DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ziekte vande Koningin-Moeder Rinnetdand Rechtszaken £ucfdvaact De Nijerirode-zaak. No. 66 De kans op herstel wordt zeer gering geacht; de koninklijke familie aan het ziekbed. DE TOESTAND CRITIEK Maandag 19 Maart 1934 136e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt..v ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behajve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uitlwëTbladen" Sinds Zaterdagmiddag wisten wij, dat de toestand van de koningin-moeder zeer ernstig was, en dat er reden tot bezorgdheid was. Wel verliep de ziekte vrij normaal, doch de nooge leeftijd van de vorstin had haar weer standsvermogen zeer gering gemaakt. Men moest dus op het ergste voorbereid zijn. In den loop van Zondag kwam er helaas een ongunstige wending in de ziekte. Ko ningin Emma had geen rustigen nacht gehad en voelde zich des morgens zeer vermoeid. In den loop van den dag koningin Wilhelmina en prinses Juliana waren intusschen bij het ziekbed verschenen kwam er geen kente ring in den toestand en gisteravond om 8 uur werd medegedeeld, dat men op het ergste moest zijn voorbereid. Toen dat berich; bekend werd, verzamelde zich voor het paleis aan de Lange Voor hout te Den Haag een groote menschen- menigte, die echter door de politie op een af stand gehouden werd, omdat absolute rust geboden was. Ook het autoverkeer werd verlegd. Een uur later werd een nieuw bericht uitgegeven, waarin het ge rucht, volgens hetwelk er levens gevaar zou zijn, werd tegenge sproken, maar nauwelijks een uur later moest een ander bericht worden bekend gemaakt. Toen moest de toe stand hoogst ernstig worden be schouwd en werden prinses Juliana en prins Hendrik gewaarschuwd (koningin Wilhelmina was natuurlijk steeds bij het ziekbed aanwezig). Zij kwamen zoo spoedig mogelijk. Dit laatste bericht werd later aangevuld inet de mededeeling, dat tegen 12 uur de crisis verwacht kou worden. Even later cir- cueerde er weer een eenigszins geruststellen de tijding, n.1. dat de zieke in een rustigen slaap was gevallen. Droevige stemming. Den geheelen Zondag heeft er in het paleis een droevige stemming geheerscht, zoo ver telt de correspondent van het Maandag- morgenblad. H. M. had een slechten nacht gehad en de dokter toonde zich 's morgens allerminst gerust. Nauwelijks was dit tra gische nieuws door de radio in den lande bekend geworden, of van alle kanten kwamen blijken van belangstelling binnen bij het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout. Het corps diplomatique in de eerste plaats stelde zich in verbinding met het paleis om naar de laatste berichten aangaande de ko ningin-moeder te informeeren. Vele gezanten kwamen ook zelf. Wij zagen om. den Duit- schen gezant. Ook ds. Weiter kwam na de ochtendpredikatie langs het paleis om te in formeeren. In de vestibule lag het bulletin, niet duidelijke hand geschreven op een blad folio papier, naast een register, waarop de 'bezoekers hun wenschen en handteekening konden plaatsen en waarop eveneens de tele fonische boodschappen werden aangeteekend. De koningin en de prinses hebben 's mid dags, na een autorit te hebben gemaakt in de omgeving van Den Haag, een langdurig bezoek gebracht aan H.M. Duidelijk was te zien, dat beiden zeer onder den indruk ver keerden van den toestand, waarin de konink lijke patiënte zich bevond. Tegen den avond scheen de koningin- moeder hoe langer hoe meer achteruit te gaan. De dokter, die even over 7 ten paleize verscheen, keerde weer spoedig naar zijn auto terug en reed in groote haast weg m de richting van het paleis aan het Noordeinde. Na ongeveer een kwartier keerde hij .erug op het Lange Voorhout en stuurde toen den wa°"en weg. Medegedeeld werd-, dat hij den nacht in het paleis zou doorbrengen. Tegen 9 uur gingen de groote lantaarns bij het paleis aan het vaste teeken, dat men H.M. .de koningin verwacht. En inderdaad, kwart over 9 kwam een hofauto haastig aan gereden en spoedde de koningin zich naai Intusschen kwam van alle kanten haastig het personeel van de hofhouding naar hei paleis en, eveneens met spoed, kwam een dia cones, een koffertje aan de hand, gereed om den nacht in het Paleis door te brengen. In tusschen had de radio het slechte nieuws ver