DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. SPORT EN WEDSTRIJDEN Onze JColauiën Jlcovuiciaal 7lieuws Een éénig goede hulp Ekca en W. K. morgen kampioen? Zuid-Holland. Het Oosten. Aid. A. Afd. B. Het Noorden. West. 3e kl. B. PROGRAMMA VAN MORGEN. BRIDGEWEDSTRIJD AAN DEN LANGENDIJK. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De vijfde muitersgroep veroordeeld. OTERLEEK. URSEM. STOMPETOREN. rezen verdenking, dat zij op 19 Novemoer wederrechtelijk zou hebben ingepikt 2 tamme eenden, eigendom van den landbouwer J. Dekker. De politieambtenaren Weiland en Rusten burg waren dien avond op surveillance, zij hoorden schoten vallen en stelden zich ver dekt op met het resultaat, dat in de zak van een der verdachten werden aangetroffen 2 tamme eenden, welke sporen vertoonden pas geschoten te zijn. De verdediging van heeren verdachten was min of meer zonderling en juist niet bepaald eensluidend. De heer Nannes beweerde de eenden te hebben gekregen van zekeren heer Swier, die echter door de politie gehoord, beweerde van niets te weten, terwijl Adriaan voorgaf be doelde eenden te hebben ontvangen als ge schenk van een Amsterdamsche jager. Mr. Dwars, die het genoegen had de hee ren B. te verdedigen, had verschillende cri- tische aanmerkingen op het politierapport, dat naar zijn bescheiden icening niet objec tief was. Hem werd opgemerkt dat de bur gemeester daarvoor verantwoordelijk was Volgens veldwachter Rustenburg had de heer Adriaan B. een weinig welwillende hou ding aangenomoen en zeifs gezegd: Als je binnen komt, gebeurt er meer. Rijksveld wachter Weijland verklaarde in het land per sonen te hebben opgemerkt met een lantaarn en hoorden zij schoten vallen. De eenden, door Weijland in beslag genomen, waren blijkbaar pas geschoten en nog warm. De heer Dekker had een springlevende eend meegebracht, ten einde de rechtbank de eenzelvigheid der poot- inerken aan te toonen. Volgens Nannes waren nog meer eendenhouders, die derge lijke merken gebruiken. Dekker gaf dit toe, bjj de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen eer spoedig gaaf, zacht en blank. doch aeze boeren woonden wel 'n half uur verder. Laten wij constateeren, dat de heeren B toonden n paar gewiekste kerels te zijn en cendtndc batten waren leerzaam en ver makelijk. Bij Adr. v. R B. was een geweer met patronen in beslag genomen, waarvoor ui] geen machtiging had. Bij Kiaas Bakker had Nanne 'n moertje ge- naald en had hij gezegd te willen gaan sooopen met de lichtbak, iets wat Nanne ontkende. De officier reconstrueerende de feiten requireerde tegen iederen verdachte 50 boete of 25 dagen. Mr. Dwars ging absoluut niet accoord met den omcier en concludeerde vrijspraak of ontslag, omdat het oogmerk der wederrech telijke toeëigening niet was bewezen. DE GEDISQIJALIFICEERDE UITVINDING De heer Hendrik H., 'n Alkmaarsch jong mensch met ingenieuze invallen, had een duozitting geconstrueerd voor een rijwiel, doch het bleek helaas, dat de autoriteiten aan die uitvinding geen waarde hechtten en zoo werd Hendrik wegens overtreding der poli tieverordening. die het vervoeren van passa giers verbiedt op een rijwiel dat daarvoor niet is ingericht door den kantonrechter ver oordeeld zonder toepassing van straf. Heden echter diende dit zaakje nog eens in hooger beroep en werd gevorderd