Alkmaarsche Courant e VEILIGE HAVENS Qetnemtecadea SeutfteUut JjecfUsiaken JiadiaptoquxHima Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 2 HAART. HEILOO. (Wordt vervolgd.) N°. 52 1934 (Vervolg). Wijziging en aanvulling van hel ambtenarenreglement. B. en W. stelden voor, in het ambtena renreglement de wijzigingen aan te brengen, zooals de regeering die wenschelijk had ge vonden (de bekende bepalingen op de revo- lutionnaire gezindheid.) Aan het voorschrift om over deze wijzi gingen het advies in te winnen van de cen trale commissie van georganiseerd overleg is voldaan. Zij kan zich in hoofdzaak met de verlang de wijzigingen vereenigen, doch geeft in overweging in de gevallen, waarin aan een ambtenaar, die niet door den Raad is be noemd, ontslag zou worden gegeven op grond van „revolutionnaire gezindheid" be roep bij den Raad open te stellen, terwijl omtrent punt C II geen eenstemmigheid kon worden bereikt. Omtrent de voorgenomen wijzigingen, ook die bedoeld onder C 2, merken wij op, zeiden B. en W. in hun prae-advies, dat het plaatselijk gezag aan het centraal gezag medewerking heeft te verleenen, wanneer dat centraal gezag met zooveel nadruk, als in dit geval, die medewerking vraagt. Zij stelden daarom voor, met terzijdestel ling van het advies van bovengenoemde commissie, de wijzigingen aan te brengen. De heer Keesman zou het bepalen van de vereenigingen waarvan een ambte naar geen lid mag zijn, aan den minister willen overlaten, m.a.w. de raad moet de aangegeven lijst niet goedkeuren en het vaststellen ervan voor de gemeente door de regeering laten geschieden. Wat de beroepsinstanties betreft, zou spr. zich bij het advies van het georganiseerd overleg willen neerleggen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd hierna besloten, onder aanteekening dat de heeren Greeuw en Keesman ertegen Zijn. Tewerkstelling van werkloozen. B. en W. stelden voor, eenige wijzigingen aan te brengen in de regeling voor tewerk stelling van werkloozen. Daarbij werd o.a. voorgesteld om van den te verleenen steun af te trekken hetgeen de vrouw en de kinderen verdienen, met dien verstande dat van 't loon der vrouw 3 en van dat der kinderen 5 niet zal worden ge rekend. Voorts stelden B. en W. o a. voor 50 cent kindertoeslag te geven. De heer Greeuw zou de eerste vijf gul den, door wie ook verdiend, buiten beschou wing willen houden. De heer V a h 1 stemde hiermee in. Dit amendement werd goedgekeurd. De heer Greeuw zou inkomsten, ver kregen uit het houden van kostgangers, niet in mindering willen brengen, zoo die niet hooger zijn dan 8. Dit werd overgelaten aan het inzicht der commissie. De heer Opdam vroeg op billijkheids- gronden den kindertoeslag ook voor hen, die nu in werkverschaffing zijn. 't Zal niet veel kosten. De heer V a fa 1 was hiertegen, omdat het normale loon wordt verdiend. Dr. Barnfaocrn ondersteunde het be ioog van den heer Opdam. De heer Kostelijk gaf in overweging, de commissie hierover te laten beslissen. De heer Greeuw zou liever het grond- Joon hooger zien gesteld en den kindertoeslag willen laten zooals die nu is. De nood beerscht niet alleen in de groote gezinnen, maar ook in de kleine. Spr. kon zich ermee vereenigen, dat de kindertoeslag zou zijn zooals voorgesteld, mits bepaald werd, dat die voor de ,,in den steun loopenden" gesteld werd op een gulden. De voorzitter vond het niet goed de kwestie aan de commissie ter beslissing te laten. Overigens meende spr., dat de kinder toeslag niet behoeft te worden gegeven voor hen die in de werkweek zijn. Spr. waar schuwde voor te groote royaliteit, die er toe zou kunnen leiden, dat de gemeente op den door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 37) Van