Poging tot moord en zelfmoord. De Fransche vlieger Costes verdwenen. NEDERLAND B WINT VAN WEST DUITSCHLAND, tBifweuland DE KWESTIE TREIN 8.28— dr ABRAHAMS. Een speciale vergadering van het hoofdbestuur van den vrijz.- dem. bond. De eereraad. Vragen aan B. en W. van Amsterdam. HET DRAMA TE WOLVEGA. VARKENSCENTRALE VERLAAGT HEFFING. LIJK GEVONDEN. Door trein overreden. JUcfitsza&ett DE NIJENRODE-ZAAK. Ook Johanknegt in vrijheid, zoo dat nu alleen nog Onnes in hechtenis zit. Luchtvaart» Heel Frankrijk in ongerustheid. IN ZEE GESTORT? Kopenhagen antwoord* niet. Nog niet genoeg DE POSTVLUCHTEN OP INDIE voor de mooie wandelsport te wekken. Onze mooie omgeving leent er zich ook uitstekend voor. Spoedig zal in de pers worden bekend gemaakt wanneer de volgende tocht zal plaats hebben, terwijl reeds thans de aan dacht er op wordt gevestigd, dat ook voor niet-leden de mogelijkheid wordt open gesteld deel te nemen. Hockey. Zaterdagmiddag werd op het Vitesse- terrein in Arnhem de hockey-wedstrijd Nederland BWest Duitschland ge speeld. De B-ploeg won met 30 na een aantrekkelijken wedstrijd, 't Was voor de eerste keer, dat een B-ploeg de Duit- schers hebben geslagen. Zaterdag heeft het voltallige hoofdbe stuur van den vrijz. democratischen bond te 's-Gravenhage een vergadering gehouden, waarin het gebeurde tusschen den heer Abrahams en de vereendging „Trein 8.28" is besproken. Een deel van de vergadering is bijgewoond door ver tegenwoordigers van het afdeelingsbe- setuur van den V. D. B. te Amsterdam. Na afloop der vergadering, welke ruim drie uur heeft geduurd, deelde de secre taris van het hoofdbestuur, mr. L. G. van Dam, mede, dat het hoofdestuur pijnlijk was getroffen door deze aangelegenheid, temeer waar het hier geldt een lid van de partij, dat „ongetwijfeld op een moei lijken post verdienstelijken arbeid heeft verricht." Bij de besprekingen bleek, dat men éénstemmig van oordeel was, dat aan personen, die openbare functies be- kleeden, de hoogste eischen van mora liteit moeten worden gesteld en dat ver tegenwoordigers in openbare lichamen zich daarvan te allen tijde bewust moe ten zijn. Het hoofdbestuur van den Bond bleek van oordeel, dat, wat thans reeds als vaststaande in deze zaak kan worden beschouwd, gerechtvaardigden twijfel wettigt, of dit bij den heer Abrahams het geval is geweest. Waar de heer Abrahams zelf intusschen de consekwenties daaruit heeft getrok ken en zijn publieke functies heeft neer gelegd en de instelling van een eere- raad heeft verzocht om het gebeurde nader te onderzoeken, heeft het hoofdbe stuur besloten, de verdere behandeling van deze aangelegenheid aan te houden, totdat de eventueel in te stellen eere- raad uitspraak zal hebben gedaan. De Amsterdamsche burgemeester dr De Vlugt heeft het verzoek van den heer E. J. Abrahams om een eereraad te be noemen die de veel besproken kwestie inzake „Trein 8.28" zal onderzoeken, in overweging genomen. De heer Weiss, lid van den Amster- damschen gemeenteraad heeft aan B. en W. der hoofdstad eenige vragen gesteld in verband met de kwestie. Trein 8.28. Onder meer vroeg hij of ook bij andere vereenigingen of instellingen, die ge meentelijke subsidie genieten, raadsle den of hun familieleden financieel be lang hebben, en voorts vroeg hij: Zijn B. en W. bereid, zoo noodig in overleg met het Rijk en de Provincie, een onderzoek te doen instellen naar de gestie en het beheer van de Vereeniging „Trein 8.28" en als het resultaat daartoe aanleiding