StagelijAsch Ouemcht De monarchistische beweging in Oostenrijk. SeuÜletou VEILIGE HAVENS ^Buitenland Jladiopc Otto van Habsburg komt onmiddellijk naar Oostenrijk, zoodra de anti-Habsburgwetten verdwenen zijn. Zijn de dagen van de Oostenrijksche repu bliek geteld, zal Oostenrijk weer een monar chie worden, zooals vroeger? Met dit vraag stuk houdt men zich op het oogenblik niet alleen in Oostenrijk zelf, maar ook in alle andere staten van Europa ernstig bezig! Velen zien de Habsburgers, die gedurende bijna 650 jaren over Oostenrijk hebben ge- heerscht in hun gedachten weer op den Weenschen troon zitten en in Oostenrijk wachten duizenden met ongeduld op de te rugkomst van den thans 21 jaren tellenden Otto van Habsburg, den oudsten zoon van den in 1918 uit zijn land verdreven laatsten keizer Karei. Van officieele zijde, d.w.z. van den kant van de regeering, wordt niets ge daan om de mogelijkheid van een herstel van de Habsburgers tegen te spreken, inte gendeel: aan het begin van een groote ver gadering van legitimistische monarchisten, onlangs gehouden en die o.a. door den huidigen minister van oorlog, prins Schön- burg-Hartenstein, werd bijgewoond, werd een telegram van den bondskanselier dr. Dollfuss voorgelezen, waarin deze zijn leed wezen uitdrukte, dat hij verhinderd was op de bijeenkomst persoonlijk aanwezig te zijn en waarin hij den deelnemers veel succes toewenschte. Op deze meeting werd o.a. ook het woord gevoerd door dr. Kemptner, die als plaatsvervanger van Dollfuss aan het hoofd van het Vaderlandsche Front staat en die vroeger als officier in het keizerlijke leger heeft gediend. De minister van justitie ds. von Schuschnigg heeft een dezer dagen in een bijeenkomst van de leden van de Ost- mSrkische Sturmscharen te Innsbruck open lijk verklaard, dat het vanzelfsprekend is, dat de wetten, die de Habsbur gers uit Oostenrijk hebben verbannen, moeten worden opgeheven. Het gaat niet aan, zeide hij o.a., dat Oos tenrijk zijn vorstenhuis slechter behandelt dan Duitschland en dat de Habsburgers niet dezelfde rechten hebben als de vorstenhui zen in het land van de noordelijke buren. De Oostenrijksche legitimisten hebben zich bij het Vaderlandsche Front van Dollfuss aangesloten en houden er ook reeds hun eigen weerbare troepen op na, die dezer da gen met hun eigen vlaggen en vaandels zul len deelnemen aan een groote demonstratie voor den bondskanselier, op den Helden- piatz voor den Hofburg, zoodra Dollfuss uit Rome zal zijn teruggekeerd Deze weer bare troepen zullen zich ook vertoonen bij een plechtigheid op den lsten April, wan neer het twaalf jaar geleden zal zijn, dat ex-keizer Karei in ballingschap op Madeira stierf. Zij zullen zich vóór de Kapu- ziner kirche opstellen, onder welke zich de keizerlijke grafkelder bevindt (naar welken grafkelder de monarchisten zoo gaarne het stoffelijk overschot van den laat sten monarch zouden willen laten overbren gen), een mis wordt gelezen. Na afloop van deze kerkelijke plechtigheid zullen de legiti misten en hun weerbare troepen zich met hun vaandels naar de Michaelerkirche bege ven, waarvoor den gedenksteen van den laatsten keizer een krans zal worden neer gelegd. Een week later zal ter eere van de nage dachtenis van wijlen keizer Karei een veld- mis vóór het paleis van prins Schwarzen- berg worden gelezen. De aanvoerders van de strijdbare troepen zullen zich daarbij met de vaandels voor het altaar scharen. Het hoofd van de legitimistische beweging, baron dr. Wiesner, die tot op den laatsten dag van het keizerrijk chef van den pers dienst van het ministerie van buitenlanasche zaken is geweest