Agenda i'BitmmCand JUcvinciaat Hieuws £uchtuaact £aatste Aeckfiteti lüeec&ecLM Stad en Omqeoit De Nijenrode-zaak. DE ALKMAARSCHE PELIKAANDAG. GORING OVER WERKVERSCHAFFING. Maar de vrouwen hooren thuis. ONTSLAGEN UIT CONCENTRATIE KAMPEN. HOOGHEEMRAADSCHAP UITWATERENDE SLUIZEN. ZIJPE. AMERIKAANSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Er was iemand op z'n teentjes getrapt; vier gewonden. Witbraad's verdediging. Een sensationeele mededeeling. c Voortzetting getuigenverhoor. Ging mijnheer Onnes vóa- dikwiils naa, a„J1v0(* en na <jt i«--r Kasteel n« de inh/A toe- van de Utrechtsche reeh u11 Muller Massis: Hoe was frS- die u van de heer Onnes ondeiÏÏ^ (met overtuiging) .Uitstekend^ Er zullen in beide schouwburg films over een vliegtocht nan Indië vertoond worden. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De blonde engel (rom.), hoofdrol Bar- bara Stanwyck. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag half 8, hoofdnummer Liebe auf den ersten Ton (operette), hoofdrollen Lee Parry, Cizzi Waldmüller; zanger Karl Jöken. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het ge heim van den rooden kater (sens.), hoofdrol Siegfried Arno. Toegang voor eiken leeftijd Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De koningin had bezoek (rom hoofdrollen Claudette Colbert en Frederic March. Toe gang boven 18 aar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen. de voorstellingen. Zaterdag 10 Maart. Rustende Jager te Bergen, bal-masque van de B. R. O. C. Zondag 11 Maart. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, gala-bal van de B. R. O. C. Maandag 12 Maart. 8 uur, gebouw Wrakt *n Bidt, zendings samenkomst „Het Mosterdzaadje", spreker P W. Cohen, zendingsleeraar onder Israël te Amsterdam. 8.15 uur, Harmonie, vrijz.-dem. bond, rede mr. Stomps en mr. L. G. van Dam. 7.30 uur, gebouw Rehoboth aan de Dr. van Peltlaan te Bergen, lezing ds. A. van Berckhoff. In het kader van den door de rijksregee- ring op initiatief van Hitier begonnen voor- jaarsaanval op de werkeloosheid heeft mi nister Göring een leidersbespreking gehou den betreffende de maatregelen ter bestrij ding van de werkeloosheid in Berlijn. Göring zette uiteen dat het noodzakelijk is vooral Berlijn de noodige verlichting te geven met betrekking tot de werkeloosheid, aangezien Berlijn nu eenmaal door het bui tenland als spiegel beschouwd wordt van de Duitsche huishouding en verder omdat Ber lijn door zijn eigenaardige omstandigheden en den toevloed van het platteland naar de stad een bijzonder gevaarlijk brandpunt van de werkeloosheid is. Veel krachtiger en systematischer moet worden opgetreden tegen de z.g. Schwarzer- arbeit, d.w.z. tegen het uitvoeren van werk zaamheden door steuntrekkenden. Alleen in Berlijn zijn naar schatting al naar het seizoen 45.000 tot 60.000 van dergelijke steuntrekkende arbeiders aan het werk, aie aan den eenen kant beslag leggen op open bare ondersteuning en aan den anderen kant den geschoolden arbeiders de hun toekomen de plaats in' het bedrijfsleven ontnemen. Draconische maatregelen werden door Göring aangekondigd tegen diegenen, die werkeloozen overhalen tot Schwarzarbeit Verder zal moeten worden uitgezocht in hoeverre werkeloozen uit Berlijn in de aan grenzende provinciën kunnen worden onder gebracht als hulp op het land met het doel van latere kolonisatie. De voorwaarde daar toe is natuurlijk de selectie van bruikbare krachten, dus van die arbeiders en bedienden die vroeger van het land zijn gekomen en door opvoeding en