moeheid kon hij dien nacht niet sla- en. Honeybun, in het andere bed, g c •er. Met elkaar pratende, vond dom het een troost, dat hij te doen had met iemand me een gerust geweten. Honeybun had niets p zijn hart en werd niet door nachtmerries kweld. Beschouwingen over Quidmores ver dwijning en wat er tenslotte msschien hem gebeurd was, kwamen alle op de punt uit, om van daar uit weer v af aan te beginnen. „En dan is er nog iets',, zei Hoi y „Als hij niet terugkomt, dan zal ie erven, nietwaar? Bezat hij niet op d a van Connecticut een tuinderij. ,arma~M „Die heeft hij aan zijn zuster vertelde hij me onlangs. Ik was eg J geen zoon van hem. Dat ben ik pas ongeveer een jaar." Daar deze mededeeling Honeybun als ee soort schok trof, was Tom wel verplicht zijn levensgeschiedenis te vertel en, zoover hij die zelf kende. De eenige deta waarover hij zooveel mogelijk heen giee"> waren die, welke betrekking hadden op at. wijze, waarop hij zijn „moeke"'had verlo ren. Zelfs nu was 't hem moeilijk haaf„an' ders dan zoo te noemen, omdat „moeke al tijd haar naam voor hem was geweest u-- noodzaakt zijnde zijn vroegste herinneringen te verdoezelen, al stonden die hem ook o"1- duur steun moet vragen bij het rijk. De zorg voor de werkloozen is in deze gemeente beter aan m welke ook in den omtrek. De heer Opdam zette uiteen, dat de Ü2?S dlr werklieden in twee jaren tijds al T ia Z1]n gedaald, een loon van 16 a P^week vond spr. aan den lagen kant. '"wilbging van spr.'s voorste' zullen n financiën niet scheef gaan. j Barnhoorn ging er mee accoord m de steunweek een gulden per kind uit te «™en in de werkweek niets J* heeren K os te 1 ij k en V a h 1 vreesden Jv.de prikkel om werk te zoeken in het vrije bedrijf zal verdwijnen. Het voorstel-O p d a m. in stemming ge bracht, werd aangenomen met 6 tegen 4 ?/t!iInjn' Je2en de heeren Maas Geesteranus, rw Ja2er en Kostelijk, j iX°!^e?s besluit zal in de steunweek dubbele kindertoeslag worden uitgekeerd, terwijl m de werkweek van een dcrgelijken toeslag geen sprake zal zijn. Deze regeling zal duren zoolang aan den nieuwen weer wordt gewerkt). Verhuring van gemeente-eigen dommen. kfet grasgewas van de landerijen en wegen 1? 1Dj voor den 'ibf van vijf jaar ver huurd, welke termijn op 1 Januari j.1. was afgeloopen. Met het oog op de bizondere tijdsomstandigheden kwam het B. en W. beter voor om thans niet opnieuw voor een tijdvak van vijf jaar te verhuren, maar voor twee jaren. Voorts zouden zij een aantal wegen, dat voor slechts enkele stuivers verhuurd wordt, niet meer in de verhuring willen opnemen. Een en ander werd goedgekeurd. Vraag van den heer Kostelijk. De heer Kostelijk had de volgende vraag bij B. en W. ingediend: Het rijwielpad, zich bevindend ten Oosten van den Rijksstraatweg vanaf het landgoed Nijenburg tot aan het oj>en terrein van den heer Frans is in een slechten staat en mede door onvoldoende separatie ontstaan daar voortdurend ongelukken, die zich tot heden toe tot materieele schade en minder ernstige verwondingen bepaalden. Het is onderge- teekende bekend dat bedoeld weggedeelte in beheer en onderhoud is bij den rijkswater staat, maar komt 11 et Uw college niet ge- wenscht voor om bij bedoelde autoriteiten aan te dringen op verbetering? Willen B. en W. mededeeling doen welke maatregelen hiertoe kunnen en zullen worden genomen om bedoelde ongelukken te voor komen? De voorzitter meende, dat aan het rijwielpad niets mankeert, behalve dan dat het op enkele punten wat smal is. Het Rijk zal pogen op den duur te komen tot verbree ding Er bestaat één-richting verkeer op dit pad, zoodat het gevaar niet groot is. De heer K o s t e 1 ij k stelde vast, dat het pad schuin ligt, wat het ontstaan van onge