geeft, reorganisatie dezer Vereeniging te eischen, bij straffe van inhouding van den steun uit de open bare kassen? Indien B. en W. niet nu reeds aanlei ding vinden om het subsidie van de Vereeniging „Trein 8.28" geheel in te houden, omdat zij mogelijk bevreesd zijn daarmede onschuldigen te treffen, zijn zij dan bereid het subsidie over het jaar 1934 met een bedrag van 2000 te verminderen, zoodoende op beheerders dezer Instelling de moreele verplichting te leggen, dit bedrag in de kas der Ver eeniging terug te storten? NEDERLANDSCH-ITALIAANSCH HANDELSVERDRAG. Belangrijke verlaging invoerrechten. Op 1 Maart j.1. is, gelijk meegedeeld, te Rome een handelsovereenkomst tus schen Nederland en Italië geteekend. Deze overeenkomst, welke tot 31 Maart 1935 van kracht zal zijn en daarna ver lengd kan worden, opent de mogelijk heid tot uitbreiding van het wederzijd sche handelsverkeer. De volgende bij zonderheden kunnen hierover worden medegedeeld. De invoerrechten op Nederland ch fok vee werden voor de beide soorten ge bracht op respj. 51,40 lire en 36 70 lire per stuk, hetgeen een zeer aan zien'ijke tariefsverlaging beteekent. Het invoerrecht op Goudsche en Edammer kaas werd op 29,40 lire per 100 K.G. vastgesteld (tot dusver 91.70 lire per 100 KG., verhoogd met 15 ad valorem). Voor den invoer van eenige kaassoorten werd een contingent van 3000 quintalen per jaar vastgesteld Het invoerrecht op aardappelmeel werd geconsolideerd op 44 lire per 100 K G. en het invoerrecht op dextrine op 66.06 lire plus 5 ad valorem Voor dextrine beteekent dit een verlaging met 10 ad valorem. Voorts werd het invoerrecht op tapio- cawortelmeel geconsolideerd op 10 lire per 100 K G., hetgeen beteekent, dat het extra invoerrecht van 15 ad valorem is komen te vervallen. Vervolgens werd in het verdrag nog een regeling opge nomen, teneinde den uitvoer van Neder- landsch bier naar Italië te vergemak- kelijken. Van Nederlandsche zijde werd aan de Italiaansche regeering verleend een consolidatie van de invoerrechten op amandelen en citroenen. Voorts een consolidatie van vrijdom van invoer recht voor gepelde rijst en ten slotte werden aan Italië tariefsfaciliteiten verleend voor bloemkool en voor ver- sche perziken, en wel alleen voor die perioden van het jaar, welke van belang zijn voor den Italiaanschen export. Contingenteeringen. Met de sluiting van het accoord ging ook een regeling gepaard voor de con- tingenteering van Italiaansche artike len, welke in Nederland worden inge voerd. Ten aanzien van een aantal punten, die nog op een oplossing wachten, be staat het voornemen, binnenkort nieuwe besprekingen te voeren, ten einde tot een verdere uitbreiding der handelsrelaties te geraken. De vrouw van den secretarie-ambte naar te Wolvega, die door een revolver- schot w-erd getroffen, is Zaterdag in het ziekenhuis te Heerenveen overleden. Zaterdagmiddag moest een spoorweg ambtenaar te Buitenpost (Fr.) naar Uit- huizermeeden (Gr.) vertrekken ter ver richting van plaatsvervangenden dienst. Na zijn vertrek begaf zich een 43-jarige timmerman naar de woning van den spoorwegambtenaar om diens vrouw te spreken. Op een gegeven oogenblik loste de timmerman een revolverschot op de vrouw. De kog'el trof haar aan het rech- teioog met het gevolg dat ze neerviel. Hierna joeg de timmerman zichzelf een kogel door zijn slaap, hij was onmiddel lijk dood. De vrouw is naar het acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Haar toestand is niet zonder gevaar. De timmerman was weduwnaar en vader van drie kinderen. Met ingang van heden wordt de hef fing (accijns )op voor binnenlandsch ver bruik bestemde varkens verlaagd van 9 oup 6 cent, dus met 33 EEN „BATA"-SCHOENFABRIEK TE BEST (N.