DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fixtgeliikach Oveczicht Dr. Schacht over de economische crisis. iBuitenland Ho. 65 Zaterdag 17 Maart 1934 136e Jaargang Slechts president Roosevelt ziet in, hoe de econo mische tossiand weer gezond kan worden. Wat Duitschland wenscht. Wat vandaag de aandacht trekt»,, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. B'ieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gisteravond heeft de president der Duit- sche rijksbank, dr. Schacht, op het jaarlijk- sche banket der Amerikaansche Handelska mer in Duitschland een rede gehouden over het vraagstuk der buitenlandsche schulden. Dr. Schacht wees er op, dat de crisis nu al 4 jaar duurt. Sedert hebben economische lei ders, politici en geleerden tallooze malen den terugkeer van normale economische toe standen als voor de deur staand voorspeld. Een twaalftal internationale economische conferenties heeft er naar gestreefd de crisis door alle mogelijke voorstellen uit de wereld weg te debatteeren. En nochtans, zij bestaat voort met weinig verminderde scherpte. Dr. Schacht herinnerde aan de maatrege len, welke genomen zijn sedert hij weer de functie van president der rijksbank bekleedt, aan de terugbetaling van het geleende goud, aan de transferwet, aan de vaststelling der transferquota, welke door de vertegenwoor digers der buitenlandsche crediteuren zoo he vig zijn aangevallen en welke niettemin sedert 31 December 1933 heeft geleid tot een verlies aan goud en valutadekking van 122 millioen R.M., zoodat de dekking thans nog slechts 274 millioen bedraagt. In de laatste weken alleen hebben wij, aldus dr. Schacht, 45 mil lioen R.M. goud en deviezen ingeboet. Onze dekking aan goud en deviezen bedraagt thans 8 pCt. Een verdere vermindering der deviezentoe- wijzing voor den invoer zal het onmiddellijk gevolg zijn. Ik kan mij evenwel ook inden ken, dat het noodig zal zijn den invoer van grondstoffen onmiddellijk te beperken. Daar mede is het vraagstuk van de opleving of niet opleving van den wereldhandel weer op het tapijt gebracht, want of men Duitschland met sympathie of antipathie beziet, dit is ge heel onverschillig tegenover het feit, dat het uitvallen van 66 millioen „hoogwaardige" consumenten voor het wereldbedrijfsleven een ongeluk beteekent. Men spreekt er steeds over dat Duitschland zich richt op een stre ven naar autarkie. Doch de geschetste toe standen rechtvaardigen het, wanneer ik ver klaar, dat niet Duitschland zich richt op autarkie, doch dat de onzinnige schuldenpo- litiek tegenover Duitschland ons dwingt tot de autarkie. Wij hebben geen inniger wensch dan een internationalen handel te drijven. Wij kunnen thans evenwel geen producten meer in de wereld koopen, omdat men ons gedwongen heeft schattingen te betalen, die wij niet konden opbrengen en schulden te betalen, waarvoor wij nimmer een tegen waarde hebben ontvangen. Ik zie thans een enkelen man in de wereld, de den kern van het internationale probleem, waarvan het belangrijkste deel is de kwestie der Duitsche politieke schulden, juist ziet en die vastbesloten is het aan te pakken. Deze man is president Roosevelt. Wanneer deze man eerst probeerde het probleem te benade ren langs den weg der devaluatie, toch heeft hij nimmer vergeten, dat de wederopleving van de internationale grondstoffenmarkt het uitgangspunt moet zijn voor iedere economi sche gezondmaking der wereld. Terwijl voor Engeland, Frankrijk, Zuid- Amerika en Oost-Europa, Duitschland het probleem een énkel probleem is, in de hand van president Roosevelt concentreert zich dit probleem als een wereldprobleem, aangezien de Vereenigde Staten thans de centrale crt- diteuren der wereld zijn geworden. Tusschen 1929 en 1933 zijn de handelsom- zetten ter wereld van 277 R.M. tot 97 R.M. gedaald, dit is dus .tot een derde. Met deze verhouding komt precies overeen, dat Duitschland in 1929 voor 7.2, in 1933 slechts voor 2.4 milliard R.M. aan grondstoffen heeft ingevoerd. Wanneer het Roosevelt gelukt voor de be langrijkste ruwe producten van zijn land en de landen, waarbij hij als crediteur is geïnte resseerd vaste afnemers tegen vaste prijzen te