Alkmaarsche Courant J&ne&ttecadeH Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 23 MAART. OUDE NIEDORF. KOEDIJK. Een recordzitting. Koningin-Moeder herdacht. NOORDSCHARWOUDE. Ex is maar één Karei I EGMONDBINNEN. HEILOO. HEEMSKERK. WIERINGEN. DIRKSHORN. Boezembeheer Noord- holland's Noorderkwartier. No. 70 1934 Do raad dezer gemeente kwam Maan dag in openbare vergadering bijeen. Aan wezig waren alle leden. Ingekomen waren: missive dd. 8 Feruari van den minister van sociale zaken, houdende bericht, dat geen bezwaar bestaaht tegen aanvulling der steunregeling met eene bepaling, krachtens welke de werklooze arbeiders niet ingevolge de regeling kunnen wor den gesteund, zoolang zij niet geduren de een tijdvak van zes maanden in het bevolkingsregister zijn ingeschreven. Missive dd. 12 Februari van den minis ter van sociale zaken, houdende bericht dat geen bezwaar bestaat om werkloo- zen .zoolang zij niet gedurende een tijd- va kvan zes maanden in het bevolkings register zijn ingeschreven, niet bij de werkverschaffing tewerk te stellen. Expeditie van het besluit van Gedep Staten van Noordholland dd. 21 Febr. jj. no. 53 tot verdaging van de beslissing ten aanzien van het ter goedkeuring in- gezonden raadsbesluit tot verpachting van verschillende perceelen bouw- en weiland. Als voren dd. 28 Februari j.1., no. 40 tot verdaging van de beslissing ten aan zien van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot verhuur van woningen Als voren ten aanzien van het gemeen schappelijk besluit van de raden der ge meenten Nieuwe Niedorp en Oude Nie- dorp tot onderhandsche verpachting van de schutsluis aan het Oude Niedorper- laat. Brief dd. 4 Maart j.1. van J. Bakker Jzn. Jr. betreffende door hem nog ver schuldigde rente wegens een hem in 1931 verstrekt provinciaal tuinderscre- d'iet. Van dezelfde een brief dd. 4 Maart j.1. betreffende door hem over 1933 nog ver schuldigde landpacht Deze stukken werden voor notificatie aangenomen. B. en W. stelden voor, beide brieven in handen van hun college te stellen om prae-advies. Aldus werd besloten. Verslag over 1933 van de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar. Hierna werden aan de orde gesteld de volgende voorstellen, welke na toelich ting door den voorzitter alle zonder hoofdelijke stemming werden aangeno men. Voorstel van B. en W., naar aanleiding van een desbetreffende brief van Ged. Staten van Noordholland, om het door den raad ingenomen standpunt met be trekking tot het al dan niet verhoogen van keurloonen voor den keuringsdienst voor vee en vleesch in den kring Bar- singerhorn, te handhaven. Voorstel tot wijziging en aanvulling van het ambtenarenreglement. Voorstel van B. en W., om hen te machtigen 30 van de hoofdsom van het in 1931 aan M. J. van Baar te Zijde wind verstrekt Provinciaal tuinderscre- diet voor rekening der gemeente te ne men, zulks wegens opheffing van het tuindersbedrijf. Als voren van het in 1931 aan N. Jong Jzn. verstrekt provinciaal tuinderscre- diet, zulks wegens opheffing van het tuindersbedrijf en tevens om 30 der achterstallige rente over 1933 met de loopende rente over 193 van N. Jong Jzn. voor rekening der gemeente te nemen. Als veren om de door eenige tuinbou wers over 1933 schuldig gebleven rente van het hun in 1931 verstrekt provin ciaal tuinderscrediet voor 30 ten laste der gemeente te nemen. Voorstel tot vaststelling eener derde suppletoire begrooting voor den gewonen dienst voor het dienstjaar 1933. Voorstel tot wijziging der op- 10 No vember 1933 vastgestelde eerste supple toire begrooting voor den gewonen dienst betreffende het dienstjaar 1933. Voorstel tot toekenning van een voor schot over 1934 op de aan het schoolbe stuur van de parochie van den Heiligen Martinus te 't Veld toe te kennen ge meentelijke vergoeding, overeenkomstig het bepaalde in art. 101 der lager onder wijswet 1920, zulks ten behoeve van de r. k. school voor gewoon lager onderwijs aldaar. Voorstel om B. en W. te machtigen, eene overeenkomst te sluiten terzake het