ALKMAARSCHE COURANT Veilige havens Nieuwe denkbeelden van Göbbels. woensdag 21 maart 1934 Dxtgeiiiksch ^Buitenland Jeuitletoa JiadiopcoQMMma HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Ho. 68 Volgens den Duitschen minister voor de propaganda heeft alleen het nationaal- socialisme gelijk. De „stalen" romantiek. Minister Göbbels heeft gisteravond ln het Sportpalast te Berlijn voor de politieke lei ders van de afdeeling Groot-Berlijn een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende heeft gezegd: „Als een groep mannen door het volk aan de macht komt, dan moet zij aan de zijde van het volk staan. De regeering moet de ziel van bet volk beluisteren en van al wat er in het volk omgaat op de hoogte worden gehouden. Is het volk op een dwaalweg, dan moet het tot andere inzichten worden gebracht. Is zijn inzicht juist, dan moet daarmee rekening worden gehouden. „Dit wil de nationaal-socialistische be weging. Zij is in de 14 maanden dat zij de leiding heeft, nooit van het volk afgedwaald De regeering is steeds aan de nationaal- socialistische beweging trouw gebleven. Om dat wij nationaal-socialisten overtuigd zijn, dat wij gelijk hebben, kunnen wij geen andere naast ons dulden, die beweert ook gelijk te hebben. Want als hij ook gelijk heeft, moet hij nationaal-socialist zijn, of hij is geen nationaal-socialist, maar dan heeft hij ook geen gelijk! (Stormachtige bijval!) «Wij geven toe, dat wij fouten maken, wij zijn echter van meening, dat een regeering die zooveel doet en zooveel moed bezit, het recht heeft zich fouten te veroorloven. „Men kan niet ontkennen, dat wij in Duitschland weer op vasten bodem staan. De kracht van het nationaal-socialisme is, dat het geen twee verschillende opvattingen over eenzelfde kwestie kent. Door de onaantast bare eigenzinnigheid van onze beweging, welke niet voor overleg vatbaar is, is zulk een dynamiek gevoel van kracht op ons volk afgestraald, dat zich niemand aan haar magnetische aantrekkingskracht kan onttrek ken „Door al deze eigenschappen der natio naal-socialistische beweging, is het gelijk", vervolgde Göbbels, „dat, terwijl alle machts middelen aan de andere zijde lagen, een on bekende groep van 7 mannen een geheel volk veroverde. „Wij hebben niet getracht het volk met kanonnen er onder te houden. Een volk schaart zich niet achter een regeering, als het met machinegeweren tot zwijgen wordt gebracht' het zal dan op het oogenblik wach ten dat de regeering een internationale crisis beleeft. „Wij zijn overtuigd, dat het volk thans door dik en dun zal volgen. „Het buitenland verwijt ons, dat wij de democratie vernietigd hebben. Intusschen hebben wij den moed gehad om het volk aan de stembus te ropen en hebben wij thans in Duitschland den veredelden vorm van een moderne Europeesche democratie volgens welke het volk eenigen menschen het recht geeft te bevelen, maar daarvoor zijnerzijds zich het recht voorbehoudt die weinige men sen en te becritiseeren. Deze critiek geschiedt door de verkiezingen. „Het nationaal-socialisme is nog ln wor ding en er moet nog veel gedaan worden om het te reahseeren. Wij moeten ook den moed hebben onze idealen te ontdoen van het romantische, want hoe verder men van een ideaal verwijderd is, des te meer omhult men het met een roman tisch waas. De menschen, die het leven niet aan kun nen, gaan te gronde door den dissonans tus schen romantische voorstelling en on-roman- tische werkelijkheid. Ik zie daarom als groote taak om het romantische idealisme op een basis