en die als zoodanig den titel van gezant en buitengewoon gevol machtigd minister droeg, heeft op een con ferentie, waartoe wij buitenlandsche journa listen waren uitgenoodigd, eenige interes sante bijzonderheden omtrent ae huidige toestanden en de monarchistische strooming medegedeeld. Eenige correspondenten ken den hem nog van vroeger en hadden zijn door BASIL KINO. (Uit het Engelsch). lom ging op zijn beide ellebogen steunen. Uit zijn oogen onder de vooruitstekende rechte wenkbrauwen sprak een toorn, waar door hij niet meer op den afstand van duide lijk zien van het leven stond. „En toch zal ik me losmaken! Ik wil mijn eigen heer en meester zijn." „Wel, wel, jochie, wil je dat? En hoever denk je dat dat heer- en meesterschap zal gaan bij een loon van tien of twaalf dollar per week als je dat verdient?" „Al zou ik ook maar de helft verdienen, dan zal ik toch probeeren rond te komen." „En de hoogeschool dan?" „Die kan voor mijn part naar de hel loo- pen!" De jongen liet zich weer op zijn kussen vallen. Hij voelde, dat hij zijn ultimatum had gesteld en wachtte op antwoord. Maar Honeybun borg heel bedaard zijn naaigerei in een zwart doosje, en begon zijn toilet voor den nacht te maken. Toen Tom het geplas van water tegen Honeybun's gezicht hoorde, mompelde hij binnensmonds: „Goeie hemel, dat houd ik niet één avond meer uit!" Op onduidelijken toon door den handdoek sprekende, waarmee hij zijn gezicht afdroog- laatste persconferentie op den gedenkwaar digen 13den November 1918 aan den Balt hausplatz bijgewoond. Het verheugde baron Wiesner deze heeren na zoo'n langen tijd thans opnieuw onder zijn gehoor te zien Hij wees erop, dat de legitimisten geen afzon derlijke politieke partij vormen. Van het be gin af aan, zeide hij, hebben wij op het standpunt gestaan, dat het legitimisme een aangelegenheid van het gehééle volk is en niet van een bepaalde groep. Wij hebben aanhangers onder alle rangen en standen van de bevolking. Ik herinner mij nog goed, aldus baron Wierner, dat ik op mijn laatste persconferentie aan den Ballnausplatz den 13den November 1918 in verband met het feit, dat de Nationale Vergadering den dag tevoren een wet had aangenomen, dat Oos tenrijk een bestanddeel van het Duitsche rijk zou worden, gedecideerd heb verklaard, dat dit nooit het geval zou zijn. Wij legitimisten hebben steeds gestreefd naar een federalisti- sehen staat en ik kan gerust zeggen, dat de Vaderlandsche beweging, die op het oogen blik hoogtij viert, onze ideeën, op één na: de monarchie, heeft verwezenlijkt. Onze richt snoeren zijn dezelfde geweest, wat thans zal geschieden, ligt in Gods hand. Wij staan op de basis der legaliteit, wij laten ons niet tot een putsch of tot avonturen verleiden en wij strijden niet met geweldmiddelen. Wij wenschen een legaten ontwikkelings gang, zoowel in het binnenland als op inter nationaal gebied. In een groot deel van Europa meent men dat alleen een herstel van de Habsburgers de orde en de rust in het midden van dit werelddeel zal kunnen hostellen. Het Vredesverdrag van St. Germain van 1919 laat Oostenrijk absoluut vrije hand ten opzichte van den staatsvorm en verbiedt de monarchie dus niet merkte baron Wiesner op. Toen de keizer in 1921 zijn eerste poging had gedaan, zijn verloren Hongaarschen koningstroon te heroveren heeft de gezanten conferentie te Parijs weliswaar een nota naar Boedapest en omdat dit in één moeite door ging, ook een nota naar Weenen gestuurd, waarin werd verklaard, dat men een herstel van het oude vorstenhuis niet zoo dulden. Deze nota werd inderdaad te Weenen ont vangen, maar werd nooit beantwoord. Boven