Odol !Pxoüinciaa£ 7lieuuxs ^Buitenland Jbirnientavid NOORDSCHARWOUDE. HEILOO. beschermt mond en tanden! GR AFT. DE RIJP. TEXEL. STOMPETOREN. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. In Hongarije. DRAMA OP KOERLANDSCHE HOFSTEDE. BESCHERMING VAN WERKLOOZE HOOFDARBEIDERS. Verbond opgericht te Londen. SCHIPBREUKELINGEN-REDDING. Uit duikbooten. FASCISTISCHE „GRAP". Zwarthemden op bezoek bij den bisschop van Malesbury. BEROUWVOL TROTZKIST. ACTIE VAN GODDELOOZEN. Versterking in Rusland. DE RAMP VAN DE „TOMOSURU". Alle 106 opvarenden omgekomen- ESTLAND WORDT OPSTANDIG. Organisaties der „vrijheids strijders" ontbonden. Staat van beleg afgekondigd. hield de inleider een uitgebreide uiteenzet ting een eventueel vast te stellen vasten prijs voor het binnenland. Na een opwekking, om de tuinbouwschool te bezoeken, volgde sluiting met dankzeg ging- DE NOORDER MARKTBOND. Bestuursvergadering. Het bestuur van de veilingsvereeniging de Noordermarktbond vergaderde Vrijdag in het vergaderlokaal van het betaalkantoor onder voorzitterschap van den heer j! Ootjen, die de vergadering opende met een vvoocd van wlekom, waarna de notulen der vorige vergadering zonder op- of aanmerkin gen werden goedgekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de vereen. Waarland en om streden, waarin werd medegedeeld, dat de hl Li J,on£ ^gcns drukke werkzaam- nedenbedankte als vertegenwoordiger in het marktbestuur. In diens plaats is aangewezen de heer A. J. Klaver. Vervolgens werd een verzoek behandeld van de zaadselectie-commissie, welke ten be- üoeve van hun meerdere bemoeiingen voor 1934 een subsidie aanvroeg hetgeen noodig was om de behaalde resultaten tot een goed einde te brengen. Een rapport van deze werk zaamheden vergezelde het schrijven, be nevens een financieel overzicht. Naar aanlei ding hiervan werd besloten de subsidie weer toe staan voor dit jaar, daar men overtuigd is van het nut van de zaad-selectie en het goede beheer. De voorzitter deelde o.a. mede, dat er over de maanden Januari en Februari resp. aan de markt was omgezet 144.792.39 en 180.042.68. Eveneens deelde de voorzitter mee, dat aanstonds een steun aan den Noor dermarktbond als extra uitkeering op de pro ducten, welke in 1933 verkocht zijn, zal wor den.ontvangen. Er kan f 171.906.44 worden uitgekeerd. Zooals begrijpelijk werd deze mededeeling met sympathie begroet. Eveneens was bericht ontvangen, dat er nog een uitkeering van f 1.75 per 100 K G aardappelen zal worden uitbetaald; dit be treft de pootaardappelen, in Augustus en September 1933 afgeleverd. Binnen zeer korten tijd zullen alle tuinders, welke bij de veilingsorganisatie zijn aange sloten, hun oppervlakte met aardappelen be- teeld, moeten opgeven, zoowel voor vroege als voor late soorten geldt dit. De tuinbouw- vereenigingen zullen daarvoor oproepingen verstrekken. Voorstellen voor de alg. verg. van het Cen traal Bureau voor de Veilingen m Neder land waren er niet aanwezig. Wel zal op ver langen van eenigen der leden bij de rond vraag worden gevraagd of het wellicht van nut kan zijn, dat ook uit tuinbouwkringen bij de regeering wordt aangedrongen om onze handelsbetrekkingen met Rusland te bevor deren. Ter sprake kwam de wenschelijkheid om tot een verbod van het telen van koolzaad van regeeringswege te komen. Dit zaad zou dan organisatorisch geteeld moeten worden en onder de tuinders gedistribueerd. Met het oog op de enorme hoeveelheden, die hiervan naar het buitenland gaan, achtte men deze regeling beter dan een uitvoerverbod van zaad. Deze aangelegenheid zal in de eerste te houden Vierbondsvergadering worden be sproken. Bij de rondvraag werd gevraagd of de mo gelijkheid niet bestond, dat er eenige compen satie kon worden verleend voor hen, die hunne bedrijven het vorige jaar nogal sterk hadden ingekrompen door er landbouwge wassen op te planten en nu geheel gedupeerd worden door de beperking, die op de gege vens