ALKMAARSCHE COURANT VEILIGE HAVENS DaqeUiksch Oviczicht ^Buitenland ükeuUCetoa OOit Vc/t&Qxx/x/oUcyjC/ <iso9ee® Jtadiopcogtamma Dr. Benesj uit zich over Oostenrijk. No. 69 DONDERDAG 22 HAART 1934 Praag vreest geen anschluss. Nieuwe Stavisky-sensatie. Onafhankelijkheid is de beste oplossing. Dat is de hoop op accoord van alle betrokkenen De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho Slowakye, Benesj, heeft Woensdag in de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden en van den senaat een exposé gegeven van het probleem \ran Midden-Europa en van de oplossing der Oostenrijksche kwestie. De minister wees in een historische be schouwing allereerst op de drie pogingen een oplossing van het Oostenrijksche probleem tot stand te brengen, de Duitsche, de Itali- aansche en de Midden-Europeesche oplos sing. De binnenlandsche toestanden in Oos- tenrijk, de nationaal-socialistische beweging in Duitschland en de invloed van het uit Italië afkomstige streven, hebben de Oosten rijksche kwestie opnieuw op het tapijt ge bracht. Terwijl de tegenwoordige Oostenrijk sche regeering zich officieel heeft geplaatst achter het program der onafhankelijkheid practisch het protocol van Genéve vervol gen de Oostenrijksche nationaal-socialisten de aaneensluiting, de Heimwehren de z.g. Italiaansch—Hongaarsch—Oostenrijksche oplossing en de overige arbeidersbeweging de politieke zelfstandigheid met economische samenwerking met de kleinere staten van Midden-Europa. Men moet de definitieve lijn der Oostenrijksche regeering afwachten. Spr. wees er op, dat president Masarijk en hij het recht hebben over deze kwestie objectief en openlijk te spreken, omdat beiden tijdens den oorlog geheel vooringenomen de Vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk hebben aanbevolen, aangezien zij veronderstelden, dat zulks misschien ook voor de geallieerden de meest aannemelijke oplossing zou zijn. Deze opvatting is even wel reeds in 1917 prijs gegeven, aangezien van alle zijden daar tegen werd geageerd. Tsjecho Slowakije heeft de oplossing der vredesconferentie aangenomen en zal deze ook trouw blijven. Indien het toenmalige standpunt iemand mocht verrassen, dan zou hij erop willen wijzen, dat Tsjecho Slowakije het weliswaar ook thans veiliger voor den vrede acht, wanneer het niet tot een aanslui ting komt: doch dat het ook thans deze móge lijkheid niet zou vreezen, wanneer de beste Europeesche groote mogendheden deze zou den toelaten. De minister besorak vervolgens het pro bleem der aaneensluiting en herinnerde daar bij aan de F<&ruari-manifestatie van Enge- and, Frankrijk en Italië Mochten de dingen zich zoo ontwikkelen als de Duitsche en Oos tenrijksche nationaal-socialisten 't zich voor stellen^ dan zouden moeilijke en langdurige geschillen in Europa ontstaan; voorzoover de minister den toestand kent zou het standpunt vanltalie, Frankrijk en de overige belang hebbende staten in geen geval gewijzigd woeden, ook wanneer Oostenrijk nationaal- sociahstisch zou worden. Bij het op 17 Maart te Rome onderteekende politiek- en econo misch protocol gaat het om een verdieping der betrekkingen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, zonder dat een politiek blok wordt gevormd. Tsjecho-Slowakije en de kleine Entente be schouwen deze pogingen niet ongunstig, doch moeten zich hun definitief oordeel nog voorbehouden. Er bestaat helaas geen twijfel aan, dat zeker passages van de rede voering van Mussolini de mogelijkheden van dit verdrag zouden kunnen verkleinen. De kleine Entente is