UW BESTE HULP BIJ DE SCHOONMAAK j~r VIM IS EN BLIJFT ZBuitwland JCeck S, School echter werk genoeg m den tuinbouw doch de tuinders kunnen het arbeidsloon niet be talen. Herhaaldelijk is er op aangedrongen, de tu:nbouwarbeiders in de bedrijven te werfc te stellen en daarvoor te subsidieeren door rijk en gemeenten, doch tot nog toe wilde de minister daar niet aan, omdat dit precedenten zou scheppen tegenover andere bedrijven. Nu de nood in den tuinbouw maar steeds voortduurt en stille en openbare executies herhaaldelijk plaats vinden (een kleine ople ving heft den nood niet op) persisteert de Commissie van Vijf uit de 50 Westfriesche ge meenten bij haar verzoek. We vernamen, dat de tegenwoordige minister, onder wiens departement de werkverschaffing ressorteert, niet zoo afzijdig tegenover dezen maatregel staat als de vorige. Toch is er nog geen defi nitieve toezegging gedaan. Nu de drukte op de akkers weer begint, zou het wel toe te juichen zijn. vooral ook in het belang der tuinders, als spoedig een proef met deze werkverschaffing werd genomen. In de Burg te Noordscharwoude werd de alg. jaarvergadering gehouden van de vereeniging Het Wit Gele Kruis, afd. Langendijk. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna spr. memoreerde dat de kraamverzorging, waarvan een ruim gebruik wordt ge maakt, heeft te lijden van de slechte tijdsomstandigheden. Spr. spoorde aan, deze afdeeling te blijven steunen we gens het groote belang, dat verzekerde bakerhulp is voor moeder en kind. De wijkverpleging, waaronder t. b. c. bestrijding, zuigelingenzorg en hoogte- zon werd met een kleine onderbreking steeds door Zr. Tecla verzorgd, waar voor haar dank werd gebracht. Het magazijn was reeds ruim voor zien, maar er zijn meerdere artikelen bijgekomen, zoodat nu aan practisch alle aanvragen kan worden voldaan. De samenwerking met de zusterver- eeniging Het Witte Kruis is goed en werkt men samen in Zuigelingenzorg en T. B. C. bestrijding. De gemeenten Zuid- en Noordschar woude verleenden weer subsidies, doch de gemeente heeft tot teleurstelling der vereeniging de subsidieaanvraag we derom verworpen, ondanks de toelich ting, welke er was bijgevoegd over de werkzaamheden in Oudkarspel. Men sprak het vertrouwen uit, dat bij een volgende aanvraag het gemeentebe stuur van Oudkarspe! ook de billijkheid en het goede recht voor de subsidie zal inzien voor de wijkverpleging van de r.k inwoners, die allen bijna lid zijn van deze vereeniging. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat 3 2maal een gedipl baker werd verstrekt. De wijkverpleegster legde 4086 bezoeken af (in Oudkarspel 1151), waarvan voor wijkverpleging 3153 be zoeken bij 88 patiënten. Voor t.b c.-be strijding 522 bij 33 patiënten Er stonden 32 gezinnen onde rtoezicht. Er werden 192 nieuwe zuigelingen ingeschreven, waarvai 60 onder behandeling van de zuster van het W. Gele Kruis Uitgege ven werden 419 artikelen De dubbele moedercursus werd gevolgd door 62 deelneemsters Het aantal leden be draagt perf 31 December 1933 van kraamverzorging 206 (v. j 222), wijkver pleging 339 (v j. 300). Materialenafd 373 (v. j. 334). Er wordt op gewezen, dat de vereeniging wel bestaansrecht heeft aan de hand van deze cijfers. De diverse rekeningen werden alle goedgekeurd, terwijl de begroo+ingen werden vastgesteld. De aftredende bestuursleden, mej C. KramerSnijders en de heer N. Kramer werden herkozen. HOOGVERRAADPROCES TEGEN BESTUUR S. P. D. In Oostenrijk. Het O M. heeft thans tegen het geheele bestuur der sociaal-democratische partij en 6e vooraanstaande leiders der partij, in