DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het uitstekende Amerikaansche speurders-corps. 2)agelijhsch Overzicht buitenland De zaak Stavisky. No. 54 Maandag 5 Maart 1934 136e Jaargang Hoe Al Capone genoodzaakt werd naar de gevangenis ie verhuizen. INGEWIKKELD POLITIE-STELSEL. GRONDWETSWIJZIGING IN OOSTENRIJK. Door Dollfuss aangekondigd. OPROEP VAN DE TIROLER HEIMWEHR. Actie over het geheele front. ROOSEVELT EEN JAAR PRESIDENT. IVaf vandaag de aandacht trekt HOEVEEL TALEN ER OP DE WERELD GESPROKEN WORDEN. BOMAANSLAG TE SJANGHAI. Gericht tegen Japanschen gezant? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letten naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Politie en justitie in Amerika zijn nog ster ker verdeeld dan onze rijks- en gemeente corpsen, omdat het land nog veel meer onder men weet, dat dit een komieken indruk in het zichzelf vormt. Op het platteland wordt de autoriteiten uitgeoefend door een sheriff, die zijn ambt aan de kiezers dankt en deze man is zoowel agent van politie als gevangenis directeur, deurwaarder en nog eenige baan tjes meer. Maar in New York City met zijn 18.000 man politie hebben we toch ook nog sheriffs! Het is allemaal een erg ingewik- kende boel voor een buitenstaander. Successen. Hoe dit alles zij, in de afgeloopen jaren is duidelijk gebleken, dat er maar één justitie en politie snel en afdoende werkt en dat is de federale of die van Washington in naam van de Amerikaansche regeering zelve. Om dat Amerika uit 48 souvereine staten bestaat, die een bond gevormd hebben, bestaan er een aantal dingen, die rechtstreeks onder het be wind van Washington vallen in plaats van onder de jurisdictie van elk der 48 staten Een valsche munter, een automobieldief en elke misdadiger, die zijn duistere praktijken niet tot een staat bepaalt, maar bijv. van Illinois naar Indiana gaat, een handelaar in blanke slavinnen of morfine, kortom 'n reeks misdadigers valt niet onder plaatselijke be rechting, maar komt onder het gezag van Washington. Laten we vooral belastingont duiking niet vergeten, waardoor Chicago's beroemde Al Capone tegen de lamp liep en nu in de federale gevangenis van Leaven- worth zit te piekeren over het feit, dat hij wel ongestraft minstens een vijftigtal moor den in Chicago kon bedrijven, maar dat het kwaad kersen eten was met de hooge heeren in Washington, toen gebleken was, dat hij jaren achtereen van zijn millioeneninkomsten geen aangifte voor de belasting had gedaan Ik weet, dat dit een komieken indruk in het buitenland gemaakt heeft, de kwestie was: hoe kunnen we Capone opbergen, zijn bende uit elkaar jagen, zijn zaken vernieti gen, terwijl hij te glad is om hem voor zijn alledaagsche misdaden aan te pakken? Waar de gewone Chicagosche politie faalde hem ergens met bewijzen vast te nagelen, was het een onbeduidend uitziend mannetje met een bril op, afkomstig uit Washington, die als een mol maanden achtereen groef en groef in paperassen en chèqueboeken en rekeningen en toen klinkklaar bewees, dat Capone geen honderdste van zijn verschuldigde belasting betaald had. Dat kostte den „bierbaron zeven jaar. Onlangs hebben ontvoerders hun slacht offer uit Oklahoma naar Kansas gebracht ter opsluiting en direct kwam Washington in het geweer. Het gevolg is geweest, dat de bedrijvers van die misdaad al voor levens lang achter de tralies zitten en men is lang zamerhand tot de ontdekking gekomen, dat wanneer Washington zich met de zaak be moeit de misdadigers zoo goed als zeker bij hun kraag gepakt worden. Speurders-keurcorps. Er zijn maar 400 detectives in Washington voor dit heele werelddeel en zij werken voor een klein tractement, maar ieder van hen is een Sherlock Holmes op zichzelf en heeft zich 't motto van de Canadian Royal Moun- ted Police tot het zijne gemaakt: „They get their man" zij krijgen hun man te pakken De lezer, die zich verbaasd heeft over den Amerikaanschen schuldenlast van 31 mil- liard dollar diene even te bedenken, dat mis daad niet minder dan 13 milliard per jaar aan dit land kost! Die vierhonderd detec tives behooren onder de Division of Investi- gation, de divisie van