afkomst vertrouwd zijn met de landelijke omstandigheden. Binnen zeer korten tijd zal de capaciteit tot opnemen in de daarvoor in aanmerking komende dis tricten worden vastgesteld. Tevens worden dan maatregelen overwogen in hoeverre de vlucht van het platteland, d.w.z. de trek naar de steden, kan worden tegengegaan. Onderzocht zal verder moeten worden in hoeverre vrouwen en meisjes kunnen worden teruggebracht in hare natuurlijke beroepen en daarmede verkeerd bezette arbeidsplaat sen voor hoofden van gezinnen kunnen vrij gemaakt. Daarbij moet worden verwacht, dat ieder financieel beter gesitueerde het zich tot plicht zal achten vrouwelijke arbeids krachten in zijn huishouding aan te stellen. Dat is geen luxe, maar nuttig bij de orga nische verbouwing van de volkshuishouding De beraadslagingen worden de volgende week voortgezet. Betreffende het ontslag van in concentra tiekampen opgeslotenen in Baden wordt nog gemeld, dat uit de kampen Kislau en Anker- buck in totaal 40 man zijn ontslagen. Deze vrijlating geschiedt in verband met den ver jaardag der revolutie. Onder de vrijgelate nen bevinden zich ook voormalige leiders van politieke partijen, zooals de vroegere Baden- sche minister Remmele en de voormalige lei ders der communistische partij Bock en Schubach. De vrijgelatenen geven vrijwillig een loyaliteitsverklaring, waarin staat, dat zij hun meening over het nationaal-socialisme grondig hebben gewijzigd en thans erkennen, dat dit het eenige is, wat het Duitsche volk kan redden. DE VERHOOGDE TABAKSACCIJNS. Gevolgen voor de sigarenindustrie te Roosendaal. Ontslagen bij de Ravee wee-fabrieken. Men schrijft uit Roosendaal aan de N. R. Ct.: Toen einde van het vorige jaar de re- geeringsbeslissing viel, waarbij de ta baksaccijns belangrijk werd verhoogd, is het velen in de sigarenindustrie bang te moede geworden. De mechanisatie in deze nijverheid begon toch reeds bedui dende afmetingen aan te nemen. De con clusie lag derhalve voor de hand, dat de fabrikanten in de nieuwe belasting, welke door het rijk op de tabak werd gelegd, een reden te meer zouden zien om een nieuwe, goedkoopere productie methode toe te passen. Deze vrees is niet ongegrond gebleken. De directie van de Kaveeweefabrieken te Roosendael heeft thans besloten machines in bedrijf te stellen, waarmee noodzakelijkerwijze ontslag van personeel gepaard zal gaan Gisterochtend vernamen wij van de di rectie, dat over den omvang der te nemen maatregelen nog niets definitiefs vast stond en dat met name ook de ontslag- kwesties nog nader onder het oog moet worden gezien. Er zijn tal van Belgische arbeiders op deze fabrieken werkzaam De machines, welke in bedrijf zullen worden gesteld, zijn de allernieuwste en modernste. Zij zullen alleen dienen voor het maken der bosjes (binnengoed), zoo dat de verdere afwerking met de hand blijft geschieden. Een feit is, dat de Kaveewee-fabrieken meer dan welke sigarenindustrie in den lande ook, de nadeelige gevolgen onder vindt van de accijnsverhooging, omdat zij bijna uitsluitend de door deze verhoo ging het zwaarst getroffen cigarillos vervaardigt. Tn totaal werken op de Kaveewee-fa brieken ongeveer 800 man personeel. Ook de beide andere sigarenfabrieken te Roosendaal hebben zich in verband met de accijnsverhooging tot het nemen van ingrijpende maatregelen genood zaakt gezien. In de maand Februari zijn bij de firma van Eyndhoven 14 15 en bij de firma Yaane 30 man ontslagen. DE FRAUDES AAN HET ROTTERDAMSCHE ABATTOIR. De dezer dagen aangehouden grossiers in vleesch