het geheel tegen 24 personen, een vervolging ingesteld wegens hoogverraad en medeplich tigheid aan hoogverraad. Tot de beschuldigden behooren, Deutsch, Bauer, Koenig en Schorsch, zoomede Karl Renner en dr. Seitz. De vier eerstgenoemden, die naar Tsjecho Slowakije zouden zijn gevlucht zullen niet kunnen worden uitgeleverd, aangezien hei een politiek misdrijf betreft. Tegen dr. Freundlich van de Arbeiterbank, is eveneens een vervolging ingesteld. VALSCHE MUNTERSWERKPLAATS OPGESPOORD. Te Kenlen. In de vroege ochtenduren van gisteren hebben ambtenaren van de valsch-geld cen trale een valsche munterswerkplaats opge spoord en drie valsche munters gearresteerd De valsche munters hebben 2 R.M stukken met den beeldenaar van Luther zeer goed nagemaakt, zoodat de vervalsching zeer moeilijk te herkennen was. Ongeveer 10<X> dezer muntstukken zijn in omloop gebracht. VIER MALEN TER DOOD VEROORDEELD. Honderd inbraken De rechtbank te Hamburg heeft den roof moordenaar Hannack voor 4 delicten 4 keer ter dood veroordeeld. Hannack is reeds sedert zijn twintigste jaar de schrik van Hamburg. Hij heeft honderden inbraken, al dan niet met medeplichtigen, gepleegd. Op 27 Juni 1928 overviel hij met een mede plichtige een bankfiliaal in de Hamburgsche voorstal Dramfeld Hier werd de directeur doodgeschoten en een bedrag van 6000 mark ontvreemd. De roovers vluchtten en werden in geheel Duitschland en ook elders gezocht. Tenslotte warden zij in Amsterdam gearres teerd, kort voor zij naar Amerika konden ver trekken. De passage was reeds besproken. In Maart 1929 werd hannack tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. In 1932 wist hij echter uit het tuchthuis te ontsnappen. Opnieuw begon een wilde jacht, die 6 maanden duurde. In October werd hij ontdekt en geboeid naar een politiebureau gebracht. Hier sprong hij hals over kop door een bovenlicht en ont kwam. Een paar weken later zag een politie beambte hem op de Reepeibaan te Hamburg, waar hij al dien tijd was gebleven, vruchten uit een zakje eten. De politiebeambte wilde hem arresteeren, doch Hannack trok een re volver uit het zakje en schoot op den be ambte, die gewond werd. Weer ontkwam hij na een brutale vlucht over daken en langs brandladders. In October kon hij eindelijk opnieuw worden gearresteerd. DE WEERMACHT IN FRANKRIJK. De reorganisatie van leger en luchtvloot. In verband met berichten, die gepubliceerd zijn naar aanleiding van het ontwerp betref fende de reorganisatie van leger en lucht vloot, dat gisteren door generaal Denain bij de Kamer is ingediend, werd gisteravond iri welingelichte kringen medegedeeld, dat het geenszins in de bedoeling ligt van de regee ring de luchtstrijdkrachten te vergrooten, maar, dat men integendeel het plan heeft een politiek te voeren van kwaliteit in plaats van kwantiteit. Gezien het feit, dat in de laatste maanden eenige eskaders zijn ontbonden blijkt wel, dat vergrooting der luchtstrijd krachten niet op het programma staat. H*t materiaal, dat bij de eenheden in gebruik is zal echter worden gemoderniseerd. KASSIER PLEEGT ZELFMOORD. Hij kon de schande niet meer verdragen. De kassier van de Parijsche spaarbank van Brive, Ruffin, die van de hem toever trouwde gelden 90.000 francs ten eigen bate had aangewend, doch deze som later weer had teruggestort, is door den raad van be heer, na het bekend worden van dit feit, ont slagen. De kassier heeft daarop de hand aan zich zelf geslagen. Hij reed met een taxi naar een plaatsje op een afstand van 8 K.M., be taalde den chauffeur voor de rit heen en te rug en gaf hem een brief voor zijn