Alkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS 3* °%S, 8ai ia«S HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. Stad en Omgeving. HeuiCCetan Jladiapcaqtamma Honderd Zes en Dertigste Jaargang. WOENSDAG 7 MAART. 41) Donderdag 8 Maart. DAVENTRY, 1500 M. 10 35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05 en 11.20—11 40 Lezingen. 12.20 Rutland Square en New Vic- toria-orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Schotsch Studio-orkest olv. G. Dai- nes mmv. J. Houston, sopraan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Liszt- piano-recital door L. England. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezing. 8 20 BBC-orkest olv. J. Lewis, PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 LANGENBERG, 456 M. 5 25 en ROME, 421 M. 9.20 Concert mmv. BRUSSEL, 484 en 322 M. 484 M.: DEUTSCHLANDSENDER, 1571 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3511 40, Lond. Reg. 12.20-16.25, Scottish Reg 16.25—17.35, Daventry 17.35 —24—. Lijn 4: Langenberg 10.35—17.20 en Brussel 17.2024. No. 56 1934 UITBREIDINGSPLAN O VERDIE EN ACHTERMEER. B. en W. schrijven in bijlage no. 29: Wij bieden uwe vergadering ter vaststel ling aan een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente met daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften, betrek king hebbende op het Zuid-Oostelijk gedeelte van het grondgebied der gemeente, voorzoo ver dat ligt beoosten den Kennemerstraat- weg en bezuiden een lijn, die wordt gevormd door de Nieuwlandersingelgracht, de Ooster burgstraat, de Keetgracht, den Limmerhoek, het Noordhollandsch kanaal en de grens tus- schen Oudorp en Alkmaar. Het ontworpen plan wijst de bestemming van den grond in onderdeelen aan, welke be stemming op de bij het plan behoorende tee- kening bij renvooi nader is omschreven. Deze bestemming wordt nog verder uitgewerkt in de ontworpen bebouwingsvoorschriften. Als radiale hoofdverkeerswegen komen op het plan voor de Juliana van Stolberglaan en het verlengde daarvan, de Willem de Zwijgerlaan, in de richting WesTOost en de Vondelstraat en het verlengde daarvan in de richting Noord-Zuid. De ontworpen Willem de Zwijgerlaan heeft door een brug over het Noordhollandsch kanaal aansluiting aan den geprojecteerden provincialen weg Omval Huigendijk (verbinding Alkmaar—Schagen). De bestaande slooten van den polder Over- die en Achtermeer zijn op het plan tot stads grachten verbreed, waarlangs breede bermen zijn ontworpen, waardoor een fraai geheel wordt verkregen. De Heilooërdijk is als een 15 M. breede weg genormaliseerd tot het Noordhollandsch kanaal. In het bij de bestaande stadsbebouwing aansluitend gebied zijn woonwijken ontwor pen, terwijl de grond liggende ten Oosten van de verlengde Vondelstraat en ten Zui den van de Wilem de Zwijgerlaan voor lan delijke doeleinden is bestemd. Het industrie terrein op het plan beperkt zich tot de gron den nabij het Noordho'andsch kanaal aan weerszijden van het terrein der gemeenterei niging. Door het ontwerpen van voortuinen langs vrijwel alle straten is getracht het wo nen in het gebied, waarover het uitbreidings plan zich uitstrekt, aantrekkelijk te maken. Overeenkomstig het Woningbesluit moet de bestemming van de gronden, die voor wo ningbouw zijn aangewezen, nader worden onderscheiden naar de dichtheid van bebou wing, naar de grootte en naar den aard in verband met de diepte der bouwblokken. Hiermede is in het ontwerp rekening gehou den; het laat alleen den bouw van eengezins woningen toe, terwijl de inhoudsmaat der woningen verschillend is, naar gelang zij zich bevinden aan straten met open, half open of gesloten bebouwing, zooals dit op de teekening behoorende bij 't plan is aangege ven. De minimum-inhoud bedraagt voor een woning in gesloten bebouwing 1225 