tegen de planner, eener tolunie, omdat deze slechts een voorberei ding zouden zijn voor den terugkeer der Habsburgers en de kleine Entente op dit punt geen compromissen kent. Het plan van een midden-Europeesche bondgenootschappenpolitiek stuit op zeer sterken tegenstand, vooral in Italië. De eenig juiste methode noemde Benesj de door Europa gegarandeerde volkomen zelf standigheid en onschendbaarheid van Oos tenrijk op de basis van het protocol van Genève. Deze oplossing kan zeer goed de Itali- aansche aanvullen. Oostenrijk moet Oosten- rijksch blijven, doch Duitschland moet een garantie krijgen dat Oostenrijk in geen po litiek of economisch systeem wordt betrokken, dat tegen Duitschland gericht is. Hij wenscht van gansche harte, dat de oplossing van het Oostenrijksche probleem plaats vindt in over leg met alle 'belanghebbende staten, dat wil zeggen in overleg tusschen Rome, Parijs, Berlijn en de kleine Entente, omdat anders een chaos zou ontstaan, welke tot een cata- strophe kon leiden. De minister besloot zijn uiteenzetting met de verklaring, dat hij de steeds terugkeerende meening, dat de aan sluiting onafwendbaar is, niet juist acht. !-;i$ DYNAMIE T AAN SLAG TE BERLIJN. Unter den Linden. De politiepresident van Berlijn deelt mede: Gistermiddag tegen twee uur werd op het kruispunt Unter den LindenNeue Wilhelm- strasse in de onmiddellijke nabijheid van het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken door onbekenden een helsche machine geworpen De chauffeur van een taxi, welke in de lichting van den Brandenburger Poort reed en een voorbijganger werden licht gewond, ter wijl de inzittenden van den auto ondanks het feit, dat de ruiten van het voertuig werden vernield, ongedeerd bleef. Het publiek wordt verzocht mede te werken aan de opheldering van dit geval. Voor mededeelingen, welke leiden tot de opheldering, wordt een beloo ning uitgeloofd van 5.000 R.M. De mededeelingen zullen eventueel ver trouwelijk worden behandeld. NIEUWE GRONDWET IN OOSTENRIJK. Benaming „republiek" afgeschaft. De officieele „Wiener Zeitung" doet in haar editie van heden de opzienbarende mede- deeling, dat de benaming „republiek" in den nieuwen grondwet van Oostenrijk niet meer voorkomt. Het officieele blad van de bondsregeering verklaart, dat het van zeer goed ingelichte zijde de volgende bijzonderheden over aard 54) door BASIL KINO. (Uit het Engelsch). Tom aarzelde, „ik weet niet wat je pre cies verstaat onder: een wagen rijden. Ja, chauffeeren kan ik op mijn manier. Mijn heer Quidmorre zette me dikwijls achter hei stuurwiel van zijn Ford, als we alleen wa ren en niemand ons bespiedde Sindsdien heb ik eenige malen een vrachtauto met groenten naar de markt gereden. Ik geloof wel, dat ik na een paar lessen er de handig heid gauw van te pakken zou hebben. Ik heb er aanleg voor, ook om een paard van den bok te rijden. Waarom vraag je t eigen- ^tömdat mijn vader zei, dat als je kunt chauffeeren, hij je misschien voor den zomer aan een baantje kan helpen.' „Waar? Wat voor baantje?" „Dat weet ik niet. Hij zei, dat als je ©ver wilt komen spreken, je dan vanavond om negen uur bij ons moet komen" Dien avond om negen uur werd lom weer in zoo'n kamer binnengelaten, die wees op de diepe kloof, die er bestond tusschen zijn eigen leven en dat van menschen als de Ansleys een kamer, die op hetzelfde oogen blik, dat hij er binnentrad, in zijn onderbe en inhoud van den nieuwen grondwet heeft vernomen. Volgens den nieuwen grondwet wordt Oos tenrijk eenvoudig bondsstaat genoemd en ver valt de