{Binnenland. HET BACON-MYSTERie WAAROM TOROLER GEVANGEN BLIJFT. Onbillijk jegens andere communisten. KLAARHEID IN STAVISKY-AFFAIRE. Onderzoek in vollen gang Daladier voor de commissie van onderzoek. FRANKRIJK EN „MEIN KAMPF". De Fransche bewerking. COSTES HEEFT OPNIEUW „PANNE". DOODSTRAF TEGEN DUITSCHERS. Wegens moord. HABICHT PROTESTEERT. Hij is geen communist. GELDVLUCHT UIT OOSTENRIJK. Door de sociaal-democraten. BOER SLAAT FASCIST. Krijgt zes weken „hard Iabour". VERSCHERPING CONFLICT TE VERVIERS. Krachtig ingrijpen der werkgevers. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS. In Duitschland. VIER MIJNWERKERS LEVEND GEBORGEN. ONTPLOFFING OP ZEE. Aan boord van duikboot. DE AFGEDREVEN IJSSCHOTS. 35 visschers gered. EET PAARDENVLEESCH. Walvischvleesch geen succes SABOTAGE MET DE WINTERHULP. Hij verbraste het geld. BEVEL TOT IN HECHTENISNEMING UITGEVAARDIGD. Tegen de gevluchte Oosten rijksche soc.-dem. leiders. DE FILMKEURING IN DUITSCHLAND. DE KONING VAN ROME. EEN DUITSCH PROFESSOR OVER NEDERLAND. Zinneloos geschrijf. Kinderen door outo aangereden. Een meisje gedood, twee ernstig gewond. De chef der geheime Duitsche staatspolitie, Diels, heeft, in zijn mededeelingen aan de pers over de concentratiekampen, ook ver klaard waarom Torgler, ondanks het vrij sprekend vonnis van Leipzig, gevangen wordt gehouden. Het zou onbillijk zijn jegens oe andere communisten, die zich in con centratiekampen bevinden, als Torgler werd vrijgelaten, aldus Diels. De kwestie is in handen van minister Göring. Naar de opvat ting van den politie-chef zal Torgler niet in een nieuw proces worden betrokken; in den loop van den tijd zal wel een bevredigende oplossing voor de kwestie-Torgler worden gevonden. Wel zal er waarschijnlijk een proces aanhangig worden gemaakt tegen den communistischen leider Thalmann, omdat er nieuwe bewijzen tegen hem aan het licht zijn gekomen. Het Hof van Cassatie heeft besloten het onderzoek over alle kwesties, welke verband houden met de Stavisky-affaire over te dra gen aan den procureur-generaal van het departement van de Seine. Te Bayonne zullen deze kwestie dus niet meer worden behandeld De radicaal-socialistische afgevaardigde Hulin, die dor eenige bladen als vriend van Stavisky was genoemd, protesteert in een schrijven aan den voorzitter van de parle mentaire enquettecommissie tegen de bewe ringen en eischt een direct optreden. Het lijk van Prinoe zal naar Parijs worden overgebracht, waar het opnieuw door spe cialisten zal worden onderzocht. De rechter van instructie van Bayonne had voor heden de vroegere ministers Dalimi^r en Durand gedagvaard. Beiden bleven echter in Parens met de verklaring dat zij geen dag- vaaidiging hadden ontvangen. Op verzoek van de Parijsche instantie, die thans de Sta- visky-zaak in behandeling heeft, is gecon stateerd, dat de dagvaardigingen onder Sta- visky-acten waren verzeild, welke bij de ge rechtelijke politie lagen. De directeur van de gerechtelijke politie heeft den procureur- generaal in verband hiermede een veront schuldigend schiijven gezonden. Voor de parlementaire commissie van on derzoek naar de gebeurtenissen van 6 Fe bruari is gisteren de voormalige premier Da ladier gehoord. Deze bestreed, dat hij door Chiappe opmerkzaam was gemaakt op ille gale actie van zijn medewerker in het mi nisterie van binnenlandsche zaken. Frot, doch gaf toe, dat Frot zeer wel er aan had kunnen denken bet minister-presidentschap aan zich te trekken. Daladier handhaafde zijn verkla ring, ook toen hij met Chiappe werd gecon fronteerd. Chiappe herhaalde onder opgave van tijd en plaats zijn vroegere verklaringen, dat Frot inderdaad gedacht had aan een Putsch met behulp van gewapende links- extremistische elementen, voor welker uit rusting hij den financieelen steun van afge vaardigde Patenótre heeft getracht te ver krijgen. Van dit alles heeft Chiappe Daladier op de hoogte gebracht en deze heeft