van 1933 berust. Deze druk wrodt het meest gevoeld in die vereenigingen, waar uit de naard der zaak de meeste gemengde bedrijven gevestigd zijn. Deze vereenigingen zullen een en ander den regeeringscommissaris nog ens duidelijk on der het oog brengen en aandringen op tege moetkoming. Op deze vergadering werden nog vele klachten geuit, omdat er nog veel te veel aan de laadplaats gewogen wordt per 60 K.G inplaats van per 100 K.G. Dit wrodt ten zeerste betreurd, alsmede het geringe toe zicht 'dat daarop is en de geringe medewer king van de transportarbeiders. Krachtiger zal men tegen deze misstand opkomen. Verder leverde de rondvraag weinig bijzon ders op, waarna sluiting volgde. Evenals op andere plaatsen werd ook hier door het gezelschap „De Jonge Spelers" een opvoering gegvven van „De wereld op zijn kop", het door A. M. de Jong naar den roman van Uuton Sinclair bewerkte blijspel. De groote zaal van „Concordia" was ge heel bezet toen de voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de heer Frielirrk, met een kort woord opende. „De Jonge Spelers" hebben dit stuk met den grooten propagandistischen inhoud op zeer verdienstelijke wijze vertolkt. Onze plaatsgenoot de heer M. Kansen, commies der rijksbelastingen, is in gelijke functie overgeplaatst naar Alkmaar, met in gang van 1 April a.s. De bloemis'enpatroonsvereeniging Alk maar en Omstreken hield Vrijdagavond jaar vergadering in café Roozing. Voorzitter was de heei G. Smits. Aan de orde kwam de Florauatentoonstel- Eng 1934 De voorzitter zeide dat hij per soonlijk een andere uitvoer Dg wenschte. Hij stelde voor om het te laten uitvoeren door een commissie, die altes regelt en rek®j* pldchtig is aan het bestuur In genoemde commissie dacht spr. een bestuurslid aan wijzen. Na goedkeuring weiden m.v, missie benoemd de heeren O. A. WAster, P. H. Rusch en de secretaris C Bruin. Be sloten werd een Tdaagsche tenioonstelling te houden in Alkmaar en zoo mogelijk in Heiioo. Tevens werd besloten 10CC loten uit te geven 10 cent. De rekening en verantwoording van den penningmeester, welke sloot met een nadeelig saldo van 33.60 werd in handen van een commissie gesteld. Als bestuurslid en voorzitter werd herkozen de heer G Smits, [Nederlands* Fabrikaat Prijs per flacot^l Vraagt ateede gratis een Odol-beker, wanneer U Odol-mondwater en Odol-tandpaeta koopt. die de benoeming voor een jaar aanvaardde. Ingevolge de opdracht der leden had het bestuur vergaderd met den bond van IJs- bereiders, waar besproken was de eenzijdige samenstelling van de commissie inzake het ventverbod. De organisaties hebben zich tot B. en W. gewend, doch kregen nul op request. Het bestuur stelde voor om zich niet tot den raad te wenden, omdat men hetzelfde resultaat verwacht. Aldus besloten. Ingekomen was een verzoek van ongeorganiseerde bloemisten uit Alkmaar, die veel hinder ondervinden van den ongebreidelden straathandel. E>e ver gadering had weinig lust om zich meer met hen te bemoeien. Willen ze gezamenlijke actie, laat ze dan eerst lid worden van de ver- eeniging. De meerderheid van het bestuur adviseerde afwijzend op het verzoek te be schikken. Alzoo besloten. Na rondvraag volgde sluiting. De heer D. C. Henrikse alhier heeft met ingang van 1 Mei 1934 eervol ontslag aan gevraagd als gemeente-veldwachter van Bij vonnis van Arrondissements-iecht- bank te Alkmaar is uitspiaak gedaan in het geschil der gemeente de Rijp en de heeren van Vliet en Matser aldaar betreffende de kwestie van het bouwen van de Bvemster- brug. De gemeente werd bij dit vonnis in het gelijk gesteld. We vernemen dat de heeren Maiser en van Vliet tegen dit vonnis beroep zullen aanteekenen. De hegr F. Rijkes is gekozen als admi nistrateur van het ziekenfonds te de Rijp. Heden werd door de leden van de Bur- gerkiesvereeiiiging een huishoudelijke ver gadering gehouden. De twee afgevaardigden in den Raad dier vereenigvng werden ter ver antwoording