benaming „republiek", zoodat in den vervolge de staat waarschijnlijk in het inter nationale verkeer zal worden aangeduid als „Oostenrijk" of als „bondsstaat Oostenrijk" De bijzondere grondwettelijke wetten van de jaren '60 betreffende de grondrechten van den staatsburger zijn thans in den grondwet zelve verwerkt. Daarbij is de vrijheid van drukpers aan zekere beperkingen onderwor pen, evenals schouwburg, radio etc. (Gelijk bekend bestond volgens den ouden grondwet volkomen vrijdom van censuur). Deze beper kingen, aldus gaat het blad verder, beoogen de instandhouding van orde en rust, maat regelen tot bescherming der jeugd e.d. De vrijheid van geweten en geloof is in stand ge houden. De bepalingen betreffende de positie van de katholieke kerk zijn in overeenstem ming gebracht met het concordaat. Ook de vrijheid der wetenschap en der kunst zijn ge waarborgd. Daarbij is alleen de nadruk ge legd op de plichten, die voortvloeien uit een openbare functie. De bepalingen over de be voegdheid van den bond en der landen in de wetgeving zijn nog niet volkomen gereed. BELGIE'S SOCIALISTEN TEGEN CUMULATIE. Maar wat besnoeid wordt, komt grootendeels in de partijkas. Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft zich gister uitgesproken voor een resolutie, waarin het aan de afgevaardigden wustzijn iets atavistisch wakker maakte. Het was een verdoezelde indruk van welgesteld heid, kleuren, getemperd licht en weelde. Uit de menigte boeken, die hij zag, meende hij te mogen besluiten, dat dit, wat men noemt, de studeerkamer was. Maar het eerst werd zijn aandacht getrokken door een heer in smoking die in een diepen leuningstoel ge zeten, aandachtig een courant las. In een dergelijken stoel zat, in een gekleede japon, een dame een boek te lezen. Het was voor het eerst, dat hij zag dat er menschen waren die aan tafel „avondkleeding", zooals hij het noemde, droegen, ook al hadden ze geen gasten. Pilcher leidde hem binnen met de woor den: „Hier is de jongeman, mijnheer.-' Aangezien hij op een soort vriendschappe- lijken voet met den zoon en de dochter was, had Tom van de zijde der ouders de beleefd- neid verwacht die men tegenover vreemden aan den dag legt; hij had gedacht dat men hem een hand zou geven en dat men hem zou verzoeken te gaan zitten. Maar mijnheer Ansley legde alleen maar zijn courant op zijn knie. keek naar hem en zei: „O", naar aanleiding van de mededeeling van den huis knecht. „Dus jij bent de jongeman, waarover mijn zoon heeft gesproken. Hij zei me dat je kunt chauffeeren." Hij herhaalde hetgeen hij Guy al had me degedeeld wat zijn ondervinding was op chauffeergebied, en zei, dat hij voldoende vertrouwen had in zijn handigheid om spoe- der partij wordt verboden tractementen of tractementen-plus-bijverdiensten te aanvaar den, welke in totaal hooger zijn dan jaarlijks 50.000 francs, aldus de Tel. De partij zal de bedragen, die deze som te boven gaan, in nen. Voor vijftig procent komen zij ten goede aan de betrokken districts-federaties en voor 50 aan de partij, die de helft van dit aan deel weer zal storten op de rekening van het Solvay-instituut voor arbeidersopvoeding. Deze belangrijke resolutie is met 51 tegen 8 stemmen en twee onthoudingen aangenomen. SMOKKELSLOEP GESTRAND. Aan het strand te Ostende In den afgeloopen nacht is een visscher- sloep de „Br. 8" uit Breskens, bemand met G. Liefdarme uit de Panne en Erasmes uit Breskens bij hoog water vastgeloopen op het strand van de Haan nabij Ostende in Bel gië. De visschersloep welke smokkelwaar aan boord had, kon