Neem 'n "AKKERTJE" DE DOMTOREN VAN UTRECHT is de hoogste in ons land! Maar van al de Sunlight Zeep die in één jaar verbruikt wordt zou een toren 99 Atin gebouwd kunnen worden die nog 22.400 maal hooger reikt! Dit geweldige cijfer is een treffend bewijs van het vertrouwen dat de Nederlandsche huisvrouwen in de volmaakte kwaliteit van Sunlight Zeep stellen! AAN DIT GROOTE VERBRUIK DANKT U TEVENS DEN UITERST LAGEN PRIJS VAN voor net zgn „oppotten". Nu ls het ook niet gewenscht, om een teveel aan bank biljetten in omloop te brengen. Want nemen we aan, dat de tegen woordige goudvoorraad voldoende is Stel dan eens dat we met een bedrag van 100 000 kunnen volstaan en men ging het plotseling tóch opvoeren tot 150.000. Dan zou de waarde van het geld, door de geldovervloed, sterk dalen Dit verschijnsel nu heet: inflatie het geen dus eigenlijk is een kunstmatige opvoering van het geld, zonder dat het verkeer er om vraagt. Dan scheppen een schijn-koopkracht. Daarom moeten we altijd goed onderscheiden de waarde van het goud en de waarde van de goederen. Wanneer we inflatie hebben, dan be geven we ons op het hellend vlak, om dat de terugkeer (deflatie) zeer moeilijk is. Inflatie is nadeelig voor hen, die een vast inkomen hebben en voor de schuld- eischers. En is voordeelig voor de schul denaars. Een merkwaardig geval zagen we in Amerika, waar de regeering eerst al het goud opkocht en toen den dollar liet zakken Toch zijn er vele Nederlanders van naam, die op inflatie aandringen Weer anderen willen devaluatie, dw.z. den gulden terug brengen tot b.v 4/5 deel van zijn waarde, hetgeen dus eigenlijk op hetzelfde neer komt. Men redeneert dan: ja, maar wij willen een beheerschte inflatie, in tegenstelling met wat in Duitschland geschied is. En men verwacht ervan een opleving in het bedrijfsleven. Maar volgens spr. zit het hem hier in, dat men eenvoudig niet durft te zeggen, dat de loonen té hoo* zijn. Het buitenland zegt vaak, dat wij te duur zijn, hetgeen echter niet waar is, maar omdat we onze binnenlandsche nijverheid opvoeren. In dat geval ver oorzaakt inflatie dan een tarieven-oor log. Nu dreigt inflatie niet meer van den kant van den ondernemenden handels man, maar van de zijde van de over heid, van provincie of gemeente. Men doet dat op 3 manieren: lo. Tè groote leeningen. 2o. Zware belastingen. 3o. Niet-sluitende begrootingen Dat de Nederlandsche bank niet zoo als in Frankrijk b.v. een Staatsbank ge worden is, mag als een geluk worden beschouwd. Eenige voorstanders van den papie ren-standaard zeggen, dat we het goud best kunnen missen, indien men zich houdt aan index-cijfers. Dit echter is. volgens spr., zeer gevaarlijk. Theoretisch is hij wel mogelijk, indien men had een groote bekwaamheid van de regeering en een volmaakte politieke eerlijkheid. De heer Vogelaar als voorstander van den gouden standaard besloot zijn inte ressante lezing met de woorden Wij willen het goud houden op zijn goud- waarde. Na eenige vragen hieromtrem en een woord van dank aan den spreker, werd de avond met gebed gesloten, JlecfUsivfien ALKMAARSCHE POLITIERECHTER. (Strafzitting van Maandag 19 Maart). EEN ROEKELOOS AUTOMOBILIST. Roekeloos en onvoorzichtig rijden eischt menig verkeersslachtoffer en daaronder be hoorde ook de 58-jarige heer C. Visser, parti culier te Sijbecarspel, die op 6 Nov. kalm op zijn fiets op den dorpsweg geheel rechts van den weg rijdende plotseling werd aangereden door een hem achterop komende auto, be stuurd door den 30-jarigen heer Joh. KI uit Hoorn met het noodlottig gevolg, dat ge noemden