vallen bevordert. Spr. deed mededeeling van eenige ongelukken, welke hem waren mede gedeeld. Boomwortels steken boven het pad uit, ook pp de smalle gedeelten. Waterstaat doet niets aan het rijwielpad (men zag dit laatst bij sneeuwval), maar zorgde goed voor de automobilisten, zei spr. De voorzitter meende dat men op de smalle gedeelte wat langzamer moet rijden. Bij ijzel en sneeuw is fietsrijden altijd ge vaarlijk. Zoodra Waterstaat de beschikking heeft over den voor verbreeding benoodig- den grond zal tot die verbreeding worden overgegaan. Spr. zou desgewenscht den in genieur wel willen verzoeken den toestand zoo mogelijk te verbeteren. De heer K o s t e 1 ij k drong op dat over leg aan. Hierop volgde sluiting der openbare ver gadering ARRONDISSE MENTS-RECHTB ANK. Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 27 Febr. 1934. HYPOTHEEK EN GELD ZONDER BORGEN. Heden stond als eerste verdachte terecht, de thans weer gearresteerde vluchteling Petr. Herm. van V., oud 59 jaren en zich noemende hypotheek-bemiddelaar. On der dezen vee'belovenden titel verscheen hij op 29 Juli te Den Helder ten huize van den heer J v. d. Oord, aldaar, die had geschre ven op een in de Heldersche Courant voorko mende annonce, waarin voordeelig hypo- delijk genoeg voor den geest, kon zijn ver- haaï>Jsreigeniijk heet je Whitelaw", bracht Honeybun, die met belangstelling toeluister de in het midden. „Ik heb dien naam te vo ren maar ééns gehoord. Dat was toen ieder een sprak van de baby van Whitelaw Daar van zal je ook wel hebben gehoord. Daar Tom nog nooit van de baby van Whitelaw had hooren spreken, werd thans die leemte in zijn kennis aangevuld. De ba- bv van Whitelaw was op een Mei-morgen in het Park uit zijn kinderwagen weggehaald, en een pop was in zijn plaats gelegd, die zoo op het kind geleek, dat eerst toen het kindie gevoed moest worden, de kinderjuf frouw tot de ontdekking kwam dat zij een pop in den kinderwagen naar huis had ge reden. Dit mysterie was in alle landen twee jaren lang een zaak geweest waarin men groot belang had gesteld. Zelfs nu sprak men er nog wel eens over. Het zal niet meer dan drie of vier jaar geleden zijn geweest, dat Honeybun een courant had ge'czen, waarin met vette letters gedrukt stond, dat Harry Whitelaw was teruggevonden, terwn. hij koekjes verkocht aan een vrouw, die in de Drie-en-twintigste Straat aan het winkelen moe Én was hij 't werkelijk?" vroeg Tom, die- slaap begon te krijgen. Neen heelemaal niet. De vader, een rijke bankier,'een jonge man, geloof ik, looft een prijs van vijftig duizend dollar uit, die zaï worden uitbetaald aan hem, die hem op het spoor brengt van de dievenbende, die het kind heeft geroofd, en elke kerel, die meen de een socialist te zijn, ging er op uit om den prijs te winnen. Goodsir had ook een plan ontworpen. Trachtte me er in te ha'en, en misschien had ik 't wel gedaan, als met een theekgeld werd gepresenteerd. De heer van V. arriveerde in gezelschap van een anderen heer en was weldra gewikkeld in druk en luid zakengesprek met den hard- hoorigen v. d. Oord, die op een perceel land 8500 hypotheek wenschte tegen 4 1/4 pro cent rente. De hypotheekbemiddelaar deelde mede een dergelijk hypotheek beschikbaar te hebben ad 4 procent, v. d Oord moest ech ter 30 vooruit voldoen, doch hij was daa.