Ayenda IERT 50-35-20 GEEN RASSENSTRIJD IN DUITSCHLAND. Alleen maar Boycot van Joodsche zaken. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Verkeerslichtenaangebracht. ORKAAN WOEDT AAN DE ITALIAANSCHE KUST. Groote rampen. ROOSEVELT IN MOEILIJKHEDEN. Een kamer-revolutie. EX-KEIZER WILHELM OP ZWART ZAAD. Hitier brengt hem in moeilijk heden. HET NEDERLANDSCH-DU1TSCHE HANDELSVERDRAG. PROVINCIALE STATEN. Buitengewone zitting. MET AUTO IN DE VAART GEREDEN Een doode. DE STAVISKY-AFFAIRE. Een nieuwe verrassing. De twaalfde dag. Belangstelling neemt weer toe. DE DOODSLAG IN DE BLOEMSTRAAT. Weeroverzicht- Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De blonde engel (rom.), hoofdrol Bar- bara Stanwyck. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag half 8, hoofdnummer Liebe auf den ersten Ton (operette), hoofdrollen Lee Parry, Cizzi Waldmüller; zanger Karl Jöken. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag half 3 matinee. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het ge heim van den rooden kater (sens.), hoofdrol Siegfried Arno. Toegang voor eiken leeftijd- Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De koningin had bezoek (rom.), hoofdrollen Claudette Colbert en Frederic March. Toe gang boven 18 jaar. Dinsdag 13 Maart. 8 uur, Stadhuis, alg. verg. vereen. Kinder- kleeding. Woensdag 14 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht over „De koopman van Venetië" door Johan Boe- zer, voor het Nut. 8 uur, De Unie, alg. verg. Gezinsverple ging. 8 uur, Harmonie en Gulden Vlies, lezingen met filmvcrtooning voor het Pelikaan-comité. 8 uur, De Unie, rede B. de Ligt over „Waar het fascisme op stuit". 8 uur, bioscoopzaal handelsschool, lezing over het nut van het fröbelonderwijs. 8 uur, Molenbuurt 2, lezing met lichtbeel den „Amsterdam zooals het leeft en werkt" voor de amateurs-fotografenclub. 8.30 uur, r.-k. kerk aan de Laat, confe rentie voor niet-katholieken. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, uitvoe ring zangspel Kampavonturen door het kin derkoor Harmonie. Donderdag 15 Maart. 8 uur, Harmonie, jubileum-uitvoering chr. gymnastiekvereeniging Advendo. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden over Zwitserland voor de N. R. V. De nationaal-sorialistische organisatie voor handel, arbeid en nijverheid de „H.A. G.O." zal binnenkort een campagne begin nen ter versterking van de positie van den middenstand en de handelsklasse. Uit de ge publiceerde bijzonderheden over de wijze, waarop deze actie in het district Ashoffen- burg zal worden gevoerd, blijkt, dat deze actie voornamelijk op rassen beginselen zal zijn gebaseerd. Alle Duitsche middenstanders worden ver zocht hun zaken te voorzien van plakkaten van de „Hago", omdat zij niet als Joodsche ondernemingen zullen worden beschouwd en niet het gevaar zullen loopen te worden be schouwd als saboteurs van den opgang van den Duitschen middenstand. Joodsche zaken mogen geen speciale recla me-campagne voeren voor de Paaschdagcn of in verband met kerkelijke gebeurtenissen als commune enz. Den Duitschen huisvrou wen zal gevraagd worden, waarom zij voort gaan te koopen in Joodsche zaken. Voorts zullen dagbladen, bioscoop, radio en straat vergaderingen dienstbaar worden gemaakt aan de campagne om het publiek op te wek ken alleen in Duitsche zaken te koopen. De Fransche commissie voor openbare werken heeft een plan goedgekeurd voor het aanbrengen van verkeerslichten bij alle spoorwegovergangen in Frankrijk. De sig nalen zullen automatisch werken. Als een trein nadert zal er een helder rood licht gaan branden. Dit plan is een onderdeel van de volledige herziening van het signalen-systeem bij de Fransche spoorwegen, zooals dit door mi nister Flandin na het spoorwegongeluk bij Lagy was beloofd. Het plan voor het aan brengen van de lichtsignalen moet thans door den Senaat goedgekeurd worden. Aan de geheele Ligurische kust (Italië) heeft gisteren een orkaan gewoed, welke op vele plaatsen overstroomingen heeft veroor zaakt. De schepen in de havens moesten bij zondere voorzorgsmaatregelen treffen en hun ankerkettingen versterken. Te Savona sloeg een motorschip los en tegen den havenmuur stuk. De electrische centrale bij Ventimiglia, welke de spoorlijn Ventimiglia—Genua van electriciteit voorziet raakte door onbekende oorzaak in brand. Gisteravond laat is op den weg langs den kust van Savone naar Albissola een groote lawine naar beneden gekomen, waardoor het verkeer is onderbroken. Te Finale werd een man die naar de zee stond te kijken door den storm in het water geslingerd, zoodat hij verdronk. Te Genua staat het zeewater zoo hoog, dat op vele plaatsen de perrons van het ha venstation onder water staan. In het huis van afgevaardigden kwam het gisteren tot een soort kamer-revolutie, toen in strijd met het advies der partijleiders en tegen den zin van Roosevelt de Bonus wet, waarbij een bedrag van 2400 millioen dol lar beschikbaar wordt gesteld voor de oorlogs veteranen met 295 tegen 125 stemmen werd aangenomen, hoewel het zeker is, dat presi dent Roosevelt zijn veto tegen deze wet zal uitspreken. 230 Demoraten deserteerden en schaarden zich aan de zijde der 59 republi keinen en 5 boeren afgevaardigden, die vóór de wet stemden. Het voorstel gaat thans naar den senaat, waar zijn lot echter on zeker is. SBinnenland Het schijnt vast te staan, dat er op huize Doorn financiëele moeilijkheden zijn voor zoover betreft het ontvangen van geld uit Duitschland. De ex-keizer en zijn familie moeten uit verschillende bronnen uit Duitsch land geregeld belangrijke bedragen ont vangen. De tegenwoordige Duitsche re geering staat zooals bekend op het standpunt, dat geen geld uit Duitsch land mag worden uitgevoerd, wanneer daartegenover geen invoer van goederen geschiedt. Dit standpunt neemt de Duitsche regeering ook tegenover den ex-keizer in. Met stelligheid verluidt in verband hiermee, dat ter bespreking van den hierdoor ontstane toestand op huize Doorn een familieraad 'zal worden ge houden. Medegedeeld werd zelfs, dat deze fa milieraad heden zou plaats hebben. Bij informatie op huize Doorn wordt echter ontkend, dat een dergelijke bespreking wordt gehouden, terwijl verder wordt verklaard, dat er geen gasten op huize Doorn zijn nog binnenkort worden ver wacht. Alleen prof. Frobenius, die meer malen bij den ex-keizer komt, om met hem over wetenschappelijke zaken te spreken, komt binnenkort naar Doorn om den ex-keizer rapport uit te bren gen over de resultaten van de onderzoe kingen op zijn jongste expeditie naar het Nijlgebied. Welke gevolgen het standpunt van de Duitsche regeering inzake het zen len van geld naar huize Doorn zal hebben, kan niet worden vastgesteld. Daarover zijn geen officiëele inlichtingen te ver krijgen. In kringen echter, welke nauwe relaties met huize Doorn onderhouden wordt over de mogelijkheid van een terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland in verband, met deze finan ciëele moeilijkheden ernstig gesproken. In hoeverre deze berichten en geruchten op waarheid berusten moet worden af gewacht. Tusschen de Needrlandsche en de Duitsche regeering heeft gisteren te Berlijn een nota wisseling plaatsgevonden, welke eenige aan vullingen en wijzigingen van het op 15 De cember LI. tusschen beide landen esloten han delsverdrag bevat. In de eerst plaats is ovreengekomen, dat beide regeeringen in de verhouding tusschen de voor verschillende koolsoorten vastge stelde contingenten wijzigingen kunnen aan brengen, wanneer de gemengde commissie voor de regeling van den koolafzet zulks iri verband met de martksituatie voorstelt. Aangezien de Nederlandsche regeering een regeiing heeft getroffen voor den uitvoer van artikelen uit boomkweekerijen naar Duitschland, waardoor de naleving van de in de gemengde commissie voor de boom- icweekerij