van harde en onwrikbare feiten te plaatsen. Ik heb eens daarvoor het woord „stalen" romantiek gebruikt. Ik wil ook voor de reeds hier en daar ge maakte fout waaschuwen, dat er onder onze aanhangers menschen zijn, die meenen, dat in het organisatorische de kern van de na tionaal-socialistische beweging ligt. Ik waarschuw voor de verafgoding van de staatsbeginselen Het nieuwe is niet de nieu we staat, maar het nieuwe volk. De staat is het uitvoerende organisme van de idee Daarin moet de partij ongeschonden be waard blijven, ook in tijden van nood. Ik weet, dat kort voor het laatste oogenblik, zij, die een fijnen neus hebben voor wat er komen gaat, met een driesten sprong op den bodem van de nieuwe omstandigheden kwamen te staan en thans met een augurenglimlach kij ken naar hen, die het oogenblik gemist heb ben. Dezen zijn door de feiten onder den voet geloopen, maar zijn te trotsch om zich bij die conjunctuurhelden aan te sluiten Ik heb meer respect voor hen, dan voor degenen, die twee dagen voor de omwenteling bij ons gekomen zijn en meenen tot de oude garde te behooren Men moet in aanmerking nemen, wat de menschen heeft weerhouden zich bij ons aan te sluiten. Men kan hun verwijten, dat zij het volk een motie van wantrouwen hebben gegeven, toen zij dachten, dat onze 13 of 4 millioen kiezers louter domme menschen wa ren. Ik kan hun geen minderwaardig ka rakter verwijten. Wij hebben het land van den ondergang gered, het volk vereenigd de natie het vertrouwen in zichzelf teruggege ven, milüoenen menschen in het proces van den arbeid opgenomen. Dat moeten wij weten, niet om ons met de resultaten te be dwelmen. maar om geen oogenblik voor de grootheid der problemen, die nu komen terug te schrikken. Want dat, wat voor ons staat is moeilijker dan dat, wat achter ons ligt. Göbbels eindigde met te zeggen: Ook al hebben wij de macht, wij mogen nooit de meesters van ons volk worden, inaar moeten zijn deemoedige dienaren blijven. Niemand moge dichter bij het volk staan dan wij. Dan alleen kunen wij met jeugdige kracht de ge weldige verantwoordelijkheid dragen. REVOLUTIE-APPEL TE MÜNCHEN. Rede van Hitier. Gisteravond heeft Rijkskanselier Hitier te München het woord gevoerd tijdens het „Revolutionsappèl", nadat voor hem gespro ken was door Himmler en Roehm. De Rijkskanselier zeide o m.: „de ovenvin- ning van een partij beteekent een regeerings- wisseling, de overwinning van een wereldbe schouwing is een revolutie en wel een revo lutie, welke den toestand van een volk inner lijk en essentieel wijzigt. Voor de revolte van 1918 heeft men weliswaar het woord revolu tie gekozen, doch au fond is het slechts een regeeringswisseling geweest". De Maartrevolutie van het jaar 1933 is in werkelijkheid de voorjaarsrevolutie van het Duitsche volk geworden. Thans is wederom een lente aangebroken, waarin wij leven en allen gelukkig zijn. „Wat eeuwen niet hebben gewaagd, waar aan het een vijftal eeuwen heeft gemankeerd, 63) door BASIL KING. (Uit het Engelsch). Sinds den dood van zijn moeder was tr niets geweest, dat hem zoo had geschokt als deze ommekeer in zijn leven. De Tolli- vants hadden hem alleen wat harder in zijn oordeel en wat sceptischer gemaakt; zijn ver bliif bij de Quidmores was voorbij gegaan als een sneeuw- of regenbui, bijna zonder «enig spoor na te laten. Honevbun had om redenen die hij niet kon doorgronden, nooit S' aan zijn behoefte aan Uefde.Maar Maisie wist op natuurlijke wijze te geven en te nemem Wel was zij Inperkt in haar opva tingen, ruw, soms