G. R. en D. S., die worden ver dacht van het omkoopen van een amb tenaar (hulp-keurmeester aan het Rot- terdamsche abattoir) en het opzettelijk in den handel brengen van ondeugdelijk vleesch, zijn weer op vrije voeten gela ten. Ten aanzien van het eerstgenoemde misdrijf hebben zij een volledige beken tenis afgelegd; hot andere hebben zij evenwel pertinent ontkend. Het onder- HET CONFLICT AAN DE AALSMEERSCHE VEILING. De onderhandelingen van het dagelijksch bestuur va nde Prov. Commissie voor de Vei lingen in Noordholland met de besturen der Centrale Aalsmeersche Veiling en de expor teurs hebben geen resultaten opgeleverd. De onderhandelingen zijn gestuit op de weige ring van het veilingbestuur het bemiddelings voorstel te aanvaarden. De staking duurt voort. EEN ENQUETE NAAR GEBLOKKEERDE VORDERINGEN. In verband met de mogelijke afsluiting van verdragen op grond van de z.g. clearingwet heeft de regeering besloten een enquete in te stellen naar de voor Nederlandsche rekening in een aantal landen uitstaande maar tenge volge van deviezenmaatregelen geblokkeer de vorderingen. Deze enquete betreft alle vorderingen, hoe gering ook, die in Neder land gevestigde personen, firma's of instel lingen of publiek- of privaatrechterlijke lichamen, of particuliere personen hebben uitstaan in Argentinië, Bulgarije, Bolivia, Brazilië, Columbia, Equador, Estland, Grie kenland, Hongarije, Letland, Oostenrijk, Peru, Roemenië, Uruguay en Zuid-Slavië, vorderingen, waarvan de afdoening wordt belemmerd door het niet beschikbaar stellen van deviezen door de valuta-controle-instan ties dier landen. De enquete zal zoowel vor deringen voortspruitend uit goederenleveran ties, als die wegens effectenbezit en andere vormen van vermogensbelegging omvatten. Voor elk dezer groepen van vorderingen zijn afzonderlijke invulformulieren gereed gemaakt. Zij zijn gedurende het tijdvak loo pend van 15 Maart tot en met 4 April a.s. steeds verkrijgbaar bij verschillende postkan toren, o.a. Alkmaar en Den Helder. In de overige plaatsen des lands ziin de formulieren gedurende dezelfde periode bij het postkantoor ter plaatse na aanvrage te verkrijgen. De ingevulde formulieren dienen uiterlijk 16 April a.s. te worden gezonden aan het ministerie van economische zaken, afdeeling handel en nijverheid. De ontvangen opgaven worden ten Depar- temente als striks vertrouwelijk behandeld. Er moge op gewezen worden, dat een opgave van vorderingen naar den stand op 1 Maart wordt verlangd. BRAND. Café en woonhuis verbrand. Gistermiddag te ruim 2 uur brak te Eind hoven door onbekende oorzaak een hevige uit slaande brand uit in het perceel café de Poort van Cleve aan de Markt, eigendom van de bierbrouwerij Coolen en bewoond door den heer Raoymakers. In een minimum van tijd stond het café en het bovengelegen woonhuis in lichte laaie. Café en woonhuis brandden geheel uit. PRINSES JULIANA NAAR AMSTERDAM. Prinses Juliana woont hedenmiddag de opening bij van de Deensche tentoonstelling te Amsterdam door den Deenscben gezant, den heer Skavenius. BEERTA NAGEVOLGD. De minister van binnenlandsche zaken zendt een waarschuwing aan den gemeenteraad van Didam. Bij het gemeentebestuur van Didam is een schrijven ingekomen van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze uiting geeft aan zijn bijzondere bezorgdheid over den loop van zaken in die gemeente. De gedragin gen en handelingen van enkele raadsleden heb ben den minister aanleiding gegeven, enkele gevallen aan te stippen, welke wijzen op het zeer slecht gevoerde