spreid en nauwelijks hadden de Hagenaars het vernomen, of velen hunner spoedden zich naar het Lange Voorhout, om te trachten voor het paleis van de koningin-moeder het laatste nieuws te vernemen. Hun hoop werd echter den bodem ingeslagen; uit het paleis kwam geen enkele boodschap naar het pu bliek. De portier, die herhaaldelijk werd aan geklampt, deelde stereotiep mede, dat sinds de laatste mededeeling geen wijziging in den toestand was gekomen. Wel ving men op, dat een chauffeur met een hofauto met spoed de prinses moest gaan halen. Twintig minuten later kwam H.K.H. Medegedeeld werd, dat ook de prinses den nacht in het paleis zou doorbrengen. Uit alles bleek wel, dat de toestand van H.M de ko ningin-moeder hoe langer hoe zorgwekkender werd. I» den vooravond reeds was de apparatuur ten paleize bezorgd voor de toediening van zuurstof en om 10 uur kwam een apothekers jongen geagiteerd medicamenten ten paleize afleveren. Hoe langer hoe meer ramen van het statige paleis werden verlicht. De publie ke belangstelling bleef aangroeien en met haar het detachement politie. Om 11 uur gin gen de agenten ertoe over alle verkeer langs het paleis stop te zetten en de auto's door zijstraten af te leiden. Rondom het paleis heerschte toen een dood- sche stilte, welke zwaar woog op vele honder den menschen, die ondanks het voortschrij dende uur bleven wachten op de droeve din gen, die naar menschelijke berekening dezen nacht stonden te gebeuren. Even over 11 uur werd den journalisten medegedeeld, dat de dokter tegen 12 uur een crisis verwachtte. Tegen middernacht. Tegen het middernachtelijk uur begon de belangstelling te verminderen, vooral toen in het geheele paleis de lichten werden gedoofd, behalve in de kamer rechts, waar de genees heer, dr. de Jongh, zijn ;ntrek heeft genomen; daar bleef licht branden. Maar op dezelfde verdieping, aan den anderen kant van het paleis, waar de koningin-moeder haar dagen ligt door te brengen en waar nu de koningin er. de prinses haar intrek hebben genomen, werd eveneens het licht gedoofd. Vernomen werd, dat van het paleis uit de graaf van Athlone in Lenden en prinses Alice in Zürich, telefonisch op de hoogte ge bracht zijn van den zorgwekkenden toestand, waarin de koningin-moeder verkeert. Verder verluidde, dat ook van Huize Doorn met be langstelling geïnformeerd was naar den toe stand van H.M. Medegedeeld werd, dat prins Hendrik zich ten paleize aan het Noordeinde gereed houdt, om op het eerste teeken naar het Lange Voorhout te komen. Nadat de café's waren gesloten, leefde de belangstelling van het publiek nog even op. Late wandelaars en fietsers informeerden bij de agenten, of er nog nader nieuws was van het paleis uit, maar zij werden teleurgesteld, want na het middernachtelijk uur werd niets meer omtrent den toestand van de koningin moeder vernomen. De nacht heerschte in alle stilte op het Voorhout. De toestand hedenmorgen. Den geheelen ochtend was er in de om geving van het paleis van H M. de koning moeder een stille, maar sympathieke belang stelling van het publiek. Overal stonden groepjes menschen, die dikwijls langen tijd bleven wachten om iets naders omtrent den toestand van H- M. te zullen vernemen. Echter was dit tevergeefs; nadere berichten bleven den geheelen ochtend uit. De koningin en de prinses, die 's nachts in het paleis van de koningin-moeder waren ge bleven en reeds bijtijds naar het paleis Noord- einde waren teruggekeerd, kwamen omstreeks 11 uur wederom een bezoek brengen aan de koningin-moeder. Zij bleven daar gerui- men tijd en keerden toen weder te voet naar het paleis Noordeinde terug. Dr. de Jongh kwam omstreeks 12 uur bij H.M. de koningin-moeder. Het publiek, dat den dokter had zien komen, bleef wachten in de hoop dat nu spoedig een nadere mede deeling gedaan zou kunnen worden. Het was echter een teleurstelling, toen de dokter zijn auto wegstuurde en bekend werd, dat hij voorloopig in het paleis zou blijven. Naar ons voorts nog ter oore kwam. wor den hedenavond de vorst van Waldeck en de vorstin van Erbach, de jongste zuster van de koningin-moeder, in Den Haag verwacht. De graaf en gravin van Athlone. die momenteel in Zürich vertoeven, zijn gisteren telefo nisch op de hoogte gesteld van den toestand van H. M. Geen verandering in den toestand. Het communiqué door dr. de J%ngh heden middag om half twee verstrekt, luidt: Sinds hedenochtend is er in den toestand van H.M. de Koningin-moeder geenerlei ver andering gekomen. Hoofdredacteur: Tj. N- ADEMA. ROOVERBENDE OVERVALT ECHTPAAR. Nieuwe wandaad in Oost- N.