niet meer op eigen kracht vlot raken. De twee opvarenden moesten door de zee waden voordat zij het strand konden breiken. Zij gingen hulp vragen in een hotel. Rijkswacht en tolbeambten werden verwittigd en kwamen spoedig ter plaatse De twee smokkelaars werden aangehouden en de sloep werd in beslag genomen. Men vond er een honderdtal kisten in, welke kruiken jenever bevatten De loodsdienst van Os.fnde zal 'raihten, ae s'oep weer vlot tc krijgen en haar vervolgens naar Ostende te sleepen. E>e twee smokkelaars zijn te Brugge opge sloten. Herriot gehoord- Gisteren heeft de parlementaire commissie van onderzoek naar de Stavisky-affaire het kamerlid Henriot gehoord. In tegenstelling wat tot nog toe gebruikelijk was, is geen officieel communiqué over de verklaring van Henriot verstrekt. Naar verluidt heeft Henriot een groote collectie aandeden en documenten welke betrekking hebben op het geval Sta visky uit de jaren 1926 tot 1928 overgelegd, waaronder zich volgens de geruchten ook stukken zouden bevinden, die wijzen op een relatie tusschen personen uit Stavisky's om geving en het in 1928 op géheimzinnige wijze om het leven gekomen kamerlid Galmot. Vol gens een na den dood van Calmot die een geniale, doch eenigszins avontuurlijke per soonlijkheid was ingesteld ondprzoek was, zouden vergiftigingsverschijnselen zijn ge constateerd. Bij de kamerverkiezingen van 1928 had hij een aantal tegenstanders, die tot eiken prijs het bezit van zijn zetel wenschen. Toen de verkiezingsstrijd het felst woedde, dook in Guiyana een zekere Ch. Brouillet op die in Guiyana een eigenaardige opdracht schijnt te hebben gehad. Men beweert, dat onder de door Henriot aan de commissie overgelegde stukken zich een broer van Sta- visky aan Brouillet bevindt, waarin wordt gezegd: „Je ziet wat het kost. wanneer men mij in den weg loopt". Voorts zou zich onder de documenten een brief van den bekenden ad vocaat Henri Robert, den vroegeren presi dent van de Parijsche kamer van advocaten aan den president van het gerechtshof, be vinden, die zich indertijd met ae behandeling van de moordzaak Caimot heeft bezig ge houden. Daarin zou worden gezegd, dat 20000 frs niet te veel z ijnvoor den president, wanneer hij de zaak op sleeptouw wil hou den. De commissie zou in verband met deze onthullingen besloten hebben niets omtrent het verhoor van Henriot te publiceeren, doch den minister van justitie ervan op de hoogte te stellen. Naar verluidt zou o.a. de arres tatie te wachten zi>n van Brouillet en den arts dr. Vaehet, die in de kringen van Sta- visky verkeerde en ook in het geval-Galmot een rol schijnt te hebben gespeeld. Wederom souches gevonden. Op bevel van den Parijschen rechter van instructie is in de woning van den advocaat van Stavisky Gaulier een huiszoeking gehou den, die tot belangrijke resultaten heeft dig een rijbewijs te krijgen, ten minste ais het de moeite zou loonen. „Het geldt hier niet het moeilijke rijden zooals in de drukke gedeelten van de stad, maar op buitenwegen." Hij legde de zaak nader uit. In New Hampshire, waar de Ansley's hun buitenver blijf hadden, was men bezig een groote vil la te bouwen om er een hotel, een soort so ciëteit van te maken Het was niet bestemd voor gewone reizigers, omdat men dat soort menschen niet noodig had. De gasten zou den eigen vrienden en kennissen zijn, behoor lijk geinviteerd of geïntroduceerd. Hij, mijn heer Ansley, was president van de automo biel-commissie, en aangezien hij weldra naar Europa zou gaan, was hij reeds nu met de zaak begonnen. Wel zou hij