onderzoek van het departement van Justitie en staan onder lei ding van Edgar Hoover. De misdadiger heeft de noodige politie-autoriteiten voor den gek gehouden, misschien omgekocht, jury's den schrik aangejaagd, rechters omgekocht en politici het zwijgen opgelegd door hun iets in de hand te stoppen en den eenen staat verlaten om een toevlucht te zoeken in een andere. Maar wanneer de 400 „hei-honden" van Oom Sam zelf op zijn spoor worden los gelaten, dan weet hij, verloren te zijn. De agenten van de Division of Investigation kunnen niet omgekocht worden, kunnen niet voor den gek gehouden worden. In Was hington beschikt men over vier millioen vin gerafdrukken en per dag komen er van over de heele wereld twee duizend bij. Moeilijk geval opgelost. In 1932 bemoeide bemoeide de federale justitie zich met 5000 misdadigers en daar van werden 4700 schuldig verklaard en ver oordeeld! Twintig gevallen daarvan waren omtrent „kidnapping" of ontvoering en vie len onder de zoogenaamde Lindbergh-wer van 22 Juni 1932 alle twintig zijn opge lost en gestraft! Stel u voor het volgende ge val als opdracht te krijgen in een land van 125 millioen inwoners. Een vrachtauto met rubberartikelen ter waarde van 22.000 dol lar reed van Akron, Ohio naar Detroit, Mi- chigan, en werd in de buurt van Detroit aan gehouden en beroofd. De twee chauffeurs van den vrachtauto werden gevangen gehouden in een groene Studebaker coupé voor vier personen, die net zoolang werd rondgereden, totdat de buit veilig geborgen was. De beide gevangenen hadden precies opgelet, hoeveel mijlen in dien tijd afgelegd waren. Ook wisten zij, dat de Studebaker een be paald soort wielen had, een reservewiel mee voerde en dat ale banden van een bepaald merk waren. Zij wisten verder, dat de tasch in een der portieren gescheurd was, en een der mannen had tijdens het rondrijden voort durend op zijn sigaar geknauwd en het ta bakssap tegen de ruit gespuwd. Met deze poovere bijzonderheden gewapend gingen 'n paar van de 400 op het pad. De gestolen vrachtauto werd leeg teruggevonden in de buurt van Detroit, waar drie beruchte ben den woonden: de Sugar House Gang, de La- mar Gang, en de Ookland Avenue Gang. Overtuigd, dat een van die benden de schul digen bevatte, gingen de detectives te werk in allerlei vermommingen om de groene cou pé te vinden. Eindelijk werd die gevonden; net aantal mijlen klopte, de zijtasch was ge scheurd, maar het belangrijkste van alles was, dat een raam met tabakssap was be smeurd. De beide ontvoerden herkenden den auto direct. Die behoorde aan 'n zekeren Louis Fleish of Fleisher of Flaisher, die op borgtocht vrij rondliep, maar van moord verdacht werd. Fleish werd opgepikt en door twee mannen herkend, voor het gerecht ge bracht en tien jaar naar de federale gevange nis te Leavenworth gestuurd. Wanneer hij daar ontslagen wordt, zal hij voor den moord terechtstaan. Wetenschappelijke hulpmiddelen. Achter deze bijzondere agenten staat een schitterend in elkaar passend systeem van criminale wetenschap met de enorme verza meling vingerafdrukken, statistieken, labo ratoria, enz., benevens de samenwerking met het buitenland die de agenten geheel tot hun beschikking staat. Men kan gerust zeggen, dat de Amerikaansche misdadiger op het oogenblik alleen bang is voor de politie van Oom Sam zelf. Wanneer die achter hem aan gaat, weet hij, dat er geen rust meer voor hem bestaat, en hij beter van den aardbodem kan verdwijnen. Maar het ongeluk wil, dat elke boef van 't principe uitgaat sluwer te zijn dan wie ook en geen spoor te zullen achterlaten, anders zou het vrij wat veiliger worden. Zoolang dit niet het geval is, mag men zich verheugen, over het buitengewoon afdoende federale departement van justitie, dat o.a. gezworen heeft, niet te zullen rusten alvorens den moordenaar van Lindbergh's baby te zullen vinden en voor den rechter te brengen, ook al behoort het strikt genomen, niet tot hun terrein. In een gisteren te Villach in Oostenrijk ge houden rede heeft bondskanselier Dollfuss een uiteenzetting gegeven over de grond slagen der nieuwe constitutie, die naar hij mededeelde, reeds de volgende week van