toege geven, dat Frot hem niet volkomen veilig scheen te zijn. Daladier bestreed niet met Chiappe te hebben gesproken over den par lementairen toestand, doch wees de beteeke- nis die Chiappe aan dit onderhoud gaf als fantasie af. Daladier gaf verder toe, dat hij Chiappe uit eigen beweging had afgezet, daar hem de vernieuwing van de politie raadzaam scheen in verband met het feit. dat deze in de zaak-Stavisky niet tot volle tevredenheid had gewerkt Chiappe heeft hem in een tele fonisch gesprek verklaard te weigeren heen te gaan. Chiappe antwoordde, dat het hier een misverstand moest betreffen, hij heeft deze woorden niet gebruikt, maar er over gesproken, dat men hem dus op straat zette. Hier staat dus de eene beewring tegenover de andere. De commissie heeft hier nog geen klaarheid in kunnen brengen. Daladier gaf ook uiting aan zijn overtui ging, dat de onlusten van 6 Februari door een zeer bepaalden groep voor politieke plan nen zijn uitgebuit. De uitgeversmaatschappij Franz Eher publi ceert de volgende verklaring: Een Parijsche uitgeverij heeft een paar dagen geleden in de Fransche taal onder den titel „Adolf Hitier Mein Kampf" (mon combat) een boek uitgegeven, waarvan de uitgever be weert, dat het de woordelijke en onverkorte (intégrale) vertaling is van het werk van den „leider". In het voorwoord en in de bladen beroemen uitgever en vertaler zich er op cynische wijze op, dat de publicatie is geschied zonder toe stemming van den auteur en van onze uitge verij met schending van de gebruikelijke rech ten. Als motief en doel der publicatie wordt opgegeven, dat de geheele wereld, doch in het bizonder Frankrijk kennis moet nemen van den ongewijzigden oorspronkelijken tekst van bet boek. De auteur heeft evenwel een ge autoriseerde Fransche uitgave van het boek principieel verworpen. Het resultaat van het direct door ons inge stelde onderzoek naar den stand van zaken is: 1. De Parijsche uitgeverij, welke den diefstal van geestelijk eigendom pleegt en er zich nog op beroemt, is ook in Frankrijk geheel onbe kend. Ernstige en vooraanstaande Fransche kringen keuren deze wederrechtelijke metho den nadrukkelijk af. 2. De bewering, dat de vertaling woordelijk is, is onjuist. Reeds den eersten zin van het eerste hoofdstuk (in het ouderlijk huis) ver toont de vertaling zulke duidelijke en beslis sende afwijkingen van den oorspronkelijken tekst, dat de bewuste vervalsching voor de hand ligt. De „vertalingfouten" betreffen een thans bizonder belangwekkende politieke kwestie. De tendentieuse bedoeling der verta ling blijkt ook daar uit, dat de uitgeverij in de inleiding enkele uit hun verband gerukte woor den en gedeelten van zinnen van het boek ver- lenigt tot een zin, welke in den vorm van een eitaat wordt gegeven en daardoor den indruk wekt, alsof een oplossing door een geweld dadig conflict als het doel van de buitenland sche politiek van den „leider" tegenover Frankrijk wordt uiteengezet en in tegenstelling met de uiteenzettingen van den leider als kan selier het eenige middel zou zijn om de Duitsch- Fransche verhouding op te klaren. In waar heid betreft het bij deze passages een uit eenzetting met binnenlandsch politieke tegen standers die den „leider" gebrek aan belang stelling voor het terugwinnen van verloren gebieden verweten. De auteur wijst er in dit verband op, dat deze kwestie te ernstig is om door een lichtvaardige agitatie te worden op gelost en hij wijst de gebruikmaking van ge weld voor dit doel af. De theoretische moge lijkheid van een gewelddadig conflict wordt in het boek slechts besproken in verband met de indertijd acute kwestie der bezetting van het Rijnland. In het bizonder met het oog op het feit, dat de wederrechtelijke publicatie onjuist en ten dentieus is, hebben wij direct met succes alle stappen ondernomen om langs den weg van de civiele procedure onze rechten te waarborgen. De Fransche autoriteiten hebben, terwijl