liever iemand in dienst genomen hebben, die ouder was en meer ondervinding had. maar de hotelclub was een onderneming, die er financieel niet al te best voor stond. Personeel, dat meer ondervinding had, zou meer loon kosten. Den chauffeur kon men niet meer betalen dan tachtig dollar per maand, met een kam,r in de garage en den vollen kost. Bovendien was het werk, dat hij aanbood, alleen maar voor den zomer, gedurende welken tijd de oprichters der maatschappij hoopten eenige jonge mannen en vrouwen in dienst te kun nen nemen, die werkten om in hun eigen studiekosten te voorzien, en die van de nu ge 1 jenheid gebruik wilden maken. Tachtig dollar per maand, met een kam- r voor hem zelf, al zou die ook in een stal ziju Vrijdag 23 Maart HILVERSUM, 1875 M. (8.—12 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de VPRO van 8.11.en de AVRO van 12.4.uur). Speciaal pro gramma in verband met het over lijden van koningin Emma. HUIZEN, 301 M. (Alg. pr. KRO). Speciaal programma in verband met het overlijden van koningin Emma. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.0511.20 Lezing. 12 20 Orgel concert door Dom Gregory Murray. 12.50 BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. 1.35 Northern Studio Orkest olv. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 2.45 Gr.pl. 3.053.50 Verslag van de Grand National Paardenrace 3 55 Voordr. 4.10 Charles Manning en zijn orkest. 4.50 Emilio en zijif orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's Strijkkwartetten. 7.15, 7.35 en 7.50 Lezingen. 8.20 Ghaar-duetten door Emilio Pujol Mathilde Cuervas. 8.40 Zang S. en door E. Suddaby, sopraan en Robertson, bariton. Aan den vleu gel: Walf. Davies. 9.20 Berichten en lezing. 9-55 BBC-orkest olv. B. W. O'Donnell mmv. G. Cole, so praan. 11.05 Voordracht. 11.10 12 20 Harry Roy en zijn orkets. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. 7.è20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Orkest concert olv. Krettly. 9.05 „Lucia di Lammermoor", opera v. Donizetti, mmv koren en orkest olv. Bigot en solisten. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1135 en 12.05—1.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.20—4.20 Con cert uit rest. „Wive". 7.20 Oude kamermuziek, cembalo, 2 violen en cello. 7 50 Radio-cabaret. 9.35 Het Bremer Domkoor olv. Richard Lie- sche. 10.20 Gr.pl. 10.35—11.20 Dansmuziek olv. V. Kjaer. LANGENBERG, 456 M. 5.25 en 6.30 Gr.pl. 11.20 Weragkamer- orkest olv. Keiper. 12.20 Gr.platen. I.20 Weragkamerork-st olv. Keiper, 3.20 Weragkleinorkest olv. Eysoldt. 4.35 Leo Eysoldt en zijn orkest 6.20 „Land 'an der Saari rijkszen ding uit Frankfurt olv. dr. P. Laven. 7.30 Weragorkest o 1. v. Eysoldt mmv. vioolsolist. 8.20 „Fraft durch Freude", spel van A. Holtz. Regie: Baumgarten. 10.2011.50 Kamer muziek. ROME, 421 M- 8 20 Symphonie- concert o.l.v. Respighi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Gr.pl. 6.50 Om- roepkleinorkest olv. Leemans. 8 20 Gr.pl. 8.23 Symphonieconncert olv. Meulemans. 8.35 Koorconcert. 8.50 Vervolg orkestconcert. 9 20 Gr.pl 9.40 Koorconcert. 10.Gr.pl. 10.30 Koorconcert. 10.451120 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o 1. v. Leemans. 1.30 Gr.pl. 5-20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 6.35 Gramofoonpl. 7.Harmonica- recital. 8.20 Voor oud-strijders. 9.35 Symphonieconcert olv. Meule mans. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Operaconcert mmv. het Omroeporkest olv. E. Lindner en solisten. In de pauze om 8 20 Cau serie. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20 II.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Wil- cken. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 19.20, Luxemburg 19.2024. Lijn 4: Langenberg 10.35 15.20, Rome 15.20—19.20, Ka- lundborg 19 2024. geleid, dat de advocaat terstond is gearres teerd en naar de gevangenis overgebracht. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid tot bedrog en heling. In de woning van den advocaat werden ongeveer 50 souches van Stavisky-chèques gevonden, tal van papieren die aan Stavisky behoord hadden en docu menten, die op de zaak betrekking hebben. HOOFDPRIJS LOTERIJ IN PARIJS GEVALLEN. Gelukkige winnaars onttrekken zich aan belangstelling. Voor de eerste maal is de hoofdprijs van frs. 5 millioen van de Natonale loterij nu eens in Parijs gevallen. Maar de gelukkige winnaars hebben zich handiglijk aan de in discreties van fotografen en journalisten we ten te onttrekken. Het waren drie mannen, die vanmorgen vroeg het winnende biljet aan het betaal- kantoor van de loterij, het Pavillon de Flore in een der vleugels van het Louvre, zijn ko men aanbieden. Zij waakten er angstvallig voor niets los te laten omtrent hun indenti- teit en hun gezicht niet aan de aanvallen der fotografen bloot te stellen. Toch constateer de men in de gauwigheid dat de hoofdper soon een zwaren afhangenden rossigen kne vel droeg. De beambten van den betaaldienst lieten de drie op hun verzoek door een ach teruitgang verdwijnen aldus het Hbld.. Maar een soldaat op een fiets klemde zich op het laatste oogenblik aan de taxi waarin zij plaats namen vast en reed zoo mee naar het Café de la Paix waar zij zich heen bega ven om den buit te verdeelen. Deze ging ln drieën, de eene gelukkige behield het pakj< dat 2% millioen bevatte de ander aeeld het zijne met zijn schoonzoon, den derden aanwezige. Daarna haastte het drietal zich weg naar de Gare St. Lazare, voordat men hun spoor verder kon volgen. Volgens de ge ruchten is het een tuinder uit de Westelijke banlieue van Parijs met een van zijn buren De tallooze onaangenaamheden die de vorige winnaars van het groote lot als ge volg van de publiciteit door de pers aan hun fortuin gegeven, hebben ondervonden, maken dat deze apachen-listen om ontdekking van hun indentiteit te ontgaan, van de gelukki gen volkomen begrijpelijk zijn. De menigte geweest, en bovendien de volle kost, leek Tom even schitterend als Aladdin's paleis vol schatten. Hij bedankte mijnheer Ansley voor het vriendelijke aanbod en verzekerde dat als hij werd aangenomen men wel tevre den over hem zou zijn. Alle chauffeurs, die hem een paar minuten achter het stuurwiel hadden laten zitten, hadden hem gezegd, dat hij door zijn vluggen blik, rustig ze nuwgestel en zijn besluitvaardigheid een goed chauffeur zou worden, wat hij trou wens zelf ook wel voelde. „Hoe oud ben je?" Dit was een vraag, die Tom altijd moeilijk te beantwoorden vond. Hij herinnerde zich nog den tijd, dat zijn verjaardag den vijfden Maart was; maar zijn moeder had hem ver teld, dat dat Gracie's verjaardag was ge weest, en toen den zijnen had overgebracht naar September Later had ze dien gesteld op een dag in Mei, een dag, zooals ze hem had verteld, waarop alle kinderjutfrouwen met haar kinderen naar het Park gingen, en de seringen bloeiden. Naar het jaar van zijn geboorte had hij nooit gevraagd, want hij ion nog niet met jaren rekenen, toen zij nog leefde. Hoewel hij in den laatsten tijd had aangenomen dat zijn verjaardag in Mei was had hij dien nu teruggebracht naar Maart, om