M3. en in open bebouwing 450 M3. In het plan zijn verder pleinen en plantsoenen opgenomen als kernen voor de onderscheiden woonwij ken. Aan de Westzijde van het terrein der ge meentereiniging is voorts een speel- en sport terrein gedacht. Omtrent het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan hebben wij het advies fevraagd van de betrokken commissie van ijstand, van de vaste commissie voor uit breidingsplannen in Noordholland en van de thans opgeheven Gezondheidscommissie. Blijkens de bij de stukken overgelegde advie zen kunnen zoowel de commissie van bij stand voor openbare werken als de vaste commissie zich vereenigen met het ontwerp. Uit een nadere briefwisseling, met den hoofd-ingenieur-directeur van den Provin cialen Waterstaat gevoerd, is gebleken, dat het aanvankelijk bezwaar der vaste commis sie tegen het ontworpen tracé van de Willem de Zwiigerlaan niet wordt gehandhaafd. De Gezondheidscommissie had blijkens haar ter inzage gelegd advies van 6 November 1933 eenige bedenkingen tegen het beloop van het Noordelijk gedeelte van de ontworpen Von delstraat, alsmede tegen het ontbreken van een strook plantsoen langs de ontworpen gracht ten Oosten van de Catsstraat. Deze bezwaren achten wij niet gegrond, daar een rechtstreeksche aansluiting van de ontwor pen Vondelstraat aan de Turfmarkt tenge volge zou hebben, dat de brug over de Oude gracht ongunstig zou komen te liggen, ter- door BASIL KING. (Uit het Engelsch). Maar Honeybus was hem een raadsel. Liefde was blijkbaar niet de drijfveer van a hetgeen hij voor hem deed En was het wel liefde, dan uitte die zich zeker niet door aan haligheid. Honeybun had hem*nooi t eens ge- streeld, zooals onderwijzers de jongens dik- wijls doen. Hij had nooit zijn arm om zijn schouder geslagen, en hem nooit een andej troetelnaampje gegeven dan »],oc ,an halve ziin groote zorgzaamheid, waaraan heid en vroeg" er zelf trouwens niet om. KhmSpSijl, heel „at liet hij zelfs in de verste verte nirt blijken „Plicht van den naasten bloedverwant iwas 2e stereotiepe verklaring, waarmede hij aiies „Maar u bent niet mijn naaste Moedver- want", bracht Tom, die op school gehoord had wat die woorden beteetanden, vrijmoe .g in het midden. „Bloedverwant is t zelfde a familie, en we zijn heelemaal geen familie van elkaar." Honeybun bleef onbewogen en objectiei „Denk je soms, dat ik dat niet weet? Maar ik ben 't geloof toegedaan, dat God heel dik wijl doortrekking van het plantsoen langs de geprojecteerde gracht niet doenlijk zou zijn, daar het dan zou komen te liggen tusschen de gracht en de achtererven van de huizen aan de Uitenboschstraat, hetgeen een weinig fraaie oplossing zou zijn. Het ontwerp tot herziening en de ontwor pen bebouwingsvoorschriften hebben van 14 November 1933 tot en met 12 December d.a. v., alzoo gedurende 4 weken, ter secretarie er gemeente voor een ieder ter inzage gele gen. Bezwaren daartegen zijn alleen ingeko- T," v,an ,de N-V- van Onroerende Goederen 'h Honu' a!hier' w'€r bezwaarschrift Uecember j.1. door uwe vergadering op 28 December j.1. in onze handen om prae- advies werd gesteld. Deze bezwaren betref fen: 1. het vervallen van den Heilooërdijk, plan ontbreken van een goed rioleerings- h' tf.S^en verbindingsgracht, ne h.i. luxueuzen en oneconomischen opzet van het uitbreidingsplan, aangezien daarin naar haar meening: a. ten onrechte gedeeltelijk open bebou wing wordt voorgeschreven, b. de minimum-inhoudsmaat van de te stichten huizen te hoog is gesteld, c- het jstraten- en verkavelingsplan niet doeltreffend is, d. te groote pleinen zijn ontworpen, e. plantsoen is gedacht, f. de bouwblokken te diep zijn, brug tegenover de Comansstraat ontbreekt, terwijl zij verder de aandacht ves tigt op h de hooge kluft bij de Juliana van Stol berglaan, welke