vrouw. In dit schrijven deelt hij mede, dat hij af scheid van het leven neemt, daar hij de schande niet dragen kan. Ruffin was 68 jaar, lid van Let Legioen van Eer, lid van tal van organisaties en een der notabelen van Brive. De aangelegenheid heeft groote opwinding veroorzaakt. HOEVEEL FASCISTEN ZIIN ER? In het land van Mussolini. De laatste gegevens omtrent het lidmaat schap van de fascistische partij op 27 Febr. j.l„ vergeleken met 27 Februari 1933 luiden: Mannelijke leden gestegen van 609 518 op 921.056, vrouwelijke leden gestegen van 116,649 op 175.780, jong-fascistische strijd groepen gestegen van 264.668 op 336 322, universitaire groepen gestegen van 41.470 op 53.010. JAPAN NEEMT RUSSISCHE GELDEN IN BESLAG. Teruggave geëischt. Op hevel van den Japanschen minister van financiën Takathasi heeft het Japan- sche ministerie van financiën 40 millioen yen in beslag genomen, die in 1917 door de kei zerlijke Russische regeering aan den Russi- schen militairen attaché te Tokio waren overgemaakt voor de Russische bestellingen De PJapansche regeering wil vastgesteld zien, of de Sovjetregeering als opvo'gster van de keizerlijke regeering gerechtigd is hei p-eld op te eischen. De Sovjet-amrassaae is bereid het incident bij te leggen; zij eischt echter de teruggave van de betreffende som Japan protesteert over een grensincident. De Japansche regeering heeft haar am bassadeur te Warschau opdracht gegeven bij de Sovjet-regeering te protesteeren tegen een nieuw grens-incident van ernstigen provocce- renden aard, dat op 23 Febr. en op 12 Febr. heeft plaats gevonden nabij de samenvloeiing van de Amoer en de Soengari-rivier in Mandsjoekwo, terwijl een Japansch militair vliegtuig nabij deze samenvloeiing boven Mandsjoerijsch grondgebied om in contact te blijven met een tegen bandieten uitgezon den expeditie, plotseling werd geschoten door Sovjet-troepen, waardoor de Japansche pi loot een lichte verwqpding in den rug opliep. Op 12 Febr. was eveneens op dezelfde plaats door Russische troepen op een japansch vliegtuig geschoten. Van de zijde van het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat d"e Japansche regeering bestraffing eischt van de officieren en solda ten, die voor deze incidenten verantwoorde lijk zijn, alsmede garanties tegen dergelijke incidenten in de toekomst. PRINS SIGVARD VOOR ÓE FILM? Hij zal wellicht optreden in „Peer Gynt". In een onderhoud met het blad „Dagens Nyheter" zegt de Zweedsche filmproducent Harry Stangenterg, dat hij voor zijn nieuwe film, naar Ibsen's „Peer Gynt", de mede- werking verwacht van prins Sigvard, die thans te Londen vertoeft met zijn verloofds Erika Patzek. Stangenberg zegt in de studio's te Berlijn een heel goeden indruk te hebben gekregen van prins Sigvard's capa citeiten. De prins werkte vaak van 's morgens 8 tot 's avonds 9 en toonde veel aanleg voor de filmindustrie. De film „Peer Gynt" zal gemaakt worden in het Fransch, het Zweedsch, het Engelsch en het Duitsch; het scenario is gereed, de financiën zijn geregeld, zoodat alles voor de film in orde is. STAKING BIJ DE ABC. Het blad kan niet verschijnen. Onverwacht is een staking uitgebroken in de zetterij en drukkerij van het dagblad van Madrid ABC. De pogingen het conflict bij te leggen bleven zonder resultaat, met het gevolg, dat het blad niet kon verschijnen. ERNSTIG ONGELUK TE BOEKAREST. Bij het werpen met handgranaten. Bij een inspectie van het zevende infante- rieregiment te Ploesti door den bevel voeren den generaal van het legercorps is een hand granaat, toen deze zich nog in de hand van een onder-offieier bevond, ontploft De man werd ontzettend verminkt. Voorts zijn een majoor, een luitenant en negen soldaten ernstig gewond. NEGEN PERSONEN DOOR PADDESTOELEN VERGIFTIGD. 