kracht zal worden. Sprekend over de gebeurtenissen der jongste weken verklaarde hij: Jarenlang zijn door de radicale leiders- groep der sociaal-democratische partij din gen voorbereid, die vroeg of laat tot den burgeroorlog moesten leiden. Wanneer het parool der algemeene staking werkelijk was opgevolgd, zou de strijd uiterst moeilijk zijn geweest. Welk een catastrofe dit voor cns lanc. zou hebben meegebracht, weten wij niet. Maar wèl weten wij, dat vohedige verwar ring in ons .and door anderen maar al te gemakkelijk gebruikt had kunnen worden, om onder het een of andere voorwendsel van buitenaf voor rust en orde te zorgen. Over enkele dagen zal een decreet worden uitgevaardigd, krachtens hetwelk een vak verbond van Oostenrijksche arbeidersen employés wordt geschapen Naast de kamers van arbeid zal dit de eenige be.angenvert genwoordig-ng der werknemers zijn. Andere vakbonden zullen dan niet meer bestaan Wij zullen middelen en wegen weten te vinden, om de politiek te bannen uit de belangenver tegenwoordiging der arbeiders. Voor landbouw zullen de boerenbonden en kamers voor landbouwzaken de vertegenwoordigende lichamen vormen. In den loop der volgende week, zoo deelde Dollfuss hierop verder mede, zullen wij in Oostemijk een nieuwe constitutie bezitten. Oostemijk zal een corporatieve staat zijn onder autoritaire leiding De vorming der corporaties zal nog eeni- gen tijd vereischen. Tot zoolang zal een over gangsgrondwet noodig zijn. Door de reor ganisatie van de regeeringen der Oosten rijksche bondslanden hebben wij de desbe treffende voorbereidingen reeds getroffen. In deze regeeringen zullen voortaan geen poli tici meer zitting hebben. De opbouw van onzen staat in christe- lijken en katholieken geest heeft niets uit staande met het begrip „clericalisme". Onze bisschoppen hebben de priesters uit het open bare leven teruggetrokken. Daardoor heeft de kerk het bewijs geleverd, dat het niet gaat om %.en ruwe politieke heerschappij, doch dat zij beoogt de leer van Christus aan het vo!k deelachtig te doen worden en zoodoende het volk opwaarts te leiden. Het net wordt aangehaald. Men verwacht, dat deze week sensationee- le dingen te gebeuren staan in de zaak-Sta- visky Volgens berichten in de bladen heett Doumergue verklaard: „Wij zijn een bende op het spoor en drijven die in het nauw". Verder wordt er in de bladen op gewezen, dat Stavisky een fonds van drie millioen francs besteden wilde voor spionnage ten gunste van Duitschland en voor pro-Duit- sche propaganda. De advocaat Ribaud, vroeger toegevoegd aan den minister van financiën, is gearres teerd. Bij een huiszoeking in de woning van den gearresteerden advocaat Giuboud-Ribaud zijn 50 cheque-coupons en een reeks gewich tige documenten gevonden. Het bedrag, dat Giuboud-Ribaud van Stavisky heeft ontvan gen, beloopt 720.000 francs. In verband met de Stavisky-affaire hebben gisteren weer verscheidene arrestaties plaats fehad. De Parijsche rechter van instructie eeft zich genoodzaakt gezien, den advo caat Giboud-Ribaud, die vroeger in het mi nisterie van financiën werkzaam was, te ar resteeren wegens medeplichtieheid aan be drog en heling. Deze man g«5dr *-s een der handlangers van Stavisky, de tot taak had, de door den zwendel verkregen bedragen on der de helpers te verdeelen. De Weensche kunstenares Rita Georg is gistermiddag door den rechter van instructie verhoord. Zij verzet zich tegen de beschuldi ging, dat zij spionnagediensten voor Stavis ky zou hebben verricht, en verklaart, dat zij hem gedurende haar verblijf in Parijs slechts éénmaal heeft gezien, zonder te weten, welke rol hij speelde. Het geval Prince. De Fransche minister van justitie had Za terdag te Parijs een bespreking die ruim twee uur duurde met den procureur-generaal Dijon over het geval-Prince. Men acht thans de door sommige geopperde mogelijkheid, dat Prince zelfmoord zou hebben gepleegd, vol komen uitgesloten. Naar medegedeeld wordt, bevindt zich het onderzoek naar de moordzaak-Prince thans in een zoodanig stadium, dat men goede hoop heeft de moordenaars te zullen kunnen arresteeren. Er worden thans vier sporen ge volgd. Bony zal