dien behoort de gezanten conferentie tot het verleden. Oostenrijk is dus volkomen vrij wat de staatsvorm aangaat te doen en te laten wat het zelf wil. Wanneer men trouwens, zooals dat den laatsten tijd, zooveel spreekt over de zelfstandigheid er. de onafhankelijk heid van Oostenrijk, moet het over die kwes tie ook zelf kunnen beslissen! De legitimisten eischen natuurlijk dat de anti-Habsburgerwetten worden opgeheven. Zij willen, dat de Habsburgers naar het land mogen terugkeeren en dat zij weer in het bezit zullen worden gesteld van hun in be slag genomen particuliere vermogen! Baron Weisner verklaarde officieel te kun nen mededeelen, dat Otto van Habsburg en de gewezen keizerlijke familie onmiddellijk naar Oostenrijk, dat hun vaderland is, zullen terugkomen, zoodra die wetten uit den weg zijn geruimd. Op een vraag, of Otto bij een heretei van de monarchie den titel van keizer of, omdat Oostenrijk zóo klein is, hij een anderen titel zou kiezen antwoordde hij dat keizer de oude en tr aditioneele „Haustifel" van de Habsburgers is en dat Otto zich ongetwijfeld weer keizer zou noemen. Tot zoover hetgeen baron Wiesner heeft medegedeeld. Nu nog een en ander omtrent de monar chistische strooming in Oostenrijk en symp tomen, die er op wijzen, dat een herstel van de Habsburgers absoluut niet onmogelijk is. Kort geleden heeft de regeering Otto's eeni- gen oom van vaders kant, aartshertog Max, den jongeren broeder van keizer Karei, toe stemming gegeven, zich weer in Oostenrijk op te houden, zonder daartoe eerst, zooals tot dusver noodzakelijk was, telkens een de, zei Honeybun: „Denk je soms, dat ik overdrijf? Neen, hoor! Vanaf 't oogenblik, dat een jongen een meisje in zijn leven laat komen, is 't donderen. Juist daarom zou ik zoo graag willen, dat je, zoolang je maar eenigszins kunt, je je daarbuiten hield". Tom deed zijn oogen dicht, begroef zijn gezicht in zijn kussen en deed net alsof hij niets hoorde. „Niet dat 't haar doel is kwaad te stich ten, maar zij zijn van nature allemaal hin derlijk. Dat schijnt haar ingeboren te zijn; ze kunnen 't niet helpen. Er zijn er hoapen, die niet tevreden zijn voordat ze van een man een ledepoppetje hebben gemaakt, die ze maar aan zijn touwtje hoeven te trekken om hem zijn armen en beenen te laten be wegen. Dat meisje is er een van dat soort". Tom bleef zwijgen. „Ik heb haar wel eens gezien. Een knap klein ding. Maar dan moe* je eens opletten hoe ze er over een paar jaar uit zal zien! Allemachtig nog toe, jochie, dan ziet ze er net zoo verlept uit ais een van haar linten na een harde regenbuit. En toch is dat 't soort, dat door de meeste jongens wordt na- geloopen, net als een eekhoorn door een jongen hond." Tom schrok, want diezelfde beeldspraak had hij vroeger ook al vernomen. Het was alsof hij nog die lijzige, vermoeide stem die woorden op zachten toon hoorde uitspreken. Zonderling dat die beide mannen, die het le ven kenden, omtrent vrouwen tot dezelfde conclusie waren gekomen! Quidmore had ze al even gevaarlijk gevonden als Honeybun, speciale vergunning te moeten vragen. Aarts hertog Max houdt zich nu steeds te Weenen of op een kasteel in Stiermarken op. Twee andere jongere leden van het Huis Habsburg, die zich eenige jaren geleden weer in Oostenrijk hebben gevestigd, hebben zich bij den Heimatschutz, een onderdeel van het Vaderlandsche Front, aangesloten n.1. de thans 24-jarige aartshertog Kar Pius (doorgaans Carlos genoemd) en zijn broeder Anton die een dezer dagen 33 jaar wordt. Ook Antonr echtgenoote, aartshertog in Ileana, een zuster van koning Carol van Roemenië, heeft zich bij den