gemaakte afspraken gewaarborgd is, zal tengevolge van ingetreden technische moeilijkheden voorts voor de toepassing van de verdragsrechten van 10 en 12% RM. op deze producten overleggng van een speciale legitimatiekaart voorloopig niet worden ver langd. Tenslotte werd overeengekomen, dat het verdragsrecht van 8 Mark voor aardbeien- pulp geldt, ongeacht het gehalte aan heele en hal'"1 -nichten. ONTTREKKING AAN DE OUDERLIJKE MACHT. Het vorige jaar is de Hagenaar G. J. A. van Dam van zijn vrouw gescheiden. De president van de Haagsche rechtbank heeft toen hef kind van deze menschen aan de vrouw toegewezen. Met Kerstmis is dit kind bij, den vader gaan logeeren. Het is sinds dien spoorloos verdwenen. Terzake van het onttrekken van een minder jarige aan het wettelijk over hem gesteld gezag, vorderde de officier van Justitie, mr. Hoekstra, tegen van D., die niet op de terecht zitting was verschenen, een gevangenisstraf van 2 maanden. POSTDIEFSTAL. In Bunde, een Duitsch grensplaatsje nabij Nieuweschans, is in het postkantoor ingebro ken Twee postzakken werden meegenomen. Hierin zaten echter geen brieven van waar den. De politie heeft de zaak in onderzoek. TEGEN SUIKERSMOKKELARIJ. Van 15 Maart af geldt voor de Limburg- sche grensstrook, in een 7-tal plaatsen Vaals, Thorn, Beestum, Neeritters, Ittervoort en Tandouth een aantal verscherpte bepalingen op het vervoer van suiker, waarbij is voor- feschreven, dat voor alle vervoer van suiker oven de 250 gr. een vervoer bewijs noodig is. STEUN VOOR VERBOUW PEULVRUCHTEN. De landbouw-crisis-commissie behaiiuelde de eventueele steunmaatregelen te verleenen aan den verbouw van peulvruchten. De commissie kwam tot de conclusie dat het gewenscht is den peulvruchtenoogst 1934 te steunen, met welke conclusie de minister zich heeft vereenigd. Voor erwten en bruine boonen is de vorm, dien de steun zal aan nemen, nog niet vastgelegd. Bij deze export producten, waar dit probleem veel moeilijker is dan bii niet of slechts voor een klein aeei te exporfeeren producten, zal de wijze waar op de steun zal worden gegeven, nader door een commissie van deskundigen uit land bouw- en export-kringen in studie worden ge nomen. Bij veldboonen zal de steun geschie den op de wijze waarop de gerst-oogst 1933 is gesteund. De uitvoering hiervan zal wor den opgedragen aan de graancentrale. Het ligt in de bedoeling voor veldboonen een prijs te bereiken die omstreeks 9 gulden per 100 K.G. zal bedragen. Helder klinkt hetlieel* wanneer iedere zanger zijn stem volkomen beheerscht. Doet evenals de groote tooneel- kunstenaarsWybert-tabletfen, gedurende het oefenen tot be scherming der keel. Wybert vóór het op treden om de stem helderheid te geven. Verlaagde prijzen De ommissaris der koningin heeft de Pro- viniale Staten in buitengewone zitting bijeen geroepen ter behandelig van eenige onder werpen van spoedeischenden aard. Deze ver gadering wordt gehouden op Dinsdag 27 Maart, 11 u. 30 v.m., en zal dan worden verdaagd tot Dinsdag 10 April, 30 u. 30 v.m., op welken dag de openbare behande ling zal geschieden van de stukken, die op 27 Maart door de ommissiën zullen zijn on- derzoht. Zoo noodig, zal de vergadering den volgenden dag, eveneens 10 u. 30 v.m, worden voortgezet. kaatste betichten (Ongecorrigeerd.) Hedenmorgen is notaris J. B. v. Hou ten, wonende te Vianen, met zijn auto bij de Liesboch onder de gemeente Juiphaas in de Keusche vaart gereden. Een schipper die met zijn schip juist passeerde,, heeft den auto uit de vaart opgehaald. De levensgeesten van den heer van Houten waren toen reeds ge weken. Een nieuwe sensatie heeft zich heden in verband met de Stavisky-affaire af gespeeld. Een jeugdig advocaat naar spoedig bleek dezelfde, die indertijd het ambtsgewaad van den voormaligen mi nister van binnenlandsche zaken Frot in de wandelgangen van het Paleis van Justitie had verbrand en op den dag na de bloedige onlusten te