de zaak onderzoeken. De ochtendbladen melden, dat de weer in dienst gestelde inspecteur van politie Bony, die de kwestie van de door Stavisky uitgegeven cheques hee t be handeld in opdracht van den minister -,?.n justitie is belast met de leidiny van het onderzoek naar den moord op Prin ce Inspecteur Bony is naar Dyon ver trekken. HUBERMAN IS SOLIDAIR MET DE SLACHTOFFERS DER WEENSCHE REVOLUTIE. De Praagsche „Sozialdemokrat" be richt over een opzienbarende gebeurte nis, die zich in het Weensche Concert gebouw heeft voorgedaan. De beroemde violist Bronislaw Huberman was aan gekondigd als solist. Op de reclamebil jetten ston.i vermeld, dat de zu'vere op brengst van dit concert bestemd zou zijn voor de nabestaanden van in den burgeroorlog gevallen soldaten der re geering. Voordat het concert een aanvang nam, wendde Huberman zich tot het publiek om te verklaren, dat deze aankondiging zonder zijn medeweten was geschied en dat hij, waaraan geen twijfel kon be staan, er niet aan dacht voor de slacht offers uit de rijen van de regeering te spelen. „Ik speel", zeide Huberman, „vandaag voor niets, maar voor de slachtoffers der Weensche bevolking." Deze verklaring werd door het publiek mot een orkaan van toejuichingen be groet, welke acht minuten aanhield. GOEMBOES EN DOLLFUSS NAAR ROME. Volgens een Stefan-bericht zullen de Hongaarsche ministerpresident Goem- boes en de Oostenrijksche bondskanse lier van 14 tot 16 Maart te Rome vertoe ven voor een officieel bezoek bij le Italiaansche regeering. De Tiroler Heimwehr vaardigt een oproep aan alle leden uit, waarin gezegd wordt; „Ondanks de tegenwerking van de oude partijpolitici is de politieke invloed van de Tiroler Heimwehr in het geheele land zoo zeer versterkt, dat de voorwaarden voor de uitvoering van het Heimwehrprogram thans aanwezig zijn. Er is echter nog veel tegen stand uit het kamp der oude partijpolitici te overwinnen. Daarom moet de Tiroler Heim wehr thans over het geheele front tot den aanval overgaan. De Heimwehr is de vader- landsche vernieuwingsbeweging van Oosten rijk. Zij zal den Duitschen, Christelijken, sociaal-rechtvaardigen staat onder autori taire leiding scheppen. Slechts de Heimwehr kan Oostenrijks toekomst vormen en Oosten rijk Duitsch. doen blijven. Er mag geen mi nuut meer verloren gaan." FRANSCH KAPITAAL VOOR MANDSJOERIJE. Havas meldt uit Tokio, dat thans definitief een Fransch-Japansche maatschappij tot be legging van kapitalen in Mandsjoerije is ge sticht. De desbetreffende overeenkomst is door den vertegenwoordiger van een Fran- schen groep en door een leidende persoon lijkheid van de Zuid-Mandsjoerijsche spoor wegmaatschappij Zaterdag te Tokio onder teekend. De overeenkomst bepaalt, dat een consortium gevormd wordt met 50 pCt. Fransch en 50 pCt. Japansch kapitaal. OPTOCHT HONGER- MARCHEERDERS. De aftocht geblazen. Alvorens uiteen te gaan en terug te keeren naar hunne haardsteden hebben de Londen- sche hongermarcheerders gisteren op Trafal- gar Square een laatste betooging gehouden, waaraan ongeveer 2000 demonstranten deel namen onder groote belangstelling van het publiek. De toeloop was zelfs zoo groot, dat het verkeer een oogenblik gevaar liep stop gezet te worden, in verband waarmede bere den politie derwaarts werd gezonden. Deze werd door de betoogers slecht ontvangen; zelfs werd met steenen naar de paarden ge gooid. De rust werd evenwel betrekkelijk spoe<Jig weer hersteld, waarna verder geen incidenten zich meer voordeden. Om 5 uur was de betooging, die om 3 uur 30 begonnen was, ten einde. NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. Weinig wijzigingen. Lerroux heeft een nieuw kabinet ge vormd en daarop de goedkeuring van den president verkregen. Slechts drie leden van den linkervleugel der radicale partij zijn verdwenen en als volgt ver vangen Minister van financiën: Marraco (rechts-radicaal, tot dusverre gouver neur van de Bank van Spanje). Minister van binnenlandsche zaken: Sa'azar Alonso (rechts-rad.) Minister van onderwijs: Salvador Ma- dariaga (Partijloos, ambassadeur te Parijs). Overigens is het kabinet gelijk aan het afgetredene. Deze wijziging beteekent