heer Visser 'n sleutelbeenbreuk, 'n ribfractuur en nog eenige andere kwetsuren bekwam, welk couple van verwondingen, vol gens de diagnose van den geneesheer die hem behandelde J. de Vries uit Benning- broek, kon worden aangemerkt als zwaar li- chamelijk letsel. De moet der portiersknop van den auto was onder meer zichtbaar in den rug van den aangereden heer Visser. Heden stond de onvoorzichtige autobestuur der te dier zake terecht. De aanrijding was geschied in den avond omstreeks 7 uur. De heer Visser kreeg een heftigen stoot in de linkerrnghelft en kwam te vallen. Aanvankelijk geraakte Visser van zijn stokje. Gedurende een week was het slacht offer bedleggerig en liet duurde wel 6 weken eer hij weer zoowat in z'n gewonen doen ge raakte. Hij legde thans diverse rekenin gen weirens geneeskundige behandeling en beschadiging van rijwiel en kleederen over, gezamenlijk tot bedrag van 116, welke nota echter niet grif werd aanvaard, omdat b.v. geen nieuwe klecderen, jekker, colbert en zoo voort, waren aangekocht en dus geen schat ting kon worden gegeven. Door verdachte -verd de aanrijding erkend, doch beweerde, door twee wielrijders, die hem tegemoet kwamen, was gehinderd. Een hunner voerde een verblindende lantaarn en voorts was zijn voorruit sterk beslagen. Het echtpaar Broertjes was bedoeld fiets- paar dat de aanrijding niet had waargeno men, doch wél de klap gehoord had. De lan taarn der vrouw was niet verblindend Verder werden nog gehoord de rijksveld wachter Boerema; Jacob Visser, 'n zoon van den aangeredene. die zonder van het ongeluk te weten, 'n portierknop van den vrachtauto op den weg had irevonden en de sigarenmaker F de Jong uit Opmeer. Dezelaatste schatte de snelheid van den auto op 60 K M. Volgens verdachte was zijn auto afgesteld op 45 K.M. Dat zegt niets, repliceerde de pre sident, mr. Ledeboer, ik -iel 'n auto. die af ge steld is op 60 K M. maar kan er wel 85 K.M. mee rijden, U kunt dus dienaangaande de rechtbank niets wijsmaken. Ter zake grove schuld werd gerequireerd ter bescherming van wandelaar en wielriider 75 boete of 30 dagen hechtenis. Verdachte was werkloos en kon niet betalen. DF DANSENDE BOER. De Aartswouders hadden heden 'n waardig vertegenwoordigd ter rechtzaal gezonden in den persoon van den 43-jarigen landbouwer o'/vi l ,we^e h€er in den avond van iUctober in de herberg van den heer J Visser de aanwezigen had opgeruid zich tegen de bevelen van burgemeester Hoogen- boom, die sluiting van de gelegenheid had bevolen, te verzetten. De maatregel door den burgemeester noo- dig geacht was het gevolg van de omstan digheid, dat zich in de danszaal jeugdige personen bevonden, aan wien dit vermaak niet was toegestaan. De heer Gr. maakte zich daarover erg druk en begon een soort van uitdagings- horlepijp te dansen en te roepen tot de aan wezigen dat zij met dansen door moesten gaan en de muziek moest doorspelen. De burgemeester liet zich echter door dezen onverstandigen boer niet ringelooren en liet door rijksveldwachter Kamp proces verbaal opmaken. Later zag hij zijn tnodder- achtig figuur met eigen oogen en bood hij den burgemeester zijn verontschuldiging aan. Thans terechtstaande, gaf hij toe verkeerd en ondoordachtig te hebben gehandeld. Gerequireerd werd, na een voor den ver dachte niet bepaald vleiend requisitoir, 4 maanden gevangenisstraf. HET LESGELD IN DE BELEEFD HEID TE HOOG? Een ingezetene van het aloud Kennemer- landsdorp Egmondbinr.en, de heer Marinus de W. had zich het genoegen gepermitteerd den gemeentelijken gezagshandhaver Joh. Kramer te betitelen