Parijs de vlag op het Paleis van Justitie halfstok had geheschen drong onaangemeld de werkkamer van den rechter van instruc tie die de Stavisky-affaire te Parijs be handelt, binnen, waardoor hij het juist bezig zijnde verhoor van de oud-minis ters Durand en Dalimier, mevrouw Sta- visky en Romagnino, onderbrak. Hij slingerde den rechter van instructie verschillende beleedigingen naar het hoofd en wilde hem, naar verluidt, zelfs aanvallen. De advocaat, die tot recht- sche politieke kringen behoort, moest tenslotte met geweld uit de Kamer ver wijderd worden. Door twee collega's werd hij naar zijn woning gebracht, doch onderweg kreeg hij eveneens eeni ge aanvallen van woede. Hij sprak een kapitein, dien hij een krant overhan digde met de woorden: „Hier is het or gaan van de Maffia". Toen de kapitein hem verzocht, hem met rust te laten, viel de advocaat den officier aan, zoodat hij door eenige politieagenten naar een politiebureau werd gebracht, waar hij een inspecteur een trap tegen de buik ga" en alle ramen van het wachtlokaal stuk sloeg. Per ambulance-auto kan de ongelukkige tenslotte naar een zenuw inrichting worden overgebracht. De Nijenrode-zaak. Hedenmorgen had de twaalfde zitting van het Onnes-proces plaats. De belangstelling was weer groot, hoewel naar alle waar schijnlijkheid geen verrassingen te wachten staan. De eerste getuige is de heer Heymans, di recteur van de Ocean-verzekeringsmaatschap- pij. Hij verklaarde met den heer Onnes een dading van 72.000 te hebben aangegaan, nadat hij op 19 April 1932 een sommatie van mr. Pekelharing namens Onnes had ontvan gen om te betalen. Op 26 April werd getui- ge's maatschappij gedagvaard. Op een vraag van den officier van justitie of getuige zelfstandig had besloten tot de dading van 72.000 of na overleg met het hoofdkantoor te Londen, moest hij het ant woord schuldig blijven. Getuige zal op het kantoor een onderzcek hiernaar instellen en vanmiddag de vraag nader beantwoorden. Voorts vroeg de officier wat getuige ge daan zou hebben als de heer Onnes bij voorbeeld op 20 April had meegedeeld, dat Koning de inbraak in elkaar had gezet. Aan vankelijk antwoordde getuige, dat dit geen bezwaar zou hebben gegeven, doch toen de officier zijn vraag duidelijk stelde, kwam de getuige tot de conclusie dat hij zich dan tot de assuradeuren zou hebben gewend en het verhaal zou hebben doorgegeven. De tweede assurantieman, de heer Top, had op de laatste vraag van den officier het' zelfde .antwoord gegeven, doch hij zou zich in dat geval bovendien tot zijn advocaat heb ben gewend. Johanknegt wordt thans weer voor het hekje geroepen. Een week nadat het onderzoek door hem ter hand was genomen, was verdachte bij hem op kantoor gekomen, vergezeld van de Utrechtsche rechercheurs van Kooten en Bleyenburg. Al gauw was Johanknegt in contact met Mees Gerritsen gekomen. Johanknegt had een uitvoerig onderzoek ingesteld op het kasteel Nijenrode. Met verdachte Onnes had hij herhaaldelijk gesproken. Doch erg wel willend was hij niet tegen getuige geweest. Verd. heeft tegen hem gezegd: Ik wil wel inlichtingen geven maar dan aan de Utrecht sche politie. President: Bent u ervan overtuigd, dat u het gouden flaconnetje aan den heer Onnes hebt getoond Getuige: Ik voor mij ben daar zeker van. Verdachte Onnes: lk ontken dat met klem, ik bezweer het bij alles wat me lief is. Trou wens, waarom zou ik dat niet direct erkend hebben Getuige vertelt dan, dat hij lederen dag Mees Gerritsen opbelde en tenslotte kwam dan het bericht, dat ze een spoor hadden ge vonden. Een tweede signaal van de zijde van Mees kwam, nadat hij in Osnabrück was ge weest. Hij vertelde toen, dat hij alles terug kon krijgen, behalve de miniaturen en twee schilderijen. Die eerste partij kon Mees achterhalen, wanneer hij er 10.000 voor betaalde. De waarde was 40.000. Getuige had dit voorstel doorgegeven aan van der Dussen. Hierop volgde dan de ont moeting