Heimatschutz aangesloten en is presidente van de vrouwen groep in Mödling, een stadje bij Weenen, waar zij en haar man wonen. Een paar da gen geleden heeft pinses Ileana, zooals het Nieuwsblad heeft gemeld voor het eerst in het openbaar gesproken. In tal van winkels zoowel te Weenen als elders, hangen den laatsten tijd voortdurenc portretten van Otto van Habsbug en van andere leden van de keizerlijke familie voor de ramen. Ook ziet men weer veel portretten van wijlen keizer Karei, van keizer Frans Jozef en andere opnamen uit de tijden vóór de omwenteling. Deze portretten hebben steeds veel bekijks en worden grif verkocht. Op de monarchistische vergaderingen, die steeds door een enthousiaste menschenmenig te worden bezocht, wordt ook steeds het oude Oostenrijksche volkslied ten gehoore gebracht indertijd door Joseph Hayn op initiatief van Gottfried van Swieten, den zoon van den beroemden medicus Gerhard van Swieten, gecomponeerd en dat de eer ste maal 28 Januari 1797 te Weenen in het openbaar ten gehoore werd gebracht. De tekst, die eenigszins van de vroegere afwijkt en begint met „Gott er halte, Gott beschütz Unsern Kaiser, unser Land! wordt door alle aanwezigen staande meege zongen. De Spaansche minister van binnenland sche zaken verklaarde gisteren, dat nog eeni ge werkgevers weigeren te voldoen aan het ministerieel bevel tot het hervatten der werk zaamheden. Tegen dezen zal de minister energiek optreden. De Madrileensche federatie van werk gevers heeft gisteravond een protest gepubli ceerd tqren het arresteeren van werkgevers op motief, dat zij niet voldaan hebben aan het ministerieel bevel tot hervatten der werk zaamheden in het bouwbedrijf. Volgens een mededeeling van den gouver neur van Sevilla hebben de kellners en koks aldaar hun werk neergelegd. De minister van binnenlandsche zaken is evenwel besloten zulks onder geen omstandigheden toe te laten, daar de staking een zuiver politiek karakter zou draden, te minder aangezien daardoor het rustige verloop van de heilige week te Sevilla in gevaar zou worden ge bracht. De plechtige viering hiervan moet met alle middelen worden gegarandeerd. Te Sevilla is in het vereenigingslokaal der Katholieke Volksadie een bom ontploft. On dahks de aanwezigheid van tal van leden werd niemand gewond, doch de schade is aanzienlijk. Te Malaga worden nog steeds extremisten gearresteerd. Een deputatie uit een in de ber gen gelegen dorp verzocht steun en voedsel voor de 425 bewoners van dit plaatsje, dat den hongerdood nabij zou zijn. In het dorp Ribera (provincie Ovledo) heeft de burgemeester uit politieke rancune met de leden van den gemeenteraad het stad huis in brand gestoken. Alle documenten zijn een prooi der vlammen geworden. De da ders en medeschuldigen, in het geheel 33 per- sonen, zijn gearresteerd. Te Madrid is gister in de bouwvakken het werk hervat op bevel van den minister van binnenlandsche zaken. De regeering heeft den adjudant van gene raal Sanjurjo, die betrokken is geweest bij de omwentelingspoging in Augustus 1932, be genadigd. Men verwacht, dat nog meer gevangenen amnestie zal worden verleend. Te Barcelona duurt de staking voort. De regeering te Bar celona heeft besloten het treinverkeer op den Catalaanschen spoorweg met militairen te doen onderhouden, indien het stakende trein personeel heden het werk niet zou hervatten. Gistermiddag is in het gebouw van het Ita- liaansche consulaat te Mexico City een revol veraanslag gepleegd op den Italiaanschen consul Vicente Giudice Pietro; de consul werd dtfor viif schoten zwaar gewond. De dader, de Italiaan Manuel Mula werd gear- en had hem