-Brabant. Buit van 1600 Vrijdagavond is te Mariaheide in de wo ning van den secretaris der eiervereeniging van den Noord-Brab. Chr. Boerenbond, den heer M. Schepers een brutale overval met roof gepleegd. Zes gemaskerde mannen over vielen den secretaris en onder bedreiging moest hij alle kasten en laden openen. Intus schen werden ook een inwonende onderwij zer en twee volwassen dochters door de mannen in bedwang gehouden. Nadere bijzonderheden. De 60-jarige heer Schepens, die met zijn 67-jarige echtgenoote en twee nichtjes een huis naast het pakhuis van den N.C.B. aan den Provincialenweg Veghel—Uden, onder het gehucht Mariaheide bewoont, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks 2 uur door gerucht gewekt. De beide echtelieden schonken hieraan geen aandacht, daar het stormachtig weer was. Een hal uur later meende het weer gestommel te hoo- ren. De echtgenoote van S. knipte het electri- sche licht aan. Op hetzelfde oogenblik be merkte het echtpaar, dat in de slaapkamer vier mannen waren, die hun gelaat door zwarte maskers onherkenbaar hadden ge maakt. Drie der indringers wierpen zich op het echtpaar, terwijl de vierde de electrische lamp uit de fitting rukte, zoodat het slaap vertrek in duisternis was gehuld. Zoowel de heer S. als zijn echtgenoote trachtten nog om hulp te roepen, doch de booswichten beletten hun dit, door hen de mond dicht te drukken. Zij dreigden hun slachtoffers met den dood wanneer zij eenig geluid zouden geven. Ter wijl twee van de mannen de vrouw op on zachte wijze in bedwang hielden, sleurden de anderen den bejaarden S. uit het bed en dwongen hem de sleutel van de brandkast te geven. Daarna pakten zij den heer S. beet en sleurden hem naar het woonvertrek, waar zich een brandkast van groot formaat be vindt. Het weerlooze slachtoffer werd geprest de brandkast te openen. Daarin bevond zich een bedrag van 1600 aan contanten, waar van 1100 aan den N.C.B. toebehoorend en 500 privé eigendom van den heer S. De roo- vers maakten zich meester van dit geld en brachten S. weer naar het slaapvertrek terug. Intusschen waren nog twee gemaskerde mannen op het tooneel verschenen, die ter wijl het viertal het echtpaar stevig in be dwang hield, het geheele huis begonnen te doorzoeken. Alle kasten en laden werden overhoop gehaald. Er werd een verschrikke lijke chaos aangericht. Daaruit wisten de roovers nog de portemonnaies met inhoud van de beide echtelieden te ontvreemden. Toen de hevig ontdane vrouw nog eens om hulp wilde schreeuwen, beletten de boos wichten haar dit door haar een kussen op het hoofd te duwen. Een der meisjes, de 18-jarige C. v. d. Aa, bevond zich reeds halverwege op de trap om zich naar beneden te begeven toen zij twee gemaskerde mannen in het benedenvertrek bemerkte. Hevig ontdaan snelde het meisje naar boven, waar zij uit angst uit het raam van haar slaapkamer naar buiten wilde springen. Haar zuster wist het overspannen meisje nog op het laatste oogenblik terug te trekken. Inmiddels hadden de onverlaten hun speurtocht door de woning beëindigd. Nadat zij S. nog hadden toegeroepen, dat hij er het leven bij zou inschieten, wanneer hij zich voordat de morgen aanbrak, naar buiten zou begeven, verlieten de nachtelijke bezoekers het perceel door de voordeur. Deze laatste bedreiging was hun inderdaad ernsq daar zij ongeveer een half uur later wederom terugkeerden om zich ervan te vergewissen, of de heer des huizes hun bevel had opge volgd en geen alarm had gemaakt. De man nen rammelden aan de vensters en wierpen de luiken met kracht dicht om te laten hooren dat zij nog steeds in de nabijheid waren. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur is van het gebeurde aangifte gedaan bij de konink lijke marechaussee te Veghel. Deze stelde on middellijk een uitgebreid onderzoek in, waar bij zij gebruik maakte van speurhonden. Uit het onderzoek kon worden vastgesteld, dat een der mannen zich door inklimming door een raam aan den zijkant van het huis toegang tot de woning heeft verschaft. Daar na heeft hij de voordeur ontgrendeld en de mededaders hierdoor binnengelaten. Aanvan kelijk hebben de indringers getracht de brandkast met een laschapparaat te openen. Dit is hun echter niet gelukt. Wel hebben zij in de achterzijde een gat gebrand, doch de opening was te klein om hierdoor de buit te bemachtigen. j j- Voorts kwam aan het licht, dat de bandie ten nog eerder de slaapkamer van iet echt paar S. zijn binnengedrongen. Zij hebben daar de kleerkast geheel overhoop gehaald, waarschijnlijk met de bedoeling om de sleu tel van de brandkast te bemachtigen. Toen de sleutel niet gevonden werd, zijn zij tot den overval overgegaan. Vrijwel zeker kan men aannemen, dat de bandieten met den toestand ter plaatse zeer bekend zijn geweest Zij heb ben althans geweten dat S. als secretaris van de eiervereeniging steeds des Vrijdags om de veertien dagen een vrij aanzienlijk bedrag in huis had om de boeren voor de door hun ge leverde eieren uit te betalen. Vier weken geleden en ook voor 14 dagen heeft de familie Vrijdagsavonds onraad op het erf bemerkt; men had echter niet het ge ringste vermoeden dat een inbraak werü voorbereid. Voorts is uit het politie-onder zoek komen vast te staan, dat de roovers in de richting Vorstenbosch zijn verdwenen. Het politie-onderzoek wordt met kracht voortgezet. S. klaagde over inwendige pijnen, welke veroorzaakt waren door het hardhan- dg optreden der individuen. Hij moest den geheelen Zaterdag het bed houden. DE BRAND IN DE STICHTING NEDERLANDSCHE METTRAY. Naar wij vernemen zijn, in verband met de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad hebbenden brand in de stich ting Nederlandsch Mettray te Eefde (gem Gorssel) twee inwonende opzichters dier stichting door de marechaussee aangehouden en ingesloten. ERNSTIGE FRAUDE. Directeur centraal bureau voor afgifte van rijbewijzen op staan- den voet ontslagen. Naar wij van zeer welingelichte zijde ver' nemen is door den directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid, den heer J. G. v. T. te Den Haag, op ernstige wijze fraude gepleegd, wat tengevolge heeft gehad, dat hij op staanden voet is ontslagen. Het is zeer wel mogelijk, dat de malversatie welke waarschijnlijk reeds loopt vanaf de oprichting van het bureau in 1927, een bedrag van 40000 verre zal over schrijden. Het bureau is gevestigd te Den Haag. PROF. MR. BLOK t. In de afgeloopen nacht is op 66-jarige leeftijd te Leiden overleden prof. mr. A. J Blok, die vanaf 1908 tot 1931 hoogleeraar is geweest in het strafrecht en de strafvorde ring aan de Leidsche universiteit. DE MUIDENSCHE MOORDENAAR. Kennisgeving van vervolging. Aan den strandfotograaf Ibelings, die op 5 September j.1. in de raadsvergadering te Muiden een aantal revolverschoten loste, waardoor H. Veth werd gedood, is een ken nisgeving van verdere vervolging beteekend, waarin aan I. moord op H. Veth ten laste wordt gelegd. Tegen deze kennisgeving kan de verdachte 'binnen 8 dagen een bezwaar schrift indienen. Naar wij vernemen heeft Ibelings in overleg met zijn verdediger daar van afgezien, zoocat de zaak binnenkort in raadkamer zal dienen. Naar verluidt zal de officier van justitie vorderen, dat I- voor den tijd van een jaar in een krankzinnigengesticht zal worden ver pleegd. KORTE BERICHTEN. De minister van economische zaken zou zijn goedkeuring gehecht hebben aan de door de Crisis-zuivel-centrale ontworpen nieuwe consumptiemelk-regeling. De Eerste Kamer komt bijeen Dinsdag 20 Maart des avonds half negen voor het trekken der afdeelingen. Binnenkort ook verdachte onder eede als getuige in de zaak-Witbraad? Bij den aanvang van de zitting van Zater dag vroeg mr. Muller Massis het woord. Hij zei, dat hem officieel is medegedeeld, dat de verdediger van Witbraad besloten heeft den heer Onnes als getuige a décharge in de zaak-Witbraad op te roepen. Pleiter verzocht daarom, dat de rechtbank de zaak-Witbraad weer zoo spoedig mogelijk aan de orde zal stellen. De heer Onnes, aldus pleiter, is al tijd bereid en verlangend geweest zijn ver klaringen onder eede af te leggen, waartegen over staat, dat de andere verdachten door den officier zijn gedwongen dit te doen. Plei ter hield zich overtuigd, dat de andere ver