beleid van bepaalde raadsleden en wethouder» De handelingen en het beleid van bepaalde leden van raad en B. en W. geven volgens den minister blijk van een ontstellend gemis aan wetskennis, hetgeen opgemerkt kan worden uit het beleedigend karakter van besluiten van genoemde colleges. De minister laat de ern stige vermaning hooren, dat de slechte gang van zaken in de gemeente alleen is toe te schrijven aan die raadsleden en wethouders, die hebben meegewerkt tot het nemen van die besluiten. De minister spoort tenslotte die function- narissen aan, om over te gaan tot het voeren van een geheel ander en beter beleid. zoek wordt voortgezet. EERSTE KAMER. In de Woensdag te houden openbare vergadering van de Eerste Kamer zal een aanvang worden gemaakt met de inter pellatie van den heer van Citters in ver band met het antwoord van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen op zijn schriftelijke vragen inzake een oproep van het zich noemende co mité van professoren en studenten. KORTE BERICHTEN. De boteraccijns en de vervoervergunning voor ingevoerde boter is wederom voor een week (behoudens tusschentijdsche wijziging) vastgesteld op één gulden per kilo. De politie van het bureau Nassaukade ie Rotterdam heeft een 17-jarigen slagersknecht gearresteerd wegens verduistering van onge veer 100 ten nadeele van zijn patroon. Gister heeft de eerste Diesel-motortrein een proefrit gemaakt, een dienstrit, waarmee uitsluitend ingenieurs en technici meegingen. De trein maakt zoo goed als geen leven, eigen lijk slechts een gegons. DE VERZWEGEN VERMOGENS TE DEN HELDER. In ons nummer van gisteren stond abusie velijk vermeld, dat er in den Helder 350 per sonen aangifte gedaan hebben van verzwegen vermogens. In totaal tot een bedrag tot 1 3/4 millioen gulden; dus gemiddeld per aangifte niet 50.000, maar 5000. VOOR BEHOUD LOCAALSPOORWEG HOORN—MEDEMBLIK. Te Medemblik is op initiatief van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer een ver gadering gehouden, waarin B. en W. der ge meente en vertegenwoordigers van verschil lende lichamen aanwezig waren, in verband met het wetsontwerp tot naasting van den locaalspoorweg HoornMedemblik. Het resul taat der besprekingen was, dat een commissie zal worden gevormd, welke een breede actie zal voeren tot het behoud van dezen spoorweg. Bij kon. besluit zijn benoemd tot hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfries land, H. Zijp Kzn. te Beemster, uiterlijk tot het einde van b$. zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot heemraden van de Zijpe- en Haze- polder zijn gekozen de heeren J. Eriks en H. Rezelman te Zijpe. Volgens een bericht uit Daytona Beach (Florida) is daar een door een militair bestuurd postvliegtuig door het weigeren van een motor boven een bosch in moeilijkheden geraakt en slecht neer gekomen. De piloot werd gedood, twee andere personen hebben ernstige ver wondingen opgeloopen. Sedert het luchtpostverkeer bij de militaire vliegers berust, zijn reeds acht militairen bij den postdienst om het leven gekomen. De Pelikaan (uitreis) is te Soerabaja ge land. Op verzoek van de bevolking van den Oosthoek van Java, die gaarne de Pelikaan eens van dichtbij wilde zien, is de Pelikaan naar Soerabaja doorgevlogen. (Ongecorrigeerd.) Vannacht is op Katendrecht een ern stige vechtpartij voorgevallen tusschen Hollandsche en Grieksche zeelui. De oorzaak was een ruzie, omdat een vrouw een der Hollanders op de teenen trapte. De Hollander werd nijdig, waar op de Grieken partij voor de vrouw trok