DE MICHTROOVERS VAN HOITIKA. Stad en Omgeving. HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN DOECA. De sensatie in het proces, dat voor den krijgsraad te Boekarest wordt gevoerd tegen de moordenaars van minister-president Doe- ca, vormde gisteren de verdediging van den leider der IJzeren Garde, Celea Codreance, wien ten laste wordt gelegd, een samenzwe ring te hebben beraamd tegen minister-pre sident Doeca. Godreance gaf eerst een over zicht van de ontwikkeling zijner beweging, waarbij hij verklaarde geen betrekkingen met Hitier te onderhouden, en noch materieel, noch idëel door Rome of Berlijn te worden gesteund. De schoten, welke gelost zijn op den premier waren de uitdrukking van een elementaire smart. Verhoor van Cantacoezino. In de zitting van gistermiddag van het Doeca-proces is generaal Cantacoezino ver hoord, die als lief van de IJzeren Garde een reeks dreigbrieven had geschreven aan den minister van buitenlansche zaken Titoeles- coe en den vermoorden minister president- Doeca. De generaal verklaarde, dat de IJzeren Garde slechts langs legalen weg naar de macht bad gestreefd. Overigens was de strijd van de IJzeren Garde slechts ge richt tegen de politieke partijen, tegen de Geneefsche politiek en tegen de vrijmetse larij. DADEN VAN TERREUR. In Spanje. In Tortosa heeft een bende syndicalisten de kas van den gemeenteraad beroofd. In Granada en omgeving verdeelen de anarcho-syndicalisten vlugschriften, waarin zij aansporen tot het in brand steken van ker ken en tot daadwerkelijken strijd tegen de fascisten. Voor den ingang van een dorpskerk is een bom ontploft, waardoor eenige kerkgangers lichte verwondingen bekwamen. DE GEBROEDERS SASS. In Kopenhagen ontmaskerd. In den loop van het onderzoek tegen de gebroeders Sass is het de Deensehe politie gisteren gelukt een belangrijke ontdekking te doen. Zoo werden in de door de gebroeders in een pension in de nabijheid van het raad huisplein bewoonde kamer achter een paneel ongeveer 3000 Deensehe kronen en 2000 Fransche francs ontdekt, die verborgen wa ren in batterijen van zaklantaarns Verder werden inbrekerswerktuigen, een wasafdruk van een brandkastsleutel en een reeks papie ren met schetsen van ligging en bouw van verschillende zaken, notities betreffende pa trouillediensten der politie e.d. gevonden Er bestaat thans geen twijfel meer aan, dat de gebroeders Sass in Kopenhagen ook hun inbrekershandwerk hebben uitgeoefend. 5 COMUNISTEN VEROORDEELD. In Bulgarije. Vijf jeugdige communisten, die op 3 Sep tember j.1. deelgenomen hadden aan een de monstratie voor het Duitsche gezantschap en die een voor het gebouw opgestelde poll tiepost hadden aangevallen en verwond, zijn heden veroordeeld tot gevangenisstraf van I tot 2 jaar. COMMUNISME IN ZWITSERLAND. Het „Berner Tageblatt" publiceerde giste ren onthullingen over communistische revo- lutionnaire plannen. Zwitserland is daarbij wegens zijn bijzonderen geografischen toe stand een bijzondere rol toegedacht. De do cumenten zouden afkomstig zijn uit de com munistische centrale te Moskou. Daarin wordt verklaard, dat Zwitserland door de eigenaardigheid zijner internationale samen stelling de imperialistische verbinding vormt fusschen zijn buren in Noord en Zuid Deze bezetting van Zwitserland kan de botsing tusschen Duitsehland en de overige kapitalis tische landen bespoedigen. Zij kan door re volutionaire acties gemakkelijk worden teweeg gebracht. Deze zouden dan tegelijker tijd de inzet zijn voor een revolutionaire be weging in geheel Europa en Zwitserland moet de belangrijkste plaats worden voor de verspreiding van communistische ideeën. Het „Berner Tageblatt" vat deze bevelen der communistische centrale in de volgende woorden samen; kortom: Zwitserland is uit verkoren als haard der bolsjewistische ver woesting in Centraal-Europa. waardoor zij tot den speelbal der mogendheden zal wor den. De oorlog zal de oude bolsjewistische these een burgeroorlog worden. De do cumenten zouden voorts betrekking