DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koningin Emma hedenmorgen overleden. Om kwart voor acht rustig ingeslapen. Rouw over hel land. No. 67 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 Maart 1934 136e Jaargang Hedenmorgen te kwart voor acht is H. M. de Koningin-Moeder rustig ingeslapen. Aan het sterfbed bevonden zich H. M. Koningin Wilhelmina, H. K. H, Prinses Juiiana en de vorst van Waldeck. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behatve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. Brieven tranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Koningin Emma is niet meer. In den ouderdom van ruim 75 jaar 2 Augus tus e.k. zou ze 76 jaar geworden zijn is de geliefde vorstin, aan wien Neder land en zijn gansche bevolking zoo veel verplicht zijn, zacht en kalm overleden. Het overlijdensbericht, hoewel ver wacht, kwam toch neg weer plotseling. Sinds Zondag, sinds Zaterdag reeds, was men op het ergste voorbereid, doch juist gisteren kwam er weer een sprankje hoop. Weliswaar luidde het bulletin van den hofarts gistermiddag, dat er weinig of geen verandering in den toestand was gekomen, maar om 10 uur gisteravond Om kwart over acht gisteravond kwam koningin Wilhelmina weer in het paleis en een kwartier later was ook prinses Juiiana weer aanwezig. De hofauto's werden weggezonden, zoodat men daar uit kon opmaken, dat beiden den nacht aan het ziekbed zouden doorbrengen. Ruim 9 uur verliet prinses Juiiana het paleis weer, om zich naar het Station Staatsspoor te begeven Daar wachtte zij met haar vader op den vorst van Wal deck, die om 941 uur arriveerde. Toen reed dit hooge gezelschap weer naar het pó leis Voorhout, waa de vorst van Waldeck een kort bezoek bracht aan het ziekbed. Zoo verliep de avond, kalm en rustig en tegen 11 uur trok de groote massa langzaam af Er was geen nieuw hof- bulletin uitgegeven en men ging len nacht in met een klein sprankje hoop. Totdat vanmorgen om 8 uur bekend gemaakt \yerd, dat H M koningin Emma om kwart voor acht zacht en kalm was ingeslapen. Er was rouw gekomen over onze konir. kiijke familie; er was rouw ge komen over geheel ons land kwam er een meer hoopvolle tijding. Toen kon worden medegedeeld, dat de namiddag een rustig verloop had gehad. Het hoesten was veel minder geworden Wel was H. M. nog uiterst zwak, ei. i moest de toestand nog steeds als zeei ernstig worden beschouwd, maar een sprankje hoop was aanwezig. De belangstelling van de zijde van het publiek was ook gisteren weer zeer groot. Een dichte menigte school samen voor het plein van het paleis en naar mate het later, werd het ook drukker. Toch was het geen onvefdeeld genoe gen, om daar te staan, want een stroo- mende regen plensde neer. Echter, nie mand dacht er aan, om heen te gaan; ieder liet zich nat regenen Men bleef wachten op mededeel ingen over de ziekte van de koningin-moeder. En een mededeeling bleef uit. De laatste nacht. De nacht werd in alle rust doorge bracht. Het koninklijk paleis lag geheel in het duister; geen lichtschijn blonk door de gordijnen heen. Heel langzaam en stil verlieten de laatste bezoekers het plein en toen de lantaarns gedoofd wer den, wees niets er op, dat de nacht eenige verandering zou brengen. Ook in het paleis zelf was net stil De koningin en de prinses bleven natuurlijk nabij de ziekenkamer, terwijl ook dr. de Jongh steeds aanwezig was. Langzamerhand begon eindelijk weer de dageraad te gloren en nog wees niets er op, dat de kalmte en rust, welke over hot Voorhout lagen, zoo spoedig zou worden gestoord. Op straat werd het weer levendig en opnieuw trokken veler, naar het paleis, om als 't kan, een nieu we tijding te vernemen. Die tijding kwam maar al te spoedig, want eenige minuten voor half acht reed ee<- auto het voorplein op. De vorst van Waldeck stapte uit en ging het paleis binnen, even later gevolgd door prins Hendrik. Toen begrepen de omstanders, dat er iets bizonders aan de hand was en dat den indruk, welke men van buitenaf had gekregen, n.1., dat er geen of weinig verandering in den toestand was gekomen, niet juist kon zijn. Het was immers bekend, dat prins Hendrik in het paleis aan het Noordeinde nadere mededeelingen zou afwachten en zich bij alarmeerende berichten dadelijk naar het