zij onze civielrechtelijke aanspraken als recht vaardig erkenden, ons den steun verleend, welke in overeenstemming is met het rech gevoel en de wetten. Met een uitgeverij, welke op zoo'n wijze handelt tegen recht en fatsoen, kunnen geen overeenkomsten worden getroffen. Daar deze uitgeverij alle voorwaarden mist voor &e uitgave van het boek van den „lei der", beteekent deze maatregel geen principi- eele beslissing over een geautoriseerde Fran sche uitgave van het boek van Hitier. Op zijn tocht van Kopenhagen naar Koningsbergen heeft de Fransche vlie ger Costes in de buurt van Greifswald gistermiddag tegen half drie wegens een defect aan den motor een noodlanding moeten maken. Bij de landing is de machine niet beschadigd, terwijl Coste6 ongedeerd bleef. De vlieger zal den nacht te Greifswald doorbrengen en zich vandaag, na de reperatie, waarschijnlijk direct naar Parijs begeven. De openbare aanklager van het Plaat selijke Gerechtshof heeft den doodstraf geëischt tegen drie Duitschers, Heinrich W. Stermann, Hugo Tautin en Walter Mueller, den Zwitser Arthur Gatuch, zoo mede levenslange gevangenisstraf tegen Georg Schleder eveneens een Duitscher, die een kapitein van het Wit-uRsisische leger, diens vrouw en elf Chineesche leden der bemanning van het Chineesche vrachtschip „Shengan" op 2 Juni hebben vermoord, toen het schip zich bevond op 200 mijlen uit de kust van Shangb"' Door leden der Oostenrijksche Bonds- regeering en in de buitenlandsche pers wordt in den laatsten tijd beweerd, dat de Landesinspekteur der N. S. D A P. in Oostenrijk het rijksdaglid Theo Habicht, vroeger lid van de communistische par tij te zijn geweest. Habicht heeft in verband hiermede tegenover een lid van de redactie van de „Müncher Zeitung" verklaard, dat hij nooit iets te maken heeft gehad met de communistische partij, nimmer het com munisme is toegedaan geweest en ook nimmer lid is geweest van de commu nistische partij. Tijdens den oorlog heeft hij als vrijwillige 3J4 jaar lang aan het front gestaan, na den oorlog heeft hij deelgenomen aan de gevechten van het Vrij-corps, in het voorjaar van 1926 is hij lid geworden van de N. S. D. A P waarvan hij sindsdien onafgebroken lid is geweest. Habicht verklaarde dat hij nimmer anders dan in hevigen strijd met het communisme is geweest, met of zonder wapen. Uit het politie-onderzoek bij de soc.-dem. arbeidersbank is gebleken, dat de Oostenrijk sche vakbeweging kans heeft gezien van haar vermogen een bedrag van 5 millioen naar het buitenland te redden. Dit is ge schied door bemiddeling van buitenlandsche banken en een Weensche bankfirma, welke waardepapieren, aandeelen en deposito's in Oostenrijk hebben opgenomen, waarvoor de buitenlandsche banken de tegenwaarde be taalden. De soc.-dem. afgevaardigde König, heeft op deze wijze te Zürich een bedrag van millioen shillings gered. De bond van post- en telegraafpersoneel heeft een bedrag van 100.000 shillings naar Bern weten te krijgen, terwijl te Utrecht een bedrag van 106.000 shillings kon worden gered. Het centraal verbond van arbeiders in de levensmiddelen en genotsmiddelen bedrijven zag kans zijn geheel pensioenfonds met 1.945.000 shillings naar Zürich in i lligheid te brengen. De regeering zet haar onderzoek voort naar de bedrijfsvoering bij de arbei dersvoering bij de arbeidersbank aangezien algemeen wordt aangenomen dat nog groo- tere bedragen aan vakvereenigingsvermogens naar het buitenland zijn gebracht. De Londensche „Times" vermeldt de veroordeeling van een jongen boer we gens een onverhoedschen aanval op een fascist, Ravvley. Toen deze zich op een avond huis waarts begaf, nadat hij op een fascisti sche vergadering het woord had gevoerd, kreeg hij een slag op het gezicht, iemand e*eep hem van achter aan en hij werd tegen den grond geslagen. De boeren knecht beweerde, dat de fascist hen. een slag met een knuppel had gegeven. Een andere beklaagde, die Rawley