-B.) Weldra gereed. Geen groote vrees voor scherpe concurrentie. Zooals bekend heeft de Tsjecho-SIowaak- sche schoenenfabriek „Bata" grond gekocht te Best (N.B.), om daar een fabriek te vesti gen. Dat gebeurde ongeveer een half jaar geleden; het terrein is groot plm. circa 160 H.A. Snel is met den bouw begonnen en thans zijn verrezen twee fabrieksgebouwen, elk van 80 bij 20 M. Voorts zijn opgericht een ketelhuis en tien woningen; een gezellen- huis is nog in aanbouw. „Bata" heeft op het terrein betonwegen aangelegd. Wellicht zal de fabriek reeds in de volgende week gedeel telijk gaan werken, voorloopig met één band. Zoo heeft de „Bata" zich in Noordbrabant gevestigd. De Tsjechisch-Slowaaksche fa briek gaat de Waalwijksche industrie becon- curreeren „in eigen huis". De Noordbrabanders maken zich niet al te ongerust. „Bata" concurreerde toch al, tot nu toe met geïmporteerde schoenen. Die mede dinging blijft, in dit opzicht is er weinig verschil. Echter de „Bata"-schoenen zullen nu worden gemaakt door Nederlandsche ar beiders, waarschijnlijk met Nederlandsch leer. Dus: meer werkgelegenheid. Samenvat tend meent men, dat de voordeelen de nadee- len zullen overtreffen. STAKING STUCADOORS TE HAARLEM. De gecombineerde besturen van de stuca- doorsvereenigingen te Haarlem hebben be sloten bij de 144 woningen, die aan de Ramplaan te Overveen in aanbouw zijn, te staken, omdat de patroons zich niet zouden houden aan art. 120 van het landelijk con tract. Bij deze staking zijn tien arbeiders be trokken. HET BACON-MYSTERIE. Vijf arrestaties te Rotterdam. De centrale Rotterdamsche recherche heeft in verband met de bacon-historie thans vijf personen gearresteerd, onder wie eenigen der door de heeren Roelofsen en Van Swelm in het Concertgebouw te Amsterdam Woens dag j.1. met name genoemde personen. Onder andere is in arrest gesteld de te Esschen woonachtige koopman, die volgens de verklaring van den heer van Swelm sa menwerkte met den hoofdvertegenwoordiger der varkenscentrale te Brussel. Deze laatste, die steeds volgens de verklaring van den heer van Swelm zich door een vlucht naar Nederland aan arrestatie in België zou heb ben onttrokken, behoort n i e t tot de thans gearresteerden. Het betreft hier het in het binnenland in circulatie brengen van voor uitvoer bestem de en dus heffings-vrije bacon, in to taal ongeveer 25.000 KG., afkomstig van Brabantsche bacon-fabrieken. Deze „tak" der bacon-raadselen is aan het licht gekomen door de „onthulling" in Lybelle te Rotterdam van een half bacon-varken door den heer Roe lofsen, op wiens aanwijzingen de politie in dien zelfflen nacht toen nog 46 varkens in het koelhuis Gabah in beslag heeft genomen. of hij vooruit of achteruit wilde Zeer zwaar gewond werd de man overge bracht naar het Binnengasthuis, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn EEN STATISTIEK VAN VERBRAND VEE. De Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft gedurende het geheele jaar 1933 aan- teekening gehouden van alle bij het persbu reau Vaz Dias ingekomen berichten, waarin sprake was van stal- en dergelijke branden, waarbij dieren om het leven zijn gekomen (het werkelijke aantal is dus nog wel hoo- ger.) Uit de lijst blijkt, dat in het afgeloopen jaar zijn verkoold: 73 paarderu 5^3 koeien, 112 kalveren, 907 varkens, 17 schapen en geiten, totaal 1662 dieren. Bovendien vielen als slachtoffer van het vuur 692 kippen en 3450 kuikens. LEVERANTIES AAN EEN GEMEENTE DOOR EEN RAADSLID. De Dordtsche gemeenteraad heeft een ge heime zitting gehouden, waarin ter sprake is gebracht het feit, dat het a.r.