dachten, had men hen daarin vrijgelaten, waarschijnlijk niet steeds als verlangen zou den hebben kenbaar gemaakt, onder eede te mogen worden gehoord; eerder bestond voor hen reden niet als getuige te worden ge dwongen beëedigde verklaringen af te leg gen. Met klem verzocht mr. Muller Massis daarom de zaak Witbraad zoo spoedig mo gelijk weer aan de orde te stellen, opdat zijn cliënt in staat zal zijn onder eede zijn verkla ringen af te leggen. Voortgezet getuigenverhoor. Na dit verzoek ging de rechtbank verder De toestand van H. M. de Ko ningin-Moeder zeer critiek. (Binnen land). De conferentie van drie te Rome. (Dag. Overzicht). Mussolini waarschuwt ernstig. (Buitenland). Bankier Insull weer op zee. (Bui- nenland) Te Gauw (Fr.) drie kinderen door bliksem getroffen; één dood. (Bin- ienland). Bepalingen inzake verplicht ven ten en betreffende den straathandel in groenten. (Binnenland) Ged. Staten van Noordholland stellen voor over te gaan tot den aanleg van een kanaal Hoorn Medemblik. (Provincie). Jaarvergadering Bond van geiten- fokvereenigingen. (Land- en Tuin bouw). Onbekende man door den trein gedood tusschen Uitgeest en Bever wijk. (Stad en omgeving). Liefdesdrama te Naarden, 17-jarig meisje gedood. (Binnenland). Roofoverval op echtpaar. (Binnen land). Ernstige fraude in Den Haag. (Binnenland). Prof. Blok te Leiden overleden. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). met het getuigenverhoor; voor Zaterdag wa ren opgeroepen Biesing, Witbraad e.i Ko ning, die allen reeds eerder zijn gehoord. Biesing kwam eerst naar voren en deed mededeel ingen over de verdeeling van de van de verzekeringen ontvangen gelden. Op de vraag, hoeveel de detective Johanknegt hier van gekregen heeft deze verklaarde on langs dat hij niets van de uitgeloofde tien mille heeft ontvangen, maar wel 3500 di rect van de verzekering voor zijn bemoeiing zette Biesing uiteen, dat hij Johanknegt wel geld heeft geleend. In een opschrijfboekje blijkt voort de naam Witbraad enkele malen vermeld en daarachter Biesing zat in den fietsenhandel hoeveel „banden" (in dezen code fungeerde een band voor twee gulden). Getuige Witbraad werd nader onder vraagd over de „boete", die men den kasteel heer wilde opleggen, toen uitbetaling van de toegezegde „verhuiskosten" door Onnes ach terwege zou zijn gebleven. Witbraad zeide, dat de gedachte van „boete oplegging" en wel 12.000 is uitgegaan van Koning. Van daartoe, volgens Witbraad, door Koning ontworpen briefjes zijn foto's gemaakt, die aan detective Johanknegt zijn ter hand ge steld. Koning worden nu deze briefjes voorge houden, maar hij kan omtrent hun beteeke- nis geen positieve verklaring geven. Hij ver moedde, dat het notities zijn, die hij geduren de een gesprek heeft gemaakt, maar waarvan het doel hem thans niet meer voor oogen staat. Hierna kwam weer ter sprake de schilde- rijenbeleening en de daarover gevoerde cor respondentie tusschen Onnes en Koning, waarover ook thans weer in den breede wordt gediscussieerd en waarbij men den verdachte hoort opmerken als de president voortdurend door zijn vragen doet blijken verdachte's verklaringen niet waarschijnlijk of aanvaardbaar te achten dat de presi dent niets begrijpt van wat hij, verdachte, uitlegt, maar wel alles begrijpt, wat de ge tuigen zeggen. De debatten worden op steeds scherper toon gevoerd, de officier is nu eens verontwaardigd op verdachte, dan weer om gekeerd. En zijnerzijds windt verdachte zich vooral op als een z.i. in den handel gebrui kelijk optreden, door den president hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht en hij voor spelt, dat de handel kapot zou gaan, als men volgens de inzichten van den president te werk ging. Verdachte's verontwaardiging culmineert tenslotte in zijn uitroep: ..dat hij tegen twee officieren te vechten heeft". Te één uur wordt de zitting geschorst tot Dinsdag a.s. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. „Rijstvogel" heeft vertraging. Do ..Rijstvogel" (thuisreis) kwam Za terdag te Calcutta aan Dit vliegtuig zal daar twee dagen blijven: de staartvork is ontzet en moet gerepareerd worden. De „Ijsvogel" (uitreis) kwam te Caïro aan. De Rijstvogel (thuisreis) is te Djask aan gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1