- toe wel bereid indien de transactie liep over een notaris, in casu den heer Engelman. De heer v. V. (zijn metgezel heette Meijer en stelde een taxateur voor) zou toen hebben beweerd, dat hij zelf ook notaris was en trou wens ook wel zaken deed met notaris Engel- man. De verdachte, juridisch bijgestaan door den bekenden strafpleiter mr. Benno J. Stok vis ontkende zich als notaris te hebben voor gedaan. Wél was gesproken van notaris En gelman, die in den Helder welbekend is. De getuige bleef echter volhouden, dat van V. zich wel degelijk had voorgedaan als no taris. Op de vraag van mr. Stokvis erkende getui ge, dat hij het hem voorgelegde formulier eerst had geteekend en toen 30 had afgege ven, omdat hij vertrouwde op verdachte, die had gezegd notaris te zijn. De „taxateur" Meijer had zich óók in het gesprek gemengd en die had gezegd: meneer v. d. Oord, u behoeft niet bang te zijn, u krijgt het vast, want u heeft overwaarde ge noeg. U heeft het geld over veertien dagen. Het geld is echter nimmer uitbetaald, maar, zei verdachte, ik had het geld niet ter mij ner beschikking, maar ik heb hem wel op de hoogte gehouden. Jan v. d. Oord, landarbeider en neef van den hypotheeknemer, was aanwezig bij de conferentie, maar achter de deur verscholen. Zijn neef betaalde 5 procent rente voor zijn hypotheekgeld, en hij wenschte wat goedkoo- per ter markt te gaan. Neef had duidelijk ge hoord, dat van V. zich notaris noemde. Na afloop gaf van V. zijn oom de hand en zegde hem het geld toe over 14 dagen. Hij zag hen toen in den auto en merkte op, dat de heeren lachten De verdachte kwam met een schetskaartje van het interieur der woning om aan te too- nen, dat neef hem op zijn zitplaats niet in de gaten kon hebben gehad. De heer v. V. is reeds meermalen veroor deeld, in Nederland wegens zedendelicten en in 't buitenland wegens aftroggelarij en te Utrecht tot 3 jaar gevangenisstraf ter zake verduistering. Inderdaad een zeer betrouwbaren hypo theek-bemiddelaar De officier vermeende uit de eensluidende verklaring der twee gehoorde getuigen, wel veilig te kunnen aannemen, dat verdachte in derdaad zich had voorgedaan als notaris, ten einde het vertrouwen van v. d. Oord ie veroveren. Gelet op den persoon van den getuige v. d. Oord, zijn onvoldoende ontwikkeling op dit gebied, was het duidelijk dat hij er in kon vliegen. Het noemen van notaris Engelman was voorts voor verdachte een mooie aanlei ding zich als notaris uit te geven. De officier releveerde voorts den zwendel, die op dit ge bied, door middel van advertenties, nog altijd plaats heeft. Voorts memoreerde de officier, de sensationeele ontvluchting die ook niet in zijn voordeel pleitte. Ten slotte, requireerde de officier, mede in verband met de zeer ongunstige, anteceden ten van den verdachte, die des morgens door den rijksveldwacht op het Stationsplein weer werd gearresteerd, tegen dezen beoefenaar van gemeene praktijken, 1 jaar gevangenis straf. Ik ben zoo onschuldig als een kind, anders was ik niet verschenen, zei verdachte. Mr. Benno J. Stokvis ontwikkelde diverse elementen om het standpunt van verdachte duidelijk te maken en hield voorts een uitvoe rig pleidooi met de conclusie, verdachte vrij te spreken. Pleiter overlegde ook nog eenige dankbrie ven van eenige cliënten, die zeer voldaan wa ren over de bemoeiingen van verdachte, waaronder zich ook bevond een brief van een pastoor uit Tegelen. Re- en dupliek als naar gewoonte. Een verzoek van verdachte zelf, om onmid dellijke invrijheidstelling, werd afgewezen. EEN OUD-VOETBALLER IN ACTIE. Een 33-jarige winkelier te Alkmaar, de heer Jb. v. d. G., had zich heden te verant woorden ter zake mishandeling van een 22- jarigen Delftschen student, de heer M. F. v. d. Bout, die hij in den avond van Zaterdag 2 December in de Langestraat zou hebben kameraad van mij voor een dergelijk zaakje vijf jaren gevangenisstraf had gekregen Toen haalden ze er een ander in, dien ik kende, en van wien ze zeker waren, dat hij er meer van wist. Ze probeerden hem de zaak te laten verklappen, maar Een diepe adem haling van Tom verbrak dezen woorden vloed. „Zeg, mannetje, je