-raadslid D. de Haan, houthandelaar, leveranties aan de ge meente had gedaan. Aanvankelijk deed de beschuldigde het voorkomen, alsof zijn zoon als zelfstandig handelaar de leveringen had verricht, doch dit verweer bleek niet houdbaar. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de heer De Haan de hem geboden kans om raadslid te blijven, niet heeft aangegre pen en zijn ontslagbrief als lid van de vroed schap aan den burgemeester heeft ingezon den. DE HEER G. J. A. SMIT OVERLEDEN. Zaterdagavond overleed de heer G. J. A. Smit, voorzitter van den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, in de Anthonie van Leeuwen hoekstichting te Amsterdam. De over ledene was 54 jaar oud. Zaterdagavond omstreeks acht uur is door den onbezoldigd-rijks veldwachter van Houwelingen uit Leerdam op de spoorlijn tusschen Arkel en Leerdam onder de gemeente Kedeghem het lijk gevonden van een ongeveer 20-jarig manspersoon. De man is waarschijnlijk door den trein, die daar omstreeks zeven uur passeert, overreden. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het lichaam was totaal ver brijzeld. DE ZAAK LTEPMANN. Geen hooger beroep. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie mr. de Blécourt in de zaak tegen den Duitschen schrijver Heinz Liepmann, die ter zake overtreding art. 117 Wetboek van Strafrecht (beleediging van het hoofd van een bevrienden Staat) aoor den politierechter was veroordeeld tot één maand gevangenisstraf met af trek van voorarrest geen hooger beroep aangeteekend. De verdediger mr. Pauwels heeft van den officier van justitie mr. Van Thiel de stellige verzekering gekregen, dat Liepmann over de Belgische grens zal worden geleid en niet over de Duitsche. EEN AVONTUURLIJKE REIS. In jol van Oostzee naar Zwarte Zee. Momenteel verblijven te Lemmer een Fin- sche journalist en zijn vrouw, die op reis zijn van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Het echtpaar vertrok op 20 November in een Noorsche jol van Helsingfors, welk vaartuig naast tuigage ook voorzien is van een bin nenboordmotor. Doordat de haven van Hel singfors door ijs van het open water was af gesloten, had een Russische ijsbreker hen naar de open zee gesleept. Op de Oostzee hadden zij met zwaar weer te kampen gehad en in een storm, die drie dagen en twee nach ten duurde, was het roer van het vaartuig af- geslogen. Door het overkomende water en de felle koude waren de zeilen geheel bevroren, waardoor het onmogelijk was ze te strijken. Het sportieve Finsche echtpaar had dan ook angstige oogenblikken doorgemaakt. Onder de Duitsche kust op de Noordzee was de jol nog een keer op het droge geraakt en pas na vele moeilijkheden was men ten slotte Delf zijl binnengevallen. Vandaar werd de tocht langs de Groningsche en Friesche kanalen naar Lemmer voortgezet. Van Lemmer gaat de tocht naar Urk en dan via Amsterdam naar het Zuiden. De bedoeling is door België en Frankrijk naar Marseille te gaan en van daar de Middellandsche Zee over te steken. Het einddoel is de Zwarte Zee. DOODELIJK ONGEVAL. Te lang geaarzeld. Zaterdagavond is op de Rozengracht ta Amsterdam een ongeveer 68-jarig man door een auto gegrepen en