van achter had aangevallen zeide den hoer te hulp te zijn gesneld en niets met den twist te maken te hebben Hij weru vrij gesproken. De boer werd tot zes weken „hard labour" veroordeeld. Het conflict in de textielnijverheid te Ver- viers in België schijnt in een kritiek stadium te zijn gekomen. Gisteren hebben de werkge vers aan circa 13.000 stakers brieven gezon den, waarin zij mededeelen, dat zij met het oog op den ongunstigen toestand in het tex tielbedrijf, die door de staking nog verscherpt is, een groot aantal arbeiders niet meer te werk kunnen stellen, aldus meldt de corres pondent van het „Hbld.". In de eerste plaats worden de leiders en de militante leden der vakvereenigingen alsmede de arbeiders boven de estig jaar op staanden voet ontslagen Aan de andere werklieden worden nieuwe arbeidsvoorwaarden gesteld, vervat in 22 punten, die o.a. behelzen verbod van alle vak- vereenigingsactie in de fabrieken gedurende de werkuren, afschaffing van de collectieve arbeidsovereenkomsten, invoering van ratio- naliseeringsmaatregelen en van nieuwe loon- tarieven. die op initiatief van de werkgevers voor iedere onderneming afzonderlijk zullen worden vastgesteld en over welker handha ving, resp. wijziging, pas na een proeftijd van vier weken, in overleg met de arbeiders, definitief zal worden beslist Deze voorwaarden van de werkgevers ko men feitelijk neer op vernietiging van de macht der vakvereenigingen en het is dan ook zoo goed als zeker dat de arbeiders ze niet zullen aanvaarden dan na bitteren strijd en in een beslissende nederlaag. Telegelijk met dit ultimatum is vandaag een politie-actie tegen de communistische ele menten onder de stakers ondernomen. Er werden bij tal van arbeiders, die als belha mels bekend staan, huisoekingen gehouden, en verscheidene hunner zijn gearresteerd. i Per 1 Maart jl. bedroeg het aantal radio- duisteraars in Duitschland 5 364.557 tegen over 5.274.076 op 1 Februari j.1. Van officieele zijde werd gisteravond mede gedeeld, dat vier van de zeven nog bedolven mijnwerkers op den Karsten-Centrum-mijn levend zijn geborgen, terwijl een mijnwerker mogelijk nog levend zal kunnen worden ge borgen. Er bestaat slechts weinig hoop op de reuding der beide anderen. Naar uit San Diego (Californ.e) wordt gemeld, heeft aan boord van de Amerikaan- sche duikboot „Nautelus" een ontploffing plaats gehad, waarbij vier leden der beman ning zijn gewond De explosie vond r laats, toen het schip zich 100 mijlen uit de kust bevond en met volle snelheid voer. De gewonden zijn opge pikt door den torpedojager Barry en overge bracht naar San Diege. Men verwacht, dat de duikboot hedenmid dag op eigen kracht de haven van San Diego zal kunnen bereiken. Nadat van de honderden Russische vis schers die op de Kaspische Zee waren afge dreven langzamerhand het grootste gedeelte was gered, is het Russische stoomschip Molodez er thans in geslaagd 35 visschers te redden. Aan deze medeaeeling, welke per radio uit Astrakan is ontvangen, wordt toe gevoegd, dat negen visschers tot nu toe nog niet konden worden opgespoord. Te Lissabon heerscht zulk een schaarschte aan vleesch dat het ge meentebestuur de vestiging van slagers winkels heeft goedgekeurd, uitsluitend voor den verkoop van paardenvleesch. Een speciaal abattoir voor paarden ie in aanbouw. Dit is de tweede poging van het stads bestuur om het gebruik van paarden vleesch populair te maken. De eerste poging mislukte volkomen. Ook is ge tracht de menschen te bewegen tot het eten van walvischvleesch, evenmin met succes. De 45-jarige Friedrich Sondermann uit Meissen (Saksen), is veroordeeld tot twee ja ren tuchthuisstraf en drie jaren eerverlies, omdat hij in twee maanden tijds meer dan 1400 M. van de loterij voor den winterhulp in nachtgelegenheden te Stuttgart heeft ver brast. D. i. het eerste aan het licht gekomen geval van sabotage met de winterhulp. Tegen de vijf gevluchte leden van het par tijbestuur der SPD zijn bevelen tot in hechte nisneming uitgevaardigd. Dr. Otto Bauer, Deutsch en Schorsch bevinden zich in Tsjecho- Slowakije. De vroegere leider der soc.