toen even ernstig gewaarschuwd als Honeybun thans deed. Mevrouw Quid more had er eens even knap uitgezien als Maisie nu, maar zooals Tom zich haar her innerde Honeybun vervolgde, terwijl hij zijn tan den poetste: ,'t Is gemakkelijk genoeg met een meisje betrekkingen aan te knoopen, maar verduiveld moeilijk om ie daarvan vrij te maken. Zoo'n meisje jaagt je in een hoek, waar je niets anders kunt doen dan een dwaasheid begaan en dan zal ze zeggen, dat ze een recht op je kan doen gelden. Er zijn heel wat verhalen in omloop omtrent vrouwen, die ten prooi zijn gevallen aan mannen, maar op elke vrouw, die ik weet dat zoo'n lot heeft ondergaan, ken ik wel honderd mannen, die door vrouwen in 't ongeluk zijn gestort. Als nu een meisje van achttien jaar een jongen, zooals iij er toe brengt om zijn geld uit te geven, dat hij voor zijn opvoeding heeft bewaard Toen ging de jongen met een plotselingen ruk overeind in bed zitten en gaf een harden klap op het laken, „Spreek geen kwaad van haar! Ik wensch 't niet te hooren!" Met die eigenaardige, soefiele manier van loopen die lom altijd deed denken aan iemand, die zonder eenige moeite een open geschoven raam binnenwipte, ging Honey bun naar de kast, waar zijn nachthemd lag. „Ik spreek geen kwaad van haar, die een jongen er toe krijgt dat te doen, toont wat ze is. En je hebt je geld toch uitgegeven om met haar uit te gaan, nietwaar?" Tom ging weer op zijn kussen liggen en Woensdag 21 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Or.pl. 9.30 „Onze keu ken" door P. J. Kers. 10.- VPRO- Monjenwijding. 10.15 Voor Art>. in de Continubedrijven: De Noten krakers olv. D. Wins, R. Numan, deel. en gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 12.45 Gr.pl. 1.— Klein-VARA- Ensemble olv. F. Bakels en gr.pl. 2.15 VARA-KnijJcursus. 3— Voor de kinderen. 5.30 Klein VARA- Ensemble olv. F. Bakels. 6.30 RVU. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta; De corporatieve staatsgedachte in Ne derland en in het buitenland. 7. H. Keizer spreekt over het Wereld kampioenschap biljart in 1934. 7.15 VAR A-orkest olv. H. de Groot mmv. J. Vincent, sopraan en G. Wertheim, cimbalo. 8.SOS-ber., Vaz Dias en VXRA-Varia. 8.15 De Notenkrakers olv. D. Wins, de Flie refluiters olv. J. v. d. Horst en A. de Booy, zang. 9.15 Deel. W. van Cappellen 9.45 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 H. Wiggelaar, viool en Joh. Jong, orgel. 11.—12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezingen meditatie. 8.15 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. P. N. Krayswijk. 11.— Zang door mevr. A. de Zeeuw— Slierendrecht, sopraan. Aan den vleugel: Mej. R. van Hessen. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.— Orgelconcert R. Parker. 3.— Chr. Lectuur. 3.303.50 A. J. da Costa: Kinderbescherming. 4. Viool-recital E. van Hessen. Aan den vleugel: B. van Hessen. 5. Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Frie- sche deel. door mej. F. Meinema. 8.—10.30 „Der Messias", orato rium van Handel. Kon. Chr. Orato rium-Vereen., solisten en het Con certgebouw-orkest olv. Hubert Cuy- pers. In de pauze om 9.Prof. dr. K. Schilder: Zesde Lijdensoverwe ging voor de zeven lijdensweken. 10.30 Vaz Dias. 10.40-12 Gr. platen. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05—11.20 Lezing. 12.— Fran- sche les. 12.20 Orgelspel Q. Mac- Lean. 1.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas mmv. R. Llewellijn, bariton. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Piano-recital C. Dion. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey en Rob. Barclay Wilson mmv. M. Hayward, viool. 