DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoog bezoek bij Mussolini. Ho. 62 Directeur: C. KRAK. Woensdan 14 Maart 1934 136e Jaargang Sxigelii&sch Oveczicht Houdt Mussolini zich binnen de economische perken, dan kan hij ongetwijfeld thans rekenen op den steun van Parijs. De conferentie van drie. tBuitwtand Waf vandaag de aandacht trekt,,,, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lette» naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Ti. N, ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen De minister-presidenten van Hongarije en Oostenrijk zijn te Rome aangekomen; van daag beginnen de besprekingen met den Duce, om te pogen een definitieven vorm te geven aan de plannen, welke reeds sinds ge- ruimen tijd door de Drie zijn voorbereid op den grondslag van het Italiaansche Donau- memorandium van 30 September '33. Daarbij werd uitgegaan van de wenschelijkheid om het economisch gebied, hetwelk in de dubbel monarchie was belichaamd, doch door de ont binding daarvan uiteengescheurd werd, weer zoo goed mogelijk te herstellen, als beste middel om de economische malaise in het Donaubekken te bestrijden, landen als Oos-, tenrijk en Hongarije een onafhankelijk be staan te verschaffen en opslorping door grootere eenheden te voorkomen. De bezoeken, welke sinds September Itali aansche, Hongaarsche en Oostenrijksche staatslieden elkaar gebracht hebben, bereid den het terrein voor Mussolini's Donau-poli- tiek voor. In de eerstvolgende dagen zal moeten blijken of en in hoeverre dit streven tot een reëele overeenkomst kan leiden, waar bij weliswaar het economische element de hoofdrol speelt en sterk naar voren wordt geschoven, doch waarvan de politiek toch den achtergrond vormt. Het initiatief van den Duce verdient zeer zeker de volle aandacht, in de eerste plaats als speciale poging om tot een oplossing te geraken van het Donauprobleem, doch daar nevens als uiting van het pogen om tot toe nadering in het algemeen te komen tusschen verschillende landen door middel van bilate- ra'° pacten. Dat dit pogen niettegenstaande de mis lukking met Ouchy en Oslo nog immer wordt nagestreefd, wordt toevallig geïllustreerd door het feit, dat in ons ochtendblad op drieërlei plaats sprake is van dergelijke regio nale verdragen, aldus de overzichtschijver van het Hbla. De minister van buitenlandsche zaken van Joego-Slavië n.1., die in het parlement de bui tenlandsche politiek uitvoerig besproken heeft, noemde het onlangs gesloten Balkan pact van Vier de basis van de politiek der regeering. Onze Romeinsche correspondent maakt melding van de bedoeling, welke de Italiaan sche regeering met het te sluiten pact van Drie heeft, terwijl onze Turksche correspon dent gewaagt van plannen tot vorming van een Midden-Oostenrijk pact tusschen Ango ra, Kaïro, Teheran en Bagdad, als een nieuw product van de onvermoeide pogingen van den „Turkschen Briand", Tewfik Roesdi Bey, den minister van buitenlandsche zaken, om regionale landenovereenkomsten tot stand te brengen, zooals het hem met het Balkanpact (Griekenland, Turkije, Roemenië en Joego- Slavië) onlangs gelukt is. Kenmerk van deze pacten is de vrije samen werking van nationale gemeenschappen. Zoo wel het onlangs te Athene tot stand gekomen Balkanpact als het ontworpen Romeinsche pact van Drie heeft geen exclusief karakter en men mag aannemen, gezien de tot dusver gevolgde politieke gedragslijn van Turkije, dat ook het voorgenomen Midden-Oostelijk pact voor andere landen open zal staan. Het „pact van Athene" streeft naar opneming ook van Bulgarije en Albanië, terwijl de creatie van Mussolini, zooals reeds herhaal delijk met klem van Italiaansches