bevestiging van het vonnis des kantonrechters. Nog hoogstens 24 uur hebben wij voor den boeg en dan zullen wij in het Amster damsche stadion den 45sten voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België weer kunnen aanschouwen. Inderdaad, voor de 45ste keer zullen de elftallen van beide landen weer tegen elkaar in 't veld komen en voor de 45ste keer zal er hard gevochten worden om den inzet: twee povere puntjes Welk een historierijk verleden heeft deze NederlandBelgië-serie. Men zou er een boek over kunnen schrijven en aan nog slechts een greep kunnen doen uit het aller belangrijkste. Het zou een kostelijk boek kun nen worden, vooral, wanneer daarin beschre ven werd naast het voetbalgedeelte, de uit stapjes, de notes gaies, en alles, wat aan dergelijke wedstrijden verbonden is. En tevens zou men dan eens heel duidelijk kun nen zien, dat is zoo langzamerhand een groot verschil is ontstaan in de manier, waarop deze wedstrijden worden voorbereid. Deze voorbereiding is tegenwoordig wel van het allergrootste belang en zonder aan de waardeering van anderen te kort te doen mag hier Karei Lotsy wel zeker genoemd worden. Deze voetbalkenner bij uitnemend heid heeft het klaar gespeeld, om ons inter nationaal voetbalpeil in betrekkelijk korten tijd omhoog te brengen uit een angstige diepte, waarin het zoo langzamerhand ge zakt was. Merkwaardig toch van iemand, die zelf een heel matig voetballer was, die het niet verder heeft kunnen schoppen dan tot het 4de elftal van H.F.C., dan hem een paar keer onder de lat had staan! Maar ziji: kijk op het spel, zijn theorie en vooral zijn onstuimig enthousiasme, zij waren voor het Nederlandsche voetbal van oneindig groote waarde. Zij brachten H.F.C. het eerste klas- serschap terug, zij bracht het Nederlandsche voetbal op een peil, dat voorheen nooit ge kend is, ook niet in de jaren voor 1914. Nederland telt thans weer een hartig woordje mee. Daar getuigen de wedstrijden der afgeloopen drie jaren van. Dat werd heel duidelijk bewezen in de wedstrijden, welke in 1932 en 1933 te Antwerpen gespeeld wer den en die beide werden gewonnen (resp. met 41 en met 31). Deze twee uitslagen zijn nog belangrijker, als men weet, dat feitelijk de laatste normale overwinning in Antwer pen in 1914 werd behaald! Wel won ons elftal in 1925 ook nog een wedstrijd, maar dat gebeurde eigenlijk met medewer king van den scheidsrechter en feitelijk had de uitslag toen hoogsten 11 moeten zijn, evenals een paar andere uitslagen uit die jaren. Na 1920 hebben wij in België steeds tot 1932 een België-superioriteit moeten onder vinden. Men kijke maar eens naar het staatje, .dat weergeeft de wedstrijden in Antwerpen van 1921 tot 1932: België 10 6 3 1 208 15 Nederland 10 1 3 6 820 3 Door de twee laatste overwinningen is de situatie iets beter geworden en op 't oogen- blik is de stand der in België gespeelde wed strijden (na 1921): België 12 6 3 3 22—15 15 Nederland 12 3 3 6 15-22 9 In Amsterdam ging het iets beter dan in Antwerpen. Van de 12 na den oorlog ge speelde wdestrijden won Nederland er vier, België drie, terwijl vijf keer werdI gelijk ge speeld. De stand luidt hier (na 1921). Nederland 12 4 5 3 22-20 j3 België 12 3 5 4 20-22 11 Men ziet, veel verschil is hier niet, maar toch is de stand nog in het voordeel Nederlanders. Dat Nederland in totaal nog een ynj gr°o- ten voorsprong heeft komt, doordat in periode voor 1914 het Oranje-team successen kon boeken. 