DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Massa-beëediging door Hitier. fixigetiiksch 0veezicht Oostenrijk bang voor Duitschland? No. 48 Maandag 26 Februari 1934 Nu de staatkundige revolutie is afgeloopen, is eerst recht de omwenteling van geest en gemoed begonnen. BETEEKENIS VAN DEN EED. Psychologisch oogenblik. Waarom juist nu? Het Nat. Socialisme als be weging. Taak der partij-officieren Buitenland Tegelijk met den Heldendag. ONVERBREKELIJKE TROUW. Troepen naar de grens. HEILIGVERKLARINGEN TE ROME. Rede van Z. H. den Paus. DE WERKLOOZENMARSCH NAAR LONDEN. Maatregelen genomen. JUBILEUM ROODE LEGER. Feestelijke herdenking in Rus land. Wat vandaag de aandacht trekt,,» KONING ALBERT f 's Konings humor. DE ONGELUKSPLEK: MARCHE LES DAMES. Geweldige belangstelling. SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL. De Fauvette en de Penelope met elkaar in aanvaring. ZWAAR WEER IN AMERIKA. Sneeuwstormen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en "eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lette» naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Na de emotievolle week, die achter ons ligt en waar aller oogen gevestigd waren op de gebeurtenissen in België, vraagt thans het Hitler-rijk onze aandacht. Want gisteren was er weer eens een massa-betoog in Duitschland georganiseerd en aan de lange rij der plechtigheden, die na één jaar Hitier- regime alzoo gehouden zijn, is er nog een toegevoegd. In tal van plaatsen waren in groote me nigten bijeen de plaatselijke bestuurderen der partij, vroeger Amtswalter geheeten, nu „politieke leiders" genoemd, 't Doel van de ze bijeenkomsten was deze functionnarissen een nieuwen eed van trouw te laten afleggen aan den leider Adolf Hitier. Diens plaatsver vanger Rudolf Hess heeft hen allen, duizen den en duizenden, laten beloven: „Ik zweer Adolf Hitier onverbreekbare trouw, ik zweer hem en den aanvoerders, die hij over mij aan stelt, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid". Zooals dat de gewoonte is in het natio- naal-socialistische Duitschland zoekt men voor dergelijke plechtigheden een dag uit, waar historische herinneringen aan verbon den zijn, herinneringen aan hoogtijdagen der beweging. De maand Februari was daar voor buitengewoon geschikt, want den 23e stierf (vier jaar geleden) Horst Wessel, een der meest vereerde dooden. Den 24e Febr. van het jaar 1920 verkondigde Hitier voor het eerst in een groote vergadering te Mün- chen de 25 punten van het z.g. partijpro gram. Den 26en Febr. 1925 verscheen na een tijdelijk verbod der partij voor het eerst weer de Völkische Beobachter. Voor ons buiten staanders zeggen zulke herinneringen niets. Maar de bruinhemden, die hun geschiedenis van buiten kennen, voelen zich op zulke da gen in een bijzondere stemming, die hun de plechtigheid der eedsaflegging des te dieper doet gevoelen. Hitier is altijd zeer gevoelig geweest voor het psychologisch moment. Daarin ligt een der oorzaken van het succes zijner beweging. Doch waarom moesten de politieke leiders eigenlijk dezen eed afleggen? Om twee redenen. Er is een nieuw tijd perk begonnen. En de partij staat voor een nieuwe taak. Alfred Rosenberg, die in zijn nieuwe func tie zoo ongeveer de positie heeft van geeste lijk adviseur der geheele beweging, zei dezer dagen in een rede, dat de revolutie van den staat afgeloopen is. „doch de omwenteling van geest en gemoed is eerst begonnen''. Het is niet gemakkelijk uit te leggen, wat daaronder te verstaan is: Want wij in Neder land zijn gewoon zelfs als er van revolutie sprake is te vragen naar het einddoel. Wij willen precies op een briefje hebben, waar de omwentelaars heen willen en als we dien wensch niet vervuld krijgen, zijn we geneigd schouderophalend weg te loopen. Of wel we pakken iets beet, waar we houvast aan mee- nen te hebben, een program of een boek, en gaan dat netjes uitpunten en meenen dan het Duitsche nationaal-socialisme te begrijpen. Heele bataljons van zulke uitpuntende des kundigen trekken op het oogenblik door ons land om ons volk voor te lichten. Men leze er de bladen maar op na. Maar met een theorie of schema kan men er niet