ken. De ruzie ontaardde in een vechtpartij, waarbij de messen werden getrokken. De 25-jarige J. P., de 23-jarige P. R., de 26-jarige H. R., allen Hollanders, alsmede de Griek G. K-, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een Griek is door de politie in arrest gesteld. Naar aanleiding van de incidenten tijdens de zitting van Donderdag, waarbij ter sprake is gekomen dat Koning eri Witbraad, tegen de hun opgelegde voorwaarden in, met elkaar contact zouden hebben gehad, verluidt dat de verdediger van Witbraad, mr. W. Loeb, ernstig overweegt de verdediging van Wit braad neer te leggen. De twaalfde zittingsdag van het Onnes- proces neemt een aanvang. De belangstelling is weer grooter en er is spanning in de zaal naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.7 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 742.5 m.M. te Valencia. Verwachting (geldig tot den avond van 11 Maart): Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind; betrokken met regen; later tijdelijk opklarend; zachter. Weeroverzicht. In het noorden blijft de barometer lang zaam stijgen. De depressie in het westen werd bij Ierland veel dieper en dringt naar onze omgeving door. De kleine depressie, die gisteren veel regen over Frankrijk bracht, is naar Polen afgetrokken. In Scandinavië is in het noorden de vorst tot meer dan 20 gr. aan gegroeid. Op het vasteland verplaatste de lichte vorst zich naar Noord-Duitschland en Groningen, terwijl een warme en vochtige luchtmassa zich over West-Frankrijk uit breidde. Alleen in de Golf van Biscaye waaien stormachtige winden, in Ierland krachtige zuid-oostelijke winden. De lucht is, behalve in Noord-Duitschland, overal zwaar bewolkt of nevelig. In onze omgeving is na regen eenige opklaring te wachten bij zachter weer, maar de nadering van een nieuwe depressie op den oceaan geeft later weer kans op regen. over het lot van Koning en Witbraad. Niemand in de zaal weet precies of het verzoek tot schorsing der voorloopige hech tenis van Koning en Witbraad ter openbare zitting zal worden behandeld of in de raad kamer zal worden afgedaan. Het is kwart over tien als de rechtbank binnenkomt. Mr. Muller Massis vraagt een mededee ling te mogen doen. „Er is bij mij, aldus pleiter, een man geweest, die met alle geweld in deze zaak verklaringen wil afleggen. Hij heeft inderdaad dingen van belang te vertel len. Zijn verklaringen zal de officier mis schien door de politie willen doen controlee ren' De president heeft niets tegen het hooren van dezen getuige, die dan voor het hekje komt en beëedigd wordt. Mijnheer de president, zoo begint hij on der ademlooze stilte, ik heb over deze zaak alles in de krant gelezen en wat ik in deze kwestie heb te zeggen, is van het grootste be lang. In 1917 heeft Witbraad mij aange zocht om rubber, opgeslagen in een entre pot aan de Hoogtekadijk in brand te steken Er was echter korten tijd tevoren ingebroken, zoodat de bewaking zeer scherp was; wij konden ons plan dan ook niet uitvoeren. Wit braad kwam toen met een ander voorstel, n.1. om de opgeslagen rubber in het Westelijke entrepot aan te steken. Dat zou gemakkelijker gaan. Als het lukte, zou ik 30000 krijgen, 15000 als het voor een deel lukte. Ik kreeg een voorschot van 1000. De mijnheer, die aan Witbraad had opgedragen om brand te stichten was Koning. (Opwinding in de zaal.) Uitvoerig beschrijft getuige dan, hoe de brand werd gesticht. Getuige zegt, dat hij is gehoord in de instructie, verdacht van brand stichting. De zaak is echter niet