onnoodig hooge zandophoo- ging voor de terreinen ter plaatse eischt. Naar aanleiding van de in het bezwaar schrift ontwikkelde bedenkingen merken wij het volgende op. Ad. 1. De Heilooërdijk vervalt niet, maar wordt genormaliseerd. Het bestaande tracé wordt over 2/3 van de tegenwoordige lengte van den dijk nagenoeg gehandhaafd, terwijl het overige gedeelte in een rechte lijn is ont worpen om de groote bochten daaruit weg te nemen. Hoewel de Heilooërdijk ook in de toe komst geen hoofdverkeersweg zal worden, blijft hij als verbindingsweg van belang, in verband waarmede normalisatie gewenscht is. Adressante voelt blijkbaar zelf ook, dat de Heilooërdijk voor het verkeer noodig blijft, wanneer zij schrijft, dat de Heilooërdijk de eenige verbindingsweg is naar het Noord hollandsch kanaal en naar de Boekelermeer, komende van de richting Alkmaar. Wat be treft het verplaatsen van de boerderij naar een plaats, die thans voor weg is bestemd, worde opgemerkt, dat, ook wanneer zij ten Noorden of ten Zuiden van den genormali- seerden Heilooërdijk stond, zij toch zou moe ten worden opgeruimd, wanneer de grond daar ter plaatse als bouwterrein in exploita tie werd gebracht. Ad. 2. Noch de Woningwet, noch het Wo ningbesluit bevatten bepalingen omtrent de voorziening in de rioleering van een plan van uitbreiding. Met de opmerkingen ten de ze van adressante behoeft derhalve'geen reke ning te worden gehouden. De toezeggingen, waarop adressante doelt, zijn nimmer door den directeur der gemeentewerken gedaan. Voor het leggen van een hoofdriool naar het Noordhollandsch kanaal komt trouwens eer der de Willem de Zwijgerlaan dan de Hei looërdijk in aanmerking. Ad. 3. De ontworpen grachten met de daarlangs geprojecteerde plantsoenstrooken geven aan het ontwerp uit stedebouwkundig oogpunt een groote waarde. In dit verband behoeven wij slechts te wijzen op de singel grachten, die aan het stadsbeeld van Alk maar een zoo ongemeene bekoring verleenen. Ook naar de meening van den Inspecteur der Volksgezondheid, o.m. belast met de zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht, vindt de stank, dien de Bleekerssloot nu en dan verspreidt, zijn oorzaak in de om standigheid, dat die sloot doodloopt en haar waterbergend vermogen daardoor te gering is. Dit is ongeveer het tegenovergestelde van hetgeen adressante beweert. Wordt de Blee kerssloot doorgetrokken, dan zal de toestand belangrijk verbeteren. Ad. 4. Het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan is niet te luxueus en niet on economisch opgezet, tenzij men van meening is, dat uit een uitbreidingsplan alle stede- bouwkundige verfraaiing als voortuinen, pleinen, plantsoenen en grachten moet wor den uitgebannen. De gemeente werd destijds genoodzaakt de open bebouwing in het Julia na van Stolbergkwartier te laten varen door de grondpolitiek van adressante, die voor haar bouwterreinen tusschen de Maclaine Pontstraat en den Heilooërdijk gesloten be bouwing toeliet Tn het ontwerp zijn de ar- beiderswoonwijken geprojecteerd in de na bijheid van de industrieterreinen en van de bestaande arbeiderswoningen nabij de Uiten boschstraat. Intusschen is op de aan adres sante toebehoorende gronden gesloten bebou wing met woningen van tenminste 300 Mi. en 350 M3. en half-of>en bebouwing met wo ningen onderscheidenlijk van tenminste 300 M3., 350 M3. en 420 M3., zoomede open be bouwing met woningen van tenminste 450 M3. inhoud toegelaten. Deze eischen kunnen niet overdreven worden genoemd; de open bebouwing is beperkt tot de hoofdverkeers wegen met name de verlengde Vondelstraat en de Willem de Zwijgerlaan, half-open be bouwing met woningen van tenminste 420 M3. tot het verlengde van de Bleekerskade, terwijl voor al het overige terrein van adres sante woningen met een inhoudsmaat