5.05 Gr. pi. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's strijkkwartetten 7.25, 7.50 en 8.20 CauS 7 l<>> BBÖ-orkest olv. Sir Henrv vw'35 mmv. Adolf Busch, viooL^4fw0<1 9.55 Vervolg concert. zing. 10.4 —12.20 Dansmuziek Stone en zijn Band. Voordracht30!^ door Lew 7.20 en 8.20 Or.pl. jo^ r% M. door het Goldy-orkest 905 eert door de Assoc. des Lamoureux olv. J. Morel Concert» KALUNDBORO, 1261 M n -12.35 en 1.05-1.20(ij12? Hotel Angleterre. 2.20 Gr d1 o S! —4.50 Omroeporkest olv fira dahl. 7.20 Fluit- en harnrSl' 8.15 Koorconcert olv. K Sen^r 9.50 Omroepkamer-orkêst ft1,ue- Mahler. 10.20-11.50 Da'?3'! olv. Aage Juhl Thomsen. LANOENBERO, 456 M. 5 25 Gr pi. 6.30 Orkestconcert olv Plö2ï' 11.20 Werag-orkest olv E' I.20 Die fröhlichen Fünl mmv p Schmidt, klarinet. 3.20 Omróen! kleinorkest olv. Wilcken. 4.35 fir^T 6.20 „Deutscher Frühling" ho£.' spel van P-Hagen 7.20 'oiJS kampftag der Arbeitsschlacht" 8.20 Soldaten-programma (ot ni 8.50 Militair concert olv. KnVu 9.20 Ber. en intermezzo. 10 20-- II.50 Weragkleinorkest olv. Eysoldt ROME, 421 M. 8.20 Opera-uitz BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 3.22 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 1.30 Omroepkleinorkest. 5 20 Viool, recital en gr.pl. 6.20 Symphonie. concert olv. Meulemans. 8 20 lm weissen Rössl", operette van "Be- natzkv Stolz. 10.30 Dansmuziek 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest 1.30 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Omroepklein orkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 H^dn-coa- cert olv. Meulemans. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.10 Militair concert olv. A. Bernecke. 9.20 Ber 9.50 Causerie. 10.05 Ber. 10.20-11.20 Omroep kleinorkest uit München olv. Eridi Klosz. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 1035 15.20, Daventry 15.20—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35— 1735, Budapest 17.35—21-, resteerd. Hij verklaarde zijn daad uit per soonlijke motieven te hebben gepleegd. Men acht het echter niet uitgesloten, dat de aan slag een politieken achtergrond heeft, aan gezien Mula anti-fascist is. NIEUW STAVISKY-SPOOR TE GENEVE. Onderzoek in nieuwe baan? Sedert eenige dagen deden te Geneve ge ruchten de ronde, volgens welke Stavisky za ken van grooten omvang zou hebben gedaan via een bank te Geneve. Er zouden zich op deze bank nog gewichtige documenten over deze aangelegenheid bevinden. Terwijl er eerst slechts vermoedens sche nen te bestaan, is de Geneefsche politie er he den in geslaagd een belangrijk document over de Stavisky-affaire te ontdekken, n.1. een uit treksel uit een rekening in zake Stavisky's transacties met de bank Bela Hofmann te Boedajjest. Door snel toegrijpen en concen tratie van een sterke afdeel ing agenten werd de directeur van een bank te Geneve gedwon gen, haar bescheiden over de met Stavisky gevoerde transacties uit te leveren. De „Tribune de Geneve" spreekt van een waardevol document, dat reeds geruimen tijd door den Parijschen rechter van instructie zou zijn gezocht en dat er thans de Fransche politie toe in staat stelt, haar nasporingen in nieuwe banen te leiden. Men zou zich te Oe- neve op nieuwe verrassingen voorbereid kun nen houden. Honeybun draaide toen het gas uit, waarna hij zich op zijn krakende bed wierp. „Je bent heelemaal vrij om te doen en te aten wat je wilt, hoor jochie", zei hij, zijr. aken en dekens om zich heen stoppend. „Als e er morgen vandoor wilt ga je gang. ïlijf hier niet uit vrees, dat ik je zal missen k neb nooit iemand gemist, en ben ook niet van plan dat nu te gaan doen. Wat