hebben op de revolutioneering van het Zwitsersche leger, de samenwerking inet de sociaal-demo craten in Zwitserland en de financiering van het Zwitsersche communisme. De Zwitsersche communistische partij zal een jaarlijksche subsidie worden verleend van twee miliioen Zwitsersche francs. De gelden zullep binnen komen via de bureaux te Parijs, waarbij de communist Muenzenberg een rol zal spelen. Als zetel van het conspiratieve militaire bureau is Genèv-e gedacht' SPOORWEGRAMP IN DEN OERAL. Negen dagen geheim gehouden. Naar eerst thans wordt vernomen, heefi op 12 dezer een spoorwegongeluk plaats ge had op het station Tavatoei in den Oeral Een personentrein is op een goederentrein ge- loopen, waarbij 33 personen werden gedood en 68 gewond, van wie 22 ernstig. Over de wijze waarop het ongeluk is ge beurd, wordt vernomen, dat een personen trein met te groote snelheid en zonder op het onveiligsignaal te letten op een rangeeren den goederentrein is ingereden. Vijf perso nenwagens en drie goederenwagens zijn vol komen vernield. De beide locomotieven zijn zoo zwaar beschadigd, dat zij eveneens vol komen onbruikbaar zijn geworden. De voor het ongeluk aansprakelijke per sonen zijn gearresteerd en moeten zich dezer dagen verantwoord voor het gerecht te Swerdlowsk. In verband met dit treinongeluk heeft de „Prawda" heden een artikel gewijd aan de misstanden bij het treinverkeer. De execu tieve yan de partij zou hebben besloten on middellijk 300 met speciale bevoegdheden be- kleede controle-commissarissen naar de stations, wagenparken en materieeldepots te zenden. Later zullen in totaal 2000 tot 300b dezer controleurs bij de spoorwegen werk zaam zijn. HET TERRORISTENPROCES VAN BELORADO. Op den derden dag der behandeling van het terroristenproces werd het verhoor van den hoofd'beklaagde Oreb beëindigd. Oreb wees er o.m. nog op, dat ook in Hongarije kampen bestaan van Joego-Slavische emi granten. O.m. op enkele kilometers van de grens van Joego-Slavië. Voorts zou Oreb door de leiders der emigranten zijn gedu peerd zou hij toen het besluit hebben ge nomen den aanslag tegen koning Alexander niet te doen plaatsvinden, nadat hij zich te Agram persoonlijk had overtuigd van de ont zaggelijke populariteit van den koning. Nadat een politieagent was gedood, en een tweede gewond, wilde hij naar Hongarije vluchten, doch hij werd gearresteerd. Vervolgen» werd verhoord beklaagde Podgoreletz, die volledige bekentenis aflegde, doch verklaarde, te zijn bedreigd. DE SMOKKELENDE GEZANTSCHAPS SECRETARIS. Het om de smokkelarijen van den gezant schapssecretaris van de Fransche legatie te Sofia opgewaaide stof begint thans weer eenigszins te gaan liggen De uit Parijs her waarts gezonden autoriteit is naar Parijn t uit te brengen Eind naar Sofia terug om teruggekeerd om rapport uit te brengen. Eind van deze week keert hij naar Sofia terug om het onderzoek te beëindigen en Herardy naar Frankrijk te brengen. Het schijnt inhisschen te zijn komen vast te staan, dat Gérardy zich ook schuldig gemaakt heeft aan verduis teringen ten nadeele van de kas der legatie en wel tot een bedrag van 1 miliioen francs. UIT HET LOGBOEK VAN DE „SIR1US". Plotseling onderbreking. Het logboek van de bemanning van den ver ongelukten stratosfeerballon „Sirius" is zoo juist gepubliceerd. Het bevat dramatische bij zonderheden over deze ongelukkige vlucht. Uit het logboek blijkt, dat de uit drie kop pen bestaande bemanning van den ballon naar leven heeft opgeofferd, om een record hoogte van meer aan 20 K.M. te bereiken Toen de ballon een hoogte van 20 K.M. had bereikt, was verder stijgen volgens het log boek niet mogelijk. Toen heeft de bemanning den voor een landing noodzakelijken ballast overboord geworpen. De luchtvaarders schij nen zich hierover niet ongerust te hebben ge maakt, want in het logboek komen beschrij vingen voor van de prachtige blauw-zwarte luchtlagen, die zij zagen. Later is in het log boek geschreven, dat de ballon daalde en ver volgens dat hij weer steeg Hierna schijnt de ballon snel te zijn gedaald Midden in de mededeel ingen omtrent den luchtdruk houden de aanteekeningen op, zoodat op dat oogenblik de gondel blijkbaar van den ballon is losgeslagen en van groote hoogte omlaag is gestort, hetgeen den dood van de drie inzittenden ten gevolge had. RENATE MULLER ERNSTIG ZIEK. De bekende filmster Renate Müller lijdt aan een ziekte der inwendige organen. Hoe- wei geën direct gevaar voor haar leven be staat, is haar toestand ernstig. Ontzaglijke brand in Japan. 