met een bijzonder ordi nair scheldwoord, voor welk feit hij op 26 Februari bij verstek was veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Thans was onze spijbelaar present; hij beweerde onder de inspiratie van ouwe klare te hebben gebazeld. Het vonnis bij verstek gewezen, werd bekrachtigd. EENDEN DIE AFTREK HADDEN. De eender, van den landbouwer Dekker uit Wijdenes schijnen een groote attractie te vormen voor sommige baanstroopers. Had den we de vorige week Dinsdag reeds zoo'n paar eendenmeppers voor de groote recht bank. thans werden aan den politierechter de 17-jarige Cor B. en zijn mentor, de 28-jarige Willem Sj., gepresenteerd, welke heeren 'n 10-tal eenden van Dekker om hals hadden gebracht en gestolen. Ze zagen deze kwek- kers aan voor verwilderde eenden. In verband met het niet bepaald ongunstige verleden der delinquenten werd consideratie betracht en volstaan met een geldboete. Voor Cor B. 10 of 1 week tuchtschool en 15 boete of 10 dagen voor den ouderen en daarom ook wijzer geacht en Willem B. BELASTINGOVERTREDINGEN. Zooals een zakerman in het vroege voor jaar een flinke opruiming houdt van onver koopbare winkeldochters, zoo komt de rijks advocaat met de vergaarde diverse belasting affaires; etaleert ze op de groene tafel en d'oet mededeeling van zijn gewenschte bo°te- straffen. Van de 54-invité's hadden 13 aan de uit- noodiging gevolg gegeven en de elfde man, die onder den spiegel zat, de Duitscher K. uit Amsterdam, werd vrijgesproken. De eenige comparant der riiwielbelasting- zonuaars, de lampenpoetser Roelof H. te Alkmaar, die zonder plaatje de wijde wereld was ingefietst, legde al zijn gelderjke zorgen en huiselijk leed op ven presenteerblaadje, maar de consideratie der wet gaat met vetter dan 5 boete of 1 dag, daaraan heeft zelts de Tweede Kamer niets kunnen doen. De overige comparanten, ontdaan van al hun rijkdom en verweer, vindt men onder de volgende lijst: Rijwielbelasting. A. H den D. los werkman te Amsterdam; Annie C E. v. S-, zonder beroep te Alkmaar; Corn. G.. arbeider te St. Pancras; Roelot H.. lampenpoetser te Alkmaar; Sim. J., melkshjter te Alkmaar; Jb. K., arbeider te Wieringen; Jb. K., koopman te Alkmaar; Jan Kl3™*- arbeider te Blokker; Jac. A. M., kellner te Dea Hei-der; Jb. v. d. N., grondwerker te Schoort; JJan v- O., voeger te Helder; Jb R., koopman te Grootebroek; Dira S., scfiippef te Broek op Langendijk; T. S., metselaar te Den Helder; Joh. S., schilder te Den Haag;- Annechien T. W.. zonder beroep te Oude: Pekela; Dreke V., reiziger te Alkmaar; Abc_ Jac. v. d. V., transportarbeider te Amster dam; Jac. de V.. koopman te Hoo.n; A'.Kert W., arbeider te Broek op Langendijk, aflen f 5 boete of 1 dag. - Wegenbelasting. Jac. A., koopman te Alkmaar, 3 boete of 1 dag; Sim. B., chauffeur te Egmond-Binnen, f 5 boete of 1 dag; Valk B., expediteur te Amsterdam 10 boete of 10 dagen; H. A. v. d. B., H. J. v. d. B., J. H. v. d. B., C. J. v d. B., allen te Den Helder. Joh. H. v. d B. te Bretzand en M. C. v. d. B te Londen, ieder 2 boete of 1 dag; Petrus B.. monteur, zwer vende. f 5 boete of 1 dag; Dirk de B.. vracht rijder te Heerhugowaard. J 15 boete of 5 dag; W. H. B., melkrijder te Schellink woud, 5 boete of 1 dag; J. G. B., koopman te oorn, 15 boete of 5 dagen; Romker G vrachtrijder te Zijpe, 15 boete of 5 dagen; C. J. P. J. A. H., vertegenwoordiger te Ber gen, 15 boete of 5 dagen; Ohr. K., hoofd vertegenwoordiger te Amsterdam, vrijspraak; Petr. K-, autohandelaar te Zwaag, 15 boete of 5 dagen; J. W. K., vrachtrijder te Wijk aan Zee en Duin, 15 