-dem. vakvereeniging van spoorwegarbeiders, Koenig, zou in Zwitserland vertoeven. Over de gevolgen van den opstand willen de autoriteiten, zooals dat ook bij de onlus ten in 1927 het geval is geweest, een Witboek uitgeven. In de laatste twee dagen zijn te Weenen 83 personen uit de hechtenis ontsla gen. De meesten hunner zijn sociaal-democra tische advocaten. Op de nieuwe filmwet zijn thans een tweede en een derde uitvoeringsbepaling uit gevaardigd, waarbij de procedures voor het filmonderzoek en de kosten voor dit onder zoek in bizonderheden worden geregeld Aangezien in het vervolg een strenger maatstaf zal worden aangelegd bij de keu ring van films, wordt bepaald, dat kinderen beneden de zes jaren in het vervolg slechts films mogen zien in aanwezigheid van hun opvoeders, terwijd in het algemeen kinderen kunnen worden toegelaten. Omtrent de toelating van speelfilms kan de voorzitter der keuringscommissie slechts be slissen in overleg met bijzitters. Andere films moeten alleen door ambtenaren worden ge keurd. Deze procedure is niet openbaar. Over de beslissing wordt niet gestemd, alleen de voorzitter beslist. Binnenkort zal in het Napoleontisch Mu seum te Rome een zaal worden ingericht, welke speciaal gewijd zal zijn aan den „ko ning van Rome", In Oostenrijk is aangekocht een belangrijke collectie autographiën. boeken en andere documenten van den koning van Rome. Er is een Engelsche vertaling verschenen van een door de Duitsche regeering in haar land verboden boek „Volk und Raum im Weltkrieg". Wij laten er hier een paar passages uit volgen: „Het Koninkrijk der Nederlanden vormt een deel van den Duitschen bodem en van het Duitsche volk, maar sinds 1648 is het in po litiek opzicht van beide gescheiden. „Het karakter der Nederlanders is niet uniform, want er bestaat geen Nederlandsch volk en geen Nederlandsch ras. In het Noor den wonen Friezen, in het Oosten Neder-Sak- sers, in het Zuiden Neder-Franken en in het Westen Hollanders, die weer een mengsel zijn van Friezen en Franken. Deze Hollan ders vormen echter het voornaamste element der bevolking, en, van een militair standpunt, is alleen hun karakter van eenig belang. Welnu, de Holanders zijn dik en vet gewor den van hun handel en zij zijn alleen be vreesd hun gemakkelijk verkregen winsten te verliezen. Zij zijn uitsluitend kooplieden, om het even in tulpen, vee of koloniale wa ren, en rijkdom en gemak zijn hun eenige doeleinden. Zij zijn bang hun prachtige ko loniën in het Oosten te verliezen, die veel te groot voor hen zijn en die zij dus niet bij machte zijn behoorlijk te ontwikkelen. Het is zeer onwaarschijnlijk dat zij nog de helden zijn van 1600, tenzij hun vreedzaam en lui leventje op het spel mocht komen te staan door een vijandelijken aanval. Zoolang het zoover nog niet is blijven zij kooplieden en pacifisten Nederland in den oorlog. „Duitschland heeft in 1914 de Nederlan- sche neutraliteit tot iederen prijs willen re specteeren, maar een schending door Enge land heeft in 1917 gedreigd. Onder den druk van den duikbootoorlog hadden de Engeï- schen het plan van een landing op Walche ren ernstig onder de oogen gezien, maar door de zware verliezen die hun legers in Vlaanderen leden en door de zeer merkbare maatregelen van tegenweer die de Nederlan ders in het bedreigde gbeied begonnen te ne- mn, is het zoover niet gekomen „Met verwijzing naar ons hoofdstuk over een landing in Engeland mogen wij hier den nadruk leggen op het belang van de Holland- sche kust als basis voor zulk een aanval. Deze kust bedreigt Engeland van Huil tot de Theems en troepen kunnen in een korten tijd overgebracht worden, want de afstand van Vlissingen naar Margate is slechts 5 uur, van den Hoek tot Harwich 7 uur en van den