1ft Toen werden in Nederland gespeeld 10 wedstrijden, met het volgende resultaat. Nederland 10 7 0 3 34—17 België 10 3 0 7 17-34 6 terwijl de resultaten van Antwerpen waren. Nederland 10 7 1 2 31 19 15 België 10 2 1 7 19—31 o Hier was dus wel duidelijk een groot over wicht van Nederland te merken, een over wicht, dat na den oorlog, zooals reeds opge merkt, verdween. Als we nu nog even de standen zien van de totale wedstrijden, dan blijkt, dat het 22 11 5 6 56—37 27 22 6 5 11 37—56 17 22 10 4 8 46—41 24 22 8 4 10 41—46 20 44 21 9 14 102—78 51 44 14 9 21 78—102 37 resultaat in Nederland was: Nederland België en in Belgit Nederland België en in totaal: Nederland België Nederland heeft dus nog een fraaien voor sprong, die het ook behield in de officieuze landenwedstrijden, waarvan er zes werden ge houden en die aan elk land in totaal 6 pun ten brachten. 't Is dus nu maar de vraag, wat er morgen gebeuren zal En dat is zoo typisch, nooit kan men van te voren met zekerheid zeggen, hoe de uitslag zal zijn. Dat kan men ook nu niet en misschien deze keer zelfs minder dan ooit. Immers, in het Nederlandsche elftal zitten drie nieuwelin gen: een onder de lat en twee, die den linker vleugel zuleln vormen. Het eerste was noo- dig, nu v. d. Meulen niet meer voetbalt, het tweede was niet zoo direct noodig, maar En nu komen wij aan een merkwaardig punt: deze NederlandBelgië-wedstrijd, hoewel in niets zich onderscheidend van de overige landenwedstrijden wordt deze keer niet het hoogtepunt van het seizoen gerekend Veel meer moet deze wedstrijd ook beschouwd worden als een pracht gelegenheid, om een paar nieuwelingen te probeeren, opdat men de volgende maand te^en Ierland zoo sterk mogelijk zal kunnen verschijnen! Want het doel van den K.N.V.B. is thans: Nederland moet dezen zomer naar Rome En daarvoor is noodig. dat óf Ierland in Antwerpen geklopt óf België in Antwerpen geslagen wordt! Een moeilijke taak, maar een, die te vervullen is. Echter, men zal morgen niet veel bemer ken van een „oefenwedstrijd" Dat zou te dwaas zijn. De spelers zullen spelen zooals altijd. Ze zullen van beide kanten hun best doen, om te winnen en dus zal het weer span nend worden als altijd. Natuurlijk zijn wij nieuwsgierig naar de verrichtingen van het Belgische elftal, dat zich zoo schitterend handhaafde tegen Ier land. Het elftal is natuurlijk niet veel veran derd van deze tocht overzee; alleen Capelle en S. v. d. Eynde ontbreken, de laatste, om dat hij tegen Ierland een been brak Capelle wordt vervangen door Voorhoof, een zeer ge vaarlijk iemand, zooals trouwens de vaste be zoekers wel weten. Verder is de ploeg onver anderd gebleven en tegen dat stevig en snel spelende elftal komt Nederland uit met een elftal, waarvan de kern uit oude rotten be staat. Het moet al zijn dat v. Male zijn dag niei heeft, of dat cle linkervleugel als een totale mislukking moet worden beschouwd, maar anders geven wij de Nederlanders wel een kans, wanneer er tenminste volgens het oude, beproefde recept gespeeld wordt: open, snelle en verrassende aanvallen! In België is men er van overtuigd, dat de Belgen zu'len winnen, zeifs vrij gemakkelijk zuilen winnen Dat beteekent dus: een wedstrijd, waarin de Oranjejongens nog harder zullen werken dan anders, een wedstrijd, die de Oranje mannen nu persé willen winnen! Dat wordt dus morgenmiddag een gloeiend voetbalfesiijn in het Stadion, een voetbalfestijn, waarvoor de volgende „jon gens" zullen zorgen: Ne d e r 1 a n d v. Male v. Diepenbeek v. Run Pellikaan Anderiessen v. Heel Wels Vente Bakhuys Smit Mijnders o Saeys F.v.d.Eynde Voorhoof Brichant Versyp Bourgeois Welkenhuysen v. Ingelghem Smellinckx Pappaert v. d. Weyer België Scheidsrechter is dr. Bauwens uit Keulen, geen onbekende in Amsterdam De wedstriju begint om half drie. A t h 1 e t i e k. HET KOMENDE ATHLETIEK- SEIZOEN. Belangrijke gebeurtenissen op til. Nieuwe koers in de K.N.A.U. Nu, na de reorganisatie van de K.N.A.U., de weg vrij is gemaakt voor de verdere ont plooiing van de athletiek in Nederland, is het nieuwe Uniebestuur met zeer groote 'activi teit aan de arbeid gegaan. De terugbrenging van het bestuur van zeven op vijf leden maakt het dit college mogelijk snel te handelen. En snel handelen is voor de K.N.A.U. van het grootste belang. Immers, de doelstelling van het nieuwe bestuur is te trachten de K.N.A.U. over haar doode punt het constante ledental en de gering vooruitgang in de prestaties heen te helpen. Hiertoe zal in 1934 een groote actie worden ontwikkeld. Het welslagen van deze actie hangt natuurlijk voor het grootste deel af van de medewerking die men in den lande zal verleenen, maar als. men bedenkt dat, sinds de jaarvergadering^ niet alleen in de hoogere Unieleidihg, maar schier in alle gelederen een groot athletiek-enthousiasme is opgekomert, behoeft aan het welslagen van deze actie haast niet getwijfeld te worden. Het werkplan richt zich niet alleen op het organisatorisch gedeelte, doch ook op het athletiek-technisch en propagandistisch ge bied. „Nieuwe koers" is de leuze, waaronder de leiding arbeidt, Nieuwe koers is de koers, die leiden moet naar sterke vergrooting van het ledental, maar rust en eenheid en naar athietiekprestaties. die Holland glorie moeten brengen als 1936, het Olympiadejaar daar is De Unieleiding is thans bezig een groote staf van enthousiaste medewerkers om zich heen te verzamelen, het kader derhalve van de Unie. Men vindt onder hen tal van oud gedienden, die zich gaarne bereid verklaard nebben de K.N.A.U. onder de nieuwe koers te dienen. Maar ook vindt men onder hen vele nieuwe gezichten: jonge krachten, warme athletiekpropagandisten. Van dag tot dag mindert 'het aantal ge schillen en oude kwesties, waarvan vroeger de Unie zoo vol was. De propageering van de gedachte der Synthese, der samenwerking blijkt groote aantrekkingskracht te oefenen en wordt daardoor wëer een stimulans voor nog grootere activiteit, nog grootere eenheid Op de bovengenoemde leidende beginselen berust het nieuwe werkplan. De vaststelling van de structuur van het werkplan nadert snel haar voltooiing, zoodat daarover zeer binnenkort mededeelingen gedaan kunnen worden. Maar dit staat reeds vast; aan de voor standers van hoogere en voor die van lagere athletiek, van heeren- en van damesathle- tiek, in Noord en Zuid, Oost en West biedt het werkplan groote bevrediging. Dank zij de nieuwe koers, dank zij de synthese. Een nieuwe lente naakt. Een nieuwe K N. A.U. zal geboren worden. En dit is noodig. Want sport is niet meer alleen een genoeglijk spel, sport is, vooral in deze tijden, van belang voor het in evenwicht houden van het jonge geslacht. Korfbal. HET PROGRAMMA VAN MORGEN. Het programma van de korfbalwedstrijden van den Nederlandschen Korfbalbond voor a.s. Zondag luidt volgens „Korfbal Revue"- West. Ie kl. Z.H. Den Haag: H.S.V.