van van der Dussen met den gemas- kerden Biesing. President: Laten we dat onderwerp nu maar laten rusten. Over die maskerade heb ben we al zoo dikwijls gepraat. Was Mees Gerritsen werkelijk in Duitschland? Getuige: Dat weet ik niet. Verd. Onnes: Maar u bent toch detective. Johanknegt: Och mijnheer, ik zal u eens wat anders vertellen. Ik zat eens met mijn heer van Tiel, den officier van justitie, te praten over de Turmac-bonnen-zaak en ;k praatte toen ook over de Breukelen-zaak. Ik zei toen: Ik ben met die zaak ook klaar be halve met die twee dure schilderijen, die kan ik niet vinden. Toen heeft mijnheer van Tiel gezegd: Och, mijnheer Johanknegt, als ik die twee schilderijen wil hebben, heb ik ze bin nen een uur. President: Maar ze zijn er nog niet. Mr. Mulles Massis: Wanneer hebt u dat gesprek met mr. van Tiel gehad? Getuige kan zich dit niet precies herinne ren. President: Witbraad heeft gesproken van porren. Hij wilde door het vertoonen van „vi sitekaartjes" Onnes dwingen tot betalen. Getuige: Onnes? Betalen? Aan wie? Ik heb mijnheer Onnes nooit gepordweer wat nieuws! President: Toen is de bijeenkomst in Louis Seize op het Rembrandtplein gehouden, niet waar? Getuige: Ja, daar waren aanwezig mijn heer en mevrouw Onnes, de twee Utrechtsche rechercheurs en nog eenige anderen. S tad en Omgeving. DE PELIKAAN-AVONDEN. Wij herinneren er aan, dat morgen (Woens dagavond, zoowel in de Harmonie als in 't Gulden Vlies, lichtbeeldenavonden met daar bij behoorende lezingen georganiseerd zijn. In beide zalen wordt over de vliegtochten naar Indië gesproken waarbij desbetreffende films vertoond worden. In de Harmonie zijn de heeren Broertjes en Beekman aanwezig, in 't Gulden Vlies jhr mr. Molerus, die een vlucht naar Indië mee gemaakt heeft en daarvan een film heeft op genomen. BENOEMD. Burgemeester en Wethouders van Alk maar hebben benoemd tot marktmeester van de kaasmarkt den heer P. J. Oolders, thans plaatsvervangend marktmeester van die markt. BENOEMING. burgemeester en Wethouders hebben be noemd tot klerk-boekhouder, adjunct-rappor teur en tijdelijk klerk bij het gemeentelijk bu reau voor Sociale Zaken en tot bode-geldbe zorger bij het gemeentelijk bureau voor So ciale Zaken, tevens conciërge bij de gemeen telijke instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon, alhier, respectievelijk J. F. H. Plas, J. de Boer, C. J. Groot en C. van Meerlant. UITDEELINGSLIJST. Ter griffie van de arrondissements recht bank te Alkmaar is de uitdeelingslijst gede poneerd in het faillissement van J. H. Luu- ferzt, caféhouder te Alkmaar. De uitkeering is nihil. 6 FAILLISSEMENT. In staat van faillissement verklaard de N.V. v/h M. Laan, koopvrouwe gevestigd en kan toorhouder te Hoorn, Turfhaven 58, met benoeming van mr. Ledeboer, rechter-commis saris en van mr. Scholten tot curator. Zooals men in de heden gepubliceerde uit spraken kan lezen is de Egmondsche stoker D. G. terzake van mishandeling met doode- lijken afloop van J. endenburger, veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf. De preventieve hechtenis van 2 maanden werd in mindering gebracht. De eisch was één jaar gevangenisstraf. NAGEKOMEN GIFT VOOR HET GOUDEN PAAR. Voor het gouden paar op het woonwagen- P nog van de familie H. een bedrag van J J bi] ons ingekomen. Wij zullen dit alsnog ie bestemder plaatse afdragen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 6.28 uur licht op! /U}eet&ecicfu naar waarnemingen, verricht in dZs van 13 Maart m°r&«n Medegedeeld door het Kon. Nederi u Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 75Ófi Leydisfjord. mM. te Laagste barometerstand 7390 Jarmouth. te Verwachting, geldig tot den avond van Maart: Vdn 14 Meest matige zuidelijke tot zuid-wesui-. wind; zwaar bewoikt met tijdelijke opkllri gen; aanvankelijk nog regen- of hagelt en kouder. 