zijde is be toogd, allerminst is bedoeld als blokvorming tegen de Kleine Entente, doch veeleer als een begin-kern, waar om heen zich andere landen kunnen groepeeren. Er is de vorige week reeds op gewezen, dat Parijs dientengevolge een soepeler houding wil aannemen en dien overeenkomstig zijn invloed op de landen van de Kleine Entente deed gelden. Dat er dan ook in de richting van grootere samen werking, in aansluiting op de Romeinsche plannen, wordt gewerkt, mag o.a. worden afgeleid uit het bericht, dat een speciale ge volmachtigde van Oostenrijk naar Praag te vertrokken, met de opdracht, naast het sluiten van een handelsverdrag tusschen Praag en Weenen (men zal zich herinneren, hoe Doll- fuss en Benesj daaromtrent reeds herhaalde lijk van gedachten hebben gewisseld), te spreken over deelneming door Praag, Boecha- rest en Belgrado aan de ontworpen economi sche overeenkomsten tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië. Een en ander wijst erop, dat inderdaad be stekken worden uitgezet om na verloop van tijd te komen tot de schepping van een eco nomische groepeering, welke dit keer echter niet van bovenaf in elkaar wordt gezet, zooals op de conferentie te Londen van '32, met het bekende negatieve resultaat, de be doeling was; doch langs organischen weg, van onderaf, van een kleine kern uitgaande, zou worden opgebouwd. Na mislukking van den breeden opzet, gaat men het nu beproeven met kleine groepjes, waarvan de vorming gemakkelijker is, daar uit den aard der zaak een minder groot aan tal tegenstellingen met elkaar verzoend be hoeven te worden. Dergelijke kleine eenheden van nationale gemeenschappen kunnen zich dan geleidelijk door onderlinge verbinding als een olievlek uitbreiden en ineensmelten tot steeds grooter regionale verdragen, waarbij het beginsel van vrijwillige samenwerking op den vo:rgrond moet blijven staan, daar een geforceerd samengaan, naar de ervaring leert, niet tot blijvende resultaten kan leiden. Het politieke belang, hetwelk verschillende groote mogendheden hebben bij een wel slagen van de pogingen om de nieuwe eco- nomisch-politieke figuur in het lever te roe pen, waarvan Mussolini de handhaving van de Oostenrijksche zelfstandigheid verwacht (en tevens de vestiging van de Italiaansche suprematie in Midden-Europa), vormt een belangrijke factor in het door den Du ze be gonnen diplomatieke spel. Daarbij zal het echter zaak zijn om het terrein strikt te be preken tot het economische aspect van het probleem, en den politieken kant (het revi sionisme) voorloopig op een zijspoor te plaatsen. Aan dien kant toch liggen ge vaarlijke voetangels en klemmen, welke hvt voorloopig beter is te vermijden, teneinde niet van te voren al elke kans op verbete ring van de verstandhouding tusschen de verschillende Donaulanden te niet te doen. De conferentie van Drie kan daarom van groote beteekenis worden voor de oplossing van het speciale Midden-Europeesche pro bleem eenerzijds. en tevens voor de ontwik keling en versterking in het algemeen van de economisch-politieke methode der reg'o- nale verdragen als middel om geleidelijk te komen tot den opbouw van een nieuw Europa naar veler meening tenslotte de éénige weg, welke tot dat doel kan leiden. In dubbel opzicht verdient derhalve het geen thans te Rome wordt beproefd, de aan dacht. HET FRANSCHE KABINET HANDHAAFT ZICH. De ministerraad in actie. In den Franschen ministerraad van giste ren werd besloten een ministerieele commissie te benoemen, welke alle contingenteerings- maatregelen zal behandelen. Leden van deze commissie zijn de ministers van financiën, van handel, van landbouw, van koloniën en van openbare