vei voer van leerplichtige kinderen, voor wie aanspraak op vergoeding kan worden gemaakt als bedoeld in art. 13 der lager onderwijswet 1920. Voorstel tot vaststelling eener eerste suppletoire begrooting voor den gewo nen dienst betreffende het dienstjaar '34. Voorstel om de huursom der voorma lige veld wachters woning annex kappers winkel te Oude Niedorp, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1933, te bepalen op 3.50 per week (thans 4 per w.) Bij de rondvraag maakte de heer Mo lenaar de opmerking, dat het gesloten wegdek van den Reidersweg te 't Veld hier en daar gebreken vertoont, waarom spr verzocht deze spoedig te doen her stellen De voorzitter antwoordde, dat dit ewrk o- r-ogram staat; er is bij de begrooting 1934 hiermede rekening ge houden. Herstelling kan echter niet eer der geschieden dan in het voorjaar, om dat de weersgesteldheid thans teerwerk niet toelaat. De heer G de Heer merkte op, dat de straatverlichting nu eens op 10 dan weer op 11 uur wordt gedoofd Spr vroeg om een meer algemeene regeling. De voorziter antwoordde, dat opdracht wordt gegeven om in de geheele gemeen te de straatlantaarns op 10.30 uur te dooven. Hierna werd de vergadering gesloten en ging de raad in besloten zitting, ten einde te beraadslagen omtrent ver pachte landerijen en werkverschaffing. De openbare vergadering was in een half uur geëindigd. De raad vergaderde Woensdagmiddag voltallig. 6 De voorzitter, burgembeester Ni- naber. verzocht aan de aanwezigen zich een moment van hun zetels te verheffen, waarna hij, nadat aan dit verzoek was voldaan, de volgende herdenkingsrede uitsprak: Mijne Heeren, bijna gedurende een menschenleeftijd heeft de hooge Vrouwe wier verscheiden wij Dinsdag vernamen] te midden van ons volk geleefd. Buiten- andsche van origine, is zij er wonderwel in geslaagd, zich vertrouwd te maken met de eigenaardigheden van ons vdk en reeds spoedig zag zij zich geplaatst voor een taak, welke zij op 'n wijze heeft vervuld, die meer bevoegden dan ik herhaaldelijk in het juiste licht gesteld hebben. Terugtredende uit het openbare leven, nadat Haar dochter den troon had bestegen, heeft zij Haar persoonlijkheid in dienst gesteld van tallooze instellin gen en belangen en voor al degenen, die een beroep deden op haar offervaardig heid om lijden te verzachten of armoede te lenigen, vonden bii haar steeds 'n wel willend gehoor. Evenzeer ging de volks gezondheid haar ter harte. Als blijvend gedenkteeken staat daarvoor het sana torium Oranje Nassau-oord. Ook in onze gemeente mocht ik nog juist den laatsten tijd herhaaldelijk een gift uit Haar naam voor eenigen onzer ingezetenen ontvangen. Haar innemende en eenvoudige ver schijning vond gedurende lange jaren hooge waardeering. Daarvan getuigden talrijke demonstraties in velerlei vorm als een goed bedoelde hulde. Bekend mag verondersteld worden, dat de band van Moeder en Grootmoe der, die de overleden Vorstin verbond met de Koningin er. de Prinses der Nederlanden, hecht en sterk was. En het verlies zal daardoor des te zwaarder worden gevoeld. Ik moge hier van deze plaats namens degenen, die daarmee instemmen, een woord van eerbiedige deelneming spre ken voor de Koningin en Haar gezin met dit overlijden. Moge Haar het medeleven in het land van velen in deze dagen tot eenige troost strekken. Hierna werden de notulen aan do orde gesteld. De heer C r a m e r verzocht een wijzi ging in de notulen die werd aange bracht. Conform een verzoek van Ged. St werd op voorstel van B. en W. besloten eenige administratieve wijzigingen aan te brengen in de gemeentebegrooting 1934. Ingekomen was ook de goedkeuring der verordening op de personeele belas ting, benevens een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas was conform de boekhouding 1680.76. Van den heer K. Zweet en anderen was een verzoek ingekomen om hen ont heffing te verleenen van de hondenbe- laoting 1933. Zal in comité behandeld worden. B. en W. stelden voorts voor de reke ning-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten te verhoogen tot 40.000. Conform besloten. Voorts werd voorgesteld de gemeente begrooting dienst 1933 te wijzigen Als voren. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. om te bepalen dat zij die in aanmerking komen om bij de werk verschaffing geplaatst te worden of voor een steunuitkeering in aanmerking komen, ten minste een jaar in de ge meente woonachtig moeten zijn. Z. h. s. aldus besloten. Mede werd besloten voor het crisis comité B 149.10 beschikbaar te stellen, voor extra-uitkeeringen. Het cri-isco- mité stelt een gelijk bedrag beschikbaar. De heer Hart deelde mede dat on danks het feit, dat de gemeente daarvoor eea verwarmd schoollokaal weigerde, de avondschool van het Instituht voor Arbeidersontwikkeling toch door gaat. De v o o r z i 11 e r zeide dat dit bekend was en sloot hierop de openbare verga dering, die precies 10 minuten geduurd had. Voorwaar een recordzitting. Woensdagvand vergaderde de woning- bouwvereeniging „Algemeen Belang" ten huize van den heer K. Langendijk. De voorzitter, de heer J. Kliffen opende de vergadering met een woord van welkom en betreurde de geringe opkomst der leden. De notulen werden door den heer J. Ootjes voorgelezen en aldus vastgesteld. De rekening van de bouwvereeniging was vervolgens aan de beurt te worden behan deld. De verlies- en winstrekening sluit met een totale bedrag van 7765.89 en een na- deeling slot van 30662.24. Aan huren is in het jaar 1933 4702.65 ontvangen. Aan onderhoudskosetn is 840 uitgegeven, terwijl voor afschrijvingen op gebouwen een bedrag van 1187.86 op de verlies- en winstrekening is aangegeven Aan Intrest 4719.16. De balans per 31 Dec. 1933 ziet er als volgt uit: Bezittingen: gebouwen en terreinen 125926.12, assurantie 51.52, onder houd 951.07 J4, kas 72.87. verlies- en winst (saldo 1932 2024.9914, verlies 1933 was in ziin tijd een groot charmeur. De naar hem ge noemde sigaar verheugt zich ook in 'n ongekend getal be wonderaars, dank zij de zeer bijzondere eigenschappen van deze standaardkwaliteit voor Nederland. 3062.24, minus de bijdrage van Rijk en gemeente van 3061.15) 2026.0814, wa terleidingen (aanleg 230.10, totaal 129.257.77. Passiva: Reserve annuitiet 21262.51, steunkapitaal 3810, vooruitbetaalde huur 91.80, gem. Noordscharwoude voorschot 109.850.77, gem. Noordscharwoude dio 490.70. Afschrijvingen gebouwen 12887.99, to taal 129.257.77. Deze verlies- en winstrekening werd, even als de balans zonder eenige op- of aanmer kingen goedgekeurd en vastgesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer P. Zut met algemeene stemmen h rkozen. De rondvraag, welke hierna werd gehou den, leverde niet veel bijzonders op. Ten aanzien van het onderhoud der wo ningen werd nog mededeeling gedaan van een schrijven dat van hoogtrhand was ont vangen. In dit schrijven werd er op gewezen dat de onderhoudskosten van 35 per wo ning op 25 per woning moeten worden te- i uggebracht. Daarna volgde sluiting der vergadering. Tot ontvanger van de N. H. Kerk is de heer S. Schuitemaker, alhier, benoemd. Door Ged. St. werd goedgekeurd het be sluit van den raad om het aantal kermisda gen te Egmondbinnen zoowel als te Egmond aan den Hoef te brengen van 3 op 2 en wel Zondag en Maandag. Of er nog wijziging zal gebracht worden in den datum van de Hoeverkermis is nog niet bekend. T rekhondenkeuring Uit de gehouden trekhondenkeuring bleek, dat er nog 11 trekhonden in de ge meente zijn, die alle aan de gestelde eischen voldeden en er bovendien zeer goed verzorgd uitzagen. Tusschen het besturu van de V.V.V. en een 4-tal oud-bestuursleden, die altijd nog borg zijn voor de hypothecaire geldleening ten behoeve van het gebouw voor Sport en Kunst, heeft, op verzoek van een der vier borgen een bespreking plaats gehad. Het thans fungeerende bestuur heeft de „erfe nis" van het gebouw noodgedwongen aan vaard. Men was unaniem van oordeel, dat de thans bestaande borgstelling niet altijd kan blijven en evenmin heeft het thans zit tend bestuur interesse om de borgstelling