wreed in haar wijze, Sp zij iets grijan «We kr,,TC>, maar zij hield van hem Hij had haar 'ieb durfde hij nu wel rond voor uitkomen waï de leegte, die haar weggaan had veroorzaakt had een groot gat in zijn leven K^la^en Voor den nog ongevormden, geestelijk nog In zijn groei zijnden, warmbloedigen NjJge ling was het iets vreeselijks niemand te neo- ben, waaraan hij zich met hart en zie! kon wijden. Hij ging aan zijn vurenhouten ta feltje zitten en schreef een brief, die over vloeide van hartstocht, en die zeker wel bo- wat generaties probeerden en wat hun niet gelukte, dat hebben wij in een jaar gescha pen." Wie wat nieuws opbouwt, moet terzijde stellen wat slecht is en wat er voor in aan merking komt te worden aan kant gedaan. Dat hebben wij gedaan en de geschiedenis zal ons te zijner tijd niet het verwijt kunnen maken, dat wij daarbij in den blinde zijn te keer gegaan. Ik geloof, dat geen revolutie ir. de wereldgeschiedenis met meer voorzichtig heid en beleid is voltrokken en geleid dan de onze. Wij hebben alles tienmaal overlegd en geen stap te veel gedaan. Wij strijden voor een zelfstandig Duitsch volk. Daar God de Duitsche stamme nschiep, zullen zij blijven Wanneer nu iemand zegt: Hoe zit dat nu met de afzonderlijke staten, die heeft God toch ook gemaakt? zeggen wij: Neen, de staten zijn door menschen gemaakt. Staatsvormen zijn steeds vergankelijk geweest. Ziet maar honderd jaar terug, of twee honderd of drie honderd en ziet op de landkaarten de wijzi gingen. En wanneer mij evenwel zal worden gezegd: maar van nu af moet het zoo blijven, dan kan ik slechts zeggen: Mijnheer, wan neer Gij steriel zijt geworden, dan is ons volk dat niettemin nog lang niet. Dat leeft nog en wordt zijn verworven doel gewaar, streeft verder naar dit doel en de kaart van ons Rijk zal zich daarom verder wijzigen en verder veranderen. Eens samengevoegd en aaneengesmeed als volk, tot een eennige een heid, zooals wij het uiterlijk symbolisch reeds hebben geschapeneen kleur, een vlag en een symbool voor geheel Duitschland. Wij moeten een ding inzien: geheel Duitschland kan leven, wanneer aleen weer aan het geheele Duitschland denken. Gij hebt van hier uit een Duitschen volkstribune naar Berlijn gezonden en het is mijn wil, dat mijn naam eens eervol kan bestaan onder de namen der Duitsche Rijkskanseliers. Ik ben als man uit het Zuiden naar het Noorden ge gaan met een program, w aarvan ik kan zeg gen probeert het allen. Het is een Duitsch program. De voorjaarsrevolutie, welke door ons volk is gegaan, die ook dit land heeft omvat, ja, welke van dit land is uitgegaan, deze revolutie moet verder gaan, moet wor den tot een heerlijken zomer van ons volk. Wat weten de millioenen der nieuwen, die thans in de beweging staat van het wonder, dat zich in Duitschland heeft voltrokken? Er is geen roman in de wereldgeschiedenis, wijle zoo wonderbaarlijk is als de ontwikke ling onzer partij tot haar huidige grootte Het is een wonder der ontwikkeling, dat slechts zij kunnen begrijpen, die dat wonder deelen. God heeft ons volk eerst 414 jaar lang laten overwinnen, heeft ons vervolgens ver- ontmoedigd, heeft ons een tijd van schaamte loosheid opgelegd, heeft ons evenwel thans na een worsteling van 14 jaren doen over winnen. Wij willen toch erkennen, wat in deze 14 jaren is geworden. Wat zich in het laatste jaar heeft voltrokken, is zoo onge hoord, dat het ons moet dwingen tot den diep- sten ootmoed. Het toont, dat de Almachtige ons volk niet heeft verlaten, dat Hij het