22 Anderen ernstig ziek. Naar uit San Luis Obispo in de Ver. Staten gemeld wordt, zijn negen op een farm bij Arroyogrande werkende Philipino's na het eten van een paddestoelengerecht overleden. Twee en twintig andere personen, waaron der de beide blanke werkgevers zijn ernstig ziek geworden. Na zwaren regenval waren in de streek ge weldige massa's paddestoelen opgeschoten, die door de inboorlingen werden verzameld. Klaarblijke'ijk konden zij echter de eetbare van de giftige niet onderscheiden. HET RASPOETINDRAMA. De voortzetting van het proces. Bij de voortzetting van het proces betref fende de Raspoetinfilm, waarvan de vertoo ning aanleiding is geweest vor een aan klacht wegens smaad door prinses Yoessoe- poff, is gisteren de echtgenoot van de prin ses, die Raspoetin heet te hebben vermoord, als getuige verschenen. Prins Yoessoepoff maakte in den loop van het verhoor, dat 5 uur duurde alle bijzonderheden van den dood van den monnik bekend. De advocaat van de aangeklaagde filmmaatschappij zorgde in den loop van der. dag voor een verrassing door er op te zinspelen dat de prins den monnik niet heeft gedood. De voorstelling, welke de prins gaf van het drama, gaf voed sel voor deze veronderstelling. Hij ver klaarde dat hij, toen Raspoetin door het ver gif blijkbaar niet ernstig werd gedeerd, een revolverschot op hem loste. Hij meende, dat de monnik hierdoor aan zijn einde zou komen, maar tot zijn ontsteltenis merkte hij even later dat Raspoetin nog leefde. Ook 3 revolverschoten, die een vriend van den prins daarop op den monnik loste, hadden nog niet het gewenschte effect, waarop de prins hem met een met lood verzwaarden stok bewerkte. En toen was het blijkbaar met1 Raspoetin gedaan Prins Yoessoepoff bevestigde verder de be staande lezing van het geval Raspoetin. dat hij de overtuiging had dat de monnik in ver-1 binding stond met Duitschland en dat hij de prins zich gerechtvaardigd achtte den monnik te dood en. omdat hij hem als een gevaar voor Rusland beschouwde. ROOSEVELT VRAAGT VOLMACHTEN. Opleving van den handel. In het congres te Washington verwacht men een feilen strijd in verband met het waarschijnlijk morgen door Roosevelt in te dieren verzoek om de vrije hand voor onder handelingen over wederkeerige handelsover eenkomsten met andere landen. De spreker, Rainey, verklaarde, dat dit Roosevelts belangrijkste actie was in de richting van een heropenen der markten en wanneer wij in het buitenland willen verkoo- pen, moeten wij andere landen de gelegen heid geven aan ons te verkoopen en daar mede de huidige verlamming van den we reldhandel beëindigen". HET NUT VAN VINGERAFDRUKKEN. Een zigeunermeisje van negentien jaar meldde zich een dezer dagen bij de New Yorksche politie aan met de mededeeling dat zij ongeveer een jaar geleden, toen zij zich schuldig had gemaakt aan diefstal, tegen borgtocht was vrijgelaten. Een vergelijking van de vingerafdrukken van de destijds vrij- felaten vrouw en het zigeunermeisje wees uit at deze vrouw en het zigeunermeisje niet dezelfde geweest waren, zoodat de politie het meisje weer vrij liet. Eenigen tijd later werd het zigeunermeisje echter wederom aange houden terzake van het feit, dat zij door mid del van een truc erin geslaagd was van een Italiaansche vrouw een bearag van 600 te verkrijgen, een veel ernstiger overtreding dan de diefstal waarvoor zij zich uit zichzelf weer had aangemeld. Volgens de