over te nemen. Waar nu in 1936 de gemeente vak J op de scholen moeten invoeren (behalve armlas tige gemeente, maar daar valt Heiloo niet onder) besloot men het gebouw aan de ge meente aan te bieden. Komt men met de ge meente niet tot overeenstemming, dan zal men ernstige overwegen om de ledenvergade ring voor te stellen het gebouw van de hand te doen. De hypotheek is laag, zoo laag, dai de vereeniging nooit risico kan loopen. In de samenstelling van het bestuur van Huis- en Kraamverzorging is, daar er twee maal dezelfde regel is afgedrukt de naam van de le secretaresse uitgevallen. Deze is mevr. CohenRosenbaum. Naar we vernemen, is het vrij zeker, dat de wachterswoning aan de Kerklaan gesloopt zal worden. Dat zal voor den overweg een heele verbetering worden. Tuinbouw club V. Z. A. S. De leden dezer club kwamen Woensdag avond in 't lokaal „De Oranjeboom'' in jaar vergadering bijeen. Het jaarverslag maakte melding, dat de club thans 65 leden telde en dat verleden jaar voor inzendingen van bloemen en groenten door de leden in totaal 239 punten zijn toe gewezen. Overigens was dit verslag in mineur ge steld zoo zelfs dat in een bestuursvergade ring wel eens niet hei oog op de pessimis tische stemming onder de leden aangaande den bedrukte toestand in het tuinbouwbedrijf gedacht werd tot ontbinding der club over te gaan, waarbij bet gelukkig dank zij de optimistische stemming onder het meerendeel van het bestuur niet gekomen is. De penningmeester die nu aan 't woord kwam maakte melding dat de ontvangsten, inclusief een kassaldo bedroegen 158.30 en de uitgaven 44.57, nog te betalen 21 ergo een overschot van 92.73. Het aftreden de bestuurslid, de heer Schouws, zag zijn mandaat hernieuwd. Tot de mededeelingen behoorde o m. dat dit jaar pogingen in 't werk gesteld zullen worden tot het houden eener tentoonstelling van groenten en bloemen. Datum en plaats zullen dan later bekend gemaakt worden. De Alkmaarsche proeftuin, welke de laatste jaren van de club gewoon was een sub sidie van 10 te ontvangen, zal thans deze toelage gehalveerd zien als een onmiddellijk gevolg van verminderde ontvangsten. Aan 't eind der bijeenkomst welke besloten werd met een causerie van den heer Dok uit Heiloo over „Mijn indrukken in de Duitsche tuinbouw" werden nog uitbetalingen gedaan aan verschillende leden voor behaalde punten van diverse inzendingen over 1933 van groen ten, fruit en bloemen. H. SCHOORL. t- Men schrijft ons uit Nieuwe Niedorp: In den ouderdom van 82 jaar is alhier overleden de heer H. Schoorl, oud-kassier der Boerenleenbank. Vanaf de oprichting in 1907 tot aan October 1932, dus 25 jaren heeft de heer Schoorl het kassierschap waar genomen. De eerste jaren was de bank klein van omvang, maar deze groeide al spoedig ster ker en sterker. Trots het klimmen zijner ja ren bleef de kassier echter op zijn post en deed met lust en ijver het vele werk, krachtig bijgestaan door den toenmaligen voorzitter den heer J. Keuken. Met lust en ijver, maar ook met liefde, heeft hij zijn taak vervuld, de Boerenleen bank was hem alls, daar leefde hij voor daarvoor offerde hij al zijn tijd op, altijd stond hij klaar de menschen te helpen als kassier, maar ook als mensch. De heer Schoorl, vol vitaliteit, was een po pulair persoon op het dorp, hoe hebben de menschen dan ook met hem en zijn gezin medegeleefd toen nu ongeveer drie jaren ge leden hij met zijn vrouw en dochter door bandieten werden overvallen en gekneveld en hoe is toen het manmoedig optreden van den krassen ouden heer bewonderd. 134 jaar is het geleden dat hij zijn functie heeft neerge legd, het viel hem toen nog zwaar, werkza me man als hij was. Kort is zijn rust geweest Na den dood van zijn vrouw nu ruim een jaar geleden, is hij de oude niet meer ge weest. Thans is ook hij heengegaan. Hij ruste in vrede, Nieuwe Niedorp zal hem dankbaar gedenken. Onderwijzend personeel. Tot plaatsvervangend Hoofd aan de Openbare Lagere School te Hippolytushoef is benoemd de heer J. Eisenga uit Gorre- dijk, aangezien de heer A. H. J. van 't Hof tot 1 Juni a.s. ziekteverlof is verleend. Tot hoofdingeland van de banne Haren- karspel, vacature C. Boekei, is benoemd de heer C. Poland in den Slootgaardpolder. De verpachting van het grasgewas aan de wegen in de banne Ha-en karspel heeft opgebracht 126,05, tegen 76,15 in het vorige jaar. Voor den Woudmeerswef bedragen deze cijfers respectievelijk 21 en 17. PURMEREND. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier de heer H. E. Buikema, commies ter directie der registratie en domei nen te Arnhem. Onder bovenstaand hoofd heeft de heer D. Kooiman in de Telegraaf van 9 Maart 1934 een overzicht gegeven (de Alkmaarsche Cou rant publiceerde hiervan 10 Maart een uittreksel) van de aanstaande wij zigingen in het boezembeheer van Noordhol- lands Noorderkwartier (voornamelijk West friesland) en van de beteekenis van het al oude Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende sluizen in Kennemerland en Westfries land, dat het beheer heeft over den Schermer boezem. De heer Kooiman vond daarbij aanleiding ook de kwestie der bemaling van Schermer boezem ter sprake te brengen. Nu begrijp ik zeer wel, dat omtrent dit on derwerp veel meer valt te zeggen dan een dagblad er ruimte voor beschikbaar kan stel len, doch ik meen niettemin, dat, tot nader begrip van hetgeen geschreven werd, eenige mededeelingen dienen te volgen en ook, dat daarbij de afvoermiddelen van Schermer- boezem vermelding waard zijn. Hiermede beginnend zij dus medegedeeld, dat het Hoogheemraadschap der Uitwateren- de Sluizen de beschikking heeft over de na volgende spuigelegenheden te Den Helder (Nieuwediep) twee sluizen aan de Noordzee; te Nauerna twee sluizen aan het Noord zeekanaal te Zaandam twee sluizen aan het Noord zeekanaal; te Monnikendam twee sluizen aan het IJselmeer (1); te Edam een sluis aan het IJselmeer; te Schardam drie sluizen aan het IJsel meer. Bovendien kan er water van Schermerboe zem afloopen via Oudesluis door de van Ewijcksluis. Omtrent bemaling van Schermerboezem zegt de heer Kooiman terecht, dat daarvoor reeds sinds langen tijd verschillende plan nen werden opgemaakt. Zoowel van anderen als van mij zijn er uitgewerkte ontwerpen voor de boezembema ling bij het bestuur van het Hoogheemraad schap in behandeling geweest. Zij onder scheiden zich voornamelijk in de eischen wei- ke de ontwerpers aan de capaciteit (en daar mede aan het meer concrete doel) eener be maling nu het zeer groote afstroomingsge- bied stelden. Het laatstelijk door mij voorgelegde plan (van Maart 1933) beoogde het afmaken te Schardam van een tusschen Purmerend, Spij kerboor, Alkmaar en Schardam voorkomende waterberg die aanleiding kan geven tot het optreden van zulke hooge boezemstanden (voornamelijk door den invloed van wind), dat het uitmalen op Schermerboezem door de polders, ingevolge het reglement op de Peilmaling, tijdelijk moet gestaakt worden Dit beoogde gemaal electrisch gedreven zou een vermogen moeten hebben voor het verzetten van 1200 M3. water per mi nuut De aanlegkosten, met inbegrip van de bijkomstige werken, zijn door mij begroot op 228.500 en de exploitatiekosten (met aflos sing in 40 jaren) op 24.839 per jaar. Weet men nu, dat eene bemaling van Schermerboezem die er op berekend is om steeds te kunnen voorzien in alle gevallen dat de natuurlijke loozing tijdelijk onvol doende is, ongeveer vier maal het zooeven genoemde vermogen zou moeten hebben; dat de thans aanwezige, natuurlijke loo- zingsmiddelen in het algemeen in staat stel len om aan zeer redelijke eischen van water afvoer te voldoen (waardoor eene bemaling slechts zelden diensten zou hebben te verlee nen); dat de vraag moet gesteld worden in hoe verre de kosten van stichting en exploitatie eener boezembemaling voor de grondeigena ren, evenredig zijn aan de daardoor te ver krijgen voordeelen; dan is het te begrijpen, dat het Hoogheem raad zich voor een moeilijk probleem zag ge steld telkens wanneer het een bemalings plan in behandeling nam. En ik meen dan ook