geroepen De heeren Besse en de Boer brachMi dan ook versla j uit over hetgeen zij in 1933 in den Raad hebben weten te bereiken. Eenige critiek werd geleverd op het beleid van de afgevaardigden. Op den 2en Paaschdag zal uitgaande van de Texelsche Wandelsportvereeniging een groote wandeltocht over Texel gehouden worden. De tocht zal 36 K.M. lang zijn. De aftocht is van 's morgens half elf vanaf De Graaf's lunchroom. Weverstraat. Gewandeld zal worden langs de Waal, Oudeschild, Den Hoorn en de dennenbosschen naar „Bosch en Duin", waar een half uur rust gehouden zal worden. Verder gaat men langs de dennen bosschen en den Westerweg weer naar Den Burg, waar de deelnemers te ongeveer kwart voor vijf weer zullen aankomen. Dr. Boswijk zal weer gevraagd worden voor de genees kundige controle. Verschillende medailles worden beschikbaar gesteld. Vrijdag was er een belangrijk lezing in het café van den heer C. Renses, waar den heer D. van Egmond Jr. uit Hillegom, tuin- bouwvakonderwijzer in de bloembollenteelt, een lezing hield over de Tulpencultuur, de behandeling der tulpen ten velde en in den schuur en den handel over de veilingen. Na een inleidend woord, door den spreker, waarin hij uiteen zette, dat hij behalve tuin- bouwvakonderwijzer tevens verbonden is aan de „Hillegomsche Veiling" als secretaris-be stuurslid, zette hij het doel dezer lezing uit een, waarin hij te kennen gaf dat aan den renen kant bij de Bloembollenkweekers in West-Friesland en dat gedeelte wat gelegen is boven het Noordzee kanaal, wil voorlich ten omtrent de de tulpenteelt, waaruit de ver schillende kweekers hun voordeel kunnen doen om zijn voorlichtingen toe te passen, anderzijds meer bekendheid geven, aan de veiling, waaraan hij verbonden is, n.I. de Hillegomsche Veiling, die voor velen nog een onbekende was. Spreker zette alleerst uiteen, h"e de oor sprong van onze tulpencultuur is te vinden, hoe de verschillende tulpen in rassen eu groepen zijn onder te brengen om over te gaan tot de uiteenzetting op welke gronden tulpen kunnen worden geteeld, hoe de grond moet worden bewerkt en hoe de beplanting moet worden toegepast. Vervolgens ging hij uitvoerig in op de bestrijding van ziekten m de tulpen, zooals stekersziekte, smeul, kwade- grond ziekte en vuur. Hij behandelde daarna het snijden der bloemen, het rooien, om daar na over te gaan tot de behandeling der tu!- pen in de schuur. De behandeling d«r tulpen in den schuur werd door den spreker uitvoe rig besproken en werd door den spreker uit- eengezet de voordeelen van de behandeling der tulpen in den schuur, zoowel voor lever baar als voor plantgoed. Vervolgens besprak hij het sorteerén der tulpen, hoe deze moeten worden behandeld om er een geschikt handelsartikel van te ma ken, en hoe ze dikwijls op veilingen worden aangevoerd, velloos en dikwijls geheel waar deloos. Spreker kon uit ondervinding spreken omdat hij zelf, de bollen aan de Hillegom sche Veiling keurde, dat hij zeer dikwijls het betreurde, dat de arbeid voor een geheel jaar voor de kweeker verloren ging omdat de bollen niet goed werden afgeleverd en dit had spre ker er toe gebracht om eenerzijds de kweekers voor te lichten hoe de tulpen moesten worden behandeld, anderzijds bekendheid geven aan de veiling waaraan hij verbonden was, n.1. de „Hillegomsche Veiling" te Hillegom. Een hartelijk applaus was de belooning voor zijn correcte uiteenzetting. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een zeer groot o-ebruik gemaakt werd. Zoowel door spreker als door den heer Angevaare, veilingmeester aan de Hillegomsche Veiling, werden alle vragen zoowel op cultuur gebied als op het terrein van het veilingwezen, naar genoegen an allen beantwoord. Bij het einde dankte spreker voor de aan- enomen wijze waarop de vergadering zijn 'zing ad aangehoord, terwijl de heer van Vees namens alle aanwezigen den heer van Igmo.td hartelijk dank zegde voor deze aan- genamen en nuttigen avond, die dcor den heer van Egmond was georganiseerd. De politieke afdeeling der politie van Boe dapest is een nieuwe organisatie van commu nisten op het spoor gekomen, welke over het geheele land verspreid is. Tot nu toe zijn 20 personen in hechtenis gekomen, meestal jon gelieden van 18 tot 25 jaren, waarbij eenige studenten. Zij zouden voornemens zijn ge weest op 21 Maart, den 15den verjaardag der uitroeping van het roode bewind in Hon garije een omwentelingsactie inleiden. Op een boerenhofstede in Koenand op de Baltische eilanden heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. In den loop van een fami lietwist schoot de boer zijn schoonmoeder dood, richtte vervolgens het wapen op zijn vluchtende vrouw, die getuige was geweest van den daad en trof haar met twee kogels doodelijk in het hoofd. Daarop opende hij het vuur op zijn beide zwagers, van wie hij één verwondde. Nadat hij ten slotte de vee stal en een schuur van zijn schoonmoeder had in brand gestoken, maakte hij een einde aan zijn leven door ophangen. In Engeland is een verbond opgericht van hoofdarbeiders boven de 45 jaar, die werkloos zijn geworden. Het doel van het verbond is door vereeniging kracht te ontwikkelen ten einde eikaars lot te verbeteren. De overheid doet niets voor deze speciale slachtoffers van den crisistijd en de weldadigheidsinsfellingen vergeten hen. Het nieuwe Verbond wil trou wens van liefdadigheid niets weten en ver wacht zelfs niet dat de overheid werk voor de Irden zal vinden. De grief van de leden is dat hun leeftijd bij het zoeken van een betrekking een bezwaar wordt geacht en dat de werk gevers blijkbaar de rijpe ervaring op velerlei gebied, die in deze mannen boven de 45 jaar schuil gaat, veronachtzamen. Het verbond komt in verzet tegen de opvatting dat hun bruikbaarheid in twijfel wordt getrokken al leen om het feit dat zij de 45 zijn gepasseerd. Het verbond wil nu door een actie deze en juist geachte opvatting doen verdwijnen. De Engelsche minister van Marine heeft in het Lagerhuis de belangrijke beslissing der admiraliteit medegedeeld t.a.v. het probleem van het redden van menschen uit gezonken duikbooten. Hij verklaarde dat na nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de meest zekere en eenige practische methode is die met het Da- vis-reddingstoestel voor duikbooten, dat thans aan alle duikbooten is aangebracht. Wij moesten deze beslissing nemen, omdat het het belang is van het personeel der duikbootvloot. De bisschop van Malecbunr in Engeland, veertig predikanten en sir Stafford Cripps, hebben een ontmoeting gehad met fascisten, toen zij Zondag een vergadering hadden be legd in het hoofdkwartier van de Anglicaan- sche kerk te Bristol. Het was een van de serie vergaderingen, die door den genoemden bis schop zijn uitgesclireven met het doel, de predikanten in de gelegenheid te stellen de belangrijke kwesties van den dag te hooren behandelen en te bespreken. In dit geval zou de bekende president van het socialistisch verbond, sir Stafford Cripps, het onderwerp van den dag inleiden. Toen dit bekend was geworden, ontstond een ern stig meeningsverschil tusschen de kringen, die met de vergadering hadden te maken en die er buiten. Een half uur voor den aanvang van de vergadering zetelden zich aan weers zijden van den ingang van het gebouw fascis ten in hun zwarte hemden Op de hand droe gen zij een kussen, waar op een bordpapieren model van een bisschops mijter. Deze mijters waren rood gekleurd en op den top ervan had men inplaats van een kruis een rood vlagge tje geplaatst. Toen de bisschoppen, de predikanten en sir Stafford Cripps aankwamen, trokken zij zich niet veel van de betooging aan en lachten zij er wat om. Later werden de fascisten door den bisschop ontvangen. De bisschop had zich eenige dagen tevoren fkeurend over hef karakter van de fascistische beweging uitge laten. Een spreker van de fascisten legde