Helder tot Yarmouth ongev |r even lang. Waarom hebben wij dit in 1914 niet gedaan? Wat hebben wij gewonnen bij het respectee ren van de Nedenandsche neutraliteit? Ach teraf schijnt het dat wij een grove psycholo gische fout hebben gemaakt. Wij vonden dat de marsch in België al genoeg blaam op onze hoofden had doen neerdalen, en daarom aar zelden wij bovendien nog Nederland's neu traliteit te schenden. Maar de verontwaardi ging van de wereld zou niet grooter geweest zijn, terwijl daartegenover had kunnen staan dat Duitschland groote voordeelen had kun nen behalen. Tot deze rekenen wij het ver mijden van onze groote verliezen voor Luik, een veel vlugger oprukken van onzen rech tervleugel, de onmiddellijke bezetting van Centraal-Nederland tusschen Utrecht, Am sterdam en Rotterdam. Antwerpen zou spoe diger gevallen zijn, en de dijken langs de Ijzer zouden waarschijnlijk niet meer bijtijds doorgestoken hebben kunnen worden. Ten slotte zou Engeland bedreigd door een inval oowel uit België als uit Nederland veel meer troepen binnenslands hebben moeten houden, die het nu naar het Westelijk front heeft geonden. Wij worden tot de conclusie gedwongen dat het militaire probleem ten opzichte van Nederland noch vóór noch ge durende den oorlog behoorlijk overwogen is. Het argument dat wij ze]J manschappen en schepen te kort kwamen gaat niet op, want groote troepenafdeelingen werden gebruikt voor minder belangrijke militaire occupaties, en duizend»*! schepen lagen werkloos in onze havens" Gisteravond te omstreeks zes uur is de 24 jarige chauffeur Nagel, die in dienst is bij den carosseriemaker Janssens te Dongen (N.-B met een „truck" in vrij groote snel heid den heuvel aldaar afgereden en op het trottoir terecht gekomen, waar drie kinderen van den leerlooier Looijmans aan het spelen waren. Het jongste kind, een meisje van vier jaren, werd dood opgenomen, terwijl de beide andere kinderen, een broertje en een zusje van 8 en 12 jaren, zeer ernstig gewond wer den overgebracht naar het r.k. ziekenhuis te Dongen. De voorgevel van een woonhuis is totaal vernield. Het huis moet worden ge terwijl het waarschijnlijk M. en ontruimd, aangezien1 ernstl m°*» dat fe zal instorten geVaar parket is gewaarschuwd stut, worden bestaat, Het De de botsing een n— later De geluk dat dc heuvel 23, instort parket is gewaarschuwd wagen is vrijwel onbeschad.vj ootsing met het huis wafSW M naaimachine, welke voor het rdat :r in de achterkamer is tering ?tond )e chauffeur, die door het ont™o°n1en ik geheel overstuur is, heeft "?de °n- de wagen begon te slippen t(J?rulaanl, 1 afreed waarbij zijn 7oe't S 35 de" gaspedaal moet zijn terecht Jt rêni t noodlottige gevolg dat g ggten, groote snelheid aanzienlijk JS" ta" op met het het noodlottige gevolg, dat^ jk groote snelheid aanzienlijk ta' groot. ver- De deernis met de familie Looijm^ zeer groot. jmana i8 ^woldeiUS,Cr i. Nu er eenigermate klaarheid komt i„ knoeierijen, waarbij de heer Andr* d e schens, gewezen boofdvertegenwonrs- van de Nederlandsche Varkenscentral Brussel, betrokken zou zijn geweest m-i'c diens grootste fout in één dier takken deze ingewikkelde internationale zaak i Va° geval groote lichtzinnigheid te zijn aldus de Rotterdamsche correspondent^ het Hbld. v4n Wij hebben "ij vuort M het oog op den smokkelhandel van bacon Brabantsche fabrieken naar Brussel die Ud vrijwel geheel buiten de Ned. Varkenscent??1 om afgespeeld kan hebben. /f** Men diene te weten, dat de invoer van u. con in België gecontingenteerd is. ft V* veelheid in te voeren bacon wordt in J0^. en voor iederen importeur afzondert^ tijd tot tijd vastgesteld. Met de totale LS1 heid veranderen natuurlijk de contingou. voor ieder der rechthebbenden. Den vertegenwoordiger der Ned. Varken*, centrale voor België was natuurlijk bekend over hoeveel kilogram iedere importeur v»! kelijks kon beschikken. Deze laatste echter wordt den laatsten tijd geheel