komen. In zijn studie „Over het Duit sche nationaal-socialisme" spreekt dr. Ru dolf Steinmetz over een „strooming", en „beweging", welke voortkomt uit een dik wijls nog vaag doch algemeen verbreid g e voel. Dit Duitsche volksgevoel, waarop heel de beweging rust uit zich spontaan, het rea geert van oogenblik tot oogenblik, het rea geert irrationeel, niet berekend en dus ook onberekenbaar, voor den buitenlander wille' keurig, ook voor den buitenstaanden Duit- scher vol verrassingen. Voor den aanhanger is het aan geen vast plan gebonden, voor de aanvoerders zelf is het vrij en nochtans gaat het met groote zekerheid eennog nie mand bekende toekomst tegemoet. Nergens kan men nalezen, hoe een toekomstige natio- naal-socialistische maatschappij er zal uit zien. Men behoeft daar dan ook niet naar te zoeken. Het Duitsche nationaal-socialisme wil de beweging van een volk zijn, d.w.z voortkomen en blijvend gestuwd worden door een aandrift, die in alle of in zeer vele enkelingen gemeenschappelijk en gelijkelijk wordt ervaren. Om het Duitsche nationaal-socialisme te leeren kennen moet men dus niet naar een schema of naar programpunten grijpen, doch trachten vast te stellen wat de belangrijkste stemmingen en neigingen zijn, waarop het berust. Men moet nagaan, wat de wenschen en verwachtingen zijn van de menigte der ge- loovigen. En voor de noodzakelijke critiek de verwijten der ernstige tegenstanders nagaan en de vrees der pessimisten. We moesten ons deze uitweiding veroorlo ven om Rosenbergs woorden toe te lichten. Als deze over de omwenteling van geest en gemoed spreekt, die eerst is begonnen, heeft hij niet bepaalde „hervormingen" op het oog. Hij wil slechts zeggen, dat de drijf kracht der beweging nog volop werkt en zich op allerlei gebied merkbaar zal maken. Doch uit Rosenbergs woorden blijkt ook, dat men wil voorkomen, dat de drijfkracht der beweging zich opnieuw op de staat kundige verhoudingen zou richten en Je revolutionnaire kracht het derde rijk zou om verwerpen om een vierde te stichten. De revolutie van den staat is afgeloopen, daar mag men niet meer aan raken. Hier grijpt dus de leiding bewust in en trekt als conservatieve macht een bescher mende muur op tegen de wilde krachten. Die muur is een straffe partij-organisatie en een even straffe staats-organisatie. Niemand zal in de toekomst meer een leidende betrekking vervullen in den staat, die niet als soldaat en en korporaal in de partij begonnen is en als officier den eed van trouw heeft afgelegd. Een bijzondere opleiding met cursussen en leidersscholen zorgt voor de opleiding der aanstaande aanvoerders. En nog een ander doel heeft deze straffe partij-organisatie. Zij moet verhinderen, dat het revolutionnaire volksgevoel zich al te on stuimig uit. Zij moet verhinderen, dat be paalde groepen zich gaan voelen als de dra gers van het algemeene volksgevoel en op een of ander terrein aan het vormen slaan. Aan de opperste leiders en in laatste instantie dus aan Adolf Hitier moet het voorbehouden blijven het medium te zijn, waardoor het volksgevoel zich uit. Die opvatting is ook neergelegd in het Führerprinzip. In dien geest moet men de belofte van trouw en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid zien, welke de politieke voormannen op 25 Febr. hebben afgelegd. Duitschland heeft gisteren weer eens m de uitdrukking „de grootste' kun"f" werken. Een beëediging op groote schaal va politiek aan den leider verknochten, de groot ste beëediging in de geschiedenis, was aan leiding tot veel redevoeringen. Toen Rudolf Hess. de plaatsvervanger van den leider, te München 14.200 politieke lei ders van den gouw München, de 16-600 lei ders en leidsters der Hitler-jeugd en nog meer leiders ging beëedigen, kon hem wor den meegedeeld, dat in het geheele Rijk 705.000 „ambtswalter" voor het appèl ston den aangetreden, bovendien 130.477 leiders der Hilter-jeugd, 43.062 leidsters van den Bond van Duitsche meisjes, 990 leiders van den Duitschen nationaal-socialistischen stu- dentenbond en 18.500 leiders van den ar beidsdienst. De dag was niet alleen de verjaardag van de bekendmaking van het Hitler-program, doch tevens gepromoveerd