boete of 5 dagen; Jan K., vrachtrijder te Hoogwoud, 10 boete of 5 dagen; Jan K., kaashandel te Oosthuizen, 15 boete of 5 dagen; A. A. K., betonwerker te Bussum, 15 boete of 5 dagen; Corn. M autohandelaar te Wieringen, f 15 boete of 5 dagen; H. J. M., chauffeur te Bergen, 5 boete of 1 dag; Jb. R., koopman te Heiloo (gedetineerd) f 10 boete of 4 dagen; Hendr. S., koopmtn te Alkmaar, f 5 boete of 1 dag; Corn. S., vrachtrijder te Den Helder, 10 boete of 5 dagen; Corn. S., vrachtrijder te Den Helder, 10 boete of 5 dagen; Corn. Sm., vrachtrijder te Den Helder, j 10 boete of 5 dagen; Maarten A., chauffeur te Den Helder, 5 boete of 1 dag; Abr. Sn., fabrikant te Schiedam, 15 boete of 5 dagen; Coin. S., chauffeur te Amsterdam, 5 boete of 1 dag: Bartel V., garagehouder te Den Helder, 5 boete of 1 dag; G. W. C. V., stucadoor te Helmond, 5 boete of 1 dag; G. M. F. v. W., administrateur, zwervende, 15 boete of 5 dagen; Herm. v. W., vrachtrijder te Oudorp, 15 boete of 5 dagen; P J. Joh. Z melkrijder te Keinsmerbrug, 15 boete of 5 dagen. Inkomstenbelasting. Joh. P., slager te Wieringen, 15 boete of 5 dagen; Corn Sm., vrachtrijder te Anna Paulowna, f 20 boete of 10 dagen; Corn. F., dekknecht te Zaandam, 2 boete of 2 dagen. ZIJN VROUW MISHANDELD. Gisteren heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 29-jarige schipper F. G. V., uit Spijkenisse, thans gedetineerd, terzake van poging tot dood- slag. Hij zou op 2 November van het vorige jaar zijn vrouw Wilhelmina Smits met een groot mes in den rug hebben gestoken, waardoor zij bloedend was gewond. De vrouw was niet aan de gevolgen overleden; noch had zij lichamelijk letsel overgehouden. Verdachte, die gedurende het heele voor- loopige onderzoek had beweerd onschuldig te zijn, bekende thans zijn vrouw met een broodmes te hebben gestoken. Het O.M. eischt anderhalf jaar gevange nisstraf. DIEFSTAL. Zoon klaagt zijn. vader aan. De 61-jarige werkman W. M., uit Slot- wijk, thans gedetineerd in het huis van be waring te Rotterdam, heeft zich te verant woorden gehad wegens diefstal, subsidiair wegens verduistering van drie duizend gul den ten nadeele van zijn zoon. Hij had op 15 November van het vorige jaar het blik ken trommeltje, waarin het geld bewaard werd, opengebroken en de bankbiljetten er uit gehaald. Verdachte gaf het feit toe, maar zeide dat het geld zijn eigendom was. De zoon, als getuige gehoord, betwistte dat zijn vader eenig recht op het geld zou hebben en zette op de vele vragen van den president en M.'s verdediger omstandig uiteen hoe zij aan zulk een grooten som was gekomen. Het bleek daarbij, dat ook d? loterij hem fortuinlijk was geweest Boven dien leefde hij zeer zuinig: hij had weinig behoeften en deed tien jaren met hetzelfde» pak. Een anderen zoon van verdachte bevestig de deze mededeeling; alles wat zijn broer verdiende ging in de trommel. Hun moeder haalde er ook wel eens wat uit. voor de huishouding, maar daarvoor had zij toe stemming. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Qemeesftecadeit OUDKARSPEL. Dinsdag vergaderde de raad. De voor zitter sprak zeer waardeerende woorden over de overleden Koningin-moeder. De vlaggen van het raadhuis en de kerk waaien half stok Een telegram van rouwbeklag zal worden verzonden. Tijdens de vergadering kwam nog een telegram, waarbij verzocht werd Woens dag 21 Maart en op den dag der begrafenis 3 maal per dag de klok te luiden. Tevens zul len alle vermakelijkheden tijdens die dagen worden stopgezet. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede. dat: de minister van sociale zaken de bagger regeling heeft verlengd tot en met 28 Aprii 1934. Het aandeel in de kosten van onderhoud van den Twuiverweg over 1933 voor deze gemeente bedraagt 23.16. B. en W. is gebleken, dat nog vele arbei ders in de gemeente ongeorganiseerd zijn Jaarlijks brengt de gemeente groote finan- cieele offers ten behoeve van ae werkloozen in den vorm van belangrijke bijdragen aan de werkloozenkassen. Op grond hiervan is tot alle arbeiders in de gemeente een brief ge richt, waarin wordt aangedrongen om zich te organiseeren in een werkloozenkas. Orga nisatie is zoowel in 't belang van den arbei der als van de gemeente, deze brief is daar enboven ter kennisneming toegezonden aan die organisaties aan den Langendijk, welke in deze gemeente leden hebben. Enkele dezer bonden betuigden B. en W. hun dank en uitten hun waardeering voor de pogingen om de arbeiders te organiseeren. Een organisatie deelde nog mede, deze pogingen niet anders dan te kunnen toejuichen, want de ongeorga niseerden hebben steeds de vruchten geplukt van het geen de georganiseerden met hun wekelijksch groote offers tot stand hebben gebracht. Zij vond den maatregel tegenover de ongeorganiseerden arbeiders kras, maar uitstekend. Spreker sprak de hoop uit, dat de aan drang welke op de arbeiders is uitgeoefend, succes moge hebben. De heer Zaagman had er respect voor, dat de arbeiders er op worden gewezen, dat zij zich moeten organiseeren. Het is een groot gebrek, dat zoo weinigen georganiseerd zijn. Spr. geloofde echter, dat de lage loonen hier er wel schuldig aan zijn De 80 cent con tributie kan er niet af. Spr. wees op de moei lijkheid om alle klachten langs organisatori- schen weg te behandelen. De voorzitter antwoordde, dat dat niet de bedoeling is. Voor kleine zaken kan men zich schriftelijk tot B. en W. wenden. De groote zaken moeten echter allen langs organisti- schen weg. De particulier aangelegenheden worden door spr. niet meer mondeling behandeld, hei is nu eenmaal zoo geworden, dat alle vragen schriftelijk gedaan moeten worden, die dan zoo spoedig mogelijk schriftelijk worden be antwoord. Hieruit bleek, dat er in tegenstelling met andere jaren er een nadeelig saldo is. De ontvangsten hebben bedragen 4580.55, de uitgaven 4911.19, nadeelig saldo 330.64 De gemeente zal hierin hebben bij te dragen 66.13. Voorstellen van B. en W. Opheffing zekerheidsstelling van wijlen G Hart Hzn. als gemeente-ontvanger. Aldus besloten. Beschikbaarstelling van een bijdrage, ten behoeve van het Plaatselijk Crisiscomir, voor extra-steunverleening aan werkloozen en steuntrekkenden in 1934. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. De bijdragen voor de gemeente zal zijn 88.20. Het aangaan eener geldleenin?, groot f 5000, ten behoeve van de lichtbedrijven De voorzitter zeide, dat dit bedrag zal zijn tot dekking van de kosten voor vernieuwing en uitbreiding van het bedrijf. De leening zal worden aangegaan bij de Maatschappij voor gemeentecrediet. De heer Zaagman wees op een schrijven van Ged. Staten, waarin staat, dat de winst van de lichtbedrijven niet meer in de gemeen tekas mag worden gestort. Tevens bestaat er een bepaling, dat voor de rente en aflossing de gemeente aansprakelijk is. Spreker vond dit eigenaardig. Als de winst wel naar de gemeente-huishouding mag, waarom het ver lies dan ook niet voor de lichtbedrijven. De voorzitter zette dit uitvoerig uiteen De heer Zaagman vroeg, wat of er Voor die 25000 gebeurd is. De voorzitter: Uitbreiding en vernieuwing Deze dingen loopen jaren mee en hieraan behoort ook het