—H.K.V. Delft: D.K.C.Ons Eibernest. Oost. Ie kl. A. Arnhem: EkcaBe Quick. Ost. Ie kl. B. Kampen: Wit BlauwH.K.C. Delden: Zwart WitAchilles. Almelo: A.K.C.Rigtersbleek. Noord. Ie kl. Jubbega: W K W.W.M.D. Groningen: NicDio. West. 3e kl. B. AmsterdamOosterparkNieuwendammer- ham Alkmaar: Kracht en VlugheidHaarlem De iaatste twee kampioenen kunnen mor gen uitgeroepen worden, n.1. in het Oosten, afd. A. en in het Noorden. Daarna is de spanning alleen nog om de onderste plaat sen. In Noordholland vinden geen eerste klasse wedstrijden plaats. H.S.V. speelt haar laatsten wedstrijd tegen ïaar stadgenoote H.K.V. en de bezoekers zul len zich wel de meerderen toonen. D.K.C. Ons Eibernest is nu van geen belang meer, daar D.K.C. de onderste plaats niet meer verlaten kan. Ook hier gaan de bezoekers wel met de winst strijken. In deze afd. wordf alleen EckaBe Quick gespeeld. Een gelijk spel tegen de hekkenslui ters is reeds voldoende voor Ekca om de kam- pioensvlag te hijschen, waarop we dan ook stellig rekenen. De hekkensluiters Wit-Blauw hebben tegen H.K.C. kans op succes. In de uitwedstrijd werd reeds 'n punt veroverd, zoodat morgen gewonnen kan worden. Zw.-Wit-Achilles is voor de thuisclub. A.K.C. en RigtersbleeK zijn ook nog niet veilig. Het eerste treffen ein digde gelijk. Ook nu zal het krachtsverschil niet groot zijn. Hier kan morgen waaischiinüjk eveneens de kampioen worden uitgeroepen. W.K. om vangt n.1. haar eenige mededingster W.W. M.D. De uitwedstrijd werd met 32 door W.K. gewonnen. We hebben echter zoo'n idee dat thans de overwinning heel wat grooter zal zijn. Een gelijk spel is echter reeds vol doende. NicDio is voor de gastheeren en -dames. De kampioenen Oosterpark zijn het aan hun eer verplicht om het bezoekende K.C.N. de baas te blijven. Kracht en Vlugheid oht- vangt Haarlem. Te oordeelen naar het prach tige resultaat van vorige week tegen Ooster kwartier, zijn de A'kmaarders misschien in staat een gelijk spel te behalen. K.V.K.V. IHaarlem I, aanvang 2 uur, ter- reni Wilhelminalaan; Wormerveer: Gr.-Geel IVK.V.K.V. II; Castricum: K.V.K.V. aK.Z. a; Castricum: K.V.K.V. b—K.Z. b. K.V.K.V. ontvangt morgen Haarlem. Deze ploeg heeft nog kans op de tweede plaats. Na de vorige week de andere gegadigde voor deze plaats verslagen te hebben, verwachten wij dat Haarlem hier nog niet direct gewon nen heeft Bovendien hebben de Alkmaarders nog wat goed te maken voor de 61-neder laag, waarmede K.V. de competitie tegen Haarlem inzette. Een spannende partij kan verwacht worden en wordt er aangepakt als vorige week, dan is succes niet uitgesloten. K.V verschijnt met een tweetal reserves voor mevr. OffenbergSchuitemaker en W. v. Wieringen, waarvoor mej. T. Jonker en D. Haasbroek invallen. De opstelling is: Aanval: J. Reijne, C. Jongbloed en de da mes S. de Jong en T. Jonker; Middenvak: C. J. v. eek, D. Haasbroek en de dames A. Dane en T. v. Beek; Verdediging: J. Groot, J. Offenberg en de dames A. Hoed en S. Bais. Het