aanklacht had het zigeunerinnetje de Italiaansche vrouw overgehaad haar 600 in een klein pakje om haar hals te hangen, waarna het door de zigeunerin van het noodige werd voorzien, met de verzekering, dat het geld zichzelf, na deze bewerking in den tijd van drie dagen zou verdubbelen. Het vertrouwen dat de Italiaansche in de zigeunerin stelde, werd echter overtroffen door haar angst voor haar geld en drie uur nadat de zigeunerin vertrokken was, opende zij het pakje, dat alleen krantensnippers bleek te bevatten. Na arrestatie van de zigeunerin bleek, dat de vingerafdrukken, gevonden op het pakje met krantensnippers ditmaal in overstem ming waren met die van de gearresteerde. UITVAART DS. J. ROQKER. Groote belangstelling; een indrukwekkende plechtigheid. Een algemeen geacht man. Dat met ds. J. Rooker te Graft een alge meen geacht man is heengegaan, bleek gister bij zijn uitvaart overduidelijk. Het bericht van zijn verscheiden heeft in grooten kring verslagenheid gewekt. Alle kerkelijke corpo raties uit de herv. gemeenten te Graft en De Rijp gaven met bloemstukken uiting aan de waardeering, welke zij koesterden voor den overledene, terwijl bovendien van andere zijden bloemen waren gezonden, zoodat de lijkbaar, toen gistermorgen de plechtige uit vaart plaats had, als bedolven was onder een bloemenschat. Van het stexfhuis te Graft reed de rouw- auto, gevolgd door een twaalftal wagens waarin bestuursleden van verschillende ker kelijke corporaties en van de burgerlijke ge meente, naar het kerkgebouw, waar de over ledene zoo dikwijls zijn opwekkend en op bouwend woord had gesproken. Hier werd eenigen tijd gepauzeerd, terwijl plechtige orgelmuziek werd gespeeld. Van Graft trok de stoet naar De Rijp, waar eveneens bij de kerk onder orgelspel den droeven stoet uit geleide werd gedaan. Daarna werd naar Alkmaar gereden, naar het gebouw Westerlieht voor welks stichting ds. Rooker het initiatief had genomen en waarvan hij voorzitter was. Het geheel vol tallige bestuur der stichting stond hier den stoet af te wachten om de laatste reis van den overledene mee te maken, n.1. den tocht naar Westerveld. De directeur van Wester lieht, de heer J. Maats, deponeerde namens de vereeniging van diaconieën Westerlieht" een groote krans op de lijkbaar, en toen ging het naar het crematorium. Ook van de be woners van Westerlieht voelden eenigen zich verplicht de laatste eer te bewijzen aan den hooggeachten voorzitter. Te Westerveld aangekomen, groefde de groep belangstellenden nog zeer sterk, want het bleek dat velen reeds waren vooruitge gaan, teiwijl met een voigenden trein nog een aantal personen meekwam om deel te nemen aan de plechtigheid. Wij merkten hier onder de belangstellenden o.a op den hetr P. Kikkert, burgemeester van Beemster die vóór zijn vertrek naar deze plaats deel uit maakte van het bestuur van Wester'icht; voorts dr.Jebbink'uit De Rijp, ds Bartstra. oud-predikant aldaar, een deputatie van de herv. gem. te Grootschermer, en den heer Meijer, dir. van de maatschappij Nijverheid te De Rijp. Een rij van sprekers getuigde van achting en eerbied. Ds. Baar uit Alkmaai nam het eerst het woord. Hij sprak namens ktrkeraden en kerk voogdijen van Graft en L* Rijp en hij vond het een eer, te mogen getuigen, dat ds. Rooker in den kring in weiken hii arbeidde zich bemind heeft gemaakt en velen tot zegen is geweest Begrijpelijk vond hij daarom de groote droefheid, niet alleen In den familie kring. maar jn beide gemeenten en ook daar buiten. Velen hebben van dag tot dag met den zieke meegeleefd en toen de mare van diens overlijden