen, waar van zij thans nog belasting moeten betalen. DOODELIJK ONGELUK. Te Meyel (L.) heeft een doodelijk onge luk plaats gehad. Op onverklaarbare wijze is de 23-jarige H. Jansen door zijn eigen paard en kar overreden. Met een juist pas- seerenden personenauto is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond, waar hij na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. NIET GOEDGEKEURDE BEGROOTING Coevorden kan niet betalen. De gemeenteraad van Coevorden heeft de begrooting over 1934 vastgesteld met een tekort van rond 56.000. Daarbij werd er zeer over geklaagd, dat de begrooting voor 1933 nooit door den minister is goedge keurd, zoodat de volle geraamde bedragen over dat jaar niet kunnen worden uitbetaald Daardoor kan de gemeente van haar leveran ciers niet op tijd betalen. De belastingen zijn allemaal tot het maxi mum uitgetrokken. Als opcenten op de perso- neele belasting is op 200 gerekend. GEKNOEI MET BOTERMERK. Zuivelfabriek gesl Tengevolge van knoeierijen met het boter- merk aan een zuivelfabriek te Baambrugge, waardoor het mogelijk was de belasting te ontduiken, heeft de crisis-zuivel centrale aan die fabriek een boete van duizend gulden op gelegd, terwijl haar de bedrijfsvergunning is ontnomen. De zaak is uitgelekt tengevolge van de on- DE ZAAK-LIEPMANN. Wordt de schrijver over de grens gezet? De „Manchester Guardian" wijdt een hoofdartikel aan de zaak van den (Donder dag tot 1 maand gevangenisstraf met aftrek van preventief veroordeelden) Duitschen schrijver Heinrich Liepmann en legt den na druk op de mogelijkheid, dat zijn eventueele uitzetting uit Nederland over de Duitsche grens als gelijkstaande moet worden be schouwd met een doodvonnis voor den man, die het heeft durven bestaan uit een concen tratiekamp te ontsnappen. Duitschland, voegt het blad hieraan toe, is in staat sterken druk op Nederland uit te oefenen, maar wij gelooven niet, dat Nederland hem aan de Nazi's zal uitleveren of dat een volk, dat zoozeer de vrijheid en onafhankelijkheid van geest lief heeft, een politieken gevangene als Liepmann aan het gevaar van marteling en dood zou bloot stellen. DE ZAAK VAN DE SPAARNESTROOM Uit IJmuiden wordt gemeld, dat de aldaai woonachtige hypotheekhouder en vroegere eigenaar van den op de Noordzee gezonken IJmuider stoomtreiler „Spaarnestroom", die eenige dagen geleden onder verdenking van deze kwestie meer af te weten, voor den officier van justitie te Haarlem werd geleid, na verhoord te zijn, op vrije voeten is gesteld. ADVERTENTIEZWENDELAAR. Winkelier opgelicht voor f 3000. De recherche te Rotterdam heeft een adver tentiereiziger aangehouden die verscheidene winkeliers voor bedragen van samen meer dan 3000 heeft opgelicht. De man dischte volgens het Hbld. bij deze winkeliers een ver haal op, dat hij onderwijzer was en dat hij kwam namens den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die besloten had, dat zijn le den zouden koopen bij winkeliers die korting gaven. Om daaraan bekendheid te geven, moest de winkelier een advertentie plaatsen in het orgaan van den bond. Hij sloot daar voor posten af van 150 voor de adverten ties, waarvan de plaatsing over geruimen tijd, zou worden verdeeld, en die te voren moes ten voldaan worden. De advertenties werden nooit geplaatst. De man had geen enkele re latie met het orgaan van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers en besteedde het geld ten eigen bate. OUDE POORTEN WEER TERUG UIT HET RIJKSMUSEUM. In verband met gevoerde correspondentie dienaangaande hebben, naar het Hbld. ver neemt, de leden der Bergpoortcommissie te Deventer een onderhoud gehad ten departe- mente met minister Marchant ter nadere toe lichting van de plannen voor de overbrenging der Bergpoort naar Deventer. Uit de bespre kingen bleek, dat minister Marchant zeer sympathiek staat tegenover genoemde plan nen en van oordeel is, na kennisneming van het feit, dat