van tenminste 300 M3. en 350 M3. zijn voorge schreven. De klacht, dat de inhoudsmaten te hoog zijn, achten wij derhalve niet gemoti veerd. Dat de villa's in het boschplan (Ro- bonsbospolder) met een minimum inhoud van 350 M3. kunnen volstaan is logisch, als men bedenkt, dat een vrijstaande landhuis of villa in boschrijke omgeving op een terrein van tenminste 500 M2. niet zal detoneeren, terwijl men voor woningen aan een hoofd verkeersweg van 32 M. breedte een geheel an deren eisch ten aanzien van de grootte zal moeten stellen. De half-ojïen bebouwing, waarbij ten hoogste 6 woningen in één blok mogen worden gebouwd met een zijdeling- schen afstand van tenminste 3 M. tot de erf- scheiding, biedt nog het voordeel, dat op een voudige wijze bij de eindwoningen gerages kunnen worden gebouwd, wat in den tegen- woordigen tijd, nu tal van personen voor hun bedrijf of beroep gebruik moeten maken van auto's, uitermate praktisch is. Adressante beweert voorts, dat de Karl Marxstraat in Zuidelijke richting had moeten zijn doorgetrokken, maar dit zou uit stede bouwkundig oogpunt niet verantwoord zijn, daar op deze wijze een ongewenschte krui sing met de Willem de Zwijgerlaan zou ont staan. Tegenover de Comansstraat is geen brug ontworpen, omdat drie bruggen op een zoo korten afstand als die van de Juliana van Stolberglaan tot den Heilooërdijk te veel zou zijn. De Heilooërdijk is genormali seerd om de redenen, die wij hiervoor reeds hebben vermeld. Met de omstandigheid, dat de gronden van adressante door den genor- maliseerden Heilooërdijk worden gescheiden, kon bij het opmaken van het ontwerp geen rekening worden gehouden. De pleinen, al of niet van plantsoen voorzien, kunnen als aan staande kerne va woowijken niet gemist wor den. De ontworpen pleinen en plantsoenen behoveen overigens een economische exploita tie van de aan adressante behoorende gron den niet in den weg te staan. Dat adressante er op uit is hare bezwaren zoo breed moge lijk uit te meten, blijkt wel hieruit, dat zij in haar bezwaarschrift vermeldt, dat er op het ontwerp bouwblokken van 120 M. diepte zijn ontworpen, terwijl de diepste bouwblokken op het ontwerp in werkelijkheid niet meer dan 58 tot 60 M. bedragen. Evenzeer is over dreven de klacht van adressante, dat ot> haar terreinen zandophoogingen van 3V? M. zou den moeten worden aangebracht, waardoor de kosten van het bouwrijp maken onnoodig zouden worden opgevoerd. Het terrein ligt gemiddeld op 0.90 M. beneden N.A.P., ter wijl de kruin van de Juliana van Stolberg- brug, evenals de Rochdalebrug en de Lyceum- brug, niet hooger kan te liggen dan 1.45 M boven N.A.P. in het midden en 1.25 M. aan de kanten, in verband waarmede de zandop- hooging ten hoogste 2.15 M. zal bedragen of 1.35 M. minder dan adressante beweert. Wij meenen met het bovenstaande te heb ben aangetoond, dat de bezwaren van adres sante weinig gefundeerd zijn en de door haar aan het slot van haar bezwaarschrift vermel de desiderata niet voor inwilliging vatbaar zijn. Wellicht ten overvloede leggen wij voor uwe vergadering ter inzage de met adressan te gevoerde briefwisseling betreffende de ge vorderde onderhandelingen inzake 't graven van de verbindingsgracht Bleekerssloot Molentocht door de gemeente met medewer king van adressante. Deze onderhandelingen zijn op niets uitgeloopen, daar adressante nagenoeg alle risico op de gemeente wilde afwentelen, waarmede wij uiteraard geen ge noegen konden nemen. Tenslotte heeft op voorstel van de commis sie van bijstand voor ojoenbare werken, die blijkens haar daarover uitgebracht advies met ons van meening is, dat de bezwaren, vermeld in het adres d.d. 9 December 1933, zeer overdreven zijn, de voorzitter dier com missie nog een onderhoud met de N.V. „Nooitgedacht" gehad op 29 Januari en 12 Februari j.1., zonder dat dit eenig resultaat heeft opgeleverd. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr pl. 10.30 Vioolreci tal P. E. J. Appelius van Hoboken. Aan den vleugel: mevr. M. E. Ap pelius v. Hoboken—Wijmar. 11. Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Verv. concert. 12— Gr.pl. 12.15 Ensemble Otto Hendriks. 2.15 Cau serie door J. K. Budde. 2.45 Gr.pl. 3.Knipcursus. 3.45 Pauze. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gr.pl. 5.Radio-tooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hol lander. 7.— Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelscbe les Fred Fry. 8. Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest olv. A. vn Raalte mmv. G. Hüsch, bari ton. 9.30 Concertgebouw-orkest olv. P. Monteux mmv. Lotte Schone, sopraan. 10.30 Gr.pl. 11.Vaz Dias. 11.1012.Concert uit een Hotel. HUIZEN, 301 M- (8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10-11.en 2.11.30 uur). 8. 9-15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. P. J. de Bruin. 10.45 Grpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr pl. 2.Hand- werkcursus. 3.Vrouwenhalfuur. 4.Bijbellezing door ds. J. Wil- lemze, mmv. bariton en orgel. 5 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5 30 Zang door H. Hülsmann, bas. Aan den vleugel: G. Hengeveld. 6.30 Gr.pl. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.NCRV- Kleinorkest olv. P. v. d. Hurk mmv. L. Blaauw, orgel. 9.— Causerie door mr. P. J. Dam. 9.3010.30 Verv. concert. Ca. 10.Vaz Dias 10.30—11.30 Gr.pl. mmv. solisten, viool, saxofoon en hoorn. 9.20 Ber. en lezing 9.55 Concert door S. Austin, bariton en K. Goodson, piano. 10.50 Korte Dienst 11.05—12.20 Het BBC- Dansorkest olv. Henry Hall. Niet opgegeven. 1.20 Concert uit Hotel Angle- terre. 2.05—4.05 C. Rydahl's orkest. 7.30 Radio-symphonie-orkest olv. N. Malko mmv. J. Szigeti, viool. 9.50—11.50 Dansmuziek olv. Tuxen 6.30 Gr.pl. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 1.20 Kamermuziek. 3 20 Omroeporkest uit Breslau olv. Topitz. 4.35 Gr pl. 6.20 „Dr. Joh. Faust", hoorspel van Gilbricht. 9.20 Ber. 9.40 Intermezzo. 10.2011.50 Radio-Kamer-orkest olv. Keiper. orkest en vocale solisten. 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroepklein orkest olv. Leemans. 5.20 Sympho- nie-orkest olv. Meulemans. 6.35 Gr. pl. 6.50 Omroepkleinorkest olv. Leentans. 8.20 Omroeporkest olv. Walpot. 9.35 Symphonie-.oncert olv. Meulemans. 10.3011.20 Gr.pl. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gr.pi. 5 20 Om roeporkest olv. Walpot. 8.20 Sym- phonieconcert olv. Meulemans. 9.20 Omroeporkest olv. Walpot. 10.30 11.20 Gr.pl. M. 730 Omroeporkest olv- E. Lindner mmv. W Stech, piaao. 9.20 Ber. 9.40 K. G. Sell: Worüber man in Amerika spricht. 9.50 Causerie over Watersport. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Concert uit München. Lijn 1: Hilversum. Wij zien ons derhalve genoodzaakt uwe vergadering voor te stellen de bezwaren van adressante ongegrond te verklaren ea tot vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan over te gaan, waarbij ons college tevens de bevoegdheid zou kun nen verkrijgen in de gevallen, in na te ver melden besluit onder II genoemd, van het plan af te wijken. Tegelijk met het plan tot herziening zouden de daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften kunnen worden vast gesteld. B. en W. bieden den raad een desbetref fend ontwerp-besluit ter vaststelling aan. BEZOLDIGING PERSONEEL MURMELLIUS-GYMNASIUM, HANDELS SCHOOL EN HANDELSAVONDSCHOOL. In bijlage no. 24 schrijven B. en W Ten aanzien van de salarissen van het Rijkspersoneel zijn, te rekenen van 1 Januari j.1. af, de volgende maatregelen getrotfen: a. de bestaande crisiskorting (voor ge huwden 6 Yi pCt. van de eerste 2000 en 9 pCt. van