tot Helden-ge denkdag. Onverbrekelijke trouw aan Hitier, aan hem en door hem aangewezen leiders onvoorwaar delijke gehoorzaamheid. Dat hield de eed in Wat dit beteekent zette Hes in München uiteen. Trouw zijn aan den geest van Hitier is: steeds de geheele wereld ten voorbeeld zijn; terughoudendheid en onafhankelijkheid van uiterlijkheden; in goede en slechte dagen nationaal en socialist blijven. Weest niet pedant, omdat gij een hooge functie hebt, weest niet jaloersch, omdat anderen een hooge functie hebben. Weest U er steeds van bewust, dat gij daar staat dank zij den „lei der". Het loon voor Uw handelen, is het ge voel Uw plicht te hebben vervuld. Wij zijn ons er van bewust, dat de geeste lijke strijd van het nationaal-socialisme pas is begonnen. Gij strijdt in de groote histori sche beweging verder in oude strijdgemeen schap met den S.A.-man. Onder de bescher ming van de S.A. wordt de politieke opvoe ding van het volk mogelijk gemaakt. Niemand zal willen beweren, dat de poli tieke opvoeding ongestoord mogelijk zou zijn, wanneer niet de S.A. beschermend op den achtergrond zou staan. Wie gelooft dat de gedachte aan een „Putsch" van een minderheid absurd is en de S.A. dus overbodig, zij geantwoord, dat de gedachte slechts daarom zoo absurd is, omdat de S.A. bereid staat, in een enkelen slag iederen tegenstander haar ontzettende kracht te bewijzen. Rijkskanselier Hitier, die gisteren weer te Berlijn was, heeft Zaterdagavond In Mün chen een rede gehouden, waarin hij wederom de geschiedenis der nat.-socialistische bewe ging vertelde. De Heldengedenkdag. Ter gelegenheid van den Heldengedenk dag zijn gisteren van alle dienstgebouwen van Rijk, landen, gemeenten en openbare lichamen, zoomede kerken en particuliere huizen, de vlaggen halfstok gehangen. In de kerken, zoowel in de evangelische als in de katholieke, werden de doode helden herdacht In de Staatsopera Unter den Linden werd gistermiddag de groote „Staatsakt" gehou den. Hier waren aanwezig: Rijkspresident v. Hindenburg, Rijkskanselier Hitier, die uit München was teruggekeerd, vice-kanselier v. Papen, dr. Goebbels, Blomberg, Uoering, Seldt, baron v. Neurath, graaf Schwerin v Krosigh, dr. Guertrièr en baron v. Eltz Rue- benach. Hitier, die in de staatscollege rechts van Rijkspresident v. Hindenburg was gezeten nam het woord. De Rijkskanselier verklaar de: Soldaten, mannen en vrouwen. Ons eeuwige Duitsche volk, zijn leider in den grooten oorlog, de president van het Duit sche Rijk, generaal veldmaarschalk v. Hin den burg. Hoch, Hoch, Hoch. Luide stemde de menigte hiermede in. Vervolgens begaven de hooge gasten zich naar het eere-monument, waar de Rijkspre sident een krans legde. Ook nazi's „vertrokken". We lezen in de Daily Telegraph: Het weekeinde vormde te Weenen de cli max van geruchten en tegenspraken, die de vorige week de ronde deden. Hoewel de situa tie zeer duister is, staat één ding vast, n.1. dat geregelde en Heimwehrtroepen naar de Duitsche grens zijn gezonden. Zij werden per auto naar een stad vervoerd, die op ongeveer een uur van de Duitsche grens gelegen is. Onder deze troepen bevinden zich drie batal jons Heimwehrtroepen. Tezelfdertijd werden munitie en wapens per trein naar de grens gezonden. Drie auto's, waarin zich vertegenwoordi gers van prins Starhemberg bevonden en mogelijkerwijs ook vertegenwoordigers der Oostenrijksche regeering, hebben zich naar de grens begeven. De vertegenwoordigers zullen zich gereed houden voor het voeren van directe onderhandelingen, hetzij met het Oostenrijkêche legioen de organisatie van Oostenrijksche nationaal-socialisten in Beie ren of met de Duitschers. Uit München wordt gemeld, dat sinds eenige dagen een zeer groot aantal vracht auto's met uitgeweken Oostenrijksche natio naal-socialisten vertrokken is naar de Oos tenrijksche nationaal-socialisten vertrokken is naar de Oostenrijksche geens. Het aantal dezer auto's kan op circa 200 worden ge schat. Elk er van vervoerde ongeveer vijftig nationaal-socialisten. Ook Anton von Habsburg, een der aarts hertogen, wien het verblijf in Oostenrijk is toegestaan, omdat hij ver genoeg van de troonsopvolging af staat, is in zijn