slaapt toch niet, terwijl ik je van den baby van Whitlaw ver tel?" „Bijna wel", geeuwde de jongen. „Nacht, Honey! Wek me morgen bijtijds!" „Dat is goed, dat je me zoo noemt", ant woordde de naaste bloedverwant. „Ik zal altijd Honey voor je blijven en jou zal ik „jochie" noemen en zoo zullen we goeden vrienden zijn". Het geluid van geschreeuw op straat kwam door het raam binnen. Was hij, als buiten jongen van dertien jaar. alleen geweest, dan zou hij van angst gebibberd hebben, al was de nacht ook nog zoo warm. Maar nu hij wist dat zijn pootige kameraad oi een paar Pas afstand van hem lag, was hij moedig lij rolde zich als een jonge hond in zijn mand op, en viel vol vertrouwen in slaap. HOOFDSTUK XXI. De daarop volgende twee of drie avonden vond er een uitwisseling van vertrouwelijke mededeelingen tusschen de nieuwe vrienden plaats. Over dag zagen zij weinig, soms niets van elkaar. Op den laten namiddag konden zij wat ontspanning nemen, maar dit werd een moeilijke kwestie voor Honeybun, want tot nu toe had zijn „ontspanning'' hem langs paden geleid, die nu voor hem waren afge sloten. Hij kende geen andere en de jon gen kende er heelemaal geen. En ik zeg je, Goodsir hoorde Tom ter wijl hij de trap opging, Honeybun door de Zaterdag 3 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.platen. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: „Carmen", opera van Bizet (gr.pl.) en M. Beversluis, declamatie. 12.Amst. Orkest olv S. Wielaert. 12.30 Orgelspel Cor Steyn. 12.45 Vervolg orkestconcert. 1.15 Vervolg orgelspel. 1.30 Ver volg orkestconcert. 2.Drs. W. Wienbelt: Rooseevlt's strijd tegen de bankiers. 2.20 Gr.pl. 3.10 M. Sluyser: Een plan van den arbeid. 3.30 R'damsch Philh. Orkestolv. E. Flipse mmv. V. la Volpé, piano. 4.30 Pauze en gr.pl. 4.50 Vervolg orkestconcert mmv. Coba Rijnecke, piano. 5.30 Litheraire causerie A. M. de Jong. 5 50 Gevar. concert: orgel, viool, saxofoon, piano plec trum, hawaiïan gitaar, trompet, zang en accordeon. 7.VRO. 8. Hern. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. 8 15 Uit hte Concert gebouw te A'dam: VARA-Philh. Orkest olv. H. de Groot, 't A'damsch Joodsch Koor olv. S. H. Englander en obercantor G. Sirota. 9.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.40 Toe spraak N. J. Swierstra. 10.Ver volg Concertgebouw-uitz. 11.-12. Uit Heck's Lunchroom, Rotterdam: Ernesto Arcari en zijn orkest. HUIZEN; 301 M. (KRO-uitz). 8.— 9.15 en 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Voor dt jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.HIRO. 5.Cursus 5 30 Orkestconcert en causerie. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gr.pl. 7.45 Sport- praatje. 8.Folkloristisch progr., in de pauze om 8-30 Vaz Dias. 9.45 Schlagermuziek. 10.15 Hoorspel. 10.50 Vaz Dias. 10.5512. Schlagermuziek en gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein, ber. 1105—11.20 Lezing. 12.20 Het Western Studio Orkest ol.v F. Tho mas. 1.05 Dansmuziek (gr.pl.) 1.35 Commodore Grand Orkest olv. Muscant. 2.35 Gr.pl. 3.10 Verslag rugby-match „Kon. Marine-Leger". 4.50 Variété-progr. 5.35 Kinderuur 6 20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.25 Voordr. 7.50 Theaternieuws. 8.20 Ouder- wetsch variété-programma olv. Ch. Austin. 9-20 Ber. en lezing. 9.55 Alfredo Campoli en zijn orkest mmv. Alice Liley, sopraan. 10-50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 9.50 Órkestcon- cert olv. Gaubert. 1220 Orkest concert olv. Goldy. 7.05 Gr.pl. 8 20 „Rip", operette van Planquette. Lei ding: R. Labsi. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —11.35 en 12.05—1.20 Concert uit rest. „Wivex". 1.502.20 Gr.pl. 2.504.50 Omroeporkest olv. Ree- sen, mmv. pianosoliste. 