doorgezet. De officier zegt een onderzoek te zullen in stellen. Deze getuige vertrekt en Koning, die in de getuigenkamer was gestuurd, komt weer terug. Verdachte Onnes staat dan op en legt ontroerd een verklaring af. Hij geeft toe, dat hij enkele keeren is uitgevallen, maar hij zegt uiterst zenuwachtig te zijn. „Dit, mijne heeren, is geen wonder", roept verdachte uit. „Ik zit 10 maanden onschuldig in vooraresst. Ook mijn vrouw gaat aan dit proces te gronde. „Koning heeft zich niet ontzien, mijnheer de president, om mij het woord „patser" toe te roepen en er is geen woord van protest over uw lippen gekomen President: Ik heb het woord niet gehoord. Verdachte: Ik heb u het daarna gezegd. Mr. Muller Massis: Bovendien heeft het in de kranten gestaan! PresidentDe persIn de courantenver slagen staat zooveel dat niet geheel juist is! Hierna wordt voortgegaan met de getui- genverhooren. t enjuffrouw die op het kasteel huishoud ster is geweest, komt met een uitvoerig ver haal over het al of niet gesloten zijn van de poort. Zij vertelt dat in den tijd dat de in braak werd gepleegd, de poort wel een dag of vier. vijf, achtereen open was. Verd.; Er zijn wel vijf getuigen, die het tegenovergestelde beweren. Het is mijnheer de officier om de waarheid te doen, dan moet hij ook die getuigen oproepen. Hij heeft dit nu aan ons overgelaten. Getuige heeft het dan over den tuinbaas, die door haar „Judas" wordt genoemd, om dat hij alles aanbracht. Verd.: Ik protesteer ertegen, dat de tuin man hier wordt zwart gemaakt. Hij is de eenige die zijn plicht deed. Dat kon het an dere personeel niet hebben. Deze opmerking ontkent een orkaan van boosheid bij de getuige; zij brengt zelfs een burenruzie en een standje, dat getuige s dochtertje eens van verdachte kreeg, ter sprake. Do verdachte weet niet beter te doen dan te lachen. Waarvoor hij een aan merking van de president krijgt en mr Muller Masis constateert, dat er wel eenige animositeit onder het personee' heersehte, De chauffeur, vroeger in dienst van t) telt met was Pres •kasteel Get. r Onnes, wordt nu o-^vT A. hf 'a£t. geworden was0™ uj, sloot hij de poorten 200 mijnheer en mevr mèt nnn*er hij thllls MknmsT, den „..U de heer ,Als hij mijnheer en T"" thuis gekomen. ei autó Hebt u Koning wel gezien? cens op j,^ Ja, enkele malen. Ik heh gereden ook. neö hem wel eeris Pres. inbraak dikwijls naai AmsfiS - t.: JJa, maar niet meer dan vertelt dan het een en ander ^W°?nliilk. op het kasteel n» de „h^,r toe- 'k van de Utrerh^Llnbr?ak en Get. Hij standen i komt er een kwestie van wei sprake. Deze getuige was ooka Un8 echtsche recherche scherp verho' A d(i gebleken was, dat hij Davidje Veth °mdat end tvne in dnnV., A__. eei* niet onderzoek Mr. ling Get Dan ter sp. Utrechtsche onbekend Uit dat Davidje Het ■L-'wvauje veth - type in donker Amsterdam^ een nader onderzoek is echter uie> de kennismaking van den ch», tt kea. idje Veth niets te beteekenen had Cn et verhoor van den chauffeur wordi genomen door den officier. ovcr. „Hoeveel keer per week gi„g de t na de inbraak naar Amsterdam? nnes Get,: Twee tot drie keer per week Wij hebben dezer dagen reeds de bed«„ van de Pelikaandagen uiteengezet en laten uitkomen, dat er op 14 Maart a&ZÏ te Alkmaar een algemeene inzameling „i worden gehouden. 