eigen sportvliegtuig naar dit gebied vertrokken en houdt zich daar op om met bemiddelings voorstellen naar München te vliegen. De Oostenrijksche regeering heeft deze troepenbewegingen nog niet officieel gede menteerd. Heimwehr-autoriteiten antwoorden op desbetreffende vragen, er niets van af tv weten. De huidige situatie is het resultaat van de radiorede, welke Habicht te München heeft gehouden. Zooals men weet, verklaarde hij ■ïierin, dat, indien Dollfuss Woensdag as. om 12 uur niet zal hebben geantwoord op den eisch der nationaal-socialisten, de strijd van de Oostenrijksche nationaal-socialisten hervat zal worden. Deze rede verwekte be zorgdheid in Oostenrijk en Vrijdag j.1. werd gemeld, dat de Heimwehr de regeering had medegedeeld, dat ongeveer 10.000 leden van het Oostenrijksche legioen in Beieren nabij de grens waren geconcentreerd in de omge ving van Braunau. Medegedeeld werd, dat het legioen zwaar bewapend was en dat voor een invasie werd gevreesd, zoodra het bestand zou zijn afge loopen, dat Habicht voor de radio had afge kondigd. Dit is door Berlijn tegengesproken en in offi- cieele kringen te Weenen tracht men de betee- kenis der geruchten te verminderen, doch het feit, dat er troepen naar de grens zijn ge zonden, wijst er op, dat de Oostenrijksche re geering besloten heeft, voorzorgsmaatregelen te treffen tegen een mogelijke grensschen- ding. Tezelfdertijd wordt echter gemeld, dat de Heimwehr alles in het werk stelt om vrede tot stand te brengen tuschen de uitgeweken Oostenrijksche nationaal-socialisten en de Oostenrijksche regeering. Dit is het doel van het zenden van Heimwehrleiders naar de grens. In de consistoeriezaal van het Vaticaan heeft gisteren in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus, kardinalen, talrijke prelaten en ongeveer 500 bedevaartgangers uit Spanje, Italië en Zuid-Amerika de voorlezing plaats gehad van het decreet der heiligver klaring van den zaligen Cottolengo en de heiligverklaring van Antonio Claret Clara, alsmede van het decreet, dat de wonderen bevestigt, op grond waarvan de heiligver klaring van Conrad von Parzham is geschied. Na deze voorlezing hield de Paus een toespraak, waarin hij zijn leven en de wer ken van den zaligen Cottolengo en van Claret herdacht. Daarna sprak hen ove Conrad von Parzham. De Paus wenschte daarna den drie naties, waartoe deze mannen behoorden, geluk. „Wat ons geliefd Italië betreft aldus Z. H. de Paus kan men zeggen dat God door de verhooging van zooveel heilige per soonlijkheden in het Heilige Jaar, door zoo veel genade en wonderen speciaal tot Italië heeft willen spreken. Eenerzijds schijnt het, dat God daarmede wil oproepen tot een levende ontwaking van het Christelijke leven, opdat steeds meer zielen zich tot Hem be- keeren. Anderzijds schijnt het, als heeft hij den wensch, dat de waakzaamheid en Het verweer tegen de stroomingen, die dit hoogste goed bedreigen, steeds sterker worden. Cottolengo leert ons de weldoende liefde voor de kleinen, armen en zwakken. Dit is een vermaning voor de stroomingen, die allen zouden Willen terug brengen tot een hddensch leven, daarheen, waar het licht met de katholieke missionarissen nog niet is doorgedrongen. De Verlosser heeft het hei- densche leven verdreven, om het geestelijke leven daarvoor in de plaats te brengen. En nu stelt de Voorzienigheid de figuur van Conrad von Parzham i nhet licht, juist in deze zoo tragische historische oogenblik- ken, daar steeds sterk en verschrikkelijk de bedreiging door groote ondeugd voorhan den is, vooral voor de jeugdige zielen, die ons bijzonder ter harte gaan op een oogen blik, waarin de verheerlijking van nóch Christelijke nóch menschelijke handelingen, culmineert in de verheerlijking der rassen". Tenslotte gaf de Paus zijn zegen aan Italië, Spanje en Duitschland. De marsch der werkloozen naar Londen is thans voltooid. Vandaag zal in Hydepark een groote meeting worden gehouden, waarvan af acht platforms zal worden gesproken. De politie heeft speciale voorzorgsmaatregelen genomen. De sprekers zullen protesteeren tegen de werkloozenwet, die thans in het par lement wordt behandeld. Na de demon straties in