Alkmaarsche Courant Engelsche Luchtmachldebatten S«mSr,or, ;a r«a m» ^Buitenland OlechtsioJken JCuHst en Wetenschap Jieck School Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 9 MAART. „Wij kunnen niet langer achter* lijk blijven." de stayisky-affaire. geheimzinnige verdwijning. Van een eiziger in Rusland. feoènVm Cen dlsciP]ianire procedure tegen hem zou worden geopend T is sedert monsters zijn haaien. nog een in vrijheid stelling. het spoorwegschandaal in zuid-slavie, rudolf hess niet te weenen. MOORDAANSLAG IN JAPAN. Op een groot-industrieel. DE ZELFMOORDENAARSBRUG. Dood tusschen de haaien. ITALIË EN DE CONFERENTIE VAN DRIE. ZIJ WILDE DE VRIJHEID NIET. En stierf in de gevangenis. ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK. Vier dooden DREIGENDE TOESTAND OP CUBA Batista echter paraat. KAPITEIN EIKENBOOM VEROORDEELD. Tot 4 maanden gevangenisstraf. Ontslag uit den militairen dienst. De motiveering van het vonnis. No. 58 1934 In het Engelsche Lagerhuis hebben gistermiddag de met spanning verwach te debatten over de luchtbewapening plaats gehad. „De tijd is gekomen, dat wij ons niet langer kunnen veroorloven, het feit over het hoofd te zien, dat wel iswaar alle naties van ontwapening spreken, maar dat zij bijna alle, anders dan wij, haar luchtbewapening in sterke mate verhoogen. Wanneer andere naties niet tot onzen bewapeningsstand willen afdalen, dan vordert de veiligheid van het Britsche rijk, dat wij aanbouwen om den 6tand der andere naties te berei ken." Deze verklaring vormde het kernpunt van een groote rede, waarmede de on derstaatssecretaris voor de luchtmacht, Sir Philip Sassoon, in het Lagerhuis de reeds gepubliceerde voorloopige ramin gen voor de luchtmacht indiende. De wereld is inzake de ontwapeningskwes tie op een kritiek punt gekomen De hoop op een bevredigende overeenstemming op de ontwapeningsconferentie is niet vervuld. De gevaren, die een ongecon troleerde wedloop in de luchtbewape ning onvermijdelijk ten gevolge zou hebben, zijn ontzettend. „Wij kunnen ons niet veroorloven aldus Sassoon een positie van voortdurende inferioori- teit in te nemen Wij hebben duidelijk gemaakt, dat Engeland, zoolang er luchtstrijdkrachten bestaan, pariteit in de lucht moet bezitten, hoe ook deze pa riteit wordt bereikt Engeland blijft bij zijn ontwapeningsmemorandum en heeft niet het plan, in het huidige stadium een bouwprogramma uit te werken, dat het sein voor eer algemeenen wej.'oop in luchtbewapening zou kunnen zijn Sassoon verklaarde nog, dat in eenige andere landen de ontwikkeling van de handelsluchtvaart bevorderd wordt door den wensch, een reserve van vliegtuigen en personeel te scheppen die bruikbaar is voor militaire doeleinden In tegen stelling daarmede is het Enge'scbe mi nisterie van luchtvaart er steeds voor opgekomen, dat de Engelsche civiele luchtvaartmaatschappij haar operaties op een handelsgronds ag baseert en zoo spoedig mogelijk voor zichzelf zal kun nen zorgen. De woordvoerder der Laboor-opposi tie, Attlee, oefende critiek op de ver hooging der voorloopige ramingen voor luchtvaart, vloot en landleger, terwijl de ontwapeningsconferentie nog in leven is. Hij verweet de regeering, dat zij niet is ingegaan op het Fransche voorstel tot internationaliseering der civiele lucht vaart en verklaarde, dat de Labourpartij tegen de voorloopige ramingen zop stemmen. Daarentegen betoogde het conservatie ve Lagerhuislid Huest, dat de Britsche luchtstrijdkrachten volkomen y onvol doende zijn voor de bescherming van het land. Duitschland heeft het plan, zoo snel mogelijk te herbewapenen en Oos tenrijk te annexeeren. Het is volkomen duidelijk, dat Italië dan zal ingrijpen. Dat zou zeer vergaande internationale verwikkelingen ten gevolge hebben. In Frankrijk zal er misschien over zes weken een dictatuur bestaan Engeland kan daarom bij zijn berekeningen over de internationale verdediging Frankrijk niet in dezelfde categorie brengen als 5 jaar geleden. Men weet verder, dat Duitschland meer dan 1000 civiele vlieg tuigen bezit. Deze toestellen kunnen zeer gemakkelijk veranderd worden in militaire vliegtuigen Het