er geen financieele bezwaren meer bestaan, nóch te Groningen, nóch te Deventer, dat zoowel de Bergpoort als de Heerepoort zoo spoedig mogelijk resp. naar Deventer en Groningen behooren te worden vervoerd, mede met het oog op het in orde brengen van den tuin van het Rijksmuseum. DE FANTASTISCHE BERICHTEN VAN DE ZIJDE DER N. S. B. De heer Goseling bepleit aanvulling van het wetboek van strafrecht. Het Tweede Kamerlid Goseling heeft den minister van justitie de volgende vragen ge steld: Is de minister niet van oordeel, dat aan vulling van het wetboek van strafrecht met name van art. 136 noodig is, nu door de vra gen van de leden der Kamer, de heeren Boon en Albarda en de daarop door Zijn Excellen tie gegeven antwoorden duidelijk naar voren is gekomen, dat straffeloos op „volkomen fantasie" berustende berichten omtrent voor genomen gemeen-gevaarlijke misdrijven en daarmede in verband gebrachte nalatigheid van de overheid kunnen worden verspreid, welke berichten vooral in deze tijden een gevaar kunnen opleveren voor behoor lijke betrekkingen tusschen de burgers en voor de openbare rust en orde, veel ernstiger dan het verstoren van de rust door valsche alarm kreten of signalen, waartegen artikel 142 van het wetboek van strafrecht straf be dreigt? Is de minister bereid in ieder geval de noodzakelijkheid of wenschelijkheia van het treffen van maatregelen, als in de eerste vraag bedoeld, nader te overwegen en van het resultaat dier overweging aan de Kamer zoo spoedig mogelijk medeaeeling te doen? SMOKKELAFFAIRE. Belangrijke vangst te Zandvoort. Sedert geruimen tijd was bekend, dat de geheele kust van ons land werd bewaakt, daar men het vermoeden had, dat Belgische spiritus ingevoerd werd. Tot nu toe gelukte het niet op het een of ander beslag te leggen. Verleden week werden te Zandvoort aan de kust een tweetal kleine motorschepen, als mede een kotter gesignaleerd. De ambtena ren waren zoodoende op hun hoede. Dinsdag j.1. werd boven aan de duinreep bij strand- paal 70 tusschen Zandvoort en Noordwijk een achttal blikken spiritus gevonden, inhou dende elk ongeveer 20 lieter. Men bleef den geheelen Dinsdag en den Woensdag de plaats bespieden, doch de smokkelaars lieten zich niet zien. Donderdagmiddag zou men deze acht blikken vervoeren, maar eerst wer den steekproeven in de duinreep gedaan, wat tot resultaat had dat nog te voorschijn kwa men 44 blikken van 40 lieter en 11 blikken van 20 liter, tesamen 1980 liter spiritus. Er waren drie met paarden bespannen wagens noodig om deze blikken naar het politie bureau te vervoeren. Dat de belastingsamb tenaren een goeden slag hebben geslagen moge ook hieruit blijken, dat voor deze spiri tus, welke van een zeer hoog gehalte, n.1. 96.1 procent, was 8000 belasting had moe ten worden betaald. Men vermoedt, dat de blikken aan eind touw over boord zijn gegooid, omdat tevens een zeer dik touw van een lengte van 50 meter werd gevonden. KIND IN DE WIEG VERBRAND. Door een noodlottig toeval is te Oister- wijk (N.-Br.) het wiegje, waarin het drie maanden oude kindje van den heer H. was gelegen, in brand geraakt. De kleine, die ernstige brandwonden had gekregen, is gisteravond in het ziekenhuis overleden. AMSTERDAMSCH KOOPMAN TE LONDEN VEROORDEELD. Het City of London-court heeft een Am- sterdamsch koopman, die er van beschuldigd was, een onware declaratie bij de douane te hebben gedaan ten aanzien van ingevoerde goederen, veroordeeld tot een boete van 720. De koopman werd tevens veroordeeld in de kosten, die 30 guinea's bedroegen. CENTRALE BOND VAN SPOOR-, TRAM-, A.T.O.—v. GEND LOOS- PERSONEEL In een gisteren gehouden bijeenkomst tus schen de directie A.T.O.-v. Gend en Loos en een delegatie uit het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Spoor-, Tram, A.T.O.