overre-. den. De man aarzelde bij het overste ken, zoodat de chauffeur niet kon zien, De aanleiding tot deze aanhouding zou zijn, dat drie inbrekers, die Dinsdag j.1. te Luik op heeterdaad betrapt werden, Peeters als hun aanvoerder aangewezen zouden heb ben. Volgens het gerucht wees hij de plaatsen aan waar een slag geslagen kon worden en leverde hij het materiaal, maar zonder zelf aan de inbraken deel te nemen. In een stal bij zijn woning is beslag ge legd op modern materiaal om brandkasten le openen. Waarschijnlijk zal het niet bij deze arrestatie blijven. VERKEERSONGEVALLEN Motor tegen auto; twee gewonden. Zondagavond is de motorrijder S. Rentier, wonende te Rotterdam, met zijn motorrijwiel, op de duo waarvan mej. Leenders uit Beek had plaats genomen, op den Broesbeekschen weg te Nijmegen in volle vaart tegen een stil- staanden auto gereden. De botsing was zóó hevig, dat de beide berijders van het motor rijwiel over den weg werden geslingerd en bewusteloos bleven liggen. Het bleek, dat de leer Rentier een dubbele beenbreuk en ver scheidene bloedende verwondingen had opge- loopen. Hij is naar het Canisiusziekenhuis vervoerd. Mej. Leenders had bloedende ver wondingen aan het hoofd gekregen. Het mo torrijwiel was geheel vernield, terwijl de auto zwaar gehavend was en moest worden weggesleept. KORTE BERICHTEN. In Rotterdam is tot nu toe ongeveer acht millioen aangegeven als verzwegen in komen en vermogen. Op 15 Maart zal het 25 jaren geleden zijn, dat de villa „Vilandiy", aan den Groes- beekscheweg te Nijmegen in gebruik genomen werd als herstellingsoord voor spoor- en tramwegpersoneel. Er was toen plaats voor 2"8 patiënten en thans heeft de inrichting 60 bedden, terwijl op 16 Sept. 1931 een op het terrein van „Villandry" gebouwd kinderhuis, plaats biedende aan 48 patiëntjes, in gebruik werd genomen. Bij het nieuwe spoorwegviaduct te Lim- mei bij Maastricht is de 20-jarige nageljon gen G. E. Blom uit Maastricht naar bene den gestort. In het ziekenhuis Calvarienberg, waarheen hij vervoerd werd, is hij gister avond laat overleden. NEDERLANDER IN BELGIE GEARRESTEERD. Leider van bende inbrekers? In de Belgische provincie Luxemburg wer den, naar De Crt. vertelt, gedurende de laat ste maanden verscheiden diefstallen en inbra ken gepleegd, o.a. in de stations van Water schei en Zwartberg, naar aanleiding waar- yan de politie een scherp onderzoek instelde. Een van de laatste pegingen was een in braak in de pastorie van Neerpelt, waarbij de inbrekers door revolverschoten op de vlucht werden gejaagd. Een paar dagen hierna kwam in de kliniek André Dumont te Waterschei een man met een schotwond in het rechterbeen, die zich daar onder behandeling stelde. De politi» werd in stilte hiervan in kennis gesteld, maar om geen argwaan te wekken, stelde men den man geen vragen. De politie zat ondertusschen niet stil en Donderdagnacht is men tot arrestatie overgegaan van den Ne derlander Willy Peeters, meetkundige op de mijn te Waterschei. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen en staat te Watersch i gunstig bekend. Het baarde dan ook heel wat opzien, toen het parket van Tongeren met po- litie-agenten te Waterschei aankwam, het huis van Peeters omsingelde en vervolgens tot arrestatie overging. Wéér is een Zaterdag verstreken, ge wijd aan het Onnesproces en wéér heeft een van de bewoners van het huis van bewaring de zware deuren achter zich hooren dicht vallen. Ditmaal is de detec tive Johanknegt, in de wandeling Dickie Bigmans geheeten, zonder voor waarden in vrijheid gesteld, terwijl hem eigenlijk een vaste woonplaats ont breekt. Eenzaam blijft Onnes achter in het huis met de tralies. Hij blijft zijn stelsel hardnekkig, en tot nu toe niet zonder kleine successen te boeken, vol houden. Hij geeft geen duimbree ge bied verloren zonder een vinnigen strijd tusschen het O. M. en zijn ervaren verdedigers. Johanknegt's verhoor werd een tegen valler voor alles wat pers was. In ge wone omstandigheden zou hij een dank baar object zijn geweest voor verslag •Johankr met „gebeurtenissen detective, Johanknegtde Tnn negt de laar, Johanknegt als gezien Srhan(Js- politiebureau, Johanknegt ak 1 ,2P do van de onderwereld mail u r°u^- les: Johanknegt de fantast de m n a>- de „best tellers" var een 'seh..? n detectiveverhalen transponeert? Vaa kille Hollandsche werkeliikht ln Dat had het kunnen zijn als wien de humor en de bonhommie^11' vreemd zijn, zijn stemgeluid nil* ni6t verloren door een keelaandoening maanden Huis van Bewarina h vA" deze zeldzame figuur in de crlm- wereld van de hoofdstad geen ,ft gedaan. Zijn verschijning k IL zijn glimlach groteska£isch, Hij staat daar vlak voor de t»f*i de rechters. Hij fluistert, opgewt*11 en snel als een mitrailleur vuurt hit ve» dedigingssysteem op de getojrart* k ren af: ik ben niet schuldig, ik wil dl?5" buit terughalen voor de verzeker' n dat was mijn plicht en mijn doel nS' daders stonden voor mij op het tweir plan, dat was politiewerk en ik zou politie hebben geholpen, als de tijd r], was geweest. De president houdt het?" het systeem: eerst de maatschappij jj vrijden van de onmaatschappelijke ft- ren en dan pas aan het stoffelijk d t denken. Johanknegt is goed thuis in zaken en hij zegt niet zonder grond J6: de politie er zelf wel eens anders denkt Hij noemt „groote" voorWf uit het verleden en hij beroept zich op den raad van den officier van juKtu- te Utrecht. De president blijft op stuk staan en Johanknegt staat voor T rechterstafel te oreeren in zijn tto? jashij fluistert maar steeds ,;t onschuld. We hooren ook het een en ander over de rol van twee Utrechtsche reehor- cheurs, en hoe zij braaf liepen aan den leiband van hun grooten meester Johan- knegt. Waarom dit pientere tweetal buiten vervolging is gesteld, is recht duidelijk ,zij zouden ongetwijfeld] met hun helder inzicht en hun zin voor humor en fantasie een aangename af wisseling geweest zijn in het bankje der v* rdachten. Johanknegt is terecht trotsch op het carnet met de handteekeningen en stempels van vele Amsterdamsche poli tiecommissarissen. Hij schijnt met smaak te vertellen van zijn bezoeken op een zeker politiebureau, want de recht bank, die over het algemeen niet zoo spoedig uit haar plooi komt, geeft zoo nu en dan ondubbelzinnig blijk, ten prooi te zijn aan groote hilariteit. Johanknegt poogt den Amsterdamschen agent die den buit eenigen tijd voor hem heeft bewaard, de hand boven het hoofd te houden, maar zijn-verdediger som meert hem niemand te sparen. Deze wonderlijke detective schijnt op dit punt een klein hart te hebben, en...