vinden, dan zou dit de onmiddellijke sa neering beteekenen niet alleen van den Ame- rikaanschen landbouw, doch ook van die der landen van Zuid-Amerika, aan wier welvaart Amerika en de overige industriestaten dei wereld, in het bizonder ook Duitschland, zijn geïnteresseerd. Een nieuw uitvallen van uitschland daarentegen uit de grondstoffen- markt zal met zekerheid leiden tot een nieu we vertraging, zoo niet een geheel ophouden van de juist begonnen prijsstijging. Twee wegen kunnen bewandeld worden om de gezondmaking der wereld tot stand +e brengen, en de voornaamste daarvan is: Ieder land moet zè'f trachten de grootst mogelijke opleving van zijn binnenlandsche productie krachten te weeg te brengen. In het eerste iaar zijner regeering is het „onze leider Ado'f Hitier" gelukt 2.7 millioen menschen weer in te schakelen in het arbeidsproces, en het liidt geen twijfel, dat een verdere aanzienlijke voortgang in het tweede jaar zal worden be reikt. Wii hebben daarmede de voorwaarden geschapen voor een wederooleven van den wereMhandel. Thans gaat het er om de oroo- te verdere taak op te lessen den wereldhan del weer op gang te brengen. Het op orde brengen der schulden van de staten onder ling is daarvoor voorwaarde. Ik zie de mogelijkheid dit probleem te ver binden met de door president Rooseve't on der het oog geziene verbetering van de grondstoffenmarkten. De schulden van het verleden laten zich evenwel niet betalen uit den huldigen statio- nairen toestand, doch uit d- toekomstige we deropleving van den handel. DE ONTVLUCHTE MILLIONNAIR. Op zee gearresteerd. Het bericht, dat de Amerikaansche ban kier Samuel Insull uit zijn woning te Athe ne was gevlucht en zich begeven had naar Venetië, Roemenië, Liechtenstein, Luxem burg of Nederland, heeft de speurders in al deze landen aan het werk gezet. Zonder resultaat evenwel: Griekenland heeft de eer aan zich gehouden en zelf voor de ont dekking gezorgd van den veelbesproken magnaat. Een Grieksche torpedojager, die terstond na het bekend worden van Insull s vlucht was uitgezonden om de wateren in de om geving van Griekenland te verkennen, is er namelijk in geslaagd den vluchteling te vinden. Hij bevond zich aan boord van een Grieksche vrachtboot, de „Meotis", die op reis was naar Port Said. De torpedoboot haalde de „Meotis" in, nadat deze enkele uren geleden Alexandrië had verlaten- Insull werd in volle zee gearresteerd door den kapitein van den torpedojager, die den kapitein van de vrachtboot bevel gaf onmiddellijk terug te keeren naar Athene. Even vertellen, hoe hij ontsnapt is en dan weer weg. De Grieksche premier Tsaldaris heeft ui een onderhoud met Reuter antwoord geg ven op de vraag, waarom Samuel Insull, die Griekenland moest verlaten, nu ni) was, toch weer werd gedwongen terug keeren. „Wij wenschen, dat Insull terugkomt, al dus de premier, omdat hij is ontvlucht, hoewel hij onder toezicht van de politie stond. Alle buitenlanders, die het een of andere land binnenkomen of verlaten, moeten zich houden aan de Geldende wet ten. Insull heeft de vreemdelingenwet overtreden en dat is alleen zijn eigen schuld. Wij willen ook weten, hoe hij er in geslaagd is te ontsnappen en waarheen hij gaat. Na het onderzoek zal en moet hij Griekenland verlaten. Hij kan gaan waar heen hij wil en zelf kiezen, van welk ver voermiddel hij gebruik wil maken." Insull wordt reeds morgen met de Griek sche vrachtboot „Meotis", die gedwongen werd naar Griekenland terug te keeren, in den Piraeus verwacht. Bij den Senaat zijn interpellaties aangevraagd betreffende de ontvluchting van Insull. De broeder van Samuel Insull, Martin, zal, naar uit Toronto wordt gemeld, wèl aan de Vereenigde Staten worden uitge leverd. Na een juridischen strijd, welke 17 maanden heeft geduurd, heeft het hoog gerechtshof bepaald, dat de uitlevering moet geschieden. Martin Insull zal in Chi- cago moeten terechtstaan wegens oplichte rijen, welke geleid hebben tot de ineen storting van het Insull-concern. ONVERDRAAGLIJKE DINGEN IN DUITSCHLAND. Verklaring van Hitler's adjudant Brueckner. De adjudant van Hitier, Brueckner, deelt mede: In den laatsten tijd hebben zich bij voorstellingen, welke door Hitier werden bijgewoond, de volgende onverdraaglijke gebeurtenissen plaats gehad: 1) Door het veelwerf opzeggen van ge dichten, in het bijzonder door jeugdige personen, hebben zoodanige vertragin gen in de programma's plaats, dat iedere tijdsbepaling gewijzigd moest worden; 2) Evenzoo zijn door het tallooze ma len per dag vragen van autogyammen van Hitier dezelfde onverdraaghe len naar voren gekomen. Alle in aanmer king komende instanties van partij en SA krijgen den plicht dergelijke gebeur tenissen in de toekomst onmogelijk te maken. 