nageslacht aan mede te beta len. Steeds werden deze uitgaven betaa'd uit de gwone inkomsten. Het is goed gezien dat hiervoor nu een leening wordt aange gaan. De voorzitter zal de leden een lijst ter in zage geven, wat en waar dit bedrag ge beurd is. Weth. Kostelijk merkte op, dat een leening wordt gesloten, voor een bedrag wat al ge deeltelijk betaald is. Ook de heeren de Boer en Rijper waren aanvankelijk wat verwonderd over deze post De voorzitter zeide in het vervolg de stuk ken op iets dergelijks betrekking hebbende, ter inzage zal geven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. In verband hiermede zal de gemeentebe- grooting dienstjaar 1934 gewijzigd wor den. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst jaar 1933. Het bedrag hiervan bedraagt in ontvangst en uitgaaf 1072.81. Vaststelling van een verordening, regelen de de inrichting, het gebruik en het beheer van de algemeene begraafplaats. De voorzitter zeide, dat de bedraafwet voorschrijft, dat deze verordening er moe' wezen. Als deze verordening van kracht wordt, zal er meer orde op verschillende zaken zijn. De heer Zaagman zou het artikel betref fende kosten opening en sluiten van het graf willen laten vervallen De voorzitter: Dit zijn de gewone begraaf kosten en die mogen we er niet uit laten. Aldus vastgesteld. Het betalen van het aandeel der gemeente (30 in de, over 1933 verschuldigde rente van in 1931 aan 31 tuinbouwers verleende voorschotten. Dit zal een bedrag vorderen van 255.56. Aldus besloten. Rondvraag De heer De Boer vroeg of de burgemeesfer een besluit van den minister bekend is. dat er zore gedragen wordt voor de niet-kostwm ners. Deze menschen loopen maar langs de straat De voorzitter: Wij kunnen enkel onge trouwden in de werkverschaffing plaatsen, indien de vader 65 jaar is o* krank Er is mij niets van bekend dat de minister zichx in den geest als door den heer de Boer bedoeld, heeft geuit. Daarna sluiting OUDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Oudorp op Dinsdagavond 20 Maart. De voorzitter opende de vergadering en sprak woorden van deelneming met het over lijden van de koningin moeder Hierna werden de notulen der vorige ver- bij Rheumalische pijnen, Spierpijn. gadering gelezen en vastgesteld. Van Ged Staten was een schrijven ontvan gen met aanmerking op de ingezonden belas ting-verordeningen. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor, ingaande 1934 de volgende opcenten te heffen: 150 op de personeelsbelasting, 50 op de vermogensbelasting, 80 op de gemeente fondsbelasting. E>eze regeling wordt door den Raad goed gekeurd. De minister van sociale zaken deelde bij schrijven van 10 Febr. mede, dat de be staande steunregeling verlengd werd tot 7 Juli 1934. Verder was van den minister van Sociale Zaken een schrijven ontvangen, inhoudende, dat de werk verschaffing te Schoor! werd verlengd tot 28 April. Naar aanleiding van een verzoek van den heei J. Wiedijk om vrijstelling van de straat- belasting, wegens voortdurende werkloos heid werd besloten hem uitstel te verleenen tot 1 Me' a.s. Van den minister van Sociale Zaken was een schrijven ontvangen, inhoudende, dat de verhooging van de kindertoeslag van 50 tot 75 cent niet kon worden goedgekeurd. De heer Leering betreurde deze beslissing en vroeg, of het niet wenschelijüc zou zijn, nog eens een verzoek te richten tot den minister. De voorzitter verwachtte hiervan weinig succes en achtte het beter, dat de verschil lende bonden eens adresseeren. Op voorste! van den heer Leering werd besloten, toch nog eens een verzoek aan den minister te richten om de kindertoeslag op 75 cent te bepalen. Van de speeltuinvereniging Sparta was een verzoek ontvangen om de subsidie van 25 te brengen op 50. Op voorsiel van B. en W. werd besloten het bedrag op 25 te laten, wegens den ernstigen toestand der financiën. De heer L. C. Slooten had zich tot den raad gewend met het verzoek aan de Friescheweg een lantaarn te plaatsen. Van de afdeeimg Oudorp van de Vereeni- ging R.