7.20 Liede ren en strijkkwartet op. 29 in a kl.t., van Schubert 805 Kopenhaagsche rhapsodie, revue-progr. 9.20—11.50 L. Preii's instrumentaal Ensemble. LANGENBERG, 456 M- 5.25, 6.35 en 10.50 Gr.pl. 11.20 Populair concert. 12.20 Blaasconcert. 1 20 2.05 Gr.pl. 3.20 Concert uit Berlijn. 4.20 Vocaal concert. 4 35 Koor- en orkestconcet. 7.35 Zie Deutschland- sender. 10.20—12.20 Populair con-» eert en dansmuziek. ROME, 421 M. 8.Gramofoon- platen. 8.20 Opera-uitzending BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 520 Dansmuziek. 6 50 Pianorecital. 7 20, 8.20 Gr.pl. 8.50 Joseph Jongenconcert. Na afloop: Concert olv. P. Moreaux. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gr.pl. 5.20 Symphonieconcert olv. Meulemans 6.50 Kwartetconcert. 8 20 Waalsch Folklore-feest. Na af'oop tot 12.20 Cncert olv. Pau' Mcreaux. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Historisch concert S S Leiding: Prof. C. Clewing. 9.20 Ber. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Ber 10.20—11.50 Concert olv. Wikken. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.3516.30 en Rome 16.30—24. Zondag 4 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (9.—10.— en 5—8.— VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 12. 5.en 8.—12.uur). 9.Voet balnieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9 30 Orgelspel Joh. Jong. 10.Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te Santpoort. Voorg.: Prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysin- ga. 12.— Filmpr. L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 2.Boekbespr. dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouw-orkest olv. P. Monteux mmv. K. Szymanofski, piano. 4.Mannenkoor „Kunst en Vriendschap" olv. L. D. Keereweer. 4.20 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias en gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Muzikaal allerlei. 6.Voetbalpraatje. 6.20 VARA-orkest olv. H. de Groot. 7. „Wakker Tropenduit". 7.20 Ver volg orkestconcert. 8.Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest mmv. de AVRO-girls. 9.15 Radio- Journaal of grpl. 9.30 Omroep orkest olv. A. van Raalte mmv. S. Askenase, piano. 10.30 Gr.pl. 11. 12Kovacs Laos en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30 en 5.7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—11— uur). 8.30 Morgenwijding olv. ds. K. EL Wal- lien mmv. zang en harmonium. 9 30 Hoogmis. 11.Gr.pl. 12.15 Of- kestconcert en lezingen. 2.15 Sport- reportage. 4.30 Ziekenhalfuur. 5. Gewijde muziek. 5.45 Orgelspel H. A. Wegerif. 6.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te Den Haag olv. ds. Is. Voorsteegh. 7.45 Sport nieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Schla germuziek. 8.49 Causerie. 8.45 Voordracht. 9.Vaz Dias. 9.05 Schlagermuziek. 9.30 Zangvoordr. 9.45 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 10.4011. Epiloog. mishandeld door hem een schop en een slag te geven, waardoor v. d. Bout tegen de straat tuimelde en bloedend werd verwond. Volgens meening van den verdachte, hield v. d. Bout zijn echtgenoote, die zich onledig hield met kleedjes kloppen, zoo'n beetje voor den gek. Hij kwam tusschen beide en stak zijn been uit ter afwering, waarop hij terugkeerde naar zijn winkel. De student en zijn vrienden be gaven zich toen ook naar den winkel om zich over het optreden te beklagen en stak v. d. Bout een voet tusschen de winkeldeur. Bij die gelegenheid ontving v. d. B. een geduchte op- geopende deur zeggen, „dat ik daar niet naar toe ga zoolang ik voor dien jongen zorg. De hemel weet, dat ik die zorg niet heb gezocht Ze is me als een plicht opgelegd, dien ik be paald zal nakomen. Als Quidmore terug is, en alles dus