tweede speelt voor de bondsseries om de Zilveren Molen tegen Groen-Geel IV In Wormerveer en kan hier winnen. De adspiranten spe'en in Castricum op onzijdig terrein voor de na-competitie, tegen sterkere tegenstanders dan die uit hun eigen afdeeling. K.V. a, die kampioen van haar af- deeling is. speelt tegen K.Z. a, eveneens kampioen van hun afdeeling. K.V. b speelt tegen K.Z. b. De K.V. adspi ranten zullen het hiertegen wel niet bolwer ken. In ieder geval een mooie training. Aanpak ken en tracht het resultaat zoo gunstig moge lijk te doen zijn. Bridge. Te Broek op Langendijk werd gister avond een bridgewedstrijd gehouden, waaraan 64 personen deel namen Na een zeer spannenden strija. werden de prijzen als volgt behaald: Groep A. oneven lijn: 1 C. Blom en P. Blokker, Bergen, 15 ptn.; 2. G. en J. Deutekom, Noordscharwoude, 16 pt. Evenlijn: 1. Kemper en Ligthart, War- menhuizen, 13. pt.; 2. de Lange en D Woudhuizen. Bergen 14 ptn. Groep B oneven rijn: 1. T. Leek en P. de Boer, Obdam, 13 pt.2 N. Klinkha mer en Dr Verwey, Bergen, 14 pt. Evenlijn: 1. F. v. d. Laan en B Mid delkamp, Bergen, 14 pt.2. R. en C Boe der. Obdam, 15 ptn. Groep C. oneven lijn: 1. P IJffs en S. stam, Koedijk, 10 pt.; 2. hr en mevr P. de Geus.f Zuidscharwoude, 13 ptn Evenlijn: 1. W Visser en J. Boot, Koe dijk, 12 ptn.; 2 P Goed en A Dekker, Zuidscharwoude, 14 pt. De leiding berustte bij den heer J. Deutekom. De Zeekrijgsraad sprak le Soerabaja de vol gende vonnissen uit in de zaak van de vijfde groep muiters van De Zeven Provinciën: de matroos Bom, zes maanden gevangenis straf met degradatie (eisch 1 jaar); de matroos 3de klas Van Iterson drie maanden (eisch een maand); de matroos de Jonge twee jaar en zes maanden (eisch drie jaar); de matroos as man vier jaar (eisch vijf jaar): de matroos Snoey een jaar en zes maanden (eisch wee jaar); de matroos Stern zes jaar (eisch ach jaar): de matroos Snijders vier jaar (eisch vijt jaar): de matroos-constabel Schouten vier jaar (eisch vijf jaar); de matroos 3de klas Van Schaik vijf jaar (eisch vier jaar); de marinier Biegstraten 1 jaar en zes maanden (eisch -en jaar); de marinier De Graaf drie jaar Jeisch vijf jaar); de marinier Holsmulder twee jaar (eisch twee jaar en zes maanden): de marinier Heiwegen drie jaar (eisch vijf jaar); de mari nier Hordijk een jaar en zes maanden (eisch twee jaar); de marinier Van Horn vier jaar (eisch vijf jaar); de marinier Van de Laak zes jaar (conform eisch): de marinier 2de klas Vis ser een jaar (eisch vijf jaar); de marinier 2de klas Den Hoer zes jaar (eisch acht jaar); de marinier 2de klas Kooring een jaar en zes maanden (eisch twee jaar); de marinier 2de klas Van Putten twee jaar en zes maanden (eisch 3 jaar); de marinier 2de klas Smit vier jaar (eisch zes jaar) en de mariner 2de klas Steffens twee jaar (eisch drie jaar); allen met ontslag uit den dienst en met aftrek der pre ventieve hechtenis. De marinier Den Besten werd conform den eisch vrijgesproken. *De gymnastiekvereniging Turnlust gaf Zondag- en Dinsdagavond in café van Ham haar laatste uitvoeringen in dit seizoen. Was de opkomst Zondag niet groot, Dinsdag daarentegen was de zaal flink bezet. De voorzitter opende met een woord van welkom en spoorde de aan wezigen die nog geen werkend lid of donateur waren aan, om zich zoo spoe dig mogelijk