aantal Duit- sche piloten schijnt bijna niet te bere kenen te zijn. Churchill zeide, dat het zeker is, dat de bemoeiingen der regeering tot het tot stand brengen van een gedeeltelijke ont wapening in Europa vruchteloos zijn geweest. Het is niet de schuld van Eden, dat zijn reis geen resultaten heel. ge had. Engeland mag voor de veiligheid van zijn eilanden niet afhankelijk zijn van Frankrijk. Baldwin keerde zich tegen de opvat ting, dat de Europeesche reis van Eden een vergissing is geweest. Dat kan geen oogenblik worden beweerd Hij is niet bereid, toe te geven, dat de regeering binnen enkele weken verklaren moet, dat zij groote sommen voor de bewape ning moet uitgeven Indien echter alle bemoeiingen zouden mislukken ~~.a~ dus riep Baldwin onder grooten bijval uit dan zal deze Engelsche regeering, en de nationale regeering nog meer dan een andere, er voor zorgen, dat Engeland in de lucht niet langer inferieur is aan de landen, die zich in het bereik der En gelsche kust bevinden. Nog 403 chèques gevonden. Op last van den Parijschen rechter van instructie is een nieuw bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen Henri Voix, die btavis- ky op zijn vlucht begeleid heeft en die reeds 45 dagen in voorloopige hechtenis heelt ge zeten. Voix wordt beklaagd van medeplicn tigheid bij bedrog en heling. Hij is m Chambére, waar hij zich heden voor het ge recht had te verantwoorden, gearresteerd. In verschillende Parijsche banken zijn he den onderzoekingen gedaan naar Stavisky- chéques en inderdaad heeft men er nog 403 gevonden. Naar verluidt waren de ont vangers der chéques personen, die geen groote rol speelden of spelen. De vroegere directeur van het credit municipal van Orleans, Desbrosses, is gis teren in verband met de Stavisky-afflir» SonrH reChter van instructie te Bayonne IrlT* d 6n §earresteerd. Hij is overge bracht naar de gevangenis van Bayonne. richtendatnu^bladei1 te Riga brengen het be £fiLoo -w5derom een ambtenaar der Sov- teSfwi?- Handelsvertegenwoordiging Reeds epn! genaamd zou zijn verdwenen kou kk geIeden Z0U hii uit Mos- naarrS?h i 1 gekregen onmiddellijk te breno-m T i lCeren om raPP<>rt uit vnla rrJ n enikm hieraan geen ge- structfe -—Tnf eCn tvïfdf-nog strengere in gezien anrU naar Moskou te komen aan- uf w dat h'l Ult vrees voor een arresta tie te Moskou naar West Europa is vertrok- ken aangezien hij er door de Russen ervan plee^d §d ma'versaties wordt ge- Verdwaalde „vischjes". ~le I irnos" verneemt van een correspon dent-dat de monsters, den laatsten tijd bij Cherbourg aan de Fransche kust gevonden waarschijnlijk haaien zijn. De onderzoekers meenen te maken te hebben met een troep reuzenhaaien. De visschen hooren in de tropen thuis; zi; zijn verdwaald en in de kou en de stormen van het Kanaal te gronde gegaan. Op last van de Gepeoe. Naar „De Soir" meldt, is de Antwerpsche ingenieur Bernard, die in November 1933 op bevel van de G.P.Oe in Moskou was gearres- teerd, hedenmorgen in vrijheid gesteld. De heer Bernard heeft onmiddellijk Rusland ver laten met bestemming naar Genève, waar de zetel van de Superintendance Cy Ltd., welker vertegenwoordiger hij in Sowjet-Rusland was, zicht bevindt. De minister van Verkeerswezen Radi- wojewitsch, die zooals bekend is, er van wordt beschuldigd den staat door du- bieuse overeenkomsten met drie Fran sche firma's voor 30 millioen guldens te hebben benadeeld, heeft in de Skoeptsji na te zijner verdediging een groote rede voering gehouden, welke door de regee- ringspartij met grooten bijval werd be groet, doch op de openbare meening geen grooten indruk heeft gemaakt. Donderdag hebben in de Skoeptsjina 40 afgevaardigden het woord gevraagd, om hun standpunt uiteen te zetten no pens het hoofdstuk verkeerswezen. Af gevaardigde Welitsjkowitsj critiseerde de redevoering van den minister en ver klaarde dat het er niet om gaat of de contracten met de Franschen formeel in orde zijn, doch om het feit of de staat is benadeeld of niet. „Ik verneem", riep hij uit, „dat in het chequeboek van Stavis- ky de namen voorkomen van vijf Joego Slaven, die bij ons aanzienlijke posities innemen. (Interruptie: het zijn er 8). Men ziet dus dat Stavisky ook zijn hand heeft uitgestrekt naar onzen staat en dat zijn agenten door tusschenkomst vanafgevaardigde Boyer, die de eerste contracten met het ministerie van ver keerswezen afsloot, bij ons een arbeids veld vonden." De vroegere minister van Verkeers wezen Stanitsj, die deze zaak tegen Ra- diqojewitsch aan het rollen heeft ge bracht, verklaarde dat hij zijn bewerin gen staande houdt. De premier ontkende dat de staat schade zou hebben geleden en drong er op aan de debatten op deze onverkwik kelijke affaire te staken. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de plaatsvervanger van Adolf Hitier, Rudolf Hess, zich - iet te Weenen bevindt voor het voeren van onderhan delingen met de Oostenrijksch- regee ring. DAADWERKELIJK PROTEST. Drie etmalen op een schoorsteenpijp. Toen de eigenaars van een fabriek te Rel- nica nabij Praag weigerden aan de arbei ders een hooger loon toe te kennen, klom een der arbeiders in den hoogen fabrieksschoor- steen en weigerde oml2ag te ::omen, tenzij de loonen zouden worden verhoogd. Drie da gen en nachten bleef de man op zijn gevaar lijken post. De eigenaars willigden ten slotte de looneischen der arbeiders in. 600 RIDDERS VAN MALTA TE ROME. In de Vaticaanstad zijn 600 ridders wi Malta aangekomen, uit Italië Ierland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Hongarije, België, Nederland, Rijnland en Slilezie. Zij zullen deelnemen aan de bedevaart van de orde van Malta, die binnenkort in Rome gehouden zal worden. MYSTERIEUZE ZIEKTE TIJDENS WERELDTENTOONSTELLING. Meer dan 40 dooden door dysentrie te Chicago. Meer dan honderd bezoekers van de ver leden jaar te Chicago gehouden wereldten toonstelling uit verschillende deelen des lands hebben eischen tot schadeloosstelling ingediend naar aanleiding van het feit, dat zij" tijdens of kort na hun verblijf aldaar werden aangetast door dysenterie, zoo meldt de „News Chronicle". Eerst in November, tegen de sluiting der tentoonstelling, verspreidde zich het nieuws omtrent de geheimzinnige epidemie, en pas dezer dagen werd bekend, van hoe ernstigen aard zij was geweest. Een ambtenaar van den Amerikaanschen Geneeskundigen dienst deelde mede, dat ten minste 740 gevallen waren geteld en dat meer dan 40 patiënten aan de gevolgen wa ren overleden. Een der slachtoffers was de bekende Texas Guinan, de „night club queen" van wier dood wij indertijd melding maakten, In vele gevallen kwam de ziekte eerst tot uiting nadat de aangetaste personen reeds naar huis waren teruggekeerd en hun ver spreiding over het land maakte de bestrijding der epidemie zeer bezwaarlijk. In een der aanhangig gemaakte processen heeft een echtpaar uit Wisconsin, dr. Boren en zijn vrouw, een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van S 600.000 ingediend tegen het hotel, waar zij te Chicago hebben ge.o- geerd en tegen Bundesen, den president van den gezondheidsdienst van Chicago, dien zij beschuldigen van nalatigheid en samenspan ning met het hotel om inlichtingen te ont houden aan het publiek en de geneeskundigen Bundesen ontkent ten stelligste, dat hij een dergelijke censuur zou hebben uitge oefend en hij beroept zich op een officieel rapport, blijkens hetwelk al het mogelijke is gedaan ter bestrijding van de epidemie. Hedenmorgen is op den Japanschen in dustrieel Sanji Moëto te Kamakura een moordaanslag gepleegd. De dader, die hem met een revolver zwaar verwondde en waar schijnlijk uit politieke overwegingen handel de, pleegde na den aanslag zelfmoord. Een bediende, die Moëto met zijn lijf wilde be schermen werd eveneens neergeschoten en gedood. Moëto zelf stierf eenigen tijd later. Moëto was vertegenwoordiger der Japan- sche werkgevers op de eerste internationale arbeidsconferentie te Geneve. Hij heeft o.a. een politieke partij en de corporatie voor handelslieden gesticht. HET drama van 6 februari. De voorzitter van de commissie van onder zoek naar de gebeurtenissen van den zesden Februari deelt mede, dat óp dien dag de burgerbevolking 17 dooden en 627 gewon den waarvan 208 in het ziekenhuis werden opgenomen