3) Voorts bestaat reden er op te wijzen, dat tijdens theatervoorstellngen, welke door Hitier worden bijgewoond luide ovaties tijdens de pauzes met het oog op de plaats en de uitvoering van kunst werken niet gewenscht zijn. BEZOEK AAN OOSTENR1JKSCH CONCENTRATIEKAMP. Journalist niet overal toegelaten. De correspondent van de „News Chronicle" te Weenen schrijft, dat de Oostenrijksche regeering de buitenlandsche correspondenten telkens verwijt dat zij „gruwelverhalen" over Oostenrijk verspreiden, maar zij geeft geen preciese inlichtingen over de concentratie kampen. De correspondent is daarom op eigen houtje op informatie uitgegaan. Hij heeft eenige inlichtingen kunnen verzamelen, maar heeft hier en daar ook het hoofd ge- stooten op weigeringen van de autoriteiten De correspondent komt tot de volgende conclusie: In Oostenrijk heerscht geen terreur, als in Duitschland, Italië en Rusland. Maar met gevangenneming en gevangenhouding van menschen wordt lichtvaardig omgesprongen. Hij is geweest in het concentratiekamp St Potlen: een groote fabriek, bevattend 70 mannen, die slapen op stroo, mogen rooken en lezen en die lakens en voedsel van huis mogen krijgen. Het voedsel is niet slecht soep, goulasch, zwart brood. Daar sprak de correspondent met eenige arrestanten. Drie van hen hadden vóór hun gevangenneming een pak slaag gehad van Heimwehr-mannen, de anderen waren niet mishandeld. Niemand wist waarom hij gevangen zat of hoe lang hij hier zou blijven. In het concentratiekamp Amstetten werd de correspondent niet overal toegelaten. De gevangenen zijn daar ondergebracht in een school: 160 man. De gevangenis te Amstet ten is vol. Er zaten vijf nazi's in een cel. Zij sprongen op en gingen in de houding staan toen ae correspondent binnenkwam. De vrouwen en kinderen van de gevange nen klaagden erg. Zij hadden van het Doll- fuss-fonds nog geen ondersteuning gehad Wanneer een arbeider wordt gearresteerd, verliest hij zijn betrekking; wanneer een werklooze wordt gearresteerd, verliest hij zijn steungeld. In beide gevallen zijn vrouw en kinderen de dupe. De gearresteerde meisjes en vrouwen wor den in één groot gebouw gehouden. Zij wor den niet bedreigd, maar werden uren achter een gehoord. Ook hier geen gebrek aan eten, al was het eten niet bijzonder goed. De correspondent hoorde ook nog eenige socialistische gevangenen zich erover be klagen dat zij gewoon gevangenisvoedsel kregen, terwijl de eveneens opgesloten socia listische „bonzen" goed eten van buiten kre gen of er voor betaalden in de gevangenis „Toont dat solidariteit?" werd gevraagd. HET FRANSCHE PARLEMENT UITEEN. Op Paasch-reces. Kamer en senaat hebben in een nacht zitting verscheidene nog op de agenda staande zaken afgehandeld waarna bei den verdaagd werden tot 15 Mei. De voornaamste oneenigheid tusschen senaat en kamer over zekere bepalingen van den wet tot bescherming van den graanbuw en -handel is snel bijgelegd. De kamer heeft n.1. met een groote meer- oderheid de derde lezing van den senaat aangenomen. Afgevaardigde Franklin- Bouillon benutte de gelegenheid om er op te wijzen, dat men helaas in de com missies en de plenaire vergadering de vuile wasch van verschillende schan dalen heeft gedaan, maar zich nie heeft bezig gehouden met de hoogst belangrij ke zaken, die in de parlementen der anv dere landen ter sprake zijn gebracht. DE SMOKKELENDE GEZANTSCHAPSSECRETARIS. De smokkelaffaire van den secretaris van het Fransche gezantschap te Sofia Gerardy, schijnt grooter omvang aan te nemen dan men aanvankelijk meende. De dagbladen publiceeren slechts korte desbetreffende