13 buien De depressie werd minder diep en bew« 1 zich noord-noordoostwaarts. In Ierland 1 de barometer nog vrij sterk, evenals in Fni land en Duitschland, maar op IJsland dl 1 de barometer en een nieuwe depressie naH uit het westen, welke den koude-inval tijdelijk afbreken zal. Weer De koude luchtmassa's drongen reed t bij ons land door. De warme trekken tfj over oost-Duitschland. In Scandinavië S de strenge vorst aan en op IJsland plaatselijk streng geworden. Op de Britei eilanden in de Iersche zee waait het Z krachtig uit noord. Ook de oosterstorm in de Oostzee nam ai In Scandinavië valt in het zuiden vrij veel sneeuw. In de omgeving van de Noordzee viel regen. Het verder doordringen der koude bovenwinden zal het weer voorloopig nos buiig maken; later is tijdelijk opklanng te verwachten. HEERHUGOWAARD. Maandagmiddag ongeveer 4 uur werd het 11-jarig dochtertje van den heer C. Oud huis op den Hensbroekerweg door een wiel rijder omver gereden. De val was zoo ernstig, dat de ontboden geneesheer een gecompli ceerde beenbreuk constateerde en onmiddel lijke overbrenging naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar noodig oordeelde. AANRIJDING TE SCHAGERBRUG. Bij de groote brug alhier had een onge val plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee kinderen van de heeren G. W. S. en C.B., alhier, waren bij genoemde brug aan het spelen. Zij merkten niet, dat uit de richting Callantsoog een auto kwam aanrij den. Ondanks krachtig remmen kon de chauf feur niet voorkomen, dat beide midden op den weg dravende kinderen werden aangereden. Eén der jongens kwam met het hoofd tegen een koplamp voor den auto. tengevolge waar van deze lamp werd verbrijzeld. Wonder boven wonder bekwamen beide kinderen geen lichamelijk letsel. FEESTAVOND VAN AUTOI ES ME"/ De zetter heeft in ons nummer van gister de gymnastiekvereeniging Autoi Esme. een fuif in de Harmonie laten geven. Men zal reeds begrepen hebbn, dat dit de gymnasiastenvereeniging is geweest. WAT MEN IN ZWITSERLAND OVER DE ALKMAARSCHE KAASMARKT ZEGT. Wij ontvingen uit Zofingen het laatste nummer van de Schweizer lllustrierte Lf}' tung, dat grootendeels aan Holland is. Veel van ons karakteristiek 'an°sbbaP schoon wordt daarin in beeld gebracht en eveneens bijzondere aandacht gewijd aan haven van Rotterdam en aan de Zuiderzee werken. Een dubbele fotopagina is gewijd aan de Alkmaarsche kaasmarkt. Bovenaie worden nog eenige kijkjes in een kaasfabriet gegeven. Dit belangrijkste Zwitsersche geïlldstreer* de weekblad, dat een oplage van 140-üw exemplaren heeft, werkt door dergelijkep blicaties zeker er toe mede de belangstelling voor onze stad in het buitenland te vergro Liet bijschrift bij de Alkmaarschekieken luidt (vertaald) als volgt: Wereldberoemd zijn zij beiden, de Zwitsersche kaas en Edammer kaas, die heelemaal niet van t maar van Alkmaar afkomstig is. L>e e neemt wat kwaliteit betreft toe met de gr te van zijn gaten, de andere is des te naarmate de bacteriën minder °Pfn'n°off daarin veroorzaakt hebben. Markanj:er dan het onderscheid tusschen de beide soorten, die in de geheele wereld, van Francisco tot Parijs en van IJsland tot stad eerlijk met elkaar concurreeren, m u onderscheid tusschen een kaasmarkt 111 seriand en in Nederland, Vrijdags ha 's morgens in Alkmaar. De spreekwiX) g gemoedelijkheid en bedachtzaamheid van Hollanders schijnt plotseling verdwenen, heerscht een wereldstadsdrukte wat de betreft. Driehonderdduizend kilos, onge* honderdvijfentwintig duizend stuks, w op een goeden marktdag verkocht en s transporteerd. Wie in den weg staat, zeker gevaar omvergeloopen te worden, w het gilde van de kaasdragers treedt op. trippelgang, nauwelijks gehinderd dooi last van de tachtig kazen, die altijd1» man op een gemeenschappelijke draa* vervoeren, wordt weggebracht, wat ver is, In het pakhuis van den groothandels^ naar de schepen, die vlak naast de m klaar voor vertrek in de gracht liggen-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2