had te betreuren. De politie had 1 doode en 1664 gewonden waarvan 92 in het ziekenhuis werden opge nomen. Bovendien werden 120 paarden ge wond, waarvan negen met scheermessen, en niet één door kogels. De brug over de haven van Sydney in Australië heeft in de 22 maanden, dat hij be staat, reeds 44 zelfmoordenaars aangetrok ken. Zij hebben allen hun doel bereikt, wat niet hoeft te verbazen: het wemelt er van de haaien. Deze omstandigheid blijkt maar een zwak ke preventieve werking te hebben, daarom heeft men thans speciale wachters aange steld, belast met het toezicht op verdacht ge drag van voorbijgangers. fn welingelichte Italiaansche kringen uit men er zijn verwondering over, dat ondanks de vele andersluidende verkla ringen der Italiaansche pers de onrust verwekkende geruchten over politieke doelen, die Italië met de conferentie van drie te Rome zou nastreven, niet ophou den,. Wat beterft het gerucht over het sluiten van een wapenstilstandspact tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, wordt in Rome met nadruk verklaard, dat de a.s. besprekingen alleen econo mische onderwerpen zullen hebben. Wanneer de conferentie een politiek tintje zou hebben, dan zou dat slechts het feit zijn, dat de chefs der Hongaar- sche en Oostenrijksche regeeringen per soonlijk met den Italiaan-chen regee- ringschef de kwestie van den economi- schen opbouw in het Donau-bekken zul len bespreken. Basis voor de onderhan delingen zal het Italiaansche Donau Memorandum van den herfst van 1933 zijn, dat voorziet in een economische samenwerking, niet slechts tusschen de drie genoemde staten, maar tusschen alle staten, die economisch bij het Donau-bekken geïnteresseerd zijn. In den ouderdom van 60 jaar is te Sion in Zwitserland een vrouw overleden, die veertig jaar van haar leven in de gevangenis heeft doorgebracht, wegens moord op haar zuster. Vijf jaar geleden werd haar gratie verleend, maar zij verzocht zoo dringend in de gevan geuis te mogen blijven, dat men haar wensch vervulde. In ..e dynamietruimte van de „Hercu les Powder Company" te Kenvil in den staat New-Yersey (Am.) heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor vier personen zijn gedood De schade is zeer groot. De dreigende toestand, welke door de sta kingsbeweging op Cuba is ontstaan, waar door de regeering gisteren o.a. al haar aan dacht moest wijden aan de staking der tele foonbeambten en havenwerkers wordt ge compliceerder door een politiek conflict, dat dreigde te ontstaan tusschen de nationalis ten en de aanhangers der organisatie A.B.C., die tot nog toe president Carlos Mendita hebben gesteund, doch thans bepaalde eischen stellen ten aanzien van de benoeming van den minister van binnenlandsche zaken welke functie de belangrijkste in de regee ring wordt geacht in verband mei de taak van deze ministers tot oplossing der sociaie conflicten. De A.B.C.-organisatie zou de be schikking hebben over groote hoeveelheden geweren en machinegeweren en zou president Mendita willen dwingen tot het geven van een machtiging om met geweld tegen de sta kers op te treden. Kolonel Batista verklaart echter, dat hij ruimschoots in staat is met behulp van het le ger de orde te handhaven. Hoewel door de telefoonstaking het geheele binnenlandsche verkeer practisch is stopgezet en de haven staking de staking een algemeen karakter geeft, blijft president Mendita optimistisch ten aanzien van het bereiken van een oplos sing. Het Hoog militair-gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den kapi tein luit. ter zee P. Eikenboom, vroeger com mandant van de „De Zeven Provinciën", die terecht heeft gestaan voor het feit, dat hij als bevelvoerend militair als commandant van H.M. pantserschip „De Zeven Provinciën" en als zoodanig verantwoordelijk voor de veilig heid van dat schip in het tijdperk van 2 Jan. 1933 tot 5 Febr. 1933 varende van Soerabaja naar Oleh-Oleh verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van het schip door omstan delingen, tengevolge van welke grove nala tigheid roekloosheid en grove onnadenkend heid het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter Reede van Oleh-Leh op Sumatra door opstandelingen alzoo door den vijand is overvallen en vermeesterd. Het Hoog-militair gerechtshof veroordeel de kapitein luitenant ter zee Eikenboom tot 4 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militai ren dienst zonder ontzet tin van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De meening, die het Hoog-Militair Ge rechtshof heden gegeven heeft aangaande den commandant van „De Zeven Provinciën" overweegt o.m.: Dat onder de gegeven ernstige omstandig heden en hoewel herhaaldelijk gewaar schuwd, hij geen enkelen maatregel van af weer en veiligheid heeft genomen en hij zich daardoor heeft schuldig gemaakt aan grove nalatigheid en grove onnadenkendheid, ter wijl in het niet nader onderzoeken van een waarschuwing, die hem van de zijde van een korporaal gewerd, roekeloosheid moet worden gezien. In de opdracht tot vlagvertoon, waardoor feestfn aan den wal moesten worden bijge woond, aldus overweegt het Hof, kan geener lei verontschuldiging worden gevonden, omdat het vanzelf spreekt, dat de veiligheid van het schip en de bemanning verre gaat boven vlagvertoon en dat dit dus hetzij had moeten zijn nagelaten of aan de op dracht zoodanig had moeten zijn gegeven, dat in redelijkheid had mogen worden ver wacht, dat bij de getroffen maatregelen de veiligheid van het schip en de bemanning verzekerd was Het Hof oordeelde, dat de na latigheid, onnadenkendheid en roekeloosheid van beklaagde, welke de schromelijkste ge volgen heeft gehad, hem zwaar moeten wor den aangerekend en veroordeelde hem tot "de bovengemelde straf. Zooals men zich zal herinneren, luidde de eisch tegen den commandant 1 jaar gevan genisstraf. De mogelijkheid bestaat nu nog, dat kapitein Eikenboom bij een militaire eere- raad in hooger beroep gaat. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. In den nacht van 15 op 16 December is in een perceel aan het Zuider Buitenspaarne te Haarlem een brandje gesticht door een kost ganger. Deze was laat in den avond in be schonken toestand thuis gekomen met zijn broer. In de kamer vond hij een brandende petroleumlamp op de taLl, welke hij op den grond gooide. Het licht ging daardoor uit en de man haalde een nieuwe lamp uit een aft- dere kamer, welke hij aanstak. De broer trachtte den man te kalmeeren, daar met brandstichting gedreigd werd, echter zonder succes. Hij heeft daarop het huis verlaten, doch toen hij enkele meters van het huis ver wijderd was, hoorde hij roepen: „ik heb brand gesticht". De broer liep evenwel door, omdat hij het niet wilde gelooven, dat er wer kelijk brand was gesticht. Den volgenden dag kreeg hij eerst het bericht. O.a. stond de kostganger voor de Haa- lemsche rechtbank terecht. Als getuige werd o.a. gehoord de 80-jarige huurster van het huis. Verdachte kon zich niets meer van het ge beurde herinneren. De officier van justitie meende, dat het vast staat, dat verdachte den brand gesticht heeft. Spr. eischte een gevangenisstraf van één jaar. BRANDSTICHTING TE WINSCHOTEN. Voor de Groningsche rechtbank heeft te recht gestaan een 36-jarige caféhouder te Winschoten, die er van verdacht werd, brand te hebben gesticht in zijn café op 2 Oct. "33. Er waren 15 getuigen gedagvaard. De verzekeringsagent gaf toe te hoog te hebben geschat, maar hij had er niet veel verstand van, zeide hij. Hij had gedacht: „de zaak zal wel vooruitgaan en dan kan verd. meubels bij koopen". De officier van justitie zeide overtuigd te zijn, dat verdachte de brandstichter is. Hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. BEROOVINC. Voor de rechtbank te Haarlem hebben drie vrouwen, een chauffeur en een kellner terecht gestaan, wegens berooving van een aanne mer die in een auto een bedrag aan geld was kwijt geraakt en heling. Het O M< eischte straffen van 1 jaar tegen de vrouwen, 8 maanden tegen den chaufeur en 6 maanden tegen den kellner, voor de meesten met aftrelc van de voorloopige hechtenis. AMSTERDAMSCHE INBREKERS IN TIEL De straffen verzwaard. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee betonwerken te Amsterdam, die terechtstonden wegens po ging tot doodslag. Zij waren per auto van Amsterdam naar Tiel gereden om daar in het veilingsgebouw in te breken. Daarbij werden zij op heeter- daad betrapt. Zij hebben den agent van po litie F. Leenders mishandeld en getracht hem van het leven te berooven. De rechtbank te Tiel veroordeelde hen resp. tot zes en vier jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft deze straffen verzwaard tot resp. 7 jaar en 5 jaar gevangenisstraf. INBRAAK IN EEN JUWELIERS WINKEL. De rechtbank te Breda, uitspraak doende tegen de te Tilburg aangehouden daders van de inbraak in een juwelierswinkel te Breda, gepleegd in den nacht van 10 op 11 Decem ber j.1., veroordeelde den 24-jarigen monteur P. J. v. Z., tegen wien twee jaar gevangenis straf was geëischt, tot een jaar en zes maan den, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De hoofddader, de 38-jarige zandvormer M. C. D., evenals de ander te Breda woon achtig en op wien bij de arrestatie te Tilburg, op Zondag 7 Januari j.1., bijna de geheele buit werd gevonden, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek van de preventieve hechtenis; tegen hem was vier jaar geëischt. DIRIGENT CONCERTGEBOUW ORKEST NEEMT ONTSLAG. De dirigent Pierre Monteux heeft aan het bestuur van het Concertgebouw mee gedeeld, niet meer voor een verbintenis in aanmerking wenschen te komen, Monteux verklaart daarbij, tot dit besluit te zijn gekomen, omdat hij tegenwoordig zeer bezet is en zich daarom niet wil binden aan het Concertgebouw. Hij heeft zich echter bereid verklaard, te ai'en tijde terug te komen, indien men hem zoo noodig heidt en zijn werkzaamheden hem zulks veroorloven Nader verneemt het Hbl. nog, dat het Concertgebouwbestuur inmiddels in on derhandeling is met Eruno Walter voor de eerste drie maanden van het seizoen 1934/35. Deze onderhandelingen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Monteux is negen jaar dirigent van het orkest geweest. NED. HERV. GEMEENTE WIERINGERMEERPOLDER. Bij de driejaarlijksche stemming gehouden in de Ned. herv. gemeente te Wieringermeer- polder zijn op den kerkeraad uitgebracht 81 stemmen en op de gemeente geen enke.e stem. Daar de orthodoxe gemeenteleden van meening zijn geweest, dat deze verkiezing onreglementair was uitgeschreven, hebben zij niet aan de stemming deelgenomen. KINDEREN VAN SCHOOL THUIS GEHOUDEN. De kantonrechter te Arnhem heeft tharu een inwonor van Olburgen, die zijn vier kin-deren sedert October thuis hield van school, omdat hij ze naar Die ren moest sturen en bezwaar had tegen den dagelijkschen overtocht over len IJsel, veroordeeld tot 5 voor elk kind. De andere weigerachtige ouders zullen binnenkort terecht staan. DE RAAD VAN BEHEER. Woensdag heeft de rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in het geding tusschen de kerkvoogdij der herv. gem. te Leersum, die werd gesteund door de Ver. van Protesteerende kerkvoogdijen, er het Provinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in de provincie Utrecht Dit college steunde den wensch van gemeen te en kerkeraad. De rechtbank heeft de kerkvoogdij in het ongelijk gesteld, de kerkvoogdij ge last, rekening en verantwoording te doen aan het Provinciaal College van Toe zicht, en uitgesproken, dat bij weigering d" vijf kerkvoogden gezamenlijk en per soonlijk aansprakelijk zijn voor een be drag van 50.000. PREDIKBEURTEN. Zondag II Maart. Groote kerk, 10.30 uur, ds. Baar. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners (in tegen stelling met O.M.) 6 uur ds. Fokkema van Amstelveen (geref. bond). Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rap- pold. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. A. k. Kuiper, em.-; red. te Amsterdam. Geref. Kerk, 10 uur (in de Harmonie), ds. Donner van Broek op Langendijk; 3.30 uur (in de Kapelkerk), cis. Bakker van St Pan- cras (coll. v. d. feestgave v. d. afscheiding in 1834). fierst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagav. 8 uur. dienst. Vrij Ev. gem., Lindenlaan 117, 10.15 (on derwerp „Kruis dragen") en 6.45 uur, ds. Ruys; 2 uur, Zondagsschool.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1