-v. Gend Loos-personeel, welke een vervolg was van een op 3 Febr. gehouden langdurige bespreking omtrent een voorstel van directie zijde een loonsverlaging van 6 pCt. toe te passen, verklaarde de airectie zich in ver band met de door de organisatie naar voren gebrachte bezwaren, bereid, een loonregeling met ingang van 1 April a.s. in te voeren, waarbij op de huidige bedragen 4 pCt. zal worden gekort. Dit voorstel zal in een op 25 dezer te hou den landelijke bijeenkomst van het v. Gend Loos-personeel een punt van bespreking uit maken. VERKEERSONGEVALLEN Arme kleine. De 2M-jarige jongen J. Groenhof te Hil versum is in de Floris Vosstraat aldaar on der een zandauto gekomen. Het knaapje werd ernstig gewond opgenomen en naar de r.k. ziekenverpleging overgebracht, waar de dood volgde. BRANDEN Zeventig kipoen verbrand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag brak brand uit in de boerderij van de wedu we C. Zegers te Merselo nabij Venray. De boerderij en schuren verbrandden met den in boedel. Óok de stallen gingen in de vlammen verloren. Met moeite slaagden de bewoners erin, het rundvee uit de vlammen te redden. Een zeventigtal kippen kwam in de vlammen om. Tien runderen omgekomen. In Wijnandsrade (L.) is de boerderij van den heer Wimmers afgebrand. Tien runde ren kwamen in de vlammen om. Het woon huis kon door het energiek optreden van de Heerlensche brandweer behouden blijven. 'Blijkens het jaarverslag der Com missie tot Wering van Schoolverzuim te Bergen had in het afgeloopen jaar geen volstrekt leerverzuim plaats. Door de commissie werden 11 gevallen van betrekkelijk schoolverzuim onder zocht, waarvan 2 na onderzoek als ver schoonbaar werden aangemerkt. S'echts eenmaal moest een verzorger voor de tweede maal voor de commissie ver schijnen, in welk geval overgegaan werd tot gerechtelijke vervolging. In de gehouden bestuursvergade ring van den geref. schoolvereeniging te Noordscharvvoude is tot voorzitter gekozen de heer H. Reek, wegens be danken van den heer G. Barten, die ruim 27 jaren deze functie waarnam. Dr. Murk Jansen, directeur van de An- nakliniek voor orthopaedie te Leiden, is be noemd tot eere-lid van de Vereeniging van Orthopaedische chirurgen te Leningrad. EEN BOUWVALLIGE SCHOOL. Op een ledenvergadering van de chris telijke Schoolvereeniging te Dokkum is m •egedeeld, dat de inspecteur voor de volksgezondheid de school finaal heeft afgekeurd en de datum van sluiting be paald op 20 Februari j.1. Tegen deze be slissing is beroep aangeteeker.d. Wordt dit beroep ongegrond verklaard, dan volgt sluiting op 20 Maart a.s. Naar het oordeel van bestuur en architecten is deze school bouwvallig en niet van ge vaar ontbloot. Sinds vijf jaar zijn er p.annen voor een nauw gebouw, totdat de tegenwoordige minister bezuiniging r™™'eef,en,?oor het van «6n ton op j 70.000 gedaalde plan een streep haal- Cl 0 PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Februari. Groote Kerk, 10 uur, ds. Warners. Kapelkjrk, 10.30 ur, ds. Baar, 6 uur Ge- reL Bond ds. Remme, uit Rotterdam Rem. Geref. Gemeente, 10 30 uur, ds. van Dalfsen, van Hoorn. Ev. Luth. Kerk. 10.30 uur, geen dienst Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuij 3 -uwm' 1 u,Ulir, de Harmonie) en 3.30 (ra de Kapelkerk) ds Couvee, van Hil- gH?Jrfia(eXrVCOllecte VOor de diaconie) Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 dienst" UUr en Woensdagavond 8 uur Consistoriekamer Qroote Kerk, Dinsdag avond 7 uur ds. J. Fokkema, van Amstel veen. Viij Ev. gem. Lindenlaan 117, als vorige week 6 Leger des Heils, Limmerhoek 40 7.30 uur, bidstond; 10 uur heili^n,* dienst. Onderwerp: De voetwassching- f verblijdingssamenkomst; 8 uur verlossing, bijeenkomst. Onderwerp De Rotssteen UT ster der bijeenkomsten kapiteine W M Dp?' UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 10 uur, ds. v d Kieboom Oer. Kerk, a. d. Dr. van Peltlaan, m en 5 uur hulpprediker J. H. Slager. Evangelisatie Maranatha, gebouw d.»,- both a. d. dr v. Peltlaan no. 1, 10.30 urn dr G. Oorthuis, van Amsterdam. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. R0o. b°(?rr. Kerk, 10 uur Heilig avondmaal en 4 30 ds. von Meijenfeldt, van Alkmaar Oud kath. kerk, 8 uur, vroegdienst, io laatdienst 7 uur meditatie. u- EGMOÜD AAN DEN HOEF, 7 UUr ds. Nobel. GRAFT, geen dienst. HEILOO, 10 uur, ds. Pattist, van Den Haag. Nedert. Herv. Evang. Vereeniging, a Kerklaan, 10 uur, ds. A. A. Dünzelman'n, v Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. No. bel. KOEDIJK, 10 uur, ds. Deetman. LIMMEN, 2 uur, ds. v. d. Kieboom. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst OUPKARSPEL, 10 uur, ds. van Dijk DE RIJP, 7 uur, ds. Heep. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren, donk. Evangelisatie bij Bouwstra, 7.30 uur n m de heer K. Rosendaal, van Den Haag. (jn- derwerp „Jacob heb ik lief gehad en Ezau heb ik gehaat". STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer van Ginkel, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. URSEM, geen dienst. WINKEL, Vrij Ev. gem., als vorige week. ZUIDSCHERMER, Maandagavond 7 n ds. Bloemhoff, van Heiloo. HINDERWET. Bij besluit van 22 Februari 1934 is aan de N.V. Alkmaarsche Manufacturenbandel Vroom Dreesmann, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een bankeh bakkerij, met plaatsing daarin van 2 gas« ovens en 3 electromotoren elk van 1/3 P K, voor het in werking stellen van diverse ma chines, in het perceel Laat nrs. 129/143, al hier. Alkmaar, 23 Februari 1934. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. GETROUWD: Pieter Lelij en Aafje Johanna Visan ONDERTROUWD: Adrianus de Kort en Anna Visser. te dries Kesselaar en Catharina Houtkooper.- Adrianus Rootring en Frieda Raguse. - Maarten de Rooij en Neeltje Blokker. - Klaas Wit en Jeltje Lichthart. Jacob Olie en Aafje Haster. OVERLEDEN: Elisabeth Raseh 70 jaar. Gerrit van Staten 81 jaar. Gerrit RoozendaalW jaar. GEBOREN: Jan, z. van Cornelis Vreeker en Maria Bouman. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 23 Febr. 1934. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 36 sta pels wegende 38000 K G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 34 stapels Kleine 24.50, 1 stapel Commis sie 21. Boerenkaas:-1 stapels Kleine 23. Alles met rijksmerk. Handel matig. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 23 Febr. 1934. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 711 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 26 H.L. voertarwe 44.20; 130 H.L. zaaigerst 8 50, gerst chev. 5— 6; 318 H.L. haver 6.25 7.60; 90 H.L. boonen, w.o.: paarde 66.25, brui ne 8-ƒ 11, citroen 6—9.75, duiven 9 en witte boonen 17; 1 H.L. geel mosterd zaad 12.80; 41 H.L. karwijzaad f 2210; 21 H.L. blauwmaanzaad 18; tuinboonefl 4—4.75 en 83 H.L. erwten, w.o.; kleine groene 7.50, groote 18—19 en grauwe erwten 14—36. Alles per 100 K.G. Han del stug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Fbr. 1934. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Febr. '34- 50000 K.G. Roode kool 1.20-/ 490, 100000 K.G. Gele kool 2-ƒ 4.10; 25000 K»G. Deensche witte kool 4.10f 5-5y> 11000 K.G. Uien 0 90—1.80, gele drie lingen 0.80, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. 1934. 7900 K.G. Uien: uien 1.20-/ 1 60, drie lingen 080, grove 1.90-/ 2.10; K.G. Kroten 0 80-/ 2.30; 164300 K.G- Roode kool 1.20-/ 5.50, doorschot Lw -ƒ4.90; 88000 K.G. Gele kool 2 .60-- 4.40, doorschot 2.603.30; 898W K.G. Deensche witte kool 3.80—/ doorschot 3.504.80, alles per 100 K.u- WARMENHUIZEN, 22 Febr. '34. kool les. 1.10-/ 5.10, 2e s. 1 -/ Gele kool le s. 1 60-/ 3.60, 2e s. f \.\j~ 2.70; Deensche witte kool le s. f 4.1"~T 5.10, 2e s. 2.40-/ 3.80; Drielingeni w cent, uien 1.80, grove uien 1 80, e f 3.10-f 3.60, kleine Peen 1.90. Aanvoer: 102000 K.G. Roode kool; 21**; K.G. Gele kool; 30500 K.G Deensche win* kool; 2125 K.G. Uien; 2200 K.G. Peen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10