het meerdere, voor ongehuwden 7% pCt. van de eerste 1000 en 10 pCt. van het meerderde der jaarlijksche bezoldiging) ver valt; b. alle salarissen zijn met 10 pCt. ver minderd; c een extra-ongehuwdenaftrek is inge voerd, door de bepaling, dat een ongehuwde nimmer méér ontvangt dan 90 pCt van de maximum-wedde, aan het ambt verbonaen, welke aftrek, evenals de reeds bestaande 3 f)Ct. ongehuwdenaftrek, geen toepassing vindt op de in gezinsverband levende eenige kostwinners d. het minimumbedrag van de kindertoe- wijls ziet dat menschen aan elkaar verwant ziin terwijl de menschen zelf dat niet mer ken.' Jij werd me nagelaten. Ik kreeg je om je groot te brengen, en dat zal ik doen ook, al zou ik er door ten onder gaan Het was een benauwde Zondagavond in September, de laatste dag van de zomerva- cantie. Den volgenden dag zou hij op school in een hoogere klasse komen. Ter eer e daar van had hij nieuwe schoenen en kleeren ge kregen. Het was de eerste maal, dat hij over zoo'n geschenk tobde. Toen de avond viel, zaten zij buiten op den stoep van het huis in de Grove Street om wat frissche lucht te hap pen, maar in de Grove Street kon evenals in alle dichtbevolkte straten, de lucht van eten, van huisafval en van kinderen alleen verdre ven worden als 't hard woei, en het had al een week lang niet hard gewaaid. Maar zij waren aan die luchtjes gewend en sloegen er geen acht meer op. Ook letten zij niet op het krijschende gepraat of het ruwe lachen, dat uit alle deuren der huizen opklonk, even min op het geschreeuw van kinderen, die op straat speelden. Ergens om een hoek zong een troepje Heilsoldaten, begeleid door schetterende cornet-a-pistons, met veel ani-, mo: O, wat heb ik Jezus lief! O, wat heb ik Jezus lief! O, wat heb ik Jezus lief! Omdat hij mij zoo heeft liefgehad. Zij sloegen er geen acht op, dat juffrouw Danker, hun kostjuffrouw, die in donker in de gang achter hen zat, met haar krakerige stem dit lied meezong; ook niet dat juffrouw Gribbens, een stevige, oude vrouw, die d<m kost verdiende met het van binnen schoon maken van spoorwegrijtuigen, met juffrouw Danker meezong. Hier en daar riepen moe ders in het Jiddisch haar kinderen toe die in door merg en been Yankeesch dialect ant woordden. Al die door elkaar warrelenden geluiden klonken Honeybun en Tom heel ge meenzaam in de ooren, en zij zouden ze ge mist hebben, wanneer zij er niet waren ge weest. Ieder van hen was zoo verdiept in eigen gedachte, dat niets, dat van buiten kwam, indruk op hen maakte. Honeybun zou een opvoeding geven, en Tom zou die krijgen. Dat de jongen die dit geschenk ontving, dit zeer waardeerde, was niet meer dan natuur lijk, maar dat de man, die het gaf, zooveel zelfverloochening voor den jongen aan den dag legde, neen, daartoe scheen niet de min ste aanleiding te bestaan. Tom keek eens naar de gespierde, rechte gestalte naast hem, die als een steenen Pharao aan den Nijl zijn handen op zijn knieën hield. „Waarom rookt u niet?" „Och, omdat ik liever geen asch op dit pak mors." „Hebt u nog tabak?" „Gisteren, toen ik naar huis ging, heb ik die vergeten te koopen." „Óf deedt u dat omdat u zooveel voor mij moet uitgeven?" „Dat weet ik waarachtig niet, hoor." Met opoffering van al zijn vurige wen- schen zei Tom toen: „Welnu, ik geloof dat dit mijn laatste leerjaar kan zijn. Daarna kan ik aan het werk." „En dus niet naar de hoogeschool?" vroeg Honeybun op verschrikten toon. „MaaT lieve hemel, jochie, wat zit je nou weer dwars?" „Wat me dwars zit, dat is dat u zoo hard voor mij moet werken." „Als dat mij zelf niet dwars zit, waarom zou 't jou dan hinderen „Omdat 't me nu eenmaal hindert. Ik heb al zooveel van u gekregen." „Wel, ik had 't geld er immers voor, niet waar?" „Maar ik begrijp niet waarom u 't doet." „Een jonge jongen als jij hoeft