1000 personen om het leven gekomen In de stad Hakodate in Japan, die onge veer 200.000 inwoners heeft, is gisteren een ontzaggelijke brand uitgebroken, die zich nog steeds verder uitbreidt. Men vreest, dat ongeveer 1000 personen bij deze brand om het leven gekomen zullen blij ken te zijn. Naar het schijnt is de brand ontstaan door het feit, dat verschillende schoorsteenen door den storm omgewaaid werden. Een nader bericht luidt: Te Hakodate zijn naar schatting in totaal 23000- woonhuizen of 80 van het totaal aantal huizen der stad door den reusachtigen brand vernield. Het aantal dakloozen wordt op meer dan 100.000 geschat. Vele vluchte lingen hebben een toevlucht gezocht op de schepen in de haven. Vanmorgen vroeg woedde het vuur nog op vele plaatsen. De stad is een puinhoop. Hakodate is de 10e stad van Japan, ge legen ten Noorden van Tokio aan de kust van het eiland Hokkaïdo. JAPAN TEOEN DE BANDIETEN. Het telegraafagentschap „Schimbun-Rengo deelt mede, dat op 19 Maart te Sansing aan de Subgara-rivier in Mandsjoerije een batal jon 'van het Japansche leger onder leiding van kapitein Katakawa met bandieten slaags is geraakt. Katakawa en drie en twintig sol daten werden gewond en zestig bandieten ernstig gewond. Op aanstichting van het Japansche hoofd kwartier zijn sterke troepenaïdeelingen onder weg, om de orde te herstellen. HET CONFLICT IN DE AUTO- INDUSTRIE. Roosevelt dankt. President Roosevelt heeft een telegram ge zonden aan Collins van de Amerikaansche Arbeidsfederatie te Detroit, waarin hij zijn dank uitspreekt voor den goeden wil der ai- beiders in de auto-industrie, getoond bij het uitstellen van de staking. Roosevelt verklaart in het telegram bereid te zijn vandaag een delegatie der arbeiders te ontvangen. Hedenavond ontvangt Roosevelt de leden van de Kamer van koophandel voor de auto industrie. Men verwacht, dat de industriee- len zich energiek zullen verzetten tegen er kenning van de arbeidsfederatie. Vertegen woordigers van de spoorwegarbeiders heb ben handhaving hunner looncn op het hui- TANDPASTA bijzonder voordeelig dige peil geweigerd, doch de arbitrage van Roosevelt aanvaard. Roosevelt verklaarde zijn plicht te zullen doen en te zullen belet ten, dat de arbeiders van honger zouden om komen. 300.000 spoorwegarbeiders en 1 mil iioen arbeiders in de auto-industrie dreigen thans dus met staking. NAAR OPEN ZEE AFGEDREVEN. Op het laatste oogenblik gered. In den haven van Constanza raakte een roeiboot, waarin een 12-jarige knaap speelde van de wallekant los en dreef zeewaarts af. Het ongeluk werd eerst een volle dag latex ontdekt, waarop onmiddellijk een watervlieg tuig uitgezonden werd, waarmede het gelukte den totaal uitgeputten knaap te vinden er< aan boord te nemen. HERDENKING KONINGIN-MOEDER. Samenkomst vanwege de Chr. Oranjevereeniging. De chr. Oranjevereeniging hier ter stede heeft gisteravond in het gebouw Waakt en Bidt een herdenkingssamenkomst gehouden naar aanleiding van het overlijden van H. M de Koningin-moeder. E>e zaal was behoorlijk bezet. Onder de aanwezigen merkten' wij o.a. op den heer en mevr. van Kinschot, wet houder Klaver en mr. Veendorp (van de an dere Oranjevereeniging alhier). Een op oranje-wit-blauw doek vóór den katheder hangend portret van de overleden vorstin was omhangen door zwart krip, zooals ook om de potten der palmen was aangebracht. Op verzoek van den heer G. C. Du n, voorzitter der Chr. Oranjevereeniging, weru de samenkomst geopend met het zingen