vrijgelaten ta de keuze van het land, waaruit hij zal invoe- ren. Hij kan dus behalve in Nederland ook terecht in Denemarken of Tsjecho-Slowakij» Als dus een importeur een hoeveelheid bacon aan den vertegenwoordiger van het eenige lichaam in Nederland, dat bacon mag uit voeren, bestelde en hij bleef daarbij binnen de grenzen van het hem toegewezen contia. gent, dan gebeurde er oogenschijnlijk niets onregelmatigs. Ondertusschen was dezelfde importeur in de gelegenheid geweest ook in andere landen bacon op te koopen, zoodat hij toch meer kreeg dan hem toekwam. Het lag op den weg van het des betreffen- de Belgische departement te voorkomen, dat zulks geschieden kon. De vertegenwoordiger van de Ned. Varkenscentrale kon alleen aan het einde van de maand of het kwartaal m de statistieken constateeren of er meer bacon binnengekomen was dan geoorloofd was, (Afgezien nog van het vleesch, dat zonder in- voerconsent de grens overgehaald werd.) Hij kon dus achteraf controleeren of de handela ren in totaal te veel besteld hadden. Natuur lijk was het dan nog niet gemakkelijk uit !t maken of dat te veel nu juist uit Neder/aai kwam. Want bestellingen werden heel vaak telefonisch gedaan zonder schriftelijke be vestiging van het gesprek. Deze gang van zaken moet inderdaad hen haaldeüjk voorgekomen zijn. Op grond van een vermoeden althans van dergelijke praktij ken heeft de justitie te Brussel op 12 Febr. j.1. een inval gedaan in de kantoren en op slagplaatsen van twee groothandelaren in vleesch. Het aanwezige Nederlandsche ba con en de boeken zijn in beslag genomen. Op het vleesch trof men stempels aan, die valscn bleken te zijn. Dit waren de kenteekenen ten bewijze, dat het vleesch bij den invoer ge keurd was en dat het keurloon was betaam. Met het valsche stempel nu was dit keur loon vermeden, hetgeen een vergrooting van de winst beteekende. Daar het vleesch ni zonder stempels op de markt kon worden ge bracht, werd het stempel nagebootst. Naspeuringen leidden tot een oude garag in Vilvoorde, een buitenwijk van brusse Aan het licht kwam, dat in dit gebouw ,j clandestien ingevoerde bacon ges'te®!5 werd voor den verderen doorvoer naar de op slagplaatsen der grossiers. Verder had men gegronde redenen om huiszoeking te doen ten huize van den n A. Peuschens, die te Brussel (niet in voorde) woonde. In den vroegen ochtend 14 Februari zijn vier ambtenaren van parket het huis binnengedrongen, terwij vijfde buitenshuis de wacht hield. Peuschens, die al op was, vluchtte ach't naar een cafétje naast zijn woning, i«n daar een pak slagerskleeren en wandel gemerkt als slager het café uit zonder da surveilleerende ambtenaar het bemerk In het huis van den boofdvertegenw ger vond men op diens schrijfbureau e in papier gewikkeld vleeschstempel. e niet in een lade geborgen, noch op eoi dere wije listiglijk verstopt. Zooals meni geeft de heer Peuschens hieraan deze ring, dat een Belgische importeur ,,r ten de Vrijdag j.1. gearrestrerdejiandela^ H. S. van den Ende uit Esschen h voorwerp had gegeven om te vernietig het bedrog ontdekt was. De daders ,doefl> zich dus van alle bewijsmateriaal te Eén hunner moet toen het stempel der stempels) in een papier g^'kjeld en huie van den heer Peuschens bezorgd heb met verzoek om het te ve,rn'e„^,:r A^gS schiedde op Dinsdagavond II3 Feb grus. na den inval bij de twee handelaren te k sel. Uit het feit, dat het bezwarende Woensdagochtends daarop te zunen werd aangetroffen en in beslag ge upeft blijkt, dat de heer Peuschens nagelaten de ustitie op de hoogte te brengen van hem bekend misdrijf als tenminste aang f. men wordt, dat hij niet daaraan medepna»1# 115 Indien wij veronderstellen, dat de Peuschens niet zelve heeft medegewerk het wederrechtelijk stempelen van clandeJ ingvoerde bacon voor hem was er 8 reden om daaraan mede te doen aan «j getuigt het van groote lichtzinnigheia,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8