*,, dit pleit voor den man. De advocaten hebben zich als m haag rond den fluisterenden beklaagde opgesteld, bijna geen woord dringt tot de perstafels door, de openbaarheid wordt wel danig in het nauw gebracht. De middagzitting sluipt voorbij met het hooren van Van der Dussen, de ver zekeringsexpert, die zijn lijvig dossier ijverig raadpleegt en wiens woorden weinig nieuws brengen. Dinsdag zet de rechtbank haar Hercu les-taak voort.... Men maakt zich in Frankrijk ernstig ongerust over het uitblijven van eenig nieuws over den wereldvermaarden vlieger Dieudonné Costes. Hij is Zater dag om kwart na twaalf van het vlieg veld V illacoublay voor een zakenreis met zijn eigen toervliegtuig vertrokken Na een korte landing op Le Bourget heeft men niets meer van hem verno men, terwijl hij toen reeds om zeven uur Zaterdagavond in de Deensche hoofdstad zou hebben kunnen arriveeren, aldus het „Volksblad". De uren gaan voorbij en nog steels geen nieuws. Men spreekt de hoop uit, dat Costes ergens een tusschenlanding heeft moeten maken, omdat hij reeds hij zijn vertrek vreesde, dat hij niet ge noeg benzine had om in één ruk Kopen hagen te halen. Wellicht is hij dus ge land op een klein vliegveld, waar men geen radio heeft. Maar men heeft toch overal telefoon. Is Costes in de Noordzee gestort, door dat hij een weinig naar het Westen af dwaalde? Nergens heeft men zijn roode vliegtuig, voorzien van een 150 pk. Hispano-motor, gesignaleerd. Heeft hij panne gehad en is hij soms in Duitsch land op het platteland gedaald? Of 0p een der Friesche of Deensche kust- eilanden? Het weer is niet slecht geweest, maar de directie van de Air France, Costes' vriendenpiloten en het ministerie van luchtvaart zijn ernstig ongerust. Men doet overal draadloos of telefonisch na vraag. Maar Kopenhagen bericht de aan komst niet, Brussel antwoordt ontken nend, evenals alle vliegcentra van Belgie. Niemand heeft het toestel gezien. Dan werkt de radio opnieuw, maar Amster dam antwoordt negatief. Keulen even eens, Dordtmund ook De aviateurs om de tafel van de radio-telegrafen op Le Rourget kijken bedrukt Men oppert ver onderstellingen. maar de tijd verstrijkt Evenals bij de film „Nachtvlucht" kijkt iedereen elk oogenblik met spanning naar de klok. De tijd tikt voort. Geen nieuws wil hier zeggen: slecht nieuws. Ts de overwinnaar van den Atlanti- schen Oceaan (samen met Bellonte), dé houder van tallooze records, bij een sim pele vlucht, anders kinderwerk voor hem, omgekomen, verdwenen of dooae- lijk neergestort? Alle radioposten van Noord- en West- Europa zoeken Costes, maar het vurig verbeide antwoord komt niet. Mevrouw Costes, die te Mégève wm* tersport beoefent, weet nog van niets, tenzij de radio haar rust in onrust beo» doen verkeeren. Toen de „helden van den zwarten Kruistocht" (het eskader van Vuillenht. dat een tocht over Afrika maakte) te P& rijs was teruggekeerd, stortte het PasC®' giersvliegtuig „Eméraude" neer. Than is de moedige bemanning van het ..zui derkruis", die een schitterenden toen FrankrijkBrazilië en terug volbracn. op de Seine bij Parijs aangekomen gehuldigd. Zal ook deze feestvreug worden verstoord? Moet Frankrijk nieuw door een nationale ramp wora getroffen? Is het <an nog niet Ren<?e^e Schiphol verschafte ons omtrent machine van Costes de volgend vens: Costes vliegt een nieuw type 1 vliegtuig, dat in een Europeesche ro vlucht zou worden gedemonstreerd. was de eerste étappe ParijsMalmo, deze vlucht, welke Costes gisteren b igonnen. Op het oogenblik, Zondagnacht, zijn Hollandsche vliegvelden gesloten luistert men niet aan de radio. manning van den dienst Amsterda Malmö heeft gisteren niets bijzona gerapporteerd, geen sneeuw, geen m geen ijzel, niets Ook de machine, hedenmorgen uit Malmö aankw meldde niets bijzonders. De „Pelikaan" is op uitreis gisleJ te Bagdad geland.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8