op te geven. Vervolgens werd met de afwerking van hei pro gramma begonnen. Alle nummers wer den vlot afgewerkt. We konden met genoegen constateeren dat er met animo onder leiding van den heer de Rie uit Alkmaar geoefend is. Ter afwisseling werden twee tooneel- stukjes getiteld „Het zieke varken" en „De rijke Barbier", door eenige heeren leden met veel succes ten beste gegeven. Een zangnummer van den heer D. Kaij, waarvan het refrein door alle aanwezi gen werd meegezongen viel zeer in den smaak. In de pauze werd nog een gratis verloting gehouden. Turnlust kan op een goedgeslaagde uitvoering terug zien. Een gezellig bal dat de aanwezigen nog lang bijeen hield was het slot. In de op Woensdagavond gehouden be stuursvergadering van het Witte Kruis, af deeling Ursem, werden de nieuw gekozen le den J. Schaap Czn. en S. de Jongh geïnstal leerd. Tot voorzitter der afdeeling werd ge kozen de heer S. de Jongh en benoemd tot bode-magazijnmeester de heer C. Verdwaald. Geboren: Bernardus Nicolaas z. van G. W. Datema en C. Smit. Johannes Gerar- dus z van Th. A. Schipper en C. C. Conijn. Cornelis z. van G. Kenter en C Comman deur. Overleden: Cornelis Molenaar, 85 j., wed. van M. de Haan, e.v. E. Eitjes. Dinsdagavond hield de afdeeling „Schermeer" der Holl. mij. van. landbouw gtzamelijk met de vereeniging van land- en tuinbouw en de boerinnenbond, hare eerste bijeenkomst in 1934. Als spreker was uitgenoodigd de heer S. Smeding, voorzitter der Wieringermeer- directie en tevens zou de Wieringermeerfilm worden vertoond. De zaal van 't café Renses was geheel be zet. De leiding van dezen avond berustte bij den heer T. Spaan Kz., voorzitter der afd. der H. M. v. L„ die een korte inleiding hield en gaf vervolgens het woord aan den heer Smeding. Deze gaf aan de hand van verschillende kaarten een beschouwing, waardoor men een overzicht kreeg, in welk snel tempo het werk in de Wieringermeer vordert, in 1934 zou den reeds alle wegen in dezen polder gereed komen. Ook de bevolkings aanwas neemt nog steeds toe. Dorpen als Slootdorp en Middenmeer zijn verrezen op den grond, waarvoor korten tijd het water der zee nog spoelde, 't Leek eerst haast ongelooflijk en 't is nu reeds bewaarheid. Interessant was de behandeling van het ontziltings-proces der gronden, bij goed ontwaterde stukken land vordert dit zeer snel. Verschillende wethouders van ontwate ring zijn toegepast en geprobeerd, drainage met de hand, met machine kracht en ook het machinale greppelen. Alle middelen der we tenschap zijn ter hand genomen, om dezen polder in cultuur te brengen. Methodes 145. De stad, met allemaal huisjes van vierkante kistjes, telde geen 5 straten, en lag langs de baai uit gestrekt Verdwalen kon Piet onmogelijk e.i zoocna hij een steegje was doorgehold stond hij aan de haven. De zee klotste tegen de rotsachtige oever en er dob berden oen paar visschersbootjes Verderop zag hij hun vliegtuig; dat zou hij goed in de gaten houden. 146. Veel was er niet te zien, wat vaten, kisten, touw werk en hiei en daar een zwarte kerel, die in de zon lag te bakken Wa' er hier eigenlijk gewerkt werd en waar de menschen van leefden, was hem niet duide lijk. Aan het eind van de kade wa« een groep palm- boomen Piet verlangde naar schaduw en ging er heen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 13