een kleine verschuiving naar rechts. De Amerikaansche bladen wijden vele woorden aan het feit, dat Roosevelt thans één jaar president is. De meeste bladen weerspiegelen het groote vertrouwen, dat de bevolking in onvermin derde mate in Roosevelt heeft, en wijzen op den moed, dien de president bezit, om niet slechts groote economische en monetaire ex cerimenten te ondernemen, maar ook met kracht op te treden tegen egoïstische werk- Het uitstekende Amerikaansche speurderscorps. (Dag. Overzicht). De Stavisky-affaire spoedig opge lost. (Buitenland). Nieuwe grondwetsherziening in Oostenrijk. (Buitenland). Rede minister Oud te Alkmaar. (Stad en omgeving). Poging tot moord en zelfmoord te Buitenpost. (Binnenland). De kwestie Trein 8.28-dr. Abrahams. (Binnenland). Vijf arrestaties te Rotterdam in het baconmysterie. (Binnenland). De Nijenrode-zaak; ook Johan- knegt vrij, zoodat nu alleen nog Onnes in hechtenis zit. (Rechts zaken). (Zie verder eventueel laatste berichten). gevers en politici, die onder het vroegere regiem probeerden, zich ten koste van de staatskas te verrijken. Bijzonder gewaar deerd wordt het vasthouden van den presi dent aan de Nira, en zijn aankondiging, dat de controle op de ondernemerswinst zal wor den verscherpt en dat verdere sociale maat regelen ten behoeve van de arbeiders zullen worden genomen. De republikeinsche bladen verwijten den president een dictatoriaal ingrijpen in het economisch gebeuren en ongeoorloofde dollar devaluatie. De Fransche Academie van Wetenschap heeft onlangs een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de verbreiding en het aantal talen, dat over de geheele wereld gesproken wordt. Dit onderzoek dat met de grootste nauw gezetheid werd geleid, heeft merkwaardige resultaten opgeleverd. Men heeft kunnen constateeren, dat op de geheele weerld 6780 verschillende talen gesproken worden. Wat betreft de verbreiding van de verschil lende wereldtalen is het Engelsch de meest gesproken taal; zij is de moedertaal van 160 millioen menschen; daarbij komen nog on geveer 60 millioen menschen, die 't Engelsch als omgangstaal gebruiken of minstens ver staan. Na het Engelsch komen het Duitsch en het Russisch, die ieder als wereldtaal gel den voor ruim 90 millioen menschen. Hierna volgt het Spaansch, dat ae moedertaal is van 75 millioen. terwijl het Fransch en het Ita-li- aansch door 50 millioen menschen als hun moedertaal wordt gebezigd. De Engelsche taal wordt niet alleen het meest gebruikt, doch deze taal bevat den rijksten woordenschat. De woordenrijkdom van de Engelsche taal wordt geschat op ruim 455.000 verschillende woorden, daar na volgt het Fransch met ongeveer 200.000 woorden, het Duitsch met 150.000 woorden, het Russisch en Italiaansch met 140.000 woorden en tenslotte het Spaansch met 120.000 woorden. HOTELBRAND. In de stad Worcester in Massachu- setts (Ver. Staten) is door onbekende oorzaak in een hotel een brand uitge broken, die met razende snelheid om zich heen greep. Vijf personen vonden den dood in de vlammen, terwijl twaalf zware verwondingen opliepen. KETELONTPLOFFING OP CHINEESCH SCHIP. Twee-en-dertig dooden. Op het Chineesche stoomschip „Cho- loen" heeft op de reis tusschen Tsjoefoe en Tsjingau een ketelontploffing plaats gehad. Het schip werd zoo zwaar be schadigd, dat het na enkele minuten be gon te zinken. Aan boord ont-tond een paniek Daar de reddingsbooten door de opwinding niet konden worden gestre ken, sprongen passagiers en bemanning overboord. 66 personen gelukte het, zich zwemmend te redden, 32 menschen zijn echter om het leven gekomen. VIJF DOODEN BIJ EEN Bij een heidenkingsplechtigheid voor de gesneuvelde Japansche soldaten en matrozen, waai aan werd deelgenomen door tal van mi litaire autoriteiten onder leiding van den gezant Ariosji, heeft een Koreaan een bom geworpen, welke gelukkig niet is ontploft. De Japansche militaire politie zette direct een achtervolging in, welke leidde tot de arresta tie van den dader, die volgens de autoriteiten lid is van een Koreaansche organisatie van terroristen. Tal van andere personen zijn

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1