ik graag had gewild, is, dat>, na ie studies vol bracht te hebben, den knapsten jongeman over den kop zou springen - ingeval mocht blijken, dat jij de baby van Whitelaw zou zijn." Tom was de heele geschiedenis van den baby van Whitelaw bijna vergeten. Honey- bun had er na dien Zondagmiddag, toen hii er van verteld, nooit meer over gerept Maar nu de herinnering weer bij hem werd ge wekt, werd hij er kregelig door, en ging maar probeeren te slapen. Hij trachtte aan Maisie te denken, zich haar rose wangen en den lach in haar K TJue^[ te halen> maar alles wat hij in zijn halfslaap zag, was het evenaar- dlge, exotische gezicht van Hilderd Anslev I Iet eenige wat Honeybun nog zei, voordat ook hij in slaap viel, was: „We gaan verhe zen. hoofdstuk xxvii. iyv^ar. z5 verhuisden niet, en wel omdat Maisie het deed. Eerst twee dagen nadat zij was vertrokken, hoorde Tom het Daar juf frouw Danker geen pension hield, maar ka mers verhuurde, gebeurde het dikwijls dat Uit de te Geneve gevonden bescheiden zou blijken, dat Stavisky in het eind van het vorig jaar te Geneve met den genoemden bankier uit Boedapest, Bela Hofmann, een ontmoeting heeft gehad. Daarbij zouden transacties t« stand zijn gekomen tot een totaal van dertig millioen francs. Ouderavond zijn de zeven personen, die in verband met het Stavisky-schandaai zijn ge arresteerd en in de gevangenis te Bayonn» waren ingesloten, naar Parijs overgebracht. Het zijn de directeur van de gemeentelijn bank van leening te Bayonne, Tissier, journalisten Dubarry en Darius, de^theater directeur Hayotte, de taxateur van de ba" van leening. Cohen, de verzekeringsdirecteur Oebin, en de voormalige leider van de batnr van leening te Orleans, Desbrosses. Bondskanselier Dollfuss heeft bondspresident Miklas verslag uitgeW»® van zijn onderhandelingen te Rome. jn loop der volgende dagen zal de bondskan lier ook den ministerraad op de hoogte sv len van de resultaten van zijn reis De te Rome vastgestelde onderhandelin gen der deskundigen zullen reeds dezer gen te Weenen en Boedapest teginnen technische voorbesprekingen. De laatste w len dan te Rome plaats vinden. J hij haar dagen achtereen niet zag, hii van Maisie door haar tante mets ko hij van Maisie door haar weten komen. Toen hij na zijn gesprek me' ™Jac op op Zondagavond, Maandag en Dinsa g <7 Maisie had gewacht, vond hij het vn*®, dat zij zich niet in de gang vertoonde, stond er ook geen reden om ongerust Hij was van plan Honeybun te ver a baantje te zoeken en onafhankeliik j Als hij dan later zijn bezit op de spa® (en een beetje vergroot had, zou hij h huwelijk vragen, in de hoop dat zij hiefl ben wilde. Dan zou hij achttien, negentien jaar zijn; nog wel wat jong te trouwen, maar onmogelijk was J n (och Uit gewoonte was hij die beide a< h maar naar school gegaan, en den j^jj daarop werd hij verrast door een jje kende Maisie's handschrift niet, brief moest van haar zijn, want jt stempel vermeldde Uashua. Voor enveloppe nog had open K€3^ T, yaaï' hij een gevoel als een voorafgaande schuwing van haar vlucht. u\esrt^ Op Maandagmorgen was zij b stief. moeder op sterven lag. Die was o .g gaan. Totdat haar vader ber z0u want ze dacht wel dat hij dat g vjer doen zou ze moeten zorgen q„ pa- broertjes en zusjes. Dat was a pier van Maisie laconiek. J| (Wordt De legitimisten bij Dollfuss. 62) DE TOESTAND IN SPANJE. Werkgevers gearresteerd. Toenemende onrustigheid PARIJS (RADIO-PARIS) i7osu lOOGOOOOOt Hooge personen fa «rrssi DOLLFUSS BRENGT RAPPORT UIT. Over zijn bezoek aan Ro®* naar huis teruggeroepen, omdat jgodge*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8