op dat oogenblik in genade nam, dat het zien zelf terugvond. Es dat het zich niet meer ver liest, dat zal onze gelofte zijn, zoolang wij leven en de Heer ons de kracht geeft den strijd verder te voeren. Het gaat om den geest van kameraadschap, van offervaardig heid, van den moed om te strijden, de vastbe slotenheid, de volharding, de trouw en den geest stand te houden Dat moeten de jonge ren van de ouden afzien. TORGLER'S IN VRIJHEID- STELLTNG GEVRAAGD, Verzoekschrift aan Hitier. Het Britsche comité voor de invrijheidstel ling van de gevangenen, betrokken bij den rijksdagbrand heeft een verzoekschrift bij Hitier ingediend, waarin de invrijheidstel ling van Torgler gevraagd wordt. Het request is door 111 personen onder teekend, o. a. door 7 Lagerhuisleden, 2 Hoo gerhuisleden, door geestelijken, kunstenaars, mannen van wetenschap, industrieelen enz. GORING GEÏNTERVIEWD. Door het Fransche blad Jour". „Le „Le Jour" publieeft een onderhoud, dat de Pruisische minister-president Göring heeft toegestaan aan den Berlijnschen vertegen woordiger van dit blad. In dit interview zei- de generaal Göring om.: Toen wij tien jaren geleden, in 1923, te München den „putsch" ondernamen, tenge volge waarvan ik naar het buitenland moest vluchten, geloofde ik, dat een verzoening met Frankrijk niet mogelijk was. Sedert dien ben ik van meening veranderd. Thans ben ik ervan overtuigd en verklaar ik dat openlijk, dat er geen permanente vrede in Europa kan zijn, wanneer de Duitsch-Fransche betrekkin gen niet geregeld worden. Tusschen Frank rijk en Duitschland bestaan geen onoverwin nelijke hindernissen van territorialen of economischen aard. Wij behoeven niet te strij den voor de verovering van economische af- etgebieden en de kwestie Elzas-Lotharingen is definitief geregeld. Er blijven niet te con troleeren invloeden en een psychologisch wanbegrip over. Dit is wel van groot be lang, doch behoeft niet tot oorlog te leiden Naar mijn meening, zou het een ideale oplos sing zijn, dat de beide leidende staatslieden van onze landen bijeen zouden komen om een oplosing te vinden. Hitier kan namens geheel Duitschland spreken. Het gaat er dus slechts om zijn partner te vinden. Op een desbetreffende vraag antwoordde Goering: Ik was monarchist, thans ben -k geen monarchist meer, geen republikein, maar slechts een Hitler-man. Ik machtig u te verklaren, dat ik de monarchistische actie 0 Donderdag 22 Maart. S HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) Speciaal programma in S verband met het everlijden van koningin Emma. HUIZEN, 301 M. (8-915 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.11.en 2.11.30 uur). Spe ciaal programma in verband met het overlijden van koningin Emma. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05 en 11.20—1140 Lezingen 12.20 Rusland Square en New Victoria Cinema-orkest olv. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.20 Voor de scholen. 3 20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Schotsch Studio-vrkest olv Daines mmv. W. McLeod, alt. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beetho- ven's Strijkkwartetten. 7.10 Spaan- sche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 Gevarieerd progr. mmv. solisten en orkest olv. S. Robinson. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 Concert door Boris Schwarz, viool en Enid Cruicks- hank, alt. 10.50 Korte Dienst. 11.05 12.20 BBC-Dansorkest olv. H Hall. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12 50 Orkest- concert olv. Pascal. 