voor mij voorbij, dan ga ik weer net als vroeger met jullie op stap. Maar vóór dien tijd niet. Je snapt toch wel, dat ik de kameraden erg mis. Ik zou er mijn tweede oog voor over hebben Meer kon Tom niet faooren, maar het hin derde hem, dat Honeybun zijn kameraden zoo miste. Tom had nu weliswaar een kans gekregen de vriendschap te verbreken, maar anderzijds deinsde hij terug voor het voor uitzicht opnieuw zonder ook maar één vriend te zijn. Wachtend en hopend op Quidmore's terugkeer, gaf in elk geval de vriendschaps band met Honeybun iets behaaglijks Niette min achtte hij zich tegenover zijn geest van zelfstandigheid verplicht te toonen, dat hij op eigen beenen kon staan. Hij wachtte tot zij weer voet aan voet, ieder in zijn bed, te gen den muur lagen, en de door het open raam toetredende lucht hem voldoende had afgekoeld, om eenigszins hooghartig en als man tot man te spreken. „U begrijpt, Honey, dat als uw hart weer naar de ouae kameraden trekt, ik best op eigen beenen kan staan. U hoeft heusch niet altijd om en bij me te zijn „Maar jochie, ik weet heel goed wat op offering beteckent. Als ik je naaste bloedver want ben, weet ik best wat daaraan vastzit Ik heb in mijn leven meermalen heusch wel voor zwaardere akkefietjes gestaan dan dit, en er mij doorheen gewerkt ook. Ik blijf bij je, manneke, zoolang je me noodig hebt, al zou ik ook geen Iolligen dag meer in mijn le ven hebben en nooit meer een half fleschjc achter mijn kraag gooien." stopjjer, waardoor hij duizelend op het trot toir viel en aan zijn lip bloedend werd ver wond. De resident bracht den student onder het oog, dat men hier niet is in een studenten-, doch in een kaas-stad, waar men geen stu dentikoze grappen gewend is. De heer v. d. G beweerde niet te hebben getrapt, doch wel zijn voet te hebben opge licht ter afweer. Voorts was hij door v. d. Bout geprovoceerd, wat v. d. B. ontkende, doch v. d. G. voerde daartegen aan, dat hij door getuige, toen hij op hem wees, op zijn De roerende wijze, waarop hij het leven afschilderde, dat hij van plan was te gaan lijden, voerde zijn gedachten als vanzelf naar zijn vroegere leven. „Als ik vastgehouden had aan het begin sel om de belangen van anderen niet den voorrang te geven, dan was ik misschien nog altijd gasfitter in Liverpool, in Engeland. Daar ben ik geboren. Ik was door en door Enge'schman, en sommige menschen bewe ren dat ze dat nog aan mijn spraak kunnen hooren. Maar ik ben hier al zoo lang, dat ik wel geloof 't Amerikaansch goed onder de knie te hebben. Onlangs ontmoette ik een Engelschman hij was hofmeester op een van de booten van de Cunard Line die beweerde dat hij niet anders dacht dan dat ik een geboren New Yorker was. Ik heb al tijd aanleg voor talen gehad. Ik heb eens een Franschman gekend, en ik mag doodval len als 't niet waar is, dat ik zoo goed Fransch met hem parlevinkte, dat ook hij ten slotte niet anders dacht of ik was een lands man van hem. Mijn neiging om mijn plicht tegenover anderen te doen, bracht me echter daar. waar ik nu ben en daarover heb ik me niet te beklagen. Op de Gansevoortmarkt neem ik werk aan, zoodra ik dat noodig heb wat echter niet altijd het geval is. Ik heb een aardig duitje staan op de spaarbank in Brook'ijn. Mijn vrienden blijven net zoo lang bij mij, als 't in mijn kraam te pas komt, dat ik bij hen blijf. En als ik mijn oog niet had verloren maar kon ik vooruit weten, dat die gemeene huisknecht bij de zilverkast op den loer lag en mij ranselde, overal waar hij me maar raken kon En toen hij me dat ook uit mijn hoofd had geslagen, zette ik zoo'n keel op dat ik mij bijna de heele poli tie van New York op den hals haalde."

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7