paleis aan het Voorhout zou be geven. Het feit, dat zoowel de vorst van Wal deck als prins Hendrik op dit ongewone uur ten paleize verschenen, wekte het vermoeden bij de wachtenden buiten, dat er in de ziekte van de koningin moeder een ongunstige wending was gekomen. Dit vermoeden werd zekerheid, toen omstreeks 10 minuten over half acht het volgende communiqué werd uitgegeven: De nacht was rustig, doch het laatste half uur is de toestand sterk achteruit gegaan en wordt hopeloos geacht. Toen had de geneesheer de patiënte opgegeven. En slechts een half uur later kwam het bericht, dat allen gevreesd hadden. Het einde was gekomen Diepe verslagenheid. Velen in den Haag hadden vanmorgen nog juist het hierboven genoemde bul letin per radio kunnen opvangen en zij spoedden zich naar het paleis. Toen het overlijdensbericht bekend werd, teekende diepe verslagenheid zich op aller gelaat af. Als een loopend vuur tje ging het bericht door de stad. Dadelijk na het vernemen van de droe ve mare werd van vele huizen en ge bouwen de vlag halfstok uitgestoken, terwijl de kranten daar met extra edities verschenen. Toen de dood kwam Het bulletin van gisteravond, waarin sprake was van minder hoesten, doch voortdurende zwakte, was door velen als een teeken beschouwd, dat het wel licht nog ten beste kon keeren en in elk geval had men er niet uit kunnen op maken, dat het einde zoo nabij zou zijn. De behandelende geneesheer echter achtte juist het minder hoesten een on gunstig teeken. Daaruit toch viel voor hem af te leiden dat de afmatting van het lichaam steeds toenam. Deze uitput ting werd gaandeweg erger, zoodat de dokter om 9 uur gisteravond moest con- stateeren, dat er geen hoop meer was. Verschillende dames en heeren van de hofhouding hadden den geheelen nacht in het paleis doorgebracht en toen de dokter verklaard had, dat het einde niet verre meer zou zijn, werden deze dames en heeren in de gelegenheid ge steld, om afscheid van Hare Majesteit te nemen Inmiddels was prins Hendrik met den vorst van Waldeck in het paleis gearri veerd. Nadat prins Hendrik van de Ko ningin-moeder afscheid had genomen, trokken zich de Koningin, prinses Ju iiana en de vorst van Waldeck terug in de ziekenkamer, die weldra sterfkamer zou worden. Ook de dokter en de beide verpleegsters waren aanwezig. De doodstrijd duurde slechts kort en was niet hevig. Zacht en kalm is Hare Majesteit om kwart voor .acht ontslapen. De koningin, de prinses en de vorst van Waldeck bleven nog geruimen tijd in het paleis. Toen reden zij naar het paleis aan het Noordeinde D-> koningin zag er bleek en slecht uit, maar schonk de menigte, die de vorstelijke personen eerbiedig groetten, toch nog een vriende lijken groet. Inmiddels was de koninklijke stan daard op het paleis halfstok geheschen en waren alle gordijnen neergelaten en Bij het tliep betreurde overlijden van H. M. de Koningin-Moeder Een voorbeeld van toewijding en naast Hare groote begaafdheid Van eene bescheidenheid zonder weerga. „Het Neder landsche Volk zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn." Koningin Emma. De dood aan 's levensavond nauw verbonden, Heeft plotseling het Koninklijk gezin beroofd Van Haar, die als de Moeder door Haar Volk om 't zeerst geloofd, In waarheid dit Gewest ten zegen werd gezonden, Een moeder, in de zware taak van hare jeugd gebonden Aan eenen vreemden volksaard, in een land, Door zijn verleden tegen al wat heerschen scheen, gekant En toch de sterke hand beoefend voor zijn wonden; Een milde hand, die dra het wonder zag gebeuren, Hoezeer dit Volk dankbaar zijn hart ontsloot Voor haar, die zijne dierste hope, de Oranje-loot, Zoo zichtbaar zorgzaam leidde en wist op te beuren Tot weer een voorbeeld; dat zoo weer dit Volk mocht achterstaan, Oranje andermaal, in plicht, tot aan het einde voor zou gaan. O. Kamerlingh Onnes. de steeds groeiende menigte op het plein geraakte immer meer onder den indruk van deze droeve gebeurtenissen. De radio zwijgt Om half negen werd door radiozen ders de dood van H. M. de koningin moeder bekend gemaakt en tevens werd toen medegedeeld, dat den geheelen dag de muziekprogramma's achterwege zou den blijven. Even later werd bekend gemaakt, dat de beide Nederlandsche radiozenders tot Woensdagmorgen zouden