6 Wij wezen er reeds op, dat op dien dag een groote schare jongedames geëscorteerd door wagens met levende musikanten of in richtingen voor het voortbrengen van mecha nische muziek voor het goede doel een zoo groot mogelijk aantal speldjes zal ver koopen en dat een Pelikaan van reusachtige afmetingen maar in dit geval natuurlijk geen levende de bedoeling van deze collec te overduidelijk zal demonstreeren. Een vijftal van deze collectricès zal als belooning voor haar arbeid een reisje in hoo. gere sferen mogen maken, maar er is op den Pelikaandag niet alleen aan de collectrices gedacht maar ook aan de bevolking, die door net offeren van haar penninkske er voor zal moeten zorgen, dat Alkmaar een zoo groot mogelijk steentje aan het te stichten lucht vaartfonds zal kunnen bijdragen. Om zes uur des avonds wordt de collecte als geëindigd beschouwd en om 8 uur worden er zoowel in de Harmonie als in 't Gulden Vlies lezingen over de luchtvaart gehouden waarbij in het bijzonder over den tocht naar Indië zal worden gesproken. In de Harmonie waar in samenralAy met de Volksuniversiteit gewerkt wordt— een filmavond georganiseerd waarbij de heer Broertjes als explicateur en spreker zal op treden en waarbij ook de bekende piloot Beek man tegenwoordig zal zijn. In het bijzonder zal daar een en ander over een vlucht met het toestel „De Pelikaan" naar Indië verteld worden. In 't Gulden Vlies wordt eveneens om 8 uur een film vertoond en een voo.'dracht ge houden door jhr. Molerus uit Haarlem, die 'n tocht per vliegtuig naar Indië meegemaakt heeft, die een bijzonder goed spreker is en die van zijn reis een film gemaakt heeft, die de bijzondere aandacht zal trekken. Er is dus een dubbele gelegenheid van des kundige zijde eens iets meer ever deze stout moedige tochten te hooren en bovendien eenige films te zien, die al wat verteld wordt zeer duidelijk zullen illustreeren. Om inwoners van Alkmaar en omgeving zooveel mogelijk gelegenheid te geven deze filmavonden bij te wonen, zal er slechts een entreeprijs ten bate van het te stichten luchtvaartfonds van 0.50 per worden geheven. Vele industrieelen en fabri kanten hebben te kennen gegeven de Pen- kaanavonden in den lande te willen steun en zoo zal het ook in Alkmaar mogelijk zqn bij het toegangsbewijs een gratis lot voor een tombola te voegen, welke in beide zalen g houden zal worden en waar de bezoekers a kans hebben een der fraaie beschikbare prij zen te winnen. Men behoeft niet speciaal in zijn noti boekje op te teekenen, dat er op 14 Maart Pelikaandag wordt gehouden want de cci trices en anders zeker de reusachtige i kaan zullen de inegzetenen er wel nad - kelijk aan herinneren. Zelfs door de bui wijken zullen nog auto's met muziek rij wie ook deze niet mochten hooren zullen de trommelaars en bekkenslagers wel u huiskamers gelokt worden en ongetwijl verleiding niet kunnen weerstaan om v aardige jongedame een klein papieren spe ^WifSwachten. dat beide schouwburgzalen des avonds geheel gevuld zullen zijn P ken ten slotte de hoop uit. dat Alkmaa de opbrengst van dezen Pelikaandag tegenover andere gemeenten een goea g zal mogen maken. HET DAGELIJKSCH BERICHT. Gistermorgen is te omstreeks half twa* manspersoon terzake openbare dromc aan het politiebureau ter ontnuc in bewaring gesteld. Proces-verba dit feit tegen hem opgemaakt. een schap ring voor MONTEUR-BRANDBLUSSCHER. Gistermiddag te omstreeks 7 uur werd politie gewaarschuwd, dat er brand m zaak van Bulthuis in de Langestraat was gebroken. Zij spoedde zich onmiddeiuj* een paar brandbluschapparaten derwaa De brand was reeds gebluscht door "nAoll. passeerenden monteur van den Rijksteiei dienst. De oorzaak was kortsluiting e0 woedde bij het schakelbord in den vuur kei

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4