niet ver van de waarheid af te zijn wan neer ik zeg, dat het Hoogheemraadschap eene bemaling van Schermerboezem meer als iets begeerlijks dan als iets noodzakelijks ge voelde. Maar afgezien hiervan, verkreeg 't vraag stuk der bemaling sinds 1925 voor het Hoog heemraad een ander aanzien. In Augustus van dat jaar, toch, waren verschenen de voor stellen van Gedep. Staten, afkomstig van de commissie welke advies had uit te brengen over de vraag: welke werken zullen moeten worden uitge voerd en welke regelingen van waterstaat kundigen, administratieven en financieelen aard zullen moeten worden getroffen ten ein de te geraken tot een stelsel van goede water wegen op het vasteland van het Noordelijk van Noordholland, voornamelijk in West friesland. Deze commissie waarin ook het Hoog heemraadschap was vertegenwoordigd kwam bij haar voorstellen (door Ged. Staten overgenomen en door de Provinciale Staten bekrachtigd) o.m.: tot de boezemwijziging door den heer Kooiman in de Telegraaf van 9 Maart 1934 beschreven. Bij de studie welke aan de wijzigingen ten grondslag ligt, werd tot het besluit gekomen, dat dan voor Schermerboezem geen bema ling noodig zou zijn. Zelfs werd voor het geheel der bij de wijziging betrokkene af- stroomingsgebieden eenige verbetering in den waterstaatkundigen toestand verwacht. (2). Het Hoogheemraadschap der Uitwateren< de Sluizen kon zich met de voorstellen der boezemwijzigingen vereenigen en heeft zich verbonden om in de kosten der Westfrie- sche kanalen als belanghebbende bij den te verwachten beteren waterafvoer een bedrag van ruim 330.000 over een reeks van jaren verdeeld te betalen. Inmiddels bleef zooals hiervoor reeds kon blijken de verbetering in den water afvoer van Schermerboezem onder de aan dacht van het Hoogheemraadschap, met ge volg o.a., dat mij plannen werden opgedra gen voor een spuisluis te Petten en een voor een derde sluis te Nauerna De behandeling dezer plannen heeft niet tot een besluit van verwezenlijking geleid. Wel werd in 1932 'n tweede sluis te Mon nikendam gebouwd en is in 1933 de afvoer te Schardam verbeterd. Men heeft goed vertrouwen in den afvoer op het IJselmeer; de ondervinding ten deze opgedaan is niet ongunstig en bij verlaging van het peil op het IJselmeer kan de wateraf voer vergrooten. Met den heer Kooiman kan men het erover eens zijn, dat het najaar van 1932 (beter ge zegd October 1932) toen een groot deel van ons land van den abnormaal zwaren regen val te lijden heeft gehad ook voor de lan den die op Schermerboezem loozen, minder ongunstig zou geweest zijn indien het Hoog heemraadschap over eene goede bemaling had beschikt. Maar het was niet de abnormaal groote regenval alleen die den slechten toestand voor Schermerbcezem toen heeft veroor zaakt. Bijzondere niet te voorziene omstan digheden hebben zooals bekend is het hunne daartoe bijgedragen; de loozing op het IJselmeer werd verhinderd doordien de spuisluizen in den afsluitdijk nog geheel on voldoenden dienst konden doen en een nood lottige samenloop van omstandigheden was oorzaak dat tegelijkertijd de voornaamste der spuisluizen te Nieuwediep tijdelijk buiten gebruik moest zijn. Vrij spoedig nadat normale toestanden wa ren ingetreden, had Schermerboezem zijn overtollig water geloosd. Men mag aannemen, dat ook ik in October 1932 een boezemgemaal had begeerd; doch ik moet eraan toevoegen dat het na Novem ber 1932 tot den dag van heden geen diensr meer had behoeven te doen. Edam, 18 Maart 1934. De architect der Uitwaterende Sluizen: J. E. VAN NIFTRIK (1) Een dezer sluizen dient tevens voor het inlaten van water. (2) Het is mij bekend, wat de heer Kooi man in herinnering brengt, dat namens Ged. Staten aan hen die niet voldoende ver trouwen konden stellen in de uitkomsten der studie welke tot de boezemwijzigingen hebben geleid is toegezegd, dat alsnog een bema ling voor Schermerboezem zal gesticht wor den indien de nieuwe toestand niet aan d verwachtingen zal beantwoorden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9