kwam. is er menige traan geplengd. Dat ook de pastoor ter plaatse persoonlijk op roerende wijze zijn deelne ming had betuigd zegde zeer veel. Spr. memoreerde dat ds Rooker zes jaar geleden in Graft en De Rijp wérd beroepen, omdat men liefst een predikant van eenigs- zins gevorderden leeftijd had. w i'1 een jongere allicht weer spoedig zou vertrekken. In die zes jaren heeft de overledene veel gekerkt en het heeft zijn gemeenten gced gedaan. Als een zuurdeesem is zijn geest doorgedrongen in het leven der b< volking. ook al doordat hij zich voor veel dingen interesseerde die niet juist op zijn ambtelijk terrein lagen. Het is hem gelukt veel belangstelling te wekken voor het kerkelijk leven e> tal van jongeren heeft hij gebracht tot toetreding tot de ker.-c. Met ds. R. is heengegaan een man, die veel opbouwend werk deed in het belang der kerk en op wien van toepassing is het gezang „Doe ons moedig steenen dragen Tot der. opbouw van Uw kerk Hij was een beschamend voorbeeld ook voor veel jongere collega s Hij had nog veel kunnen en ook whien doen maar God heeft het anders gewild en daan oor buigen w:j ons hoofd: niet onze wil geschiede, maar die van God. Hij heeft in elk geval gewerkt zoolang het dag was Als voorzitter van de provinciale vereeni ging van vrijz. herv. predikanten bracht spr. den overledene dank voor al wat hij deed voor dat beginsel. Zich wendend tot de familie, wenscht» spr. deze toe, dat zij troost zal mogen vinden in hetzelfde geloof, waarmee de man en vader zoovelen heeft gesterkt en getroost. Moge het u troosten en opbeuren, dat er ve'en zijn die het ked der scheiding met u willen dragen en moge het woord van Christus hem in de ooren klinken: „Gij goede en trouwe dienst knecht, ga in in de vreugde Uws Heeren". Ds. P o n t uit Haarlem sprak als vriend en collega en herinnerde aan de eerste ontmoe ting die hij met ds R. had, toen hij in Inddë aankwam. Daar hadden zij veel en prettig samengewerkt en spr. had hem leeren kennen als een man van groot initiatief, als een man en vader, die alles deed met liefde en toewij ding. Spr. wilde den overledene gedenken a£s de grondlegger van de reorganisatie der In dische kerk, ais een trouw pastor, als een echt Indisch dcanmé, die daardoor vele vrienden had. Spr. schetste hoe het hem had gespeten dat de familie R. weer naar het moe derland trok en hoe verheugd hij was ge weest toen hij later, eveneens weer in Neder land teruggekomen, haar weder had ontmoet. En thans weer een afscheid, nu voor altijd, zuchtte spr. Rust in vrede. De heer Van Staveren, burgemeester der gemeenten Graft en De Rijp, getuigde van oprechte vriendschap en diepe dank baarheid jegens den overledene, die zooved had gedaan in deze gemeenten en alles ven- richtte met warme belangstelling. De diepe geloofsovertuiging, die telkens weer bleek, had grooten indruk bij zijn gemeenteleden gemaakt en zij zuilen hem lang in herinne ring houden. Spr. dacht ook aan het vele, dat ds. Rooker had gedaan buiten zijn ambtelijk werk, en herinnerde aan diens voorzitterschap van het Nutsdepartement, dat hij tot grooten bloei heeft gebracht. Vriend Rooker, dank voor wat gij voor ons en de gemeenten zijt geweest, wij treuren om u, overtuigd als wij zijn dat wij u zeer zullen missen. Rust zacht. Als vertegenwoordiger van het bestuur van Westerlieht werd het woord gevoerd door den heer G J. van Leersum te Winkei, die getuigde van den onverflauwd en ijve- waarmee ds. Rooker had gestreefd naar het bereiken van het doel: de stichting van een tehuis voor ouden van dagen. Hij ging daarbij a'tijd recht door zee