den bisschop thans uit, dat zij, hetgeen hij blijk baar niet wist, vrienden waren en tevens de vrienden van den w:.ren godsdienst. De bis schop dankte den fascistischen spreker en ver klaarde nader, dat hij :n zijn vroegere uitla ting niet had gedacht aan de zwarthemden in zijn vaderland, maar aan de fascistische toe standen op het vasteland. Daarmede waren de fascisten tevreden ge steld en was aan de tamme vertooning een einde gekomen De fascisten verlieten daarop rustig het bisschoppelijk huis. juist op het oorenblik. dat een auto vol politie kwam aan rijden om hen te verjagen. Moordenaar in eere hersteld. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de vroeger commissaris voor binnenlandsche zaken van groot-Rusland, Beloborodoff, gra tie naar Siberië verbannen. De verleening van gratie aan den vroegeren commissaris ge schiedde uit de overweging, dat Beloborodoff de fouten van zijn politiek heeft ingezien en zijn relaties met de oppositie heeft verbro ken. Jaroslawski, de voorzitter van de beweging der militante goddeloozen heeft bevel gegeven tot een versterking van den atheïstischen oor- log tegen de godsdiensten, aangezien deze wederom den kop opsteken en de kerken weer worden heropend. Naar thans gebleken is, zijn toch alle 106 opvarenden van den Japanschen torpedo jager „Tomosuru" om het leven gekomen. De oorzaak van de ramp heeft men nog niet kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt echter voortgezet. In officieuze kringen ge looft men, dat men wellicht met een construc tiefout heeft te doen. Toen de Japansche schepen ter assistentie op de plaats van het ongeluk kwamen vond men de Tomosuru drijvend, met de kiel naar boven. Een deel der bemanning was nog in leven in een aantal ruimen, aangezien op klopsignalen nog werd geantwoord. Gister avond laat verstomden echter de klopteekens, hoewel men lucht in de scheepsruimten had gepompt. Het wrak is door een kruiser naar de baai van Sasebo gesleept, waar men hoopt de dooden en eventueel de nog in leven zijn- den te kunnen bergen. Nadat het wrak van de Tomosuru in de baai van Sasebo was gesleept werd onmiddel lijk met het bergingswerk begonnen. Daarbij is men erin geslaagd drie leden der beman ning nog levend te bergen. Het was onmoge lijk verder in het schip door te dringen, zoo dat het bergingswerk pas kan worden voort gezet, wanneer het wrak gedokt is. ..,en zal zich herinneren, dat Beloboro doff heeft deelgenomen aan den moord op de keizerlijke familie en dat hij later wegens het feit dat hij deel uitmaakte van de oppositte onder Trotzki uit zijn functie is gezet en De regeering-Paets heeft gisteravond bij verrassing een aanval gedaan op de Estland- sche „vrijheidsstrijders", die in het geheele land ontbonden werden. De ontbinding geschiedde voor een deel met behulp van militairen, die met machine geweren zich opstelden voor het hoofdkwar tier van de vrijheidsstrijders. De troepen wa ren verder uitgerust met handgranaten. De ontbinding is echter zonder wrijving verloo- pen. De leiders van de beweging der „vrij heidsstrijders in totaal ongeveer 100 man zijn gearresteerd. Over het geheele land is de uitzonderingstoestand afgekondigd. Ge neraal Laidoner, de voormalige oppercom- mandant van de Estlandsche troepen in den oorlog tegen Rusland, is benoemd tot opper bevelhebber der Estlandsche troepen met bij zondere volmachten. Naar alhier verluidt zijn al deze maatre gelen genomen in verband met eht feit, dat de „vrijheidsstrijders" voor hedenavond plan nen hadden gemaakt tot een gewelddadige Putsch, die door de regeering nog te rechte: tijd is kunnen worden voorkomen. Inzake de actie van de Estlandsche regee ring tegen de „vrijheidsstrijders" wordt nog bekend, dat zich onder de hedenavond gear resteerde leiders der beweging ook de alge- meene leider, advocaat Sirk, bevindt. Men verwacht ontslagen op grooten schaal onder het officierscorps daar de pro paganda-activiteit