werken. De avondpers komt niet met bizondere be richten over den ministerraad. Algemeen wordt gemeld, dat een beraadslaging vai den Oppersten Raad voor de landsverdedi ging voor het opstellen van de Fransche nota van antwoord aan Engeland in de kwestie der ontwapening niet meer noodig is. Het advies der commissie van den Opper sten Raad voor de Landsverdediging, welke onlangs is bijeengekomen onder voorzitter schap van minister-president Doumergue en waaraan hebben deelgenomen de ministers van marine, oorlog, luchtvaart en buiten landsche gaken, zou voldoende zijn voor de uitwerking der antwoordnota, welke geen technische nota zal zijn. Naast de kwestie der berekening der effec tieven en van het materiaal bestaan n.1. vol gens Paris Soir ernstiger en belangrijker vraagstukken. Van het Fransche standpunt bezien, beheerschen de waarborgen voor de uitvoering der beoogde ontwapeningsover eenkomst alle andere kwesties. De Liberté vat drie punten der Fransche buitenlandsche politiek als essentieel samen: 1) Iedere ontwapening is voor Frankrijk onmogelijk, zoolang de herbewapening van Duitschland voortduurt. Dus geen ontwape ning van Frankrijk, doch controle van oen huiaigen stand der wapening van Duitsch land. 2) Definitief overleg over de noodzakelijk heid der handhaving van de onafhankelijk heid van Oostenrijk. 3) Overleg over de verdediging van den gouden standaard. Over deze drie punten zijn, volgens het blad, de regeering te Parijs en Rome het eens. DE STAVISKY-AFFAIRE. De Parijsche advocaat en vroegere attaché bij het ministerie van Financiën Giboud Ribault werd gisteren door de parlementaire enquêtecommissie in de zaak Stavisky ge hoord. Hij verklaarde o.m., dat de naam van den huidigen minister van landbouw Querilie dikwijls is genoemd in de omgeving van Sta visky en dat deze ook heeft gesproken van den vroegeren minister van luchtvaart, Cot. Cót heeft in directe relatie gestaan met Sta visky. Het betrof het koopen van vliegtuigen en voor zoover de advocaat wist, zijn ook de koopen gesloten. Op de vraag of Stavisky de gebroeders Barmat heeft gekend, antwoordde de getuige; Neen. Maar ik heb hen gekend. Ik heb in 1929 kennis gemaakt met Julius Barmat en ben zijn adviseur geweest in bankzaken. De moordzaak Prince. In tegenwoordigheid van zeven deskundi gen is gisteren wederom een lijkschouwing gehouden op het stoffelijk overschot van Prince. Als resultaat daarvan heeft men thans kunnen vaststellen, dat de dood van den vermoorde is ingetreden tengevolge van verplettering door den trein. Het histologi- sche onderzoee der longen heeft echter tevens aan het licht gebracht, dat Prince voordien gedwongen moet zijn geweest een zeer irri tante vluchtige substantie in te ademen, welke een diepe tijdelijke verdooving veroor zaakt moet hebben. Een nieuwe schandaal-affaire? Een aannemer te Montpellier, die voor rekening der spoorwegmaatschappij van Zuid Frankrijk werkte, is wegens malversaties en bedrog gearresteerd. De bedriegerijen zouden millioenen franken bedragen. In het nieuwe schandaal zouden eenige vooraanstaande personen zijn betrokken. Directeur der fustitieele politie van functie ontheven. Guichard, die jarenlang directeur der Pa rijsche justitieele politie is geweest, is door den ministerraad van zijn functie ontheven. Guichard die op 1 April den leeftijdsgrens zou bereiken, wordt het verwijt gemaakt, dat hij de dagvaardingen van den rechter van instructie van Bayonne van de vroegere mi nisters Dalimier en Durand met vertraging heeft uitgereikt. DOUMERGUE STRENG BEWAAKT. Een hotel het veiligst. Voor de eerste maal in de geschiedenis der Fransche republiek woont de eerste