8.20 Concert mmv. koor en solisten KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.054.05 C. Rydahl's orkest. 7.30 Radio-Symphonieorkest o. 1. v. N. Malko mmv. Igor Strawinsky, piano. Else Brems, zang. 950—11.50 Dansmuziek olv. E. Tarnen. LANGENBERG, 456 M. 5 25 en 6 30 Gr.pl. 11.20 Toonkunstorkest uit Frankfurt olv. Limpert. 12.20 Philh. Orkest GladbachRheydt olv. Keitel. 3.20 Gr.pl. 4.40 Solis tenconcert. 6.20 „Aus unvollende- ten Bühnenwerken von Franz Schu- bert", Rijkszending uit Berlijn olv. H. Weigle. 7.30 Weragorkest o.l.v. Buschkötter. 8 05 „Das Spiel der Spiele", hoorspel van J. Steek. Re gie: Baumgarten. Muzik. leiding: Kaufmann. 9 20 Berichten en inter mezzo. 10 20 Pianorecital H. Haasz 10.50 Deel. 11.10—11.50 Concert. ROME, 421 M. 8.05 Concert mmv. orkest en C. de Vito, viool. 8 50 Radiotooneel. 9 30 Vervolg concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Lee mans. 1.30 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest olv. Walpot. 8.20 en 8.50 Zang. 9.20 Gr.pl. 10.30—11.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Om roepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 8.20 Omroeporkest olv. Walpot. 9.35 Verv. concert 1030 —11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.50 Pianorecital H. Bork. 8.20 Causerie met gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 Causerie. 10.05 Ber. 10.20 11.50 Vroolijk concert oiv. Görlich. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. 1: Hilversum. 2: Huizen. 3: Lond. Reg 10.35 Brussel 17.35—24.—. 4: Langenberg 10 35 Deutschl. sender 15.20 Lijn Lijn Lijn 17.35, Lijn 15 20, 24.—. evenals die van links met uiterste gestreng heid zal onderdrukken, wanneer het noodig mag zijn. IN 1914 GEWOND. Thans geopereerd. In een der ziekenhuizen te Berlijn is een soldaat geopereerd, als gevolg van een in 1914 opgeloopen verwonding. Bij de opera tie werden in zijn dij granaatsplinters en stukjes uniformstof gevonden. De man had in 1914 een groote wond aan de dij opge loopen, doch deze was geheeld en eerst de laatste weken begon hij over pijn te klagen SCHUUR INGESTORT. Eén doode, vier gewonden. Bij het aanleggen van een kelder onder een schuur op de boerderij van den landbou wer Schaefer in Neuheisbach (D.) is de schuur plotseling ingestort, waardoor 5 per sonen bedolven werden Schafer zelf wera door een vallenden balk op slag gedood. Dc overige vier personen werden ernstig ge wond. RADIOREDE VAN LLOYD GEORGE. Lloyd George heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken in het kader van de lezingenreeks „Waarheen En geland?" Inzake de ontwapeningskwestie zei- de Lloyd George: Er bestaat slechts één ga rantie tegen een definitieven oorlog, n.1. de gelijke toepassing van de bepalingen van het verdrag van Versailles op alle staten. Wij zijn echter ver van dat ideaal af. Er bestaat geen tusschenweg tusschen het bereiken van dat ideaal en een onvermijdelijken oorlog. HONGERMARSCH" MISLUKT. Loonen voorloopig ongewijzigd. De communistische „Hongermarsch", die gisteren in de Borinage in België en in het centrum zou plaats hebben, is volkomen mislukt. De communisten hadden er stellig op gerekend, dat de loonovereenkomst in den mijnbouw Zaterdag jl. door de directie op gezegd zou worden en hoooten uit de daar door gewekte verbittering van de mijnwer kersbevolking agitanrische munt te kunnen slaan, aldus het „Hbld.Nu de loonen ech- ven arme Maisie's begrip zou zijn. Alles wat hij in opstandigheid tegen het lot van plan was te doen, zette