in het leger in den laat- sten tijd zeer sterk was Men verwacht vei der, dat de presidentsverkiezingen en de par lementsverkiezingen, die in April zouden plaats vinden zullen worden uitgeste'd. De gemeenteraadsverkiezingen, waarbij de „vrij heidsstrijders'' in Reval, Dorpat en Narve de absolute meerderheid behaald hebben, zou den worden geannuleerd. Alle bladen van de „vrijheidsstrijders" zijn verboden. Naar vernomen wordt, is de staat van be leg niet zooals eerst gemeld werd de uit- zonderingsstoestand voor den tijd van zes maanden afgekondigd. Het ingrijpen der regeering is zoo snel en zoo plotseling gekomen, dat nergens tegen stand geboden werd. De troepen zijn reeds uit de straten van de stad Reval teruggetrok ken. In het geheele land aldus een bericht van het semi-officieele Estlandsche telegraaf- agentschap heerscht rust. De maatrege'en der regeering tegen de bewening der „vrij heidsstrijders worden in een door het semi- officieele telegraafagentschap gemotiveerd, met er cp te wijzen, dat de vrijheidsstrijders gewapende organisaties hebben gevormd en gedreigd hebben met terreurmaatregelen. Naar het schiint heeft de beweent voora onder de ion^ere generatie veel PTih^ngTS HET BACON-MYSTERIE. De politie te Antwerpen was reeds lang van den frauduleuzen invoe- op de hoogte. De correspondent van het Hbld. te Brussel vernam van het rechterlijk politie te Antwer pen, dat men daar ter plaatse reeds lang op de hooge was van den frauduleuzen invoer van bacon uit Holland in België Begin Ja nuari had men vernomen, dat in Zundert een Chevroletauto voor dat doel in aanbouw was met een versterkten motor en voorzien van een pantser. Op 18 Januari des avonds slaagde men erin, dezen auto te Zandhoven bij Lier aan te houden. Hij was bevracht met 4700 kg bacon. De auto werd bestuurd door Van Assel en Van den Broek uit Zundert, die echter beiden wisten te ontkomen. De partij bacon werd door een strooman opgekocht voor rekening van S. van den Eynde uil Esshen en vervolgens verzonden naar J. de Baere te Brussel. De rechtelijke politie wist reeds, dat De Baere in geregeld conact stond met den heer Peuschen en op grond van deze aanwijzingen werd besloten een huiszoeking ten huize van Peuschens te doen. Deze huis zoeking had plaats op 15 Februari des mor gens om 9 uur. De officier, die met de huis zoeking was belast, had den indruk (de vrouw en de zuster van Peuschens lageri op dit oogenblik nog te bed), dat de Peuschens zelf tevoren telefonisch gewaar schuwd was, dat er gevaar dreigde en in al lerijl was ontkomen, waarbij hij echter geen gelegenheid meer heeft gehad, het valscne vleeschstempel en de bezwarende documen ten in veiligheid te brengen, zoodat deze in handen van de Belgische politie vielen. Uit de brieven, die de Belgische politie ten huize van Peuschens in beslag heeft geno men, zou duidelijk de medeplichtigheid blij ken van den heer Peuschens aan de fraude, die in Nederland met de bacon is gepleegd. Den volgenden dag, dus op 16 Februari, had de huiszoeking bij Van den Eynde te Esschen plaats. Deze had inmiddels evenals Peuschens de wijk naar Nederland genomen Daarna heeft de Belgische politie de Neder- landsche politie op de hoogte gesteld van de resultaten van de huiszoeking bij Peuschens De uitlevering van Peuschens kan uit den aard der zaak niet worden aangevraagd, om dat deze Nederlander is. Daarentegen zal de Belgische regeering wél, de uitlevering vra gen van Van den Eynde, die de Belgische nationaliteit bezit. Opmerkelijk is, dat op den dag na de huiszoeking bij Peuscsens, dus op 16 Febru ari, nog een partij vleesch in beslag werd ge nomen, die met het valsche stempel van Peuschens was afgestempeld. De Antwerp- sche politie gelooft dan ook niet, dat deze stempel door Van den Eynde (Esschen) ten huize van Peuschens (Brussel) ter verniete- ging is afgeleverd. Men neemt veel meer aan dat de heer Peuschens zélf den stempel