minister in ambtsperiode in een hotel, zooals thans de heer Gaston Doumergue doet, waar men hem beter beschermd acht dan in een der ministeries. Frankrijk wil geen risico loopen met den belangrijksten man des lands, want vanaf het oogenblik dat Doumergue terugkeerde in de politiek, na jaren van rust, stapte hij in een maalstroom van intrige en gevaren en wist hij, dat achter het StaviskyHschandaal menschen stonden die er niet tegen op zouden zien een eind te maken aan het leven van den man, die hun misdaden aan de kaak wilde stellen, en de Fransche politiek zuiveren Het hotel van Doumergue wordt dag en nacht door 28 politieagenten, in uniform en in burger, bewaakt. Op een sofa in de gang voor de kamers van den heer Doumergue zit een man den geheelen dag in een boek te lezen en wekt den schijnt alsof hij half slaapt. Des nachts wordt zijn plaats door een anderen niet in het oog loopenden waarnemer ingenomen. Als de premier naar het ministerie rijdt, wordt hij altijd in een anderen auto door vier in burger gekleede politie-beambten ge volgd. Achttien agenten in uniform bewegen zich onafgebroken in en rondom het hotel en twee andere rijden per fiets voortdurend rondom het blok huizen, waar het hotel staat. Maar de getrouwste bewaker van den pre mier is wellicht mevrouw Doumergue zelf, die alleen aan persoonlijke vrienden toestaat de hotelkamers te betreden. Zelfs ministers mogen niet binnenkomen, tenzij zij besteld zijn. MOORD IN PARIJSCH HOTEL. Vrouwenlijk in bad gevonden. In een badkamer van een hotel te Parijs heeft men het lijk gevonden van een onge veer 35-jarige vrouw. Het hoofd had kneu zingen en vertoonde sporen van een verstik kingsdood. De vrouw had des middags met een persoon van ongeveer 30 jaar een kamer in het hotel gehuurd. De man was even later vertrokken en had de boodschap achtergela ten, dat hij dadelijk weer terug zou zijn. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de vrouw de echtgenoote was van den Parijschen fabrikant Hérel. Het lijk der ongelukkige werd in het bad gevonden. Eerst meende men, dat de vrouw verdronken was, maar al spoedig bleek, dat zij dood geweest moest zijn eer zij in het water kwam. Vermoedelijk is zij gewurgd. Gebleken moet zijn, dat het slachtoffer voor een waarde van ongeveer 2500 gulden juwee- len bij zich had gehad en dat de moordenaar zelfs de brutaliteit heeft gehad om een bont mantel aan de woning van de vermoorde te gaan halen. Het dienstmeisje verklaarde, dat haar me vrouw Vrijdagmiddag vas uitgegaan en ge zegd had over een uur of twee terug te zullen zijn. Mevrouw Hérel kwam niet terug, maar wel werd er door een man opgebeld; mevrouw had 'n ongelukje gehad met haar mantel, en zou haar bontmantel even laten halen. Toen het meisje bezwaar maakte, den bontmantel af te geven, werd overeengekomen, dat me vrouw twee sleutels als bewijs zou meegeven. Toen dan ook spoedig daarna een man kwam om den mantel te halen en de sleutels liet zien, gaf men den mantel in goed vertrouwen af. De echtgenoot van het slachtoffer kan geen inlichtingen, die tot de ontdekking van den moordenaar zouden kunnen leiden, geven. Hem was niets bekend van eenige verhouding tusschen zijn vrouw en een derde. Het meisje verklaarde, dat mevrouw eiken dag uitging, 'i zij s'middags, 't zij 's avonds. Het signale ment, dat zij van den haler van den mantel gaf, komt overeen met dat van den man, die de hotelkamer gehuurd had. ONEENIGHEID IN BULGARIJE. Kabinetscrisis te verwachten. Gisteren is het in den ministerraad van Bulgarije bij de beraadslagingen over het autonome beheer van de groote staatssteen- koolmijnen Pernik tot een heftige botsing ge komen tusschen