hij nu als een vroom gebed op papier. Hij zou zich vrijma ken, leven van bijna niets, om geld te sparen zoodat hij haar over een jaar of twee, drie zou kunnen trouwen. En toch als hij eens hoogeschoolonderwijs had genoten, zouden tenslotte hun beider levensomstandigheden zooveel beter zijn, misschien daarom het aanvankelijk plan toch maar het beste zou wezen. Hij dacht alleen maar aan haar en aan hetgeen haar het gelukkigst zou maken Hij had haar lief had haar lief had haar lief. Maisie schreef terug, dat zij geen bezwaar had tegen hun verloving en dat zij niet zou aandringen op een ring, voordat hij zich in staat achtte er haar een te geven. Haar zelf was die ring onverschillig, maar als zij de meisjes vertelde, dat zij verloofd was, en geen ring kon toonen om die mededeeling te bevestigen, dan zou zij toch fliet worden ge loofd. Zoodra hij geld genoeg had om een ring te koopen, zou ze hem een draadje stu ren, dat overeen kwam met den omvang van haar vinger. Tom had nog geen oogenblik aan een ring gedacht, en een ring beteekende meer geld uitgeven Ook al goed! Dan zou hij dat maai doen, al zou hij er zijn heele toekomst voor moeten verhypothekeeren. Maisie mocht zich niet tegenover haar yriendinnen in Nashua schamen. Al zijn vrijen tijd besteden aan het onder zoeken van de prijzen van ringen, merkte hij, dat die niet zoo hoog waren als hij wel vreesde. Daar Maisie hem eens had gezegd dat ze zoo dolgraag een ring met een dia mant zou willen hebben, nam hij zich voor zoo'n ring te koopen, al zou die ook vijftig dollar kosten. Maar hij vond er een voor vijf en twintig, waarvan de diamant zoo groot was als een kleine erwt, en die in de zon schitterde als een vuurtoren. De jonge Jood, die den ring verkocht, verzekerde hem, dat de diamant honderd dollar zou hebben gekost, als er niet een heel klein vlekje in zat. Maisie was verrukt toen zij hem kreeg en Tom voelde zich bijna een ge trouwde man. Maar op een dag in het begin van de len te ontmoette hij onvervacht Guy en Hildred Ansley, zooals gewoonlijk op het Louisburg Plein. Zij waren den vorigen avond uit het zuiden teruggekeerd en zouden weldra naar Europa vertrekken. „Allerberoerdst", klaagde de dikzak. „Ik krijg een leeraar mee op sleeptouw, om te zorgen dat ik niet zak voor het aanstaande examen voor Harvard. Ik wou dat ik jou was!" „Als jij mijnheer Whitelaw was, Guy herinnerde zijn zuster hem, „dan zou er toch weer wat anders zijn dat je ook niet be viel We hebben allemaal onze moeilijkheden nietwaar mijnheer Whitelaw?" „Makkelijk praten; zij heeft er geen een protesteerde de broer. „Als zi' in mijn plaats was, met een moeder, die voortdurend bang is dat ik 't te warm of te koud heb, of te moe ben, of door honger word gekweld, of dat 't eene of andere idiote ding me ziek zal ma ken „Hoe dan ook", viel Tom hem in de rede, ,,'t is toch maar prettig een moeder te heb ben, die al die onnoodige drukte voor je maakt." En met een sympathieken blik vroeg Hil dred: „Wordt er dan voor u niet goed ge zorgd?" „O, ik kom er toch wel." „Guy zegt dat u bij een voogd inwoont." „U mag hem, als u wilt, een voogd noe men, maar eigenlijk is 't er een groot woord voor." „.Maar hoe hebt u dan En weer zei Tom tot zich zelf: ,'t Is de manier waarop ze je aankijkt." Hij begreep wat zij wilde vragen, en om open kaart te spelen, vertelde hij haar de voornaamste dingen uit zijn leven. Hij deed het kort, haas tig en legde alleen den nadruk op het feit, dat, om hem te vrijwaren om voor de tweede maal pupil van