zich wat ouder te maken. „Ik ben zeventien mijnheer." Voor het eerst zei mevrouw Ansley ites. „Hij ziet er ouder uit vindt je niet?" Tom wendde zich naar de dame die een ruunen leuningstoel heelemaal vulde, en dea toont nu eenmaal nooit veel kieschheid of respectMaar de boffer, die verstan dig wil zijn, doet voortaan blijkbaar goed, zijn lot niet zelf te komen incasseeren al thans niet onmiddellijk na de trekking! MACDONALD OVER VERDEDIGING. Tijdens de debatten in het Lagerhuis heeft MacDonald gisteren in 'n redevoering, wel ke ongeveer een uur duurde de technische zijde der rijksverdediging toegelicht. Ten slotte besprak de minister-president politieke kwesties. Hij wees er op, dat de Britsche de fensiepolitiek de eendracht van het Britsche imperium moet voor oogen houden. Groot- Brittannië overweegt geen bewapening tegen een of andere mogendheid, doch slechts met het oog op eigen verdediging en behoefte aan bescherming. Voorzorgsmaatregelen te gen lucht-raids zijn een essentieel bestand deel van de Engelsche bescherming. Men moet toegeven, aldus MacDonald, dat het tot het oogenblik niet is gelukt de wereld tot een oord van vrede te maken De Volken bond is, wanneer dit instituut juist wordt toegepast, de eenige organisatie voor den vrede. De Britsche regeering zal daarom al les doen om de autoriteit van den Volken bond te handhaven. Bovendien moet de Brit sche regeering er verder naar streven een wa peningsovereenkomst bij verdrag te regelen door de aanvalsmogelijkheden te verzwakken en de defensieve mogelijkheden te versterken. Veiligheid kan gevonden worden in interna tionale overeenkomsten en afzonderlijke over eenkomsten over de sterkte der wapeningen. Dit is de politiek, welke Groot-Brittannië's verdedigingsmaatregelen niet in strijd zijn met den geest van het imperium. UNIFORM-VERBOD IN IERLAND. Aangenomen met 3018 stem men. De Iersche senaat heeft gisteravond het wetsontwerp inzake de bespreking van de be voegdheid tot het dragen van uniformen dat zich tegen de blauwhemden van generaal O'Duffy richtte in tweede lezing met 30 tegen 18 stemmen verworpen, nadat de Dail dezen tegen de United Ireland partij genomen maat regel van de Valera met groote meerderheid had aangenomen. indruk maakte van een lillende, slappe, stijf- selpudding. „Ik denk dat dat komt, omdat ik heel wat heb doorgemaakt." „In een harde leerschool doe je heel wat ondervinding op, nietwaar? Maar 't is wel een wreede school." Hij herinnerde zich zijn belofte aan Guy, als hem ooit de gelegenheid werd geboden. „Jongens kunnen neel wat hards verdragen mevrouw. Negen van de tien keer doet 't hun goed. „Dus er is toch nog altijd een kans van de tien, dat 't geen goed doet." Hij glimlachte. „Ik geloof, dat ik van me zelf kan zeggen dat ik er tien van tien kee- ren wel bij ben gevaren: ik heb nog nooit een jongen gezien, die er niet beter op ge worden is door zich door zijn vuisten een weg te banen." Mevrouw Ansley's mond vertrok zich even als soms die van Guy, alsof hij op het pum stond te gaan huilen" „Vechten? Ik vind vechten iets afschuwelijks. Waarom kunnen jongens elkaar toch niet als heeren behan delen?" ,Ik denk mevrouw, omdat ze geen heeren zijn." De slappe stijfselpudding werd zoo stijf als roomijs. „Pardon! Mijn zoon zou niet an ders kunnen zijn dan een heer" „Hij is werkelijk niet anders dan een flin ke kerel. Hij is een vechtersbaas, me vrouw als hem de kans wordt gegeven „Dan hoop ik, dat hij die niet dikwijls zal krijgen." L. - w (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5