Hydepark zullen de betoogers zich verspreiden, maar later zal in de voorsteden een nieuwe demoi.stratie worden gehouden, riet verzoek van de organisatoren tot een onderhoud met MacDonald is afgewezen, met de verklaring, dat een dergelijk onder houd van geen nut kan zijn. Gisteren is, naar gemeld, in de ge heele Sovjet Unie de zestiende verjaar dag van het Roode Leger met groote feestelijkheden gevierd. Alle fabrieken en openbare instellingen waren gesloten. Overal werden vergaderingen gehou den, waarin redevoeringen werden uit gesproken over de ontwikkeling van het Roode Leger en den cultuurarbeid, die door de Roode Soldaten wordt verricht, terwijl zij tegelijkertijd voor de weer baarheid van het land zorgen Een nieu we cirkel van luchtbases zal door de Os- sor.viachim worden aangeiegd. Te Chabarowsk hielden de executieve Massa-beëediging door Hitier (Dag. Overzicht). De eed aan den Leider. (Buiten land). Oostenrijk bang voor Duitschland? (Buitenland). Scheepsramp in het Kanaal. (Bui tenland). Op een bijeenkomst van soc. en comm. organisaties te Laren zijn Zaterdag verschillende buitenlan ders aangehouden, omdat hun pas sen niet voorzien waren van een verblijfsvisum. (Binnenland). Israël Querido's nagedachtenis ge- eerd. (Kunst). Indische extremisten gearresteerd. (Koloniën). Ook het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk te Heiloo overleden. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) comité's der regeeringsdistricten van het Verre Oosten een bijeenkomst, waar de zestiende verjaardag eveneens werd her dacht en waar verklaard werd, dat het Roode Leger ook in het Verre Oosten waakzaam is om den vreedzamen ar beid en den socialistischen opbouw te beschermen. In een hoofdartikel schrijft de „Is- westia', dat het Roode Leger onoverwin- baar is. 't Leger der proletarisch revo lutie is het jongste en sterkste leger ter wereld, slechts bedoeld ter verdediging van de grenzen, en van het socialisme. Het is het eenige leger, dat niet naar oorlog streeft. Een der aardigsten anecdoten aan gaande wijlen koning Albert I van Bel gië is wel deze: De koning ontmoette op een van zijn vele eenzame zwerftochten een oorlogs invalide, die hem beleefd groette. Zoo, m'n jongen, zeide de koning, ze hebben jou ook leelijk toegetakeld. Heelemaal niet erg. Voor U en Bel gië zou ik alles opgeofferd hebben, zelfs mijn hoofd. We zouden den Yzer niet meer heb ben, als ieder zoo gepraat had. Zijn hoofd moet men onder alle omstandig heden houden, en liefst koel. U hebt alweer gelijk, lachte de in valide. Gisteren was de toeloop te Marche-les Dames buitengewoon. Onwillekeurig dacht men een oogenblik aan de eerste drukke da gen van Beauraing... dezelfde menigte, het zelfde leger venters, bedelaars en ongeluk- kigen langs heel den weg. Eén aaneenge sloten stoet auto's, waaronder tal van wa gens uit Nederland, bewoog zich van Namen naar Marche-les Dames, dus over een af stand van 7Yi K.M. Het verkeer van voet gangers was al even druk. De duizenden verdringen zich tegenover de plaats van het ongeval, die met prikkeldraad is afgezet Steeds meer en meer bloemen en kransen stapelen zich op, aangedragen uit alle dee- len des Iands... Volgens de verklaringen van den burge meester van Namen zal op de plaats zelve slechts een eenvoudige gedenksteen worden opgericht, teneinde het landschap zoo min mogelijk te schaden. Het Engelsche stoomschip Fauvette van de Generaal Steam Navigation Co. te Lon den, op weg van Antwerpen naar Londen, is hedennacht om half twee in aanvaring ge komen met het Grieksche stoomschip Pene lope, op weg van Bahia Blanca naar Rotter dam De aanvaring geschiedde op 51 gr. 28' VO. breedte en 2 gr. 13' O. lengte tusschen Dover en Ostende De Fauvette, die 18 man bemanning en 2 passagiers aan boord had, is gezonken. De opvarenden zijn overgegaan op de Penelope, die 10 voet water in het voorschip heeft staan en op weg is naar Londen. De sleepboot „Noordzee" is naar de plaats van de aanvaring vertrokken. Nieuw Engeland is in de afgeloopen da gen geteisterd door een nieuwen zwaren sneeuwstorm. New York is gistermiddag op-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1