den minister van financiën Stefanos (demociaat) en den minister van in dustrie en handel Gitsoef (boerenpartij). Stefanos verliet opgewonden de zitting, waarop deze gesloten moest worden. De tusschen eenige democratische en bóeren- ministers reeds sedert verscheidene weken heerschende spanning schijnt daarmede openlijk tot uitbarsting te zijn gekomen. Naar in politieke kringen algemeen wordt aangenomen is thans ook het gevaar van een kabinetscrisis naderbij gekomen, aangezien er weinig kansen zijn, de scherpe tusschen de leden van het kabinet bestaande meenings- verschillen te overbruggen. De boerenpartij, die zich de ruggegraat voelt van de regee- ringscoalitie en reeds lang haar machtsposi tie in het kabinet wil versterken heeft haar wenschen met het oog op de parlementsver kiezingen van het volgende jaar vooral ge richt op het ministerie van binnenlandsche zaken, dat zij bij een reorganisatie van het huidige kabinet hoopt te behouden. BLOEDIGE BOTSINGEN IN SPANJE. Tusschen syndicalisten en politie. In een voorstad van Madrid hebben sterke groepen syndicalisten geprobeerd de arbei ders uit de bedijven, waar nog niet wordt ge staakt, te dwingen den arbeid neer te leggen. Tegelijkertijd verspreidden zij vlugschriften, waarin wordt opgewekt tot sociale revolutie. De spoedig ontboden politieafdeelingen wer den met pistoolschoten ontvangen. De politie beantwoordde het vuur, waarbij een syndica list ernstig en verscheidenen licht werden ge wond. In het centrum der stad werd een vracht auto, waarmede kranten werden vervoerd, door stakers met steenen bekogeld en geplun derd. De kranten, het was een gedeelte der editie van het katholieke dagblad Ely Lebate, werden op straat verbrand. Pogingen om in verschillende drukkerijen brand te stichten, konden tijdig door de politie worden verijdeld. MEVROUW TORGLER LIJDT ARMOEDE. Haar man mocht zijn familie bezoeken. De radio van Moskou deelde dezer dagen mede dat mevrouw Torgler nooddruftig was, dat zij zelfs honger leed en dat er niet werd toegestaan dat er uit het buitenland geld aan haar gezonden werd. Dit gerucht is, naar de Berlijnsche corres pondent van „Berlingske Tidende" vernam, gedeeltelijk juist, daar mevr. Torgler geener lei ondersteuning ontvangt maar bij haar schoonvader inwoont, een gepensionneerd ambtenaar van de gasfabriek. Zij kreeg wel ondersteuning toen zij in Karlshorst bij Ber lijn woonde, maar nadat zij haar meubelen had beleend, verhuisde zij. Het was haar ech ter feitelijk onmogelijk ergens een kamer te vinden want zoodra de menschen den naam Torgler hoorden, smeten zij de deur voor haar neus dicht; niemand durfde haar in huis nemen. Tenslotte moest zij daarom haar intrek nemen bij haar schoonvader. Deze heeft een pensioen van ongeveer 80 Mark per maand en volgens de Duitsche wet kan slechts één lid van ieder gezin ondersteuning krijgen, zoodat de familie, met inbegrip van mevrouw Torgler, van deze 80 Mark moet leven. De schoonvader is ongeneeslijk ziek en heeft niet lang meer te leven. Naar aanlei ding hiervan heeft, volgens den correspon dent van het Deensche blad, Torgler onlangs toestemming gekregen om geheel vrij en zon der geleide de familie te bezoeken. Hij kwam onverwacht, zoodat hij zijn vrouw niet thuis- trof. en bleef een uur waarna hij vertrok. De communisten in Duitschland ondersteu- Hoog bezoek bij Mussolini. (Dag. Overzicht). Bloedige botsingen in Spanje. (Buitenland). Mevr. Torgler lijdt armoe. (Buiten land). Ford verhoogt de loonen. (Bui tenland.) Bij Tegelen (L.) een dame doodge reden. De auto reed door. (Binnen land.) Het conflict in het maatkleeding- bedrijf geëindigd. (Binnenland.) Treinontsporing op de lijn Zwolle Stadskanaal. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). nen mevrouw Torgler niet, vermoedelijk om dat zij er niet toe in staat zijn. Torgler's dochter heeft het daarentegen goedzij bevindt zich te Praag bij een advo- catenfamilie. De zoon van Torgler is in Pa rijs en gaat over eenige weken naar Moskou waar hij zal worden aangesteld als instruc teur van de communistische jeugdvereeniging Komsomol. De familie had gehoopt dat Torgler vrijge laten zou worden op den verjaardag van den Rijksdagbrand, op denzelfden dag dat de Bulgaren werden losgelaten en dat dit niet gesphiedde "'as een groote teleurstelling in haar moeilijke omstandigheden. FORD VERHOOGT DE LOONEN. Minimum-basis van vijf dollar per dag. De United Press deelt het volgende mede: De Ford-maatschappij deelt mede, dat zij de loonen in al haar fabrieken in geheel Amerika tot de minimum-basis van vijf dol lar per dag heeft verhoogd; deze loonsver- hooging wordt reeds heden van kracht. Dit is de eerste algemeene loonsverhooging bij Ford sinds Febr. 1929; in Febr. van dit jaar werden wel de loonen van 17.000 man iets verhoogd. PRINSES TOESOEPOV KRIJGT 5000 DOLLAR. Filmmaatschappij moet 20.000 dollar deponeeren. Op verzoek van de Metro-Goldwyn-Mayer Pictures heeft het hof van beroep gisteren een opschorting van de uitvoering toegestaan tot aan de behandeling in hooger beroep van de veroordeeling der filmmaatschappij tot het betalen van een schadevergoeding van 25.000 dollar aan prinses Irina Alexandrovna Joessoepov wegens „smaadschrift" in ver band met de film „Raspoetin". Het Hof gelastte evenwel dat de maat schappij binnen zeven dagen 20.000 dollar bij het Hof moest deponeeren en eveneens binnen zeven dagen 5000 dollar moest beta len aan de prinses, welke bedragen moeten worden teruggegeven als het beroep ontvan kelijk wordt verklaard. Het Hof weigerde evenwel het verbod tot het vertoonen van de film op te schorten. Sir William Jowitt, die voor de filmmaat schappij optrad, zeide dat de prinses zich te Parijs bevond en naar het heette geen geld had. Sir Patrick Hastings, voor de prinses op tredend, zeide vernomen te hebben, dat de film naar Londen terug werd gebracht. Vol gens gedaagden zou er thans een versie van de film zijn gemaakt die niet onder het ver bod viel. Een der leden van het Hof zeide dat dit thans niet kon beslissen of de nieuwe versie al of niet beleedïgend was voor de prinses. Waarop sir William Jowitt meedeelde dat alles uit de film gecoupeerd was waartegen men met reden bezwaar kon hebben. De film had een heelen boel geld gekost en de maat schappij wilde haar nu in een onschuldigen vorm vertoonen. Een andere rechter deed opmerken dat de maatschappij ook vroeger dacht, dat de vorm onschuldig was. Sir William Jowitt zeide nog dat het on mogelijk was prinses Natasja weg te laten, daar zij voortdurend in de film voorkwam, maar dat alle passages, waaruit kon worden afgeleid dat zij ongeoorloofde betrekkingen met Raspoetin onderhield, weggelaten waren Elezelfde rechter zeide nog, dat het Hof niet kon zeggen of er iets waar bezwaar te gen was in de film voorkwam zonder haar gezien te hebben. Hij had niet begrepen dat de jury bij de behandeling in eersten aanleg zonder den rechter naar de film was gaan kijken. Waarop Jowitt weer verklaarde dat hij den rechter had gevraagd de film te gaan zien daar deze anders de jury niet de noodige aanwijzingen kon geven, aangezien hij een actie wegens smaadschrift behandelde zon der het smaadschrift „gelezen" te hebben. Zooals gezegd vond het Hof geen aanlei ding het verbod op te schorten.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1