van Ps. 103 8, het bekende „Gelijk het gras", enz., waarna hij voorging in gebed. Hierna hield spr. een gedachtenisrede. De heer Dun constateerde een behoefte om samen te zijn op deze herdenkingssa menkomst en hii heette speciaal welkom de leden van het dagelijksch bestuur der ge meente. Thans komen zij samen, die in tijden van voorspoed en geluk zich schaarden rondom het vorstenhuis en thans, nu er rouw is, dit zeer zeker willen doen. Dankbaar willen wij de vorstin herden ken, ging sor. voort. Als leden van het groote huisgezin van het Nederlandsche volk willen wij gemeenschappelijk knielen bij de lijkbaar. God gaf, Goa nam, Zijn Naam zij geprezen dat is de stemming waarin wij verkeeren. Wij hebben 55 jaren lang het voorrecht gehad de hooge Vrouwe in ons midden te hebben, dat is ons een reden van groote dankbaarheid. Dankbaarheid is er ook over het feit, dat sinds 1890 geen sterfgeval plaats had in ons vorstenhuis. Spr. ging in groote trekken de historie na van ons koningshuis, beginnende met het overlijden van koningin Sophie, de eerste ge malin van koning Willem III. En toen kort daarna ook nog de kroonprins stierf, bleef hem niet anders dan een geesteskranken zoon, op wien als opvolger niet was te reke nen. De eertijds krachtige Oranjeboom stond op het uitsterven. Toen bracht de oude grijze koning een jonge bruid uit Duitsehland naar ons land en spr. zag in haar jawoord een zegen Gods, in tegenstelling met hen, die lachten om dat huwelijk tusschen een ouden man en een jong meisje. De jonge prinses uit een bijna vergeten Duitsch vorstendom volg de hier een roeping. Spr. trok een vergelijking tusschen dit hu welijk en het vierde van prins Willem I. Ook hier werd een opvolger geboren, waardoor het Oranjehuis bleef voortbestaan. Dan herinnerde spr. aan den dood van Willem III en aan den tijd dat koningin Emma als regentes het roer van het schip van staat met vaste hand wist te hanteeren, zóó dat ieder eerbied en respect daarvoor had, temeer omdat toen de partijstrijd fel woedde. Daarbij kwam nog op de schouders der regentes de zorg voor de opvoeding van Haar dochter, die Zij godsvrucht bijbracht en liefde voor Haar volk. Nadat koningin Wilhelmina de regeering had aanvaard, trok de Moeder zich terug, zich vooral wijdend aan de lijdenden. Daar door is Haar leven zoo ontzaggelijk rijk ge weest, omdat Zij niet vroeg: Hoe word ik ge lukkig? maar: Hoe maak ik anderen geluk kig? b En nu is Zij niet meer, Zij is den weg gegaan van alle vleesch. Het verzoenend sterven van Christus was een rustpunt voor I jaar hart. Nederland treurt, omdat een zijner edelsten heenging, ons land is armer geworden, maar het zwaarst treft deze slag I onze Koningin, die in de eerste plaats Haar Moeder verliest. De kleine koninklijke fami lie is nog kleiner geworden en onze deel neming gaat allereerst naar Haar. Gelukkig heeft Zij de zekerheid van de rust die over blijft voor het volk van God en Zij zal zeker doorleven het Wilhelmus: „Mijn «chilt ende betrouwen". Staande om de lijkbaar achter onze konin gin bidden wij God, dat Hij Haar de kracht geve Haar kruis te dragen in blijmoedigheid Gaarne hadden wij de Koningin-mceder nog langer gehouden, maar God sprak en ons past berusting en dankbaarheid voor wat Hij ons gaf in koningin Emma. Een telegram aan de Koningin. Op spr.'s voorstel werd besloten een tele- ram van deelneming te zenden aan de oningin, luidende als volgt: „Aan H. M. de Koningin De Christelijke Oranjevereeniging te Alk maar in plechtige herdenkingssamenkomst bijeen, betuigt Uwe Majesteit haar innige deelneming met het smartelijk verlies Uwer hooggeëerbiedigde Moeder, geeft uitdruk king aan haar oprecht medeleven in deze moei lijke dagen en bidt U en Uw Huis Gods bij - zonderen bijstand toe. De voorzitter G. Chr. Dun." Het woord aan ds. Warners. Ds. Warners begon zijn herdenkingsrede met voorlezing van de boodschap van H. M de Koningin aan de Tweede Kamer, waarbij het overlijden van Koningin Emma werd medegedeeld. Deze