berichten; eenige bladen die uitvoeriger waren zijn in beslag ge nomen Het schijnt intusschen vast te staan, nat de min oirbare practijkcn van Gerardy reeds gerulmen tijd aan den gang waren en dat de Buleaarsche re geering .reeds verleden jaar eenige malen zijn terugroeping verzocht hee't. Gerardy wordt er van beschuldigd ge- ranimo.ie, die gebruikt wordt als ver- valsching van de dure rozenolie en waarvan de invoer in Bulgarije verboden is, in groote hoeveelheden als Fransche champagne binnengesmokkeld heeft. Dit had tot gevolg, dat vervaisehte rozenolie naar het buitenland werd uit gevoerd en dat de goede naam van het Buigaarsche product op talrijke mark ten in gevaar werd gebracht Tevens schijnt Gerardy handel gedreven ie hebben tijdens een typhusepidenüe met een in Bulgarije verboden serum. Ook schijnt hij een winstgevende zaak te hebben gemaakt met Nansenpassen, welker uitgifte in Bulgarije onder het Fransche gezantschap ressorteert. DE BOMAANSLAG IN DE SINT-PIETERSKERK. Voor de rechtbank te Rome. Gisterochtend is voor de bizondere recht bank ter bescherming van de veiligheid van den staat te Rome het proces aangevangen tegen de plegers van den bomaanslag in de St. Pieterskerk. De beschuldigden zijn: Clau- dio en Renate Cianca, Bucciglioni en Ca- passo. Tegen den middag werd de behandeling na het verhoor der getuigen plotseling verdaagd tot Dinsdag. Dit verhoor had niets nieuws opgeleverd. Claudio Cianca probeerde vooral zijn vader, Renato, te ontlasten. De eerste drie be klaagden hebben tijdens het vooronderzoek vérgaande bekentenissen afgelegd, welke zij thans nog ten deele handhaven. De uitvoe ring van den aanslag in de St. Pieterskerk werd toegegeven door Claudio Cianca en Bucciglioni, terwijl zij met betrekking tot den op Mussolini beraamden aanslag beweerden, dat zij de bom met het doodelijke gas niet voor een bepaald doel hadden vervaardigd. De aanslag was geraamd en werd gefinan cierd door te Parijs wonende anti-fascisten De eigenlijke opdrachtgever zou de broer van Renato, Alberto Cianca, zijn geweest. HOOG WATER IN N.-ITALIE. Overstroomingen en „bloedregen". Tengevolge van den aanhoudenden regen van de laatste dagen zijn alle rivieren in Noord-Italië gezwollen en vele buiten de oevers getreden. In de Po-vlakte zijn uit gestrekte gebieden overstroomd en de schade, die het water veroorzaakt aan de uitgezaaide gewassen, is zeer groot. Te Stoffoli werd een landbouwbedrijf geheel door het water geïsoleérd. De veertig be woners, met hun vee en huisraad, moesten door militairen met booten bevrijd worden. Nabij Ferrara is het water over een uit gestrektheid van 500 hectaren het pas ont gonnen gebied binnengedrongen en heeft daar ernstige verwoestingen aangericht. In het Alpengebied van Noord-Italië is overal veel sneeuw gevallen. In de bergen heeft de aanhoudende storm op vele plaat sen lawines veroorzaakt. Op sommige plaatsen kwam opnieuw de merkwaardige, zoogenaamde bloedregen voor. Dorpen, boomen en struiken werden rood gekleurd. Vermoedelijk is deze regen een vermen ging van rood zand met de regendruppels. Dit zand zou uit de Afrikaansche woestijn gebieden door wervelstormen worden meegevoerd. HET NIEUWE LETLANDSCHE KABINET GEVORMD. De regeeringsverklaring. Na dagenlange onderhandelingen is het gisteravond den leider van den Letlandsche boerenbond, Ulmanis, gelukt een nieuwe Letlandsche reegering te vormen, welke zich nog denzelfden avond aan het parle ment heeft voorgesteld. Minister-president is Ulmanis (Boerenbond), die zich voorloo- pig ook het ministerie van buitenlandsche zaken op zich heeft genomen. Het kabinet steunt op ongeveer 50 tot 100 stemmen in het parlement is wel op 36 der Letlandsche burgelijke partijen, waar onder de Boerenbond, op de Christelijken en de Vooruitstrevende Lettegallers en op het Christelijke Arbeidsblok met uitzondering van dominee Terinsch. 