voortdurend heeft gebruikt. „Vertrouwensmannen". De „Vee- en Vleeschhhandel" schrijft: „De leiding der Varkenscentrale schijnt zich in haar vertrouwenspersonen wel erg te hebben vergist. De Centrale kon echter weten, dat Peu schens (hare Brusselsche hoofdvertegen woordiger, die thans is gearresteerd) al sinds jaren bij den veesmokkel op België was geïnteresseerd. Hij was commissionnair in België van Van Wijnbergens Slachterijen te Boxtel, behoorende tot het concern van de fa. v. Zwanenberg Hij had met een broer van den directeur dier fabriek te Boxtel (H. v. Wijnbergen) te Brussel samen de vertegen woordiging van de Varkenscentrale in Bel gië. Dit werpt een eigenaardig licht op de keuze van dezen vertrouwensman. MISLUKTE POGING TOT ROOF. Overval in het Correspondent schap der Nederlandsche Bank te Eindhoven. Gistermiddag om twaalf uur is een tot dusver onbekend persoon het Cor respondentschap van de Nederlandsche Bank aan de Dommelstraat te Eindho ven binnengestapt. De man liep onver wacht toe op den op dat tijdstip alleen aanwezigen 40-jarigen bankbediende Seller en bracht dezen met een looden buis een slag op het hoofd toe. Le be diende had de tegenwoordigheid van geest een tweeden slag af te weren en a arm te maken door een aschbak door het venster te werpen, waarop de in dringer ijlings de vlucht nam. De politie tracht den man, wiens sig nalement bekend is, op te sporen. VERGADERING VAN DE N. S. B. ONTBONDEN. Gisteravond werd in het Tolhuis aan de overzijde van het IJ te Amsterdam een vergadering gehouden van de N. S. B Het verloop van deze bijeenkomst was aanvankelijk rustig. Omstreeks elf uur trad een der aanwezigen in het debat en keerde zich tegen het bestuur. Dit gaf enkelen der aanwezigen aanleiding tot handtastelijkheden tegen dezen verga- deringsbezoeker. Hierdoor ontstond in de zaal een vechtpartij, waaraan de politie te pas kwam. De vechtenden werden met den gummistok gescheiden, waarna de vergadering ontbonden werd verklaard en de zaal ontruimd Eenige grbroken stoelen en andere voorwerpen bleven als de zwijgende getuigen achter van hetgeen zich had afgespeeld. Buiten de zaal behoefde de politie niet op te treden. Op haar eerste aanmaning ging ieder zijns weegs. COMITÉ „REDT VOLENDAM" Nationaal-katholieke actie tot be- houd van dit typische visschersdorp Nu de Zuiderzee bijna twee jaar is afge sloten voltrekt zich aan de kusten een tra gisch proces: de ondergang van het stoere Zuiderzeevolk. Het bedrijf, de visscherij en al de aanverwante arbeidsgelegenheid, is in den ouden vorm ten doode opgeschreven Daardoor wordt ook het visschersdorp Volendam bedreigd met algeheele ontwrich ting. Het is een stervend dorp geworden. E>e honderden vïsschersschepen liggen werkloos en vergaan in de haven. En toch is de vis- scherii de eenige basis, waarop Volendam kan blijven wat het tot heden was. Er heeft zich nu een comité gevormd, dat onder de leus ..Redt Volendam" een actie van katholiek Nederland wil ontplooien om in Volendam een kern van visscherij te be houden. Er is daartoe een mogelijkheid, wan neer de Volendammers worden geholpen aan motoren in hun schenen, netten en materiaal om zich ook buiten de afsluitdijk te begeven. Na"st het uitvoerend comité is een eere comité gevormd, waarin zitting hebben ge nomen: mgr. J. D. J. Aengenent, r.k. bis schop van Haarlem, pastoor J. G. v. d. Wei den van Volendam, het Tweede Kamerlid Ch v. d. Bilt, burgemeester Th. Kolfschoten, van Edam—Volendam en mr. C. P. M Romme. BRANDEN Meubel/.akhuis te Nijmegen verbrand Gistermorgen is brand ontdekt in het pakhuis van den antiqair J. Faassen aan de 3e Walstraat te Nijmegen. Het gebouw was geheel gevuld met meubelen en antieke goe deren. Een groot aantal meubelen en een nartij emballage zijn verbrand, terwijl de brand- en waterschade door het geheele ge bouw zeer aanzienlijk is. Sinds Zaterdag-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7