boodschap geeft aan op welke wijze de christenen dit overlijden hebben te zien, zei spr. Op drie punten ervan vestigde hij de aan dacht, allereerst op de woorden „Onze be minde Moeder". Juist omdat wij christenen zijn, zullen onz». oogen voor de algemeene openbaringen Gods volkomen geopend moeten zijn en dan kunnen wij niet anders dan die woorden overnemen Het grootste deel van Haar leven is Koningin Emma moeder geweest: Als een moeder heeft zij altijd de gave gehad zich te geven aan haar gemaal, haar kind en haar volk, spe ciaal de lijdenden. Spr. toonde dit aan met verschillende staaltjes, die de naastenliefde der Koningin-moeder illustreerden. Zij leef de mee het eenvoudige, concrete leven. Het tweede punt uit de koninklijke bood schap, dat spr. wenschte te onderstreepen, waren de woorden „met diepe droefheid". Een christen, die het leven kent, kan die per lijden. De dood wordt in vele kringen ge zien als een natuurlijk sluitstuk van het leven en velen hebben van den Dood een vriend ge maakt, die met zachte hand het lijden doet eindigen. Spr. haalde hierbij aan een gedicht van Boutens. Maar goddank heeft onze Koningin an ders gesproken en wij zijn mèt haar bedroefd De beminde Koningin-moeder met Haar vele talenten, is heengegaan; laat ons gansche volk in driefheid worden vereend en heilig ernstig worden nu de dood zoo luide spreekt. Het gedenken van de zegeningen van Konin gin Emma stemt ons tot dank, maar haar heengaan stemt ons ook tot droefheid. „Wij bevelen U aan in Godes heilige be scherming", was het derde punt in bovenge noemde boodschap, waarop spr. de aandacht wilde vestigen. Zonder deze woorden zouden wij als christenen hier niet staan, zei hij en hij zag daarin een troost in het leed, een troost die we alleen vermogen te aanvaardden, als wij in het sterven zien een roepstem van God. Door het sterven van Koningin Emma worden wij eraan herinerd, dat het aard- sche koningschap niet alles is; het hemel- sche koningschap moge het streven zijn. Zalig is degene, die gelooven mag niet In de glorie van den overwinnenden mensch, maar in die van den overwinnenden God Dan gaat het om Godcs heilige bescherming Diepe droefheid is noodig, maar daar heb- bij wij ons bij neer te leggen als gevolg van zonde en schuld, maar ook mogen wij ons toevertrouwen aan Godes heilige bescher ming. Dan heeft de Koningin-moeder niet tevergeefs geleefd, noch is Zij tevergeefs ge storven. Spr. eindigde met het bekende couplet van het Wilhelmus: „Oorlof mijn arme scha pen", enz. Slotwoord. De heer J. J. Adriaanse sprak een slotwoord. De tijding van het overlijden van de Koningin-moeder kwam onverwacht als een bom en deed ons weer gevoelen, dat wij mensch zijn. De dood brengt vaak verbroe dering en het is merkwaardig, hoe de dood van de Koningin-moeder ons volk tezamen bindt. Ook in kringen waar men niet ge woon is vol eerbied over het koningshuis te spreken, klinken nu andere stemmen. Konin gin Emma omvatte heel ons volk met haar groote liefde, zij bracht het werkwoord „dienen tot in alle bijzonderheden in toe passing, Zij was voor ons allen een lichtend voorbeeld en Zij zal een lichtend spoor na laten. Nadat nog gezamenlijk gezongen was, ging de heer Adriaanse voor in gebed, waar mee de plechtige herdenkingssamenkomst be sloten werd. van >iDo „DE GOUDEN Sl ANDAARQh Lezing van den heer J v voor „Patrimonium", -eUat chter Gisteravond had er in de ChP in de Doelenstraat een lezimr nu Scb(k)l den heer J. Vogelaar oï-U Gouden Standaard." er Nadat de voorzitter den avona gebed had geopend en een woord gedachtenis van H M. de Kun na- moeder had uitgesproken, kreet Vogelaar, t.a het voorlezen v«.n tulen, het w.»ord. rio- Wanneer Ik aldus spr., een onric als „De Gouden Standaard" ho €rP dan verraadt dit de eigenaar ij reel{> stand, waarin wij thans leven in tt>e" vroeger dacht niemand aan jen kam'aard en wanneer er thans ?