den Staat tè worden, zijn vriend, de dokwerker, met hem naar Boston was gegaan om hem school te laten gaan. „Hij moet wel een buitengewoon goede man zijn." Tom wilde juist daarop antwoorden, dat dat dan ook werkelijk het geval was, toen haar broer een andere wending aan het ge ter, dank zij de interventie van den minister van arbeid, voorloopig onveranderd blijven, is dit plan in het vater gevallen. Zoowel in het bekken van Charleroi als elders bleek niet de minste animo voor de communisti sche démonstratie te bestaan. Waartoe waar schijnlijk ook de stroomende regen wel het zijne zal hebben bijgedragen. En de commu nisten hebben hun hongermarsch dan ook maar afgeblazen. ENGELAND PROTESTEERT TE NANKING. De Britsche gezant te Nanking heeft al daar geprotesteerd wegens den aanval op het Britsche consulaat op 2 Maart te Kasj- gar, gepleegd, en overwijld maatregelen ge- eischt, ter bescherming van het consulaat. De Chineesche regeering heeft haar leed wezen uitgesproken over het voorval, doch verklaart, dat de verbindingen met Sin Kiang sedert eenigen tijd zijn onderbroken. Ze kan daarom geen nadere mededeelingen verstrek ken. RONDOM DE STAVISKY- AFFAIRE; Opnieuw schouwing van het De parlementaire Enquete-commissie in de zaak Stavisky heeft de door den censuur ge schrapte gedeelten van een film laten draaien, welke indertijd door drie verschil lende maatschappijen waren opgenomen te Chamoux, in het huis, waar Stavisky dood is gevonden. De commissie-leden achten een nieuw onderzoek over de omstandigheden, waaronder Stavisky den dood heeft gevon den, noodzakelijk, aangezien zekere consta teeringen in strijd zouden zijn met de be richten in de overige, niet volledige docu menten der Veiligheidspolitie. Verschillende leden van de commissie drongen erop aan, dat het lijk van Stavisky ten tweede male zal worden geschouwd. Optreden van Stavisky in Hongarije, Het avondblad „Az Est" verneemt, dat Stavisky door bemiddeling van de bankiers Hofmann en Co. in het geheel 35 000.000 - francs heeft uitbetaald aan de Hongaarsche optanten. Bewapening van particulieren. In aansluiting op de geruchten welke in omloop zijn betreffende een wapensmokke larij op groote schaal publiceert het links georiënteerde dagblad „Notre Temps" een vragenlijst, waarin eenige dezer geruchten sprek gaf. „Wat ben je van plan in je vacantie te gaan doen?" „Werken, als ik een baantje kan vinden." „Wat voor werk?" Hij vertelde dat hij de beide laatste zomers in de buurt van de Quincey- en Faneuil Hall-markten had gewerkt, maar dat hij daarvoor nu te oud was. Hij wilde nu vol wassen-mannenwerk zien te krijgen, en had alle hoop dat te vinden. „En als je in Harvard bent afgestudeerd, wat ga je dan worden?" ,,'t Liefst bankier, maar misschien zal ik wel barbier moeten worden. En jij zelf?" „O, ik moet rechtsgeleerde worden Ook 'n koopje- 't Is alleen maar omdat vad*r zelf een advokatenkantoor heeft, waarop ik geplaats kan worden „Wat zou je dan liever worden?" Toen kwam over zijn dikke gezicht de hem eigene innemende glimlach, terwijl hij zei: „Ik ben 'n boon als ik 't weet maar al leen geen wees of eenig kind." Deze ontmoeting leidde tot iets gewich tigs. Een paar dagen later hoorde hij de be kende, kortademige meisjesstem: „Tom!" Tom!" roepen. Hij draaide zich om en keerde terug. Ge durende den winter was Guy niet veel groo- ter geworden, maar wel in omvang toegeno men Hijgende kwam hij aangeioopen. „Kun je een wagen rijden?" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5