dat ook niet te begrijpen. Toen ik zoo oud was als jij nu, waren er hoopen dingen, die ik niet be greep." schijnt niet bepaald" hij zocht naar betere woorden, maar tevergeefs „u schijnt niet bepaald van me te houden." „Ik ben nooit iemand geweest, die veel van menschen hield. Wel van honden. Ik heb altijd erg verlangd een hond te hebben. Maar als je altijd zoo'n vrij leven gehad hebt als ik, moet je er zoo'n dier niet op na houden. Een hond zal ie nooit verlaten." „Denkt u dan dat ik dat zal doen?" „Ik denk heelemaal niet, jochie. Als de tijd is gekomen, dat je 't zonder mij kan stel len „Die tijd zal nooit komen, na alles wat u lage is op 60 per kind gehandhaafd, loch het maximum ad 240 per kind is met 10 pCt. verminderd en teruggebracht tot 216 per kind, terwijl een garantie-bepaling is op genomen voor ambtenaren, die in 1933 een kindertoelage genoten voor vier of meer kin deren e. een verdere verlaging van 11/2 pCt. is ingevoerd, voorshands door een tijdelijke korting op de bezoldiging, nader te vervan gen door eene verhooging van het verhaal voor eigen pensioen van 3 tot 4K pCt. Blijkens voor U ter inzage liggende circu laire van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen d.d. 20 Dec. 1933, nr. 16794, afd. V.H.M.O., zullen vorengenoemde maatregelen ook moeten gelden voor het per soneel aan van Rijkswege gesubsidieerde gymnasia, handelsscholen en -cursussen. Aangezien het zelfs in meer normale tijds omstandigheden uitgesloten is te achten, dat de gemeente de Rijkssubsidies voor het Mur- mellius-Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool derft, is het noodzake lijk, dat uwe vergadering dezelfde maatrege len treft voor het personeel van genoemde onderwijsinrichtingen. Van deze gelegenheid kan tevens gebruik worden gemaakt om, in overeenstemming met de Rijksregeling, de toekenning van kin dertoelage te beperken tot wettige en „gewet tigde" kinderen, dus ten deze uit te sluiten „wettelijk erkende" kinderen, en verder ora de wijze van berekening der wedden van het onderwijzend personeel aan de Handels avondschool te wijzigen overeenkomstig den brief van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen d.d. 30 Oct. 1933, nr. 4460, afd. V.H.M.O. Wij merken hierbij nog op, dat de onder de hiervoor genoemde garantie-bepaling geen toepassing vindt ten aanzien van jjersoneel aan de Handelsschool en uit dien hoofde uit i 1 1 I.1 voor me hebt gedaan." „Ik wil volstrekt niet, dat je je daardoor aan mij gebonden acht." „Neen, daardoor acht ik me ook niet aan u gebonden. Maar, wat drommel nog toe, onverschillig wat u wel of wat u niet voor mij voelt, ik houd van u." Honeybun bleef onverstoorbaar als tevo ren. „Wel. jochie, jij zou lang niet de eerste zijn, die dat deed." „Als ik dan toch nooit iets voor u kan zijn, of iets voor u kan doen „Jawel, één ding zou je kunnen doen." „En wat is dat dan? Zeg 't maar, al is 't nog zoo moeilijk." „Welnu, als je eens een beroemd rechter of bankier of zoo iets bent, met een inkomen van vijftig dollar in de week, dan moet je je aandacht eens schenken aan die wet, die het bezit regelt. Het komt me nog altijd niet bil lijk voor, dat sommige menschen al h~t vleesch van de ham krijgen, en andere nau welijks het hammebeen. Maar hoe de vork eigenlijk in den steel zit, snap ik, eerlijk ge zegd, niet. Daar heb je bijvoorbeeld onze spaarduitjes, de jouwe op de spaarbank -n New York, en de mijne op de bank in Brook lijn. Die bewaren we totdat jij naar de hoo geschool gaat. Ik zou zoo zeggen, dat dat geld ons bezit is. Daar is toch niks tegen in te brengen. En als jij door dat geld aan de hoogeschool de noodige kennis hebt opge daan, dan is die kennis toch ook weer bezit waarvan je weer rente trekt (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5