zwijgen. Dan zullen de uitzendingen hervat wor den, echter uitsluitend tot het doen van mededeelingen. Tevens is aan alle radiocentrales in Nederland verzocht om het distributie bedrijf eveneens geheel stop te zetten. Alle Nederlandsche bioscopen gesloten. Ingevolge een besluit van het hoofd bestuur van den Nederlandschen bios coopbond zullen heden ten teeken van rouw wegens het overlijden van H. M. de koningin-moeder alle bioscopen in Nederland gesloten zijn. Met het oog op het feit, dat de ko ninklijke familie in den Haag resideerd, heeft het hoofdbestuur van den Neder landschen bioscoopbond vervolgens be sloten, de in de residentie gevestigde bioscopen gedurende drie dagen, n.1. vandaag, Woensdag en Donderdag, te doen sluiten. Amsterdam vlagt halfstok. De droeve mare van het verscheiden van koningin Emma heeft zich met groote snelheid door de hoofdstad ver spreid. Reeds op de trams, die tegen 9 uur druk bezet waren, werd over niets anders gesproken. Te ongeveer 9 uur werden van vele particuliere huizen en kantoorpanden de eerste vlaggen half stok gehangen. De openbare gebouwen deden dit in den loop van den morgen. Tegen 10 uur, toen de extra-edities van de dagbladen verschenen, rukte men deze den verkoopers uit de handen, ten einde kennis te nemen van de laatste oogenblikken der koningin-moeder De belangstelling voor ons koninphuis uitte zich hier wel zeer ondubbelzinnig De groote winkelstraten vertoonden in den loop van den morgen een zee van haifstok geheschen vlaggen. Het verscheiden van de koningin moeder heeft wel een zeer diepen indruk gemaakt op de Amsterdamsche bevol king en al die bewijzen getuigden over duidelijk. hoe geliefd de overleden vor stin te Amsterdam was. Geen vermakelijkheden in Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat in verband met het overlijden van HM. de Koningin-moe der allo openbare vermakelijkheden zijn gesloten Langs den openbaren weg mag geen muziek worden gemaakt. Ook in de café's mogen geen muziekuitvoe ringen worden gegeven. Ook de Stadsschouwburg zal heden avond gesloten zijn. Bij de Amsterdamsche rechtbank. In een plechtige zitting herdacht de Amsterdamsche rechtbank hedenmor gen het verscheiden van H. M. de Ko ningin-moeder. De zitting werd gepresideerd door mr. J. J. van Rooyen en werd bijgewoond door een zeer groot aantal rechters, leden van het parket en advocaten. De president sprak ongeveer als volgt: „Nu in den vroegen morgen van van daag het leven van H. M. de Koningin eder een einde heeft genomen, wil de rechtbank niet achterblijven Haar in grooten eerbied te herdenken, als een lichtend voorbeeld voor ons volk. Haar leven is voor onze natie van onschat bare waarde geweest. Wij beseffen diep, wat wij in deze hooge Vrouwe verliezen. In groote dankbaarheid wijden wij Haar onze eerbiedigste gedachten". Namens het parket gaf mr. J. Ver steeg uiting aan den rouw, die over ons volk is gekomen. De deken van de orde van advocaten, mr. J. H. Worst, vertolkte de gevoelens van rouw van de balie. Ook bij het gerechtshof had een plechtige herdenking plaats. De Haagsche rechtbank rouwt. Ten teeken van rouw zijn de verschil lende Kamers van de Haagsche recht bank, welke hedenochtend zitting had den, voor een kwartier geschorst. Ook het kantongerecht rouwt. Bij den aanvang van de zitting heden ochtend heeft de kantonrechter in ver band met het overlijden van Koningin Emma eenige oogenblikken stilte ver zocht ter eerbiedige nagedachtenis. Ronw op de departementen. Ten teeken van rouw zijn bij de ver schillende departementen de gordijnen neergelaten. Een aantal gezanten, onder wie de deken van het corps-diplomati- que, heeft een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den minister van buiten- landsche zaken. Rouwregisters geteekend. Op de in de paleizen liggende regis ters werd hedenmorgen druk geteekend. Onder de eersten, die op deze wijze van hun deelneming deden blijken bevon den zich de heer en mevrouw Colijn, terwijl voorts hun handteekening kwa men zetten Sir Cecil Hurst, president van het permanente hof van interna tionale ju?t(tie, verschillende rechters van dat hof, vele gezanten de chef van den Generalen Staf en andere hooge militaire autoriteiten.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3