15 Afgevaardigden der minderheden, waaronder de 6 Duitsche afge vaarigden steunen de nieuwe regeering door welwillende neutraliteit. Ulmanis heeft in het parlement het regee- ringsprogram voorgelezen. Op buitenlansche politiek gebied wil de re geering alle pogingen voortzetten die een versterking en beveiliging van de onafhan kelijkheid van Letland ten doel hebben. De actie tegen de „vrijheids strijders". Van de 500 gearresteerde leden der bewe ging der Vrijheidsstrijders zijn intusschen 250 weer in vrijheid gesteld. Het ontslag der leden van het vrijcorps, die sympathiseerden met de Vrijheidssstrijders, wordt voortgezet Voor de naaste toekomst zijn de bijeen komsten van het vrijcorps sterk beperkt, zoo al niet geheel onmogelijk gemaakt. De regeering wil verhinderen, dat op der gelijke bijeenkomsten den leden van het be schermingscorps propaganda wordt gemaakt Dr Schacht c^xer den economi- schen toestand. (Dag. Overeicht). De Amerikaansche bankier Insull in volle zee gearresteerd. (Buiten land). Bezoek aan Oostenrijksch concen tratiekamp. (Buitenland.) Hevige veenbrand in de Peel in Noordbrabant. (Binnenland). Werkverruiming in den land- en tuinbouw. (Land- en Tuinbouw). Nederlandsch-Fransche handels overeenkomst geteekend.. (Binnen land). Monopoliseering van den uitvoer van fruit* warmoezerijgewassen en aardappelen te wachten. (Land- en Tuinbouw). Wetsontwerp ingediend inzake wijziging van invoerrecht op korten termijn. (Binnenianu). Nieuwe plannen van de Berger schoolvereeniging. (Stad en om geving). In de inspectie Alkmaar reeds 4 millioen verzwegen vermogen aan gegeven. (Stad en omgeving). De Handelsschool moet voor alle leerlingen een 4-jarigen cursus heb ben. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). voor de vrijheidsstrijders. Het beschermings corps, dat behalve over infanterie ook be schikt over cavalerie, artillerie, pantserwa gens en afdeelingen mitraillisten, staat onder leiding van beroepsofficieren en is onderge schikt aan het ministerie van Oorlog. Het is ondertijd opgericht voor den strijd tegen den „binnenlandschen vijand", in het bizonder tegen de communisten. HEVIGE BRAND OP DEN BALKAN. In een dorp in Bosnië. Volgens een bericht in do Prawda is het dorp Janja in Bosnië door een ver nietigenden brand geteisterd. 80 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. De bewoners van het plaatsje moesten werkeloos toezien, dat de brand, welke door een krachtigen storm hevig werd aangewakkerd, zich snel uitbreidde, aangezien het bluschmateriaal in bui- te igewoon slechte conditie verkeerde. Pas na aankomst van militairen kon de blussching krachtig worden ter hand genomen. Gisterochtend brandde het nog. Het Roode Kruis heeft hulpmaat regelen genomen ten behoeve van de dakloozen. Een tot nu toe rijk grondbe zitter is door den brand tot den bedel staf vervallen. Hij verloor vijf huizen en bovendien 60.000 goud dollar, welke hij in zijn woning had verborgen. De Trawda meldt voorts, dat het dorp Soertschia bij Belgrado op zes plaatsen tegelijk in brand i6 gestoken. De misda digers wilden tijdens de verwarring hun slag slaan. Een brandwacht werd op straat overvallen en geraakte gewond. Dt bevolking slaagde er evenwel in den brand te blusschen en de plunderaars te verdrijven. GEEN ZENDINGEN OORLOGS MATERIAAL NAAR HONGARIJE. Verscheidene bladen en in de landen de: Kleine Entente gevestigde telegraaf- agentschappen o.m. de Politika (Bel grado), de Prager Presse en het Agent schap Rador hebben in de laatste dagen berichten gelanceerd betreffende nieuwe zendingen oorlogsmateriaal welke uit Italië naar Hongarije zouden zijn over gebracht. Welingelichte kringen dementeeren deze berichten, welke worden gekwalifi ceerd als een „louche" manoeuvre ten doel hebbende den atmosfeer te vertroe belen der besprekingen welke thans worden gevoerd en door de geheele wereld met aandacht worden gevolgd. ONTWERP RADIO-CONVENTIE. In den Volkenbond. De diplomatieke medewerker van de „Daily Heralcf' meldt, dat het Foreign Office van den secretaris-generaal van den Volkenbond het afschrift heeft ontvangen van het ont werp eener radio-conventie. De conventie zou ten doel hebben te voorkomen, dat de radio wordt gebruikt op een wijze welke schade zou kunnen doen aan de goede inter nationale samenwerking. Men zou hierbij vooral hebben gedacht aan Oostenrijk en de Zuid-Duitsche zenders.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1