met volle waar deering voor anderer overtuiging. Zoo zal hif ons steeds tot voorbeeld zijn Spr. wees erop, dat de overledene de ver vulling van een zimer wenschen, de uitbrei ding van Westerlieht, waarvoor hij verschil lende malen gepleit had, niet heeft mogen meemaken. Den dag na zijn versoheiden had het bestuur daartoe besloten, daarmee tevens den gestorven voorzitter eerend. Spr bracht hem oprechten dank voor alles wat hij voor Westerlieht is geweest. De heer Breebaartuit Alkmaar be tuigde diepe waardeering en groote dank baarheid voor at de overledene voor zijn familie had gedaan. De heer C. Sieswerda sprak namens de Wijkverpleging te Graft en De Rijp een woord van afscheid, hulde en dank aan den man, wiens adviezen ook in die vereeniging getuigden van rijpe levenservaring en daar om op hoogen prijs werden gesteld. Hij was voor de Wijkverpleging een kracht, die noo- de gemist zal worden. Namens regenten en regentessen van het burgerweeshuis te Graft voerde het woord de heer S c h u u r m a n, die getuigde dat de overledene als adviseur en secretaris de zer stichting een bijzondere tact had ge toond en een leidsman was gebleken in den waren zin des woords. Ook in zijn private leven had hij immer zijn groote gaven ge toond, en ve'en waren door hem gesterkt in hun geloof. Spr. herinnerde aan de ontroe ring, die ds. R. had gewekt met zijn predi katie over de geloofsvervolgingen in Duitschland. De herinnering aan u leeft voort, verzekerde spr. De laatste soreker. de heer O o r t, burge meester van Texel, legde getuigenis af van de groote vriendschap, die hii en zijn gezin voe'en voor de familie Rooker Vaak hebben onze paden elkaar gekruist, maar hetzij wij elkaar ontmoetten in Batavia of Kota Rad ja, in Graft of op Texel, altijd ging er een zekere sterkte uit van de gesprekken met ds. Rooker. Wij, zijn vrienden, zullen zijn be zoeken moeten missen, maar zijn vrouw en zoon zullen alles missen. Groote sterkte zal noodig zijn om het leed te dragen. Een heerlijke troost zullen zij putten uit de we tenschap, dat thans een man is heengegaan, die geacht werd boven velen. Ik hoop, dat het u gegeven zij, aldus spr. tot de familie, te kunnen zeggen: wij wenschen u de rust van ganscher harte toe na uw werkzaam en welbesteed leven. Uit naam van de familie bracht spr. voorts dank aan de aanwezigen voor de laatste eer, den overledene bewezen. Onder orgelspel daalde hierna de kist.... o Na hetgeen wij deze week in een tweetal berichten reeds mededeelden over den levens loop van ds. J. Rooker, meenen wij goed te doen het volgende op te nemen: Geboren in Hoogwoud den 4 Maart 1870, werd hij in 1895 candidaat in de provincie Overijsel, waarna hij den 2 Febr. 1896 predikant werd te Oldeholtwolde. In 1898 vertrok hij van daar naar Renesse (Zeeland), waar hij slechts korten tijd bleef, want het jaar daar na ging hij reeds naar Indië, waar hij in 1900 predikant werd te Palembang, in 1901 te Kota Radja en in 1905 te Batavia, In 1910 ging hij voor eenigen tijd naar Neder land terug en werd toen met ds. Breijer be noemd tot lid van de staatscommissie tot re organisatie van de Indische kerk. In 1913 in Indië teruggekomen, verdedigde hij daar die reorganisatie zeer sterk Hij werd weer predikant te Batavia, waar hij bleef tot 1921, toen hii naar Nederland terugging, nu voor goed. Hier te lande werd hij opnieuw predikant: den 2 Aug. 1925 te Scharwoude en daarna van 2 Sept. 1928 af te Graft en De Rijp, zijn laatste gemeenten. De overledene was officier in de Orue van Oranje Nassau.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9