°udeii belangstelling voor is, dan bewiw?61 da» er iets niet in orde is. Ora echt den gouden standaard, in quasi h tot luta-kwestle te komen, moeten we Va" nagaan, welke functie het geld eWnl1 inneemt. In den beginne had men den ruin, del. Maar zoodra de ruilhandel grooteren omvang aanneemt, is de Hl ln natura niet meer doenlijk en verlangen uit naar een tusscheE/?* Vaak hangt het ook af van het v il waarmee men te doen heeft En ia„ merhand gelukt het meer en meer deren met geld te rullen, doordat vertrouwen in de tusschenwaardo stellen. Als waardemeter krikt h*- een andere functie erbij. Voor ->eld Ir men Juist metalen, omdat die de minsti sre eigenschappen bezitten, om als mm dienst te doen. Later kreeg het geld i» nog een andere functie bij Het wera H wettelijk betaalmiddel en het volk wam door de wet gedwongen „.et als zooda. nig te erkennen. Maar met ons tewn woordige uitgebreide ruilverkeer kunnen we niet volstaan met deze muntstukken en kwamen naast de reeds ingevoerd bankbiljetten de giro-rekeningen Men ziet hieruit, dat geld niet iets bovenna tuurlijks is, maar zijn waarde ontleent aan zichzelf. Het geld deelt dus ook In die andere eigenschappen en is als zoo- danig aan waarde-verandering onder hevig. Hetgeen ledereen weleens aan den lijve ondervonden zal hebben. Vroe ger zocht men de oorzaak hierin wel ln de andere goederen, maar al spoedig be greep men, dat het geld minder waard geworden was. En dit kan fatale gevol gen hebben Een van de belangrijkste elschen is daarom het geld zoo waarde vast mogelijk te houden. Met enkele voorbeelden toonde spr. aan, dat een vaste waardemeter het meest ideaal zou zijn. In het begin van den oorlogstijd kv.am het echter wel voor, dat de geld waarde in den loop van een week zeer veel kan verschillen, hetgeen moeilijk werd voor het destijds bestaande be drijfsleven. Vóór den oorlog echter hadden we ln alie landen, waar een gouden standaard was, een vrijwel idealen toestaan. Als munteenheid hadden wij ln Ne derland den gulden, d. w. z. den goud gulden als tiende deel van een gouden tientje, die dienst deed als rekenings eenheid. Juist om dit laatste is het on- gewenscht, dat het goud te veel plaats vervangers heeft (zooals rijksdaalders, guldens enz.), omdat als 't noodig is het goud garant moet zijn voor zijn plaats vervangers. In 1914 b.v. werd een bankbiljet van 10 niet meer geaccepteerd, omdat bet vertrouwen erin geschokt was. Een run op de Nederlandsche Bank bleef niet uit. Ook t.o.v. het buitenland was dit v®h groote beteekenis. Want voor handel m« het buitenland beschikt men over dere ruilmiddelen 4>v.: wissels. De ternationale handel hangt af van vraag en aanbod en omdat destijds ook En« lar.d den gouden standaard nog haa» konden wij precies berekenen hoeve» gulden het pond waard was. t Het stijgen en dalen van de wwe» legde men vast tusschen de zoog goudpunten. En aldus bewogen de muu ten in het gouden verkeersnet zich vei 11^ - Toen echter vele landen over fpogen tot een uitvoer-verbod, was ook ons daartoe gedwongen. En eigenlijK men daartoe ook in ons den go standaard prijs gegeven, alhoew gulden zich in den tijd zeer goed g den heeft. De ervaringen van een PaPl€rt? ~rf>m daard zijn niet schitterend. D mogen we blij zijn ,dat ons lancl April 1925 weer tot den terugkeer den gouden standaard overging- verleende weer dispensatie tot c voer van goud. Hetgeen echter ge wil zeggen, dat men .overg.innifH<,rh vef goud-uitgeven voor binnenland» keer, omdat de regeering bevreesd 165. De oplichters waren er nog verder mee langs de kust ge varen, zoodat de beide vliegeniers een paar heel krachtige ter men lieten hooren, wat hun in deze omstandigheden wel te vergeven was. Opnieuw een korte heftige woordenwisseling met een paar mannen, die hun handen uitgestrekt hielden. 166. De bestuurder greep geld uit zijn zak entclving*1,1 vieze zwarte handpalmen van een der mannen, die e liet in de mond bracht en een eigenaardig schel Huitsign- hooren. Het ging ze door merg en elkaar, en.,.. gelukkijV been, tot driemaal a

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6