-K. Kinderuitzending was een verzoek ingekomen om subsidie voor de uitzending van drie kinderen. Aan dit verzoek werd voldaan. Uit een voordracht, ingezonden door de R.-K. Volksbond, werd als lid-werknemer in de commissie der A. B. en W. V. benoemd de heer G. Sta. Vastgesteld werd het kohier van de hon denbelasting. De belasting werd vastgesteld op f 2.50. Tenslotte kwam aan de orde het treffen van een regeling met de Ned. herv. kerk, ter zake van het Leedje. Dit perceel zal ten behoeve van de kanalisatie door de provincie worden ont eigend. Gedurende een honderd jaar is het land door de gemeente verhuurd. Thans blijkt, dat het op het kadaster staat ingeschre ven als eigendom van de Ned. herv. kerk Door de provincie is het aangekocht voor f 120C per H A. Goedgekeurd werd de re geling. waarbij 1/3 van den verkoopprij< aan de gemeente komt en 2/3 aan de Ned. herv. kerk. Hierna werd de vergadering gesloten. Jiucqcciijke Stand WINKEL (Februari). Overleden: Pieter z v. W. Keetman en G. M. Silver. OUDE NIEDORP (Februari). Geboren: Simon Florus, z. v. S. P. van der Stoop en C. M. Schoorl. Lijkeltje, d. v. W. Kliinsma en W. Hoekstra. Gehuwd: Jacob Jong en Cornelia Ma ria Petronella Verhaar. SINT PANCRAS (Februari). Geboren: Hinke, d. v. Cornelis Groen en Jantje van der Werf. Trijntje Aaltje, d. v. Tienus Kooy en Aaltje Nooy. Overleden: Teetje Smit, 83 jaar, wed van Pieter van der Molen. Willem Corne lis Hopman Az., 7 jaren. Uiidschciften Panorama brengt bijzonder interessante opnamen van den bouw van een reusachtig luclits:hip, de L. Z. 129 in Friedrichshafen. De Eerste Kamer is met al haar leden in beeld gebracht en een afzonderlijke pagina is gewijd aan de koude, zooals die zich in verschillence vormen kan openbaren. „Dieren op reis'" is de titel van een dub bele fotopagina, welke laat zien hoe het ver voer van voor dierentuinen bestemde beesten plaats vindt. Interessant zijn de bloeiende steenen, de planten welke er uit zien alsof zij steenen zijn, maar die plotseling open barsten en een rijke bloemenpracht toonen. Er is weer een uitgebreide collectie geillu- steerd nieuws uit binnen- en buitenland, sport de voetbalwedstrijd Holland-België natuurlijk niet vergeten mode, enZ. Ver halen en novellen zijn er ditmaal van Frank F Braun, van Bret Norton en van H. M. Hamilton. Van F rusland door de eeuwen heen, de studie van Dr. H. G. W. van eter Wielen, uitgegeven door de firma G. W. aen Boer te Middelburg is thans de tweede aflevering verschenen. De schrijver behandelt thans o.a den handel in de oudheid, de gebruiken en gewoonten der Friezen, jacht en visscherij, enz. Een hoofdstuk is gewijd aan den trek der Angelsaksers en de nieuwe bevolking der Friesche landen, waarbij o.a. de ver wantschap met de bewoners van Engeland ter sprake komt. In het hoofdstuk Friezen en Franken wordt de ondergang van het Frie sche Rijk behandelt en een en ander over de Friesche goden en de intrede in deze gewes ten van het Christendom verteld Ook deze aflevering bevat weer fraaie opnamen van praechistorische voorwerpen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7